Imeak dto’nun 5 Şubesinde Seçim Sonuçları Belli OlduYüklə 34,47 Kb.
tarix30.07.2018
ölçüsü34,47 Kb.
#63666

27 MART-3 NİSAN 2018 HABERLER
Kaynak : www.denizhaber.com.tr

http://www.denizhaber.com.tr/s/i/1x1.gifhttp://www.denizhaber.com.tr/s/i/1x1.gif

02.04.2018 İMEAK DTO’nun 5 Şubesinde Seçim Sonuçları Belli Oldu

İMEAK Deniz Ticaret Odasının 5 şubesinde yapılan seçimler sonucu Marmaris, Bodrum ve İskenderun şube başkanlarını Hepimizin Odası Hareketi adayları kazandı.

İzmit ve Karadeniz Ereğli Şubesinde mevcut yönetim tarafından desteklenen adaylar seçimden başarıyla çıktı.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi seçimlerinde 210 oyla Orhan Dinç şube başkanlığını kazandı. Gündüz Nalbantoğlu ise 165 oy aldı. 

İMEAK DTO Marmaris Şube seçimlerinde Halil Bağlı 30 oy farkıyla Marmaris Şube Başkanlığına seçildi. Hasan Mengi 188 oy aldı.
İMEAK DTO İskenderun Şubesinde adaylardan Bülent Kavsak 64 oy alırken Kemal Kutlu 76 oy aldı.
İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesinin Başkanlığına Vedat Doğusel seçildi.  Vedat Doğusel 113 oyla başkan olurken, Yavuz Ulugün 48 oy aldı.
Batı Karadeniz Ereğli Şubesinde adaylardan Rıfat Taneri 31 oy alırken İrfan Erdem 44 oy aldı.

02.04.2018 Deniz kıyılarında balık tesisleri kurulabilecekKıyılardaki ormanlık alanlara tesis kurulmasının önünü açıyor. Çok tartışılacak yasa tasarısı ormanların altına depo yapılmasına hem de balık tesisi kurulmasına olanak tanıyacak. Yasa Meclis'ten geçerse ormanların en az 4 kilometre uzağına kurulması gereken tesisler artık direkt ormanın içine, hatta ormanın uzandığı deniz ve göl kıyısına yapılabilecek. Ayrıca sebze ve meyve depolamak amacıyla orman ağaçlarının altı oyulup tüneller açılabilecek.

Meclis Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu'nda görüşülen ve içerisinde ormandaki dikili ağaçların satılması, ormanlık alanların Hazine'ye devredilerek imara açılması ve sulama tesislerinin özelleştirilmesi gibi maddelerin yer aldığı Devlet Su İşleri (DSİ) tasarısına önergeyle çok tartışılacak yeni maddeler eklendi. 

Yürürlükteki kanunlara göre, ormanlık alanlar ile ormanların 4 kilometreye kadar yakınına balık üretme çiftliği kurabilmek için Orman Genel Müdürlüğü'nden izin almak gerekiyor. Tasarıya AKP'li milletvekillerinin oylarıyla eklenen yeni maddeyle hem 4 kilometrelik mesafe şartı hem de izin şartı kaldırıldı. Artık parasını devlete ödeyen herkes ormanlara 29 yıl sürelerle balık üretme çiftlikleri kurabilecek.

Hükümetin hazırladığı yeni tasarıyla ayrıca üzerine orman ürünlerini işleyen fabrikalarla taş, kum, toprak, terebentin, katran ve sakız gibi işletmelerin izin almaksızın 29 yıllığına kurulmasının önü açılırken ormanların altına da depo alanları yapılmasının önü açılıyor. Buna göre ormanlardaki ağaçların 6 ila 8 metre altına tüneller kazılarak patates, elma, portakal gibi sebze ve meyvelerin saklanabileceği doğal soğuk hava depoları kurulabilecek.Balık çiftliklerine tesis izni verilecek

Mevcut düzenlemede deniz, göl ya da barajların su yüzeyine kurulan balık çiftliklerinin ayrıca kıyılarda tesis yapmalarına izin verilmiyor. Hatta turizme zarar verdikleri tespitiyle balık çiftliklerinin kıyılardan uzak alanlara taşınması sağlanmıştı. Tasarıya eklenen yeni önergeyle artık deniz, göl ve barajların su yüzeyinde faaliyet gösteren balık üretme çiftlikleri göl, baraj ya da deniz kıyısında üretim için zorunlu ihtiyaçlarını karşılamak üzere tesis kurup işletebilecekler. Dolayısıyla ormanla deniz, göl ve baraj kıyısının iç içe geçtiği yerlerde artık balık tesisleri izin almayı bile gerektirmeden inşa edilebilecek.
01.04.2018 Kruvaziyer gemileri Çeşme'ye 53 sefer yapacak


2018 yaz sezonunda 53 kruvaziyer gemisi, Çeşme'yi ziyaret edecek. 2018 yazında M/S Gemini 33, M/S Delphin kruvaziyer gemisi 19 ve M/S Aegean Odyssey de 1 kez Çeşme Limanı'na yanaşacak. 

M/S Gemini'nin bin 74, M/S Delphin'in 640 ve M/S Aegean Odyssey gemisinin ise 380 yolcu kapasitesi bulunuyor.31.03.2018 Endonezya’da gemide yangın çıktı, iki kişi hayatını kaybetti


Endonezya’nın Borneo Adası'nda Balikpapan şehri yakınlarında meydana gelen yangında iki kişi hayatını kaybetti. 

Yetkililer yangının kontrol altına alındığını açıklarken sularda hala petrol sızıntısının bulunduğunu belirtti. 31.03.2018 450 milyon dolarlık esere karşılık 147 metrelik yat teklifi


İngiliz basını Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman ve Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid arasındaki takası kaleme aldı. İddiaya göre, Muhammed bin Salman ve bin Zayif, 450 milyon dolara satılan tablo için New York'taki açık artırmada 'farkında olmadan' birbirlerine karşı yarıştı. 

Satıştan sonra farkına varılan olayın ardından iki prens arasında yat karşılığında takas gerçekleştirildiği ifade edildi. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman'ın geçen sene sonunda satın aldığı dünyanın en pahalı tablosu olan Leonardo da Vinci imzalı “Salvator Mundi'yi bir diğer prense yat karşılığında verdiği ortaya çıktı. 

Muhammed bin Salman'ın yat karşılığı aldığı dünyanın en pahalılarından olan Topaz isimli yat, 147 metre uzunuğunda, 26 yatak odasına sahip ve 52 kişiyi ağırlayabiliyor.

Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman geçen sene tablo için 450.3 milyon dolar para ödemişti.

Dünyanın en pahalı tablosu olan "Salvator Mundi”nin Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'de yeni açılan Louvre Müzesi'nde sergilenmesi planlanıyor. Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan Louvre Müzesi ile işbirliği yapan müze, 11 Kasım'da açılmıştı.

31.03.2018 Gökçeada'da tepki çeken proje geri çekildi


Çanakkale'nin Gökçeada ilçesindeki Kaleköy mevkisinde yapılması planlanan ve Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) başvurusunda bulunulan kumtaşı ocağı projesi, ilgili firma tarafından geri çekildi

31.03.2018 BMGK, 27 gemi ve 21 nakliye şirketini kara listeye aldı


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, ABD'nin talebiyle 15'i Kuzey Kore'ye ait 27 gemi ve 21 nakliye şirketini kara listeye aldı.

Böylece, Kuzey Kore'ye ait 15 geminin varlıkları dondurulacak ve bunların 13'üne küresel liman yasağı da getirilecek. Kuzey Kore'ye ait olmayan 12 gemi de küresel liman yasağına tabi tutulacak. 21 nakliyat şirketinin ise mal varlıkları dondurulacak.

Komite ayrıca Kuzey Kore'nin BM yaptırımlarını delmesine yardım eden bir Tayvan vatandaşına yaptırım uygulamayı kararlaştırdı. Tayvan vatandaşının da mal varlıkları dondurulacak ve seyahat yasağı getirilecek.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, yazılı bir açıklama yaparak yaptırımların Kuzey Kore'nin yasa dışı kaçakçılık faaliyetlerini hedef aldığını bildirdi. BMGK, nükleer programı nedeniyle Kuzey Kore'ye 2006 yılından bu yana ekonomik ve askeri yaptırımlar uyguluyor.


31.03.2018 Özgür Soy: Limanlara tavan ücret uygulaması getirildiKumport CEO'su Özgür Soy, limanlara tavan ücret uygulaması getirildiğini söyledi. Soy, ihracatçıların çok büyük lobilerle çalışması sonucu, ihracata kapsamında bir tavan fiyat uygulaması için düzenleme yapıldığını belirtti. 

Soy, konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı; "Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve aynı zamanda da Ulaştırma Bakanlığı bunun için çalışmalar yapıyor. Biz sektör olarak serbest rekabetin olmasını isteriz ama biz devlet babanın onlarca çocuğundan bir tanesiyiz. Bütün çocuklarını dinlemek zorunda. Böyle bir talep geldi. Buradaki yetkisini kullanma gerektiğini düşündü. Bizi sevindiren nokta bütün bakanlıklar bizimle beraber çalışıyorlar. Biz onlara bu konudaki araştırmalarımızı da sunduk. Türkiye limanlarının benzer ülkelerdeki limanlarla kıyaslamalarını sunduk. Bu raporlar Türkiye’deki limanların aslında çok ama çok ucuz olduğunu gösteren raporlar. Almanya’da Hamburg’taki bir konteynırın liste fiyatı 270 dolara erişirken Türkiye’de en fazla uygulan rakam ise 110-120 dolar arasında. Çok fazla fark var. Türkiye’de bazen ekstra işlem yapılabiliniyor. Bunlar tartışma konusu oluyor. Çok fazla ürünün stoktan alınması, konteynırdan çıkarılıp x-ray’den geçirilmesi gibi. Bizim verdiğimiz raporlarda Almanya, İngiltere, İspanya, Yunanistan gibi en büyük limanlarla ve bizim ülkemizi karşılaştırdığımız zaman bizim fiyatların daha düşük olduğu aşikar. Devletin tavan fiyatlarını belirlerken bunları göz önüne alarak belirlemesi gerekiyor. Dışarından gelen yatırımcıların serbest piyasaya güvendiği için yatırım yapıyor. Bunların dışında da limanların alt yapısını yapmamız gerekiyor. "30.03.2018 Çin, dünyanın en büyük gemi inşa şirketini kurmayı planlıyor


Çin Hükümeti, ülkenin en büyük iki gemi inşa şirketini bir şirket altında birleştirmeyi planlıyor. Çin Hükümeti, China State Shipbuilding Corporation(CSSC) ile China Shipbuilding Industry Corporation(CSIC)'ı birleştiriyor. CSSC ve CSIC, 1999 yılının Temmuz ayında, ülkenin savunma şirketleri arasındaki rekabeti ve verimliliği artırmak için bir plan çerçevesinde kuruldu. CSSC'nin bir parçası olan Hudong Zhonghua Shipbuilding (Grup), Çin'de sıvılaştırılmış doğal gaz taşıyıcıları inşa eden ilk tersaneydi. CSIC, çok büyük bir ham taşıyıcı veya VLCC sınıfı gemi inşa eden ilk şirket oldu.

Çin donanması için uçak gemileri, konteyner gemileri, gaz ve petrol gemileri inşa eden iki gemi inşa şirketinin toplam gelirleri 81 milyar doları buluyor.

İki devin birleşimi ile oluşacak şirketin geliri, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük üç gemi üreticisi olan Güney Koreli Hyundai Heavy Industries Co., Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering Co. ve Samsung Heavy Industries Co.’nun toplam gelirlerinin iki katından fazla olacak. 

30.03.2018 Türkiye'ye iki ayda gelen turist sayısı yüzde 35 arttı


Kültür ve Turizm Bakanlığınca Ocak-Şubat 2018 dönemine ait turizm rakamları açıklandı. Buna göre, Türkiye'ye yılın ilk iki ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35'lik artışla 3 milyon yabancı ziyaretçi geldi.

29.03.2018 Gemicilik sektörü, 2035'e kadar karbondan arındırılmış olacak


IMO’nun önümüzdeki ay gerçekleştireceği kritik toplantılar öncesinde, emisyon oranının azaltılması konusunda fikir ayrılıkları yaşanıyor.

OECD bünyesindeki Uluslararası Taşımacılık Forumu tarafından denizcilik sektörünü ilgilendiren gündem yaratacak bir rapor yayınlandı. 

Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün (IMO), 9 Nisan 2018’de Londra’da kritik Deniz Koruma Komitesi Toplantısı öncesi yayınlanan çalışma, denizcilik sektörünün 2035 yılına kadar tamamen iklim dostu bir endüstri haline gelebileceğini ortaya koyuyor. Deniz taşımacılığı kaynaklı emisyonlar küresel toplam emisyonların yaklaşık 10’da birini (Türkiye’nin yıllık toplam emisyonun yaklaşık üç katı) oluşturuyor.

OECD tarafından yayınlanan rapor, deniz taşımacılığından kaynaklanan karbon emisyonlarının 2035 yılında neredeyse tamamıyla sıfırlanabileceğinin mümkün olduğuna işaret ediyor. Araştırmadaki dört senaryoya göre, tüm teknolojiler uygulandığı takdirde halihazırda öngörülen 2035 yılı karbon emisyon miktarı yüzde 82 ile yüze 95 arasında azaltılabilir.

Rapor, aynı zamanda bu senaryoların gerçekleşebilmesinde hükümetlerin temel rol oynayacağına vurgu yapıyor. Hükümet politikaları sıfır karbonlu deniz taşıtlarını daha çekici kılabilir ve yatırımları sürdürülebilir teknoloji ve yakıtlara yöneltebilir. Böylelikle dünya ticaretinin yüzde 90’nın gerçekleştiği deniz taşımacılığı daha sürdürülebilir bir sektör haline gelebilir ve bu vesile ile özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ekonomilerde yeşil kalkınma ve yeşil istihdam kaynağı olabilir.

Uluslararası Taşımacılık Forumu Liman ve Gemicilik Uzmanı Olaf Merk: “Deniz taşımacılığının karbonsuzlaştırılma patikasının netlik kazanması değişimin önünü açacaktır. Bu yüzden sıfır karbonlu deniz taşımacılığına geçişin hızlandırılmasında hükümetler tarafından yapılacak net yönlendirmeler temel rol oynamaktadır” açıklamasında bulundu.

IMO’nun önümüzdeki ay gerçekleştireceği kritik toplantılar öncesinde, emisyon oranının azaltılması konusunda fikir ayrılıkları da yaşanıyor. Uluslararası Deniz Ticaret Odası, “2050 yılından önce emisyonlarda yüzde 70 ile yüzde 100’lük bir toplam azalmaya neden olan bazı AB üye devletleri tarafından da önerilen desteğin sağlanması konusunda fikir birliğinin sağlanmasının mümkün olmadığı” uyarısında bulundu. Bu konuyla ilgili tartışma devam ederken, OECD’deki Uluslararası Taşımacılık Forumu tarafından yayınlanan raporda, ‘Teknolojilerin yayılımı, 2035 yılına kadar, deniz taşımacılığının tamamının karbondan arındırılmasına olanak sağlayacak alt yapının olduğu’ iddiasında bulundu.

Rapora göre, alternatif yakıtlar ve yenilenebilir enerji gerekli azaltımların çoğunu yapabilir. Şu anda mevcut olan biyo yakıtlar, doğal ve sentetik yakıtlarla tamamlanabilir.

Rapor; gemilerin enerji verimliliğini arttırmaya yönelik teknolojik önlemlerin ihtiyaç duyulan emisyonun azaltımını sağlayabileceği, gemilerin hızlarının azaltılarak ve gemilere operasyonel iyileştirmeler uygulanarak daha az emisyon salınımı sağlanabileceği görüşünü savunuyor.

29.03.2018 Karadeniz, Üçüncü Havalimanı için dolduruluyor


İnşaatı devam eden Üçüncü Havalimanı'na yakıt ikmalinin yapılacağı liman için Karadeniz'de 150 bin metre kare dolgu alanı oluşturulacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Arnavutköy’de Karadeniz sahiline yapılması planlanan “İstanbul Yeni Havalimanı Yakıt Hidrant Sistemi İçin Deniz Yapıları Projesi”nin imar planlarını onaylayıp, önceki gün askıya çıkardı. 

Hazırlanan imar planı teklifine göre, söz konusu proje, inşaatı devam eden yeni Havalimanı'na yakıt ikmalinin deniz yolu ile sağlanmasını amaçlıyor. Liman alanı, havaalanı yerleşkesinin kuzeyinde, 54.3 hektar büyüklüğünde deniz ve dolgu alanlarından oluşuyor. 

Liman için, deniz tabanından itibaren yaklaşık 150 bin metrekare dolgu alanı oluşturulacak.27.03.2018 Cemre Tersanesi, Norveç'e balıkçı gemisi inşa ediyor


Cemre Tersanesi, Hardhaus AS’ye balıkçı gemisi inşa ediyor. Tasarımını Salt Ship Design’in üstlendiği gırgır ağlı balıkçı gemisinin 75 metre uzunluğa sahip olacağı öğrenildi.

Enerji tasarruflu balıkçı gemisi, elektrikli güverte makinaları ve ısı geri kazanım sistemleriyle donatılacak. Hardhaus isteğe göre dizel yada dizel-akülü elektrik modunda çalıştırabilir. Modelin test programı başlangıç aşamasında ve tasarım geliştirme biraz daha zaman alacağı belirtildi.Salt Ship Design Yönetim Kurulu Başkanı Egil Sandvik, ‘Böyle başarılı ve tecrübeli şirket ile çalışmaktan gurur duyuyoruz’ diye konuştu.

Geçtiğimiz günlerde Fjord1’den iki adet feribot siparişi alan Cemre Tersanesi, bu feribotları 2020 yılında teslim edecek.
Kataloq: wp-content -> uploads
uploads -> Mühaziry riyazi mYntiqin elementlYri
uploads -> Mühazirə Tarix, elm və fəlsəfə. Anlayışlar və ideyalar Keçmiş və Tarix
uploads -> Amerikalılarda Azərbaycan haqqında daha geniş təsəvvür yaratmağa çalışacağam
uploads -> Mühazirə1:İqtisadi informatikanın əsas anlayışları İnformatika haqqında ümumi məlumat
uploads -> Frankfurt məktəbi
uploads -> İxtisasın (proqramın) şifri və adı: 040545 Kompyuter şəbəkələrinin və hesablama texnikasının
uploads -> Onlayn jurnaliSTİka fənninin
uploads -> Mühazirə mətinləri. Matrislər və onlar üzərində əməllər
uploads -> İxtisasın (proqramın) şifri və adı 040529 – Nəqliyyatda daşımaların təşkili baki – 2014
uploads -> Multimedia Mərkəzi Ali təhsil müəssisələrinin jurnalistika fakültələri üçün multimedia jurnaliSTİkasi fənninin

Yüklə 34,47 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə