International organization for migrationYüklə 23,76 Kb.
tarix30.07.2018
ölçüsü23,76 Kb.
#63176AB – Topluluk Istikrar Programi III (EU CSP III)

Bilgi Formu
IOM Kosova Kosova'daki Avrupa Birliği Ofisi adına AB Topluluk İstikrar Programı III (EU-CSP IIII) uygulamaya devam edecektir. Program faaliyetleri IOM, AB ve Kosova Hükümeti önceki çabaları Kosova'da savunmasız azınlıkların sosyal ve ekonomik koşullarını iyileştirmek için üstüne inşa edilecek. Benzer programlar aslında 2002 den 2015 ve yeni aşaması olan programlama bu başarıları üzerine inşa eder.
26 aylık 2 milyon EUR programı, Kosova'nın 38 belediyenin azınlık toplulukları hedef alacaktır, özellikle işsiz ve yoksull azınlık grupları,buludunugu bolgelerde. Arnavut toplumu de dahil icerir o belediyelerde ağırlıklı Sırp nüfus yaşamakta olan. Destek aynı zamanda, geri dönen toplulukların üyelerine özel odaklı yardımda bulunacaktir, EU-RRK projelerin çeşitli aşamalarinda de dahil olmak üzere, yanı donen bölgenin toplulukların üyelerini de içerirHedeflenen toplulukların istihdam olanakları geliştirmek için, programı isteyen girişimciler ve destek veya yeni baslangic girişimler gidiş için mali ve teknik yardım sunacak. Program, sürdürülebilirliği geliştirmek ve büyüme potansiyellerini maksimize edecek, ve toplulukların sosyo-ekonomik durumun istikrarına katkıda bulunacak. Desteği de yerel dernekler, hem iş hem de tarım ve toplum odaklı kalkınma projeleri verilecek.
EU CSP III sürecinde uygulanan, yine Avrupa Birliği ile, Kosova Toplum ve Geri Donus Bakanligi, Belediye yetkilileri ve yerel paydaşlariyla yakın işbirliği içinde yürütülecektir,


Projenin toplam süresi

26 Ay

Projenin amaçları

Projenin genel amacı etnik azınlıkların akışıni azaltmak ve azınlık topluluklarının sosyo-ekonomik istikrarini destekleyerek etnik azınlık geri dönenlerin sürdürülebilir ve yeniden entegrasyonu teşvik edecek Kosova dahil bir çok etnik toplum oluşturmaya katkıda bulunacaktır. Projenin özel hedefi ise daha geniş Kosova ekonomi ve toplum içinde uygun gelir ve istihdam yaratılmasını destekleyerek etnik azınlık toplumların sosyo-ekonomik durumunu, entegrasyon ve sürdürülebilirleklerini güçlendirmek.

Hedef grup

Ikamet eden ve etnik azınlık topluluklarının (Sırp, Roma, Aşkali, Mısır, Gorani, Boşnaklar, Türkler ve Hırvatlar) ve etnik Arnavut Toplulukları Kuzey Kosova'da Sırp nüfusun yoğunlukta olduğu belediyelerde, Kosova'da ikamet eden ekonomik durumu nedeniyle yer değiştirme riski olabilir ve / veya EU-RRK programı ile geri dönen.

Final yararlanicilar

Kosova'nın tüm sakinleri bir daha kapsayıcı, şekillendirilmiş ve istikrarlı, ekonomi yanı sıra proje ile desteklenen yeni ürünler, hizmetler ve toplumsal kalkınma erişim yararlanacaktır.

Genel Faaliyetler

A 1.1 Proje Onay Kurulumunu ve Belediye Yönlendirme Komitesini Sağlamak; A 1.2 Azinlik toplulukların alanında yararlanıcılara ziyaret geliştirilmesi; A1.3 Broşür, yerel medya, haber bültenleri ve çevrimiçi erişim aracılığıyla programi tanitmak; A 2.1 Belirlenen özel sektörlerde faaliyet gösteren derneklerle buluşturmak; A2.2 Çoğunluk olmayan ve etnik topluluk icin ölçek ekonomi iş dernekler destek sunumu; A2.3 Yararlanıcı üretici ve yerel şirketler arasındaki toplantılar sağlama;
A3.1 Proje basvuru çağrıları başlatma; A 3.2 Desteklenmesi için yeni ve mevcut olan isletmeleri seçmek; A3.3 Seçilen işletmelere donatma dağıtımi bir ticaret zinciri boşluğu karşılamak için ; A3.4 Seçilen işletmelerine devamli izlenme, destek ve değerlendirme sağlamak.
A 4.1 Kendi toplumlarında ihtiyaçlarını belirlemeye MOCR ve toplum liderleri / temsilcileri ile koordine etmek; A 4.2 Sahipliğini ve sürdürülebilirliğini sağlamak icin yerel yönetimler ile işbirliğnde topluluklar projeleri uygulanacaktir
AB Topluluk Istikrar Programi III (EU-CSP IIII)


Program AB Kosova Bürosu tarafindan yönetilen AB finansli proje
Yüklə 23,76 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə