İslamofobi Hasan Tahsin salur özetYüklə 5,92 Kb.
tarix17.01.2019
ölçüsü5,92 Kb.
#98171

İSLAMOFOBİ

Hasan Tahsin SALURÖzet

Batılıların özellikle günümüzde gündelik hayatlarında çok fazla kullandıkları “İslamofobi” kelime anlamı olarak “İslam korkusu” demektir. Batının Müslümanlara ve İslam dinine yönelik ön yargı ve ayrımcılığından kaynaklanmaktadır. Bu ayrımcılık ve önyargı Müslümanların eğitim, sağlık, iş ve çalışma alanındaki zorluklar gibi birçok hizmet konusunda olumsuz durumlarla karşılaşmalarına sebep olmaktadır. Batılılar “İslamofobi” çatısı altında Müslümanlara karşı düşmanlık gütmekte, nefret ve kin beslemektedir.

Batı’nın İslam dinine ve Müslümanlara yönelik düşmanlığının tırmanışının her ne kadar yakın tarihimizde ki 11 Eylül olayı ve sonrasında başladığı ve arttığı düşünülse de bu olay öncesinde de tarihte buna bol miktarda örnek vermek mümkündür. Haçlı seferleri, İstanbul’un fethi gibi birçok tarihi olay bugünkü “İslamofobi”nin temelini atmıştır. Günümüzde ise “İslam korkusu” İslam ve terörün yan yana telaffuz edilmesi, İslam adı altında İslam dini ile ilgisi olmayan kişiler veya örgütlerce yapılan terör faaliyetleri sonucunda yeniden dirilmiştir. Batının tarihten gelen “İslam korkusu” yeniden canlanmıştır. Bu korku günümüzde Batı’nın Müslümanlara ve İslam ülkelerine karşı uluslararası siyasetini olumsuz etkilemektedir.

Batı İslam dinini ana haber bültenlerinden gördüğü kadarıyla tanıyor, savaşlar ve İslam adı altında başkalarının çıkarları için çalışan örgülerin insanlık dışı katliamlarıyla tanıyor. Burada Müslümanlara ve Müslüman ülkelere birtakım görevler düşüyor. İslam Arapçada “selam”dan gelir. Bir anlamı da “Barış”tır. İslam hoşgörü dinidir; insanı en kıymetli varlık olarak kabul eder. İnsan bilmediği şeyden korkar. Okumak öğrenmek ve korkuları yenmek gerekir. Müslümanlara düşen İslam dinini en doğru haliyle yaşamak, yaşatmak ve dünyaya örnek olarak sunmaktır.Bu çalışmada “İslamofobi”nin tarihi ve günümüzde ki örnekleri incelenmiş, bu örnekler sonucunda Müslümanların yaşadıkları zorluklar ve yapılabilecekler üzerinde durulmuştur.

Anahtar Kelimeler: İslamofobi, Batı, İslam, Müslüman, Korku

Kastamonu Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi,05321783355, hasantahsinsalur@gmail.com


Kataloq: wp-content -> uploads -> 2015

Yüklə 5,92 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə