İL : karabük tariH : 06. 09. 2013 konu : Çocuklarımız Bize EmanettirYüklə 14,9 Kb.
tarix31.10.2017
ölçüsü14,9 Kb.
#23288

İL : KARABÜK

TARİH : 06.09.2013

KONU : Çocuklarımız Bize Emanettir

اَلْمَالُ وَالْبَنُونَ زِينَةُ الْحَيَوةِ الدُّنْيَا وَالْبَاقِيَاتُ الصَّالِحَاتُ خَيْرٌ عِنْدَ رَبِّكَ ثَوَابًا وَخَيْرٌ اَمَلًا

قَالَ النَّبِىُّ عَلَيْهِ السَّلاَمُ: مَا نَحَلَ وَالِدٌ وَلَدًا مِنْ نَحْلٍ أَفْضَلَ مِنْ أَدَبٍ حَسَنٍ

Muhterem Müslümanlar!

Yüce Allah’ın bizlere lütfettiği en büyük nimetlerden biri de, geleceğimizin teminatı, gönül meyvelerimiz ve mutluluk sebebimiz olan çocuklarımızdır.  Kuran-ı Kerim’in ifadesiyle çocuklarımız, “dünya hayatının ziyneti,”(1) aynı zamanda Rabbimizin bizlere emanetidir. Bizler geleceğimizi çocuklarımıza emanet edeceğiz. Bu sebeple geleceğimizi emanet edeceğimiz yavrularımıza karşı maddi ve manevi sorumluluklarımız vardır. Maddi sorumluluğumuz; onların yeme, içme, giyim- kuşam ve barınma ihtiyaçlarını gidermektir.. Manevi sorumluluklarımız ise onların bedenen, ruhen ve ahlaken iyi birer kul ve iyi birer insan olarak yetişmelerini sağlamaktır.

Aziz Müslümanlar!

Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) çocuklarımıza karşı sorumluluklarımızla ilgili olarak; “Çocuklarınıza iyi muamele edip iyilikte ve ikramda bulununuz. Onları en güzel şekilde terbiye ediniz.”(2) “Hiçbir (anne) baba evladına iyi bir terbiyeden daha güzel bir miras bırakamaz” buyurmaktadır. (3)

İster kız, ister erkek olsun, çocuklarımız arasında herhangi bir ayırım yapmadan onları Allah’ın rızasına uygun olarak yetiştirip, topluma kazandırarak emaneti yerine getirmiş olmanın huzuru içerisinde yaşamanın gayreti içerisinde olmalıyız.

Güzel bir terbiyeden ve Allah sevgisi ile yetiştirilmeyen çocuklar kötü alışkanlıklara bulaşabilir,, millî, dinî ve ahlâkî değerlerimizden kopabilirler. Anne -babalar çocuklarını ihmal eder, onlara sahip çıkmazlarsa onları suça itmiş, hayatlarını karartmış olabilirler.

Yüce Rabbimiz çocuklarımızla ilgilenmemiz hususunda şöyle buyurmaktadır: “Ey müminler! Kendinizi ve ailenizi yakıtı insan ve taş olan ateşten koruyun.” (4)

Bu ayetle ilgili Hz. Ömer (r.a.) Peygamber Efendimize: “Ya Rasulallah! Kendimizi ateşten koruruz fakat çocuklarımızı nasıl koruyacağız”? diye sorunca Hz. Peygamber:: “Allah’ın size yasakladığı şeylerden onları sakındırır, emrettiği şeyleri siz de onlara emrederseniz, bu şekilde korumuş olursunuz.” (5) diye cevap vermiştir.

  Değerli Müslümanlar!

Çocuklarımızı, çevrenin, kötü arkadaş grubunun, internet ve televizyon gibi iletişim araçlarının olumsuz etkilerine karşı özenle korumalıyız, ayrıca alkol, uyuşturucu, kumar vb. her türlü kötü alışkanlıklara karşı uyarmalı ve onları korumak için gerekli tedbirleri almalıyız.

Kendimiz de, tutum ve davranışlarımızla çocuklarımıza iyi örnek olmalıyız.. Onlara kötü örnek olur, terbiye edemezsek o bize verilen emaneti koruyamamış, görevimizi hakkıyla yapamamış oluruz. Atalarımızın ”Ağaç yaşken eğilir “ sözünü düstur edinerek küçük yaşlarından itibaren yavrularımızın eğitim ve terbiyesine özen göstermeliyiz.

Hutbeme Kur’an’daki şu duayı okuyarak son veriyorum : “Rabbimiz! Eşlerimizi ve çocuklarımızı bize göz aydınlığı kıl ve bizi Allah’a karşı gelmekten sakınanlara önder eyle.” (6)

--------------------------------------------------------

Mustafa KARAKAŞ:

Bürnük Köyü Seyitler Mah. C. İmam Hatibi

KAYNAKLAR:

(1) Kehf, 18/46    

(2) İbn-i Mace , Edeb, 3

(3) Tirmizi birr ; H.No:1953 c:4/338

(4) Tahrim, 67/6

(5) Elmalı, Hak dini Kur’an dili 7/5122(6) Furkan, 7/74  
Yüklə 14,9 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2023
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə