Iii cetvel (Madde I0) Şartli muafiyetler cetveliYüklə 274,87 Kb.
səhifə1/2
tarix02.01.2022
ölçüsü274,87 Kb.
#24992
  1   2

III CETVEL

(Madde I0)
ŞARTLI MUAFİYETLER CETVELİ

BAŞLIK NO:

YAN BAŞLIK

EŞYANIN TANIMI

MUAFİYETİN

KAPSAMI

1
Aşağıdaki yan başlıklarda belirtilen kişilerin, teşekküllerinin, idarelerin ve kurumların kendi kullanımları için kendileri tarafından veya kendileri adına ithal olunan ve yine aşağıdaki yan başlıklarda belirtilen mallar:
1

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından ithal edilen mallar.
2

‘(A’)Hava Kuruluşları tarafından uçak alanı hizmetlerinde, uçakların operasyonu, bakımı ve genel servisleri ile yolcu servislerinde kullanılmak amacıyla ithal edilen möble ve kırtasiye dışındaki her türlü eşya, motorlu araç, malzeme, yolcu bileti ve Bagaj etiketleri, yük biletleri (Air Way Bills) ile malların ithal ve ihracatında kullanılabilen dokümanlar.‘(B’) K.K.T.C.limanlarına uğrayan yabancı bandıralı yolcu ve yük gemileri ile dış ülkelere sefer yapan K.K.T.C.’de kayıtlı yolcu ve yük gemilerinin bakım, onarım ve servislerinde kullanılacak malzeme ile bu gemilerin teçhizinde kullanılacak olan eşya ve yolcu bileti, bagaj etiketi, yük bileti ve malların ithal ve ihracında kullanılabilen dokümanlar.
3

Cami ve mabetlere ait inşaat malzemeleri, mobilya ve müştemilatı; dini kurumlar tarafından ithal edilen ve dini amaçlar için kullanılan her türlü eşya.
4

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kız ve Erkek İzci Teşkilatları tarafından ithal edilen giysi ve malzeme.
5

Su sağlanmasını ve gelişimini üstlenen sulama örgütleri ve Kamu suyu sağlamak için oluşan müteşebbislerce amaçlarına uygun olarak ithal edilen mallar.
6

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu tarafından hayır işleri ile ilgilenen bir kurum olduğu onaylanan kurumların ihtiyaçları için ithal edilen mallar.
7

Belediyeler Birliği veya Belediye İdareleri tarafından kamu amaçlarında kullanılmak üzere ithal edilen araçlar, makineler, teçhizat ve teferruatı ile dayanıksız tüketim malları dışındaki diğer mallar.
8

(A)

Eğitim işleri ile ilgili Bakanlıkça kaydı yapılmış eğitim kuruluşlarının ithal edecekleri her türlü eğitim ve kültür amaçlı eşya, beden eğitiminde kullanılacak araç ve gereçler.


(B)

Eğitim Bakanlığınca onaylanmış ve Bayındırlık işleri ile ilgili Bakanlıkça binalarının amaca uygunluğu tevsik edilmiş öğrenci yurtlarında kullanılmak amacıyla ithal olunacak Bilgisayar, Buzdolabı, Gazocağı, Televizyon, çamaşır makinesi, Bulaşık makinesi, Pres Ütü, Klima aygıtları, Fax ve Telefon santralı.


(a)

519/87 sayılı İthalat Gümrük vergisi Muafi-yet Tüzüğü’nün 6(3) maddesi mutatis mutandis uygulanır.

(b)

Yatak kapasitesi 50 ve yukarı olanlar bu muafiyetten yararlanabilir.

(c)

Alınacak malların mik-tarları Eğitim Bakan-lığı’nca uygun olduğu tevsik edilmek koşulu ile.

9

Türkiye Spor-Toto Teşkilatının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetindeki bürosunun ihtiyaçları için ithal edilen formalar, sayaç ve sayaçsız mühürleri, etiketler ve benzeri eşya


10

(A)

Malul ve Sakatlar tarafından ithal edilecek motorlu araçlar.

(a)

Ortopedik maluliyet ve sakatlık derecesinin %50 ve yukarı olduğunun Devlet Sağlık Kurulu tarafından belgelenmesi;

(b)

Kişinin ortopedik maluliyet ve sakatlığı ile ithal olunacak motorlu aracın teknik özelliklerinin uygunluk sağladığı Motorlu araçlar Mukayyidi tarafından onay verilmesi;

(c)

Silindir hacmi 1600 cm³'ü geçmemesi;

(d)

Tasarrufunda veya mülkiyetinde gümrüksüz başka bir motorlu araç bulunduranlar bu muafiyetten yararlanamazlar ve bu kapsam altında ithal edilmiş araçların Devlette kayıt tarihinden itibaren 3 yıl geçmedikçe yeniden bu haktan yararlanamazlar.

(e)

Yukarıda (b) koşulunda verilen onay tarihinden 6 aylık bir sürenin geçmemesi;

(f)

Sürüş ehliyetine haiz olmayanlar bu muafiyet kapsamına giremezler. Ancak, öğrenci sürüş ehliyeti bulunanlara bir yıl içerisinde sürüş ehliyetini tedarik etmesi koşulu ile verilebilir.(B)

Devlet Sağlık Kurulu tarafından maluliyeti belgelenmiş kişilerin kullanabilmesine özgü tekerlekli koltuklar ve diğer taşıtlar (Tarifenin 87.13 Pozisyonunda belirtilenler).

(C)

Spastik ve Down Sendromlu kişilerin ailelerince ithal olunacak motorlu araçlar.

(a)

Devlet Sağlık Kurulu tarafından Spastik veya Down Sendromlu kişi olduğunun belgelenmesi;

(b)

Silindir hacmi 1600 cm³'ü geçmemesi;

(c)

Tasarrufunda veya mülkiyetinde gümrüksüz başka bir motorlu araç bulunduranlar bu muafiyetten yararlanamazlar ve bu kapsam altında ithal edilmiş araçların Devlette kayıt tarihinden itibaren 3 yıl geçmedikçe yeniden bu haktan yararlanamazlar.(D)

Görme engelliler tarafından ve zihinsel engellilerin ailelerince ithal olunacak motorlu araçlar.

(a)

Görme veya zihinsel engel derecesinin %50 ve yukarı olduğunun Devlet Sağlık Kurulu tarafından belgelenmesi;

(b)

Silindir hacmi 1600 cm³'ü geçmemesi;

(c)

Tasarrufunda veya mülkiyetinde gümrüksüz başka bir motorlu araç bulunduranlar bu muafiyetten yararlanamazlar ve bu kapsam altında ithal edilmiş araçların Devlette kayıt tarihinden itibaren 3 yıl geçmedikçe yeniden bu haktan yararlanamazlar.
11

Sanatçılar tarafından ithal edilen artistik işler için malzeme.
12

Sinema ve tiyatro işletmecilerinin sinema ve tiyatro hanelerinde kullanılmak üzere ithal edilen sinema projektörleri ile klima tesisleri (İzole maddeleri dahil) (Demir ve çelik borlular hariç).
14

Spor işlerinden sorumlu Bakanlığın önerileri doğrultusunda;

Bu tür araçlar icar edilemez, ödünç ve rehin olarak verilemez, bağış yapılamaz, akit konusu olamaz, 5 yıldan önce elden çıkarılamaz veya amaç dışı kullanılamaz. Ancak, Spor işlerinden sorumlu Bakanlığın önerileri ile KKTOK veya KKOK veya KITMOK’nun onayı ile başka bir hak sahibine beş yıldan önce aynı koşullarla devredilebilir. Elden çıkarılmaları veya amaç dışı kullanılmaları halinde Yasa'nın 13. maddesinin kuralları uygulanır.
(a)

Kuzey Kıbrıs Turing ve Otomobil Kurumu (KKTOK)’na ve Kuzey Kıbrıs Otomobil Kulübü (KKOK)’ne kayıtlı yarışçılar ve/veya Sponsorlar tarafından ithal edilecek özel olarak hazırlanmış yarış otomobilleri veya ithallerinden itibaren en geç üç ay içerisinde yarış otomobili şeklinde hazırlanacak olan araçlar ve araçların hazırlanmasında kullanılacak aksesuarlar ve aksamlar.
(b)

KKTOK ve KKOK’ne kayıtlı kişilerce pist yarışı amaçları ile ithal edilen "Karting" araçları ile aksesuar ve aksamları(c)

Kıbrıs Türk Motosiklet Kumumu (KITMOK)’na kayıtlı yarışçılar ve/veya Sponsorlar tarafından ithal edilecek özel olarak hazırlanmış yarış motosikletleri veya ithallerinden itibaren en geç üç ay içerisinde yarış motosikleti şeklinde hazırlanacak motosikletler ve motosikletlerin hazırlanmasında kullanılacak aksesuar ve aksamlar.(d)

(a) (b) ve (c) bentlerinde belirtilen araçlar için yeni veya yenileştirilmiş motorlar.Yüklə 274,87 Kb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə