Hizmete özelYüklə 18,15 Kb.
tarix28.07.2018
ölçüsü18,15 Kb.
#61323
    Bu səhifədəki naviqasiya:
  • 1. KONU


T.C.


MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI

DENİZ HARP OKULU KOMUTANLIĞI

TUZLA/İSTANBUL

RHINOCEROS TEKNİK ÇİZİM PROGRAMI


TEKNİK İSTEK VE ÖZELLİK LİSTESİ

Bu Teknik İstek ve Özellik Listesi kapak dahil 3 (üç) sayfadan ibarettir.
1. KONU

Bu Teknik İstek ve Özellikler Listesi; Deniz Harp Okulu Komutanlığının ihtiyacı için Alım Esas Numunelerine göre tedariki yapılarak, idare tarafından belirlenecek Rhinoceros Programı tedarikine yönelik teknik istek ve özellikleri, denetim ve muayene metotlarını ve ilgili diğer hususları konu alır.


2. TANIMLAR
2.1. Komutanlık : Deniz Harp Okulu Komutanlığını,
2.2. Malzeme : Bu Teknik İster dokümanı kapsamında tedariki yapılacak olan Rhinoceros Teknik Çizim Programını,
2.3. İstekli : Alıma yönelik teklif veren kişiyi,
2.4. Yüklenici : Üzerine alım yapılmasına karar verilen istekliyi,
3. İstek ve Özellikler
3.1. Gemi İnşa Mühendisliği bölümünde öğrenim görmekte olan öğrencilerin gemi dizaynına yönelik gemi resmi çizimi ve 3 boyutlu gemi modelleme ihtiyaçlarını karşılamak maksadıyla, gemi inşa mühendisliği bilgisayar laboratuvarına kurulmak üzere 45 adet lisans tedariki yapılacaktır.
3.2. Tedarik edilecek lisanslar akademik eğitim verilen kurum ve kuruluşlar için tanımlanmış Akademik Lisans olacak ve çok kullanıcılı laboratuvarlara uygun olacaktır.
3.3. Tedarik edilecek olan yazılım, 2 ve 3 boyutlu cisimlerin modellenmesinde kullanılan nokta, çizgi, eğri, yüzey, ağ ve basit katı cisimleri oluşturabilecek ve bunlar vasıtasıyla herhangi bir forma sahip olan cisimlerin 2 ve 3 boyutlu olarak modellenmesini sağlayacak kabiliyetlere sahip olacaktır.
3.4. Oluşturulan 2 veya 3 boyutlu cisimler yazılım içinde bulunacak düzenleme komutları ile (Kes, kopyala, yapıştır, döndür, ölçekle, hizala, ayna, yer değiştir, kırp, uzat, birleştir vb.) arzu edilen şekilde düzenlenebilecektir.
3.4. Yazılım 32/64-bit Windows işletim sistemine uyumlu olacaktır.
3.5. Yazılım daimi süreli lisansa sahip olacaktır. Yazılıma ait gelecekte yayınlanacak olan güncellemeler/yamalar ücretsiz olarak otomatik bir biçimde indirilip kurulabilecektir.
3.6. Yazılım, halihazırda mevcut değişik CAD, CAM ve CAE yazılımlarının sahip olduğu dosya formatlarındaki dosyaları açabilecek, kaydedebilecek, içe ve dışa aktarabilecek mümkün olan azami kabiliyette olmalıdır.
3.7. Tedarik edilecek olan yazılımın en güncel versiyonu olacaktır.
3.8. Yazılım, modellenen cisimlerin yüzeylerini yüksek kaliteli olarak örme/sıvama (render) kabiliyetine sahip olacaktır.
3.9. Yazılım, oluşturulan modellerin/teknik çizimlerin üzerine farklı notasyonlar kullanılarak boyutlandırma yapma, metin ekleme gibi kabiliyetlere sahip olacaktır.
3.10. Yazılım, 2 ve 3 boyutlu çizimlerin farklı kâğıt boyutlarında düzenlenerek yazıcı veya plotter vasıtasıyla çıktılarının alınmasını destekleyecek kabiliyetlere sahip olacaktır.
3.11. Yazılım, üç boyutlu cisimlerin taranması sonucunda elde edilen nokta bulutu verileri ile çalışma yapılmasını (Veriyi açma, kaydetme, düzenleme, nokta bulutuna eğri/yüzey uydurma vb.) destekleyecek kabiliyetlere sahip olacaktır.
4. Teslim Süresi ve Yeri
4.1. Rhinoceros Teknik Çizim Programı, yüklenici tarafından Taşınır Mal Saymanlığı tarafından yapılacak tebliği takip eden ilk iş günü dahil 25 (Yirmi beş) iş günü içerisinde teslim edilecektir.

5. DENETİM VE MUAYENE METODLARI
5.1. Malzeme, teslimini müteakip Teknik İstek ve Özellikler başlıklı maddede belirtilen hususlarla ilgili hata, kusur, arıza ve eksiklikler olduğu tespit edilmesi halinde 1 (bir) sefere mahsus Muayene ve Kabul Komisyonu tarafından yükleniciye verilecek ihtarı (imza karşılığı elden, fax veya posta yoluyla) takip eden ilk iş günü dahil 10 (on) iş günü içerisinde yenisi ile değiştirilecektir. Bu husus muayene işlemleri başlamadan önce muayene için belirlenmiş mahalde, yüklenici tarafından Muayene ve Kabul Komisyonuna taahhüt edilecektir.
5.2. Malzemeler için ikinci defa muayene edildikten sonrada red kararı verilirse yürürlükteki TSK Mal Alımları Muayene ve Kabul İşlemleri Yönergesi hükümleri çerçevesinde itiraz muayenesine tabi tutulacaktır.
5.3. Yüklenici tarafından işbu teknik istek ve özellik listesinde belirtilen hususlardan farklı olarak önerilen, ancak teknik ve sanat kurallarına ve istenen özelliklere uygun ve mevcudundan daha iyi özelliklere sahip olduğu Muayene ve Kabul Komisyonu tarafından onaylanması halinde kabul edilecektir. Ancak bu takdirde yüklenici tarafından ilave bedel istenmeyecektir.
5.4. Muayene esnasında tasarım ve imalat hataları veya yüklenici tarafından icra edilen muayene faaliyetleri sebebiyle meydana gelebilecek kaza ve hasarlardan yüklenici sorumlu olacaktır.
6. GÜVENLİK HUSUSLARI
6.1. Yüklenici firma tarafından görevlendirilen tüm personelin, birlik içerisindeki güvenlik hususları kapsamında ihtiyaç duyulan, antetli kağıda firma onaylı isim listesi (3 nüsha), sabıka kaydı, nüfüs cüzdan fotokpisi evraklarını tamamlayarak işin başlamasından önce Deniz Harp Okulu Komutanlığına teslim edecektir.

İlkay Özer ERSELCAN

Dr.Müh.Bnb.

Gemi İnşa Müh.Böl.Bşk.

Yüklə 18,15 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə