İLÇE İSİmlerine iLİŞKİn rivayetler -2Yüklə 87,5 Kb.
tarix03.08.2018
ölçüsü87,5 Kb.
#67108

İLÇE İSİMLERİNE İLİŞKİN RİVAYETLER -2

Sokaklarını arşınladığımız, tarihimize not düştüğümüz, anılarımızın arasına kattığımız, yaşamımızı çevreleyen ilçelerin isimlerine ilişkin rivayetleri aktarmaya Çankaya, Altındağ ve Keçiören’in ardından Mamak, Sincan, Etimesgut ve Yenimahalle ile devam ediyoruz. İşte bu ilçelerin isimlerine ilişkin rivayetler:

1 MAMAK:

Ankara’da çok uzun yıllar hüküm süren Ahiler, bazı bölgelere, isimlerini yaşatmak için bölgeyi kuran ve yönetenlerin kişilerin adını verirdi. Bu bölgeler, orayı idare eden Ahi büyüklerinin isimleriyle anılırdı.

Örneğin Ahi Mamak, Ahi Mesud, Ahi Tura gibi... Rivayete göre, Mamak da adını bölgeyi idaresi altında tutan Ahi Mamak’tan alır. Bir başka rivayete göre ise Ankara’nın Osmanlılara geçmesinden sonra burada bulunan çiftliğe Tahir komutan atanmasından dolayı bölgeye Tahir Mamak denilir. Mamak, 1983 yılında Çankaya ilçesinden ayrılarak, merkez ilçe haline gelmiştir.

1 SİNCAN:

İpek Yolu’na yakın oluşundan ötürü tarihi önemi bulunan Sincan, kelime olarak “şen, canlı insanların yurdu” anlamına gelmektedir. Tarihi oldukça eski yıllara dayanan Sincan köyüne, yazılı kaynaklarda 17. Yüzyıl arşivlerinde rastlanır. Atatürk’ün önerileriyle Romanya Köseabdi’den gelen soydaşların yerleşimleriyle tipik bir göçmen köyü olan Sincan da 1983 yılında merkez ilçe olarak belirlenmiştir.

1 ETİMESGUT

Tarihi kaynaklarda değişik isimlerle anılan Etimesgut da ismini bir ahiden alan ilçelerden. Tarihte “Amaksyz, Amaksis, Amaksuz, Akmasuz, Ahi Mesud, Etimesud” adları ile anılan ilçenin isminin bölgeyi yöneten Ahi Mesud’dan aldığı rivayet edilir. Ahi Mesud’un Osmanlı arşivlerinde verilen bilgilere göre ahilik teşkilatı üyesi olduğu anlaşılmaktadır. Atatürk’ün örnek köy olarak 1929 yılında kurduğu Etimesgut’un adı da o dönemlerde Ahimesud olarak geçer.

1 YENİMAHALLE

İlçe adını artan konut sıkıntısı yüzünden “yeni bir mahalle” şeklinde oluşturulmasından alır. Yenimahalle, Ankara’nın 9. Belediye Başkanı Dr. Ragıp Tüzün’ün girişimleriyle 1946-1949’lı yıllarda kurulmuştur. Hızlı bir gelişme gösteren Yenimahalle, 1 Eylül 1957 tarihinde merkezi ilçe olmuştur.

TÜRKİYE’DE TOPLU TAŞIMADA İLK TELEFERİK ŞENTEPE’YE...

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin ilk toplu taşıma amaçlı teleferiğini Yenimahalle Metro İstasyonu-Şentepe arasında yapacak. Gidiş-geliş saatte 4 bin 800 kişiyi taşıma kapasiteli teleferik hattı, 4 duraklı, her biri 10 yolcu taşıyacak 106 kabinli olacak. Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’de bir ilke daha imza atacağını dile getiren Başkan Gökçek, “Metro ile senkronize çalışacak olan teleferik sistemi, trafiğin rahatlamasına yardımcı olacak ve yollara ek yük bindirmeyecek” dedi.

Yeni nesil, doğalgazlı körüklü otobüsler ile toplu taşıma filosunu yenileyen, yeni yollar, alt ve üst geçitler, köprülü kavşaklarla Başkent trafiğini daha da rahatlatan, 3 metro hattına yaptığı 880 milyon TL yatırımla inşaatlarını büyük oranda bitirerek tamamlanması için Ulaştırma Bakanlığı’na devreden Büyükşehir Belediyesi, toplu taşımada bir ilki daha hayata geçiriyor. Türkiye’nin ilk toplu taşıma teleferik sisteminde EGO Genel Müdürlüğü, Yenimahalle ve Şentepe arasına döşenecek hat için düğmeye bastı. Yenimahalle–Şentepe arasına yapılacak teleferik sistemi ile ilgili bilgi veren Başkan Gökçek, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde alınan karar üzerine teleferik ihalesine çıkılarak, teknik görüşmelerin ardından güzergah ve sistemin hemen netleştirildiğini dile getirdi. Başkan Gökçek, durakların ve güzergahın belirlenmesi aşamasında bölge halkıyla yüz yüze görüşmelerin de yapıldığını belirtti.

YOLCULUK

13.5 DAKİKA

SÜRECEK

Teleferik sisteminde gidiş-geliş saatte 4 bin 800 kişinin taşınabilmesi için planlamalar yapıldığını kaydeden Başkan Gökçek, şöyle konuştu:

“Planlanan ilk istasyon Yenimahalle Metro istasyonu olacak ve Şentepe merkezine kadar ulaşımı havadan sağlanacak. Güzergah boyunca 4 durak bulunacak. 10 kişilik 106 kabinin aynı anda hareket edeceği teleferik sistemi 200 metre kot farkında, 3 bin 257 metre uzunluğunda olacak. 24 metrelik inme-binme alanı olacak, yolcular bir yandan inerken, başka bir yerden de kabinlere binebilecek. Her kabin 15 saniyede bir istasyondan hareket edecek ve 13.5 dakikada başlangıçtan varışa ulaşabilecek. Sistem hiç durmayacak, yavaşlamayacak. Sadece engellilerin ve yaşlıların binişi sırasında kalkış yavaşlatılabilecek. Yenimahalle Metro İstasyonu ile Şentepe merkezini bağlayacak olan teleferik sistemi metrodan çıkanların beklemeden kısa sürede Şentepe’ye ulaşmalarını sağlayacak.”

“HER YÖNÜYLE

AVANTAJLI”

Teleferik sisteminin engelli, yaşlı, çocuk; her kesim tarafından rahatlıkla kullanılabileceğini kaydeden Başkan Gökçek, “Ankara’da metro ile senkronize çalışacak olan sistem trafiğin rahatlamasına yardımcı olacak ve yollara ek yük bindirmeyecek” dedi.

Teleferiğin “yolcu potansiyeli fazla olan tramvay, hafif raylı ve metro sistemlerine” göre daha avantajlı olduğunu da vurgulayan Başkan Gökçek, “İlk yatırım maliyeti, yapımının teknik boyutları, eğimler, yolların daraltılma problemleri, yeraltından geçen kanal ve benzeri hatlar, kamulaştırma sorunları, yapım süresi, yolların uzun süre kapalı kalması, işletme ve personel maliyetlerinin yüksek olması gibi pek çok nedenle teleferik yapımı daha avantajlı olacak. Ayrıca dünyada trafik kazaları ve uçak kazaları incelendiğinde en güvenli toplu taşıma aracı” diye konuştu.

Başkan Gökçek, toplu taşımada teleferik kullanan belli başlı kentler arasında Hong Kong, Singapur, Koblenz(Almanya), Bolzano (İtalya), New York (ABD), Portland, Oregon (ABD), Karakas (Venezüella), Rio de Janerio'nun (Brezilya) geldiğini söyledi.

BÜYÜKŞEHİR’DEN 600 YENİ KAPALI DURAK...

Türkiye’nin en modern ve çevreci otobüs filosuna sahip EGO Genel Müdürlüğü, Başkentlilerin kent içi ulaşım konforunu sürekli artırmak için bir yandan yeni otobüsleri hizmete verirken bir yandan da kapalı durak sayısını artırıyor. Otobüs bekleyen vatandaşların ıslanmaması ve güneşten korunması için kent genelinde 1445 noktada bulunan kapalı durağa, 600 tane daha eklenerek, sayı 2045’e çıkarılıyor.

Duraklar, Elmadağ Hasanoğlan’dan Sincan Törekent’e, Çubuk’tan Seyranbağları’na, Kızılay’dan Yapracık’a kentin dört bir tarafına monte ediliyor. Başkent-lileri işlerine, okullarına, kent merkezine taşıyan EGO Genel Müdürlüğü, filosuna peyderpey katılan körüklü otobüslerle sürekli gençleşiyor, güçleniyor, büyüyor. Yeni alınan metrobüsler ile bir yandan filosunu güçlendirirken bir yandan da yolcuların ulaşım konforunu artıran projelerini de sürdüren EGO, son yaptığı ihale ile de kapalı durak sayısını artırıyor. EGO Cep’te uygulaması ile internet ya da akıllı telefonlardan ulaşılabilen bir uygulamayla otobüsün durağa yanaşacağı süreyi öğrenebilen Başkentliler, kısa süren bekleme durumunda ise kapalı durakları tercih ediyor. EGO Genel Müdürlüğü de sık sık yaptığı ihtiyaç analizlerine göre kapalı durak sayısını her geçen gün artırıyor.

Yolcuların yağmur altında ıslanmaması, yazın güneş altında yanmaması için 600 kapalı durak montesine başlayan EGO, kapalı durak sayısını 2045’e yükseltiyor. Duraklarda yolcuların beklerken yorulmaması için oturma bölümleri de yer alıyor. Duraklar, ihtiyaç doğrultusunda GOP, Etlik, Dikmen, Abidinpaşa, Şirintepe, Yenimahalle, Elmadağ, Hasanoğlan, Törekent, Fatih, Sincan, Cevizlidere, Batıkent, Gölbaşı, Çankaya, Öveçler gibi kentin dört bir tarafında zemini uygun noktalara monte edilecek.

VATANDAŞ KONFORDAN

MEMNUN


EGO otobüslerinin günlük 600-650 bin yolcu taşıdığını dile getiren yetkililer, Başkentlilerin daha konforlu seyahat etmeleri için her türlü gelişmeyi yakından takip ettiklerini, istek ve ihtiyaçlar doğrultusunda çalışmalarını sürekli güncellediklerini dile getirdiler. Filoya yeni katılan metrobüsler ile gençleştiklerini ifade eden yetkililer, kentin en ücra köşelerine kadar ulaşan otobüsler dışında durakların da sürekli yenilendiğini belirttiler. Vatandaşların duraklar konusunda en büyük taleplerinin kapalı durak olduğunu açıklayan EGO yetkilileri, bu doğrultuda bir bütçe ayırarak, 600 kapalı durağı planladıklarını söylediler. Kazan’dan Çubuk’a, Çankaya’dan Keçiören’e kentin bir ucundan diğer ucuna gitmek için EGO otobüslerini tercih eden Başkentliler de artan konfordan memnuniyetlerini dile getiriyorlar.

YENİ CİHAZLAR GÖRME

ENGELLİLERİN HİZMETİNDE

Ankara Büyükşehir Belediyesi Görme Engelliler Eğitim ve Teknoloji Merkezi, görme engelli vatandaşlara eğitim desteğini yenilenen imkanlarıyla sürdürüyor.

Türkiye’nin dört bir yanındaki görme engelli vatandaşlara telefon ve internet aracılığıyla da hizmet sunan merkez, 5 bin 490 üyesi için son teknolojik ürünlerle donatıldı.

Her türlü yeni gelişmeyi yakından takip ederek, bünyesinde değerlendiren Ankara Büyükşehir Belediyesi, bu kez de eğitim amaçlı Pearl Kameralı Okuma Sistemi, Topaz Masaüstü Video Büyütücü ve Magic For Windows işletim sistemlerini Görme Engelliler Eğitim ve Teknoloji Merkezi’nde kullanıma sundu.

PEARL KAMERALI

OKUMA SİSTEMİ

Pearl Kameralı Okuma Sistemi ile üyeler, saniyeler içinde basılı bir dokümanı okuyabiliyor, ciltli kitap taratabiliyor, otomatik tarama yapabiliyor, gelişmiş arama seçeneği ile internetteki kütüphanelerden kitap tarayabiliyor ve download edip okuyabiliyor.

Görme yetisi hiç olmayan üyeler, taratılan kitap üstünde önemli noktalara işaretler koyarak buralara hızlı erişim yapabiliyor, özet çıkarabiliyor, bütün bunlara ilaveten kitap içine eklentiler, notlar yazılabiliyor. Az gören üyeler ise taratılan kitabı özel ayarlamalar sonrası farklı kontrastlar ve büyüklükte görebiliyor.

Okuyucu dilerse CD olarak da kitabı sesli kitap şeklinde alıp götürebiliyor, taratılan metni direkt olarak MP3 formatında ister bütün olarak isterse ayrı ayrı sayfalar halinde kaydedebiliyor, isterse de bütün sayfalar arasından istediği sayfayı MP3’e dönüştürüyor.

Sistem ayrıca sayfada kaç kelime olduğu bilgisini de veriyor, taranan metinleri Braille formatına çevirip Braille Printer’e baskı için gönderebiliyor.

TOPAZ MASAÜSTÜ

VİDEO BÜYÜTÜCÜ

Merkez üyelerinden az görenlerin hayatını kolaylaştıracak bir başka yenilik ise Topaz olarak adlandırılan cihaz oldu. Masadan 8.25 inç (yaklaşık 21 cm) uzaklıktaki kamerası ile ferah bir çalışma alanı sağlayan Topaz ile küçük bir vidayı sıkmak, dikiş yapmak, iğneden iplik geçirmek gibi incelik isteyen işler rahatlıkla yapılabiliyor. Anlaşma metinlerinin küçük yazılı maddelerini okumak, telefon defterindeki numaraları, yuvarlak ya da kare hatlı şişe ve kutular üzerindeki talimatları, her türlü şekil ve boyuttaki ürünlerin üzerindeki etiketleri okumak, bulmaca çözmek gibi günlük hayatı kolaylaştıran bu cihaz, bilgisayar ekranının kullanımını da basitleştiriyor.

MAGİC FOR WİNDOWS

Az görenler için ekran büyütme sistemi olan Magic For Windows programı da yine Görme Engelliler Eğitim ve Teknoloji Merkezi’nde hizmete girdi. Bu program ile az görenler bilgisayar ekranını, kişinin görebilme kabiliyetine uygun 32 kata kadar büyüterek, farklı kontrastlarda ayarlayabiliyor. Program ile az gören üyeler de bilgisayarı normal gören biri gibi kullanabiliyor, internet vs. imkanlarından yararlanıp, kitaplarını hem sesli hem büyütmeli okuyarak, çalışmalarını hazırlayıp düzyazı alabiliyor.

KUZEY ANKARA’DAKİ TÜNELLER IŞIK SAÇIYOR

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ilklerin projesi Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi içinde yapımı tamamlanan otoyol tünelinin ışıl ışıl görüntüsünün bölgeye görsel bir şölen sunduğunu söyledi.

Esenboğa Yolu üzerindeki bölgenin Ankara’nın dışa açılan kapısı olma nedeniyle aynı zamanda prestij yolu da olduğunu hatırlatan Başkan Gökçek, proje kapsamındaki alan gecekondulardan temizlenirken, modern evler vadi boyunca eşsiz rekreasyon alanları ve mevcut yola paralel olarak inşa edilen kemer viyadük, ışıklı kaya tüneller ve alttan ısıtmalı yoluyla örnek bir bölge olduğunu kaydetti. Başkan Gökçek, yola farklılık katan, Başkentin ilk otoyol tüneli olma özelliğine sahip tünellerin giriş ve çıkışlarına yerleştirilen yapay kayaların ışıklandırıldığını ifade ederek, “Sürücüler, gecenin karanlığını gündüze çeviren muhteşem ışık görüntüsünün yanı sıra tünel çevresindeki ağaçlar ve yeşil alan manzarasına tanıklık ederek keyif içinde araç kullanacaklar” dedi.

Kuzey Ankara’da yapılan yolun aynı zamanda Başkent’in ilk ve tek otoyol tüneli olma özelliğini de taşıdığını kaydeden Başkan Gökçek, “Ankara’dan Havaalanı’na giderken yapılan tünel 242 metre, Havaalanı’ndan Ankara’ya doğru geliş yönünde yapılan tünel ise 280 metre uzunluğundadır. Kaya delinerek yapılan tünellerin yerden yüksekliği 7 metre 40 santim, genişlikleri ise 14 metredir. Her birinde 8 jet fan bulunuyor. Tüneller 7 gün 24 saat, tünel içi kamera sistemi ile izlenecek. Böylece herhangi bir olumsuz durumda da anında müdahale edilebilecek” diye konuştu.

“YAPAY KAYA VE

YEŞİLLENDİRME

FARKLILIK KATIYOR”

Başkent’in dört bir tarafında gerçekleştirilen projelerde estetik görünüme de çok önem verdiklerini bildiren Başkan Gökçek, şunları söyledi: “Tünellerin girişinde ve çıkışında yapılan yapay kaya uygulaması ve yeşillendirme çalışmaları ile görsel anlamda da farklılık oluşturacak. Yeni yapılan Protokol Yolu Ankara halkı için daha konforlu ve keyifli yol haline getirilecek.”

“İLKLERİN

PROJESİNDE

EN UZUN ALTTAN

ISITMALI YOL”

Başkan Gökçek, projede gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında 3 geliş 3 gidiş olmak üzere 3,5 kilometrelik Türkiye’nin en uzun alttan ısıtmalı yolunun da Kuzey Ankara Projesi’nde yapıldığını ifade etti. Kuzey Ankara girişinden başlayıp, Solfasol Kavşağı’na kadar devam eden 3,5 kilometrelik yeni yolun aynı zamanda mevcut protokol yolunun da alternatifi olacağını ifade eden Başkan Gökçek, “Yol boyunca genişliği 50 santimetre olan şeritlerde yapılan 12 adet lastik izinin altına kablo döşenerek, alttan ısıtma sistemini kurduk. Böylece sistem çalışmaya başlayınca lastik izlerinin olduğu alandaki kar ve buzları eritecek, sürücülerde güvenli bir şekilde yollarına devam edebilecekler” dedi.

YETİŞKİNLERDE İDRAR KAÇIRMA SORUNU

Gülerken ya da öksürüp hapşırırken hiç idrar kaçırma olayı yaşadınız mı? Yaşadıysanız “o an için çok sıkışmıştım!” ya da “zaten biraz üşütmüştüm!” gibi bahanelerle” unutmaya çalıştınız mı?

Sakura Kadın Hastalıkları ve Doğum Merkezi doktorlarından Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Müberra Namlı Kalem, bu soruların adından “Bu uyarıyı ciddiye alıp ne sıklıkta tekrarladığını izlemek gerekir. Vücudumuzdan gelen sinyallerin her zaman bir anlamı vardır, özellikle de tekrarlıyorsa” dedi. Birçok kadının; İnkontinans’ı (idrar kaçırma) çocuk sahibi olmanın kaçınılmaz bir sonucu ya da yaşlanmanın doğal bir parçası olduğunu düşündüğünü belirten Op. Dr. Namlı Kalem, bu yanılgılar neticesinde bir çok hastanın bu durumu kabul ederek doktora başvurmadığını dile getirdi. ABD’de yapılan araştırmalara göre her 3 kadından birinde görülen bu hastalığın aynı zamanda tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu ifade eden Op.Dr. Namlı Kalem, İncontinans; çözüm üretilecek ve korunabilecek bir durum olduğunu söyledi.

Dr. Namlı Kalem’ın hastalık hakkındaki

sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

q Stress üriner inkontinans (SUI) ne demektir?

Stress üriner inkontinans (SUI) en sık karşımıza çıkan inkontinans (idrar kaçırma) tipidir. Genital dokuların esnemesi veya sarkmasından oluşur. Cinsel sorunların da oluşmasına neden olduğu için dile getirilmesi güç bir konu olarak görülmektedir. Eğer gülerken, öksürürken ya da hapşırırken,zıplarken, ayağa kalkarken, uzanırken,ağır bir şeyler kaldırırken,egzersiz yaparken idrarınız kaçıyorsa sizde de bu sorunu yaşıyorsunuz demektir. İnkontinans’ı olan kadınların çoğu, bu sorunla başa çıkmak için yanında pet bulundurmak, koyu renk giyinmek, gidilen her yerde tuvalete yakın oturmak ya da sadece eve yakın yerlere gitmek gibi tedbirler almaya çalışır. Bunlar hep utanılacak bir durumla karşılaşmamak için alınan tedbirlerdir.

q Tedavi edilebilir mi?

SUI her yaşta tedavi edilebilir bir durumdur. Tedavi seçenekleri her hasta için farklı olabilir. İnkontinans’ın tipi ve derecesine göre ilaç ve cerrahi tedaviler yapılmaktadır. İlaç tedavisinde ,İnkontinansın bazı tipleri ilaç tedavilerine iyi cevap verebilmektedir.

Biofeedback ve elektrik stimulasyonu, magnetic inervasyon gibi alternatif tekniklerle mesane kasları güçlendirilmeye çalışılır. Davranış terapisi ve kasların güçlendirilmesi: Tuvalete gidişler düzenlenir, pelvik taban kaslarını kuvvetlendirmek için egzersiz yapılır. Birkaç hafta içinde fayda görmeye başlanan bu egzersizler hayat boyunca günde 5-10 dakika ayrılıp devam ettirebilirse ömür boyu koruyucu olur.

q Cerrahi Tedavi

İdrar kaçırma ya da sarkma ile ilgili son yıllarda cerrahi müdahale alanında hızlı gelişmeler kaydedilerek, yapılan operasyonlar sonucunda oldukça etkili sonuçlar elde edilmektedir. Yıllar boyu günlük yaşam kalitesini bozan bu problemden, bir günde basit bir işlemle kurtulabiliyor olmak; hastalar için çok büyük bir konfor, hekimler içinse mutluluk kaynağı oluyor. Minimal invazif yöntemler, biz hekimlere inkontinansı bir günde basit bir cerrahi müdahale ile düzeltme imkanı vermektedir. 10 dakika süren bu işlem sonunda hasta aynı gün ya da bir gecelik kontrol sonrası evine gidebilmektedir. Her yaş grubuna uygulanabilen bu basit müdahalelerin başarısı oldukça yüksek, nüks oranları klasik cerrahi işlemlere göre çok düşük, iyileşme süresi kısadır.

SUYUN IŞIK VE MÜZİKLE MUHTEŞEM

DANSI”BAŞKENTLİLERLE BULUŞTU...

Büyükşehir Belediyesi tarafından Gençlik Parkı’nın dev havuzunda gerçekleştirilen, Avrupa’nın en büyük “Suyun Işık ve Müzikle Muhteşem Dansı” sürprizlerle dolu yeni bir kareografi ile başladı.

Sezonun ilk halka açık gösterisini izlemek için Havuz başında toplanan yüzlerce Başkentli, müziğin ritmi, fıskiyelerde oluşan renk cümbüşü ve lazer ışıklarının oluşturduğu görsel atmosfer ile adeta büyülendi.

Müziğin ritmine, muhteşem renk armonisi ve suyun dansına hayran kalan izleyiciler, gösterinin finalinde pompalardan püsküren suyun oluşturduğu perdenin üzerinde dalgalanan Türk Bayrağı, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in görüntülerinin belirmesi karşısında heyecanlarını büyük bir alkışla gösterdiler.

Büyükşehir Belediyesi’nin geçen yaza damgasını vuran “Suyun ışıkla ve müzikle dansı” suyun çalan müziğin ritmine uygunluğu, renklerin ve lazer ışın demetlerinin gösteriye kattığı renk ve canlılık Gençlik Parkı’nda Başkentliler için bir ayrıcalık olarak yaz boyu devam edecek.

Başkentliler Gençlik Parkı’na ayrı bir değer katan bu güzel gösteriyi hava şartları uygun olduğu sürece her akyam saat 20.00’da izleyebilecekler.BELMEK’TE GİYİM SANATININ İNCELİĞİ ÖĞRETİLİYOR

insanlık tarihi kadar eski bir kavramdır “giyim”… Başlangıçta örtünme içgüdüsüyle başlayan, zamanla estetik bir değer kazanan ve insan hayatının vazgeçilmezi olan giyim, günümüzde kimi zaman bir tüketim aracı, kimi zaman kültürel bir akım, kimi zaman bir yaşam biçimi, bir felsefi akım… Her toplumun kendi geleneğini, zevkini, yaşam biçimini de yansıtan giyim, bir yandan küresel bir sektör haline gelerek tek tipleşirken, bir yandan da “terzi” elinden kişiye özel tasarımlarla değerleri yarınlara taşıyor. Doğası gereği her insan şık, bakımlı ve farklı olmayı isterken, terziler yılların tecrübesi ve sabırla “insana yakışanı” ortaya çıkarıyor. Büyükşehir Belediyesi’nin kent genelinde, 6 ana merkezde Başkentli kadınlara yönelik 31 branşta verdiği Meslek Edindirme ve Hobi Kurslarından “giyim” branşı da yoğun ilgi görüyor. Kursta 6 bölgede 1220 kadın giyim sanatının inceliklerini öğreniyor.

MESLEK SAHİBİ YAPIYOR

Giyim kursunda “Temel bilgiler, kumaşlar, ölçü alma, kalıp çıkartma, biçki teknikleri, prova çalışmaları ve süsleme” gibi konular işleniyor. Haftanın 5 günü 09.30-16.00 saatleri arasında verilen giyim kursu, BELMEK’te meslek edinme yönünde verilen eğitimiyle de dikkat çekiyor. Giyim kursundan başarıyla mezun olan pek çok kadın ya sertifikaları ile bir atölyede çalışma imkanı buluyor ya da evinde parça iş yaparak para kazanma şansı yakalıyor.

“KİŞİYE ÖZEL TASARIM”

Emek ASKİ Lojmanlarındaki BELMEK şubesinde giyim kursu veren usta öğretici Tuba Sarıgül, giyim branşında başarılı olmak için yetenekten öte idealistlik gerektiğine dikkat çekiyor. Sabırsız kişilerin yapabileceği bir iş olmadığını kaydeden Sarıgül, kursta “kişiye özel tasarım” eğitimi verdiğini dile getirerek, “Giyim, güncelliğini hiçbir zaman yitirmeyen, çok keyifli bir alan. Şık ve güzel giyinmek için kadının kendi kişiliğine ve vücut yapısına uygun nitelikte giyinmesi gerektiğini her zaman vurguluyorum. Burada ilik açma, teğel yapma, kalıp çıkarma, makine dikişi gibi temel bilgilerin yanı sıra kişilik özellikleri, ilgi alanları, ruh haline göre kıyafet tasarlamanın inceliklerini öğretiyoruz. En çok modüle sahip bu kursu başarıyla bitiren kadınlar, meslek olarak devam etmese de en azından kaliteli giyimden anlamaya başlıyorlar ve bilinçli müşteri oluyorlar” diye konuştu. Bir yıllık kursun ardından kadınların yeteneğine göre etekten pantolona, elbiseden cekete 12-13 parça kıyafet diktiğini aktaran Sarıgül, öğrencileriyle çevre gezileri düzenleyerek, hafta sonları kumaşçıları gezdiklerini ve malzeme tanıtımını yerinde yaptıklarını kaydetti. Kadınlara “Gardırobunuzda aynı türden az çeşidiniz olsun ama kaliteli olsun” önerisini de sunan Sarıgül, terziliğin seri üretime karşı özel olmak isteyenlerin seçimi olduğunu söyledi.

Kursa iki yıldır devam eden emekli Sema Aygül, giyim branşının oldukça sabır istediğine vurgu yaparak, “Hocamız, kurs idarecilerimiz gerçekten çok iyi, bildikleri her şeyi bize aktarıyorlar. Çok uğraşıyoruz ancak sonucu da çok güzel oluyor” dedi.

AĞAÇLAR KESİLMİYOR GÖÇ ETTİRİLİYOR

ANFA Genel Müdürü Ferhat Ertürk, çeşitli nedenlerden dolayı bulundukları yerden kaldırılması gereken ağaçların, başka bir yere nakillerini sağlayacak 3 adet, “Ağaç Nakil Aracı” satın aldıklarını kaydetti.

Ağaç Nakil Araçlarının faklı büyüklük ve özelliklere sahip olduğunu ifade eden Ertürk, nakledilecek her ağaç için gövde çapı ve büyüklüğüne uygun olan aracı kullandıklarını söyledi.

Başkent'in artan nüfusuna paralel olarak, sürekli yeni yerleşim yerleriyle, yeni cadde ve bulvarlar açıldığını kaydeden Genel Müdür Ertürk, “Bu alanlarda yapılan çalışmalar sonucunda zaman zaman ağaçların bulundukları yerden kaldırılması gerekiyor. Biz de yetişmesi 10-15 yıl gibi uzun süreler alan ağaçların ziyan olmaması için bu ağaçları başka alanlara nakledecek araçlar aldık. Bu araçlar sayesinde daha ağaçlar, seri bir şekilde yerinden sökülerek nakil ediliyor. Yani bir nevi ağaçlar kesilmeyerek göç ettiriliyor” dedi.

Özellikle insan gücüyle yerinden çıkarılması mümkün olmayan ağaçlar için nakil araçlarını kullandıklarını belirten Ertürk, şunları söyledi:

“Gövdesi kalınlaşmış, boyu uzamış, gelişmiş ağaçları insan gücüyle yerinden çıkarmak mümkün değil. Bu ağaçları bulundukları yerden yeni yaşayacakları alanlara nakillerini teknolojik özelliklere sahip 'Ağaç Nakil Aracı'yla gerçekleştiriyoruz.”

Ağaçların ekim ayından başlayarak nisan ayı ortalarına kadar nakil işlemlerinin yapılabildiğini hatırlatan Ertürk, “İnşaat, yolgeçme, refüj düzenleme, parklarda plan değişiklikler gibi nedenlerden dolayı o bölgedeki ağaçları bazen bulundukları yerden almak zorunda kalıyoruz. Bu ağaçları kesmeden ve durumunu bozmadan başka bir yere naklini bu araçlarla sağlıyoruz. Ağaçların başka alanlara naklinin yapılması için mevsiminin de uygun olması gerekiyor” diye konuştu.

“AĞAÇLAR

BÜYÜKLÜKLERİNE

GÖRE NAKİL EDİLİYOR”

Ağaç nakil işlemlerinin gerçekleştirmesine ilişkin bilgi veren Ferhat Ertürk, şöyle devam etti:

“İlk önce ağacın gövde kalınlığı belirleniyor. Nakilde bu kalınlığa uygun nakil aracı kullanılıyor. Ağacın nakledileceği alan belirlendikten ve yeri hazırlandıktan sonra ağaç ortamından sökülüp, yeni alana dikiliyor. Ağaç dikildikten sonra su tutması için çanağı yapılır, rüzgardan etkilenmemesi için de sabitleme çubuklarıyla sabitlenir.”HACIBAYRAM YERALTI OTOPARK İNŞAATINDA SONA GELİNDİ

Büyükşehir Belediyesi tarafından, Hacı Bayram bölgesine tarihi dokuya zarar vermeyecek şekilde, yerin altında yapımı sürdürülen 4 katlı 560 araçlık yeraltı otoparkının yüzde 95’i tamamlandı.

Hacı Bayram Camii ve çevresinde gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda bölgenin ziyaretçi sayısının her geçen gün arttığını ifade eden Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, bölgede yapılan restorasyon ve yenileme çalışmaları ile tarihi doku yeniden ortaya çıkarılırken, diğer yandan da bölge esnafı ve ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılayacak çözümlere imza atıldığını belirttiler.

Hacı Bayram Veli Caminin restore edilip, ek binasının yıkıldığını ve tarihine uygun şekilde inşa edildiğini bildiren yetkililer, “Camii çevresi muhteşem bir görünüme kavuşturularak, bölgede kullanılamaz haldeki binalar tarihi özelliklerine göre yeniden gün yüzüne çıkarıldı. Kitapçılar Çarşısı, boşaltılarak yıkımlar başladı. Yapılan tüm bu çalışmalara paralel olarak da bölgenin en büyük ihtiyaçlarından olan otopark sorununu ortadan kaldırmak amacıyla yapımına başlanan 4 katlı, 560 araçlık yer altı otoparkın inşaatında sona gelindi” dediler.

“TARİHİ DOKU

KORUNUYOR”

Otopark’ın Hacı Bayram-ı Veli Camii’nin hemen arkasındaki boş alanda, giriş cephesi hariç tamamen yer altına inşa edildiğini vurgulayan yetkililer, şu bilgileri verdiler:

“Üstü yeşil alan olarak tasarlanan otoparkın hizmete girmesiyle hem esnaf hem bölgeye gelen ziyaretçiler hem de bölge halkı rahat bir nefes alacak. Ankara’nın en önemli inanç turizm merkezlerinden biri haline gelen, tüm Türkiye’den ziyaretçi akınına uğrayan ve Ankara’nın en önemli manevi mimarisi sayılan Hacı Bayram-ı Veli’nin türbesinin yer aldığı Cami ve çevresinin en büyük ihtiyaçlarından olan otopark sorunu da böylece çözüme kavuşmuş olacak.”

Otopark inşaatının Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun onayıyla gerçekleştirildiğine dikkat çeken yetkililer, otoparkın özellikleri hakkında ise şu bilgileri verdiler:

“Betonarme olarak inşa edilen otoparkın, Hükümet Caddesi ve Çamlıca Sokak olmak üzere iki yerde giriş-çıkışı olacak. Otoparkta ayrıca doluluk durumunu gösteren ışıklandırma, kamera ve güvenlik sistemi yer alacak. Kullanılan bu sistemlerin hepsi de merkezi izleme sistemi vasıtası ile takip edilebilecek. Otopark içerisinde iki adet asansör de hizmet verecek.”

YER ALTINDA

OTOPARK


Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, otoparkın kapalı olacağını ifade ederek, “Otopark, giriş cephesi haricinde tamamen toprak altında kalacak şekilde yapıldı. Otoparkın üzeri yeşil alan olarak düzenleniyor. Buraya ise sadece merdiven ve asansör ile ulaşılabilecek. Bu bölümde ayrıca, cam kule ve yeniden yapılacak olan tescilli yapı dışında herhangi bir yapılaşma olmayacak. Yeşil alanda yaya ulaşımı için rampalar ve yine yaya kullanımı için ayrılmış oturma alanları yer alacak” diye konuştular.

BAŞKAN MUSTAFA TUNA, PAZAR DENETİMİNDE

Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Cuma pazarı esnafını yalnız bırakmadı. Esnafı yeni yerinde ziyaret eden Başkan Tuna, esnafın ve vatandaşın yoğun ilgisi ile karşılaştı. Başkan Tuna’ya hizmetlerinden dolayı teşekkür eden vatandaş, üstü kapalı pazar yeri istedi.

Yeni yerlerinden de oldukça memnun olduklarını belirten Sincan Pazarcılar Derneği Başkanı Nebi Özcan, Başkan Tuna’ya tüm esnaf adına teşekkür etti. Halkın büyük ilgisi ile karşılaşan Başkan Tuna, tezgahın karşısına geçti ve soruları yanıtladı.

İlçe sakinlerinin pazar yerlerinin üstünün kapanmasını istemeleri üzerine vatandaşlara Sincan’daki tüm pazar yerlerinin hazine arazisine ait olduğunu belirten Başkan Tuna, “Pazarlarımızın hepsi hazine arazisinin üzerine kurulu. Bu nedenden dolayı tahsis işlemi yapılmadan Pazar yerlerimizin üstünü kapatamıyoruz. Fakat bu doğrultuda çalışmalarımız sürüyor. Hazineden tahsisini aldığımız pazar yerlerimizin üzerini tek tek kapatacağız. Bunun bir örneğini de 12. Cadde pazarımızda Büyükşehir Belediyemiz gerçekleştiriyor. Tahsis işlemleri tamamlandıktan sonra Pazar yerlerimizin üzerlerini kapatacağız” dedi.nKAZAN PROJE ZENGİNİ

Kazan Belediyesi’nin ilçe Kaymakamlığıyla birlikte oluşturduğu Proje Ofisi, bugüne kadar çeşitli alanlarda18 farklı proje üretti.

Kazan Belediyesi’nin ilçe için projeler üretilmesini amaçlayarak ek hizmet binasında tahsis ettiği ofiste çalışmalarını sürdüren proje ekibi Kaymakamlık ve belediye tarafından atanan uzmanlardan oluşuyor. Kadınlar, çocuklar, gençler gibi halkın değişik kesimlerine yararlı olabilmek ve Kazan’a artı değer katabilmek adına çalışmalarını sürdüren Proje Ofisi’nin bugüne kadar ürettiği 18 projenin büyük bölümü belediye ve kaymakamlık tarafından uygulanmaya başlandı.

Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, “Göreve başladığımız günden bu yana halkımıza en iyi şekilde hizmet verebilmenin çabası içindeyiz. Kazan’ın gelişimi üniversitelerin ilgili bölümlerinde tez konusu olacak kadar önemli. Tek başına proje üretmek yeterli olmuyor. Uygulanabilir proje üretecek ve bu projeleri de uygulayacaksınız. Bu projeler kimi zaman yalnızca belediyemiz tarafından uygulanırken kimi zaman da kaymakamlığımız, sanayici ve işadamlarınız ile sivil toplum kuruluşlarımızın işbirliği sonucu uygulandı. Proje ofisimiz de yeni projeler üretmeye devam ediyor” şeklinde konuştu.KEÇİÖREN’DE HER TEZGAHA BİR NUMARA

Keçiören Belediyesi, ilçede kurulan tüm pazar yerlerindeki tezgahları numaralandırıyor. Böylece vatandaşın hangi tezgahtan mal aldığını bilmesi sağlanarak pazar alışverişi daha güvenli hale getiriliyor.

Keçiören Belediyesi Zabıta Ekipleri, ilçe sınırları içerisinde haftanın her günü değişik semtlerde kurulan 39 pazar yerinde, halkın düzenli ve huzurlu bir şekilde alışveriş yapması için aldığı önlemleri artırıyor. Tüm semt pazar yerlerini asfalt çizim makinesiyle yeniden çizen zabıta ekipleri, tezgah numaralarını tezgah alanlarının önüne okunur şekilde yazıyor. Bu sayede vatandaşların kimden ve kaç numaralı tezgahtan alışveriş yaptığını bilmesi sağlanıyor.

Ayrıca tüm semt pazar yerlerinin değişik noktalarına elektronik dijital terazi koyan zabıta ekipleri, alışveriş sırasında aldığı ürünün ağırlığından emin olamayan vatandaşların bu şüphelerini gidermeye yardımcı oluyor. Keçiören Zabıtası, pazar yerlerinde genel huzuru bozan esnafa ait tezgahları ise derhal kapatarak iptal ediyor. Zabıta Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan Pazar Büro Amirliği de, semt pazar yerleri ile ilgili tüm işlemlerin düzenli bir şekilde yürütülmesi için çalışıyor.ELMADAĞ’DA İŞ MERKEZİNİN TEMELİ ATILDI

Elmadağ Belediyesi tarafından ihale edilerek yapımına başlanan Kemalpaşa Alışveriş Merkezinin temeli atıldı. 2012 nin son aylarında hafriyat çalışmalarına başlanan inşaatın temel atma töreninde startı Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin verdi.

12 Adet 3+1 konut, 8 adet 1+1 ofis ve 26 adet işyerinden oluşacak olan 6 katlı alışveriş merkezinin içerisinde 1017 metrekarelik yaşam merkezi, kapalı ve açık otoparkı yer aldığını belirten Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin, “Geçen yılın son aylarında hafriyat çalışmalarına başladığımız havaların da iyi gitmesi nedeniyle 24 saat beton atabildiğimiz İş Merkezi projemizin temelini atmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz” dedi.

Başkan Gazi Şahin, ilçenin ihtiyaç duyduğu bir takım eksiklikleri de karşılayacak olan Yaşam Merkezi’nde hamam, fitness, dinlenme odası, sauna ve oyun salonlarının da projenin içerisinde olduğunu ve ilçeye önemli bir katkı sağlayacağını belirtti. İlçede devam eden diğer inşaat çalışmalarından da bilgiler veren Başkan Şahin, “Kent meydanı inşaat çalışmalarımız da en kısa zaman içerisinde kaldığı yerden hızla devam edecek, Hasanoğlan mahallemizde ise devam eden güvenlik merkezi amirliğinin kaba inşaatı bitmek üzere. Hızla gelişmekte olan ilçemizde yatırımlarımız da hiç durmaksızın devam edecek” dedi.

DEDELER-NİNELER 2. BAHAR YÜRÜYÜŞ KAYITLARI” BAŞLADI

Türkiye’de ilk defa Pursaklar Belediyesi tarafından düzenlenen “Dedeler Nineler 2. Bahara Yürüyor” müsabakasının yedincisi için kayıtlar başladı. 12 Mayıs tarihinde gerçekleştirilecek olan yarışmaya 50 yaş üzeri herkes katılabilecek. Yarışmaya katılmak isteyen vatandaşların başvuru sırasında sağlık raporu, nüfus cüzdanı fotokopisi ve kayıt formu getirmeleri gerekiyor. İstekliler Pursaklar Belediye Binası, Kültür Merkezi (Salı Pazarı yanı), Tebessüm Çarşısı, Dede Torun Evleri, Ayyıldız Hanımlar Lokali, Nezaket Hanımevi ve Saray Kültür Merkezi’nden başvuru yapabilecekler.

Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da müsabakaya katılmak için kayıt yaptıran dede ve ninelere, Pursaklar Belediyesi tarafından eşofman, şapka ve spor ayakkabısı hediye edilecek, yarışmada dereceye girenler ise torunları ile birlikte kaplıcalara tatile gönderilecek.

Her yıl yapılan bu müsabakada hemşerilerini bir araya getirerek, sporun, yürüyüşün ne kadar önemli olduğunu göstermek istediklerini belirten Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin, “Bu yıl yedincisini düzenleyeceğimiz müsabakamıza tüm dede ve ninelerimizi bekliyoruz. Spor yapmak sağlıktır, sağlık da iyi bir yaşamın ön koşuludur” dedi.

Başkan Çetin’in vereceği start ile 12 Mayıs’ta başlayacak olan maratonda, 50 ve üzeri yaştan dede ve nineler kıyasıya yarışacak.

BAŞKAN GÜRBÜZ YABANCI MİSAFİRLERİ AĞIRLADI

Bala Belediye Başkanı İbrahim Gürbüz, “Alçı Taşından Sanata” adı altında uygulanan Avrupa Birliği Projesi kapsamında 9 farklı Avrupa ülkesinden Bala’ya gelen 17 stajyer öğrenciyi makamında ağırladı. Misafirleriyle tek tek ilgilenen Başkan Gürbüz, tüm dünyada büyük bir öneme sahip olan alçı taşının Bala’nın doğal kaynaklarından olduğunu belirterek, bu önemli doğal kaynağın tanıtımını sağlamak amacıyla yapılan çalışmalara destek vermekten dolayı büyük bir memnuniyet duyduğunu söyledi.

Bala Halk Eğitim Merkezi’nin destekleriyle Grund Vig (Work Shop) Alçı Taşından Sanata Avrupa Birliği Projesi kapsamında Bala’nın sesini duyurma şansı yakaladıklarını ifade eden Başkan Gürbüz, “Bala’nın sesini yurt dışında duyurmak açısından bu projeyi çok önemsiyoruz. Bu proje kapsamında Avrupa’nın 9 farklı ülkesinden 17 stajyer öğrenciyi de ilçemizde ağırlayacağız” dedi.

Bala’nın ülke ekonomisine ürettiği tarımsal ürünlerle katkı sağladığı bilgisini veren Başkan Gürbüz, alçı taşının sanatsal materyal olarak da kullanılması noktasında ilçenin büyük bir öneme sahip olduğunu kaydetti.

Bu çalışmalar ışığında Bala’nın yurt içi ve yurt dışında da tanınacağını vurgulayan Başkan Gürbüz, “Amacımız ilçemize hak ettiği en iyi hizmeti vermektir” diye konuştu.

BEYPAZARI’NDA İÇME SUYU BORULARI YENİLENİYOR

ASKİ tarafından gönderilen ve sevkiyatı devam eden toplamı 60 kilometre olan polietilen içme suyu borusu ve bağlantı elemanlarının Beypazarı’nda gerekli yerlere döşenmesine devam ediliyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi’nce 30 bin metre polietilen içme suyu borusu daha Beypazarı Belediyesi’ne teslim edildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Beypazarı Belediye Başkanı M.Cengiz Özalp, “İlçemizde su hattı borularının yenilenmesi çalışmalarını hızlandırdık, daha önce gelen borulara ilaveten 30.000 metre su borusunu daha teslim aldık. İlçemizde birçok mahallede binlerce metre içme suyu borusu yenisiyle değiştirildi. Ekiplerimiz Hacılar Köprüsü Sokakta yenileme çalışmalarını sürdürüyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Melih Gökçek’e desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

ÇUBUK, YATIRIMLARLA BÜYÜYOR

Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden, Hedef Radyo’da ilçede yürütülen projeler hakkında bilgi verirken, vatandaşlardan gelen soruları da cevaplandırdı. Göreve geldiği günden itibaren kangren haline gelmiş altyapıyı yenilemeye çalıştıklarını ifade eden Başkan Özden, “Pissu, temiz su, yağmur suyu hatları yenilenirken, doğalgaz hattı döşendi. Enerji ve haberleşme hatları yer altına alınarak, aydınlatma sistemleri yenilendi. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Melih Gökçek ve ekibine tüm çalışmalarından dolayı ilçem adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İlçeye yapılacak en büyük yatırımın Yıldırım Beyazıt Üniversitesi olduğunu kaydeden Başkan Özden, “İmar çalışmasının hemen ardından tapularını, bu hafta da inşaat ruhsatını verdik. Birkaç ay içerisinde TOKİ inşaatlara başlayacak” dedi.

İlçede ticaret ve turizmi artırmak hedefiyle çalıştıklarını ifade eden Başkan Özden, şunları söyledi: “Çubuk başlı başına bir değer. Havaalanı, verimli toprakları, ilçemize has ürünleri, krater gölü, yaylaları, şelaleleri, doğal güzellikleri, çalışkan ve kadirşinas insanları hepsi birer değer.”

KADINLAR SOSYAL HAYATA DAHA ÇOK KATILMALI”

Etimesgut Belediyesi Sürekli Eğitim ve Uygulama Merkezi (etiSEM) mesleki kurslarına katılan kadınlar her alanda kendini yetiştiriyor. Yüzlerce kadın meslek sahibi olurken, birçok kadın da hobi kurslarıyla dört duvar arasında kurtularak sosyal hayata artık daha çok katılıyor.

Belediye’nin sosyal ve kültürel etkinlikleri ile yurt içi gezi programlarından 20 bin kadın yararlanıyor. Etimesgut Kent Konseyi Kadın Meclisi’nde 2 bine yakın kadın aktif faaliyet yürütüyor.

etiSEM bünyesindeki 60 kursa 3 bin kadın kursiyer devam ediyor. Kadınlar etiSEM’de ilgi alanlarına göre bilgisayar kullanımı, ofis programları, yönetici asistanlığı, evde çocuk bakımı, kurdela nakışı, kırk yama, takı tasarım, saç bakımı, cilt bakımı ve pratik İngilizce, internet ve e-posta yöneticiliği, kadın giysileri dikimi, bilgisayar destekli grafik ve tasarım, yağlı boya resim, girişimcilik, İngilizce, Arapça, Osmanlı Türkçesi, diksiyon, gitar, keman, bağlama, halk oyunları; ebru sanatı, keçe yapımı, dekoratif ahşap süsleme, kilim dokuma, fotoğrafçılık, kat-ı, minyatür, tezhip, ney kurslarına katılıyorlar. Kursları başarıyla bitiren kadınlar MEB onaylı sertifika alıyorlar.

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, çalışan üreten ve sosyal hayata daha çok kadınların daha mutlu olacaklarını belirterek, “Kadınlarımızın her yönüyle gelişimine katkı sağlayacak, onlara yeni meslekler edindirecek etiSEM projemizi başarıyla yürütüyoruz. Kadınlarımızın sosyal hayata daha çok katılmalarını istiyoruz. Bu yönüyle geziler başta olmak üzere sinema gösterileri, sergiler, seminerler, konferanslar düzenleyerek daha çok kadınımızın buralara katılımını sağlıyoruz” dedi.

GÖLBAŞI BELEDİYESİ’NDEN “KUTLU DOĞUM” ETKİNLİĞİ

Gölbaşı Belediyesi tarafından “Kutlu Doğum Haftası” dolayısıyla Mehmet Akif Ersoy Kongre ve Kültür Merkezi’nde bir program düzenledi. Belediye Başkanı Yakup Odabaşı, “Peygamberimiz bizler için tek örnek insandır” dedi. Gecede bir konuşma yapan Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup Odabaşı, Hz. Muhammed’in örnek hayatı ve güzel ahlâkıyla alemlere ümmet kapısı olduğunu bildirdi. Başkan Odabaşı, “Düşmanına dahi lanet etmeyip hidayet dileyen ve komşusu açken tok yatanın gerçek mümin olamayacağını ifade eden peygamberimiz bizler için tek örnek insan. O’nun örnek ahlakı ve güzel sözlerinin tüm insanlık için yegane mutluluk kapısıdır” diye konuştu.

Düzenlenen programa Belediye Başkanı Yakup Odabaşı, Müftü Adem Karakelebek, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda Gölbaşılı katıldı. Araştırmacı Yazar Abdullah Yıldız ve Dr. Oğuzhan Aydın, Hz. Muhammed’i anlattı. Hacı Bayram Camii İmamı Hatibi Yunus Koçan tarafından Kur'an tilaveti dinletisi yapıldı.

İlahiler eşliğinde sema gösterisi yapılan gecede, Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup Odabaşı, programa katkıda bulunanlara çiçek verdi ve teşekkür etti.MAMAKLI ÖĞRENCİLERE ÇÖP BİLİNCİ

Çevre ve doğa konusunda örnek çalışmalara imza atan Mamak Belediyesi, ilkokullara yönelik sürdürdüğü bilinçlendirme çalışmalarına devam ediyor. Mamak Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından ilkokul öğrencileri eski Mamak çöplüğü olarak bilinen Katı Atık Depolama Alanı’na götürülüyor.

Çöpün kaynağında en doğru şekilde ayrıştırılması ve çevreye yönelik duyarlılığın daha da artırılmasını hedefleyen Mamak Belediyesi, öğrencileri eğitiyor. Öğrencilere yönelik hazırlanan ve Çevre Mühendisleri tarafından yapılan sunumlarla çöpleri doğru şekilde ayrıştırarak toplamanın ekonomiye olan katkısı, evlerde ve yaşam alanlarında oluşan çöplerin nasıl ayrıştırılacağı anlatılıyor. Yapılan seminerde öğrencilere burada öğrendiklerini ailelerine aktarmasının ne kadar önemli olduğu da anlatılıyor.

Son olarak Mamak Belediyesi, Mehmetçik, Şafaktepe, Zeki Tanaç ve Yunus Müftü İlkokulu 3’üncü sınıf öğrencilerini Katı Atık Depolama Alanı’na götürdü. Öğrenciler tarafından hazırlanan afişler sunumu gerçekleştiren Çevre Mühendisi Gülseren Kazandere’ye verildi.

Mamaklı öğrenciler Katı Atık Depolama Alanı’nda çöplerin hangi aşamalardan geçip ne tür işlemlere tabi tutulduklarını doğrudan gördü. Alan içerisinde bulunan ayrıştırma, çürütme, depolama ve elektrik üretim alanlarını yakından inceleyen öğrenciler gezi sonrasında alanda bulunan serayı da gezerek burada üretimi yapılan domateslerin tadına baktı.

SAĞLIKÇILAR AKYURT’TA BULUŞTU

Sağlık Bakanlığı'na bağlı çeşitli birimlerde görevli yetkililer ile bazı hastanelerin yöneticileri, Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş'ın daveti üzerine Akyurt Belediyesi Ankara Evi'nde bir araya geldiler. Belediye Başkanı Ayantaş’ın ev sahipliği yaptığı buluşmaya Akyurt Kaymakamı Mustafa Yiğit’in yanı sıra, Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Kurumu 1 nolu Genel Sekreteri Doğan Akdoğan ile Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrin Eğitim ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. Tuncay Delibaş katıldı. Akyurt Devlet Hastanesi’nde heyet halinde incelemelerde bulunuldu, hastanenin daha verimli çalışması ve daha iyi hizmet vermesi için gerekli görüşmeler yapıldı, bazı sıkıntılar dile getirilerek çözüm için zemin hazırlandı. Doktorların ziyareti sohbet havasında geçerken, misafirlere Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş tarafından ilçe hakkında bilgi de verildi.EGO SPORLU YILDIZ JUDOCU AYŞEGÜL YILDIRIM TÜRKİYE ŞAMPİYONU

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Spor Kulübü bünyesinde faaliyet gösterdiği amatör dallardaki başarılarına bir yenisini daha ekledi.

Hatay’da 783 sporcunun katılımıyla gerçekleştirilen Yıldızlar Türkiye Şampiyonası’nda üstün bir performans sergileyen EGO Spor, 36 kilo bayanlar kategorisinde Ayşegül Yıldırım ile Türkiye şampiyonluğunu elde etti.

Erkekler 46 kiloda Seyit Erel Türkiye ikincisi olurken, +66 kiloda Emrullah Uçar bronz madalya kazandı.

ULUSLARARASI BOĞAZİÇİ KARATE TURNUVASI

Avrupa Şampiyonası öncesinde son hazırlık müsabakası olma özelliği taşıyan, 26. Uluslararası Boğaziçi Karate Turnuvası, 7 ülkeden 562 sporcunun katılımıyla gerçekleştirildi.Son iki yılın Avrupa Şampiyonu EGO Sporlu Serap Özçelik, bayanlar 50 kiloda altın madalya kazanırken, erkekler +84 kiloda EGO Sporlu Rıdvan Kaptan ikinci altın madalyanın sahibi oldu.

EGO Spor, 60 kiloda Okan Aksu, 75 kiloda Davut Kaplan ile iki bronz madalya kazanıp turnuvada 4 madalyanın elde ederek büyük başarıya imza attı.
Yüklə 87,5 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin