İbrahim rağbet 4036531124 Danışman Yrd. Doç. Dr. Ali KorkmazYüklə 0,75 Mb.
səhifə1/27
tarix30.07.2018
ölçüsü0,75 Mb.
#63178
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   27


T.C.

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ

HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM ANABİLİM DALI

HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM BİLİM DALI
HALKLA İLİŞKİLER UZMANLARI VE MEDYA İLE İLİŞKİKERİ

Hazırlayan

İbrahim RAĞBET

4036531124
Danışman

Yrd. Doç. Dr. Ali KORKMAZ
(Tezsiz Yüksek Lisans Tezi)

Haziran 2013

KAYSERİ
T.C.

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ

HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM ANABİLİM DALI

HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM BİLİM DALI

HALKLA İLİŞKİLER UZMANLARI VE MEDYA İLE İLİŞKİLERİ

Hazırlayan

İbrahim RAĞBET

4036531124

Danışman

Yrd. Doç. Dr. Ali KORKMAZ
(Tezsiz Yüksek Lisans Tezi)
Haziran 2013

KAYSERİ

BİLİMSEL ETİĞE UYGUNLUK


Bu çalışmadaki tüm bilgilerin, akademik ve etik kurallara uygun bir şekilde elde edildiğini beyan ederim. Aynı zamanda bu kural ve davranışların gerektirdiği gibi, bu çalışmanın özünde olmayan tüm materyal ve sonuçları tam olarak aktardığımı ve referans gösterdiğimi belirtirim.

Adı-Soyadı: İbrahim RAĞBET

İmza :

YÖNERGEYE UYGUNLUK


Halkla İlişkiler Uzmanları ve Medya İle İlişkisi: Halkla İlişkiler Uzmanları ve Medya Çalışanları Üzerine Bir Araştırma adlı Tezsiz Yüksek Lisans tezi, Erciyes Üniversitesi Lisans Üstü Tez Önerisi ve Tez Yazma Yönergesi’ne uygun olarak hazırlanmıştır.

Tezi Hazırlayan Danışman

İbrahim RAĞBET Yrd. Doç. Dr. Ali KORKMAZ

Halkla İlişkiler ve Tanıtım ABD Başkanı

Doç. Dr. Mustafa AKDAĞ

KABUL VE ONAY


…………………………………… danışmanlığında ……………………..tarafından hazırlanan “……………………………………………………………….................” adlı bu çalışma jürimiz tarafından Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü ………………………………………. Anabilim Dalında tezsiz yüksek lisans tezi olarak kabul edilmiştir.

……/06/2013JÜRİ:

Danışman : ……………………… ………………….

Üye : …………………........ ………………….

Üye : …………………........ ………………….

ONAY:

Bu tezin kabulü Enstitü Yönetim Kurulu ……………… tarih ve …………………………… sayılı kararı ile onaylanmıştır.………/……../……..

……………………….

Enstitü Müdürü


ÖNSÖZ


Halkla ilişkiler ve medya birbirine çok yakın olan iki çalışma alanıdır. İkisi de bir birine bağlı fakat ayrı çalışan birer meslek dallarıdır. Halkla ilişkiler sorumlusu kuruluşun tanıtımını sağlamak, imajını geliştirmek, bilinirlik, hedef kitlenin zihninde yer edinebilmek için medyaya ihtiyaç duymaktadır. Medya da ise, halkla ilişkiler çalışmalarından yararlanarak hem zamandan tasarruf ederek hem de üzerine yoğunlaşmak istediği başka konularda halkla ilişkiler departmanından destek almaktadırlar. Bu bilgi ve iletişim akışını hızlı ve kolay bir biçimde yapabilmek için halkla ilişkiler uzmanının kendisine sunduğu basın bültenlerini veya basın konferanslarını kullanarak, haber yazma eylemini gerçekleştirir. Halkla ilişkiler ve gazeteciler arasında zaman zaman iş birliği olduğu gibi, zaman zaman da birbirlerine karşı serzenişte bulunmaktadırlar. Ama ikisinin de temel görevi bu serzenişleri işlerine görevlerine yansıtmayarak hedef kitleye doğru, yansız ve güvenilir enformasyonu iletmesidir. Hazırlamış olduğum bu tezde bir halkla ilişkiler uzmanının medya ile ilişkileri nasıl olması noktasın da bazı temel bilgileri ayrıntılı bir şekilde ele almaktadır.

Çalışmamızda, öncelikle danışmanım Yrd. Doç. Dr. Ali Korkmaz’a, anketi gazetecilere uygulamam konusunda çok yoğun bir dönemde olmasına rağmen bana yardım eden Akşam Gazetesi Ak Parti ve Başbakanlık muhabiri sayın Hakkı Kurban’a, yine çok yoğun bir gündemleri olmasına rağmen halkla ilişkiler temsilcilerine ulaşmamı sağlayan Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünde Yayın Müdürü ve aynı zaman da Ankara Halkla İlişkiler Derneği Başkanı olan sayın Zeliha Doğan Yeşil’e, halka ilişkiler sorumluları ile ilişkileri konusunda görüşlerini esirgemeyen Milliyet Gazetesi Ankara Temsilcisi sayın Fikret Bila’ya ve zamanlarını ayırarak anketi cevaplayan gazeteci ve halkla ilişkiler sorumlularına ve son olarak da her konuda bana yardımcı olan anneme sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

İbrahim RAĞBET

Kayseri Haziran 2013HALKLA İLİŞKİLER UZMANLARI VE MEDYA İLE İLİŞKİLERİ

İbrahim RAĞBER

Erciyes Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü

Tezsiz Yüksek Lisans Tezi, Haziran 2013

Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ali KORKMAZ

KISA ÖZET


Halka ilişkiler ve medya ilişkisi inkar edilemez bir biçimde bir birine sıkı sıkıya başlı iki meslek türüdür. Bu bağlamdan yola çıkarak halkla ilişkiler mesleğinin gazetecilik ile olan ilişkisini ortaya koymaya çalıştık.

Birinci bölümde, halkla ilişkiler kavramını öncelikle sizlere tanıtmak istedik. Halkla ilişkilerin tescillenmiş bir tanımını yapmak mümkün olmadığından çeşitli tanımlarını, dünyada nasıl otaya çıktığını ve Türkiye’deki gelişim sürecinden bahsedilmiştir. Daha sonra halkla ilişkilerin medyada yeri ve öneminden ve medyanın yapısına ve işlevine değinilmiştir. Halkla ilişkiler gazetecilik ile olan ilişkisinde söz edilmiştir. Yazılı basında kalıcı olmanın yolları, yazılı basınla olan ilişkilerde nelerin yapılması veya yapılmaması gerektiği gibi konulara değinilmiştir.

İkinci bölümde ise, halkla ilişkiler çalışmaları olan basını bilgilendirici çalışmalara yer verilmiştir. Bunu anlatırken detaya inerek basın bültenlerinin, bildirilerinin, basın makalesinin, basın konferanslarının, basın gezilerinin yazılı diğer basınların (kitap, derdi vb.) nasıl olması gerektiğini, mükemmel bir basına yönelik bilgilendirici malzemelerin ne şekilde hazırlanması gerektiği gibi konuları en ince ayrıtlılarına inerek aktarılmıştır.

Ayrıca, görsel ve işitsel medya ile ilgili bilgilendirici halkla ilişkiler çalışmalarının nasıl olması gerektiğine yazılı basını bilgilendirici çalışmalarda olduğu ayrıntılı bir şekilde değinilmiştir.

Bunun yanında ikinci bölümün son kısmında ise, özel durumlar için basına yönelik halkla ilişkiler çalışmalarına değinilmiştir. Sergi hazırlarken neye dikkat edilmeli ki hedef kitlenin aklında yer edinsin, fuarlar nasıl hazırlanmalı ve en önemlisi kriz dönemlerin bir kuruluşun imajına zarar gelmeden en ufak minimum hasarla nasıl atlatılmalı ve bunu yaparken basınla ilişkiler hangi boyutlarda nasıl olmalı gibi konulara detaylı boyutlarıyla yer verilmiştir.

Üçüncü ve son bölümde ise, Ankara’da halkla ilişkiler uzmanları ve yazılı medyada çalışan gazeteciler üzerine yapmış olduğum bir anket çalışması verilmiştir. Bu anket çalışmasında, gazeteciler ve halkla ilişkiler uzmanlarının birbirlerinin tam zıt yönlü sonuçlarına rastlanmaktadır. Gazetecilerin yarısı halkla ilişkiler çalışmaları gazetecilik mesleğini pasifleştirdiğini ifade etmektedirler. Halkla ilişkiler temsilcileri ise bu duruma karşı çıkarak pasifleştirmekten ziyade, gazetecilere haber ve başka diğer konularında gazetecilere kolaylıklar sağladıklarını dile getirmektedirler. Araştırmanın devamında ise daha enteresan sonuçlar meydana çıkmaktadırAnahtar Kelimeler: halkla ilişkiler, medya, gazetecilik, basın


Yüklə 0,75 Mb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   27
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə