İnternet Ortamında Yazarlık Dilleri ve UygulamalarıYüklə 70,89 Kb.
tarix06.09.2018
ölçüsü70,89 Kb.
#78685

302’den Mektup Var (2005’den)

/


Merhaba Arkadaşlar,

“İnternet Ortamında Yazarlık Dilleri ve Uygulamaları” dersi başında, bu dersi daha önce almış olan arkadaşlarınızın tavsiyelerinin sizlere faydalı olacağını düşünüyorum. Bu tavsiyeler bu dersi 2005 yılında almış arkadaşlarınızdan geliyor.

Aşağıdaki her bir parağraf “Bu dersi gelecekte alacak bir arkadaşına ne gibi tavsiyelerde bulunurdun?” sorusuna verilen bir cevap. Toplam 63 arkadaşın tavsiyeleri var. Yararlı olması dileği ile.

Hakan. 8 Şubat 2007.

--
Verilen gorevleri belirtilen zaman dilimi icinde yerine getirmeleri

Belirtilen kurallara uymalari,

Odevleri ozenerek yapmalari. Cunku hocamiz herseyi en ince ayrintisina kadar inceliyor.
İlk karşılaştıklarında zorlanacaklarından eminim. İlk başta alışık olmadıklarından bu sorunu aşmak için başından kalkmadan epeyce uğraşsınlar. Alıştıktan sonra zaten çok güzel ürünler ortaya koyabilirler.

Özellikle de basit düşünmemelerini tavsiye ediyorum. Yani hep bir şeyler kurmak yerine etkileşimi artırmaya gayret göstermeliler. O şekilde çok daha zevk alacaklarından ve ürünlerinin daha etkili hale geleceğinden eminim.


Bence dersten hiç korkmasınlar çok zevkli ve eğlenceli bir ders. Derslere devam etsinler çünkü her gün yeni bir şey öğreniyoruz. Bir gün ev inşası yaparken diğer gün sokakta yürüyen insan yapabiliyoruz.
Bu dersi alacak bir arkadaşa mutlaka tavsiyelerim olacaktır. Ama bunlar arasında bence en önemlisi bu arkadaşın grup çalışması mantığını bir an önce kavraması olacaktır. Çünkü proje süreç isteyen bir proje ve bu dersi alacak arkadaşın sınıfı 3. sınıfı olacağı için diğer projeleri de olacaktır. Ve diğer projeler de normalde öğrencinin üstünde ciddi bir yük oluşturmaktadır. Eğer bu projede yeterli bir takım çalışması zihniyetine sahip değillerse projede çok yol alamayacakları bir gerçektir. Takım çalışması olan projelerde ve onların değerlendirmelerinde sonuçta ortaya çıkan ürün, grup elemanlarının kendi başlarına değerlendirmeleri olsa da, grup puanını etkilediği için projeye katılacak arkadaşın grup notunu dolayısıyla kendi notunu da düşürmüş olacaktır..(bu olayın sadece not boyutu) bunun yanında olayın kişisel gelişim yönü var ki bu sadece okulda değil öğrencinin hayatının her yerinde onu etkileyeceği bir mesele olacaktır. Dolayısıyla grupta sorumluluk almayan birinin iki kaybı olacaktır. 1.. sorumluluk bilinci çok oluşmayacak 2.. belki kendisine ilerde de lazım olabilecek araçları kullanmayı öğrenemeyecektir.
Bu dersi alacak öğrencilere iki türlü tavsiyelerim olabilir. Birincisi, benim de yapmadığım ancak daha sonra yapabilseydim daha iyi olurdu diye düşündüğüm şeylerdir. Bunlar; öğrenci dönem başında 3 boyutlu tasarım konusuna giriş yapmalı ve basit anlamda da olsa 3 boyutlu nesneler oluşturabilmeli. Kendi sanal dünyasını kendi oluşturduğu nesnelerle dizayn ettiğinde , öğrencinin hem tasarım kabiliyeti gelişecek, hem de ileride çalışabileceği bir sektör daha kendisine kapılarını açacak. Benim uyguladığım ve çok faydasını gördüğüm bir tavsiyem ise, dönem başında hazırlayacakları oyun senaryosunu ve focusunu iyi kurgulamaları. Özellikle senaryo, çalışmaların her aşamasında bize rehberlik ediyor. Ve takıldığımız pek çok noktanın çözüme kavuşturulmasında yardımcı oluyor. Bir diğer tavsiyem ise şu olabilir; bu dersi alan öğrenci grup çalışmalarına önem vermeli. Çünkü birbirinden habersiz olarak çalışan grup üyeleri (kendi başına çok emek harcasa da) her ögesi birbirinden kopuk bir çalışma ortaya çıkacaktır. Ayrıca grup çalışmalarında üyeler arasındaki bilgi alış-verişi de çok faydalı olabiliyor. Bir arkadaşımızın bildiği bir şeyi bizimle paylaştığında kolay yoldan bir bilgi elde etmiş oluyoruz. Ayrıca öğrencilerin derse devam etmelerini de tavsiye ederim. Bu, onlara bonus puan kazandıracağı gibi, konuları takip etme açısından da çok yararlı olacaktır. Örneğin ben botların anlatıldığı derse (bir rahatsızlığımdan ötürü) gelemediğimden, projemizde buna yer veremedim.
Öncelikle projeye başlamadan önce kendisine uygun bir hedef seçmeli ve bu hedefe uygun focusunu yazmalı diye düşünüyorum. Çünkü projenin temel taşları ve ilerleyişi hep onun üzerinde gidiyor. Bu tür bir uygulama yapmak istediğinde de daha fazla araştırmacı olmasını tavsiye ederim. Böylece dünyasını daha da görsel hale getirebilir. Ayrıca bu tür 3D cisimler hakkında da daha fazla bilgi sahibi olur. Ayrıca 2D ortamla 3D ortamı beraber etkileşimli kullanabilirse projeden daha fazla verim alabileceğini belirtirim.
Bu dersi gelecekte alacak arkadaşlara tavsiyem , dersin amacına uygun olan tüm programlara hakkında fazla vakit kaybetmeden en azından temel düzeyde de olsa bilgi ve beceri sahibi olmaları, zamanlarını iyi planlamaları ve ekonomik ve etkili bir şekilde kullanmaları, verilen görevleri zamanını geçirmeden teslim etmeleri olabilir.
İlk olarak bu derste diğer eğitim derslerinde öğrendiğimiz birçok eğitim öğretim yöntemlerini kullanacağınızı unutmayın. Birinci dönemdeki öğretim tasarımı dersine benzer bir uygulama olarak bir dersin öğrencilere sanal bir ortamda aktarılması gibi zor bir görev sizleri bekliyor. Bunun için bu ortamın tüm özelliklerini amacını, nasıl çalıştığını, nasıl geliştirilerek bu günkü durumuna geldiğini öğrenmeniz gerekecek. Bundan sonrası sizin hayal gücünüz ile yeteneklerinize kalıyor. Biz bu derste öğrencilere bir şeyler öğretmek için çeşitli yollar izliyoruz. Seçtiğiniz bir projeniz oluyor. Biz bu öğrenmeleri proje tabanlı olarak yaptığımız için bu dersin nasıl işlendiğine, planlamasına, puanlamasına ve öğretmenin yönlendirmelerine dikkat etmenizi tavsiye ediyorum. Bu teknikleri başka derslerde de kullanabilirsiniz. Proje içinde çeşitli görevleri yerine getirmeniz gerekecek. Bir web sayfası bile hazırlamanız gerekecek. Teknik olarak yeterliliklerinize bakarak herşeyi yapmaya kalkışmayın çünkü bu projede bildiğiniz teknikler ikinci planda kalıyor. Yapabileceklerinizin birçoğu boşa gidebilir ve boşuna zaman ve emek harcamış olursunuz. Kısacası bu bir eğitim dersi üç boyutlu bir ortamda eğitim için farklı teknolojileri ve farklı teknikleri kullanmayı öğreneceksiniz. Kullandığınız teknoloji ne kadar gelişmişse yapabilecekleriniz de o kadar geniş kapsamlı olacaktır. Grup olarak görev dağılımı yapsanız bile çalışmaları birlikte yapmaya özen gösterin çünkü parçalardan bütün oluşturmak daha zordur ama bir bütünün parçalarını tamamlamak hem daha kolay hem de daha işlevsel olacaktır.
Her derse katılmasını öneririm. Ben bu dersi her derse katılarak tam olarak öğrendiğime inanıyorum. Ayrıca grup çalışması için etkili bir çalışma planı ve görev tablosu yapılması gerektiğini düşünüyorum.
Bu dersi alan arkadaşların en çok dikkat etmesi gereken süreç içerisinde çalışmaktır. Bu ders hiçbir şekilde son ana bırakılacak bir ders değil. Her şey zamanında gerektiği gibi yapılmalı. Bu derste araştırma yapmak oldukça önemli. Diğer arkadaşlarının çalışmalarına da arada bir baksınlar. Onlardan da esinlenip çok orijinal fikirler çıkabilir. Teknik açıdan hiçbir konudan geri kalmak istemiyorlarsa ve o proje için o hafta görevlerinin ne olduğunu eksiksiz bilmek istiyorlarsa bunları arkadaşlarından öğrenmek yerine öğretmen duymalarını tavsiye ederim. Dersi mümkün olduğunca aksatmamalıdırlar.
Dersin ilk başında focusu ve hikâyelerini gerçekleştirebilecekleri bir şekilde yazmalarını

İnşaa çalışmalarına başlamadan önce tasarımı tam olarak belirlemelerini

Farklı 3 boyutlu nesneler aramalarını ve nesneleri belirledikten sonra çalışmaya başlamaları

Kesinlikle iyi bir grup çalışması yapmalarını

İçeriği en iyi biçimde hazırlamalarını ve içeriği aktarmada seçici olmalarını

2 boyutlu ve 3 boyutlu ortam arasında bağlantıyı gerçekleştirirken dikkatli olmalarını

Tasarıma başlamadan önce Quest Atlantis de hazırlanmış dünyaları dolaşmalarını

Zamanlamayı çok iyi yapmalarını

Grup çalışmalarında görev dağılımını etkin bir şekilde yapmalarını

Tavsiye ederim.


Arkadaşlarıma 3D ile ilgili birkaç programı öğrenmesini tavsiye ederim. Dünyalarında daha fazla nesne ve daha güzel nesneler bulunmasını istiyorsa, 3D tasarım ve düzeltme programlarını iyi bilmelidir.
Bu dersi alacak arkadaşa tavsiyem ilk önce süreci çok iyi takip etmesidir. Verilen görevi zamanında yapmasıdır. Grup çalışmasının önemine dikkat etmelidirler. Çünkü buradaki işlemleri tek bir öğrencinin yapması mümkün olmadığından iyi bir görev paylaşımı yapılmalı ve herkesin kendi işini iyi bir şekilde yapmalıdırlar. Bunun yanında üç boyutlu alanlarda kısaca bilgisi olsa yeter ilk aşamada. Ben ilk başladığımda üç boyutlu hakkında fazla bilgim yoktu ve fazlada zorlanmadım. Az da olsa bilgisi olan kişi daha iyi yapacağına inanıyorum. Bir de bu dersi alan arkadaşın internet ve bilgisayar sıkıntısı çekmemesi gerekir. Çünkü çalışması için internet ortamını kullanması gerekir ve çalışmayı sınırlı zamanda tamamlamak mümkün değil. Bunun için günde yalkaşık 1 saat ayırmalıdır.
Bence Focus ve senaryo olaylarına çok özen göstermeleri gerekli. Ayrıca kâğıt üzerine tasarımı sistemli bir şekilde yapmaları gerekir. Bir sorun yaşadıklarında en başa dönmemek için bunlar çok önemli. Dersin hemen başında 3D nesneler hakkında bir araştırma yaparsa 3D ortamı oluştururken çok faydalı olacaktır. Ayrıca 3 boyutlu nesneleri kendileri oluşturabilirlerse bu onlar için büyük bir avantaj olacaktır. 2D ve 3D alanlar arasındaki etkileşimi de arttırmaları gerkmektedir.
Bu dersin diğer derslerden farkı 3D ortamı hakkında geniş bir bakış açısı yaratmasıdır.Yeni bir alan yani klasik PC ve 2D ortamı dışında bu dersin 3D ortamı ile ilgileniyor olmasıdır.Bilgisayarla uğraşan herkesin yaşaması gereken bir deneyimdir.Arkadaşıma faydalı olacağını tavsiye ederim.Ayrıca bu derse giren öğrencinin hocanın verdiği takvime uyması halinde rahat ve etkili bir sürecin ardından dersin amacını etkili bir şekilde gerçekleştirir.Buna ek olarak ders hocası ile ikili ilişkinin(yüz yüze veya e-posta yoluyla)etkililiğini,grup içi etkinliklerinin önemini anlatırım.Genel olarak sıkı bir süreçten sonra 3D ortamı hakkında önemli bir mesafe katedeceğini anlatırım.
Artık Sanal ortam içten içe her insanın dünyasında olduğu için sanal ortamda üç boyutlu ortamın yeri çok büyük çünkü daha etkileşimli. Bu sebeble tasarımın içinde daha aktif ve grub çalışmasına önem vermeli.
Bu dersi alacak arkadaşıma ilk tavsiyem proje için oluşturacağı Focus u çok iyi düşündükten sonra belirlemesini önerirdim. Çünkü Focus projenin en önemli parçalarından birisi bana göre. Bu projenin ne amaçla yapıldığını belirtiyor ve kullanıcıyı etkileyen en önemli etkenlerin başında yer alıyor. Focus oluşturulduktan sonra kullanacağı nesnelerin anlatacağı konuya uyumlu olması için uğraşmasını önerirdim. Çünkü konu ayrı nesneler ayrı olduğu zaman bazı noktalarda kopukluk yaşanılabiliyor. Bunun dışında 2 boyutlu ortam ile 3 boyutlu ortamın da uyumlu olmasına dikkat etmesi gerektiğini söylerdim. Konu anlatımı yani içerik üzerinde baya uğraşması ve en geçerli en kaliteli bilgiyi sunmaya çalışmasını isterdim.

Grup içindeki çalışmaları hakkında da bazı öneriler de bulunurdum. Mesela Grupta proje için görevler belirlemesini ve bu görevlerin grup elemanlarına dağıtılmasını önerirdim. Grup arkadaşları ile sık sık görüşerek yapılacak ve yapılması gereken konular hakkında tartışmasını önerirdim. Grupta kendine düşen görevi zamanında yapmasını ve kaliteli ürün ortaya koyması için çabalamasını önerirdim. Zamanında yapılmayan görevler zamanla birikebiliyor ve ürünün kalitesinden ödün vermek zorunda kalınabiliyor. Bunun tecrübesini ben kendi grubumda yaşadım. Bazı arkadaşlar görevini zamanında yapmadı ve bunlardan bazılarını ben yapmak zorunda kaldım. Tabi acele ile yapıldığı için istediğimiz kalitede yapamadığımız şeyler de oldu.


Öncelikle korkulacak bir ders değil. hiç bir şey bile bilmiyor olsa bu dersi aldıktan sonra ders kapsamında yapacaklarıyla bir çok şey öğrenebilir. veya daha önceden bildiği konular üzerine takviyeler yapabilir. bu açıdan bu dersi yeni alacak bir arkadaşa dersi çok iyi değerlendirip kendini geliştirmesini öneririm. dersleri takip eder yönergeleri uygularsa bu derste çok başarılı olabilir. en önemlisi de grup calışması beraber calıştığı grubla senkronize olması ve gruptan kopmamasını öneririm. böylelikle daha verimli çalışabilir.
Biz ilk başta bu dersten çok ürktük. Aslında bunda yeni bir hocadan ders almanın da etkisi var. Çünkü geçen seneki arkadaşlarımız XXX hocadan ders almışlardı ve derslerin çok iyi geçtiğini söylemişlerdi. Öğretmenin ve dersin içeriğinin değiştiğini duyunca, derse girip de sizin sert tavrınızla karşılaşınca doğruyu söylemeliyimki moralimiz çok bozuldu. Ama zamanla derse de size de alıştık. Şuan düşündüğümde her ne kadar geçen seneki arkadaşlarımızın dersin hocasıyla iletişimleri iyi olsa da java konusunda çok iyi bilgiye sahip değiller. Çünkü bu dersin saatleri java öğrenmek için yeterli değil. Ama quest atlantis oyununa her zaman girmek mümkün olduğu için zaman problemi yaşanmıyor. Ben dersi alacak arkadaşlarıma bu dersi almalarının onların farklı bir alanda bilgi sahibi olmalarını sağlayacağını söylerdim. Ayrıca yaratıcılıklarını da geliştireceğini ve dersin sıkıcı olmadığını söylerdim.
Bu derste bizim en büyük avantajımız dersin başında iyi bir senaryo ve focus yazmamızdı. Bunun, ilerleyen haftalarda çok büyük faydalarını gördük. Yine dönem başında yaptığımız 3D alanın kağıt üzerindeki tasarımının iyi ve senaryoya uygun olması nedeniyle tasarladığımız dünyayı sürekli değiştirmek zorunda kalmadık. Kağıt üzerinde konu anlatımlarını, questlerin içeriklerini zamanında ve doğru şekilde hazırladığımız için; bunları 2D ve 3D ortama aktarırken zorlanmadık hatta çok büyük kolaylık oldu. Haftalık çalışmalar ve grup toplantıları yaparak projemizi zamanında teslim ettik.
Öncelikle dersi alacak arkadaşlarımdan ilk tavsiyem tasarım ve inşa sürecinden önce sahip oldukları tasarım ve teknik yeterliliklerini kontrol etmeleri ve böylece kendilerine yönelik bir ihtiyaç analizi yapmaları gerekmektedir. Böylece yeterliliklerini tespit ederek derste özellikle odaklanmaları gereken noktaları kaçırmamaları sağlanmış olur.

Dersi alan arkadaşların devamsızlık yapmamaları. Çünkü bu ders grup projesi olarak işlendiğinden bir kişinin dersi kaçırması tüm grubu etkileyecektir ve proje sürecini sekteye uğratacaktır.


Tasarım yapacakları dünyayı iyi tanımalarını tavsiye ederim focus a başlamadan önce. Dünyada neler yapılabileceğini tasarım yaparken değil de önceden bilirlerse hayal güçlerini daha iyi kullanabilirler.

Hayalci olmalarını tavsiye ederim hayal kurmaktan korkmasınlar birde eğlenceli nesneler kullanabilirler. Grup çalışmalarını aksatmadan görev dağılımını çok iyi yapmalarını tavsiye ederim.
Haftalık programa uymaları, derse devam edip hocamızın açıklamalarını ve isteklerini dikkatli şekilde dinlemelerini tavsiye ederim. Hocamızın istedikleri raporları zamanında yapan ve de derse devam eden bir öğrenci bu dersteki hedef davranışları kazanacaktır.
Projede eğitim hedefleri olmadan kesinlikle bir şablonu tam olarak belirlememeleri, focusu bu hedeflere göre belirlemelerini tavsiye ederdim. Zira biz bu yüzden 1 hafta kaybettik.

Kendi 3 boyutlu şekil yapacağım diye şartlandırma. Önemli olan eğitim hedeflerini 3 boyutlu ortamda gerçekleştirebilme.


- En önemli tavsiyem gruplar belli olduktan sonra her şeyi en küçük ayrıntısına kadar grupça karşılaştırmaları.

- Görev paylaşımı yapmaları ve verilen görevlerin tamamlanmaması riskine karşı aynı görevleri farklı kişilere ikincil görev olarak dağıtılması. Böylece birincil kişi görevi yapmadığında ikinci kişi görevi tamamlıyacak ve proje aksamıyacaktır.

- Projenin başladığı ilk günden itibaren ileride çalışabilecek internete bağlı biryer düşünülmesi. Eğer evde kalınıyorsa eve adsl bağlatılabilir. Çünkü, gerçekten proje sırasında bulunduğunuz yerde internetin bulunması sizin için büyük bir artı konumuna dönüşüyor.

- Bir de grup projesi olması hasebiyle arkadaşıma gerçekten çok sabırlı olmasını tavsiye ederim. Çünkü, bizim bölümde ki bütün grup projelerinde kesinlikle sorun çıkıyor.(En sorunsuz gruplarda bile. Ya başta her şeyi bütün grup üyeleriyle konuşmak yada projenin sonuna kadar büyük sabır istiyor.)( Projenin zamanında tamamlanabilmesi için gerekli.Biz başında her şeyi konuştuğumuz için )


Bu dersin web ile uğraşan kişiler ve 3d motorlarına ilgisi olan kişiler için gerçekte önemli olduğunu, bu derste kendilerini geliştirmeye çalışmalarını ve web programlamada kendilerini geliştirebilecekleri tek dersin bu olduğunu söylerdim.
Zaman açısından hiçbir problem yaşamaması için ders planını sürekli takip etmesini ve yapılması gerekenleri zamanında yapmasını tavsiye ederim. Grupla sık sık toplantı yapılmalı ve herkesin üzerine düşen görevi yapması gerektiğini söylerim. Kesinlikle hedef kitleye uygun bir efsane bulmalarını ve arayüz tasarım belgesini mümkün olduğunca ayrıntılı hazırlamalarını tavsiye ederim. Böylelikle süreç çok daha hızlı ilerleyecektir(Bu bizim projemizi kolaylaştırdı). Kullanışlılık testini ise mümkün olduğunca çok kullanıcıya uygulamalarının da sağlıklı olacağını söylerim. Derse devam bence çok önemli. Hem kişinin notunu etkiliyor hem de derste verilen bilgiler proje için ipuçları veriyor. Bir de toplantılar için zaman yaratılmış oluyor.
Projeler açısından kendisini zorlamasını tavsiye ederdim. Çünkü sonunda kendi emeğinizle ortaya güzel bir ürün çıkarmanın mutluluğu tarif edilemez. Belki biraz yorucu olacağını, süreçte beklenmedik problemlerle karşılaşabileceğini ancak bunların karşısında umutsuzluğa kapılmamasını ve çalışmaya devam etmesini tavsiye ederdim. Projeler genellikle grup halinde yapıldığı için grup içinde işbirliğine önem vermesini tavsiye ederdim. Grup projelerinde aldığı sorumluluğu en iyi şekilde yerine getirmesini tavsiye ederdim. Çünkü ortaya ortak bir ürün konuluyor ve bireyin başarısı grubun başarısını da beraberinde getiriyor. Yine grup içinde görev dağılımına özen göstermelerini tavsiye ederdim ve gerektiğinde görev değişikliği olabileceğini söylerdim. Çünkü daha öncede belirttiğim gibi süreç içinde beklenmedik olaylar gelişebiliyor. Proje çalışmalarında son olarak önemli gördüğüm nokta ise belirlenen çalışma takvimine uyulması. Çünkü bu bir süreç ve ne kadar uzun görünse de çok kısa zamanda bittiğini farkediyorsunuz.

Dersin içeriği açısından da; derse devam etmesini, sizi dikkatli dinlemesini tavsiye ederdim. Laboratuarlarda geçirilen zamanı verimli bir şekilde kullanmasını ve özellikle bu zamanlarda grubuyla birlikte çalışmasını tavsiye ederdim.

Tasarım konusunda öğrendiklerini hayatındaki diğer çalışmalarda da rahatlıkla kullanabileceğini söylerdim.

Bu dersi gelecekte alacak arkadaşıma özellikle 3 boyutlu tasarım programları hakkında bilgi sahibi olmasını isterim. Ders kapsamında yaptığımız projelerde kullandığımız nesneleri bize verilen alanlarda alarak kullandık. Yapılacak bir projede bazen çok değişik 3 boyutlu nesnelere ihtiyaç duyulabilir. Bundan dolayı 3 boyutlu nesnelerin yapılabildiği veya mevcut bir 3 boyutlu nesnenin özelliklerinin değiştirilebildiği, 3 boyutlu tasarım programları hakkında yeteri düzeyde bilgi sahibi olmasının kendisi açısından yararlı olacağını düşünmekteyim. Ayrıca web tasarımına yönelik programlar hakkında bilgi sahibi olmasının da kendisi açısından faydalı olacağına inanıyorum.


Bu dersi gelecekte alacak bir arkadaşıma söyleyeceğim bir çok fikir vardır..Öncelikle kendisine iyi bir düzeyde 3 boyutlu bir tasarım programı ( örnek :3DSmax,Lightwave vb.) hakkında bilgi sahibi olmasını önerirdim..Daha sonra bu dersi almadan önce 3 boyutlu ortamın teknik altyapısı hakkında ayrıntılı bir bilgi edinmesini önerirdim..Örneğin bizim kullandığımız Quest Atlantis alanın altyapısında C/C++ la ilgili bazı kodlamalar hakkında bir bilgi sahibi olunduğunda yada bu kod yapısının nasıl kullanabileceği hakkında bir bilgi edinildiğinde “bot” ları kullanabilme yetisine sahibi olunabiliyor..Bu botları kullanarak Quest Atlantis alanın içinde uzun bir süreç içerisinde yapılacak işleri çok kısa bir sürede yapabilme sahibi oluyorduk…Tabii gelecekte bu dersi alacak arkadaşımın da böyle özellikleri önceden bilip dersi aldıktan sonra ortaya çıkaracak ürününde kalitesinin artmasını sağlayacaktır..
Ders planında verilen süreci aksatmamalarını, 3 boyutlu ortamdaki tecrübelerini paylaşmalarını ve hayal güçlerini kullanmalarını, gruptaki üyelerin birbirleriyle sürekli etkileşim halinde olmalarını, grup üyelerinin hepsinin projeye katkıda bulunmalarını, focusu iyi hazırlamalarını hazırlanan focus içerik ve de hedeflerin birbiriyle ilişkili olmasını tavsiye edebilirim. Kağıt üzerinde hazırladıkları binaların kare ve de dikdörtgen şeklinde hazırlamalarını, belli bir alana çok fazla nesne yerleştirmemelerini ve de çok katlı binalar inşa etmemelerini tavsiye edebilirim.. Çünkü inşa sırasında zorluklar çekebilirler.
Dersin arkadaşıma medya tasarımı hakkında katkıda bulunacağını söylerdim. Bu ders sayesinde üç boyutlu ortamların ona daha anlaşılır gelmesini sağlayacağından bahsederim. Ayrıca grup olarak çalışmanın daha etkili olarak uygulandığı bir ders içeriğine sahip olduğunu, bu sayede grup üyelerinin her biri üstüne düşen görevleri zamanında yapmak zorunda olduğundan bahsederim. Üç boyutlu ortamlarda etkili tasarımlar gerçekleştirebileceğinden bahsederim. Üç boyutlu ortamı tasarlarken aynı zamanda iki boyutlu ortamla da iç içe bir yapı oluşturabileceğinden bahsederdim. Böylece kullanıcıya çeşitlilik bakımından daha çok seçenek imkanı sunabileceğini anlatırdım.
Bu derste daha iyi şeyler yapabilmesi için öncelikle oyuna uygun 3D cisimleri kendisi hazırlayabilir çünkü istediği bir cismi bulmakta zorlanabilir bu yüzdende oyunda bazı değişikliklere gidebilir.

Hazırlayacağı konunun amacına uygun bir hikaye oluşturması çok önemli bu sayede kullanıcı oyundan sıkılmaz. Oyunda 2D ile 3D arasındaki iletişimi çok iyi ayarlamalı.


Bu dersin özellikle tasarım alanında kazandırdığı çok şey oldu. Özellikle gelecekte öğretmenlik yapmak istemeyen, yazılım alanında kendini geliştirmek isteyen arkadaşlar bu dersin ileriye dönük kazandıracağı şeyleri kaçırmamalılar.

Dersin başında hocamız bazı kurallardan bahsetmişti. Aslında insanlar nedense kuralları sevmez, ancak bu kurallar zaten hepimizin bildiği ancak bazen özen göstermediğimiz şeylerdi, bu açıdan arkadaşlara mümkün olduğunca bu kurallara uymalarını tavsiye ederim.

Mümkün olduğunca derse devam durumuna dikkat etsinler. Hem dersten azami oranda faydalanmış olurlar, hem de grup çalışmalarına katılımları ve katkıları artar.

Grup çalışmasına başlarken işbölümü yapmalarını tavsiye ediyorum. Böylece gruptaki her elemanın görevi belli olur, görev karmaşası yaşanmamış olur. Grup çalışmalarını yaparken ellerinden gelen çabayı göstermeleri ürünün kalitesini artıracağını unutmamalılar. Grup çalışmalarını gruptaki bir iki eleman üzerine bırakılmamalı, çünkü kaybedenler bu şekilde davrananlar olur, dersten hiç verim alamazlar. Bu dersi alan arkadaşlar, eğer birçok teknik bilgiye sahiplerse bu becerileri öğretimin tasarlanmasında ve genel tasarımda, eğer birçok tasarım becerisine sahiplerse bu bilgileri teknik bilgilerini geliştirmek için kullanmalarını tavsiye ederim.


Yapılacak işleri son günden önce bitirsinler . özellikle projelerin sunulacağı hafta ellerini cabuk tutup sunuma birkaç gün kala işlerini halletsinler, çünkü sürekli ekleme ve değişiklik sözkonusu olabiliyor ve zaman kalmayınca bize de uğraşsaydık daha iyi olurdu mazereti kalıyor.
Bu dersi alacak olan arkadaşıma öncelikle hayal gücünü sonuna kadar zorlamasını ve burada her şeyin mümkün olabileceğini bilmesini tavsiye ederim. Yaratıcılıktan korkmamasını ve Tasarımlarını yaparken her şeyin planlı programlı bir şekilde yapmasını çünkü zamanın çok önemli olduğunu, öncelikle yapılacak işleri belirleyip tüm gereksinimleri tamamlayıp tarsıma ondan sonra bilgisayar kısmına geçmesini tavsiye ederim.
Bu derse gereken önemi vermesini, derse devam etmesini, derste verilenlerle yetinmeyip internetin geniş imkanlarını kullanmasını söylerdim. Çünkü insanlar bir şeyin (bu gerek ders olsun gerek başka bir şey olsun) değerini başta anlayamayabiliyorlar ve genellikle iş işten geçtikten sonra anlıyorlar. Derse devam ise çok önemli. Bir dersi kaçırdığınızda bu size gerçekten büyük kayıplara mal olabiliyor. Derste verilenlerle yetinmeye kalkarsa da çok bir verim alamaz. Kendisini sınırlamamasını, dersle alakalı kullanabileceği programları araştırıp öğrenmesini ve kendisini mümkün olduğunca geliştirmesini söylerdim.
Öncelikle 2 boyutlu alanı daha mantıklı ve kullanışlı hale getirmelerini tavsiye ederim. Oynayan kişi oyunun kendine hitap ettiğini bu kısımdan anlayabilmeli. Ayrıca kontrollerin, şifrelerin görevlerin ve daha birçok programsal ihtiyaçlarını php, aspnet, mysql gibi web programlama dilleriyle sağlayabilir. Tabiî ki 2 boyutlu alan ile 3 boyutlu alan arasındaki ilişkiyi ve geçişleri iyi sağlamalarını da tavsiye ederim. Konuyu ve tasarımı oyun mantığına daha yakın hale getirmesi eğitsel olması açısından daha güzel olur.

Ayrıca seçeceği focus hem hedef kitleye uygun olmalı hem de oyuna birden fazla ders konusunu ve hedef davranışı kazandıran içerik kazandırmalı. Böylece hem oyunun tasarlanması için harcanan zaman boşa gitmeyecek hem de oynamak için geçirilen zaman boşa gitmeyecektir.

Madem eğitsel oyun yapıyoruz bunun hem eğitsel yönünü hem de oyun yönünü çok kuvvetli tutmalıyız. İkisinden de taviz veremeyiz. Verdiğimiz her taviz oyunun işlevselliğini azaltır.

Bu yüzden derse başlamadan önce çok oynanan birkaç oyun tüm yönleriyle incelenmeli ve bu eğitsel oyuna, oyunu oyun yapan özellikler eklenmelidir. Bir alana belli sayıda nesne eklenebileceğini hatırlatırım. Ayrıca internetteki kaynaklardan daha orijinal ve hikâyeyi destekleyen nesneler bulmalarını ve kullanmalarını tavsiye ederim.


Bu dersi gelecekte alacak arkadaşlara ilk tavsiyem derslere düzenli olarak katılmaları olur. Çünkü bu ders esnasında herşey bir sıra ile ilerliyor ve 3D ortamda bir tasarım yapmak kolay olmayan bir iş olduğundan dersi kaçırdıklarında projelerinin ve kendilerin ilerlemelerinde aksamalar olabilir. İkinci tavsiyem bu ders esnasında projelerine her konuda destek olmaya çalışmaları olur çünkü bu ders esnasında grup arkadaşları ile iletişimlerini koparmazlar ve projenin her aşamasında biraz görev alırlarsa birçok konuda bilgi sahibi olabilirler. Tasarım ve teknik konulardaki bilgilerini daha da geliştirebilirler. Ayrıca bir diğer tavsiyem de tartışma listelerini düzenli olarak kullanmaları olur. Eğer tartışma listelerine katılırlarsa birçok konuda bilgi edinmeleri daha kolay olur ve diğer arkadaşlarına da yardım edebilirler böylece daha güzel projeler ortaya çıkar. Ayrıca tartışma listelerini kullanarak grup arkadaşları ile iletişim kurmaları daha kolay olur. Bu özellikle bu dersi üstten ya da alttan alan öğrenciler için faydalı olur çünkü bu arkadaşlar ile iletişim kurma konusunda bizim projelerimiz esnasında her grupta bazı sorunlar ortaya çıktı.
Grup çalışması oldukça yararlı aslında. Bir problemi çözmek için birlikte çalışıyorsun. Bu yüzden kesinlikle grubuyla iyi geçinmesini öneririm grup toplantılarına katılmalı ve arkadaşlarının fikirlerine önem vermeli. Gruptaki sorumluluklarını yerine getirmeli.

Aslında gruptaki sorumluluklarını yerine zamanın da getirmeli. Çünkü zaman projedeki değerli şeylerden birisi. Aslında siz en son bütün projenin teslimi yerine küçük adımlarla süreci sürekli kontrol ederek zamanlama konusunda bize yardımcı oluyorsunuz. Gene de herkes üstüne düşen görevi zamanında yerine getirirse projenin hiç aksamadan ve sıkışmadan, diğer derslerini de aksatmadan yürüdüğünü görecektir. Bu projede grup arkadaşlarıyla birlikte çalışabileceği en uygun saatler lab saatleri o yüzden bütün gruplar lab saatlerini iyi değerlendirmeli.

Gene arkadışıma derse devem etmesini tavsiye ederdim. Sizi dikkatli dinlemesini ve ipuçlarını kaçırmamasını tavsiye dederdim.

Tam bir proje ortaya çıkarmak gerçekten çok keyifli birşey bence. Ayrıcada öğrenme açısından çok yararlı. Bu yüzden projedeki görevlerine gerçekten isteyerek dört elle sarılmalı.


Onlara herseyin zamaninda yapildigini,sona dogru sikismalarin olmadigini,bu yuzden rahat geçen bir ders oldugunu soylerim. Devamsizliklarina ozen gostermelerini soylerim. Tasarimi ve 3D yi ogreneceklerini ve grup çalismasinin tam olarak gerçeklestigi,hoca kontrolunde bir ders derim.
Proje çalışması = grup çalışmasıdır. Grup içinde saygıyı ve kendin için değil grup için çalışman gerektiğini söylerdim. Ve de gerekmedikçe devamsızlık hakkını kullanmamalısın derdim.
Proje de yapacakları etkinliği seçmeden önce programın hangi yönlerini uygulayabileceklerini iyi tespit etmeleri gerekli ve kütüphanelerdeki araçları iyice inceleyip hangilerinin daha etkili olduğuna karar vermelerini öneririm.
Üç boyutun geleceğin teknolojisi olduğunu bu konuda kendisini son derece zorlamasını ve değişik oyun motorlarını araştırıp incelemesini, ve bir çok üç boyut tasarım programını öğrenip etkili kullanmayı öğrenmesini tavsiye ederim.
İleride bu dersi alacak arkadaşlara derse sürekli devam etmelerini, öğretmenin tavsiye ve yönergelerini iyi takip etmelerini ve eğlenceli ve çaba gerektiren bir ders olduğu için daha çok önem göstermeleri gerektiğini söylerdim.
Öncellikle bu dersin ürünün anında görülebilindiği için kişinin kendi yaptığını görebilmesiyle hatalarının ve başarılarını anında görebilmektedir. Bu ders için ayrılan sürenin yetersiz kaldığını bu çalışmaların sürekli yapılması gerektiği yetersiz bilgi, beceri ve tasarım eksikliklerinin bu süre zarfında hızla giderilmesi gerektiği yoğun bir çlaışma ortamı olmasına rağmen kazanımın anında görüldüğünde bireyi yeteri kadar güdülediği kanısındayım.Daha gerçekçi ve hayatta dah kolay uyarlandıığında birey öğrenmesi için daha etkili olduğunu bu tür çalışmalarla birey eğitiminde istenilen hedeflere dah kolay ulaşıldığından bu çalışmalara gerekli önemin verilmesi tavsiye edebilirim.
İlk olarak php öğrenmelerini söylerdim. Çünkü php bilenlerin hazırladığı projeler daha profesyonel olmuştu. Ayrıca ders hocasının hazırladığı haftalık etkinlik planına tam olarak uymalarını tavsiye ederim. Kullanışlılık testi de projenin geliştirilmesinde önemli bir aşama olduğundan dolayı olabildiğince fazla kişiye uygulamalarını tavsiye ederim. Arayüz tasarım belgesini de mümkün olduğunca ayrıntılı yapmaları iyi olur.
Bu dersi ileride alacak arkadaşıma öneri olarak dersin çok eğlenceli ve keyifli olduğunu söyleyebilirim. 3D ortamda bir yazılım ve oyun tasarlamanın keyfine varacak, ders için oldukça fazla zaman ayırmasını ve tasarım sınırlarını zorlamasını öneririm. Eğer kendini verir ve süreci iyi bir çalışmayla geçirirse oldukça güzel bir ürün çıkacağından emin olsun. Ben inanın bu dersi bir kez daha almak isterdim. Dersin kesinle ona fayda sağlayacağını ve ortaya çıkan ürünü gördükten sonra yorgunluğunu kesinlikle söyleyebilirim. Bu dersi alan pişman olmaz.
Öncelikle benim dersi almadan önceki en büyük eksiğim olan veri tabanı sistemini internette uygulamayı öğrenmesini tavsiye ederim. İkinci olarak ise bir tane 3d nesne oluşturma programı öğrenip ona göre kendi nesnelerini oluşturmasını, projesine böylelikle ayrılık ve özgünlük kazandırmasını tavsiye ederdim. Son olarak ise bizim hikayemiz gibi kullanıcıyı gerçekten oyuna çekecek bir hikaye bulmasını tavsiye ederdim.
Dersin eğitimi 3 boyutlu ortama taşıdığını bu nedenle de eğlenceli geçeceğini söylerdim.Bir web sayfasının nasıl hazırlanacağını bilmesinin onun için yararlı olacağını

belirtirdim.Derslere devam etmesinin önemini vurgulardım.


Eğer bir grup çalışması yapılacaksa en başta görevler daha en başından paylaşılmalı ve herkes görevini bilmeli. Ayrıca süreci doğru bir şekilde izlemenin çok faydalı olacağına inanıyorum. Bir işlemi bir hafta geciktirmek kimi zaman daha sonraki haftaların da aksamasına yol açabiliyor. Bunun yanında 3 boyutlu ortamda tasarım yaparken sürekli yapılan tasarımların kontrol edilmesi gerekiyor bazen nesnelerde ufak oynamalar olabiliyor. Birde grup çalışmalarında grup elemanlarının birbiri ile uyum içinde olması gerek bunun içinde ders saatleri mümkün olduğunca birbiriyle uyuşmalı yada boş vakitler düzenli bir şekilde ayarlanmasında fayda var.
3 boyutlu alanı iyi bir şekilde tasarlamalarını ve eğer bizim projede(ppt2) olduğu gibi alanın üstünü de kullanacaklarsa dikkatli olmalarını çünkü üst katlarda nesne ekleme problemlerinin olacağını söylerdim.

Grup üyelerinin yeteneklerini proje başında öğrenmelerini ve buna göre bir görev dağılımı yapmalarını isterdim.

3 boyutlu nesne arama ve değiştirme konusunda daha fazla uğraşmalarını isterdim.

Kullanışlılık testini daha fazla kişiye uygulamalarını söylerdim. Böylece yaptıkları yanlış ve eksiklikleri daha iyi görebilirler.


Öncelikle bu dersi aldığım için kendimi çok şanslı hissediyorum.Çünkü herhalde bir daha bu tür bir 3 boyutlu dünya oluşturmak gibi bir şansım olmayacak.Bu dersi alacak arkadaşların öncelikle şunu bilmesi gerekmektedir.Bu ders bir proje geliştirme dersi ve geliştirdiğimiz projeler tamamen bizim ürünlerimiz.Arkadaşlara bu projelerini geliştirirken çok iyi bir şekilde işbölümü yapmalarını öneririm.Bu derste bizim işimize çok yaradı bu.Ve bu proje kapsamında 3d ortamların nasıl tasarlandığı nasıl programlandığı hakkında iyi bilgilenmelerini isterim.Ayrıca kendi mevcut tasarım ve programlama becerilerini bu derste daha da ilerletmelerini tavsiye ederim.
Ara yüz tasarım belgesi hazırlarken daha bir ince eleyip sık dokusunlar. Bilgisayar ortamına geçtikleri zaman bunun çok faydasını göreceklerinden hiç kuşkum yok.

Gruplar belli olduktan sonra her şeyi en küçük ayrıntısına kadar grupça karşılaştırmaları.

Kullanıcı grubu özelliklerini de kesinlikle göz ardı etmesinler, çünkü bilgisayar ortamına geçtiklerinde hazırlanan projenin kullanıcının ihtiyaçlarına cevap verebilmesi gerekir.

Mümkün olduğunca bilgisayar başında uygulamalar ve denemeler yapsınlar.

QA ortamındaki nesnelerle ilgili komutları deneyerek öğrenmeye çalışsınlar.

Derste verilen bilgileri not alsınlar ve sadece bununla yetinmesinler.


Tavsiyem ; 3 boyutlu ortamda çalışacak olmanız ilk başta gözünüzü korkutmasın. Birşeyler yapabildiğini, üretebildiğini görmek ; kendi dünyanı yapabildiğini görmek, bu dünyanın bir eğitim aracı olarak kullanılabileceğini bilmek projenin gidişatını etkileyecektir.
Bu dersi gelecekte olan arkadaşıma ilk tavsiyem herhalde focus ve hikaye ile ilgili olurdu. Senaryolarını iyi belirlemelerini tavsiye ederdim. Çünkü senaryo hazırlandıktan sonra ve hazırlanan senaryo gerçekten emek verilerek, düşünülerek hazırlanmışsa projenin yarısı bitmiş oluyor. Senaryoda her şey belirtiliyor ve oradaki taslaklara, hikayeye ve bilgilere dayanılarak proje adım adım gerçekleşiyor. Daha sonra 3 boyutlu nesneler üzerinde çalışmasını tavsiye ederdim. Ben 3 boyutlu nesnelerle ilk defa bu proje ile uğraşmaya başladım. İyi ki de uğraşmışım, bu nesnelerle uğraşmak zaman içerisinde insana zevk vermeye başlıyor. Onun için de arkadaşıma 3 boyutlu nesnelerle uğraşmasını isterdim ki ilk başlarda bizim gibi zorluk çekmesin. Çünkü biz bu projenin başında 3 boyutlu nesneleri kendimiz çizmeyi düşünüyorduk ama gerçekten çok zor bir iş olduğundan başaramadık.
Dersleri iyi takip edip , öğretmenlerin açıklamalarını dikkatlice dinlemeliler.Bu onların yapacakları konusunda zihinlerinde oluşabilecek soru işaretlerinin azalmasını sağlayacaktır.Ayrıca grup arkadaşları ile yakın iletişimde olmalıdırlar.Olabildiğince bir arada çalışmalılar.Aksi halde birbirinden habersiz yapılan proje parçaları birleştirildiğinde pek bir anlam ifade etmez ve kullanıcının kafasını karıştırabilir.Sorumluluklarını zamanında yerine getirmeliler yoksa daha sonra çok güç durumda kalabilirler.Projenin kağıt üzerinde tasarımını iyi yapmalılar aksi durumda bu hataları gidermek çok zor olacaktır.Hatta bu projenin amacından uzaklaşmaya sebep veren değişikliklere neden olabilir.
Projeye gereken önemi vermesini ve fırsat buldukça bununla uğraşmasını, kendine yeni şeyler katmak için bu fırsatı değerlendirmesini tavsiye ederdim. Flash, photoshop gibi programları bilmiyor olabilir. Fakat önemli olan bir yerden başlamaktır diye düşünüyorum. Özellikle bizim bölümümüzde çok fazla çaba göstermeden bir şeyler kazanılmıyor. Kimse bir programı size tamamen öğretmiyor. Temeli alıyorsun, ama gerisi senin elinde. Ya olduğun yerde sayarsın ya da kendini geliştirirsin.

Ayrıca eğitim kısmını da çok iyi hazırlamaya çalışmasını tavsiye ederdim. Çünkü sonuçta biz birer eğitimci olarak yetiştiriliyoruz. Bu işi iyi yapmalıyız.


Eğer ilk defa böyle bir ortamda tasarım yapıyorsa, ilk olarak bu ortamı tanımasını ve bu ortamda örnek uygulamalar yapmasını ve ne yapabildiğini görmesini önerirdim. Çünkü tasarıma başladığınız zaman(kağıt üzerinde bitmiş tasarıma ) istediklerinizin hepsini yapamıyorsunuz. Birde tasarım yaparken ders hocasından sürekli bilgi almasını öneririm. Tasarımını çok karışık ve çok basit yapmamasını, konusu neyse onu en iyi şekilde yansıtacak şekilde yapmasını öneririm. Çok karışık bir tasarım hem zaman kaybı yaratır hem de istenileni vermez. Basit tasarım ise kullanıcıya cazip gelmez. Bunarlara dikkat etmek gerekiyor. Birde 3d ile 2d alanları tasarlamadan önce bolca örnek çalışmaları yapmalarını öneririm.
Bu dersi alacak birine, bu dersi almadan önce programlamada kendini biraz geliştirmiş olması ve eğitim dersleri hakkında çok fazla bilgiye sahip olması gerekiyor çünkü ilköğretim düzeyine hitap eden projeler geliştirdiğimizden çocuğun hazır bulunuşluk düzeyinin iyi bilinmesi gerekiyor. Bir de tasarım konusunda bilgilenmesini tavsiye ederim.
Bu dersi alacak arkadaşıma ilk tavsiyem projedeki hedefleri doğrultusunda en uygun olabilecek hikaye ve focusu seçmesini önerirdim. Çünkü bunlar projenin en önemli parçalarından birisi bence. Bu projenin ne amaçla yapıldığını belirtiyor ve kullanıcıyı etkileyen en önemli etkenlerin başında yer alıyor. Anlatılan hikaye ve kullanıcıdan istenen şeyler anlamlı ve etkili ise kullanıcılar oyunu oynamak için istekli oluyor. Bunları kullanışlılık testi yaparken anlamış olduk. Öncelikle bunlara dikkat etmesini önerirdim.

Aynı zamanda 2 boyutlu ortam ile 3 boyutlu ortamın da uyumlu olmasına dikkat etmesi gerektiğini söylerdim. Kullanacağı nesnelerin, konusu ve hazırlamak istediği ortam ile uyumlu olmasını söylerdim. Çünkü bu kullanıcıyı etkilemektedir.

2 boyutlu ortamında konu ile ilgili uyumluluğunun önemli olduğunu ve 3 boyutlu ortam ile örtüşmesi gerektiğini bu konuya dikkat etmelerini önerirdim.

Yapılan bütün bu çalışmalar bir grup çalışması olduğundan grup uyumuna dikkat etmesini tavsiye ederdi. Mesela grupta bir görev dağılı yapmalarını, kendisine düşen görevleri zamanında yapmasını, mümkün olduğunca gruptan kopuk olmamasını tavsiye ederdim.

Yapacağı kullanışlılık testini mümkün olduğunca çok kullanıcı üzerinde yapmasını tavsiye ederdim. Çünkü kişi sayısının fazlalığı hataların ortaya çıkmasını sağlıyor.
Grup çalışmalarında daha çok şey öğrenmesi için çaba göstermesini tavsiye ederdim.

Zamanı en verimli şekilde kullanmasını tavsiye ederdim.

Derse devamlı katılmasını ve öğretmenin anlattıklarından yararlanmasını tavsiye ederdim.

3D ortamında daha fazla zaman geçirmesini tavsiye ederdim.

Araştırmacı bir kimlik sergilemesini tavsiye ederdim.

Bilgilerini proje boyunca arkadaşları ile paylaşmasını ve arkadaşlarının bilgilerinden faydalanmasını isterdim.Dersin prosedürüne dikkat etmesini isterdim.

Laboratuvar saatlerini en güzel şekilde değerlendirmesini tavsiye ederdim.

Yüklə 70,89 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə