İnegöl belediye başkanliği basın Bülteni 07. 05. 2017 yunus emre’Yİ İlahileriyle andilarYüklə 8,23 Kb.
tarix27.05.2018
ölçüsü8,23 Kb.
#51836

İNEGÖL BELEDİYE BAŞKANLIĞI

Basın Bülteni07.05.2017
YUNUS EMRE’Yİ İLAHİLERİYLE ANDILAR
İnegöl Belediyesi’nin Yunus Emre Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen Erkekler Tasavvuf Topluluğu konserinde, Yunus Emre koronun seslendirdiği ilahilerle anıldı.
İnegöl Belediyesi, Mayıs ayı kültür sanat etkinliklerinde tasavvuf şiirinin önemli temsilcilerinden Yunus Emre’yi unutmadı. Şef Cem Taşkıner yönetimindeki Erkekler Tasavvuf Topluluğu, Yunus Emre’yi anma programı kapsamında sahne aldı. Cumartesi akşamı Müze Konferans Salonunda gerçekleştirilen konserde Yunus Emre ilahilerle anıldı. Yunus Emre Haftası dolayısıyla düzenlenen konserde koro, izleyicilere Yunus Emre’nin güftelerinden oluşan bir repertuar sundu.
Belediye Başkan Vekili Turgay Yel’in de katıldığı konserde Şef Cem Taşkıner yönetimindeki koro, Segah, Hicaz ve Uşşak makamında eserler seslendirdi. ‘Sordum Sarı Çiçeğe Annen Baban Var mıdır’ adlı ilahiyle başlayan konserde koro, ‘Şol Cenneti Irmakları, Akar Allah Deyu Deyu’ ve ‘Gel Gör Beni Aşk Neyledi’ adlı ilahileri seslendirdi.
ADI GÜZEL KENDİ GÜZEL MUHAMMED

‘Adı Güzel Kendi Güzel Muhammed’ ve ‘Bir Gece Muhammede Çalaptan Geldi Burak’ adlı Segah eserlerin ardından aynı makamdaki ‘Dervişlik Tacdadır Başta Değildir’, ‘Derviş Bağrı Taş Gerek’ ve ‘Biz Dünyadan Gider Olduk, Kalanlara Selam Olsun’ adlı eserleri yorumladılar.


AH NİCE BİR UYUR UYANMAZ MISIN

Hicaz makamında ise koro ilk olarak ‘Dağlar İle Taşlar İle Çağırayım Mevlam Seni’ sonrasında da bağlı olarak ‘Ah Nice Bir Uyur Uyanmaz mısın’ adlı ilahileri okudu. Hicaz makamında ayrıca sırasıyla ‘Ben Bu Yolu Bilmez İdim Aşk Gönlüme Düştü Gider’, ‘Gelin Gidelim Efendim Allah Yoluna’ ve ‘Ey Aşıkan İllallah Hu’ adlı ilahiler seslendirildi.


BİLMEM NİDEYİM AŞKIN ELİNDEN

Program birbirine bağlı 3 Uşşak makamındaki ilahi ile son buldu: ‘Bu Aklu Fikriyle Mevla Bulunmaz’, ‘A Sultanım Sen Var İken Ya Ben Kime Yalvarayım Yahu’ ve ‘Bilmem Nideyim Allah Allah Aşkın Elinden’


Konser sonrası Belediye Başkan Vekili Turgay Yel sahneye çıkarak salondaki vatandaşlara yönelik bir konuşma yaptı. İnegöl Belediyesi olarak alt yapı ve üst yapı çalışmalarının yanı sıra kültürel ve sosyal etkinliklere de önem verdiklerini kaydeden Yel, “Gençlik Merkezimizde farklı sanatsal çalışmalarda yer alan arkadaşlarımız var. Korolarımız da bunlardan. Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Tasavvuf Müziği Korolarımız da gönüllü olarak kardeşlerimiz çalışmalar yapıyorlar. Bu akşam da Cem Taşkıner yönetimindeki koromuz Yunus Emre’nin ilahilerinden oluşan bir repertuarla çok güzel bir konser icra ettiler. Kendilerini kutluyorum” dedi.

grup 19

Adres: Nuri Doğrul Caddesi No:1 İnegöl / Bursa E-mail: inegolbhi@inegol.bel.tr

Telefon: 00 90 224 715 10 10 – 1114 inegölbelediyesi@gmail.com

Faks: 00 90 224 715 14 81
Yüklə 8,23 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə