I q (Entelektüel / Bilişsel Zeka)Yüklə 78,42 Kb.
tarix18.08.2018
ölçüsü78,42 Kb.
#72117

I.Q (Entelektüel / Bilişsel Zeka)

Bireyin, yaşamın farklı dönemlerinde hayatın ne olduğunu anlamasını ve öğrenmesini sağlayan zihinsel gelişim süreci olarak tanımlanan I.Q. (Intelligence Quotient), entelektüel veya bilişsel zeka anlamına gelir. 1800'lü yıllarda tanımlanan “zeka” kavramına ek olarak geliştirilen I.Q. testleri ilk olarak 2. Dünya Savaşı ile birlikte hayatımıza girdi. Savaş yıllarında, orduda sınıflandırma yapabilmek amacıyla uygulanmaya başlayan testler, okuma-yazma seviyesini ölçmekten ileri gidemedi.

Bu testleri geliştiren kişi ise Alfred Binet adında bir Fransız psikolog oldu. Bir zekâ testi geliştirmek amacıyla, devlet tarafından görevlendirilen Binet, 1905 yılında, psikiyatrist Theodore Simon ile birlikte çalışarak 30 soruluk bir test geliştirdi. Simon-Binet Testi adı verilen bu test hazırlanırken, temel alınan düşünce, daha az zeki olan bir çocuğun ancak daha küçük yaşlardaki bir çocuğun performansını gösterebileceği idi.

Zamanla geliştirilen, yenilenen ve “IQ= (Zeka Yaşı/Gerçek Yaş)*100” formülü ile ölçülen bu testte, insanların ortalama Zeka Bölümü 100 olarak kabul edilmiştir. Kabaca bir sınıflama yapılacak olursa, 130'un üstündeki IQ değerleri üstün zeka, 70'in altındaki IQ değerleri ise geri zeka olarak nitelendirilir. En çok görülen IQ derecesi ortalamaya karşılık gelen 100'dür. İnsanların %68.3'ü 85 ve 115 arasında ortalamaya yakın bir IQ derecesine sahiptir.

E.Q. (DUYGUSAL ZEKA)

E.Q. (Emotional Quotient) yani duygusal zeka, yeni bir kavram değildir. 1980 yıllarında Howard Gardner, “Çoklu Zeka Teorisi” üzerine yaptığı önemli çalışmalarında sekiz tip ana zekanın varlığından bahsetmiştir. Bu zeka tiplerinden ikisi, duygusal zekanın temelini oluşturmaktadır. Duygusal zeka kavramı ilk olarak Yale Üniversitesi psikoloji profesörlerinden Peter Salovey ve New Hampshire Üniversitesi psikoloji profesörü John Mayer tarafından ortaya çıkarılmıştır.

1995 senesinde bu alanda uzman olan ve Duygusal Zeka’nın gelişmesini sağlayan Daniel Goleman ise, E.Q.’yu, “Kendi duygularımızı anlamak ve pozitif olarak ifade edebilmek olduğu kadar, başkalarının da hislerini anlamak, önemsemek ve duyarlılık göstererek ihtiyaçlarına karşılık verebilmek” olarak nitelemiştir.

“I.Q. sizi işe aldırır, ancak, sizi terfi ettiren E.Q.’dur.”

Nancy Gibbs

1071 Malazgirt Bulvarı DOLU DOLU

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından rekor bir sürede yapımı tamamlanarak hizmete açılan 1071 Malazgirt Bulvarı Başkent trafiğine büyük rahatlık sağlıyor. Eskişehir, Konya ve İstanbul Yolu gibi önemli arterlerdeki trafik yükünü büyük ölçüde rahatlatan söz konusu bulvardan günde ortalama 60 bin araç geçiyor.

Yol açım çalışmalarına başlandığında bazı marjinal gruplarca yapımı engellenmeye çalışılan, ancak açılışının ardından Başkent trafiğine büyük bir nefes aldıran Bulvar’a yerleştirilen özel kamera sistemiyle periyodlar halinde sayım yapılıyor. Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı’nın yol üzerinde kurduğu ledli ekranlara yerleştirilen özel kamera sistemiyle sayım işlemi yapan Ulaşım Daire Başkanlığı, yeni açılan yollar sayesinde hem zaman hem de enerji tasarrufu sağlandığını verilerle tespit etti.

“1,5 KİLOMETRE

DAHA AZ YOL”

Yapılan sayımlardan elde edilen verilere göre; söz konusu bulvarda, Nisan ayında 50 bin olan araç geçiş sayısı, Mayıs ayında 57 bin 839 olarak belirlendi. Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı yetkilileri, bu sayının her geçen gün arttığını belirterek, “Anadolu

Bulvarı’nın devamı niteliğinde olan 1071 Malazgirt Bulvarı; İstanbul Yolu, Konya Yolu ile Eskişehir Yolu’nu birbirine bağlayan önemli bir ulaşım noktası oldu” dediler.

1071 Malazgirt Bulvarıyla hem trafiğin rahatladığını hem de o yönde gidecek araçların mesafesinin önemli ölçüde kısaldığını bildiren yetkililer, “Mayıs ayı sonunda yapılan sayımlara göre, günde 57 bin 839 adet aracın geçtiği bu yeni bağlantı

sayesinde, önemli ölçüde zaman ve enerji tasarrufu sağlandı” diye konuştular.

YEŞİLLER ARASINDA

KONFORLU YOLCULUK

Gerek Başkentlilerin gerekse şehir dışından gelen ziyaretçilerin yolu ve bağlantılarını daha iyi öğrendikçe, 1071 Malazgirt Bulvarı’nı daha çok kullanmaya başladıklarını kaydeden yetkililer, vatandaşların yaklaşık 4 kilometre uzunluğundaki yolda yeşillikler arasında yolculuk yaptıklarını belirttiler. Yetkililer, 8 adet alt üst geçit ve köprü bulunan Bulvar’a 4 bin 127 adet ağaç, 75 bin metre kare hazır çim, 177 bin adet mevsimlik çiçek, 105 bin adet de çalı grubu dikildiğini hatırlattılar.

Mogan Gölü’ne Kızılırmak’tan “CANSUYU”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, kurak geçen kış mevsiminin ardından yaz sıcaklarıyla da su seviyesi gittikçe azalan Mogan Gölü’ne Kesikköprü’den cansuyu aktarılmaya başlandığını belirterek, “Mogan’ın eksiği tamamlanana kadar su pompalayacağız. Moganımızın kurumasına müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Başkent’in içme suyu ihtiyacını karşılamak üzere depo baraj olarak kullanılan Kesikköprü suyunun bu kez de Mogan’ı kurtarmak için kullanıldığını ifade eden Başkan Gökçek, “Şu anda seviyesi her geçen gün eksilen Mogan Gölü’ne Kesikköprü’den su aktarmaya başladık. Bunun için Çöl Ovası mevkisinin bulunduğu noktadan günde 50 bin metreküp suyu Mogan Gölü’ne deşarj ediyoruz” diye konuştu.

MOGAN’IN SU SEVİYESİ

YÜKSELTİLECEK

Mogan’ın su seviyesinin istenilen seviye gelinceye kadar can suyu ile beslemeye devam edileceğinin altını çizen Başkan Gökçek, şunları söyledi:

“Başkentimizin en güzel doğal güzelliklerinden bir olmasının yanında içinde ve yüzeyinde çeşitli türdeki balık ile yüzlerce kuşa ev sahipliği yapan Moganımızın içindeki bu canlı türleri ile korunmasına büyük önem veriyoruz.

Mogan’daki azalan su seviyesinin içerisindeki canlılara zarar verecek bir noktaya gelmemesi için konunun uzmanlarının da görüşünü alarak su takviyesi yapıyoruz.”

MOGAN’A 2008 YILINDA

DA CAN SUYU VERİLDİ

Ankara’da yaşanan kuraklık nedeniyle 2007 yılında Kesikköprü’den döşenen isale hattı ile su getirdiklerini ifade eden Başkan Gökçek, Başkent’in içme suyu ihtiyacını karşılamak üzere getirilen su güzergahında, yol boyunca ihtiyaca yönelik yer yer çıkıntılar bıraktıklarını, bunlardan birinin de Gölbaşı Mogan Gölü’nü beslemek üzere bırakılan boru ve pompa hattı olduğunu söyledi.

Başkan Gökçek, 2008 yılında Mogan Gölü’nün 1 metreye yakın alçaldığını hatırlattığı konuşmasında, “O zaman yaşanan tehlike çok daha büyüktü. Mogan Gölü’nde canlılar için hayatın devam etmesi mümkün değildi. Kızılırmak’tan gelen suyu ilk kez o zaman Mogan’a vermek zorunda kalmıştık. 2008 yılında yaşanan tehlike kadar olmasa da öncesinde önlem alarak şimdiden Mogan’a pompalarla su vererek, gölü beslemeye başladık” dedi.

MOGAN GÖLÜ

HAKKINDA

Gölbaşı İlçesi’ndeki Mogan Gölü Alüvyon birikimi arkasında oluşmuştur. Eymir Gölü ile bağlantılı olan gölün suyu hafif tuzludur.

Kurak zamanda en derin yeri 4.5 metre olan Mogan Gölü’nde suyun en yüksek olduğu dönemde ortalama derinlik 5 metre civarına çıkmaktadır. Mogan

Gölü’nde sazan balığı, kadife balığı, turna balığı, gümüş balığı ve kerevit bulunmaktadır.

Toplam 11 dere ile beslenen Mogan Gölü, 160 kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Göl, özellikle dikkuyrukların ve Pasbaş patkaların dünya üzerindeki en önemli üreme alanlarından birisidir.

Kuzey Yıldızı ışık saçıyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce yapımı tamamlanan ve geçen ay Başkan Melih Gökçek tarafından açılışı yapılan Kuzey Yıldızı Rekreasyon Alanı Başkentlilerin ilgi odağı oldu. Dev parktaki ışığın su ile dansı gösterileri ise görenleri büyülüyor.

Büyükşehir Belediyesi’nin dokuzuncu rekreasyon alanı olan Kuzey Yıldızı, Ramazan gecelerinde Başkentlilerin en yoğun uğrak yerlerinden biri oldu. Ramazan Ayı’nın yaz aylarına denk gelmesiyle gündüz sıcağından bunalan Başkentliler, iftar

sonrasında yeşilin her tonuyla donatılan Kuzey Yıldızı’nda nefes alıyor.

Havaalanı Yolu üzerinde bulunan ve daha önceleri atıl ve gecekondu bölgesi olan Kuzey Yıldızı, Başkent’in yüz akı olmayı başardı.

Açılışından kısa bir süre geçmesine rağmen Başkentliler tarafından yoğun ilgi gören Kuzey Yıldızı Rekreasyon Alanı, ziyaretçilerine kurulan kamelyalar ile daha rahat ve konforlu bir dinlenme imkanı sağlarken, oyun alanlarıyla da çocukların gönüllerince eğlenmesine imkan veriyor.

IŞIKLI SU GÖSTERİLERİ

BÜYÜLÜYOR

Kuzey Yıldızı rekreasyon bölgesindeki dev havuza kurulan ve özel figürlerle oluşturulan ışıklı su gösterileri, izleyenleri adeta büyülüyor. Ankara manzaralarından kesitler sunan gösteri izleyenlere kent turu yaptırıyor.

ANKARALILAR

KUZEY YILDIZI’NI SEVDİ

Kuzey Yıldızı Başkentliler tarafından yoğun ilgi görürken bazı vatandaşlar duygularını şöyle dile getirdiler:

İsmail Karakaya: Aktepe’den geliyoruz. İlk defa geliyorum. Oğlum daha önce geldi ve bana fotoğraflar gösterdi. Fotoğraflarda da çok beğenmiştim ama fotoğraflar bu kadar güzel olduğunu göstermiyor. Buraya geldiğin zaman insan daha farklı bir yaşantı içerisine giriyor. Tariflerle anlatılacak bir yer değil. Işığın su ile dansını da hayranlıkla izledim, kesinlikle herkeslere tavsiye ediyorum. Başkan Melih Gökçek, Ankara’yı bırakmadı, Ankaralı da onu bırakmadı. Yaptığı tüm çalışmalardan dolayı çok teşekkür ediyoruz.

Mehmet Can: Kuşcağız’dan geliyorum, çok güzel olmuş. Kuzey Yıldızı, Türkiye’deki belediyeler içerisinde Ankara’nın gelişmişlik göstergesi. Işık ve su gösterisi ise dinlendirici ve rahatlatıcı bir özellikte olmuş. Başkan Melih Gökçek’e çok teşekkür ediyorum.

Murat Yıldız:

Kuzey Yıldızı adına yakışır bir şekilde yıldız gibi parlayan bir yer olmuş. İlk defa geliyorum, hayranlıkla döneceğim. İnsana huzur verecek şekilde düzenlenmiş. Yapanlardan Allah razı olsun. Çok teşekkür ederim.

Tuana Bağbudar:

Keçiören’de oturuyorum, babam ve annemle geldik. Çok güzel bir yer olmuş, oyuncaklarla oynuyorum, eğleniyorum. Melih Amca’ya, oyuncaklar için çok teşekkür ederim. Bu oyuncaklardan her yere yapılmasını istiyorum.

Her “BEN” masum değildir!

Vücudumuzda bulunan “BEN”ler, bazen güzellik için bir simge, bazen de rahatsızlık veren bir unsur olurken, bazen de yaşamımızı tehdit edecek bir hastalığın başlangıcı olabiliyor.

Dış etkene maruz kalan insan vücudunu bu etkenlerden koruyan insan derisinin çok önemli yaşamsal işlevi olduğunu söyleyen Estetik International doktorlarından Estetik, Plastik ve Rekonstriktif Uzmanı Operatör Mehmet Reis, derimiz üzerinde doğuştan veya sonradan oluşan BEN’lerin takip edilmesinin ve bir değişim halinde doktora gidilmesi gerektiğini kaydetti. Benlerin özellikle güneş ışınlarına maruz kalmaması gerektiğini ifade eden Dr. Reis, cildin güneş ışınlarına karşı mutlaka koruyucu kremlerle korunması gerektiğini söyledi. Dr. Reis’in, ‘BEN’lerle ilgili sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

Ben nedir?

Benler (nevüs), deri rengi veya koyu kahve rengine kadar her tonda ve deriden kabarık veya aynı hizada olan deri oluşumlarıdır. Benler doğuştan olabileceği gibi sonradan da oluşabilirler. Bir ben ilk oluşmaya başladığı andan itibaren, kötü huylu olabilir veya zaman içinde bazı değişimlere uğrayarak, kötüleşebilir. Çoğunlukla derideki renk hücrelerinden kaynaklanan pigmentte benler zamanla kökleşme gösterebilir. Deri hastalıklarından biri olan ‘ben’lerin’ bazıları doğrudan veya daha sonradan kötü huylu olabileceği gibi hiç sorun teşkil etmeye de bilirler.

Cildinde ben’i olan kişiler

ne yapmalı?

Vücudunda az ya da çok beni olan kişilerin bu durumu problem haline getirmek yerine dikkatli olup, değişimleri konusunda gerektiğinde bir doktora başvurmaları gerekmektedir. Çünkü benler iyi veya kötü huylu olabilen, tümoral oluşumlardır.

Ben’ler riskli midir?

Renkli veya renksiz benin, büyük çoğunluğu iyi huyludur. Benlerin iyi veya kötü huylu olup olmadıklarını anlamak her zaman çok kolay değildir. Şüpheli durumlarda muhakkak bir cildiye uzmanına başvurmak gerekir. Doğuştan veya sonradan gelişen küçük boyutlardaki ben’ler ise zaman içinde önemli olabilirler. Bu ben’lerin boyutlarında farklılık, renk ve şekil değişikliği, üzerinde kanama ya da yaranın olması gibi değişikliklerde mutlaka hekime başvurulmalıdır. Bu kişiler benlerini takip etmelidirler çünkü bu tip benler risk içerir.

Ben’lerdeki değişimleri

nasıl fark ederiz?

Genellikle uzun süre herhangi bir değişiklik olmadan seyreden bir bende hızlı büyüme, renginde koyulaşma, kanama veya şeklinde düzensizleşme gibi değişiklikler, kötüleşme belirtileri olabilir. Bu durumda mutlaka doktora gidilmelidir.

En sık görülen benler hangisidir?

En sık rastlanan benler çil adını verdiğimiz koyu veya açık kahverengi renkte, yüz ve vücuda yayılan yüzeyel benlerdir. Benler, özellikle yaz mevsiminde güneşin etkisiyle çoğalır ve koyulaşır. Sık rastlanan bir ben türü de boyun, omuz ve gövdeye yayılan etben diye bilinen deri renginde veya koyu olabilen deriden kabarık oluşumlardır. Bazen yaygın ve çok sayıda olabilir. Bunların dışında da çok sayıda farklı görünümde benler mevcuttur. Benlerin tabiatında kötüleşmeye yol açan en önemli faktörler güneş ışığı ve uzun süreli tahrişlerdir. Günümüzün değişen iklim koşullarında güneş ışığı çok daha etkili olmakta bu yüzden güneşe karşı çok iyi korunmak zorundayız. Güneşten korunmayı yalnızca tatil için gerekli bir önlem olarak görmemeli, günlük yaşantımızda da uygulamalıyız. Özellikle risk altındakiler daha çok dikkat etmeliler.

-Benleri nasıl korumalıyız?

Benleri direkt güneş ışığına mağruz bırakmamalıyız. Çok faktörlü koruyucu güneş kremleriyle korumalıyız. Güneş koruyucularını seçerken bir cilt uzmanına danışmakta yarar var. Ayrıca benlerle oynamaktan ve onları zedelemekten kaçınmalıyız.

İftar yemekleri EGO’nun modern mutfağından

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Başkent’in 7 ayrı noktasında kurulan iftar çadırlarında her gün 9 bin kişiye verdiği eşsiz lezzetteki yemekler, EGO Genel Müdürlüğü’nün hjyenik, sağlıklı ve güvenilir mutfağında hazırlanıyor.

Büyükşehir Belediyesi personeline de hizmet veren EGO Mutfağı’nda, Ramazan ile birlikte yoğun bir mesai yaşanıyor. Mutfakta 50 kişilik bir ekip sabah 08.00’de yemek yapmaya başlıyor. 3 vardiya halinde çalışan uzman aşçılar, tatlısından salatasına kadar tüm yiyecekleri iftar saatine yetiştiriyor. Bolulu Baş-aşçı Sabri Murat’ın gözetiminde her gün farklı bir menüde 4 çeşit yiyecek hazırlanıyor. Menülerde, çorbadan zeytinyağlılara, hindiden çökertme kebabına kadar değişen çeşitler ile pilav veya makarna, salata veya tatlılar yer alıyor.

GÜVENİLİR VE HİJYENİK

Güvenilir, modern ve ileri teknoloji fırınlarda, hijyenik ortamlarda deneyimli uzman ekipler tarafından hazırlanan yemek malzemeleri günlük olarak Toptancı Hal, GİMAT gibi toplu gıda alışveriş merkezlerinden alınarak sağlanıyor.

Ana yemeklerin vazgeçilmezi etler ise mezbahalardan veteriner hekim raporu onaylı olarak getiriliyor.

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, yemeklerin iftar sofralarına “sıcak zincir” ile getirildiğini, yemeklerin termobaks adı verilen kaplarda tutulduğunu kaydettiler.

Başkan Gökçek, “Halk İftarları”nda

ilçelere yapılan ve yapılacakları anlatıyor

Büyükşehir Belediyesi tarafından Ankara’nın dört bir tarafında düzenlenen “Her İlçede Halk İftarları”na katılan Başkan Gökçek, ilçelerde yapılan ve yapılacak çalışmaları bir bir anlatıyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından kent merkezlerinde kurulan iftar çadırlarının dışında Başkent’in ilçelerinde düzenlenen “Halk İftarları”nda vatandaşlar oruçlarını birlikte açıyor.

Onbir ayın sultanı Ramazan vesilesiyle Büyükşehir Belediyesi tarafından Başkent’in 25 ilçesinin tamamında düzenlenecek olan “Halk İftarları” büyük ilgi görmeye devam ediyor. Ramazan’ın başladığı günden itibaren düzenlendiği

15 ayrı ilçede on binlerin ağırlandığı Halk İftarları’nın tamamına katılan Başkan Gökçek, iftar sonrası yaptığı konuşmalarda; birlik, dayanışma, hoşgörü mesajlarının yanında Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve yapılacak olan hizmetlerle ilgili de bilgiler veriyor.

Yemeğin verildiği alanda kurulan sahnelerde Başkentliler iftar saatini Ramazan Ayı’nın manevi dünyasını yansıtan semazenlerin gösterileri eşliğinde, ilahi ve tasavvuf müziği dinleyerek beklerken, ezanın okunmasının

ardından Büyükşehir Belediyesi tarafından ikram edilen 3 çeşit yemek, tatlı, ekmek, hurma ve su ile oruçlarını açıyorlar.

5 İLÇEDE DAHA

HALK İFTARI

Kalecik, Elmadağ, Sincan, Pursaklar ve Kızılcahamam’da da düzenlenen Halk İftarları’nın konuğu olan Başkan Gökçek, vatandaşlara yapılacak yatırımlar konusunda müjdeler verdi.

Başkent’in en eski ilçelerinden biri olan Kalecik’te verilen iftara katılan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Kalecik’te 10 mahalleye 41 bin ton asfalt döktüklerini belirtti.

KALECİK’E

ÇOK GÜZEL

BİR PARK

İNŞA EDİLECEK

Konuşmasında Kalecik’e her türlü hizmetin kısa sürede getirileceğinin sözünü veren Başkan Gökçek, şöyle dedi: “Burada çok güzel bir park inşa edeceğiz. İçinde kamelyalar, havuz, oyun parkları ile son derece modern olacak. Anneler, babalar, nineler, çocukların birlikte zaman geçireceği bir yer haline getireceğiz. İnşallah burasını da bu yılsonuna kadar tamamlayacağız.”

Kalecik Belediye Başkanı Filiz Ulusoy ile birlikte muhtarlar, Cumhuriyet’in ilk yıllarında Kalecikliler tarafından alınıp, Genelkurmay Başkanlığı’na hediye edilen uçağın yer aldığı fotoğrafı Başkan Gökçek’e hediye ettiler.

ELMADAĞ’A MUHTEŞEM

KÜLTÜR MERKEZİ

Elmadağ Belediyesi Kültür Merkezi önündeki alanda gerçekleştirilen iftar programına katılan Başkan Gökçek, sadece Elmadağ ve mahallelerine 107 bin 600 ton asfalt döküldüğünü ifade ederek, “Suyunuzu getirdik, arıtma tesisini bitirdik” diye konuştu.

İftar sonrası Elmadağlıların alkışları eşliğinde bir konuşma yapan Başkan Melih Gökçek, verilen sözlerin hepsinin yerine getirildiğini hatırlattı. Başkan Gökçek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Geçen yıl ve bu yıl 16 tane köy ve mahallemize 107 bin 600 ton asfalt dökmüşüz. Bu sadece Elmadağ’a dökülen asfalt. Birçok vilayetin döktüğü asfalttan daha çok Elmadağımıza asfalt döküldü. Suyunuz yoktu, ‘su getirin’ dediniz suyunuzu getirdik, ‘arıtma tesisi’ dediniz, arıtma tesisini bitirdik. Şimdi de bu muhteşem Kültür Merkezi’ni tamamladık. İnşallah sizlerle beraber burayı açacağız.”

“SİNCAN’A HAFİF

RAYLI SİSTEM”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Sincan’da trafiği daha da rahatlatacak hafif raylı sistem müjdesi verdi. Başkan Gökçek, “Sincanımıza metro geldi. Bu dönemin içerisinde de eski banliyö trenlerinin yerine metroya benzer hafif raylı metro sistemini getireceğiz” dedi.

Yaklaşık 8 bin vatandaşın katıldığı iftarın hemen ardından Sincanlılara seslenen Başkan Gökçek, Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçede yapılan

hizmetlere değindi. “Sadece son bir yıl içerisinde, koca bir vilayetin normal döktüğü asfaltın iki katı asfaltı Sincan’a döktük” diyerek konuşmasını sürdüren Başkan Gökçek, seçimlerde Ankara ilçeleri arasında en yüksek oyu Sincan’dan aldıklarını hatırlatarak, Sincanlılara teşekkür etti.

Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçeye yapılan yatırımlara ilişkin bilgiler verdiği konuşmasında Başkan Gökçek, “Sincan’a 401 bin ton asfalt döktük, 107 bin metrekare tretuvar, 110 kilometre

bordür, 3 adet dekoratif saat yaptık” dedi.

Sincan’da trafiğin daha da rahatlatılması adına yapılan ve yapılacak olan çalışmalara ilişkin de bilgiler veren Başkan Melih Gökçek, “Sincanımıza metro geldi. Bu dönemin içerisinde de eski banliyö trenlerinin yerine metroya benzer hafif raylı metro sistemini getireceğiz. Bu sayede trafik bir kat daha rahatlamış olacak” diye konuştu.

BAŞKAN GÖKÇEK:

“HER ZAMAN

PURSAKLARLILARIN

YANINDA OLDUK”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Büyükşehir Başkanlığı dönemi boyunca Pursaklar’ın Başkent’e yakışır bir ilçe olması için sürekli çalıştığını belirterek, “Allah nasip ederse bundan sonra da aynı şekilde görevimizi yerine getireceğiz” diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi tarafından Pursaklar Emek Caddesi üzerinde verilen iftar yemeği

sonrasında konuşan Başkan Gökçek, “Bizler bugüne kadar çalıştık çabaladık sizlere layık olmaya çalıştık. Her zaman Pursaklarlıların yanında olduk. Allah nasip ederse bundan sonrada aynı şekilde görevimiz yerine getireceğiz. Hepinizden Allah razı olsun” dedi.

KIZILCAHAMAM’A

MUHTEŞEM PARK

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Kızılcahamam’da on bin vatandaşın katıldığı iftar yemeği sonrası yaptığı konuşmada da ilçeye yapılan ve yapılacak yatırımları anlattı. Başkan Gökçek. “Kızılcahamam'ımıza toplam 134 bin ton asfalt döktük, 212 km de yol çalışması yaptık. Helali hoş olsun…” dedi.

Başkan Gökçek, şöyle devam etti: “Kızılcahamam’da Maşallah köy sayısı çok, 109 tane. Afşal, Alpagut, Aşağıhöyük, Başağaç, İlkoz, Bezcikuzuören, Çavuşlar, Çeltikçi, Güneysaray, Karşıyaka, Kocalar, Kırımcı, Kınık, Mustafakemalpaşa, Tahtalar, Yenice ve Yukarıhöyük mahallelerinin asfalt işlerini bitirdik. Merkezde en ufak sokağımıza kadar girdik, asfalt meselelerini bitirdik.”

Başkan Gökçek, Kızılcahamam’a muhteşem bir park yapacaklarını da belirterek, “Ankara’daki parklardan daha modern oyuncakları buraya getirelim. İnşallah bu sene de onu da bitireceğiz. Çocuklarımıza güzel bir park hediye edeceğiz, akşamları rahatlıkla gidip eğlenebileceksiniz.”

Büyükşehir’den yetimlere iftar

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkan Melih Gökçek’in katılımıyla 1000 yetime iftar yemeği verdi. İftar yemeği sonrası bir konuşma yapan Başkan Gökçek, “Sevgili çocuklar sizler bizim istikbalimizsiniz, onun için sizlere ne yapsak az” dedi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı gerçekleştirilerek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Başkan Gökçek’in açılışını birlikte yaptığı Türkiye’nin en büyük aile yaşam merkezi Kuşcağız Aile Yaşam Merkezi’nde düzenlenen iftar yemeğinin konukları bu kez yetim çocuklar oldu.

Başkan Gökçek’in ev sahipliğine bin yetim çocuğa verilen iftar yemeğinde AK Parti Ankara Milletvekilleri Nurdan Şanlı, Bülent Gedikli, Tülay Selamoğlu ve Salih Kapusuz da yeraldı. İlahilerle başlayan, sonrasında ise çocukların eğlenmesi için palyaçoların, meddahların gösterileri ile devam eden iftar yemeğinde, oruçların açılmasının ardından 11 yaşındaki Yakup Şener Başkan Melih Gökçek’in yanına gelerek, yemeğe katılanlara “yemek duası” yaptırdı.

BAŞKAN GÖKÇEK:

“SİZLERE NE YAPSAK AZ”

İftar yemeği sonrası yetim çocuklara seslenen Başkan Melih Gökçek, “Sevgili çocuklar sizler bizim istikbalimizsiniz, onun için sizlere ne yapsak az” diyerek başladığı konuşmasında, “Sevgili yavrularımızla bir arada olalım, onlarla beraber hem birlikte yemek yiyelim, hem birlikte fotoğraflar çektirelim, güzel bir günümüz olsun istedik” dedi. Başkan Gökçek, “Sevgili veliler sizlere de çok teşekkür ediyorum, Ramazan-ı Şerifiniz mübarek olsun” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Başkan Gökçek, çocuklarla tek tek sohbet etti ve fotoğraf çektirdi. Başkan Gökçek, çocukların neşe dolu sesleriyle şenlenen iftarda bir de oyuncak sürprizi yaptı. Kız ve erkek çocuklar Aile Yaşam Merkezi’nde kendilerine dağıtılan oyuncaklardan istediklerini aldılar ve geceden mutlu bir şekilde ayrıldılar.

“Mahallede Şenlik Var” Sincan’da

Büyükşehir Belediyesi’nin, Ramazan akşamlarına renk katan “Mahallede Şenlik Var Panayırı” Ramazan Bayramı sonuna kadar Sincan Tuğra Meydanı’nda, çoluk çocuk herkesin, sıcak yaz günlerine serinlik ve mutluluk kazandırmaya devam edecek.

Yaz aylarında Başkent’in ilçelerini iki koldan dolaşan panayır, Ramazan ayıyla birlikte Altınpark’ta vatandaşlarla buluşt. İftar sonrası dolup taşan panayır, Pazar gününden itibaren Sincan’a taşındı ve Ramazan Bayramı sonuna kadar da Ankaralıları eğlendirmeye burada devam edecek. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Başkent’in dört bir tarafını ilçe ilçe gezen Mahallede Şenlik var Panayırları, Altınpark’ın ardından şimdi de Sincan Tuğra Meydanı’nda konuklarını ağırlıyor. Lunaparklardan, şişme oyuncaklara, mini go-karttan midilli atlara, yerel sanatçıların verdiği konserlerden kukla, tiyatro gösterilerine kadar tam anlamıyla cazibe merkezi haline gelen panayır, genç yaşlı yüzlerce Başkentliye unutulmaz Ramazan akşamları yaşatmaya devam ediyor.

Pet şişeden sanat eserine

Keçiören Belediyesi’nin resmi sponsorları arasında yer aldığı “Small Changes, Big Differences” (Küçük Değişiklikler, Büyük Farklar) adlı AB Gençlik Değişim Projesi’ne katılan 5 ülkeden 50 genç, kullanılmış pet şişelerini kendi kültürlerini yansıtan sanat eserlerine dönüştürdü.

Avrupa Birliği Bakanlığı AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Türk Ulusal Ajansı bünyesinde gerçekleştirilen projeyi hazırlayan Ankara Çevreci Gençlik Topluluğu’nun Koordinatörü Cihan Akar, geri dönüşümün sürdürülebilirliğine dikkat çekmeyi amaçladıklarını söyledi. Türkiye, Fransa, İtalya, Bulgaristan ve Macaristan’dan projeye katılan 50 genç, kullanılmış pet şişelerden kendi ülkelerinin kültürel özelliklerini yansıtan maketler yaptı.

Yonca Yaşam Merkezi’nde düzenlenen renkli etkinlikte gençler, vatandaşların meraklı bakışları altında kullanılmış pet şişeleri birbirinden ilginç maketlere dönüştürdüler. Etkinlikte Bulgar gençler Mustafa Kemal Paşa Köprüsü, Fransız gençler Zafer Anıtı, İtalyan gençler Piza Kulesi, Macar gençler Lbncheb Köprüsü, Türk gençleri de Semazen maketi yaptılar.

Etkinliğe gelerek gençlerin maketlerini tek tek inceleyen Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, “Belediye olarak geri dönüşüm çalışmalarına önem veriyoruz. Gençlerin de bu duyarlılığı göstermesi beni mutlu etti. Çalışmalarından ötürü kendilerini tebrik ediyorum” dedi.

“Doğaya dokunanlar üniversitede”

Çankaya Belediyesi’nin bu yıl konusunu “Elektronik atıkların canlılar üzerindeki etkisi” olarak belirlediği “Doğaya Dokunuyorum” etkinliğinde yer alan 350 çocuk üniversitede. Ankara Üniversitesi Çocuk Bilim Merkezi’nde düzenlenen seminerlere katılan çocuklar, Çocuk Bilim Merkezi’nden Prof. Dr. Neriman Aral koordinatörlüğünde, üniversitenin öğretim üyelerinden böcek, çevre, bahçıvanlık, su gibi pek çok konuda eğitim aldı.

Merkezin Herbaryum Binası Hikmet Birand Anfisi’nde bir araya gelen çocuklar, “Bilim ve bilim insanı denilince aklınıza ne gelir?” sorularına yanıt arayan resimler de yaptı. Ebru uygulamalarına da katılan çocuklar günün sonunda çim adam yaparak eğlendi.

Etkinlikler boyunca Keçiören Deniz Dünyası’nı gezen, izcilik eğitimi alan, çevre konulu dans gösterisi yapmaya hazırlanan çocuklar, Bolu Mengen’de kamp kuracak olmalarının yanı sıra Beynam Ormanları’nı ve Polatlı Gordion Müzesi’ni görecek olmanın heyecanını da yaşıyor.

Engelli semazenler büyük ilgi görüyor

Sincan Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi tarafından 1 yıllık yoğun bir çalışmanın sonucunda oluşturulan “Melekler Semazen Grubu” büyük ilgi görüyor. 20 ile 40 yaş arasındaki 15 zihinsel engelliden oluşan Semazen Grubu, engellerin sema dönerek nasıl aşıldığını herkese gösteriyor.

Sincan Halk Eğitim Merkezi Sanat Öğretmeni Ülkü İpek, zor bir sürecin içinden başarıyla çıktıklarını belirterek, “Engelli kursiyerlerimizi topluma kazandırmak ve öz güvenlerini yerine getirmek için ne yapabiliriz diye düşündüğümüzde onların masumiyetini ve iyi niyetini göstermek için semazen aklımıza geldi. 1 yıllık çalışmanın sonunda çok güzel bir Semazen Grubu ortaya çıktı. Belediyemizin de desteği ile Ramazan etkinliklerinde ve programlarda yer almaya başladık. Bu da öğrencilerimize olan bakış ve tutumu olumlu etkiledi” dedi.

İnsanların bakış açılarının değiştiğini belirten engelli Levent Meriç, “Yolda artık daha rahat yürüyorum. Herkes bana gülümsüyor, selam veriyor” dedi.

Kursla birlikte hayatındaki değişimi dile getiren Halil İbrahim Keleş ise, “Sahnede sema gösterimizi yapıyoruz, herkes bizle fotoğraf çektirmek istiyor. Bizden korkmuyorlar. Çok mutluyum” dedi.

Semazen grubuna oğlu Ahmet’i getiren baba Mustafa Köroğlu ise; “Oğlum çok mutlu… Evde oturmak yerine artık arkadaşları ile provalar yapıyor, sohbetler ediyor. Belediyemiz başta olmak üzere Halk Eğitim Merkezimize ve öğretmenlerimize ilgilerinden dolayı teşekkür ederim” diye konuştu.

Kazan’da zabıta denetimleri sürüyor

Kazan Belediyesi Zabıta ekipleri, esnaf denetimlerini sürdürüyor. Ekipler ilçede faaliyet gösteren ve tartı aleti ile çalışan 82 işyerini denetledi. Denetime Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkilisi de katıldı. Periyodik ve ani olarak yapılan denetimlerde damga zamanı gelen tartı aletlerinin damgalama işlemi ile 41 tartı aletinin de doğruluk muayeneleri gerçekleştirildi.

Denetimlerini Ramazan Ayı nedeniyle gıda üzerinde yoğunlaştırdıklarını belirten Kazan Belediyesi Zabıta Müdürü Ünal Araç, “Esnafımızla ilgili genelde problem yaşamıyoruz. Ancak hem esnaf için hem halkın sağlığı için bu tür denetimleri yapmak zorundayız. Bundan sonra da çalışmalarımızı Başkanımız Lokman Ertürk’ün talimatları doğrultusunda titizlikle sürdüreceğiz” dedi. Denetimler sırasında esnafın kurallara uyduğu tespit edildi.

Çocuk iftarı için hazırlıklar tamam 

Elmadağ genelindeki çocukların birlik, beraberlik ve manevi duygularını pekiştirerek kaynaşmalarını sağlamak amacıyla ve Ramazan akşamlarını doyasıya yaşamaları için Elmadağ Belediyesi tarafından “çocuk iftarı” düzenlenecek. 24 Temmuz Perşembe günü yapılacak olan iftar yemeğinden sonra şişme oyun parkında doyasıya eğlenecek olan çocuklar, palyaço, tahta bacak, ateşbaz, Hacivat Karagöz gösterileri ile eğlenirken, Osmanlı şerbeti, pamuk helva ve macun ile de ağızlarını tatlandırarak eski Ramazanların tadına varacaklar.

Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin, “Ramazan kültürünün yeni nesillere aktarılması için düşünülen Çocuk iftarımız, dinimizi, kültür ve geleneğimizi yaşatmanın bir yoludur. Çocuklarımızı sıkmadan, zorlamadan, bir eğlence atmosferi içinde onlara Ramazan'ı ve orucu anlatmak, sevdirmek, onları

birbiriyle tanıştırmak, toplumsallaşmalarını sağlamak, birey olarak onlara değer verdiğimizi gösterebilmek, Ramazanın farkındalığını anlatabilmek için bin kişilik çocuk iftarımız için hazırlıklarımız devam etmektedir” dedi.

İŞKUR’dan hasta ve yaşlı bakım kursu

Türkiye Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) ve Çubuk Belediyesi işbirliğinde mesleki eğitim kursları kapsamında Hasta ve Yaşlı Bakım Elemanı kursu açıldı.

Çubuk Belediyesi’nin İŞKUR’a verdiği proje kapsamında açılan Hasta ve Yaşlı Bakım Elemanı kursuna, 50 bayan kursiyer katılıyor. Kursiyerler 398 saati teorik, 192 saati pratik, toplam 560 saatten oluşan 4 ay süresince eğitim alacaklar. Kurs süresince, günlük 20 TL cep harçlığı, iş kazası ve meslek hastalığı sigortası ve Genel Sağlık Sigortası İŞKUR tarafından karşılanacak.

Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, ilçedeki işsizlik sorununu yetişmiş kalifiye meslek sahibi insanlarla çözmeye çalışacaklarını ifade etti. İşsiz insanları meslek sahibi yapmak adına projeler ürettiklerini kaydeden Başkan Acehan, “İşsiz kardeşlerimizi bir meslek sahibi yapabilmek için bu kursları düzenleyeceğiz. Bu bağlamda İŞKUR ve Belediyemiz tarafından birlikte böyle bir projeyi gerçekleştirdik. İnşallah gençlerimiz kurslarda meslek öğrenerek iş sahibi olacaklar. İşsiz ve işveren arasında köprü vazifesi yaparak vatandaşlarımızı elimizden geldiğince iş sahibi yapmaya çalışıyoruz. Mesleği olmayan insanlara da meslek kursları açarak onların da meslek edinmelerini sağlamaya başladık” dedi.

Mamak’a Hastane müjdesi

Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, Yeşilbayır Mahallesi'nde bulunan kentsel dönüşüm konutlarının hemen önüne, Samsun Yolu kenarında inşa edilecek hastanenin bütün işlemlerinin bittiğini çok yakında temellerinin atılacağını kaydetti.

Akgül, "Mamak gözbebeğimiz. İlçemiz ürettikleriyle hem Başkentimize hem de ülkemize değer katıyor. Çabamızın sonucunu aldık. Mamak’ın ilk Devlet Hastanesi hayata geçiyor. Hastanemiz 200 yatak ka-pasitesine sahip olacak. Mamaklıların tüm sağlık ihtiyacını karşılayacak. Hastanemizin bütün işlemleri bitti, çok yakında temelini atıyoruz" dedi.

Mamak Belediyesi’nin mahalle iftarları kapsamında her akşam düzenlediği iftar sofralarının bu kez adresi Büyükkayaş, Tepecik ve Şahapgürler Mahalleleri oldu. Ali Nail Erdem Anadolu Lisesi Bahçesi ve Kayaş Pazaryeri’nde yaklaşık üç bin kişinin katılımıyla gerçekleşen iftarda mahallelilere hitap eden Başkan Akgül, “Her yıl olduğu gibi bu yıl da mahallelileri kaynaştırmak, paylaşma duygusunu yaşatmak, komşuluk ilişkilerini güçlendirmek adına mahalle iftarlarımızı sürdürüyoruz. Uzun yıllardır özlemini duyduğumuz kalabalık ve bereketli sofralarda vatandaşlarımızla birlikte bir ekmeği bölüşmekten son derece mutluyum” diye konuştu.

Gölbaşı’nda cadde ve pazar yerleri ilaçlanıyor

Gölbaşı Belediyesi, Sağlık Müdürlüğü ekipleri ve Büyükşehir Belediyesi Sağlık Müdürlüğü ekipleri, ortaklaşa ilaçlama çalışması başlattı.

Gölbaşında bulunan Ana Cadde ve Pazar yerlerindeki rögar, mazgal ve çöp kutuları, ekipler tarafından haşerelere karşı ilaçlanıyor.

İlaçlamanın yaz boyunca aralıklarla devam edeceğini belirten Gölbaşı Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü yetkilileri “Yaz aylarında rögarlardan dolayı oluşan haşereler büyük bir sorun haline geliyor. Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için bu konuda çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. İki Belediyenin İlaçlama ekipleri, haşerelerle mücadele etmek için gün boyu ilaçlama çalışmalarını Ana Cadde ve Pazar yerlerindeki rögarlar, çöp kutularında yapacaktır” dediler.

Akyurt Belediye Spor Müzesi kupalarla dolu

Akyurt Belediye Spor futbol takımı, altyapıya verdiği emeğin karşılığını almaya başladı. 6 takımla liglere katılan kulüpte, 4 takım sezonu kupayla kapattı. Akyurt Şehir Stadı'nda düzenlenen kupa töreniyle sporcular kupalarına kavuştu.

Akyurt Belediye Spor U-11, U-13, U-14 ve U-16 takımları Ankara amatör liglerinde oynadıkları futbolla herkesi kendilerine hayran bıraktı. U-11 takımı grubunu ikinci sırada tamamlarken, U-13 takımı yenilgisiz şampiyon oldu ve sezon boyunca kalesinde sadece 2 gol gördü. U-14 takımı ligini üçüncü sırada bitirip başarı elde ederken, U-16 takımı ise yenilgi almadan ligi ikinci sırada tamamladı. Özellikle İstanbul kulüplerinin Ankara'daki pilot takımları ile yaptıkları maçlarda oynadıkları futbolla dikkatleri üzerlerine çeken gençler, kupalarını alırken haklı bir gurur yaşadılar.

Sporcularla sohbet eden Başkan Ayantaş, geçmişte kendisinin de başarılı bir futbolcu olcuğunu hatırlatarak, yaşam tarzlarını nasıl belirlemeleri gerektiğini anlattı. Tören öncesi penaltı atışı da yapan Ayantaş ve kulüp başkanı Şener, futboldaki hünerlerini gösterdi.

Kızılcahamam’da çevre temizliği, tamir ve tadilat çalışmaları

Kızılcahamam Belediyesi ilçede çevre temizliği, yeşillendirme, tamirat ve tadilat çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Kızılcahamam Belediye Başkanı Muhittin Güney, “İlçemizde her türlü soruna en hızlı zamanda çözüm üretip, vatandaşlarımızın huzurlu, sağlıklı ve geleceği için çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

Göreve geldikleri sürenin ardından yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Güney, öncelikle İsmet Paşa Mahallesi’ne yapılan yeni köprüde meydana gelen çökmenin onarılarak sağlamlaştırıldığını, korkulukların da yola bağlantı yapılarak beton duvar çekildiğini belirterek şunları söyledi: “İsmet Paşa Mahallesi mevkiinde bulunan imar yollarına Parke taşı döşeme işlemine başlandı. TOKİ Blokları’ndan İsmet Paşa Mahallesi’ne iniş yolundaki viraja bariyer döşenerek, olası bir kazada önlem alınmış oldu. TOKİ Parkı mesire alanında bakım ve onarım işleri başlatılarak otların biçilmesi, eksikliklerin tamamlanması için çalışma başlatıldı.

Atıl durumda olan Kızılcahamam Devlet Hastanesine çıkış merdivenlerinin bakım ve onarım, Yenice Mahallesi Yeşil Çamlık sitesine çıkan Merdivenlerde genişletme çalışmasına başlandı. Yenice Mahallesi Özen sitesi önünde bulunan ve kör noktada kalan oyun parkı o bölgede otopark alanına ihtiyaç olduğu için otoparka çevrildi.”

ULUCANLAR Cezaevi’nde sesli rehber

Ankara’nın en önemli kültür müzelerinden biri olan Ulucanlar Cezaevi Müzesi, yeni bir uygulamayı daha hayata geçirdi. Ulucanlar Cezaevi Müzesi’ni ziyaret eden vatandaşlara, artık sesli rehberler eşlik ediyor. Bu sayede vatandaşlar, Ulucanlar Cezaevi hakkında daha fazla bilgiye sahip olabiliyor.

Müze gişesinden temin edilebilen sesli rehber cihazı sayesinde, ziyaretçiler müze hakkındaki tüm detayları kulaklarına taktıkları cihazdan öğrenebiliyor. Ayrıca müzenin yabancı ve görme engelli ziyaretçileri de unutulmadı. Yabancı turistler için İngilizce sesli rehber ve görme engelliler için ise kabartma harfli broşürler hizmete girdi.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi, gün içerisinde yaklaşık 1000 ziyaretçi ağırlıyor. Sesli rehber, Türk siyaset tarihinde birçok önemli isme ev sahipliği yapmış ve önemli bir yer edinmiş olan Ulucanlar Cezaevi hakkındaki tüm bilgileri ziyaretçilere sunuyor.

Müzeyi açıldığı günden bu yana 400 bine yakın ziyaretçi gezdi.

Ramazan’da çocuk neşesi

Etimesgut Belediyesi’nin ramazan etkinlikleri en çok çocukları sevindirdi. Her akşam 5 bini aşkın çocuk aileleriyle birlikte meydana gelerek hem geleneksel hem modern ramazan eğlencelerinin tadını çıkarıyor. Belediyenin ramazan etkinlikleri kapsamında Türk Beyleri Kent Meydanı’nda düzenlediği programlar, çocuklara eğlenceli bir dünyanın kapılarını açıyor. Hem geleneksel hem de modern günümüz eğlenceleri meydanda çocukları ağırlıyor.

Meydana kurulan lunapark, araç parkuru, oyun havuzu ve diğer oyun grupları çocukların ilgisini çekiyor. Çocuklar gondol, çarpışan araba, balerin, dönme dolap gibi modern çağın oyuncaklarıyla keyifli zaman geçiriyorlar. Meydandaki sahnede her akşam gerçekleştirilen geleneksel ramazan eğlenceleri hem büyüklere hem küçüklere keyifli saatler sunuyor. Hacivat-Karagöz, İbiş ile Memiş, Aşuk ile Maşuk, kukla gösterileri, meddah ve orta oyunları çocuklardan büyük rağbet görüyor. Çocuklar, geleneksel oyunları izlerken bir anda kendilerini oyunun içinde, sahnede bulabiliyorlar. Bu durum çocukların çok hoşuna gidiyor.

Çocukların oyun tercihleri farklı olsa da ortak yönleri meydandaki Kazakistan Devlet Sirki’nin gösterileri ve geleneksel şekerlemeler oluyor.

Pursaklar’da Ramazan etkinlikleri

Pursaklar Belediyesi’nin geleneksel Ramazan etkinlikleri bu yıl şehir merkezindeki Şehit Salim Akgül Parkı’nda başladı. Halkın büyük ilgi gösterdiği etkinlikte birbirinden renkli anlar yaşanıyor.

Her akşam teravih namazının ardından başlayan programlarda Türk Tasavvuf musikisi, Hacivat-Karagöz oyunu, kukla gösterileri, ateşbaz gösterileri, bilgi yarışmaları, sürpriz hediyeler ve çocuklar için oyun grupları yer alıyor.

7’den 70’e hemen her yaş grubuna hitap eden etkinliklerde yerel sanatçılar da halkla buluşurken, geleneksel temaşa sanatları, oyunlar, yapılan gösterilerin yanı sıra STK’lar için ayrılan stantlar da Pursaklar halkından yoğun ilgi görüyor.

Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin, iftarlarda hemşerileriyle birlikte olmaya özen gösterirken, hazırlanan iftar etkinlikleri sayesinde Pursaklar halkının eski Ramazanlara olan özlemlerini giderdiğini söyledi. Başkan Çetin, “Birbirimizin huzurunu bozmadan, kardeşlik bağını güçlendirerek bu mübarek ayı layıkıyla yaşamalıyız” dedi.

Balalılar iftar yemeğinde bir araya geldi

Balalılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Ramazan Ayı münasebetiyle İftar yemeği düzenledi.İftar yemeğine Bala Kaymakamı Mustafa Irmak, Belediye Başkanı İbrahim Gürbüz, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut, Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Ahmet Recep Tekcan, bürokratlar, iş adamları, dernek başkanları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, muhtarlar ve yüzlerce Balalı katıldı.
Yüklə 78,42 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin