Haklarınızın farkında olun, güvenle alışveriş yapınYüklə 105,18 Kb.
tarix17.08.2018
ölçüsü105,18 Kb.
#71201

Haklarınızın farkında olun, güvenle alışveriş yapın

Tüketicinin alışveriş yaparken dikkat etmesi gereken konular, hem güvenli alışveriş hem de satın alınan mal veya hizmetin kalitesi bakımından oldukça önemlidir.

Tüketici hakları, alışveriş yapan her insanı ilgilendiren ve bu konuda tüketiciyi güvence altına alan unsurlardır. Alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken konuların başında, “malın ayıplı olmaması” gelir. Peki, ayıplı mal/hizmet durumunda kullanabileceğiniz haklarınızı biliyor musunuz?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı “Tüketici Hakları Rehberi”ne göre, satın aldığınız mal/hizmet, tatmin edici kalitede, kullanım amacına uygun, satıcı tarafından bildirilen özelliklere sahip olmalıdır. Mal, bu özelliklerden en az birini taşımıyorsa, AYIPLIDIR. Bu durumda size sunulan şu 4 seçimlik haktan birini kullanabilirsiniz;

• Sözleşmeden dönerek paranızın iadesini,

• Satış bedelinden ayıp oranında indirim,

• Ücretsiz onarılmasını,

• Malın ayıpsız olan bir yenisiyle değişimini/hizmetin yeniden görülmesini isteyebilirsiniz.


ALIŞVERİŞ YAPMADAN ÖNCE

İKİ KERE DÜŞÜNÜN!

• Alışverişinizin ekonomik ve ihtiyaca yönelik olduğundan emin olun!

• Fiş, fatura veya sözleşmenizin bir örneğini mutlaka alın ve saklayın!

• Satın alma işlemlerinde ek maliyetleri ve satış sonrası hizmetleri net olarak öğrenin!

• Satın alınan mal veya hizmetin gerekli yasal izinlere sahip olmasına dikkat edin!

• Hediye, çekiliş kuponu vb. vaatlere kanmayın!
FİYAT ETİKETİNE DİKKAT EDİN!

• Etiket, tarife ve fiyat listelerinde belirtilen fiyat ile kasa fiyatı arasında fark olması halinde, lehinize olan fiyatın uygulanması gerektiğini UNUTMAYIN!

• İndirimli satış fiyatının, indirimden önceki fiyatının ve indirim oranın etiketlerinde gösterildiğinden emin olun!

• Fiyat etiketiyle ilgili şikayetlerinizi, bulunduğunuz yerdeki il ticaret müdürlüklerine, belediyeler ve ilgili odalara yapabilirsiniz.Gökçek: “Bu muhteşem sergiyi görmeleri için tüm Türkiye’yi davet ediyoruz...”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Büyükşehir Belediyesi’nin ramazan etkinliklerinin yapıldığı Altınpark’a kurulan Kutsal Emanetler Sergisi ve Kitap Fuarı’na yerli ve yabancı turistleri davet etti.

Başkan Gökçek, “Bu muhteşem sergiyi görmeleri için tüm Türkiye’yi davet ediyoruz. Gelsinler görsünler” diyerek, sergide bulunan “Osmanlı Dönemi Kabe-i Şerif, Medine-i Münevvere Örtüleri”nin mutlaka görülmesi gerektiğini söyledi.

Serginin 21 Haziran’a kadar açık olacağını belirten Başkan Gökçek, “Böyle eserleri görmek için Türkiye’den herkesin geleceğini düşünüyorum. Kabe’yi görmek için bu kadar insan çaba sarf ediyor. Burada gelip Kabe’nin kapısını görecek. Hem de Kanuni Sultan Süleyman zamanındaki, Sultan Abdülhamit zamanındaki, Sultan Abdülaziz zamanındaki Kabe kapılarını görecek. Bu büyük bir imkan tabii. Bütün Türkiye’yi davet ediyoruz, gelsinler görsünler” diye konuştu.


“14 TANESİNİ BURADA

SERGİLEYECEĞİZ”

Açılış konuşmasına, “Bugün inşallah bir ilke imza atıyoruz Allah izin verirse ve özellikle yıllarca Kabe’ye örtülük yapmış bir çok eser var elimizde. Peygamber Efendimizin mezarında bulunan, üstüne örtülen eserlerimiz var burada. Bunlardan 14 tanesini burada sergileyeceğiz” diyerek başlayan Başkan Gökçek, sergideki eserlerin, Kutsal Emanetler Müzesi’nde sergileneceklerin bir kısmı olduğunu söyledi.

Başkan Gökçek, “İçerde göreceğiniz Kabe kapısı örtülerinden biri, Kanuni Sultan Süleyman hazretlerinin, Kabe’nin kapısına zamanında yaptırdığı örtü. Yani tam anlamıyla manevi bir servet, gördüğünüz zaman gerçekten hayran olacaksınız” dedi.

“DÜNYANIN EN BÜYÜK

EL YAZMASI

KUR’AN-I KERİM’İ”

Başkan Gökçek, Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Kur'an-ı Kerim'in de sergilendiğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Dünyanın en büyük Kur’an-ı Kerim’ini de içeride sergiliyoruz. Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiş. O acıdan ramazanda Ankaralılara çok güzel bir seyir hediyesi olacak inşallah. Ayrıca burada kitap fuarımız var, çok miktarda yayınevinin, eserlerini burada satışa sunduğu, sizlerin beğenisine sunduğu bir mekan. Küçük çocuklarımızı unutmadık. Büyükler sergileri gezerken, alışveriş yaparken çocuklar da eğlenecek. Çocuklar için panayırımız var. Dedik ki bu ramazan, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin önderliğinde bir başka olsun. Ona göre bir organizasyon yaptık. Umarım ki beğeneceksiniz.”

Açılış törenine katılan AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler de ramazan ayında Ankara’ya, Osmanlı Dönemi Kabe-i Şerif, Medine-i Münevvere örtülerini getirdiği için Başkan Gökçek ve ekibine teşekkürlerini iletti.

Kurdele kesiminin ardından, Başkan Gökçek, eşi Nevin Gökçek, Ankara milletvekilleri ve ASO Başkanı Nurettin Özdebir, sergi ve fuar alanını gezdi.

Başkan Gökçek, Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan Kâbe Kapısı Örtüsü’nün yaklaşık 500 yıllık bir eser olduğunu söyledi. Kabe kapısı örtülerinin sık sık değiştiğini hatırlatan Başkan Gökçek, Osmanlı padişahlarının, Kabe’ye olan saygılarını, özellikle bu örtüleri yaptırtarak gösterdiklerini belirtti.

Sergideki, dünyanın en büyük Kur'an-ı Kerim’inin örtüsünü de, eserin sahibiyle birlikte kaldıran Başkan Gökçek, ardından tezhip sanatı sergisini gezdi. Burada kendisine hatıra olarak Göke Kalyonu desenli İznik çinisi hediye edildi.
KİTAP FUARI'NIN DA

AÇILIŞI YAPILDI

Başkan Gökçek, beraberindekiler daha sonra 170 yayın evinin katıldığı Kitap Fuarı'nın da açılışını yaparak kitap fuarı alanını gezdiler ve yayın evi yetkilileriyle sohbet ettiler. Kitap Fuarı'nın açılışının ardından Gökçek ve beraberindeki misafirleri, Altınpark Meydanı'nda kurulan dev çadırda binlerce Ankaralı ile birlikte iftar yaptılar.
SERGİLENEN

KÂBE KAPISI VE

MEDİNE KABİR

ÖRTÜLERİ
F Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1572 yılında yaptırılan Kâbe Kapısı Örtüsü

F Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1544 yılında yaptırılan Medine Kabir Örtüsü

F III. Selim tarafından 1789 yılında yaptırılan Kâbe Kapısı Örtüsü

F III. Selim tarafından yaptırılıp 1789-1807 yılları arasında kullanılan Medine Kabir Örtüsü

F II. Mahmud Han tarafından yaptırılıp 1808-1839 yılları arasında kullanılan Medine Kabir Örtüsü

F II. Mahmud Han tarafından 1826 yılında yaptırılan Kâbe Kapısı Örtüsü

F Sultan Abdülmecid Han tarafından 1840 yılında yaptırılan Medine Şam Kapısı Örtüsü

F Sultan Abdülmecid Han tarafından 1855 yılında yaptırılan Kâbe Kapısı Örtüsü

F Sultan Abdülaziz Han tarafından yaptırılıp 1861 - 1876 yılları arasında kullanılan Medine Kabir Örtüsü

F Sultan Abdülaziz Han tarafından 1870 yılında yaptırılan Kâbe Kapısı Örtüsü

F Sultan Abdülhamid Han tarafından 1894 yılında yaptırılan Kâbe Kapısı ve Medine Kabir Örtüleri

F Mehmet Reşat tarafından yaptırılıp, 1909-1918 yılları arasında kullanılan Medine Kabir Örtüsü

Bakan Tüfenkçi ve Başkan Gökçek, Türkiye’nin en büyük mobilya AVM’sini açtı

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nce Siteler esnafına destek olmak amacıyla Mamak-Samsun Yolu 13. kilometrede yapılan Türkiye’nin en büyük mobilya alışveriş merkezi ANKAMOB AVM, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi tarafından açıldı.


GÖKÇEK: "ESNAF,

ÜRETTİĞİNİ DİREKT

HALKA SATIYOR"

Bakan Tüfenkçi ile birlikte 15 bin metrekare alan üzerine kurulan ve 86 mağazadan oluşan AVM'yi dolaşan Başkan Gökçek, “Mobilya showroomu, Ankaralılar ve dar gelirli Siteler esnafı için bir şanstır. Burası herkese nefes aldıracaktır.” dedi.

Bütün Ankara’yı ve Türkiye’yi, Mamak’ta yeni açılan ANKAMOB AVM'ye davet eden

Başkan Gökçek, Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak ANKAMOB AVM'deki mağazaları sembolik kira bedeli karşılığına esnafa verdiklerini söyledi.

Başkan Gökçek şöyle devam etti: “Burası Ankara ve Türkiye için çok önemli. Burada mobilya fiyatları üzerinde dükkan karı yok. Esnaf, ürettiğini direkt olarak halka satıyor. 180 metrekare büyüklüğündeki bir mağazanın sahibine sordum; ‘Buradaki malzemelerin hepsini 50 bin TL’ye alsak olur mu?’ diye... O da ‘olur’ dedi. Düşünebiliyor musunuz, buradaki fiyatların uygunluğunu. Arada aracılar olmadığı için mobilyalar son derece ucuz.”
BAŞKAN GÖKÇEK:

“MAMAK MAKUS

TALİHİNİ YENDİ”

Kalabalık bir vatandaş topluluğunun katıldığı açılış töreninde, alkışlar arasında kürsüye gelen Başkan Gökçek, Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi'nin, dünyanın en büyük kentsel dönüşüm projesi olduğuna dikkat çekti.

Bu projenin yapımı için Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Mamak Belediyesi olarak büyük fedakarlıklar yaptıklarını vurgulayan Başkan Gökçek, “Çankaya bölgesindeki arazilerimizin karşılığı olarak Mamak’ta ihaleler yaptık. Bunun karşılığında konutlar üreterek Mamak’ta vatandaşlarımızın bu evlerde oturmasını sağladık. Şu ana kadar 5 bin 200 konut, vatandaşlarımıza teslim edildi” diye konuştu.

Yapılan bu projelerle Mamak’ın makus talihinin değiştirildiğinin altını çizen Başkan Gökçek, şöyle devam etti:

“Mamak’ta en son kat karşılığı ihale yaptık. Burada yüzde 35’ten fazla verilmez derken, müteahhit yüzde 50 ile konutları aldı. Yüzde 50 ile ihale yapılması demek, artık Mamak’ın Çankaya ile boy ölçüşür hale gelmesi anlamına geliyor. Ben bir kez daha showroom’un hayırlı olmasını diliyorum.”

Ankara Mobilyacılar ve Lakeciler Odası Başkanı Hüseyin Taklacı da, “Öncelikle Büyükşehir Belediye Başkanımız Melih Gökçek’e, böylesine güzel bir hizmeti bizlere yaptığı için teşekkür ediyoruz. Siteler esnafının, böyle bir yere çok ihtiyacı vardı. Şahsım ve esnaf arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum” dedi.

Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül ise showroom alanının, Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi ve ANKAMOB AVM gibi çekim alanlarının da yapılmasıyla ilçenin, tam yaşam alanı olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini söyledi.

ANKAMOB AVM'nin Siteler esnafı için bir “şaha kalkış” ve “yüzakı” olacağını ifade eden Akgül, “AVM’nin yapımında büyük emeği olan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Melih Gökçek’e ve emeği geçen herkese, şahsım, Mamaklı hemşehrilerim ve esnaf adına bir kez daha şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Başkan Gökçek, Bakan Tüfenkçi ve diğer katılımcılar, hep birlikte ANKAMOB AVM’nin açılış kurdelasını kesti. Açılış törenine, AK Parti Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan, Mamak Kaymakamı Ali Mantı, belediye bürokratları, Siteler esnafı ve çok sayıda vatandaş da katıldı.

Osmanlı Padişahları Ebru ve Minyatür Sergisi, TBMM’de...

Ankara Büyükşehir Belediyesi koleksiyonuna ait, Sanatçı Ahmet Efe’nin eserlerinden oluşan “Osmanlı Padişahları Ebru ve Minyatür Sergisi” Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) açıldı.

TBMM Şeref Holü’nde düzenlenen serginin açılışını, TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek yaptı. Açılışta; TBMM Başkanlık Divanı üyeleri, milletvekilleri ile Büyükşehir Belediyesi bürokratları da bulundu.

İstanbul’un fethinin 564. yılı anısına Büyükşehir Belediyesi ile TBMM Başkanlığı işbirliğinde düzenlenen serginin açılışında konuşan Başkan Gökçek, “Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak, TBMM’de ilk sergimizi açmaktan mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum” dedi.

Serginin Minyatür ve Ebru Sanatkarı Ahmet Efe’nin

eserlerinden oluştuğunu belirten Başkan Gökçek, “Sergide minyatür ve ebru beraberliği var. Osmanlı sultanlarının yer aldığı muhteşem eserler var. Burada sergimizi milletvekillerimizin beğenisine sunuyoruz. Hayırlı uğurlu olsun, teşekkür ediyorum” diye konuştu.


İSTANBUL’UN FETHİNİN

564. YILI ANISINA…

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın da İstanbul’un fethinin 564. yılını kutladıklarını belirterek, şunları söyledi: “Sevgili Peygamberimizin (S.A.V.) ‘İstanbul mutlaka fethedilecektir, onu fetheden komutan ne güzel komutan, onu fetheden ordu ne güzel ordudur’ müjdesine mazhar olan Fatih Sultan Mehmet Han’ın Osmanlı Devleti’ni cihan devleti haline getirdiği 564. yıldönümü nedeniyle son derece güzel ve anlamlı bir serginin açılışını gerçekleştirmek üzere toplanmış bulunuyoruz. Serginin açılmasına büyük katkı sunan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımıza buradan teşekkür etmek istiyorum.”
“BAŞKAN GÖKÇEK’İN

HAKKINI TESLİM ETMEK

İSTİYORUM”

Modern sanatların gölgesinde geleneksel sanatların unutulmaya yüz tuttuğunu ifade eden Aydın, şöyle devam etti: “Ebru, minyatür, tezhip gibi sanatlarımız, bizim köklerimizdir. Modern gelenekselin, geleneksel de modernin alternatifi değildir. Birinin varlığı, ötekini gereksiz kılmaz. İkisini bir arada yaşayacağız. Modern geleceğimiz ise geleneksel de köklerimizdir. Kendi

sanatlarımızı inkar etmeyeceğiz. Geleneksel sanatlarımıza gösterilen destekte Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Melih Gökçek’in hakkını bir kez daha teslim etmek istiyorum. İstanbul’un fethinin 564. yılı anısına açılan ‘Osmanlı Padişahları Ebru ve Minyatür Sergisi’ni beğenerek gezeceğinizi ümit ediyor, serginin açılmasında emeği geçen, başta Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Melih Gökçek olmak üzere herkese teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından, Başkanvekili Aydın, Başkan Gökçek ve milletvekilleri serginin açılış kurdelesini kestiler ve sergiyi gezdiler.

Sergide; Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu Osman Gazi’den, son padişah Sultan Mehmed Vahideddin’e kadar 36 Osmanlı padişahının minyatür ve ebrulardan oluşan portreleri yer alıyor.

Başkan Gökçek, vatandaşlarla iftarlarda buluşuyor...

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ramazan ayı boyunca Büyükşehir ve bağlı şirket personeli başta olmak üzere, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve vatandaşlarla iftar sofralarında buluşuyor.

Altınpark’ta, Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü mutfağında hazırlanan yemeklerin sunulduğu sofralarda Başkan Gökçek, personeline ve ailelerine, her iftara özel müjdeli haberler veriyor.

İLK İFTAR, 3 BİN KİŞİLİK

ANFA PERSONELİNE

İlk olarak eşi Nevin Gökçek ile birlikte ANFA şirketi personeli ve ailelerinden oluşan yaklaşık 3 bin kişiyle iftar yemeğinde bir araya gelen Başkan Gökçek, semazen gösterisi, tasavvuf müziği konseri ve dualar eşliğinde orucunu açan katılımcılara seslendi.

15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında ANFA Güvenlik ve Peyzaj şirketlerinde çalışanların, “Türkiye için, vatanları için, evlatları için, inançları için çok ciddi bir mücadele verdiklerini” vurgulayan Başkan Gökçek, “Hatta bunların arasında bir kardeşimizi şehit verdik. Allah mekanını cennet eylesin. Allah

hepinizden razı olsun, günlerce de nöbet beklediniz. Sağolun, varolun” dedi.

Peyzaj mimarlarına kısmen de olsa bir ikramiye verildiğini, ancak güvenlik mensuplarına bunun verilmediğini öğrendiğini kaydeden Başkan Gökçek, “Bu işi dengelememiz lazım. Mutlaka onlara da önümüzdeki ay, ramazan münasebetiyle bir ödül verelim dedik. Ailelerimize, çocuklarımıza bir hediyemiz olsun istiyorum” müjdesini verdi.

Başkan Gökçek, ANFA’dan iş alan müteahhitlerin Haziran ayı itibariyle sözleşmelerinin sona ereceğini ve bu yüzden de 100 kadar taşeron peyzajcının açıkta kalacağını da ifade ederek, “O 100 kişiyi de inşallah kadroya alıyoruz. Onlara da hayırlı uğurlu olsun” dedi.

BÜYÜKŞEHİR

PERSONELİNE

TAZMİNAT MÜJDESİ…

Düzenlenen iftarlar kapsamında ikinci olarak da Büyükşehir Belediyesi personeli ve

aileleriyle iftar yemeğinde bir araya gelen Başkan Gökçek, yine kurulan dev sofrada oruçların açılmasının ardından konuklarına seslenerek, “Yıllardan beri sizlerle beraberiz, yol arkadaşıyız ve sizlerin

gayretiyle bugün yolumuza devam ediyoruz” dedi.

Ramazan Bayramı öncesi müjdeli bir haber vermek istediğini de belirten Başkan Gökçek’in, “Sosyal Denge Tazminatı (SDT) konusunda bir türlü anlaşamamıştık… İnşallah o konuda Genel Sekreterimizle konuştuk, bir çözüm arıyoruz. Nasip olursa, bu Ramazan Bayramı'nda hiç olmazsa o müjdeyi vermiş olalım, çocuklarımıza hediye olsun diyorum” sözleri, katılımcılardan büyük alkış aldı.
STATÜSÜ TUTANLARA

KADRO SÖZÜ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Hanım Lokalleri, Aile Yaşam Merkezleri, BELMEK’ler, Gençlik Merkezleri, Çocuk Kulüpleri çalışanları ve aileleri ile de iftar yemeğinde buluştu.

Başkan Gökçek’in, iftardan sonra yaptığı konuşmada, Büyükşehir kurumlarında çalışan eğitimcilerden statüsü tutanlara sözleşmeli kadro sözü müjdesi vermesi, personel tarafından, “Hayallerimiz dönüştü gerçeğe, teşekkürler Melih Gökçek’e” şeklinde tezahüratla karşılandı.


HER İFTAR SONRASI

HATIRA FOTOĞRAFI VE

RAMAZAN HEDİYELERİ

Düzenlenen her iftar sonrası yaptığı açıklamaların ardından “Ramazan Hatırası” yazısı önünde katılımcılarla fotoğraf çektiren Başkan Gökçek, ayrıca iftara katılan çocuklara da top, araba ve bebeklerden oluşan hediyeler dağıttı.Böbrek hastalıkları belirti vermez

Birçok organda yaşanan sorunların belirtileri olurken, böbreklerde gelişebilecek hastalıkların başlangıcında pek belirti olmaz. Bu nedenle böbreklerde oluşan hastalıkların, genellikle sinsi geliştiğini ifade eden uzmanlar, “Çok önemli belirti vermediği için yıllarca böbrek hastası olduğunu bilmeden yaşayan hastalar olur. Bu nedenle her insan, özellikle de 40 yaşından sonra senede bir kez idrar tahlili yaptırarak, birçok gizlenmiş hastalığı ortaya çıkabilir” dediler.

Böbreklerden kaynaklı rahatsızlıklarda hastalık ilerleyinceye kadar hiçbir belirti görülmediğine de dikkat çeken uzmanlar, ancak idrarın renginde bir değişiklik varsa, idrar bulanıksa, hasta normalden çok veya az idrara çıkıyorsa, gece uykudan uyanıp idrarını yapma ihtiyacı duyuyorsa, mutlaka hekime başvurması gerektiğini belirtiyorlar. Uzmanlar, böbrek hastalıkları hakkındaki sorularımıza şu yanıtları verdiler:

Böbrek nerede bulunur?

Böbrekler, omurganın her iki yanında, karın boşluğu içerisinde ve bel bölgesinin biraz yukarısında yer alırlar. Normalde her insanda 2 böbrek bulunurken, sağlıklı tek bir böbrek de normal yaşam sürdürmeye yeterlidir. Şekil olarak fasulyeye benzerler. Ağırlık ve yapı olarak çok küçük olan bu organların, vücudumuz için önemi çok büyüktür.

Böbreklerin görevleri nelerdir?

Böbreklerin çok önemli görevleri vardır. Vücutta üre gibi atık maddeleri temizleme yanında, kan basıncının düzenlenmesinde rol alırlar. Ayrıca kan yapımı ve kemik yapımını kontrol eden hormonların üretimi de böbreklerde olmaktadır. Vücudumuza alınan D vitamininin kullanılmasını sağlayarak, kandaki kalsiyum-fosfor seviyesini dengeler ve sağlıklı bir kemik yapısının olmasına katkıda bulunurlar.

Böbrek hastalıklarında görülen

belirtiler nelerdir?

Böbrekler hastalandığında, gece sık idrara kalkma, halsizlik, nefes darlığı, çarpıntı, idrar miktarında azalma, hipertansiyon, el, ayaklar ve göz etrafında şişme olur. Ayrıca bu kadar önemli görevleri olan böbreğin çok çeşitli hastalıkları vardır.

Böbrek yetmezliği nedir?

Böbreklerin, fonksiyonlarını kaybetmesidir. Böbrek yetmezliği çok çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıktığı için belirtileri de farklı olur. Mesela taş hastalığı olanlarda şiddetli ağrı, idrarda kanama görülür. Hastalığın erken dönemlerinde belirtiler çok silik olabilir. Gece sık

idrara kalkan bir hastada başka bir neden yoksa, bunun nedeni böbrek yetmezliği olabilir Bu amaçla kan ve idrar incelemeleri yapılmalıdır.

Tanı nasıl konur?

Böbrek yetmezliğinin tanısı, kanda üre veya kreatinin isimli maddelerin ölçülmesiyle mümkündür. İdrar incelemesi, radyolojik yöntemler, kanın biyokimyasal incelemesi ve diğer laboratuvar incelemeleri, böbrek yetmezliğinin nedenini anlamaya yöneliktir.

Tedavi yöntemleri nelerdir?

Böbrek yetmezliğinde çeşitli tedavi seçenekleri vardır. Bunlar arasında periton diyaliz ve hemodiyaliz yöntemleri bulunmaktadır. Ancak ilerlemiş vakalarda kesin çözüm, böbrek naklidir. Son yıllarda bağışıklık sistemini baskılayan ilaçların gelişmesiyle birlikte, nakillerde başarı oranları çok artmıştır. Böbrek nakilleri, hastanın yakınlarından alınarak ya da beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerden alınarak yapılmaktadır.

Asker Çarşısı” yenileniyor...

Asker Çarşısı olarak bilinen Anadolu Kapalı Çarşısı (Tandoğan Yeraltı Çarşısı), Büyükşehir Belediyesi tarafından baştan aşağı yenileniyor. Banliyö hattının da devreye girmesiyle birlikte yaya yoğunluğunun artacağı çarşıda bulunan 80 işyeri, daha estetik ve kullanışlı hale getiriliyor.

Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Daire Başkanlığı Bakım-Onarım ekipleri, Celal Bayar Bulvarı ile Gazi Mustafa Kemal Bulvarı arasında hem yaya geçişinin sağlandığı hem de asker malzemeleri başta olmak üzere çeşitli ihtiyaç malzemelerini bulabildiği çarşıda, esnafın mağdur olmaması için çalışmaları iki etap halinde sürdürecek.

Mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi’ne ait altgeçit çarşısının

tadilatını iki aşama halinde gerçekleştirecek olan Büyükşehir ekipleri, ilk etabı tamamlayıp yaya geçişine açtıktan sonra, bu kez ikinci bölümü kapatıp çalışmalarını sürdürecek.

Çarşının yürüyen merdivenini kullanıma hazır hale getiren

Büyükşehir ekipleri, merdiven inişlerinde de yolcuların eşyalarını kolay taşıyabilmeleri için rampalar yapacak. Ekipler, altgeçit çarşısının elektrik tesisatını, aydınlatma ve havalandırma sistemlerini de yeri baştan elden geçiriyor.

“BÜYÜKŞEHİR

YETKİLİLERİNE

TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, uzun yıllar Gar ile ANKARAY arasında yaya geçişini sağlayan Anadolu Kapalı Altgeçit Çarşısı’ndaki tadilat çalışmalarını 2 ayda tamamlamayı hedeflediklerini söyledi. Yetkililer, çarşının, sefer sayıları günde 200’e kadar çıkacak olan banliyö hattının 2018 yılında devreye girmesiyle birlikte, büyük yaya hareketliliği kazanacağına da dikkat çektiler.

Anadolu Kapalı Çarşısı’nın esnaf temsilcisi ve yöneticisi İsmail Çeki, çarşının sil baştan yenilendiğini belirterek, “Esnafımız, yapılan çalışmayla hareketlilik kazanacak olan çarşıda daha iyi iş yapacak. Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkililerine bir kez daha teşekkür ediyoruz” dedi.

Esnaf Vahit Oğuz, çarşının, YHT garının açılmasıyla birlikte hareketlilik kazanmaya başladığını ifade ederek, “Bu çarşıdan beklentilerimiz var. Büyükşehir Belediye Başkanımız Melih Gökçek’e, buradaki tadilat çalışmalarına başladığı için teşekkür ederiz” diye konuştu. Esnaf Ercan Bostancı da uzun süredir ekonomik olarak sıkıntıda olduklarına dikkat çekerek, tadilatın esnaf için çok yararlı olacağını ifade etti ve “Gelecekten umutluyuz” diye konuştu.EGOşoförlerine ilk yardım eğitimi...

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü'nde görev yapan otobüs şoförleri, teorik ve uygulamalı olarak ilk yardım eğitimleri alıyor.

EGO Genel Müdürlüğü, Başkentlilerin canını emanet ettiği şoförlerini, mesleki yeterlilik açısından en iyiler arasından seçerken, verdiği halkla ilişkiler ve psikoloji gibi birbirinden farklı birçok eğitim ve seminerlerle de daha donanımlı hale getiriyor.

EGO Otobüs Dairesi 3. Bölge Müdürlüğü'nde İl Sağlık Müdürlüğü’nce yetkilendirilen BELKA A.Ş. İlk Yardım Eğitim Merkezi eğitmenleri tarafından verilen ilk yardım eğitimlerinde, temel yardım bilgileri, teorik ve pratik olarak veriliyor.

Her gün 700 binin üzerinde Başkentli'nin ulaşımını sağlayan EGO şoförlerine, olası bir kaza anı başta olmak üzere; temel yaşam desteği, kanama, bilinç bozuklukları, yanık, donma ve sıcak çarpmaları ve zehirlenme gibi durumlarda yolculara ilk yardımın nasıl uygulanacağı konusunda eğitimler veriliyor.

İlk yardım eğitim programında, 40 şoför, haftada 2 gün eğitim alıyor. Eğitimlerin sonunda Ankara İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı ve uygulamalı sınav sonrasında başarılı olan çalışanlar, “İlk Yardımcı Sertifikası” ile “İlk Yardımcı Kimlik Kartı” almaya hak kazanıyorlar.

“YAŞAMA YOL VER”

KAMPANYASI

Sağlık Bakanlığı tarafından Ağustos 2015 yılında başlatılan ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin de paydaş olarak destek verdiği “Yaşama Yol Ver” kampanyası kapsamında, gerek trafikteki araç sayısı gerekse taşıdığı yolcu sayısıyla Başkent kent içi taşımacılığının en önemli unsurlarından olan EGO şoförlerine, “112 Acil Çağrı” konusunda da eğitim veriliyor.

Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Ambulans Servisi Başhekimliği'nin doktorları tarafından verilen eğitimlerde, şoförler, 112 ambulansları, 112 Acil Çağrı, 112 Sağlık hizmetleri hakkında detaylı olarak bilgilendiriliyor.Gökçek’ten helikopter şehitlerimize vefa

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Şenoba beldesinden havalandıktan kısa süre sonra yüksek gerilim hatlarına takılarak düşen helikopterde şehit olan 13 askerin isimlerinin, Ankara’da cadde ve sokaklara verilerek yaşatılacağını bildirdi.

Başkan Gökçek, elim kazayla ilgili olarak Twitter'dan yaptığı açıklamada, “Şehitlerimizin ismini, bu ayki Belediye Meclisimizde, bir mahallemizdeki cadde ve sokaklara vereceğiz. Bu kahramanlar unutulmayacak ya da bir parkta yapılacak bir projeyle isimleri yaşatılacak” dedi.

Helikopter kazasında şehit olan Tümgeral Aydoğan Aydın’ın gerçek bir kahraman olduğunu ifade eden Başkan Gökçek, “Şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın... O, gerçek bir kahramandı. Mekanı cennet

olsun... İşte Kato Dağı'ndan Cumhurbaşkanımızla yaptığı konuşma” diyerek, Komutan'ın Cumhurbaşkanı ile yaptığı konuşmanın videosunu da paylaştı.

Başkan Gökçek, ardından, şehit olan Yarbay Songül Yakut ile ilgili olarak da “FETÖ’cülerle mücadele ettiği için ordudan atılan, sonra tekrar görevine dönen bir kahraman... Mekânı cennet olsun” tweet'ini attı.Büyükşehir Belediyesi,

Sütmatik”lerden çiğsüt satışına başladı

Ankara Büyükşehir Belediyesi, BELSO aracılığıyla kurduğu “Sütmatik”lerle, çiğ süt satacak. Taze sıkılmış meyve suyu satışı yapan BELSO, şimdi de aynı özel araçlarla, Ankara'nın çeşitli noktalarında uygun fiyatlı çiğ süt satışı yapmaya başladı.

BELSO ile ortaklaşa gerçekleştirilen proje kapsamında, özel araçlara yerleştirilen süt otomatlarıyla, kaliteli, hijyenik ve sağlıklı süt satışı gerçekleştiriyor. Bu sayede Başkentliler, güvenilir ve içinde hiçbir katkı maddesi bulunmayan sağlıklı süt içmeye başladı.
ÇİĞ SÜT, 24 SAAT İÇİNDE

TÜKETİCİYE ULAŞACAK

Tüketime hazır çiğ süt, bu şekilde sağımdan itibaren 24 saat içinde tüketicisine ulaştırılıyor. Tüketici, otomatlara attığı parayla, kendi kabına süt doldurabiliyor. Otomatlara süt sağlayacak üreticiler de büyük titizlikle seçildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Dairesi Başkanı Özgür Güven, Türkiye'de ilk toplu süt otomatı satın alan kurum olduklarını belirterek şunları söyledi: “Sütte fiyat istikrarsızlığı var. Tüketici yüksek fiyata alıyor, yetiştirici ise sanayiye sütünü çok düşük ücrete satıyor. Bizim hedefimiz, hem tüketiciyi hem de yetiştiriciyi koruma altına almak. Üretici adına çiğ sütün satışını destekliyoruz. Bu uygulama sayesinde hastalıktan arınmış işletme sayısı artacak. Çünkü çiğ süt satıp daha fazla kazanmak isteyen yetiştiriciler, hastalıktan ari işletme olmak isteyecek. İşte bu noktada Ankara Büyükşehir Belediyesi, işletmelere tarım danışmanlığı hizmeti verecek. Tüketici adına ise sağlıklı sütün halka ulaşması için bir nevi seferberlik başlattık.

Belediyenin süt otomatları, sağlıklı süt garantisi altında olacak. Sütler hastalıktan ari işletmelerden alınıp, her gün analiz ediliyor ve 24 saat içinde tüketimi sağlanıyor.”
OTOMATLAR 24 SAAT

GEÇTİĞİNDE

ALARM VERECEK

Otomatlar, sütün soğuk zincir bozulmadan hijyenik koşullarda tüketiciye ulaştırılması hedefi doğrultusunda çalışıyor. Ortam sıcaklığı ne olursa olsun, otomatlar sayesinde süt, ayarlanan ısıda (4 -C) tutuluyor. Sütün sıcaklığının belirlenen değerin üzerine çıkması durumunda, otomat süt vermiyor. Otomatlar her gün dezenfekte ediliyor. İçerdiği süt, 24 saati, yani yasal kullanım süresini geçtiğinde makine alarm veriyor. Belirlenen süt fiyatına göre atılan para tutarına karşılık gelen miktarda süt veriyor. BELSO’dan boş şişe satın alınabileceği gibi, vatandaşlar kendilerine ait süt kabını hazneye yerleştirerek, sütünü istediği miktarda alabiliyor. Otomatlar, atılan para kadar süt veriyor.Büyükşehir

bu yıl 2017 çocuğu sünnet ettirecek

Başkent'te yaşayan dar gelirli ve ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına yönelik, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin geleneksel hale getirdiği sünnet organizasyonları için kayıtlar başladı. Bu yaz 2017 çocuk sünnet ettirilecek.

Türkiye'ye örnek olan ve 2000 yılından bu yana devam eden organizasyonda, her yıl, o yılın rakamı kadar çocuk sünnet ettiriliyor.

Uzman doktorlar tarafından sterilize bir ortamda yapılan sünnet organizasyonu kapsamında, çocuklara ücretsiz sünnet kıyafetleri sağlanıyor, ayrıca çeşitli hediyeler de veriliyor.

Sünnet edilecek çocukların yaş aralığının 6-12 olması, çocuğun ve velinin kimlik fotokopisi ile ailenin dar gelirli olduğunu belirten belgenin, kayıt sırasında bulundurulması gerekiyor.

Çocuklarını sünnet ettirmek isteyen aileler, Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı gençlik merkezleri, çocuk kulüpleri, aile yaşam merkezleri ile Büyükşehir Belediyesi'nin hizmet binasında, Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Halkla İlişkiler Bankosu'ndan kayıt yaptırabilecek.ASKİ’den, okunamayan su sayaçlarına kolaylık...

Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü, okuma yapılmayan sayaçlar için Whatsapp'tan kolaylık sağlanacağını duyurdu.

ASKİ Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, abonelerin sayaçlarına herhangi bir nedenle okuma işlemi yapılmaması durumunda, sayaçların fotoğraflarının, mesajlaşma platformu Whatsapp üzerinden gönderilmesiyle, faturalandırma yapılabileceği bildirildi.

Açıklamada da, “Okuma yapılmayan sayaçlarınızı, Whatsapp'tan ASKİ'ye bildirebilirsiniz. Çeşitli sebeplerden su sayaçları okunamayan abonelerin sayaçlarının gösterge kısmının fotoğrafını ve abone numarasını 0 535 109 27 54 numaralı telefona gönderdikleri takdirde sayaç okuma servisimiz faturalandırma yapacaktır” duyurusu yapıldı.İLÇELER
Tebessüm Çarşısı’ndan 1208 aileye gıda yardımı

Pursaklar Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Tebessüm Çarşısı, ilçedeki ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürmeye devam ediyor.

Her yıl binlerce ihtiyaç sahibi aileye gıdadan giyeceğe, mobilyadan beyaz eşyaya hemen her alanda yardım eli uzatılan “Tebessüm Çarşısı”ndan, ramazan ayında da 1208 aileye yardım yapılıyor.

Amaçlarının, ihtiyaç sahibi ailelerin de diğerleri gibi tebessüm etmesini sağlamak olduğunu belirten Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin, “Mübarek ramazan ayına girdik. İstiyoruz ki bütün hemşerilerim mutlu, huzurlu bir ramazan geçirsin. Bizler belediye olarak her zaman hemşerilerimizin hizmetinde ve yanındayız. Tespit ettiğimiz ailelerin gıda paketlerini, personelimiz evlerine kadar götürerek kendilerine teslim ediyor. Bir kısmı da kendilerine verilen randevu saatinde gelip çarşımızdan alıyor. Burada hemşerilerimizin birbirleri ile karşılaşmamasına özen gösteriyoruz. Böylece gururları incinmemiş oluyor” değerlendirmesinde bulundu.


Etimesgut’ta, “Engelsiz Yaşam Merkezi”

Etimesgut Belediyesi Engelsiz Merkezi'nin kaba inşaatının ardından cam giydirmeleri de tamamlandı. Türkiye'nin en kapsamlı engelsiz yaşam merkezi olacak tesisin çevre düzenleme çalışmaları başladı. Çevre düzenlemeleri kapsamında yürüme yolları, yeşil alan düzenlemeleri ve spor alanları inşa ediliyor. Bu yıl içinde hizmete açılması planlanan

Engelsiz Yaşam Merkezi, 5 bloktan oluşacak ve sağlık, rehabilitasyon, eğitim-kültür, misafirhane gibi hizmetleri bir arada verecek.

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Türkiye'de ilk olacak merkezin, engelliler ve ailelerinin yaşamlarını kolaylaştıracağını ifade ederek, “Merkezimiz tamamlandığında hem engellilerimiz hem de yakınları rahat bir nefes alacak. Engellilerimize ihtiyaçları olan bir çok hizmeti bu merkezimizde vereceğiz. Tesisimizde kısa süreli yatılı olarak da misafir edebileceğiz ve sağlık, eğitim, sosyal ve kültürel alanda birçok hizmet sunacağız” dedi.


Mamak’ta 2 bin ürün görücüye çıktı

Mamak Belediyesi aile merkezleri, yıl sonu sergilerinin kapılarını açmaya devam ediyor. 700 kursiyerin eğitim gördüğü Necip Fazıl Aile Merkezi’nde düzenlenen yıl sonu sergisinde, 2 bin parça el emeği göz nuru ürün görücüye çıktı.

Sergide takı tasarımından alüminyum rölyefe, dikiş nakıştan ahşap boyamaya, sabundan keçeye birbirinden güzel ürünler bulunuyor. Yıl sonu sergi açılışına, Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, eşi Zeliha Akgül, Mamak Belediye Meclisi Başkanvekili Erdal Ak, meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Sergi salonlarını gezerek ürünleri inceleyen Akgül, Necip Fazıl Aile Merkezi kreş öğrencilerinin sürpriziyle karşılaştı.

Yıl boyunca yaptıkları çalışmaları Başkan Akgül’e gösteren minikler, açılışa katılan herkesin takdirini kazandı.

Akgül, “Hanımlarımız burada eğitim alırken, minik yavruları da okul öncesi eğitim alıyorlar” dedi.


Başkan Demirci’den başarılı öğrencilere ödül

Evren Belediye Başkanı Abdülkadir Demirci, yorucu bir eğitim-öğretim dönemini geride bırakmaya hazırlanan başarılı öğrencileri, Nevşehir, Ürgüp, Göreme ve Kapadokya gezisiyle ödüllendirdi.

Başkan Demirci’nin sağladığı imkanlarla Nevşehir, Ürgüp, Göreme ve Kapadokya gezisine katılan Evren Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencileri, gezi kapsamında tarihi ve turistik bölgeleri gezdiler.

Öğretmenleri ile birlikte katıldıkları geziden unutamayacakları anılarla dönen öğrenciler, gezinin çok anlamlı olduğunu belirttiler ve Başkan Demirci’ye teşekkür ettiler.


Beypazarı Belediyesi’nde muhtaç ailelere yemek...

Beypazarı Belediye Başkanlığı, yardıma muhtaç ailelere iftar yemeği dağıtıyor.

Belediye Başkanı Tuncer Kaplan’ın göreve geldiği günden bu yana ramazan ayında başlattığı, iftar yemekleri dağıtma uygulaması, bu sene de devam ediyor. 257 ailenin evlerine belediye görevlileri tarafından akşam saatlerinde iftar yemekleri teslim ediliyor.

Daha önceki yıllarda iftar çadırı kurularak yapılan uygulamanın yeterli kesimlere ulaşamamasından, yaşlı ve bakıma muhtaç olup çadıra gelemeyen vatandaşların faydalanamamasından dolayı bu uygulamayı başlattıklarını belirten Başkan Kaplan, “Yaptığımız değerlendirmeler ve öneriler üzerine, iftar yemeklerinin kişilerin ikamet ettiği evlere teslim edilmesinin daha doğru olacağını belirledik. Bu düşünceden dolayı bu uygulamayı başlattık” dedi.

İnsanların yardımına koşarak onlara iyilik yapmanın önemli bir konu olduğunun altını çizen Belediye Başkanı Tuncer Kaplan, ramazanın güzelliklerinin, bu yardımlarda yattığını ifade etti.
Gölbaşı’nda MOBESE sayısı

2 katına çıkarıldı

Gölbaşı Belediye Başkanlığı ve Gölbaşı İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün imzaladığı ikinci MOBESE Projesi’nin protokolü, hayata geçiriliyor.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın destekleriyle yapılan ikinci MOBESE sistemi ile 26 noktadan 71 kamerayla izleme yapılacak. Bu sistemde 24 izleme noktası, 2 de plaka tanıma sistemi olacak.

Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, göreve geldiklerinde ilçede MOBESE olmadığını belirterek, şunları kaydetti:

“Yoğun girişimlerimizle, Belediyemiz ile Gölbaşı İlçe Emniyet Müdürlüğü arasında imzalanan protokol sonucunda, ilçemizde 25 noktaya 75 kamera yerleştirilmişti. Ardından ikinci bir protokolle yeni MOBESE’lerimizin yerleri tespit edilerek, çalışmalarına başladı. Gölbaşı’nın her noktasına MOBESE

yerleştirilerek vatandaşlarımızın daha güvenli bir ortamda yaşam sürebilmesi için elimizden geleni yapıyoruz. İlçemiz, 51 noktada 146 MOBESE kamerayla izlenecek. Gölbaşı’mıza hayırlı uğurlu olsun.”

Sincan’da Necip Fazıl anıldı

Türk Edebiyatının ve düşünce dünyasının büyük isimlerinden, Üstat Necip Fazıl Kısakürek, doğumunun 113. yılında Sincan Belediyesi tarafından düzenlenen söyleşide anıldı. Lale Konferans Salonu’nda gerçekleşen programda Sunucu- Şair Gökhan Kahraman, Necip Fazıl’ın hayatı ve eserleri hakkında bilgiler verdi. Kahraman, Türk edebiyatında Necip Fazıl Kısakürek’in çok önemli bir yeri olduğunu ve eserleriyle tanınması gerektiğini vurguladı. Gençlere “edebiyatla ilgilenin, şiir okuyun” önerisinde bulunan Kahraman, “Üstat en çok gençleri severdi. Sizler de onu sevin en önemlisi onun eserlerini okuyun ve anlayın Necip Fazıl’ı ancak böyle anlarsınız” dedi.

Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna da büyük şairin 79 yıllık hayatı boyunca Türk Edebiyatı için geride ölümsüz eserler bıraktığını hatırlattı. Başkan Tuna, “Üstat Necip Fazıl, yirminci yüzyılda düşünce dünyamıza engin dehası, sanatı, aksiyonu ile Türk insanına yol göstermiş büyük bir sanat ve fikir adamıdır. Bize düşen, onun engin fikir, düşünce ve mücadelesini iyi okuyup istifade etmek ve onun yarım bıraktığı binayı tamamlamaktır” dedi.


Başkan Taşdelen, 300 çocukla Anıtkabir’de...

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, bu dönem kreş ve gündüz bakımevlerinden mezun olan 6 yaş grubu 300 çocukla Anıtkabir’i ziyaret etti. Anıtkabir tören alanında kreşlerden mezun olan çocuklarla buluşan Taşdelen, Anıtkabir’e çiçek bırakıp, saygı duruşunda bulundu.

Çankaya Belediyesi’nin marka hizmetlerinden olan kreşlerden mezun olan minikler, ilköğretim yaşamına peş peşe düzenlenen etkinliklerle uğurlandı. Yıl sonu gösterileri ve mezuniyet törenlerinin ardından çocuklar, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde de eğitimleri süresince yaptıkları el sanatları ve resimlerinden oluşan bir mezuniyet sergisi açtı. Minikler, aileleriyle birlikte katıldığı etkinlikte, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen'e büyük ilgi gösterdi. Başkan Taşdelen, kendisiyle fotoğraf çektirmek için adeta birbiriyle yarışan miniklerin taleplerini geri çevirmeyerek, hatıra fotoğrafı çektirdi. Başkan Taşdelen, Türkiye’nin en yaygın kreş ve gündüz bakımevi hizmeti veren belediyesi olduklarını belirterek, bu yıl kreşlerdeki çocuk kapasitesinin 1500’e ulaştığını, önümüzdeki eğitim sezonunda açılışı yapılacak 3 yeni kreşle, bu sayının 2 bine çıkacağını söyledi.
Başkan Ertürk’ten köy ziyaretleri

Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, ramazan ayının başlamasıyla birlikte ilçedeki köyleri ziyaret ederek, ihtiyaç sahibi yaşlı ve hasta vatandaşların evlerine konuk oluyor. Yakupderviş, Yayalar ve İnceğiz köylerini ziyaret eden Başkan Ertürk, ziyaret ettiği köylerde genç-yaşlı, kadın-çocuk tüm vatandaşlarla yakından ilgilendi.

Kahramankazan Belediyesi tarafından, başvuruda bulunan ya da ziyaretler sırasında talepte bulunan vatandaşlara sıcak yemekten ev temizliğine, sağlık hizmetinden taşıma hizmetine kadar birçok hizmet veriliyor. Bu hizmetler yalnızca ramazan ayında değil, 12 ay süresince sağlanıyor. Ertürk, başkan seçildiği 2004 yılından bu yana gece gündüz demeden ilçedeki köyler başta olmak üzere tüm mahallede vatandaşla buluştuğunu belirterek, “Bu ziyaretlerimizi, özellikle ramazan ayının gelmesiyle sıklaştırdık. Buralarda yaşayan vatandaşlarımızla bir araya gelerek, bir sıkıntılarının olup olmadığını yerinde görüyoruz” dedi.
Yenimahalleli öğrencilerden

şiir ve müzik dinletisi...

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Mustafa Kemal Anadolu Lisesi’nin bu yıl ikincisini düzenlediği “Yakamoz Düşleri” adlı şiir ve müzik dinletisine katıldı.

50. Yıl Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda gerçekleşen programa, öğretmenler, öğrenciler ve veliler yoğun katılım gösterdi.

Etkinlik öncesi katılımcılara seslenen Yaşar, sanatın önemine vurgu yaparak, göreve geldiği günden beri sanata, sanatçıya ve eğitime destek verdiklerini belirtti.

Başkan Yaşar, “Sanatın Yenimahalle’de ve Türkiye’de gelişmesi için yatırımlar yapıyoruz, salonlar açıyoruz. Sizler sanatla kültürle iç içe olun diye Ankara’nın en büyük kültür merkezi olan ‘Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’ni Yenimahalle’ye kazandırdık. Çünkü ülkelerin gelişmişliği sadece ekonomik değerlerle ölçülmüyor, kültürel ve sanatsal değerlerle de ölçülüyor. Biz sanata ve sanatçıya ne kadar önem verirsek, Türkiye’nin geleceği de o kadar aydınlık olur. Bizler çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmak için Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan gidiyoruz. Sanata sahip çıkıyoruz” dedi.

Konuşmanın ardından sahneye çıkan öğrenciler, şiir performansıyla büyüledi. Birbirinden güzel şiirlere hayat veren öğrenciler, müzik eşliğinde okudukları şiirlerle büyük alkış topladı.
KEÇMEK Sergisi ziyarete açıldı

10. Geleneksel Keçiören Belediyesi Sanat ve Meslek Edindirme Kursları (KEÇMEK) El Sanatları Sergisi, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ve eşi Hatice Ak tarafından açıldı. Açılışa; Ankara Milletvekili Emrullah İşler, AK Parti Ankara İl Kadın Kolları Başkanı Mualla Varol, Keçiören Kaymakamı Uğur Bulut, Keçiören Müftüsü İhsan İlhan, AK Parti Keçiören Kadın Kolları Başkanı Mahpeyker Sert ile vatandaşlar katıldı.

TV sunucusu İkbal Gürpınar'ın sunumuyla Antares AVM'de açılan sergide, 31 branşta yaklaşık 6 bin kursiyerin 3 bin ürünü sergileniyor. Serginin açılışında bir konuşma yapan Belediye Başkanı Mustafa Ak, ramazanın birlik, beraberlik ve kardeşlik ayı olduğunu, özellikle vurguladı. Öğrenme ve öğrendiklerini paylaşmanın en güzel örneklerinden olan Keçiören sanat ve meslek edindirme kurslarının, Türkiye’nin sayılı büyük kurs merkezlerinden biri olduğunu belirten Başkan Ak, “Kurslarımız vasıtasıyla 14 kurs merkezimizde bu yıl 64 branşta eğitim verdik. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da İŞKUR’ la protokol imzaladık. 2 bin 300’ü İŞKUR kursiyeri, toplam 10 bin kursiyer, eğitimlerimizden yararlandı” dedi.
Altındağ’da iftar geleneği sürüyor

Ramazan ayında 10 yıldır Altındağlılarla iftar sofrasında buluşan Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, bu geleneği sürdürüyor.

Karapürçek sakinlerini için Zümrüt Düğün Salonu’nda iftar yemeği düzenlendi. Başkan Tiryaki ve eşi Saadet Tiryaki’nin ev sahipliğinde gerçekleşen

yemekte konuşan Başkan Tiryaki, hemşehrileriyle aynı sofraya oturmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Yaklaşık bin kişinin katıldığı iftar yemeğinde Başkan Tiryaki, bereketin ancak paylaşarak artacağını kaydetti.

Tiryaki sözlerini şöyle sürdürdü: “Yıllardır her yıl ramazan ayında Altındağlı hemşehrilerimizle aynı sofrada buluşuyoruz, beraber dua ediyoruz. Biz büyük bir aileyiz ve her yıl ailemle birlikte iftar yapmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Sizler geldiğiniz, davetimize icabet ettiğiniz için bu sofralar anlam kazanıyor. Birlik ve beraberliğimiz, kardeşliğimiz daha da artsın, hiç eksilmesin. Ramazan ayı tüm İslam coğrafyasına hayırlar getirsin.”Osmanlıspor, sezona iyi başladı, kötü bitirdi

Başkent’in Süper Toto Süper Lig’de mücadele eden takımlarından Osmanlıspor, 2016-2017 sezonuna iyi başlamasına rağmen, ikinci yarıda yaşadığı performans düşüklüğü ile sezonu kötü tamamladı.

Mor-Sarılılar, Avrupa kupaları nedeniyle sezonu erken açmalarına karşın Lig’de ve Avrupa Kupası’nda müthiş bir performans sergiledi. Lig’de ve Avrupa’da aldığı başarılı sonuçlarla sporseverlerin beğenisini ve takdirini kazanan Osmanlıspor, Ziraat Türkiye Kupası karşılaşmaları nedeniyle artan maç trafiğine karşın, olumlu grafiğini sürdürmeyi başardı.

UEFA Avrupa Ligi’nde deplasmanda oynadığı maçta Olympiakos ile berabere kalan, rövanşta kendi sahasında kaybeden Osmanlıspor’da bu yenilgi sonrasında düşüş başladı.

Avrupa’da yakaladığı olumlu havanın Olympiakos yenilgisiyle sona ermesiyle birlikte, Ziraat Türkiye Kupası’ndan da elenen Mor-Sarılılar, Lig’de sezonun ikinci yarısında sadece 3 galibiyet elde edebildi. Başkent takımı 3 beraberlik 12 yenilgiyle çok kötü bir performans sergilerken, düşme potasının 2 puan üzerinde sezonu bitirdi.

2017-2018 futbol sezonu 11 Ağustos Cuma günü başlayacak.


Gençlerbirliği”nin başarı grafiği yüksek

Başkent’in Spor Toto Süper Lig’de mücadele eden diğer takımı Gençlerbirliği, sezon içinde yaşadığı olumsuzluklara karşın, ligi puan cetvelinin 8. sırasında tamamladı. Efsane başkan İlhan Cavcav’ın vefatı nedeniyle bir süre moral bozukluğu yaşayan Kırmızı-Siyahlılar, sezonun ikinci yarısında göreve getirilen teknik direktörleri Ümit Özat ile başarılı bir grafik çizdi.
Kataloq: files -> 2414
files -> Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti adau-nun 80 illik yubileyinə həsr edilir adau-nun elmi ƏSƏRLƏRİ g əNCƏ 2009, №3
files -> Ümumi məlumat Fənnin adı, kodu və kreditlərin sayı
files -> Mühazirəotağı/Cədvəl I gün 16: 40-18: 00 #506 V gün 15: 10-16: 30 #412 Konsultasiyavaxtı
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl ivgün saat 13 40 15 00 otaq 410 Vgün saat 13 40 15 00
files -> TƏDRİs plani iXTİsas: 050407 menecment
files -> AZƏrbaycan respublikasi təHSİl naziRLİYİ XƏZƏr universiteti TƏHSİl faküLTƏSİ
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl Məhsəti küç., 11 (Neftçilər kampusu), 301 n saylı otaq Mühazirə: Çərşənbə axşamı, saat 16. 40-18. 00
2414 -> Motorlu taşıt vergisi ödemesinde son gün 31 Ocak Pazar

Yüklə 105,18 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə