İSlam insan iÇİNDİr muhterem Müslümanlar!Yüklə 9,29 Kb.
tarix05.09.2018
ölçüsü9,29 Kb.
#77080

02.03.2018

وَسَخَّرَ لَكُمْ مَا فِي السَّمٰوَاتِ وَمَا فِي الْاَرْضِ جَم۪يعًا مِنْهُۜ اِنَّ ف۪ي ذٰلِكَ لَاٰيَاتٍ لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَİSLAM İNSAN İÇİNDİR

Muhterem Müslümanlar!

Allah-u Teala içinde yaşadığımız kainatı mükemmel bir şekilde yaratıp, düzene koymuştur. Yarattığı varlıklar içerisinde de en üstün ve mükemmel olanı insandır. Bu gerçeği Rabbimiz “Andolsun ki, biz insanı en güzel biçimde yarattık.” (Tin 4) buyurarak ifade etmiştir.Aziz Mü’minler!

Göklerdeki ve yerdeki her şeyi katında (bir nimet olarak) sizin hizmetinize verendir. Elbette bunda düşünen bir toplum için deliller vardır.” (Casiye 13) ayeti kerimesinden de anlaşıldığı üzere Yüce Rabbimiz göklerde ve yerde ne varsa insanın emrine vermiş, insan için yaratmıştır. Akıl, iman, ilim, evlat, mal sıhhat… gibi daha pek çok nimeti insanoğluna veren Rabbimiz, insanı yarattığı diğer varlıklardan üstün kılmış, onu yer yüzündeki halifesi olarak nitelendirmiştir.

Yaratılan diğer varlıklardan farklı olarak akıl ve irade vermek suretiyle insana verdiği kararları uygulayabilme kabiliyeti vererek onu özgür bırakmıştır. Fakat bu özgürlük sınırsız olmayıp “İnsan, kendisinin başıboş bırakılacağını mı zanneder” (Kıyamet 36) ayeti kerimesi gereğince bir sorumluluk yüklenmiştir. İnsandan başka bütün varlıklar insana hizmet için yaratıldığı gibi insan da Allah’a iman ve ibadet etmek için yaratılmıştır.

Ben insanları ve cinleri ancak bana ibadet etsinler diye yarattım” (Zariyat 56) ayeti kerimesi bu gerçeği ifade etmektedir. Bundan dolayı insan bu dünyada yaptıklarından Rabbine hesap verecektir.

Rabbimiz lütfu gereği insana pek çok nimet verdiği gibi kendisini hem bu dünyada hem de ahirette mutluluğa ulaştıracak olan emir ve yasaklarını insanlara ulaştırıp onlara örnek olacak pek çok peygamber göndererek bildirmiş, peygamberlere gönderdiği kitaplar sayesinde insanı muhatap alarak, güzel bir üslupla onu daima doğru yola çağırmış, emir ve yasaklarını anlatan bir peygamber göndermedikçe kimseye azap etmeyeceğini bildirmiştir.

Hz. Adem’den Hz. Muhammed Mustafa (s.a.s.)’ya kadar gönderilen bütün peygamberler insanın dinini, nefsini, aklını, neslini, ve malını koruyacak hükümler getirerek insanı Allah’ın (c.c.) emrine uygun yaşamaya, dolayısıyla mutluluğa yönlendirmişlerdir.Değerli Cemaat!

Allah-u Teala’nın bizler için göndermiş olduğu İslam Dini, her zaman insanın maslahatını esas alan hükümler getirmiştir. Namazın; kişiyi kötülüklerden uzak tutması, orucun; nefsi kontrol altına alıp iradeyi güçlendirmesi, zekatın; diğerkâmlığa teşvik etmesi, hac ibadetinin; müslümaların kaynaşmasına vesile olması; kan davalarının, faizin, içkinin, kumarın, adam öldürmenin, hırsızlığın yasaklanması bu faydalardan sadece birkaç tanesidir.

Bize düşen görev Allah’a (c.c.) karşı sorumluluklarımızı bilerek, O’na ait olduğumuzun ve nihayetinde O’na döneceğimizin farkında olarak yaşamaktır.

Necmiye ÇağdaşGöteborg

Yüklə 9,29 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2023
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə