İsraf etmeyin, tüketebileceğiniz kadar ekmek alınYüklə 87,54 Kb.
tarix28.08.2018
ölçüsü87,54 Kb.
#75516

“İsraf etmeyin, tüketebileceğiniz kadar ekmek alın”

Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası Genel Müdürü Ali İlkbahar, Dünya Gıda Günü’nde, özellikle ekmek israfı konusunda vatandaşlara çağrıda bulunarak, “Tüketebileceğiniz kadar ekmek alın” dedi.

Genel Müdür İlkbahar, dünyadaki açlık problemleri ile sağlıklı beslenme konularının hatırlatıldığı bu özel günde, ekmek israfının önlenmesine yönelik attıkları öncü adımları anlatarak, katkısız ekmeklerin, doğal ürünlerin yaygınlaşması, üretici ve tüketicilerin de buna destek vermesi gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye’de bir yılda çöpe atılan ekmek karşılığında 1 milyon 430 bin asgari ücretlinin 1 aylık maaşının ödenebileceğini anlatan İlkbahar, ekmek israfının önlenmesiyle okuldan, hastaneye, yoldan fabrikaya kadar pek çok alanda yatırım yapılabileceğini söyledi.

Halk Ekmek Fabrikası olarak, “Satabileceğin ve tüketebileceğin kadar ekmek al” sloganıyla bir kampanya başlattıklarını ve ekmek israfının önüne geçebilmek için çalışmalar yaptıklarını kaydeden Genel Müdür Ali İlkbahar, şöyle dedi:

“Öncelikle ekmek satan marketler, bakkallar ve benzeri satış büfelerinin satabilecekleri kadar ekmek almaları ve iadede bulunmamaları için, Türkiye’de ilk defa ‘iadesiz ekmek satışına’ imza attık.

Bu konudaki ikinci çalışmamız fabrikamızda günlük üretilip de satışa verilmeyen ekmeklerden Halk Çerez'i üretmek oldu. Bu çalışmamızla da ekmek israfının önlenmesi için ciddi bir adım attık.”

Sağlıklı ekmek üretimi konusunda yaptıkları çalışmalara ilişkin olarak da bilgi veren Ali İlkbahar, ürettikleri tam buğday ekmeğinin, başta Ankara, daha sonra da tüm Türkiye’de yaygınlaşması için büyük çaba sarf ettiklerini kaydetti. Genel Müdür İlkbahar, ayrıca 2008 yılında da ekmekte tuz oranının düşürülmesi için ilk adımın da kendileri tarafından atıldığını anlattı.

İlkbahar, “Katkısız ekmeklerin, doğal ürünlerin yaygınlaşması, üretici ve tüketicilerin buna destek vermesi, ekmek israfının önlenmesi gibi konuların oldukça önemli olduğuna inanıyoruz” dedi.

Onlar kapattırdı, Avrupa “En İyi Ulaşım Ödülü” verdi

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı gerçekleştirilen Ankara Bulvarı, Slovenya’nın Başkenti Ljubljana’da düzenlenen yarışmada, “Akıllı Kentlerde En İyi Ulaşım” ödülüne layık görüldü.

Ankara Bulvarı, uluslararası 600 katılımcının bir araya geldiği Forum’daki yarışmanın tüm kriterlerine uygunluğuyla da büyük övgü aldı.

Başkent’te yapımını gerçekleştirdiği proje, çalışma ve faaliyetler, Büyükşehir Belediyesi’ne uluslararası bir onur ödülü daha getirdi. Dünyanın çeşitli bölgelerindeki birçok kentin projeleriyle yarıştığı Slovenya’daki programda, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yeşiller içindeki 8 şeritli 14,5 kilometrelik dev Ankara Bulvarı, tüm rakiplerini geride bırakarak birinci oldu.

Ljubljana’da düzenlenen törende ödülü Genel Sekreter Yardımcısı ve Fen İşleri Dairesi Başkanı Vedat Üçpınar ile Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Ramazan Kabasakal, Ljubljana Belediye Başkanı Zoran Jankovıc’in elinden aldı.

Modern ve üstün kalitedeki görünümüyle başta organize sanayi olmak üzere Ankara’nın birçok bölgesini birbirine bağlayan, Başkent’in en önemli ana arterlerinden biri olarak hizmet veren Bulvarın gerekliliğini ve trafiğe sağlayacağı rahatlığı her fırsatta dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Ankara’nın dört bir tarafını birbirine bağlayan dev bulvar, sadece Ankara trafiğine değil, ülkemizin tanıtımına da büyük katkı sağlıyor. Bulvarın hak ettiği gerçek değer, yurtdışından gelen ödüllerle daha da net ortaya çıkıyor. Türkiye’de TMMOB’un ‘sökün bunu’ dediği bulvar, Avrupa’dan ödül alıyor” dedi.

SLOVENYA

CUMHURBAŞKANI’NIN

KATILDIĞI FORUM…

Uluslararası pek çok ülke, lider ve kuruluştan övgü ve ödüllere layık görülen Büyükşehir Belediyesi’nin, 2 yıl önce yapımını tamamlayarak hizmete açtığı Ankara Bulvarı, Slovenya’nın Başkenti Ljubljana’da düzenlenen “Ljubljana Forum” ve “Civitas Forum” kapsamındaki “Ljubljana Forum 2015 Ödülü” yarışmasında birincilik ödülü kazandı.

Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor, Avrupa Birliği Konseyi başta olmak üzere dünyanın dört bir tarafından 600 katılımcının yer aldığı Forumlar kapsamında Ljubljana Kalesi’nde düzenlenen yarışmada, “Akıllı Kentlerde En İyi Ulaşım” ödülüne layık görülen Ankara Bulvarı, taşıdığı kriterlerle de yarışmanın gözdesi oldu.

ANKARA; FİNALDE,

4 AYRI ÜLKENİN

ŞEHİRLERİYLE

YARIŞTI


Ljubljana’da düzenlenen yarışmada 10 ülkeden çeşitli kentlerin projelerini geride bırakan Ankara Bulvarı, finalde ise İngiltere’nin başkenti Londra, Slovenya’nın Başkenti Ljubljana, ve Gürcistan’ın başkenti Tiflis ile yarıştı.

Ana kriterleri; “Avrupa 2020 Stratejisine katkıları, istihdam artırıcı ve yüksek katma değer geliştirici katkıları, kentin genel gelişimine olan katkısı, Avrupa kimlik ve anlamına katkısı” olarak belirlenen yarışmada, Ankara Bulvarı’nın bu kriterlerin hepsini fazlasıyla karşıladığı belirtildi ve ödül Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne verildi.

Ödülü Genel Sekreter Yardımcısı ve Fen İşleri Dairesi Başkanı Vedat Üçpınar ile Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Ramazan Kabasakal, Ljubljana Belediye Başkanı Zoran Jankovic’in elinden aldı.

“ANKARA BULVARI BU

ÖDÜLÜ HAK ETTİ”

Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşümden, yeşillendirmeye, sosyal ve kültürel çalışmalarından alt ve üst yapıya kadar yüzlerce değişik çalışmasının ödüllerle taçlandırıldığını, her yıl bu ödüllere yenilerinin eklendiğini kaydeden Başkan Gökçek, “Bir ödül de Ankara Bulvarımıza geldi. Başkent’te yaptığımız bu dev bulvar, sağladığı yararlar, niteliği ve güzelliğiyle yurtdışından takdir topladı” dedi.

Yapılan her faaliyette olduğu gibi Ankara Bulvarı’nda da çok büyük engellemelere rağmen çalışmaktan yılmadıklarını hatırlatan Başkan Gökçek, “Bir kez daha yaptığımız işin haklılığı kanıtlanmış oldu. Hem de yurtdışında, dünyanın pek çok ülkesinden çeşitli şehirlerin projeleriyle yarıştığı, uluslararası iki ayrı forum kapsamında düzenlenen bir yarışmada” diye konuştu.

TMMOB’A BAĞLI

ODALAR “SÖKÜN BUNU”

DEMİŞTİ


Celal Bayar Bulvarı ile Etimesgut’taki Hava Hastanesi arasındaki 14,5 kilometrelik gidiş-geliş toplam 8 şeritlik, yeşiller içindeki Ankara Bulvarı, İstanbul ve Eskişehir yollarının alternatifi olarak hizmete verildi. Türkiye’nin en yeşil yolu olma özelliğiyle de dikkat çeken Bulvar, üzerindeki 2 dev viyadük, 17 alt-üst geçit ve köprü ile toplam 19 kilometre uzunluğundaki bağlantı yollarıyla çevresindeki bölgeleri birbirine bağlıyor.

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan

bulvar, 2 yıl önce dönemin

Başbakanı şimdiki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in katıldığı coşkulu bir törenle hizmete açılmıştı.

Ankara’nın en önemli ana arterlerinden biri olarak 2 yıldır hizmet veren ve her gün yaklaşık 350 bin aracın geçiş yaptığı, yıllık yaklaşık 1 milyar lira mazot ve benzin tasarrufu sağlayan Bulvar, geçtiğimiz Ağustos ayında TMMOB’a bağlı 5 ayrı odanın başvurusu üzerine mahkeme kararıyla kapatılmış, ancak vatandaşlar ile çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından açılan davalarla yine mahkeme kararıyla 13 saatlik aranın ardından yeniden trafiğe açılmıştı.

Büyükşehir’den 80 bin öğrenciye

bot, kaban yardımı ...

Ankara Büyükşehir Belediyesi, eğitime desteğini sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi ile Sosyal Hizmetler Eğitim ve Yardım Vakfı (SOS) işbirliğinde, 2015-2016 eğitim ve öğretim yılında 80 bin öğrenciye, ayakkabı, kaban ve kırtasiye yardımı yapılacak.

Yardım kampanyası, Yenimahalle Anadolu Ortaokulu ve Anadolu İlkokulu’nda başlatıldı. Ankara’nın 25 ilçesindeki yaklaşık 80 bin öğrenciye yapılacak yardımların başlatılması nedeniyle düzenlenen törene, SOS Vakfı Onursal Başkanı Nevin Gökçek, Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Adnan Şeker, Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürü Seyit Ahmet Kayhan, okul müdürü, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

Törende bir konuşma yapan SOS Vakfı Onursal Başkanı Nevin Gökçek, “Eğer yavrular gülerse, aileler mutlu olur. Aileler mutlu olursa, toplum mutlu olur” diyerek, yapılan yardımların önemine vurgu yaptı.

Ankara’daki okullarda ihtiyaç sahibi ailelerin yanı sıra Suriye ve Irak’taki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan çocuklara da yardım yapıldığını belirten Nevin Gökçek, “Onlar bizim misafirlerimiz. Misafirin, başımızın üstünde yeri var. Rabbim kimseyi vatansız bırakmasın. Hiç kimse istemez böyle bir duruma düşmeyi” dedi.

ÇOCUKLAR YOĞUN

İLGİ GÖSTERDİ

Törende daha sonra sınıf öğretmenleri tarafından isimleri tespit edilerek Büyükşehir Belediyesi’ne bildirilen çocuklara, kırtasiye malzemesi ve giysiler verildi.

Aralarında Suriyeli çocukların da bulunduğu öğrencilere kıyafetlerini giydiren ve onlarla sohbet eden Nevin Gökçek’e, Suriyeli bir çocuk da okul yönetimi ve öğrenciler adına bir demet çiçek sundu. Dağıtımın ardından sınıfları gezerek okulun ihtiyaç ve taleplerini dinleyen Nevin Gökçek’e, öğrenciler yoğun ilgi gösterirken, bazı çocuklar da fotoğraf çektirdi.

Bakan Eroğlu: “15 yıl önce Ankara bozkır gibiydi, şimdi yemyeşil”

Ankara’nın ev sahipliğinde, Büyükşehir Belediyesi’nin de katkılarıyla düzenlenen Birleşmiş Milletler Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesi 12. Taraflar Konferansı'nda konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Yeşillendirme konusunda çok büyük hamle yaptı. 15 yıl önce eski Ankara bozkır gibiydi, şimdi yemyeşil” dedi.

ATO Kongre Merkezi’nde düzenlenen Birleşmiş Milletler Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesi 12. Taraflar Konferansı'nda (UNCCD) "Ev sahibi kentin Belediye Başkanı" olarak kürsüye davet edilen Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, UNCCD’ye Ankara’nın ev sahipliği yapmasının büyük gurur olduğunu belirtti.

Başkan Gökçek, “Bu toplantı, hem insanların refahı hem de gelecek nesiller için daha yaşanabilir bir dünya bırakabilmek adına uluslararası toplumun ortaya koyduğu mücadele açısından oldukça değerli bir buluşmadır. Yerelde büyük bölümü yarı kurak araziye sahip ülkemizde kurumların ve vatandaşlarımızın çölleşmeyle mücadelede gereken sorumluluklarını

yerine getirmek için farkındalığı artıracağına inanıyorum” diye konuştu.

KİŞİ BAŞINA 2

METREKAREDEN

20 METREKAREYE...

Bu doğrultuda Cumhuriyet’in ilk yıllarında 30 bin nüfusa sahip ve ağaç bakımından oldukça fakir, yarı kurak Ankara’nın daha yeşil bir kent olması için belediye başkanlığına ilk kez seçildiği 1994 yılından itibaren çok ciddi bir mücadele başlattığının altını çizen Başkan Gökçek, şöyle konuştu: “Ben belediye başkanı olduğum 22 sene öncesinde Ankara’da yeşil alan, kişi başına 2 metrekareydi. Şu anda yeşil alan Ankara’da 19.6 metrekare. Ve 22 yıl içerisinde Ankara’da nüfus 2,5 milyondan 5 milyon 140 bine çıktı. Yani nüfus sabit kalmış olsaydı, yeşil alan miktarı kişi başına 40 metrekareyi rahatlıkla bulacaktı.”

Gökçek, 2014 yılı Mart ayında yürürlüğe giren yasayla, Büyükşehir Belediyesi'nin yetki alanlarının, kent sınırlarının tümünü kapsadığını ve böylelikle kırsal alandaki yoksulluğun azaltılması amacıyla tarımın desteklenmesi kapsamında sulama, makine ve ekipman gibi çiftçilerin gereksinimleri konusunda da çok sayıda destek sağladıklarını anlattı. Başkan Gökçek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Biyolojik çeşitliliğin ve doğal yaşamın korunması adına da kuş cennetlerinin ve sazlık alanların korunması konusunda oldukça hassas davranmaktayız. Ankara’da gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projeleri de kentin gecekondulardan arındırılarak sağlıklı konutlara geçişin öncüsü olmuş, ısınma için kullanılan yakıt doğalgaza

dö-nüştürülerek hava kalitesi artırılmış, aynı zamanda toplu taşımada dünyada en yeşil, en çevreci doğalgazlı araçlarla toplu taşıma başlatılmıştır.”

YEŞİL ANKARA’NIN

TANITIM FİLMİ BÜYÜK

ALKIŞ ALDI

Gökçek, konuşmasının sonunda, “Hava kirliliğinden kuşların ağaçlardan döküldüğü, haftanın 3 günü su kullanabilen Ankara’nın, 22 yıl içinde Türkiye’nin en yeşil kent merkezi haline gelmesinin hikayesini kısa bir görselle sizlere sunmak istiyorum…” diyerek, Başkent Ankara’nın 22 yılda geçirdiği değişimin görsel bir şölenle ifade edildiği tanıtım filmini sundu.

BAKAN EROĞLU’NDAN

TEŞEKKÜR…

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal, kültürel, yeşillendirme faaliyetlerinin, parkların, Ankara manzaralarının, modern yolların, alt üst geçitlerin, kentsel dönüşüm çalışmalarının, tarihi restorasyon çalışmalarının ve sayısız faaliyetlerin görüntülerinin yer aldığı, katılımcıların da beğeniyle izlediği film, salondan büyük alkış aldı.

Tanıtım filminin ardından söz alan Bakan Eroğlu, “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Yeşillendirme konusunda çok büyük hamle yaptı. 15 yıl önce eski Ankara bozkır gibiydi, şimdi yemyeşil. Kendisine teşekkür ediyoruz” dedi.

Çocuklarınızı aşılatmayı ihmal etmeyin

Sağlıklı yaşam sürdürebilmenin temelinde, dengeli bir beslenmenin yanı sıra çocukluk yıllarında yapılan aşıların büyük rolü var. Aşıları düzenli yapılmamış çocuklarda hastalık, sakatlık ve ölüm oranlarının çok sık görülmesinin kaçınılmaz olduğu, bu nedenle ailelerden çocuklarını yaş dönemlerine göre mutlaka aşılatmaları gerektiği bildirildi.

Dünyada her yıl 1 milyon 700 bin çocuğun öldüğünü, ölümlerin büyük bölümünün aşı ile korunabilir hastalıklardan kaynaklandığını ifade eden uzmanlar, vücutta savunma mekanizmasını güçlendiren ve bağışıklık kazandıran aşılar sayesinde çocukların, hastalıklara karşı daha dirençli hale geldiğini kaydettiler.

Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen 'Genişletilmiş Bağışıklama Programı' uygulamasıyla; çocuklarda görülen difteri, boğmaca, tetanoz, verem,

kızamık, çocuk felci, hemofilus influenza tip b (hib), kızamıkçık, kabakulak ve hepatit B gibi hastalıklara bağlı sakatlık ve ölümlerin ortadan kaldırılması hedeflenmektedir.

Çocuk felci hastalığı nedir?

Çocuk felci virüsünün neden olduğu bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığıdır. Sıklıkla 5 yaşın altında görülen hastalığın üç farklı tipi vardır. Çocuk felci virüsü, ağız yoluyla vücuda girer, boğazda ve bağırsaklarda çoğalarak, vücudun diğer bölgelerine yayılır. Başlangıç belirtileri ateş, baş ağrısı, halsizlik, kusma, boyunda sertlik, kol ve bacaklarda ağrıdır. Yaklaşık her 200 vakadan bir tanesinde, hastalık etkeni olan virüs omuriliğe geçerek, orada kasların hareketlerini sağlayan sinir hücrelerini tahrip eder. Bu tahribat kalıcı olup, sinir hücrelerinin yerini yeni hücreler alamadığı için, etkilenen kaslar artık çalışamazlar ve hastalık hayat boyu sürecek felçlere neden olur. Felçli vakaların %5-10’unda solunum kaslarında felç gelişerek ölüme yol açabilir

Ücretsiz aşılar…

BCG (verem), çocuk felci, difteri - boğmaca-tetanoz karma aşısı, hemofilus influenza tip b (hib) ve hepatit B aşılarının tamamı sağlık ocakları ile ana çocuk sağlığı merkezlerinde ücretsiz yapılıyor.

Çocuklarda aşı takvimi…

Aşılama takvimine göre, doğumdan sonra Hepatit B, 2. ay dolduğunda BCG (verem), difteri - boğmaca - tetanoz karma aşısı, hemofilus influenza tip b (hib), ağızdan çocuk felci ve Hepatit B. 3. ve 4. aylar dolunca; Hemofilus influenza tip b (hib), difteri - boğmaca - tetanoz karma ile ağızdan çocuk felci aşısı. 9. ay dolunca; Hepatit B, 12. ayda; kızamık - kızamıkçık - kabakulak kombine aşısı. 16. ve 18. ay dolunca; yine difteri - boğmaca - tetanoz karma aşısı ile ağızdan çocuk felci pekiştirme dozu yaptırılmalıdır.

Okul dönemi çocuklar için; ilköğretim birinci sınıfta 'erişkin tipi difteri dozu' içeren tetanoz - difteri aşısı, ağızdan çocuk felci, kızamık - kızamıkçık - kabakulak kombine aşısı, ilköğretim 8. sınıfta öğrenim gören çocuklar için yine erişkin tipi difteri dozu içeren tetanoz difteri aşısı ile kızamıkçık ve Hepatit B aşıları uygulanıyor.

Patlamanın olduğu yere

“Demokrasi Meydanı”

ismi verildi

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, 10 Ekim'deki terör saldırısında 102 kişinin hayatını kaybettiği Tren Garı önündeki meydana “Demokrasi Meydanı” adının verilmesi ve bu alana da “Demokrasi Anıtı” yapılması yönündeki Büyükşehir Belediye Başkanlığı önerisini kabul etti.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Başkan Vekili Ali İhsan Ölmez’in başkanlığında yapılan toplantısında , Gar önündeki meydana “Demokrasi Meydanı” isminin verilmesi ve bu alana “Demokrasi Anıtı” yapılmasını öneren Başkanlık Yazısı okundu.

Başkanlık yazısının okunmasının ardından grup sözcüleri değerlendirmelerde bulundular. Yapılan görüşmelerin ardından, daha önce resmi bir ismi bulunmayan patlamanın olduğu, Talatpaşa Bulvarı, Hipodrom Caddesi ve Cumhuriyet Caddesi kesişiminde bulunan Ankara Tren Garı önündeki meydana “Demokrasi Meydanı” isminin verilmesi, 13 ret oyuna karşı 101 oyla "oy çokluğu” ile kabul edildi.

Meydana “Barış Meydanı” ismi verilmesi önerisinde bulunan CHP Grubu, oylamada

AK Parti’nin “Demokrasi Meydanı” önerisine kabul oyu verirken, teklifin öncelikle Komisyon'da görüşülmesini isteyen MHP Grubu ise teklife de ret oyu verdi.

KARAR, VALİLİK ONAYINDAN SONRA

YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Patlamanın olduğu Gar önüne, “Demokrasi Meydanı” ismi, Büyükşehir Belediye Meclisi'nin bu yöndeki kararının Valilik tarafından onaylanmasının ardından yürürlüğe girecek.

GÖKÇEK: “DEMOKRASİNİN

OLMADIĞI YERDE

BARIŞ OLMAZ”

Öte yandan, Belediye Meclisi'nin kararının ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, meydanın ismiyle ilgili eleştirilere, Twitter hesabından yanıt verdi. Başkan Gökçek, “‘Niye Demokrasi Meydanı?’ diyenler var. Demokrasinin olmadığı yerde barış da olmaz. Terörün panzehiri demokrasidir. Terör, demokrasiyle yok olur” yanıtını verdi.

ASKİ’den

Mogan

Gölü’nesu

takviyesi

Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü, su seviyesinde ciddi düşüş yaşanan Mogan Gölü’ne su takviyesi yapmaya başladı. Kesikköprü Barajı’ndan İvedik Arıtma Tesisi’ne giden ana hatlardan Mogan Gölü’ne bağlantı yapıldığını belirten ASKİ yetkilileri, göle günde 20 bin metreküp su verildiğini açıkladı.

Su verilen gölde balıkların özellikle suyun verildiği noktaya doğru toplandığına dikkat çeken yetkililer, göle verilen suyun temiz ve bol oksijenli olmasından dolayı balıkların bu bölgeye geldiğini dile getirdiler.

GÖLÜN KURTULMASI

İÇİN ÇALIŞMALARA

DEVAM EDİLECEK

Mogan Gölü’nün dip çamurunun temizlenmesi, gölü besleyen derelerin ıslahı ve gölün yeniden hayat bulması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Gölbaşı Belediyesi’nin katılımıyla bir protokol imzalanmıştı. Aradan geçen bu 1 yıllık süre içerisinde sadece Büyükşehir Belediyesi ile ASKİ Genel Müdürlüğü’nün gölü kurtarmak için çalışmalarına devam ettiğini belirten yetkililer, su takviyesinin süreceğini belirttiler.

Halk Ekmek Atlantis Cafe, satışa başladı

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Ankara Halk Ekmek Fabrikası’nın, değişik tatlarda sağlıklı ve hijyenik onlarca ayrı ürününün satıldığı 6. büyük satış yeri olan “Halk Ekmek Atlantis Cafe” Batıkent’te hizmet vermeye başladı.

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan çocuk oyun parkı ile yürüyüş yollarının yer aldığı yemyeşil bir parkın içindeki 1200 metrekarelik kapalı alana sahip “Halk Ekmek Atlantis Cafe”de, Fabrika’nın ekmekten çereze, börekten

simide kadar üretimini yaptığı 33 çeşit ürününün satışı gerçekleştiriliyor.

DUMANI ÜSTÜNDE TAM

BUĞDAY SU BÖREĞİ

Cafe’de ayrıca Fabrika tarafından üretimine yeni başlanan “tam buğday su böreği” de vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor.

Halk Ekmek Fabrikası önü, Gökkuşağı, Çamlıdere ve Dışkapı’daki iki ayrı satış yerinin ardından, şimdi de Batıkent’te açılan Cafe’ye gelen Başkentliler, ferah mekanda veya

geniş bahçesinde oturup, çay eşliğinde ürünlerin tadına bakabiliyor.

Satışa başlanan ilk günden yoğun ilginin yaşandığı Cafe’de, fabrikada üretilen tüm çeşitlerin yer aldığını anlatan Halk Ekmek Fabrikası Genel Müdürü Ali İlkbahar, “Özel araçlarla hamur şeklinde gelen ürünler, burada pişirilerek, dumanı üstünde, taze ve sıcak bir şekilde vatandaşımıza sunuluyor” dedi.

Batıkent’teki ilgiden çok memnun olduklarını, hatta bölgede oturanların, “Keşke daha önce açsaydınız” sitemleriyle

karşılaştıklarını belirten İlkbahar, “Bu mağazada ayrıca, üretimine yeni başladığımız ve bu konuda iddialı olduğumuz bir ürünümüzün daha satışına başladık; ‘tam buğday su böreği’. Tahmin ettiğimizden daha büyük bir ilgi gördü. Hiçbir katkı maddesi yok ve saf tereyağı kullanılıyor. Fiyatlarımız da piyasanın çok çok altında. Cafe'de ayrıca ev böreği, Karaköy böreği ve normal su böreği satışı yapılıyor. Satışlarımız böyle devam ederse, tepsi olarak da satışa başlayacağız” diye konuştu.

“Burası halkın yeri, adı da zaten Halk Ekmek” diyen Ali İlkbahar, Cafe’de 35 kişilik özel gün kutlamalarının yapılacağı bir bölümün dizaynının da yapıldığını söyledi.

HALK EKMEK LEZZETİ

İÇİN TEŞEKKÜR…

25 yıldır Batıkent’te oturduğunu belirten ve kızı Hilal Gündemir ile birlikte Halk Ekmek Atlantis Cafe’de kahvaltı yapmaya gelen Safure Sancak, mekanı çok beğendiğini kaydederek, “Batıkent’te böyle güzel bir yere büyük ihtiyacımız vardı. Batıkent olarak çok gurur duyduk. Her şey güzel. 5 lira ödeyip, çok güzel bir kahvaltı yaptık. Fiyatlar da çok uygun, lezzeti de çok güzel. Herkese tavsiye ediyorum” dedi.

Dostları ve 3,5 yaşındaki torunuyla Cafe’nin önünde bahçesinde hem güneşin tadını çıkaran hem de çayını yudumlayıp, sohbet eden Kadir Parlak ise “Burası çok güzel. Yıllardan beri burada böyle bir mekanın olmasını bekliyorduk. Ayağımıza hizmet gelmiş oldu” dedi. Parlak, şunları söyledi: “25 senedir bu bölgede oturuyorum. 3,5 yaşında torunumun parkta oynaması için ben de dostlarla sohbet etmek için geldim. Bundan sonra sık sık buranın müşterisi olacağız.”

Çocuk Meclisi’ne

üyelik başvuruları başladı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından 23 Nisan 1995 yılında kurulan Çocuk Meclisi’nin 21. dönem üyelik başvuruları başladı. 19 Ekim Pazartesi günü başlayan başvurular, 23 Kasım’a kadar devam edecek.

Büyükşehir Belediyesi’ne ait toplam 9 adreste gerçekleşecek başvurulara, 9-14 yaş grubundaki (Kasım 2006 - Kasım 2001 doğumlular) ilk ve orta öğrenimdeki çocuklar katılabiliyor.

20 yıldır önemli konularda etkinlikler düzenleyip, kararlar alan Çocuk Meclisi, kendisine ait binası olan tek çocuk meclisi olma özelliği taşıyor. Komisyon çalışmalarıyla çeşitli kararlara imza atan ve aldıkları kararları Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’ne tavsiye olarak sunabilen Çocuk Meclisi, kararlarını ayrıca ilgili kurum ve kuruluşlara iletiyor.

BAŞVURULAR, 23 KASIM'A KADAR

DEVAM EDECEK

Çocuklar, başvuru formlarına 19 EkimPazartesi gününden itibaren, Sıhhiye’deki Çocuk Meclisi’nden, okullarından ve tüm başvuru merkezlerinden ulaşabilecekleri gibi, Çocuk Meclisi’nin resmi web sitesinden de (cocukmeclisi.ankara.bel.tr) çıktısını alarak, velilerine ve okul idaresine onaylatabilecekler. Başvurular 23 Kasım'a kadar devam edecek.

5 ARALIK’TA SEÇİM

YAPILACAK

Üyelik başvurularının ardından 5 Aralık Cumartesi günü seçim yapılacak. Üyeler bu tarihte yapılacak seçimle, 150 kişiden oluşan 21. Dönem Çocuk Meclisi’ni oluşturacaklar.

5 Aralık Cumartesi günü yapılacak meclis üyeliği seçimlerine, başvuru yaptıkları merkezde katılacak olan adaylar, kendilerini tanıtarak oy toplamaya çalışacak. Adaylar, seçildikten sonra da Ankara çocuklarının sesi olmak için, çocukları ilgilendiren kararlara katılım sağlayacaklar.

Başvuru formlarının teslim edileceği ve seçim günü oy kullanılacak merkezler şöyle: “Çocuk Meclisi Binası, Altındağ Çocuk Kulübü, Mamak Çocuk Kulübü, Keçiören Çocuk Kulübü, Esertepe Aile Yaşam Merkezi Çocuk Kulübü, Pursaklar Aile Yaşam Merkezi Çocuk Kulübü, Batıpark Çocuk Kulübü, Sincan Çocuk Kulübü, Sincan Aile Yaşam Merkezi Çocuk Kulübü.”

Ayaş’ta çalışmalar hız kesmeden sürüyor

Büyükşehir Belediyesi Ayaş Fen İşleri Şefliği’nin, Ayaş Belediyesi ile ortaklaşa çalışması sonucunda şehrin en ücra köşesine kadar hizmet ulaştırılıyor.

Eskiden köy statüsünde olan mahallelerde asfalt, kaldırım, bordür, kilit parke ve yol açma çalışmalarına gece gündüz demeden devam ettiklerini kaydeden Belediye Başkanı Bülent Taşan, “Ankara Büyükşehir Belediyesi ile birlikte köylerimizi mahallelerimizi güzelleştirmeye devam ediyoruz. Bugüne kadar Sinanlı, Oltan, Gençali, Pınaryaka, Çanıllı, Bayat, Feruz ve Akkaya mahallelerinde yol açma, yol yapma, asfaltlama, kaldırım, kilit parke, bordür ve yama çalışmalarını tamamladık. Varsa eksikliklerimiz onları da gideriyoruz” dedi.

Yol çalışmalarında sıranın Ayaş ilçe merkezine geldiğini kaydeden Taşan, şöyle devam etti:

“Söz verdiğim gibi Ayaş gelişmeye ve değişmeye devam ediyor. Elektrik hatlarının yer altına alınmasıyla birlikte çarşı merkezinde asfaltlama çalışmalarına başladık. En kısa zamanda bitirip vatandaşlarımızı ve çarşı esnafımızı rahatlatmayı hedefliyoruz. Bize destek veren Ankara'nın mimarı Büyükşehir Belediye Başkanımız Melih Gökçek'e çok teşekkür ediyorum.”

Çankaya kış bitkileriyle bezeniyor

Çankaya Belediyesi’nin, Çansera Kent Bahçesi seralarında kendi işçileri ve imkanlarıyla ürettiği kış bitkileri ilçe parklarında yerini alıyor.

Çankaya parklarına kışlık çiçek dikimi başladı. Çansera’da belediye işçilerinin ürettiği rengarenk çiçekler parklara hayat veriyor.

Çiçek ihtiyacının büyük kısmını kendi seralarında üreten Çankaya Belediyesi, süs lahanası ile kış hazırlıklarını sürdürüyor.

Düz beyaz, düz kırmızı, kıvırcık beyaz ve kıvırcık kırmızı renklerinde 120 bin adet üretilen lahanaların parklara dikimi başladı.

Kasım ayına kadar dikimi gerçekleştirilecek kışlık lahanaların yanı sıra yaklaşık 150 bin menekşe de Çankaya parklarını süsleyecek. Elinde bulunan tohumları değerlendirerek ürettiği Çuha Çiçeği ve Çin Karanfillerini parklara diken Belediye ekipleri, diğer bitkilerin kışlık bakımlarını da gerçekleştiriyor.

Parklar rengarenk dubalarla çevriliyor

Keçiören’deki parkların etrafı şık ve estetik görünümlü CNC dubalarla çevriliyor. CNC dubalar, kent estetiğine yaptığı olumlu katkının yanı sıra park ve bahçelerin dışarıdan görülmesine imkan tanımasıyla da vatandaşların beğenisini kazanıyor. 12 çeşit renk verebilen LED ışıklandırmaya sahip CNC dubalar, Keçiören gecelerini görsel bir şölene dönüştürüyor.

Dayanıklılığıyla dikkat çeken dubalar ayrıca yüzde 40’a varan oranda enerji tasarrufu sağlıyor. Keçiören’de hızla yayılan CNC dubalarla çevrilen park ve yeşil alanlar arasında Botanik Parkı yürüyüş yolu, Subayevleri Ahmet Önder Parkı, Toygar İlköğretim Okulu karşısı Süleymaniye Parkı, Deniz Dünyası etrafı, Ali Özaydın Parkı, Fatih Terim Parkı, Eşref Bitlis Parkı, Bülent Ay Parkı, Hayati Tokgöz Parkı, Hasan Açıkgöz Parkı ve Aşağı Eğlence Yavuz Sultan Selim Parkı da bulunuyor.

İlçeye yapılan hizmetlerde kent estetiğini korumaya ve güzelleştirmeye öncelik verdiklerini belirten Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, “Her kentin kendine özgü bir dokusu vardır. Keçiörenimizin de estetik ve şık bir görünümde olması için çalışıyoruz” dedi.

Aile Yaşam ve Eğitim Merkezi’nin inşaatına başlandı

Etimesgut Belediyesi, Ahi Elvan Aile Yaşam ve Eğitim Merkezi’nin inşaatına başladı. Elvan Mahallesi’nde Ahimesut Bulvarı üzerindeki alana inşa edilecek Ahi Elvan Aile Yaşam ve Eğitim Merkezi, 10 bin metrekare inşaat alanına sahip ve kapalı yüzme havuzu, eğitim, kültür ve sosyal alanları bulunuyor. Tesisin 2 yılda tamamlanması planlanıyor. Tesis 2 ayrı bloktan oluşacak. 1. Blokta yarı olimpik kapalı yüzme havuzu, sauna, buhar odası yer alacak. Tesiste eğitim, kültür ve sanat faaliyetleri için ayrı bir blok yapılacak. Konferans ve seminer gibi etkinlikler için çok amaçlı salon ve eğitim birimlerinin de yer alacağı merkezde, etiSEM birimi de kurulacak.

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, bu yıl içinde birçok tesise start verdiklerini kayderek, “Engelsiz Yaşam Merkezi, Yapracık Emekli Dinlenme Evi, Yapracık Spor Merkezi inşaatlarımıza başlamıştık. Ahi Elvan Aile Yaşam ve Eğitim Merkezimizin de hafriyatını alıyoruz. İnşallah 2 yıl içinde tamamlamak istiyoruz” dedi.

Pursaklar’a yeni bir kreş daha

Pursaklar Belediyesi’nin ilçe merkezinde temelini attığı kreş inşaatında önemli mesafe kat edildi. 3 kat olarak inşa edilen sosyal tesisin tamamlandıktan sonra kreş

ve gündüz bakımevi olarak

kullanılması planlanıyor. Pursaklar Belediyesi Etüt ve Proje Müdürlüğü tarafından hazırlanan Kreş ve Gündüz Bakımevi sayısı her geçen yıl artıyor. Pursaklar merkezde bir süre önce temeli atılan Kreş ve Gündüz Bakımevi inşaatı hızla yükselmeye başladı. 1200 metrekare kapalı alan üzerine inşa edilen tesis, 3 kattan oluşuyor.

2016 yılı Ağustos ayında bitirilerek hizmete açılması planlanan sosyal tesis, ilçede önemli bir ihtiyaca cevap verecek. Daha önce inşa edilen kreşlerde, Türkiye’nin ilk ve tek projesi olan Nezaket Okulu eğitimleri veriliyor.

Çamlıdere Belediyesi,

1050 çam fidanı dağıttı

Çamlıdere Belediye Başkanı Caner Can, boylu 1050 adet çam ağacını vatandaşlara ücretsiz olarak dağıttı. Çam dağıtımında açıklama yapan Can, “Çamlıdere, Ankara’nın en yeşil ilçesi ve bünyesinde yüz yıllık çam ağaçları barındırmaktadır” dedi.

Çamlıdere halkına yeşile ve ormana sahip çıkmaları gerektiğini söyleyen Can, “Geçmişe güvenerek, geleceğimizi yatarak geçirmemeliyiz. Ne kadar yeşillik olursa sağlığımız için ve güzel görünüm için o kadar iyidir. Peygamber Efendimiz, ‘Kıyametin kopacağını bilseniz elinizdeki fidanı dikiniz’ buyurmakta. Bizler de bu Hadis-i Şerif ışığında hareket edip, daha yeşil bir Türkiye ve Çamlıdere için mücadele etmeliyiz” diye konuştu.

Belediye’den hastalara

berber

hizmeti


Kazan Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü’nde görevli berberler, Kazan Hamdi Eriş Devlet Hastanesi’nde yatan hastalara berber hizmeti götürdü. Önlüklerini giyen berberler, yatan hastaların saç ve sakal tıraşını yaparak onları sevindirdi.

Kazan Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü tarafından yaklaşık 6 yıldır evde yatağa bağımlı yaşayanlara ve yaşlılara berber hizmeti veriliyordu. Kazan Belediyesi bu hizmeti evdeki hastaların yanı sıra hastanede yatan hastalar için de sürdürüyor. Yaklaşık 5 yıldır haftada bir hastaneyi ziyaret eden berberler, saç, sakal tıraşı olmak isteyen hastaları ücretsiz tıraş ediyor. Belediyenin verdiği bu hizmetten memnun kaldıklarını belirten hastalar kendilerini çok iyi hissettiklerini belirttiler.

Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, klasik belediyeciliğin ötesinde sosyal belediyeciliğin de gereğini yerine getirdiklerini belirterek, “Devletin şefkatli elinin değmediği ihtiyaç sahibi kalmasın istiyoruz. Arkadaşlarımız da özverili çalışıyor mesai gözetmiyorlar. Büyük projelere imza atıyoruz ve bu projelerin en büyük sermayesi de aldığımız hayır dualarıdır” dedi.

Polatlı Sineması yenilendi

Polatlı Belediye sineması, yenilenen haliyle sanatseverlere perdelerini açıyor. Sinemaya yeni alınan 2D projeksiyon sistemiyle kaliteli filmleri, vizyona girdiği tarihte vatandaşlara sunulacak. Polatlı Belediyesi, 13 kültür merkezinde yaptığı yenileme çalışmalarıyla eski makaralı sinema sistemini tamamen kullanımdan kaldırarak, yeni sistemi kurdu. Yeni sinema sistemiyle Polatlı Belediye Sineması, vizyon filmleri yüksek çözünürlük, surround ses sistemiyle sanatseverlerin beğenisine sunacak.

Polatlı gençlerinin kültürel gelişimi için çalışmalar yürüttüklerini, yıllardır eksikliği hissedilen sinema sistemini yenilediklerini belirten Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, “Bundan sonra sanatsever hemşerilerimiz İstanbul’da, Ankara’da güncel hangi filmler gösteriliyorsa onu dijital teknoloji, dijital ses sistemi farkıyla gerçeğe en yakın görüntülerle izleyebilecekler. Vizyon filmlerini uygun fiyata izleterek özellikle gençlerimizin Ankara’ya gitmeden film zevkini yaşamalarını sağlayacağız” dedi.

Mamak’ta

yüzme havuzu kışa hazır

Mamak Belediyesi Yüzme Havuzu’nda kış hazırlıkları tamamlandı. Periyodik bakımları yapılan yüzme

havuzunda kursiyer ve yüzücülerin soğuktan etkilenmemesi için TSE standartlarında yalıtım ve ısıtma sistemi sağlandı.

Genç, yaşlı, çocuk her kesime hitap eden havuzdan 2,5 yılda 200 bini aşkın kişi faydalandı. Vatandaşların kışın da yüzme keyfi yaşayacağı havuzda su sıcaklığı 28 derece, ortam sıcaklığı da 30 derece olarak hizmet veriyor. Havuz keyfi yaşamak isteyen vatandaşların havuza akın ettiğini kaydeden Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, kış sezonunun açılmadan önce havuzun detaylı bir bakımdan geçirildiğini söyledi. Havuz suyu ölçümlerinin düzenli olarak yapıldığı, kimyasal ve fiziksel ölçümlerin yanı sıra mikrobiyolojik ölçümlerin de gerçekleştirildiği tesis, pazartesi günü hariç haftanın altı günü hizmet veriyor. Tesis, 09.00-21.00 saatleri arasında açık oluyor.

“Bütün Yönleriyle Çubuk

ve Çevresi” sempozyumu

Çubuk Belediyesi ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi işbirliğinde “Bütün Yönleriyle Çubuk ve Çevresi Uluslararası Sempozyumu” yapıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan yaptı. Başkan Acehan, 1402 Ankara Savaşı’nın tarihi sonuçları hakkında bilgi vererek, Ankara Savaşı’nın hiç unutulmayarak ders ve ibret alınması gereken bir savaş olduğunu anlattı.

Çubuk Kaymakamı Cemal Şahin de böyle bir organizasyona ev sahipliği yaptıkları için mutlu olduklarını vurgulayarak, sempozyumun ilçeye ve Türk dünyasına önemli katkıları olacağına inandığını söyledi. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan ise YBU’nun yeni nesil bir üniversite anlayışı ile hareket ettiğini ve bu nedenle sadece bulunduğu yere değil, ülkesine de değer katmaya çalıştığını kaydetti.

Eski Sağlık Bakanı Halil Şıvgın da Ankara Savaşı’nın sadece İstanbul’un fethedilmesini geciktirmediğini, aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu’nu dağılma noktasına getirdiğini aktararak, Ankara’nın ve seymenlerin Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti’nde üstlendiği rolleri anlattı.

Teorik bilgiler, pratikle zenginleşecek

Elmadağ’da 40 öğrenci, Belediye’nin çeşitli birimlerinde sektör uygulamaları eğitimi almaya başladı.

Öğrencilerin eğitimi konusunda, Elmadağ Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü ile Ankara Üniversitesi Elmadağ Meslek Yüksek Okulu Büro Hizmetleri ve Sekreterlik Bölümü arasında anlaşma yapıldı.

Elmadağ Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Ünver; uygulamalı meslek dersiyle öğrencilerin edindikleri teorik bilgilerin pratik uygulamalarla pekişeceğini anlattı ve Elmadağ Belediyesi’ne teşekkür etti. Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin de, “Öğrencilerimiz Belediyemizin çeşitli birimlerinde okuduğu bölümüyle ilgili gerekli bilgileri ve pratik eğitimlerini alacaklar, sınıf arkadaşlığından iş arkadaşlığına geçişi de yaşayacaklar. 2015-2016 eğitim öğretim yılının tüm öğrencilerimize hayırlı uğurlu olmasını ve öğrencilerimizin başarılı bir yıl geçirmelerini diliyorum” dedi.

Haymana, İsviçre’de görücüye çıkacak

Haymana Belediyesi, 30 Ekim- 01 Kasım 2015 tarihlerinde İsviçre’nin Lugano kentinde yapılacak olan 13. İsviçre Uluslararası Tatil Fuarı’na katılacak.

Termal ve sağlık turizmi açısından önemli bir merkez olan Haymana’nın fuarda yerini alarak uluslararası alanda bilinirliğini artıracağını belirten Haymana

Belediye Başkanı Özdemir Turgut, “İsviçre Uluslararası Tatil Fuarı popüler ve katılımın yüksek olduğu bir etkinliktir. 2014 yılında sadece 3 gün süren bu etkinliği onbinlerce kişi ziyaret etmiştir. Dünyanın en kaliteli suyuna sahip olan Haymana’nın bu fuara davet edilmesi bizler açısından sevindirici bir karardır” dedi.

Fuara, Haymana’nın termal potansiyelini tanıtmak amacıyla 4 kişilik bir heyet göndermeye karar verdiklerini dile getiren Turgut, “İngilizce, Almanca, İtalyanca ve Türkçe olarak hazırladığımız tanıtım katalogumuz ve afişlerimizle Haymanamızı ve kaplıcalarımızı bu uluslararası organizasyonda en iyi şekilde tanıtacağız” diye konuştu.

Başkan Tiryaki, Altındağlı kadınlarla buluştu

Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Altındağlı kadınlarla Yunus Emre Kültür Merkezi’nde bir toplantı gerçekleştirdi. Altındağ Belediyesi kadın meclis üyelerinin de bulunduğu toplantıya, Karapürçek, Alemdağ, Çamlık, Doğantepe, Önder, Ali Ersoy ve Yıldıztepe mahallelerinden 500 kadın katıldı.

Altındağ Belediyesi olarak 10 yıldır büyük bir mücadele verdiklerini anlatan Tiryaki, bunu en iyi Altındağlı kadınların bildiğini söyledi. Eğitime büyük önem verdiklerinin de altını çizen Tiryaki, “Bugün çocuklarımız için gerekli özveriyi göstermezsek, geleceğimiz bundan daha kötü olur. Ben kendi çocuğumdan mesulüm, komşunun çocuğu beni ilgilendirmez demeyin. Komşunun çocuğu yanlış yola saparsa, bundan mutlaka sizin çocuğunuz da etkilenir. Yalnız kendi çocuğunuzla değil, apartmanınızdaki diğer çocuklarla da ilgilenin” diye konuştu.

Salonu dolduran Altındağlı hanımları, madde bağımlığı konusunda da bilgilendiren Tiryaki, en büyük tehlikenin uyuşturucu olduğunu ve çocuklara sahip çıkılması gerektiğini vurguladı. Sokakların tehlikelerle dolu olduğunu belirten Tiryaki, çocukları mutlaka sporla, sanatla buluşturmak gerektiğinin altını çizdi.

Temizlik konusunda da önemli mesajlar veren Başkan Tiryaki, vatandaşın kapısının önünü temiz tutmadığı sürece, Altındağ’ı temiz tutmanın mümkün olmadığını anlattı.

Gölbaşı’nda öğrenci ve yetişkinlere yönelik kurslar başlıyor

Gölbaşı Belediyesi, öğrencilere ve yetişkinlere yönelik eğitim, sanat, ve kültür dallarında çeşitli kurslar açacak. Kurslar Gölbaşı Belediyesi’ne ait Mehmet Akif Ersoy Kültür ve Kongre Merkezi’nde 27 dalda ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, düzenlenecek kursların, toplumun her yaş grubuna yönelik olduğunu söyledi. Başkan Duruay, açılacak kurslarda öğrencilerin yanı sıra yetişkinlerin ihtiyacını karşılayacağı alanların da olduğunu ifade etti.

Düzenlenecek kurslarda Türk Halk Müziği Korosu, Türk Sanat Müziği Korosu, halk dansları, tiyatro, drama, diksiyon, bale, bağlama, gitar, piyano, keman, klarnet, pesim, şan, hitabet, Osmanlıca, İngilizce, Rusça, kitre, kel kırma, ebru, tezhip, kumlama, yağlı boya, işaret dili ve halk oyunları eğitimleri verilecek.

Tüm kurslar için başvurular 14 – 28 Ekim tarihleri arasında yapılacak ve 485 53 10 numaralı telefondan detaylı bilgi alınabilecek.

Büyükşehir’den Dünya Şampiyonlarına birer EV...

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Eylül ayında ABD’nin Las Vegas kentinde düzenlenen organizasyonda dünya şampiyonu olan ASKİ Spor’lu güreşçiler Taha Akgül ile Rıza Kayaalp’i birer daire ile ödüllendirdi.

Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında, Başkan Gökçek imzalı Başkanlık Yazısı’nda, Las Vegas’ta yapılan Büyükler Dünya Şampiyonası’nda, 125 kiloda dünya şampiyonu olan ASKİ Spor’lu güreşçi Taha Akgül ile 130 kiloda dünya şampiyonu olan Rıza Kayaalp’e birer daire verilmesi teklif edildi. Başkanlık Yazısı’nda ayrıca; güreşte gençler dünya üçüncüsü olan Yunus Emre Dede’ye 30 cumhuriyet altını karşılığı TL, Yıldızlar Avrupa Güreş Şampiyonası ikincisi Kerim Yılmaz’a 15 cumhuriyet altını karşılığı TL, Yıldızlar Dünya Boks Şampiyonu Tuğrulhan Erdemir’e 50 cumhuriyet altını karşılığı

TL, Yıldızlar Avrupa Halter

Şampiyonası üçüncüsü Mehmet Yalçın’a 10 cumhuriyet altını karşılığı TL ödül verilmesi istendi.

Başkan Gökçek’in başarılı sporcuların ödüllendirilmesini içeren Başkanlık Yazısı, “oybirliği” ile kabul edildi.

SPORCU

ANTRENÖRLERİNE DE

ÖDÜL VERİLDİ

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edilen karara göre; Teknik Direktör M. Akif Pirim’e 50 cumhuriyet altını karşılığı TL, Teknik Direktör Abdullah Çakmar’a 50 cumhuriyet altını karşılığı TL, Teknik Direktör Levent Yaman’a 10 cumhuriyet altını karşılığı TL, Teknik Direktör Raif Özel’e 2 cumhuriyet altını karşılığı TL, Antrenör Akif Canbaş’a 3 cumhuriyet altını karşılığı TL, Antrenör Temel Yaşar’a 50 cumhuriyet altını karşılığı TL, Antrenör Fevzi Çölbeyi’ne 50 cumhuriyet altını karşılığı TL, Antrenör Ali Kılınç’a 6 cumhuriyet altını karşılığı TL, Antrenör Mahmut Bayoğlu’na 6 cumhuriyet altını karşılığı TL, Antrenör Nazmi Avluca’ya 3 cumhuriyet altını karşılığı TL, Antrenör Gökhan Bozdoğan’a 10 cumhuriyet altını karşılığı TL ve Antrenör Gürsel Ateş’e 2 cumhuriyet altını karşılığı TL ödül verilecek.

Gençler bozguna uğradı

Spor Toto Süper Lig’de mücadele eden Başkent takımı Gençlerbirliği, Galatasaray karşılaşmasında bozguna uğradı.

Başkent ekibi deplasmanda oynamasına karşılık iyi başladığı Galatasaray maçının ilk yarısında, rakibine pozisyon vermezken, geliştirdiği kontraataklarla da büyük baskı kurdu.

İlk yarıyı golcü forveti El Kabir’in attığı golle 1-0 önde tamamlayan Kırmızı-Siyahlılar, oyunun ikinci yarısında hiçbir varlık gösteremediler.

Atak geliştirmekte zorlanan, orta alanda topa sahip olamayan ve inanılmaz defans zaafı yaşayan Gençlerbirliği, rakibin ikinci yarıda yaptığı oyuncu değişiklikleri ile oyuna hız kazandırması ve aşırı mücadelesine karşılık veremedi ve kalesinde gördüğü 4 golle fark yemekten kurtulamadı. Gençlerbirliği, ligin 9. haftasında oynanacak Başkent derbisinde Osmanlıspor ile karşı karşıya gelecek.

ANKARAGÜCÜ EVİNDE PUAN KAYBETTİ

Spor Toto İkinci Lig Kırmızı Grup’ta mücadele eden Ankaragücü, Gümüşhanespor ile evinde oynadığı karşılaşmada maçtan 1-1 eşitlikle ayrılarak 2 puan kaybetti.

Aynı grupta yer alan Keçiörengücü, Sivas Belediyespor’u 2-1 yenmeyi başarırken, Ankara Demirspor, Büyükçekmece Tepecikspor deplasmanından 3-0’lık sonuçla döndü.

İkinci lig Beyaz Grup’ta yer alan Hacettepespor, Bandırmaspor ile 2-2, BUGSAŞ Spor ise deplasmanda Sarıyer ile 1-1 berabere kaldı.

ETİMESGUT BELEDİYESPOR LİDERLİĞİNİ SÜRDÜRÜYORSpor Toto Üçüncü Lig 2. Grup’ta mücadele eden Etimesgut Belediyespor, deplasmanda oynadığı Bodrum Belediyesi Bodrumspor ile 1-1 berabere kalmasına karşılık en yakın rakibine 5 puan fark atarak 9 maçta elde ettiği 23 puanla liderliğini sürdürdü.

Aynı grupta yer alan Adliyespor, deplasmanda Zara Belediyespor’u 1-0 yenmeyi başardı. Üçüncü Lig 1. Grup’ta mücadele eden ve kötü gidişine bir türlü dur diyemeyen Gölbaşıspor ise kaybetmeye devam ediyor. Kendi sahasında oynadığı Maltepespor maçını da 3-1 kaybeden Başkent ekibi, ligde oynadığı 9 karşılaşmada elde ettiği 1 galibiyet, 2 beraberlik, 6 yenilgi ile kazandığı 5 puanla ligin dibine demir attı.

Yüklə 87,54 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2023
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə