İnsan hakları kavramı insanlığın belli bir gelişme döneminde, kuramsal olarak bütün insanların tanıması gereken haklar listesini belirtir. Genel olarak insan haklanYüklə 9,28 Kb.
tarix03.01.2019
ölçüsü9,28 Kb.
#89359
növüYazı

ÖZET

Bu araştırmada insan haklarıyla ilgili uluslararası antlaşmalar çerçevesinde polisin görevini yaparken uyması gereken hükümleri ortaya koymak, polisin insan hakları eğitimini ve bu konudaki çalışmalarını değerlendirmek amaçlanmıştır. Tarama modelinin kullanıldığı, bu araştırmada konuyla ilgili yazılı belgeler incelenmiş ve elde edilen ham veriler araştırma amaçları doğrultusunda sistemli hale getirilerek yorumlanmıştır.

İnsan hakları kavramı insanlığın belli bir gelişme döneminde, kuramsal olarak bütün insanların tanıması gereken haklar listesini belirtir. Genel olarak insan haklan; insanın doğmadan önce sahip bulunduğu, vazgeçilemeyen değerler sisteminde en üst sırada yer alan temel haklar şeklinde tanımlanabilir. İnsan hakları ve eğitimi tüm gönüllü kuruluşlar ve örgütler kadar Emniyet Örgütünce de önemle üzerinde durulması gereken bir konudur. İnsan haklarına aykırı davranışların önlenmesi ve polislerin bilinç düzeylerinin yükseltilmesinde temel hak ve özgürlükler konusunda verilecek eğitimin rolü büyüktür.

Toplumun aykırı davranış gösteren kesimiyle etkileşim halinde olan polis görevini yaparken bilinçli veya bilinçsiz olarak insan haklarını ihlal edebilmektedir. Bu ihlallerin temelinde ise insan hakları konusundaki eğitim düzeyinin düşüklüğü yatmaktadır. Polis Akademisinde, Polis Okullarında ve Özel Harekat Polis Okullarında insan hakları dersi okutulmaktadır ancak içerik ve süre açısından yetersizdir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin zorunlu yargı yetkisini ve Avrupa İnsan Hakları Komisyonuna bireysel başvuru hakkını tanıyan ve Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesinin yaptırımlarıyla yüzyüze kalan Türkiye'nin insan hakları eğitimini her yaş ve meslek grubu için olduğu kadar polisler için de ilk hedef olarak belirlemesi kaçınılmazdır.

Bağlayıcı nitelikteki uluslararası sözleşmelerin ortaya koyduğu esasların polisin insan haklan eğitimde de temel alınması ve ders programlarının içeriğinin bu çerçevede oluşturulması gerekmektedir. Bu araştırmanın temelde verilen eğitimin daha etkili olmasına ve polisin konuya daha gerçekçi ve yapıcı yaklaşmasına katkıda bulunması umulmaktadır.
SUMMARY

The aim of this study is to find out the rules which all the police officers have to obey ant to evaluate the human rights education of the police and studies about these subjects within the framework of the international agreements about human rights. Using the research model in this study, all the written documents about the subject was examined and after systematising the unripe data they were commented on.

Meaning of concept of human rights is the list of rights which must be supplied whole humanity in the developing term of the humanity. Generally, human rights can be defined as a main rights which is got before borned and on top of the system of values. Human rights and education are very important subjects that as voluntary foundations and organisations, Police Organisation has to aware of the importance of these subjects. Education about the basic rights and freedoms is very important to prevent the behaviours against the human rights and to increase the conscious level of the police officers.

Police who are always in contact with the criminals can violate the human rights consciously or unconsciously. Main reason of these violations is insufficient education. There is human rights lesson in Police Academy and Police Schools but content and time of this lesson aren't enough. Turkey accepted the judicial competence of European Court of Human Rights, individual application to European Commission of Human Rights and also European Committee found out several violations about Turkey, so that Turkey has to choose the human rights education as a first target for all the citizens and also police officers.It is necessary that international agreements must be taken as a lesson material for human rights education and contents of human right lessons must be prepared within the framework of this international documents. It is hoped that this study will be useful while preparing education programmes at the basic and police officers will approach the subjects as a realist.

Yüklə 9,28 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2023
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə