Hasta ve hasta yakinlarina şefkateli; ŞefkateviYüklə 87,39 Kb.
tarix26.07.2018
ölçüsü87,39 Kb.
#59387

HASTA VE HASTA YAKINLARINA ŞEFKATELİ; ŞEFKATEVİ

Büyükşehir Belediyesi, başka illerden Ankara’ya gelen, kalacak yeri olmayan hasta ve hasta yakınlarını Şefkatevlerinde ağırlıyor. Sıcacık bir ortam sunan otel konforundaki 7 şefkatevinde, kalacak yeri olmadığı için park ve bahçelerde yatmak zorunda kalan vatandaşların barınma sorununa yıllardır çare olunuyor.

Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na bağlı olarak, Etlik Şefkatevi’nde 45 yatak, Rüzgarlı Şefkatevi’nde 123 yatak, Varlık Şefkatevi’nde 83 yatak, Ulus Şefkatevi’nde 29 yatak, Onkoloji Şefkatevi’nde de 160 yatak ile hizmet veriliyor.

Yurt dışından gelen dar gelirli hasta ve yakınlarının da faydalandığı şefkatevlerinde barınma, sabah kahvaltısı, akşam yemeği ve temizlik hizmeti ücretsiz olarak veriliyor. İçinde mutfak, banyo, çocuk oyun odası, televizyon odası ve dinlenme odası bulunan Şefkatevleri`nin konuklarına uzman personeller tarafından da her türlü destek sunuluyor.

Hastalar her sabah servislerle hastanelere ulaştırılıyor. Hasta ve hasta yakınlarına moral geceleri düzenleyerek bir nebze olsun sıkıntılarını gidermeye çalışan şefkatevlerinin yetkilileri, yol parası olmayan, giysi sıkıntısı çeken ya da hastanedeki bürokratik işleri yapmakta zorlanan konuklarına da her konuda yardımcı oluyor.

KAYIT ÇOK KOLAY…

Ankara'ya gelip, hastasını hastaneye yatıran ya da sürekli gidip gelmesi gereken dar gelirli vatandaşların şefkatevlerine kaydı ise çok kolay. Hastanelerin “Sosyal Servis” bölümüne gittiklerinde oradaki görevliler gerekli belge ve şartları hastalara iletiyor.

Hiçbir sosyal güvencesi olmayanlar, sosyal güvencesi SSK, Bağ-Kur ya da yeşilkart olanlar, hastaneden alınan onaylı belge, ikamet ettiği şehirden aldığı sevk belgesi, nüfus cüzdanı fotokopisi, sağlık karnesi fotokopisi ve tedavi süresini gösterir belge ile şefkatevine başvuru yapabiliyor.BAŞKAN GÖKÇEK: “KEÇİÖREN’E 2 DEV AİLE

YAŞAM  MERKEZİ DAHA YAPIYORUZ”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Türkiye’nin nüfusu en büyük ilçesi Keçiören’e, 2 dev Aile Yaşam Merkezi yapımının hızla devam ettiğini, çok kısa bir süre içerisinde birisi Kuşçağız’da, diğeri de Etlik’te

olmak üzere Aile Yaşam Merkezlerinin hizmete gireceğini bildirdi.

Başkan Gökçek, Ankara’ya kazandırılacak 2 dev aile yaşam

merkezinin, diğer 7 merkezde olduğu gibi 7’den 70’e her kesimden Başkentliyi ağırlayacağını bildirdi. Büyükşehir Belediyesi’nin aile

yaşam merkezleri hayata dair tüm renkleri bünyesinde topluyor. Dostluk da bu merkezler de paylaşım da, spor da burada eğlence de, eğitim fırsatı da var gezi olanağı da… 7’den 70’e, kadın erkek, çocuk genç yaşlı, engelli, her görüşten her kesimden binlerce Başkentli, hayatın tadını Aile Yaşam Merkezlerinde çıkarıyor.

Üyelerine “boşa geçen zaman” bırakmayan aile yaşam merkezlerinin sayısı Başkentlilerden gördüğü bu yoğun ilgi üzerine daha da artırılıyor. Ankara genelinde 7 farklı ilçede hizmet veren merkezlere 2 süper Aile Yaşam merkezi, Kuşçağız Aile Yaşam Merkezi ile Etlik Osmanlı Aile Yaşam Merkezi ekleniyor.

Belediyeciliğin sadece alt ve üst yapı hizmetleri olmadığını vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, sosyal projeler ile desteklenmeyen toplumda huzurlu bir ortam olamayacağını kaydetti. Sosyal projeler arasında ise aileyi tüm bireyleri ile kucaklayan yaşam merkezlerine ayrı bir önem verdiklerine dikkat çeken Başkan Gökçek, “Türkiye’de ki belediyeler arasında sosyal projeler açısından en istikrarlı hizmet tartışmasız Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından veriliyor. Aynı şekilde her türlü sosyal proje konusunda belediyemiz dünya belediyeleri arasında öncülüğünü devam ettiriyor” dedi.

KUŞÇAĞIZ AİLE YAŞAM

MERKEZİ


Akyurt, Araplar, Çubuk, Planet, Sincan, Pursaklar ve Eryaman aile yaşam merkezlerinin Başkentlilerden büyük ilgi gördüğüne dikkat çeken Başkan Gökçek, kapladığı alan ve işlevleri açısından devasa bir Aile yaşam merkezinin Kuşçağız’a inşa edildiğini ve Mart ayında açılmasının hedeflendiğini söyledi.

Yaklaşık 50 bin metrekare peyzaj, 26 bin metrekare kapalı inşaat, 9 bin 450 metrekare teras alanına sahip Kuşçağız Aile Yaşam Merkezi’nin bölge halkının sosyal ve kültürel ihtiyaçlarına cevap vermek üzere projelendirildiğini ifade eden Başkan Gökçek’in verdiği bilgiye göre Keçiörenlilerin yeni buluşma adresi olacak merkez şu bölümlerden oluşacak: “İdare Bölümünün yanı sıra kafeterya, bowling, masa tenisi, bilardo ve elektronik oyun salonu ve 100 kişilik sinema salonu’ndan oluşan 1600 metrekarelik eğlence merkezi.

1500 metrekarelik yemek salonu…

Bünyesinde 2 adet yabancı dil sınıfı, 2 adet bilgisayar odası, diksiyon odası, kütüphane, çocuk odası bulunan 2 bin 700 metrekarelik Hanım Lokali…

Bay ve bayan ayrı yüzme havuzları ve fitness salonlarından oluşan 3 bin 750

metrekarelik spor kompleksi, masa tenisi, bilardo salonu, halk oyunları salonu gibi bölümlerden oluşan 2 bin 600 metrekarelik Gençlik merkezi…

Psikolog odası, yabancı dil kursu, resim kursu gibi bölümlerden oluşan 400 metrekarelik engelliler lokali…

Sağlık odası, halkla ilişkiler, dinlenme odası, resim kursu gibi bölümlerden oluşan 150 metrekarelik yaşlılar lokali…

Mescit, kafeterya ve 160 araçlık kapalı otopark gibi genel kullanım alanları…

49 bin 655 metrekarelik peyzaj alanında ise futbol sahası, voleybol sahası, açık spor alanları, çocuk oyun alanları, dinlenme alanı ve süs havuzları, yürüyüş yolları, yeşil alanlar, bitkisel kompozisyon ve 51 araçlık açık otopark…”

OSMANLI

AİLE YAŞAM MERKEZİ

Keçiören’e Kuşcağız Aile Yaşam merkezi’nin yanı sıra ikinci bir devasa Aile Yaşam merkezi olacak Osmanlı Aile Yaşam Merkezi ve Pazar alanı inşaatı hakkında da bilgi veren Başkan Gökçek, şunları söyledi: “Arsa alanı 8 bin 910 metrekare, inşaat alanı 31 bin 324 metrekare olan Osmanlı Aile Yaşam Merkezinde ise okuma odası-kitaplık, internet salonu, derslik, kurs odası, oyun salonu, kabul salonu, mescit, kafeterya, ofis ve depo alanları mevcut. Otoparkın yanı sıra 3 bin 976 metrekarelik peyzaj alanın da ise dinlenme alanları, çocuk oyun alanları halkın hizmetine sunulacak.”

2013 YILINDA 136 BİN

800 KİŞİ YARARLANDI

Sosyal projeleriyle tüm Türkiye’ye örnek olan, uluslararası platformlarda büyük takdir gören Büyükşehir Belediyesi’nin kentin dört bir yanındaki Aile Yaşam Merkezleri, üyelerine her konuda yaşam desteği sunuyor. Kurslardan gezilere, kutlamalardan seminerlere kadar A’dan Z’ye, her yaştan Başkentliyi kucaklayan merkezlerden 2013 yılında 136 800 kişi yararlanırken, 2014 yılı kayıtları sürüyor.

Çocuklara, gençlere, hanımlara, yetişkinlere, engelli ve yaşlılara yönelik ayrı ayrı bölümler halinde oluşturulan hizmet alanlarında ebeveynler sportif, kültürel ve sosyal etkinliklerden faydalanırken, çocukları da kulüp ve kreşlerde vakit geçirebiliyorlar.

Çocuk kulüpleri 7-14 yaş arası üye kabul ederken, 14 yaş ve üstü yaşlardaki Başkentliler Gençlik Merkezi’nin olanaklarından faydalanabiliyorlar. Ailede engelli birey varsa Engelli Lokali’nde, 60 yaş üstü birey varsa Yaşlılar Lokali’nde düzenlenen etkinlik, gezi, kurslara katılabiliyor.

Ankara’nın soğuk geçen kış aylarında kapalı alanda aile bireylerine birlikte eğlenceli vakit geçirme olanağı da sağlayan yaşam merkezleri, oyun gruplarından langırta, bilardodan masa tenisine kadar pek çok imkan sunuyor.

İSTANBUL YOLU’NA ALTERNATİF GÜZERGAH “BATI BULVARI” AÇILIYOR

Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Yolu’nu rahatlatmak amacıyla Batıkent’te 75. Yıl Şehir Hipodromu’undan başlayıp Anadolu Bulvarı’ndan çıkan 7 bin 800 metre uzunluğundaki yeni alternatif yol için çalışmalarını hızla sürdürüyor.

Eski adı 1695 Caddesi olan geçtiğimiz günlerde Belediye Meclisi’nde “Batı Bulvarı” adını alan bulvar üzerinde 5 adet köprülü kavşak ve alt üst geçit çalışmaları da devam ediyor.

Çalışmalar hakkında bilgi veren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, eski adı 1695 Caddesi olan Batıkent Batı Bulvarı’nın önemli bir alternatif güzergah olacağını belirterek, “Batı Bulvarı üzerinde yapımı sürdürülen 5 adet köprülü kavşaktan, K1 köprülü kavşağının yapımı tamamlandı. K2,

K3, K4 ve K5 köprülü kavşak çalışmaları ise hızla devam ediyor” diye konuştu.

Başkente önemli cadde ve bulvarlar kazandırmaya devam ettiklerini belirten Başkan Gökçek, Başkentin trafik yükünü azaltmayı amaçladıklarını, ana arterlere alternatif yollar kazandırmak suretiyle trafik akışını hızlandırdıklarını anlattı.

KÖPRÜLÜ KAVŞAK

ALT ÜST GEÇİTLER

Başkan Gökçek, Batı Bulvarı üzerinde (1695 Cadde) yapımı tamamlanan veya devam eden köprülü kavşak, alt üst geçit çalışmaları ile ilgili şu bilgileri verdi:

K-1 KÖPRÜSÜ

Batıkent ile Ayaş yolu (Fatih Sultan Mehmet Bulvarı) arasında kesintisiz bir trafik akışı sağlamak için planlanan köprü 4 açıklıklı olup, 2 şerit gidiş 2 şerit geliş olmak üzere toplam 4 şerit olarak projelendirildi. Köprü uzunluğu 102 metre olan köprünün toplam uzunluğu yaklaşım duvarlarıyla birlikte 480 metre olarak inşa edildi. Köprü yan yollarıyla Batı Bulvarı ve 1800. Caddeye bağlantılı olarak yapıldı. Köprü imalatları tamamlandı.

K-2 KÖPRÜSÜ

Batı Bulvarı üzerinde İstanbul Yolu’na (Fatih Sultan Mehmet) paralel olarak trafiği rahatlatmak üzere yapılan köprü, 4 açıklıklı 2 şerit gidiş, 2 şerit geliş toplam 4 şerit olarak projelendirildi. Uzunluğu 102 metre, yaklaşım duvarlarıyla birlikte toplam uzunluğu 432 metre olan köprünün yan yollarıyla 1818. Sokak ve 1820. Caddeye bağlantıları yapıldı. Köprü ve kavşak yapım çalışmaları hızla devam ediyor.

K-3 KÖPRÜSÜ

K-3 Köprüsü, Batıkent Bulvarı’nın ve Batı Bulvarı’nın kesişimindeki kavşakta; ana amacı Batıkent bölgesinin ana arterlerini oluşturmak ve İstanbul Yolu üzerindeki trafiği rahatlatmak amacıyla yapımına başlandı. Batıkent Bulvarı üzerinde alt geçit (battı çıktı) olarak yapılacak projede kesişen fore kazık sistemi ile uygulama yapılıyor. Alt Geçit uzunluğu yaklaşık olarak 500 metre, Alt Geçit Kapalı Kesit Uzunluğu 65 metre, Alt Geçit genişliği 19.40 metre Üst Geçit trafik şeridi sayısı 2x2 toplam 4 şeritli olarak trafiğe hizmet edecek.

Batı Bulvarı üzerinde ise 4 ayaklı ve 3 açıklı olmak üzere öngermeli prefabrik kirişli sistem ile yapımı devam eden K-3 Köprüsü’nün Üst Geçit ve toprakarme genişliği 21 metre, Üst Geçit ve toprakarme trafik şeridi sayısı 2x2 toplam 4 şerit, giriş-çıkış dahil toplam uzunluk 470m, Üst Geçit anakesit uzunluğu 91.70 m, çift yönlü olarak trafiğe hizmet edecek.

K-4 KÖPRÜSÜ

Batı Bulvarı-Abdulhalik Renda Caddesi ve Rajiv Gandhi Caddesi kesişiminde İstanbul Yolu’na paralel olarak kesintisiz bir trafik akışı sağlamak için planlan köprü 4 açıklıklı, 2 şerit gidiş 2 şerit geliş toplam 4 şerit olmak üzere projelendirildi.

Uzunluğu 102 metre, toplam uzunluğu yaklaşım duvarlarıyla birlikte 428 metre olup köprünün yan yollarıyla Batı Bulvarı ve 1800. Cadde’ye bağlantıları yapıldı. Köprü ve kavşak yapım çalışmaları hızla devam etmekte olan K-4 Köprüsü kısa bir süre içerisinde hizmete açılacak.

K-5 ALT GEÇİT KÖPRÜSÜ

Batıkent Ayaş Yolu Ayrımı Anadolu Bulvarı Arası Yol ve Kavşak Projesi kapsamında yapılmakta olan K-5 Altgeçit Köprüsü inşaatı

çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor. Ostim-Eskişehir güzergahında yapımı devam etmekte olan toplam 770 m uzunlundaki battı-çıktı köprüsü geliş gidiş toplam 6 şeritten oluşuyor. Yapımı devam eden köprü, toplam 7 metre genişliğinde, 2 şeritten oluşan sağ ve sol yan yolları ile trafiği çok rahatlatacak.

Yoğun bir şekilde inşaat çalışmaları devam etmekte olan köprünün kazı çalışmaları, alt yapı deplase çalışmaları ve imalat çalışmalarının büyük bir kısmı tamamlandı.

ÇOCUKLARDA BESİN ALERJİSİ RİSKİ

Uzmanlar, çocuklarda besin alerjisi sıklığının giderek artış gösterdiğine dikkat çekiyorlar. Özellikle kalıtsal yatkınlığın, bağışıklık sistemindeki düzensizliğin, alerjene erken dönemde ve yoğun maruz kalınmasının besin alerjilerine neden olduğunu belirten uzmanlar, çocuklardaki besin alerjilerinin yüzde 90’nına süt, yumurta, fındık, fıstık, soya, boyalı yiyecekler ve buğdayın neden olduğunu kaydediyorlar.

Çocuklarda besin alerjilerinin nedenleri hakkındaki sorularımıza uzmanlar, şu yanıtları verdiler:

t Besin alerjisi nedir?

Besin alerjisi: bağışıklık sisteminin normal şartlarda zararsız olan bir maddeyi, yani besin maddesini, yanlışlıkla zararlı bir madde olarak algılamasıdır. Vücut buna yanıt olarak savunma sistemini harekete geçirerek, o besin maddesine özgü antikorlarını üretmeye başlar. Alerji birçok maddeye karşı olabilir. Yetişkinlerde besin alerjilerinin görülme oranı çok fazla olmamasına karşın çocuklarda besin alerjisi görülme oranı daha fazladır. Özellikle besin alerjisi anne karnında dahil olmak üzere, yaşamın ilk yıllarında daha fazla görülmektedir.

t Besin alerjilerinde en sık

rastlanılan belirtiler nelerdir?

Kusma, bulantı, kramp tarzında karın ağrıları, ürtiker, egzama, baş ağrıları, ishal, astım, öksürük, hırıltılı solunum, tekrarlayan orta kulak sorunları ve nezle (burun kaşıntısı, aksırık, geniz akıntısı) belirtileri görülür.

tÇocuklarda hangi besinlere karşı

alerji gelişmektedir?

Çocuklardaki besin alerjilerinin yüzde 90’nına süt, yumurta, fındık, fıstık, soya ve buğday neden olmaktadır. Susam, deniz ürünleri, meyve ve sebzelerde diğer

nedenlerdir. Süt, yumurta, soya ve buğdaya bağlı alerjik reaksiyonların genellikle 1-2 yaşından sonra kaybolabilir. Yer fıstığı, fındık, balık ve kabuklu deniz ürünlerine karşı gelişen reaksiyonlar ise uzun yıllar boyu hatta yaşam boyu devam edebilir.

tÇocuklarda en çok görülen alerji

hangisidir?

İnek sütü çocuklarda diyete ilk giren yabancı proteindir. Ve en erken bulgu veren allerjen türüdür. İnek sütü, koyun ve keçi sütü ile benzer yapıya sahip olduğundan sıklıkla çapraz reaksiyon görülür. İnek sütü alerjisi olanların yüzde 10’nunda ete karşı duyarlılık vardır.

Yumurta beyazı da sarısına göre daha alerjenik özelliktedir. Yumurtaya duyarlı alerjik hastalar tavuk etine pozitif reaksiyon vermelerine karşın bu hastalar tavuk eti yiyebilirler. Meyve ve sebzelerle görülen alerjik reaksiyonları ise genellikle hafif ve geçicidir.

tAlerjinin tanısı nasıl konur?

Besin alerjili çocuğa yaklaşımda ilk adım olarak, bunun gerçek besin alerjisi olduğunun saptanması gerekir. Bunun için doğru ve ayrıntılı öykünün bilinmesi çok önemlidir. Aynı besini alınca semptomların yinelemesi ve besini kesince iyileşmenin görülmesi hekimi tanıya yönlendirir. Besin günlüğü tutma ve eliminasyon diyetleri bu konuda

yararlıdır. Öykü alırken besinlere eklenen gizli besin alerjenlerine dikkat edilmesi,fiziki muayenede deri, gastrointestinal ve solunum sistemine odaklanılması ve atopi bulguların aranması gerekmektedir.

tTedavi yöntemi nasıl olmalıdır?

Besin alerjilerinde alerjen besinin saptanması ve bundan kaçınılması en önemli yaklaşımdır. Hazır besinlerin içerikleri öğrenilmeli ve hazır besinlerin etiketleri okunmalıdır. Bebeklik döneminde besinden sakınma uygularken, kesin tanı ve doğru uygulama çok önemlidir. Çünkü özellikle en sık görülen süt alerjisi nedeniyle süt ve ürünleri kesilirken, yerine uygun beslenme düzenlemesini mutlak gerektirir. Bu sağlanmazsa büyüme ve gelişme bozuklukları ortaya çıkar. Süt alerjisi olan bebeklere uzun süre anne sütü verilmesi önemlidir. Mama olarak amino asit bazlı mamalar ve tam hidrolize mamalar kullanılabilir. Yarı hidrolize mamalar bu hastalar için uygun değildir. Bunun dışında soya bazlı mamalar alternatif olabilir. Ancak soya alerjisi ve soyanın inek sütü ile çapraz reaksiyon göstermesi riskleri vardır. soya bazlı mamaları 6 aydan küçük bebekler için uygun değildir. Son yıllarda besin alerjisinde duyarsızlaştırma (oral desensitizasyonun) tedavisi ile ilgili çalışmalar giderek artmaktadır.

ODTÜ YOLU’NA, “1071 MALAZGİRT BULVARI” ADI VERİLDİ

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı gerçekleştirilen “ODTÜ Yolu”na “1071 Malazgirt Bulvarı” adı verildi.

Büyükşehir Belediye Meclisi Şubat ayı olağan Meclis Toplantısı’nın son gününde “ODTÜ Bulvarı” olarak bilinen yolun adının, “1071 Malazgirt Bulvarı”

olmasını içeren Başkanlık Yazısı oy birliği ile kabul edildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce yapımı hızla devam eden “1071 Malazgirt Bulvarı”nın ay sonunda açılması planlanıyor. Eskişehir Yolu ile Anadolu Bulvarı’nı Konya Yolu’na bağlayan ve bir kısmı ODTÜ arazisinden geçen bulvar üzerinde, 8 adet köprülü kavşak ve alt-üst geçit bulunuyor. 4 kilometrelik bulvar 4 gidiş 4 geliş olmak üzere toplam 8 şeritten oluşuyor.

“TEPKİ GÖSTERENLERİ

ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yeni yapılan OTDÜ Yolu’na “1071 Malazgirt Bulvarı” adının verilmesine tepki gösterilmesini anlamakta güçlük çektiğini bildirerek şunları söyledi: “Bilindiği gibi 1071 Malazgirt Bulvarı adını verdiğimiz yol, Anadolu Bulvarı’nın devamı. Bir yanda Anadolu Bulvarı, bir yanda Türklerin Anadolu’ya 1071’de girdiği Malazgirt. Bazılarının bu kadar anlamlı, bu kadar insanımıza gurur veren bir tarihi çekememesi, içine sindirememesi anlaşılır gibi değil. Bu yolun bu isimle anılması inanıyorum ki, Ankara’da yaşayan marjinaller hariç herkese gurur verecektir.”BAŞKENT’İN İÇME SUYU PIRIL PIRIL, TERTEMİZ...

Başkent’in içme suyu her zaman tertemiz ve güvenilir… ASKİ Genel Müdürlüğü yetkilileri, Ankaralıların, ocak ayında da musluklarından akan içme suyunun her zaman olduğu gibi tertemiz ve içilebilir nitelikte olduğunu bildirdiler.

Başkentlilerin pırıl pırıl su tükettiklerinin altını çizen ASKİ yetkilileri, “Şehre verilen içme suyu her zaman olduğu gibi yine temiz ve içilebilir. Başkentliler, musluklarından akan suyu tereddüt etmeden güven içinde kullanabilirler” dediler.

Başkent’in içme ve kullanma su ihtiyacını karşılayan ASKİ’nin, her gün farklı noktalardan numuneler aldığını hatırlatan yetkililer, numunelerin fiziksel, kimyasal ve bakteriyolojik analizleri yapılarak suyun kalitesinin kontrol altında tutulduğunu kaydettiler.

ASKİ Genel Müdürlüğü ile Sağlık Bakanlığı Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı’nca, ocak ayı süresince Ankara’nın çeşitli bölgelerinden alınan su numunelerinin analiz sonuçları hakkında bilgi veren ASKİ yetkilileri, şunları kaydettiler:

“Başkent’in farklı odak noktalarından her gün aldığımız su numunelerinin fiziksel, kimyasal ve bakteriyolojik analizlerini akredite olmuş laboratuarlarımızda gerçekleştiriyoruz. Geçen ay da yapmış olduğumuz bu analizler sonucunda Başkent içme suyunun, WHO (Dünya Sağlık Örgütü) standartlarına uygun olduğu bir kez daha belgelendi.”

Arıtma Tesisleri Daire Başkanlığı’na bağlı Su Kalite Kontrol Şube laboratuarlarında şehir şebeke su analizlerinin, WHO (Dünya Sağlık Örgütü) ve EEC (Avrupa Birliği Standartları) göz önüne alınarak yapıldığını vurgulayan yetkililer, “1-31 Ocak 2014 tarihleri arasında raporlaştırılan su analiz sonuçlarına göre Başkentliler, musluklarından akan suyu güven içinde tükettiler. Yüzlerce odak noktası, İvedik ve Pursaklar Arıtma Tesisleri başta olmak üzere paket arıtma tesisleri çıkışlarından alınan su numunelerinde yapılan fiziksel, kimyasal ve bakteriyolojik kontrollerin tamamının TSE’e uygunluğu bir kez daha kanıtlandı” diye konuştular.

1 - 31 OCAK TARİHLERİ BOYUNCA YAPILAN ANKARA İÇME SUYU KALİTE KONTROLLERİNİN TAMAMI STANDARTLARA UYGUN BULUNURKEN, ANALİZ SONUÇLARINDAKİ PARAMETRELER

PARAMETRELER İVEDİK WHO TS 266 Sağ. Bak. İnsani

ARITMA Tüketim Amaçlı

ÇIKIŞI Sular Yönetmelik

Değerleri

Renk (Pt-Co Birimi) < 5 15 20 Yok

Bulanıklık (NTU Birimi) 0,30 5 1,0 1.0

Koku Yok Yok Yok Yok

Tat Normal Normal Normal

Bakiye Klor (mg/l) 1,0 5 Uç noktada 0,5

pH 7,57 6.5-8.5 6.5 =< pH =< 9.5 =>6.5 ve =>9.5

Elektriksel İletkenlik(Ύ = 25oC, mS/m) 20,8 250,0 250,0

TÇM (180 oC ,mg/l) 145 1000

Amonyum ( mg/l ) <0,06 .... 0.5 0.50

Nitrit (mg/l ) <0,006 0.5 0.5

Nitrat (mg/l ) 0,44 50 50 50

Sodyum (mg/l) 8,5 200 200 200

Potasyum (mg/l) 2,8 ....

Kalsiyum (mg/l ) 23,1 ....

Magnezyum (mg/l ) 8,41 ....

Sertlik (mg CaCO3 /L) 93,5 ....

Toplam Alkalinite (mg/l CaCO3 ) 73

Klorür (mg/l) 9,03 250 250 250

Sülfat ( mg/l ) 22,7 250 250 250

Florür (mg/lt) 0,09 1.5 1.5 1.5

Karbonat (mg/l) <10

Bikarbonat (mg/l) 89

Silisyum dioksit (mg/l) 9,60

Lityum (mg/l) <0,1

İNANÇ TURİZMİNİN MERKEZİ HACI BAYRAM DOLUP TAŞIYOR

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından tarihi dokusuna uygun şekilde restore edilen ve yeraltına yapılan ek ibadet mekanlarıyla kapasitesi arttırılan Ulus’taki Hacı Bayram Camisi’ne gelen ziyaretçi sayısı her geçen gün artıyor.

Ankara Kalesi ile birlikte 1 milyon 300 bin metrekarelik bir alanda üç etapta planlanan Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Projesi’nde “Göle atılan taşın ilk halkası” olarak görülen Hacı Bayram Veli Camisi ve çevresi inanç

turizminin merkezi haline geldi. Roma döneminden kalma Augustus (Ogüst) Tapınağı ile birlikte hoşgörünün de temsil edildiği Hacı Bayram Camisi, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı restorasyon uygulamaları sonrasında hem yerli hem de yabancı ziyaretçilerin akınına uğruyor.

Daha önce kapalı mekanda toplamda 1800-2000 civarında cemaat alabilirken, restorasyondan sonra 4 bin 500 kişiye çıkan Hacı Bayram Camisi’nde açık alanla birlikte aynı anda 10 bin kişi ibadet edebiliyor.

GÜNLÜK 12 BİN

ZİYARETÇİ

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Hacı Bayram Camisinin restore edildikten sonra Ankaralıların bu bölgeye ziyaretlerinin arttığını belirterek, bu anlamda camide günlük 12 bin ayakkabı poşeti dağıttıklarına da dikkat çektiler.

Bu rakamın mübarek gecelerde, 35-40 bin’e çıktığını ifade eden Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, “Ankaralılar Hacı Bayram’daki hizmeti bağrına bastı, zaten Başkanımız Melih Gökçek’in en önem verdiği projelerden birisi de buydu, kendileri bizzat gelerek projenin uygulamalarını takip etti” diye konuştular.

200 BİNA RESTORE EDİLDİ

1900’lü yıllardan kalma Cumhuriyet dönemi binalarındaki tarihi dokuların ortaya çıkartıldığı uluslararası ödüle sahip Hacı Bayram Camisi ve Çevresi’nde restorasyon çalışmaları halen devam ediyor. Projelerin tamamlanma oranının yüzde 85-90 seviyesine çıktığı Hacı Bayram Veli Camisi çevresinde Güvercin Sokak ve bağlantılı 6 sokakta restorasyan projelerinin yanı sıra altyapılar da yenilendi. Hacı Bayram Camisi’nin güney cephesinde de meydan çalışmaları yürütülüyor, Güvercin Sokak ve bağlantılı sokaklarda şimdiye kadar 77 bina 80 dükkan restore edilirken, Hacı Bayram tarafı ile beraber restore edilen bina sayısı 200’e ulaştı.

RESTORASYONDAN

SONRA EVLER

DEĞERLENDİ

Projeler gerçekleştirilmeden önce bölgedeki evlerin fiyatları 30-40 bin lira civarında iken restorasyon sonrasında bölgedeki evler ve dükkanlar da büyük oranda değerlendi. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri proje öncesinde esnafla yaptıkları görüşmede ilk başlarda karşı çıktıklarını ancak şimdi çok memnun olduklarını ifade ederken, restorasyon sürecini ise şöyle özetlediler:

ALTYAPI DA YENİLENDİ

“Bölgede elektrik, telefon, pis su, temiz su hatları, hiç tamir görmemişti. Alt yapı konusunda çok sıkıntılı bir bölgeydi ve o güne kadar hiç alt yapı çalışması yapılmamıştı. Şu anda, doğalgaz getirildi, elektrik kabloları, telefon kabloları aşağıya alındı, pis su temiz su hattı ASKİ tarafından yenilendi. Hacı Bayram çevresi hem modern hayatın gerektirdiği hizmetlere, imkanlara kavuştu hem de Ankaralıların gezip görebileceği tarihi bir mekan oldu. Bunun yanında orada otopark sıkıntısı vardı, Hacı Bayram Camisi’nin kuzey tarafında 500 araçlık bir yer altı otopark yapıldı. O da yine Kurul tarafından proje bazında onayı alınarak 2-3 kat yerin altına yapılarak otopark hizmete açıldı. Ve son olarak Hacı Bayram’ın güney cephesinde dükkanlar vardı, şu anda oradaki esnafla da anlaşıldı, en kısa sürede dükkanlar yapılıp esnaf yerine taşınacak. Augustus Tapınağı’nın duvarına Hacı Bayram Camisi’nin duvarının basması hoşgörüyü simgeliyor. Augustus Tapınağının korunmasını da yine kafeslerle Ankara Büyükşehir Belediyesi yaptı.”

BÜYÜKŞEHİR’DEN HEMŞEHRİ GECELERİ VE HANIM MATİNELERİ

Ankara Büyükşehir Belediyesi, ücretsiz düzenlediği etkinliklerle Türkiye’ye örnek olmayı sürdürüyor. Pek çok ünlü ismi yaz aylarında ücretsiz olarak Başkentlilerle buluşturan Büyükşehir, bu muhteşem eğlenceleri kış aylarına da taşıdı. Büyükşehir Belediyesi’nin her gün bir başka ilçede düzenlemeye başladığı Kadınlar Matinesi ile Hemşehri Geceleri bu kışa damgasını vuracak. Farklı bölgelerden gelip de Ankara’da yaşayan hemşehrileri bir araya getirerek, buluşmalarını sağlayacak Hemşehri Geceleri ve Türkü Şöleni, Kırşehir gecesi ile başladı.

Büyükşehir Belediyesi tarafından Atatürk Spor Salonu’nda düzenlenen “Kırşehirliler Gecesi”nde Başkent’te yaşayan Kırşehir kökenliler; sanatçılar İsmail Altunsaray, Ankaralı Coşkun ile Abdallar Topluluğu ile buluştu ve muhteşem bir müzik şöleni yaşadı.

Salona büyük bir coşku ve sevgi gösterileri arasında giren Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Sizleri çok seviyorum, Kırşehirli kardeşlerimizle oturduk, federasyonla beraber anlaştık, inşallah sizlere güzel bir mekan da hediye ediyoruz, orada daha çok bir arada oluruz, her şey gönlünüzce olsun diyorum, hepinizi Allah’a emanet ediyoruz, sağolun, varolun” dedi.

İSMAİL ALTUNSARAY’DAN

BOZLAK HAVASI

“Kırşehirliler Gecesi” müzik şöleninde ilk sahneye çıkan yeni kuşak bozlak kültürünün hem alaylısı, hem de konservatuar tarafından mekteplisi, bağlamanın sesi İsmail Altunsaray oldu. İsmail Altunsaray konserde bozlak kültürünün en özel eserlerini kendi çaldığı bağlama ile dile getirdi. Altunsaray’ın hareketli oyun havalarına eşlik eden seyirciler de sahaya inerek bol bol oynadı.

“Kırşehirliler Gecesi”nde daha sonra bağlamaları gönlü olmuş büyük ustalar; “Abdallar” sahneye çıktı. Esnaf arasında dayanışmanın, bütünleşmenin halka yansıdığı Ahilik kültürünün, Kırşehir’in kültür temsilcileri, aynı zamanda tasavvuf ilmini sözleriyle nakşeden “Abdallar”, konserlerine bozlak havaları ile başladılar, Ankara havaları ile bitirdiler.

Uzun yıllar unutulmayacak “Kırşehirliler Gecesi”nin son sahne yıldızı ise “Ankara’nın Bağları” adlı şarkısı ile adından söz ettiren Ankaralı Coşkun oldu. Ankaralı Coşkun “Ankara’nın Bağları”, “Bize her yer Ankara” adlı son dönemde dillerden düşmeyen şarkılarının yanı sıra sazı eline alarak bozlak havaları ile Ankara havalarını okudu.

ÇUBUKLU HANIMLAR

PINAR DİLŞEKER

İLE COŞTU

Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “Kadın Matinele-ri”nin ilki Çubuk’ta yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in eşi Nevin Gökçek’in de konuklar arasında bulunduğu etkinlikte, Kuzey Yıldızı Düğün Salonu’nu tıklım tıklım dolduran kadınlar, sanatçı Pınar Dilşeker’in söylediği şarkılara eşlik ettiler ve unutamayacakları bir gün yaşadılar. Konserin ardından yapılan çekilişle Çubuklu beş şanslı bayan, Stil danışmanı Aysu Kaba’nın “Stil Otobüsü”nde yer almaya hak kazandı ve sürpriz hediye olarak da birer elbise kazandı. Çekilişlerde ayrıca şanslı konuklara elektrikli fırın, kahve makinesi, ütü, yemek takımı ve saç düzleştirici gibi eşyalar verildi.

Programın onur konuğu olarak sahneye davet edilen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in eşi Nevin Gökçek Çubuklu kadınlara seslenerek, “Biz bayanlar birbirimize destek olmak zorundayız. Bir ‘Allah razı olsun’ alabiliyorsak ne mutlu bize. Ailemiz için çalışacağız, ama biraz da kendimiz için zaman ayırmamız lazım. Belediye size imkan verdiyse ondan yararlanın, Hanım Lokallerine, Aile Yaşam Merkezleri’ne gidin, haftada iki gün de olsa kendinize zaman ayırın” dedi.

Kadınlar Matinesi ve Hemşehri Geceleri, Şubat ve Mart ayında çeşitli sürprizlerle devam edecek.

DOĞA DOSTU KEÇİÖREN

Keçiören Belediyesi, çevre bilinci ve geri dönüşüm konusunda toplumsal duyarlılığı arttırmak için kolları sıvadı. “Geri Dönüşüm Projesi” adı altında atıkların geri dönüşüme kazandırılması ve bitkisel yağların toplanması amacıyla mahallelere 16 bin 400 atık toplama kutusu yerleştirildi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği kutular kağıt, plastik, metal ve cam olmak üzere 4 ayrı bölümden oluşuyor.

Dünya nüfusunun artması ve tüketim alışkanlıklarının değişmesi sebebi ile doğal kaynakların her geçen gün azaldığına dikkat çeken Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Keçiörenlileri geri dönüşüme katkıda bulunmaya davet etti. Geri dönüşüm kutularının yerleştirilmesi çalışmalarını da denetleyen Başkan Ak, çocuklarla birlikte geri dönüşüm kutularına boş şişe ve kartonları attı.

Vatandaşların kullanılmayan büyük ev aletlerini atacak yer bulamamasından yola çıkan Keçiören Belediyesi yeni bir hizmeti daha yürürlüğe koydu. Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, pişirme cihazları, elektrikli süpürge ve halı yıkama cihazları gibi büyük atıklar için belediye ekipleri vatandaşların kapısına kadar gidiyor.

Keçiören’de “Geri Dönüşüm Seferberliği” kapsamında bir de “Atık Danışma Masası” kuruldu. Vatandaşlar her türlü soru ve önerilerini 08:00-18:00 saatleri arasında 359 10 27 numaralı telefondan yetkililere iletebiliyor.

ASO’DAN AKYURT’TA SANAYİ ZİRVESİ

Ankara Sanayi Odası (ASO) tarafından, Akyurt-Pursaklar-Çubuk ilçelerinde faaliyet gösteren sanayicilere yönelik strateji geliştirme, büyüme konularının anlatıldığı bir toplantı gerçekleştirildi.

Akyurt Kültür Merkezi Necip Fazıl Konferans Salonu'nda yapılan toplantıya ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Akyurt Kaymakamı Mustafa Yiğit, Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş, Akyurt Sanayici ve İş Adamları Derneği (AKSİAD) Başkanı Azmi Kelemcisoy ve Çubuk Girişimci İş Adamları Derneği (ÇUGİAD) Başkanı Yasin Özen katıldı.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir, özel sektörün ülkenin gelişimindeki etkisini anlatırken, AKSİAD Başkanı Azmi Kelemcisoy da Ankara'da özellikle bölgedeki sanayi kuruluşlarının giderlerinin yükselmeye başladığını söyledi. ÇUGİAD Başkanı Yasin Özen ise geçmişte Çubuk'a bağlı olan Akyurt'un bugün Çubuk'u geçtiğini kaydetti.

Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş ise, “Fuar Alanı projesi tamamlandı. Ana bağlantı yolları açıldı. Sanayiciler için yol katılım bedellerini Ankara'nın tüm ilçelerinde Akyurt Belediyesi olarak biz belirledik diyebilirim. Ulaştırma Bakanlığı metro hattının planlamasını yapıyor. Konut ihtiyacı için de Saracalar ve Güzelhisar mahallelerimizde imarı buna göre hazırladık” dedi.

ALTINDAĞLI ÇOCUKLAR İTFAİYECİLİĞİ ÖĞRENDİ

Altındağ Belediyesi’nin düzenlediği meslek tanıtım seminerleri tüm hızıyla devam ediyor. Birçok mesleği yakından tanıma imkânı bulan Altındağlı çocuklar, doğru mesleği seçme yolunda emin adımlarla ilerliyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı İtfaiye Amiri Nurettin Ayaz, Altındağlı çocukların itfaiyecilikle ilgili sorularını yanıtladı. Ulucanlar Yarı Açık Cezaevi’nde gerçekleşen ve itfaiyecilik mesleğinin tanıtıldığı seminere Erdem Bayazıt, Nuri Pakdil, Cahit Zarifoğlu, Zübeyde Hanım, Rasim Özdenören, Ali Ersoy, Karapürçek 1, Karapürçek 2, Aktaş ve Özkent Akbilek Gençlik Merkezleri’nden yaklaşık 250 öğrenci katıldı.

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, bu tür seminerlerle çocukların doğru mesleği seçmelerini amaçladıklarını söyledi. Altındağlı öğrencilere çok sayıda ve çok farklı mesleklerin tanıtıldığını kaydeden Başkan Tiryaki, “Bu seminerler, Altındağlı çocukların hayatına yön veren önemli adımlardan biri. Doğru meslek seçimi çocuklarımızın geleceğini belirleyecek” dedi. Tiryaki, bu seminerler sayesinde Altındağlı çocukların daha da özgüven kazandığını ve geleceğe umutla baktıklarını ifade etti.

ANADOLU PARSI BEYPAZARI’NDA

Havucu, kurusu, yöresel yemekleri ve Tarihi evleriyle Başkent’in turizmde parlayan yıldızı Beypazarı, Anadolu Parsı ile de gündeme geliyor. 17 Ocak 1974 Tarihinde Beypazarı Bağözü Köyü’nde bir bayana saldırması sonrası vurulan Anadolu Parsı görülen son Anadolu Pars’ı olmuştu. Anadolu Parsı aradan geçen 39 yıl sonra son olarak 2013 Kasım ayında Diyarbakır’da görülerek vurulmuştu.

Bu olay sonrası tekrar gündeme gelen Anadolu Parsı için daha önce girişimleri olan Beypazarı Belediyesi, ilçenin tarihi İmaret Meydanı’na Anadolu Parsı heykelinin yapılması için harekete geçti.

Bir süre önce zemini hazırlanan Anadolu Parsı heykeli bugün Beypazarı’na getirilerek yerine yerleştirildi. Henüz tamamlanmayan çalışmanın kısa sürede bitirileceği belirtildi.

17 Ocak 1974’te Beypazarı Bağözü Köyü’nde vurulan Anadolu Parsı, günümüzde Ankara’da MTA’ya ait Tabiat Tarihi Müzesi’nde sergileniyor.

PURSAKLARLILARA PROJELER GEZDİRİLİYOR

Pursaklar Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü, düzenlediği kampanya ile ilçe halkına yapılan çalışmaları gezdiriyor. Böylece ilçede yaşayan halk, yapılan hizmetleri yerinde görme ve inceleme imkânı buluyor. Hayata geçirilen özgün projelerle silueti değişen Pursaklar, Ankara’nın gözde ilçelerinin başında geliyor. Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin ve ekibinin yapmış olduğu çalışmalarla “Tebessüm Şehri” olarak anılan Pursaklar’da yaşam kalitesi arttı, ilçe değer kazandı. Sosyal ve kültürel belediyecilikte “Taklit eden değil taklit edilen belediye” sloganıyla birçok yeniliğe imza atan Pursaklar, başarılarından söz ettirmeye devam ediyor.

Hem yapılan çalışmaları hem de ilçeyi halka tanıtmak isteyen Pursaklar Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü, şehir içi turlara başladı. Hanımlara, gençlere, çocuklara ve ihtiyarlara yönelik ayrı ayrı turlar düzenleyen müdürlük, bu kapsamda binlerce kişiye Pursaklar’ı gezme imkanı sunuyor. Düzenlenen turlarda halka hem çalışmalar hakkında bilgi veriliyor, hem de yiyecek, içecek ikram ediliyor.

GÖLBAŞI, ARAŞTIRMACILARI MİSAFİR ETTİ

Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup Odabaşı’nın Mogan’da gezi amaçlı olarak Gölbaşılılara kazandırdığı “Göktürk” adlı teknenin son konukları “Gölbaşı Özel Çevre Koruma Bölgesi” çalıştayının araştırmacıları oldu. Proje ekibi, “Göktürk” adlı tekne ile Mogan’da inceleme gezisine çıktı. Imperial Koleji, London Üniversitesi, Newcastle Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Gölbaşı İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün de içinde bulunduğu, yürütmesini ise Ankara Üniversitesi Su Yönetimi Enstitüsü’nün yaptığı proje kapsamında düzenlenen çalıştaya, Gölbaşı Belediyesi ev sahipliği yaptı. İki gün süren çalıştayın ilk günkü gündemi tarımsal su yönetimi olurken, proje ekibi, Göktürk ile bir de inceleme gezisi yaptı. Göldeki bitki ve balık gibi canlı türlerinin incelendiği gezide, Ankara Üniversitesi Su Yönetimi Enstitüsü Müdür Yardımcısı Yardımcı Doç. Dr. Gökşen Çapar, Gölbaşı Belediyesi’ne ve Belediye Başkanı Yakup Odabaşı’na katkılarından ve ev sahipliğinden dolayı teşekkür etti.BAŞKAN AKGÜL, SARIKAMIŞLILARLA BİR ARAYA GELDİ

Sivil toplum kuruluşlarını düzenledikleri faaliyetlerde yalnız bırakmayan Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, Sarıkamış Micingirt Köyleri Derneği’nin sohbet programına katıldı. Gelişimi yalnızca kentsel değil sosyal dönüşüm olarak da algıladıklarına dikkat çeken Mesut Akgül, “Sosyal dönüşüm içinde derneklerin faaliyetlerini önemsiyoruz. Mamak’ta bulunan sivil toplum kuruluşlarını hiçbir faaliyetinde yalnız bırakmıyoruz. Dernekler düzenledikleri programlarla birlik beraberlik ruhunu yaşatıyor. Mamak’ın kalkınmasında belediyemizle el ele veren sivil toplum kuruluşları sosyal dönüşümde de önemli görevler üstleniyor” dedi.SİNCAN’DA ÜCRETSİZ KANSER TARAMASI

Sincan Belediyesi, ilçedeki kadın ve erkekleri hem kanser hakkında bilinçlendiriyor hem de kanser taraması ile hayat kurtarmayı amaçlıyor.

Erken teşhis ile hayat kurtarmayı amaçlayan Belediye, Sincan Toplum Sağlığı Merkezine kayıtlı vatandaşları Ahmet Andiçen Ketem Polikliniğine götürüyor. Her Çarşamba 30 vatandaşın kanser taramasından

geçmesini sağlayan Belediye, ilçedeki herkesin kanser taramasından geçmesi için çaba gösteriyor.

Sağlıklı yaşam yolunda herkesin mutlaka kanser taramasından geçmesi gerektiğini vurgulayan Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, “Vatandaşımız hastaneye gitmekten çekiniyor. Özelliklede kanserin belirtilerini kendinde görüyorsa korkuyor ve hastaneye gitmiyor. Biz de Belediye olarak bunun önüne geçmek için vatandaşımıza elimizdeki imkânlar doğrultusunda ücretsiz kanser taraması yaptırıyoruz” dedi.

Vatandaşın büyük takdirini toplayan uygulama ile hastalar her Çarşamba otobüsle Toplum Sağlığı Merkezi’nden alınarak taramadan geçiriliyor.GENÇLER KAZANMAYI UNUTTU...

Spor Toto Süper Lig’de tehlikeli bölgeden uzak kalma mücadelesi veren Başkent temsilcisi Gençlerbirliği, adeta kazanmayı unuttu.

Büyük umutlarla girdikleri ligin ikinci yarısına Çaykur Rizespor galibiyeti ile başlayan Kırmızı – Siyahlılar, Akhisar Belediyespor ve Karabükspor yenilgilerinin ardından deplasmanda oynadıkları ligin son sırasında yer alan Kayserispor maçını da kaybederek 21. Hafta sonunda art arda 3. yenilgisini aldı.

Kırmızı – Siyahlılar, bu hafta kendi sahasında Torku Konyaspor’u konuk edecek.LEOPAR ZİRVEDEKİ YERİNİ KORUDU

PTT Birinci Lig Lideri Ankaraspor, kendi sahasında oynadığı Denizlispor maçını zorlansa da 2-1 kazanmayı başararak, zirvedeki yerini korudu.

Lig liderliğini bırakmak niyetinde olmayan Mavi-Beyazlılar kendi sahalarında oynamanın verdiği avantajla maça iyi başlamalarına karşın 28. dakikada Kahe’nin attığı şok golle 1-0 yenik duruma düştüler. İlk yarının bitimine dakikalar kala Serdar Eylik ile beraberlik golünü kaydeden Leoparlar, soyunma odasına 1-1 eşitlikle gittiler.

Maçın ikinci yarısında topa daha çok sahip olmaya çalışan Ankaraspor, direnen rakibi karşısında aradığı golü 84. dakikada Ragıp ile buldu ve skoru 2-1’e getirerek haftayı 3 puanla kapadı.

Ankaraspor, bu hafta Adana Demirspor deplasmanında puan mücadelesi verecek.

ANKARAGÜCÜ GOL YAĞDIRDI

Spor Toto İkinci Lig Kırmızı Grup’ta zirve mücadelesi veren Ankaragücü, sahasında konuk ettiği Körfez Futbol Kulübü’nü 4-1 yenerek adeta gole boğdu.Karşılaşmaya kazanma hırsıyla başlayan Sarı-Lacivertliler, taraftarlarının da desteğini arkasına alarak penaltıdan Mehmet Umut Nayır ve Volkan’ın attığı gollerle ilk yarıyı 2-0 önde kapadı.

Maçın ikinci yarısında da üstünlüğünü sürdüren Başkent ekibi, Levent Kale’nin bu yarıda attığı iki golle skoru 4-1’e taşıdı. Konuk ekibin tek golünü 73. dakikada Uğur kaydetti. Aynı grupta mücadele eden BUGSAŞ Spor deplasmanda İskenderun Demirçelikspor’u 1-0 yenerken, Kızılcahamamspor ise Alanyaspor’a 5-0’lik skorla boyun eğdi.
Yüklə 87,39 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin