İLİ : bursa tariH : 19. 12. 2014 بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِYüklə 11,88 Kb.
tarix28.10.2017
ölçüsü11,88 Kb.

İLİ : BURSA

TARİH : 19.12.2014
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ

وَالَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَنُدْخِلَنَّهُمْ فِي الصَّالِحِينَ

قال رسول الله صلي الله عليه وسلم

إذَا مَاتَ الإِنْسَانُ انْقَطَعَ عَنْهُ عَمَلُهُ إِلاَّ مِنْ ثَلاَثَةِ أَشْيَاءَ ...


SALİH AMEL
Muhterem Müslümanlar!
Okuduğum ayeti kerimede yüce Allah Hz. Muhammed (sav)’in şahsında tüm insanlara hitaben: İman edip de salih amel işleyenler var ya, biz onları mutlaka Salihler (iyiler) arasına sokacağız.”1 buyurmaktadır. Okuduğum hadisi şerifte ise Peygamberimiz (s.a.v): “İnsanoğlu ölünce onu üç şey takip eder. Ailesi, malı ve ameli. İkisi geriye döner, biri onunla beraber kalır. Ailesi ve malı geri döner, geriye yalnızca onunla birlikte ameli kalır.”2 Buyurmaktadır.

Yüce Allah, insanı en güzel surette yaratmış ve onu başıboş bırakmamıştır. Allah Teala kuluna hem dünyasını hem de ahiretini kazandıracak salih ameller, hayırlı işler yapmasını emretmiştir.


Salih amel, samimi bir niyetle şuurlu bir şekilde sadece Allah’ın rızasını kazanmak için yapılan bütün hayırlı fiil ve davranışlardır.
Aziz Müminler!
Kur’an-ı Kerim’de ve Peygamber Efendimiz (sav)’in hadis-i şeriflerinde salih ameller ve hayırlı işlerin yapılması tavsiye edilmiştir. Salih ameller, kalpteki imanın dışa yansıması, hayata aksetmesi ve imanın göstergesidir. Allah Teala Kur’an-ı Kerim’de salih amel işleyenlerin kendileri için rahat ve huzurlu bir hayat hazırlamış olacaklarını şöyle bildirmektedir: “Erkek veya kadın kim mümin olarak iyi iş işlerse, elbette ona hoş bir hayat yaşatacağız ve onların mükafatlarını yapmakta olduklarının en güzeli ile vereceğiz3 buyuruyor. Bu yüzden Müslüman, salih amel peşinde olmalı, hem yaşadığı dünyayı, hem de ahiretini güzel işlerle mamur etmelidir. Müslüman, iyilik ve güzelliklere öncü olmalı, kötülükleri ise önlemeli, daima iyiden ve iyilikten yana olmalıdır.

Değerli Müminler!
Yüce Mevla Asr suresinde şöyle buyuruyor: “And olsun zamana ki, insan gerçekten ziyandadır. Ancak, iman edip salih ameller işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye edenler, birbirlerine sabrı tavsiye edenler müstesna. (onlar ziyanda değillerdir.)”4 Ayetlerde de belirtildiği gibi, iman edip salih amel işleyenler, ziyana uğramayacaklarına göre, bizler de sayılı nefeslerimizi, ömür sermayemizi boşa harcamamalıyız. Allah’ın rıza ve hoşnutluğunu, merhamet ve muhabbetini kazandıracak, rahmetini celbedecek hayırlı işler yapmalıyız. Bunun için başta da belirttiğimiz gibi ahirette bizimle beraber kalacak olan, salih amelleri yapmaya gayret gösterelim.
Muhterem Müslümanlar!
Yapılan zerre miktarı iyilik yada kötülük karşılıksız kalmayacaktır. Ahirette ilahi adalet tecelli edecektir. Kötülük peşinde koşanlar cezalarını görecek, salih amel işleyenler ise Allah’ın sonsuz nimetleri ile mükafatlandırılacaklardır.
Hutbemi şu ayet-i kerime mealiyle bitirmek istiyorum.“Her kim de O’na salih ameller işlemiş bir mümin olarak varırsa, işte onlar için en yüksek dereceler, içinden ırmaklar akan, içinde ebediyyen kalacakları Adn cennetleri vardır.”5


1Ankebut ,9

2 Buhari, Rikak, 42

3 Nahl,97

4 Asr ,1-3

5 Taha 20/75-76

Hazırlayan : Hayrettin SEVİNÇ- Alpağut Köyü İ.Hatibi / M .K.PAŞA

Redaksiyon: İl İrşat Kurulu


Yüklə 11,88 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə