Haz-tem-bh-437-wordYüklə 361,84 Kb.
səhifə1/8
tarix29.10.2017
ölçüsü361,84 Kb.
  1   2   3   4   5   6   7   8

BİZDENHABERLER

Koç Topluluğu Yayını 90. YIL Sayı 437
90 yıldır ülkemizden aldığımız gücümüz, ilk günkü heyecanımız ve bitmeyen inancımızla...
ÖNSÖZ

Koç Topluluğu’nun değerli üyeleri,


Topluluğumuzun temelleri, kurucumuz Vehbi Koç tarafından bundan 90 yıl önce atıldığında, Türkiye Cumhuriyeti de henüz kurulmuştu. Savaşlardan yorgun düşen Ülkemiz ekonomik ve sosyal anlamda kalkınmaya, sağlam temellerinin üzerinde yükselmeye ihtiyaç duyuyordu. Koç Topluluğu ve Koç Ailesi bu yolda üstlendiği sorumluluklarla 90 yıl boyunca çok kıymetli katkılar sağladı. Ülkesi için çalıştı, ekonomik ve sosyal başarılarıyla bu eşsiz topraklarda kalıcı bir değer yarattı.
Koç Topluluğu’nun 90 yılda ortaya koydukları, sadece ticari bir başarının sonucu değildi. Topluluğumuzun bugün ulaştığı büyüklük; ülkesine bağlılığın, insanına ve değerlerine sahip çıkmanın, çok çalışmanın sonucudur. Tüm bu nedenlerle gururla karşıladığımız 90. yılın anlamı bizler için çok daha derin.
Her bir anı emekle, azimle, heyecanla, birlik ve beraberlikle ilmek ilmek işlenen bu 90 yıl, kurucumuzun, onun ardından gelen kıymetli yönetim kurulu başkanlarımızın ve onların hayallerine ortak olan sayısız insanın eseri...
100. yılımıza doğru emin adımlarla ilerlerken; kurumsallaşmaya, küreselleşmeye, yenilikçiliğe, Ar-Ge’ye ve inovasyona verdiğimiz önemle büyümeye devam ediyoruz. Faaliyet gösterdiğimiz tüm alanlarda, ilke ve değerlerimizden aldığımız güçle elde ettiğimiz başarılarla yurt içinde ve yurt dışında itibarımızı daha da artırıyoruz.
Bundan sonra da 90 bini aşan çalışanımız ve 10 binin üzerindeki bayimiz ile, Topluluğumuzu her geçen gün daha da güçlendirmek ve yukarıya taşımak için var gücümüzle çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz. Ülkemizden aldığımız gücü ülkemize vermeyi sürdürerek...
Daha nice 90 yıllara…
Levent Çakıroğlu

İÇİNDEKİLER

90 Yılın Birikimiyle Geleceğe
Koç Topluluğu olarak 90 yıldır Ülkemiz için çalışmaya, üretmeye, fark yaratmaya gayret ettik. Bu yolculuğun başlangıcından bugüne elde ettiğimiz tüm başarılarda bizlere yol gösteren, ilham veren ise yöneticilerimiz, çalışanlarımız, bayilerimiz, iş ortaklarımız, tedarikçilerimiz ve elbette Ülkemiz oldu. Bizden Haberler Dergisi olarak 90. yıl özel sayımızda da başarımızda payı olan herkesle bu gururu paylaşmak istedik.

90 YILA YOLCULUK
04

Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç: Koç İsmi En Büyük Varlığımızdır


06

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Semahat Arsel: Vehbi Koç, Topluluğumuzu Gelecek Nesillere Kusursuz Biçimde Emanet Etti08

Kadınlar İçin Bir Rol Model: Suna Kıraç

Başarılı bir iş insanı olan Suna Kıraç, iş dünyasında kadınlar için bir rol model oldu.
09

‘Sevgi’ Dolu Bir Yaşam

Sevgi Gönül, hayata farklı bakışı, kültür ve sanata katkıları ve sosyal sorumluluk alanındaki çalışmalarıyla büyük bir değer yarattı.
10

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç:

İlk Günkü Heyecan ve Tutkuyla Faaliyetlerimizi Sürdürüyoruz
12

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Y. Koç: Paydaşlarımızdan Aldığımız Güçle, Yeni Hedeflere İlerliyoruz


14

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Caroline N. Koç:

Kadın İstihdamında Fark Yaratan Çalışmalara İmza Atıyoruz
16
Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi İpek Kıraç:
Ülkemizin İtibarını Yükseltmek En Büyük Sorumluluğumuz

18

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu: Koç Topluluğu Olarak Her Zaman Ülkemizin Potansiyeline İnandık


20

Mustafa V. Koç’a Sevgi, Saygı ve Özlemle…

Çalışma hayatı boyunca Koç Topluluğu’nda önemli başarılara imza atan merhum Mustafa V. Koç’u sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz.
22
ENERJİ

Enerji Sektörünün Büyük Oyuncusu30
OTOMOTİV

Otomotiv Endüstrisinin Kurucusu44
DAYANIKLI TÜKETİM

Türkiye’den Dünyaya Açılan Bir Şirket: Arçelik52
FİNANS

Finans Sektörünün Güçlü Temsilcisi56
Diğer sEktörler

Turizmden Teknolojiye Her Alanda Yatırım64
SOSYAL SORUMLULUK

Kazandıklarını Ülkesiyle Paylaşan Bir ToplulukKOÇ İSMİ EN BÜYÜK VARLIĞIMIZDIR

Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç, Koç Topluluğu’nun 90 yıllık yolculuğunu şu sözlerle özetliyor: “Koç ismi en büyük varlığımız, en büyük sermayemizdir, en ufak bir halel gelmemesi için büyük fedakârlıklarda bulunduk, bulunuyoruz ve bulunmaya da devam edeceğiz.”

Koç Topluluğu’nun ekonomik, sosyal ve kültürel alanda gerçekleştirdiği tüm yatırımları, bir ülkenin kalkınması, büyümesi ve refaha kavuşmasında nasıl bir destekleyici olarak görüyorsunuz?

Hepimizin bildiği gibi Koç Topluluğu, Cumhuriyetimizden sadece üç yıl daha gençtir. O tarihlerde temeli atılan Koç Topluluğu, kurucusu Vehbi Koç’un bazı vazgeçilmez prensipleri, uzak görüşlülüğü, kararlılığı, alicenaplığı ile var olmuştur. Misal vermek gerekirse, Ankara başkent olunca bir inşaat furyası başlamış, genç iş insanı Vehbi Koç inşaat malzemesi işine girmiş, bunun neticesi daha sonra müteahhitliğe başlamıştır. Teknik detaylarını Macar ve Alman mühendislerle halletmiştir. Asfalt yollar yapılmış, otomobil ve kamyonlar ithal edilmeye başlanmıştır. Bu sektörün istikbalini öngören Vehbi Bey Ford acenteliğinin ucundan tutmuştur. Bunların ihtiyacı olan yakıtı düşünerek Sokoni Vakum (Mobil) Ankara distribütörlüğünü almış ve benzin istasyonları açmıştır. O dönemlerde kalifiye idareciler olmadığından devletin yurt dışına gönderdiği kabiliyetli elemanları bünyesine katmıştır. Gayrimüslimlerin iş becerilerini fark ettiği için onları da çalışanlar ordusuna dâhil etmiştir.

Vehbi Koç, mütevazı bir aileden geldiğinden, müreffeh bir hayat süren gayrimüslimlere imrenip, bir gün onlar gibi olmayı aklına koymuştur. Ankara dar gelince Koç Ticaret’i İstanbul’a taşımıştır. Uzun bir iş hayatı olduğundan, süratle zengin olup, har vurup harman savuranların, yine o süratle iflas ettiklerine şahit olmuştur. Kurucuların vefatından sonra işlerin nasıl ufalanıp yok olduğunu bizzat görmüştür ve bu ona büyük bir ders olmuş ve belki de lüzumundan fazla konservatif davranmıştır.

Dürüstlük değişmez kriteri olmuştur. Düzgün iş yapmak, borçlarını gününde tevdi etmek ve zamanında vergilerini ödemek, çalıştırdığı arkadaşlarını işe ortak etmek ve kazandığını tekrar ülkeye döndürmek, düsturlarının başında gelmiştir. Her zaman alacaklarımı tahsil edemeyebilirim ama borçlarımı mutlaka ödemek zorundayım, görüşü ile hareket etmiştir. Her ne kadar Vehbi Koç ileri görüş sahibi olsa da böyle bir muvaffakiyeti tek başına elde etmesi mümkün değildi. Dolayısı ile başarıya ulaşmak bir takım halinde ve aynı tempo, aynı ahenk içerisinde çalışmakla mümkün olmuştur.Bu köklü tarihe baktığınızda Koç Topluluğu’nu bugünlere taşıyan temel dinamiklerin neler olduğunu düşünüyorsunuz?

Koç Topluluğu muayyen bir boyuta gelince, kurucumuz mutlak bir kurumsallaşma ihtiyacını daha şiddetle hissetmiştir. Bununla ilgili olarak uzun çalışmalar yapılmış, yurt içi ve yurt dışında eksperlerle görüşülmüş ve nihayet bir holding çatısı altında yapılanmaya karar verilmiştir. Nitekim Koç Holding böyle doğmuştur. Aynı zamanda bir Koç Kültürü oluşmuştur fakat bu bir günden bir güne değil, seneler içinde gelişmiştir. İlk başta yapılan “milletten aldığını millete geri verme” fikri bir plan ve programa bağlanması olmuştur. Özel vakıf tesisi amacıyla 16 sene uğraşılarak çıkarılan yeni Vakıflar Kanunu neticesinde Vehbi Koç Vakfı kurulmuştur. Vakfın faaliyetleri de yine dengeli bir şekilde eğitim, kültür ve sağlık alanlarına bölünmüştür.

Topluluk şirketleri her ne kadar holdinge bağlı olsalar da bunlara otonomi tanınmıştır. Şirketler bütçeleri dâhilinde müstakil hareket edebilmektedirler. Bu serbestlik onlara bulundukları sektörde lider yahut da ciddi bir oyuncu olma imkânı sağlamıştır. Buradaki felsefe elde edilen kaynakların mühim bir kısmını tekrar şirketlere yatırmadır. O kadar ki, bazı ekonomistler tarafından çok fazla özkaynak kullanıldığı şeklinde tenkitlere maruz kalınmıştır.

Sanayimiz montaj ve imalat dönemlerini geçirdikten sonra ihracata yönelme ve memlekete döviz kazandırma aşamasına geçilmiştir. Türk Lirası’nın konvertibl olması bu adımı hızlandırmıştır. Bu arada rahmetli Turgut Özal’ın da ismini anmadan geçemeyeceğim.

Koç Topluluğu kendi idarecilerini kendi içinden yetiştirecek seviyeye gelmiştir. İhracat zamanla yurt dışında bir ayak izi bırakmaya dönüşmüştür. Dolayısı ile enternasyonalleşme süreci başlamıştır. Bu arada Ar-Ge yatırımlarımızla teknolojimizi kendimiz üretir hâle geldik ve dışarıdan bilgiyi transfer etme ihtiyacı asgariye indi. Övünerek söylemek isterim ki, bugün otomotiv ve beyaz eşya gibi bazı sahalarda teknoloji üretip ihraç edebiliyoruz.

Bu trend şüphesiz devam edecektir. Günümüzde kısa sürede büyük değişiklikler ve gelişmeler gösteren teknoloji yakından takip edilmeli, bu suretle hem ihracat imkanları ve hem de yeni pazarlar kazanılmalıdır. Yurt dışında yapılmakta olan yatırımların artırılmasına gayret edilerek enternasyonalleşme süreci global konuma getirilmelidir. Birkaç satırla izaha çalıştığım bu gelişme ve evrim seneler senesi sürdü. Planlı programlı, dikkatli ve azimli bir şekilde çalışarak müşteri memnuniyetine azami değer vererek çalışmalarımızı sürdürdük ve sürdürüyoruz.

Rakiplerimiz ve iş dünyasının diğer temsilcileri bizleri çoğu defa örnek aldılar, almaya da devam ediyorlar. Hiçbir zaman politik nüfuz kullanmadık, her zaman kanunlara riayet ettik. Kültürümüzden vazgeçmedik. Topluluğu bir yandan aile anlayışı ile idare ederken, öte yandan da iş disiplinini ihmal etmedik. İş dışındaki samimiyetle iş içindeki ciddiyeti birbirine karıştırmadık. Bu vaziyette Fortune 500’de ilk Türk şirketi olma gururunu yaşadık. Şirketlerimiz, çalışanlarımız birçok ödüle layık görüldüler. Üniversitemiz genç yaşına rağmen dünyaca tanındı, en iyi öğretim üyelerini bünyesine çekebildi, hastanelerimiz en tanınmış tıp erbablarını kadrolarına dahil edebildiler. Müzelerimiz yurt içi ve yurt dışında birçok konuda ödüllendirildiler. Koç Ailesi olarak yurt içi ve yurt dışında sürdürdüğümüz bağışlardan dolayı madalyalara, ödüllere ve plaketlere layık görüldük.

Koç Topluluğu’nda çalışmak bir ayrıcalık oldu. Öte yandan böyle büyük kurumsal yapının da bazı dezavantajları yok değil. Bürokrasi ister istemez kendini gösterdi, karar mekanizması tek patronlu şirketlere nazaran daha zaman alıcı hâle geldi. Şirket alıp satma alışkanlığını son 10 senede ancak içimize sindirebildik. Başka bir deyişle büyüklüğün ve kurumsallaşmanın getirdiği külfeti, küçük ve tek adam idaresindeki kıvraklığa tercih ettik. Her zaman konulara uzun vadeli baktık ve uzun vadeli düşündük. Bizi biz yapan da bu felsefe olmuştur.90 bin çalışanı ve 10 bine yakın bayinizle büyük bir ailesiniz… Topluluğun gelecek kuşaklara aynı heyecan, aynı ilkelerle aktarılabilmesi için nasıl bir mesaj vermek istersiniz?

Bayilerimiz olmasaydı biz bugünkü konumumuzda olamazdık. Bayilerimizle bir aile, et ve tırnak gibiyiz. Değişen şartlara ve yeni idare tekniklerine sistemlerimizi uyarladığımız, elemanlarımızı eğittiğimiz, alıştırdığımız gibi bayilerimize de o istikamette her türlü desteği veriyoruz.

Bu Topluluk bir orkestra gibidir. Her bir kişi, her bir şirket, her bir bayi, her bir Koç çalışanı aynı şekilde ve aynı gaye ile hareket etmeye çalışır, aksi hâlde başarı şansını zorlaştırdığı gibi imkânsız hâle de getirebilir. Bayilerimiz de bulundukları vilayetlerin sevilen sayılan eşrafındandırlar. Koç Kültürü’ne paralel hareket etmektedirler ve kendi bölgelerinde sosyal sorumluluklarını yerine getirdikleri gibi orada bizleri ve Koç ismini en iyi şekilde temsil etmektedirler. O bakımdan kendilerine müteşekkiriz.

Koç ismi en büyük varlığımız, en büyük sermayemizdir, en ufak bir halel gelmemesi için büyük fedakârlıklarda bulunduk, bulunuyoruz ve bulunmaya da devam edeceğiz. Önümüzdeki nesillere tavsiyem, nasıl 90 yılda bu hâle geldiysek, bir 90 yıl daha aynı azimle, aynı işbirliği ile aynı kültür anlayışı ile devam etmemiz ve Koç Kültürü’nü yurt içi ve yurt dışında daha da yükseltmemizdir.VEHBİ KOÇ, TOPLULUĞUMUZU GELECEK NESİLLERE KUSURSUZ BİÇİMDE EMANET ETTİ

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Semahat Arsel, 90. yılda kurumsallaşma konusundaki hassasiyete dikkat çekerek, Vehbi Koç’un Türkiye’nin ilk holdingini kurarak Türk iş dünyası için çok önemli bir adım attığını söylüyor.

31 Mayıs 2016’da, Vehbi Koç’un henüz 25 yaşındayken temellerini attığı Koç Topluluğu’nun, 90’ıncı kuruluş yılını kutladık.

1926 yılında kurulan Topluluğumuzun, 90’ıncı yıl dönümünde, kurucumuz Vehbi Koç’u ve Sadberk Koç’u, Sevgi ve Erdoğan Gönül’ü, eşim Nusret Arsel’i ve bu yıl aniden aramızdan ayrılarak bizleri sonsuz acılarla sarsan Mustafa V. Koç’u sevgi ve saygıyla anıyorum. Bu özel günü görebilmek, 1928 doğumlu bana ve 1930 doğumlu Rahmi’ye nasip olmasına rağmen, bizlerden bir nesil sonra doğan kardeşlerimize ve 5 ay evvel aramızdan ayrılan Mustafa’ya maalesef nasip olmadı. Acımasız bir hastalıkla mücadele etmekte olan Suna Kıraç’a ise, Koç Topluluğu’nun kurumsallaşmasına katkıları, emeği ve özverisi için candan teşekkür ediyorum. Kendisinin büyük katkısı unutulmayacaktır.

Koç Topluluğu, Cumhuriyetin ilk yıllarında başlayan sanayi ve imar hamlelerinin en yakın şahidi ve hatta bizzat mimarı olmuş, Ülkemizin kalkınmasına daima daha fazla katkı sağlayabilmek amacıyla var gücüyle çalışmıştır. Zira, sahip olduğu “başarma azmi” ve “memleket sevgisiyle” Topluluğumuzun gerek sanayide, gerek sosyal hayatta birçok ilke imza atmasını sağlayan kurucumuz, yol göstericimiz, büyüğümüz Vehbi Koç, daima geleceğin Türkiye’sine odaklanmış, bizlere de örnek olmuştur. Bu sayede bugün pek çok sektörün alt yapısını oluşturacak girişimler o dönemde hayata geçirilmiştir.

Aradan geçen 90 yılda, bir taraftan Ülkemizde, diğer taraftan dünyada yaşanan gelişmeleri değerlendirdiğimizde, Topluluğumuzun gerçekleştirdiği atılımlarla büyümesini sürdürdüğünü görüyoruz. Bunda ekonomik kalkınma ve sosyal kalkınmayı ayrılmaz bir bütün olarak görmemizin yanı sıra, kurumsallaşmaya verdiğimiz önemin etkilerinin olduğuna inanıyorum.

Vehbi Koç, Türkiye’de kurumsallaşmanın gerekliliğini ortaya koyan ve bunu büyük bir öngörüyle savunan bir iş insanıydı. En büyük dileği, kurduğu müessesenin 100 yıllık bir kuruluş haline gelmesiydi. Vehbi Koç’un ömrünün sonuna kadar kurumsallaşma adına sarf ettiği çabayı, genç nesillere bir kez daha hatırlatmakta fayda görüyorum.

Vehbi Koç, büyük emekler ve özverilerle kurulan müesseselerin, kurucularının ölümünden sonra kaybolmasına, bu müesseselere kurucusunun ardından sahip çıkılamamasına çok üzülüyordu. Bu nedenle de zaman kaybetmeden Koç Topluluğu’nun temellerini sağlamlaştırmak, şirketlerin birbirleriyle bağlarını güçlendirmek, profesyonel bir yönetim anlayışıyla sürekliliği sağlamak istiyordu. Avrupa ve Amerika seyahatlerinde kurumsallaşmış “profesyonel yönetim” sistemi ile yönetilen kuruluşların devamlılığını ve güvenilirliğini görerek kendi kurduğu şirketlerin kurumsallaşması için çalışmalara başlamıştı. Bu düşüncelerini yakın iş arkadaşlarıyla paylaşıyor, çeşitli toplantılar gerçekleştirerek “kurumsallaşma sürecini” planlamaya çalışıyordu. O dönemde Amerika’dan danışmanlar getirilerek görüşler alınıyor, Koç Grubu’na aplike edilmeye çalışılıyordu.

İlkleri başarmak daima zordur. Vehbi Bey, Türkiye’de kurumsallaşma yönündeki bu ilki hayata geçirmek için 20 yıldan fazla uğraştı ve nihayetinde 1963 yılında Türkiye’nin ilk holdingi olan Koç Holding’i kurdu. Daha sonra kendisinin de ifade ettiği gibi bu olay, Vehbi Koç’un ticari hayatının en önemli hadiselerinden biriydi.90 YILLIK BU BAŞARI TABLOSUNDAN GURUR DUYUYORUM

Bu adım, Ülkemizdeki diğer özel sektör kuruluşlarının da kurumsallaşmasının yolunu açtı. Bizim ardımızdan birçok holding kuruldu. Dolayısıyla Vehbi Koç, bu hamlesiyle sadece büyük emeklerle kurduğu şirketi geleceğe taşımakla kalmadı aynı zamanda Türkiye’de kurumsallaşmanın kapısını açarak özel sektörün gelişimine de katkı sağladı.

Allah’a şükürler olsun ki, 90’ıncı yılımızda Ailemizin üçüncü kuşağı ve profesyonel yöneticilerden oluşan ekibimizle Topluluğumuz daha da büyümeye, yeni iş alanları ve istihdam yaratmaya devam ediyor. Hiç kuşku yok ki bu başarıda büyük etkenlerden biri, yöneticilerimizin kendilerinden sonra bayrağı devredecekleri profesyonel kadroyu en iyi şekilde hazırlamaları ve seçmeleri… Daha uzun yıllar bu anlayışla Koç Topluluğu’nun devamlılığının süreceğine gönülden inanıyorum. Bugün geriye dönüp 90 yıllık bu başarı tablosuna baktığımda gurur duyuyorum. Ayrıca, bugünlere gelmemizde emeği geçen tüm yöneticilerimize, çalışanlarımıza, bayilerimize, iş ortaklarımıza ve katkıda bulunan herkese tüm içtenliğimle teşekkür ediyorum.

EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİNE İNANIYOR, ÇALIŞMALARIMIZI BU YÖNDE SÜRDÜRÜYORUZ

Vehbi Koç, başarılı bir iş insanı olmanın yanı sıra toplumsal sorunların çözülmesi için de her bireye görev düştüğünü savunurdu. Ankara’da genç bir iş insanı olarak işlerinin gelişmeye başladığı yıllardan itibaren yardımlar yapıp; memleketini, içinde yaşadığı toplumu kalkındırmak için inanılmaz gayret sarf etmişti. Ankara’daki Göz Hastanesi, ODTÜ ve Ankara Üniversitesi öğrenci yurtları, okullar ve hastaneleri açarken yardım işleri giderek büyümeye başlamıştı. Vehbi Koç bu kez de yapılan yardımların devamlılığını sağlamanın yollarını düşünmeye ve araştırmaya koyulmuştu. Bireysel olarak başlattığı sosyal hizmet ve bağışların kurumsallaşmasını ve böylece kendisinden sonra da bunun sürekliliğini sağlamak istiyordu. Avrupa ve Amerika’ya yaptığı seyahatlerdeki araştırmaları neticesinde bunun ancak özel bir vakıf kurmakla mümkün olduğunu gözlemlemişti. Ancak o tarihte Türkiye’de özel vakıflar yoktu. Konu üzerinde çalışılması, hatta birtakım kanun değişiklikleri yapılması gerekiyordu. Vehbi Bey bu konuyu kendine iş edindi ve o zamanki genel müdürü Hulki Alisbah ve avukatı Cafer Tüzel ile uzun araştırmalar sonucu “Vehbi Koç Vakfı”nın ana sözleşmesini oluşturdu ve en nihayetinde Vehbi Koç Vakfı, 19 senelik gayretten sonra 1969 yılında Türkiye’nin ilk özel vakfı olarak kuruldu. Böylelikle Vehbi Koç bireysel olarak sürdürdüğü yardımları kurumsallaştırıp profesyonel bir yönetimle sistematik bir şekilde yürütmeyi de başarmış oldu.

47 yıldır faaliyetlerine kesintisiz devam eden Vakfımız ile eğitim, sağlık ve kültür alanında çalışmalar yürütüyoruz. Bu çalışmalarda beni en çok duygulandıran hadiselerden biri de eğitimde fırsat eşitliği sağlanmasına inanarak Türkiye’nin dört bir yanında başarılı ve ihtiyaç sahibi gençlerimize eğitim imkânları sunabilmemizdir. Özellikle de Türkiye’nin uzak köşelerinde ulaştığımız gençleri görmek hepimizi heyecanlandırıyor, ziyadesiyle memnun ediyor. Yaşadığımız tecrübeler gösteriyor ki fırsat verildiğinde birçok genç büyük başarılara imza atabiliyor. 2007 yılında Vehbi Koç Ödülü’nü kazanmasının ardından 2015 yılında Nobel Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Aziz Sancar’ın gençlerimize örnek teşkil etmesi ve bizleri de Türkiye’nin dört bir yanını kalkındırmaya devam etmek hususunda daha da heveslendirmesi gerektiğini düşünüyorum.

Ülkemizde kurumsallaşmanın öncüsü olan ilk “holding”, ilk “özel vakıf”, ilk özel müzenin yanı sıra ilk Türk binek otomobili, ilk çamaşır makinelerini, buzdolaplarını, termosifonları Türk ailelerinin emrine sunan Vehbi Koç, döneminin ilerisinde aldığı kararlar, cesur girişimlerle Topluluğumuzu büyüttüğü gibi gelecek nesillere kusursuz biçimde emanet etti. 90. yılımızda görüyorum ki kıymetli emanetine büyük bir azimle sahip çıkılıyor ve Topluluğumuz 100. yılına doğru emin adımlarla yürüyor.KADINLAR İÇİN BİR ROL MODEL: SUNA KIRAÇ

Koç Topluluğu’nun kurumsallaşma sürecinde büyük katkıları olan Suna Kıraç, başarılı bir iş insanı olmasının yanı sıra toplumsal alanda da üzerine düşenden fazlasını yerine getiren örnek biri oldu.

Vehbi Koç ile çok yakın çalışan ve kendi deyimiyle Vehbi Koç üniversitesinin ilk öğrencisi olan Suna Kıraç, iş hayatına atıldığı ilk günden, 2000 yılında amansız bir hastalığa yakalandığı döneme kadar Koç Topluluğu’nda büyük bir değer yarattı. İş yaşamı Koç Ticaret Anonim Şirketi’nde 1960 yılında başlayan Suna Kıraç, ailenin Vehbi Koç’a en çok benzeyen üyesiydi. Vehbi Koç bunu erken fark etmiş ve kızı Suna’yı iş hayatına çok önceden hazırlamaya başlamıştı. O dönemde varlıklı ailelerin kızlarının çalışması uygun görülmese de Suna Kıraç’ın çalışma azmi bunun üstesinden gelmişti. Önceleri görevi babası Vehbi Koç’a asistanlık yapmak olan Suna Kıraç, şirketteki önemli yöneticilerden de yeni şeyler öğrenmeye çalışan oldukça azimli bir iş insanıydı. Suna Kıraç’ın çalışma hayatındaki başarıları Koç Holding’in başkan vekili olmaya kadar uzanmıştı.

KADINLARIN İŞ DÜNYASINDAKİ VARLIKLARI BİR KAZANÇ”

Koç Topluluğu çatısı altında büyük sorumluluklar üstlenen Suna Kıraç, kadınların iş hayatındaki varlıklarının bir şans olduğuna inanırdı. Bizden Haberler Dergisi’nin 85. yıl sayısında paylaştığı mektupta bu konuda şunları aktarmıştı: “Bugün Türk kadını üniversite giriş sınavlarında erkeklerle aynı koşullarda yarışabiliyor, başarılı olabiliyor. İş hayatında da erkek kadın ayırımı olmaksızın değerlendirme yapılıyor; en azından Koç Topluluğu için böyle olduğunu söyleyebilirim. Ben, kadınların çalıştıkları işletmeler için kayıp değil kazanç olduğuna inanıyorum. Eğer yetenekliyse yönetici kadrosunda kadınlara daima yer veriliyor, verilmeli de. Ancak kadın yöneticiler, erkeklerin kurdukları yönetim anlayışı içinde çok çalıştıkları takdirde başarılı olabiliyorlar.”TOPLUMSAL KONULARDA ÜZERİNE DÜŞENİ FAZLASIYLA YAPTI

Suna Kıraç, sadece iş dünyasında değil aynı zamanda toplumsal sorumluluk alanlarında da önemli başarılara imza atarak Topluluğa büyük katkılar sağladı. Türkiye’de eğitim, sağlık ve sosyal hizmet alanlarında yaptığı katkılarla 1997 yılında “Devlet Üstün Hizmet Madalyası” ile ödüllendirildi. 1999’da ise üstün yöneticilik ve liderlik vasıfları ile Koç Holding’e, iş dünyasına ve Türk çocuklarının eğitimine katkılarından dolayı London Business School tarafından “Onur Üyeliği”ne layık görüldü.

2000 yılında eşi İnan Kıraç ile birlikte; Vehbi Koç Vakfı Suna ve İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü Antalya Kaleiçi Müzesi’ni kurdu. Daha sonra da 2003 yılında, kültür-sanat, eğitim ve sağlık konularında faaliyet gösteren Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nın ve 2005 yılında da Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi’nin kurulmasına öncülük etti.

SEVGİ’ DOLU BİR YAŞAMHayata farklı bakışı, kültür ve sanata olan katkıları ve sosyal sorumluluk alanındaki çalışmalarıyla büyük bir değer yaratan Sevgi Gönül, Koç Topluluğu’nun 90 yıllık tarihinde iz bırakan isimlerden biri oldu.

İlerleyen yıllarda Türkiye’ye ilk özel müzeyi kazandıracak olan Sevgi Gönül, 1938 yılında Ankara’da dünyaya geldi. Küçük yaşlardan itibaren sanata, sosyal ve toplumsal olaylara düşkünlüğü ile öne çıkan Gönül, İstanbul Amerikan Kız Koleji’nden mezun oldu. Koç Topluluğu’na büyük emeği geçen Erdoğan Gönül ile hayatını birleştiren Sevgi Gönül, iş hayatına atıldığı günden vefat ettiği 2003 yılına kadar oldukça önemli çalışmalara imza attı. Koç Holding ve Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Sevgi Gönül, bunların yanı sıra Vehbi Koç Vakfı Sadberk Hanım Müzesi İcra Komitesi Başkanlığı, Türk Nümismatik Derneği ve Geyre Vakfı Başkanlığı ile Beşiktaş Belediyesi Encümeni Üyeliği görevlerini de sürdürdü.

Sevgi Gönül, el sanatlarına ve Türk kültürüne düşkünlüğünü annesi Sadberk Koç’tan miras almıştı. Aldığı bu miras, sonraki yıllarda da onun için önemli bir sorumluluğa dönüşmüştü. Bu sorumluluğun bilinciyle Sevgi Gönül, vefatından yedi yıl sonra annesi Sadberk Koç’un hayalini gerçekleştirerek, Türkiye’nin ilk özel müzesi olan Sadberk Hanım Müzesi’nin kurulmasına öncülük etmişti. Daha sonra Sadberk Hanım Müzesi’nin yeni mekanlara ihtiyaç duyması üzerine müze genişletilerek hemen yandaki binaya “Sevgi Gönül” adı verildi.

Sevgi Gönül, İcra Komitesi Başkanlığı’nı sürdürdüğü Sadberk Hanım Müzesi’nin uluslararası üne kavuşan bir kültür kurumu haline gelmesinde çok önemli bir rol oynadı. Sadberk Koç’un oluşturduğu koleksiyon zaman içinde Sevgi Gönül tarafından zenginleştirildi, eserlerin çağdaş bir müzecilik anlayışı ile sergilenmeleri müzeye ‘Europa Nostra’ ödülünü kazandırdı. Sanat sevgisi Türkiye sınırlarını aşan Sevgi Gönül’ün daha sonra hazırladığı “Türkiye Kültür Hazinelerinden Seçme Eserler Sadberk Hanım Müzesi Koleksiyonu” isimli sergi 18 Şubat 2003 tarihinde Japonya’da açıldı ve “Türk Yılı” etkinlikleri çerçevesinde Türkiye’yi temsil etti.

Sevgi Gönül’ü anlatacak en iyi kelimeler, heyecan ve titizlikti. İçinde olduğu tüm işlerde çalışmalarını hep aynı heyecan ve titizlikle yürüten Sevgi Gönül, güzel sanatlara merakını ve kendi hayat tecrübe ve gözlemlerini yaklaşık üç yıl boyunca Hürriyet Gazetesi’nde “Sevgi’nin Diviti” adlı köşesinde okurları ile paylaştı.

Hayatı boyunca, bir röportajında kendisin de ifade ettiği gibi “Türkiye’de yaşıyorsak, burada kazanıyorsak, Ülkemize borcumuzu ödemek mecburiyetindeyiz” cümlesinin altını doldurarak yaşayan Sevgi Gönül, hem Koç Topluluğu’nda hem de Türkiye’de büyük bir değer yaratarak 12 Eylül 2003’te aramızdan ayrıldı.

Ailesinin, sevenlerinin, okuyucularının, sanat severlerin yani onu tanıyan tanımayan herkesin gönlünde taht kurmayı başaran Sevgi Gönül, geleceğe taşınacak olan koleksiyonları ile Vehbi Koç Vakfı Sadberk Hanım Müzesi’nde yaşatılmaya devam ediyor.Yüklə 361,84 Kb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7   8
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə