Güney kore hüKÜmeti BÜTÇe komisyonu yetkiLİleriNİn odamizi ziyaretiYüklə 7,16 Kb.
tarix26.10.2017
ölçüsü7,16 Kb.
#15330

GÜNEY KORE HÜKÜMETİ BÜTÇE KOMİSYONU YETKİLİLERİNİN ODAMIZI ZİYARETİ

21 Temmuz 2011 Perşembe günü Güney Kore Hükümeti Bütçe Komisyonu Yetkililerinden oluşan heyet İzmir Ticaret Odası’nı ziyaret etmiştir. Moon Jong Yeul, Suh Myung Kwan, Kim Tae Wan, Oh Seil ve Yeo Eun Goo’nun aralarında bulunduğu Bütçe Analistlerinden oluşan 5 kişilik heyeti İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Akın Kazançoğlu karşılamıştır. İzmir’in Türkiye’nin 3. büyük ili olduğunu duyduklarını ve İzmir Ticaret Odası’nın işleyişi ve hangi sektörlere ne şekilde destek verildiği hakkında bilgi almak amacıyla İzmir Ticaret Odası’nı ziyaret etmek istediklerine değinen heyet, İzmir’e ilk defa geldiklerini ve çok beğendiklerini dile getirmiştir. Odanın genel işleyişi ve profili hakkında kısa bir bilgi veren Başkan Yardımcısı Kazançoğlu, 70.000 üyesi olan Odanın 87 meslek grubuna yönelik hizmet verdiğini ve faaliyetlerin en çok tekstil, otomotiv, inşaat, mobilya ve gıda üzerinde yoğunlaştığını belirtmiştir.

İzmir Ticaret Odası’nın dünya çapında tanınan bir Oda olduğuna değinen Kazançoğlu, Odanın İzmir’in sosyal ve kültürel faaliyetlerinin artırılması üzerine de çok yönlü çalışmalar yaptığını kaydetmiştir. İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin kurulmasının bu faaliyetlere yönelik en güzel örnek olduğunu belirten Kazançoğlu, Üniversite bünyesinde faaliyet gösteren EKOSEM’in (İzmir Ekonomi Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi), KOBİ’lere mesleki eğitim verilmesi ve geliştirilmesi yönünde projelerin oluşturulduğuna dikkat çekmiştir. İzmir Ticaret Odası’nın kruvaziyer gemi turizmi ile İzmir’e yılda 600.000 turistin gelmesini sağladıklarına değinen Kazançoğlu, İzmir’in Agora gibi bir çok turistik bölgesinin yeniden inşa edilmesi konusunda İzmir Ticaret Odası’nın büyük rolü olduğunu belirtmiştir.

Güney Kore ile tarihi ve kardeşlik bağlarımızın kuvvetli olduğuna değinen Kazançoğlu, ticari ve ekonomik bağlantıların henüz istenilen düzeyde gelişmediğini belirtirken, iki ülke arasındaki ziyaretlerin artırılması gerektiğine ve yatırım seminerleri düzenlenmesinin iki ülke işadamları arasında sağlam ve kalıcı ilişkiler oluşturacağını vurgulamıştır. Güney Kore’den İzmir Ticaret Odası’na bugüne kadar sadece iki heyet geldiğine değinen Kazançoğlu, bunun artırılması gerektiğini ifade ederken, aynı zamanda gerekli koşulların sağlanarak Güney Kore’de faaliyet gösteren bir Ticaret Odası ile İzmir Ticaret Odası arasında bir Kardeş Oda Anlaşması yapılabileceğine dikkat çekmiştir.Ziyarette söz alan Maliyet Hesaplamaları Takımı Direktörü Moon Jong Yeul, İzmir Ticaret Odası hakkında anlatılanlardan etkilendiklerine değinmiştir. Yeul, Güney Kore Hükümeti’ne bağlı olarak çalıştıklarını ve Hükümetin bütçe politikalarını belirleme, analiz etme ve raporlama düzeyinde faaliyetlerinin olduğunun altını çizmiştir. Hükümetin yıllık tahmini bütçe hesaplamasını yaptıklarına değinen Yeul, Türk Hava Enstitüsü ve Güney Kore Hava Enstitüsünün ortak bir proje üzerinde çalıştıklarını belirtmiştir. İzmir ile bundan sonra ilişkilerin geliştirilmesi açısından daha çok heyet ziyareti yapılması gerektiğini belirten Yeul, İzmir’in yatırım yapılabilecek son derece çağdaş bir yatırım merkezi olduğunu ifade etmiştir.

Son olarak söz alan Başkan Yardımcısı Kazançoğlu, Türkiye’nin Güney Kore’nin EXPO 2012 adaylığına destek olduklarını ifade ederken, bu sefer de İzmir’in EXPO 2020 adaylığı için Güney Kore’nin desteğini dilemiştir.

Yüklə 7,16 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə