İZMİr teknoloji geliŞTİrme bölgesi anoniM Şİrketi 2005 yili faaliyet raporuYüklə 16,72 Kb.
tarix21.08.2018
ölçüsü16,72 Kb.
#73695
növüYazı

İZMİR TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGESİ ANONİM ŞİRKETİ 2012 YILI FAALİYET RAPORU

Bölgemiz Ek Bölgemiz üzerinde yer alan ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü tarafından Şirketimiz kullanımına verilen birisi inşaatı tamamlanmamış olmak üzere üç bina ile hizmete açılmıştı. Bölgemizde ilk firmanın faaliyete başlama tarihi 4 Ağustos 2004 dür. Bölgemiz 2004 Yılı sonu itibari ile 1093 m2 ofis alanı ile 16 Firmaya hizmet vermekte bu firmalarda ise 84 AR-GE ve yazılım geliştirme personeli çalışmakta idi.
İnşaatı tamamlanmamış olan binanın inşası da Bölgemizde yer alan bir firma tarafından tamamlanmış ve 2005 yılı içerinde kullanıma açılmıştır.
Bölgemizde doluluk oranının % 100 e ulaşması üzerine. Ek Bölgemizde, Şirketimizce yaptırılan 4. AR-GE hizmet binası da 01.08. 2008 tarihinde kullanıma açılmıştır.
2011 yılı sonuna gelindiğinde toplam ofis alanımız 3740 m2 ye 2004 yılı sonunda 16 olan Bölgemizdeki firma sayısı ise 2011 yılı sonunda 75 e ulaşmıştır. 2004 yılı sonunda 84 olan Bölgemizde çalışan Ar-Ge ve yazılım geliştirme personeli sayısı ise 2011 yılı sonu itibari ile 352 olmuştur.
Ek Bölgemiz içersinde 14 bin metrekare inşaat yapmaya müsait olan parsellerin yap işlet devret modeli ile değerlendirilmesi için yürütülen çalışılmalar sonucunda Bölgemizde yer alan iki Ar-Ge firması ile sözleşmeler imzalanmıştır. Binalardan birisinin inşaatı tamamlanmış ve Kasım 2012 tarihinde hizmete açılmıştır. Diğer binanın ise Haziran 2013 de kullanıma açılması planlanmaktadır. Bölgede kısa vadede AR-GE ofisi yaratmak amacı ile çelik konstrüksiyon prefabrik bir bina daha yaptırılmış ve 2013 Şubat ayında kullanıma açılmıştır
Bu arada 6.4 hektarlık ek bölgenin sınırlarının genişletilerek 13 hektar ilavesi ile Ek bölgenin alanının 19.4 hektara çıkarılması için Bakanlığa müracaat edilmiştir.
İzmir Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesinde de agroendüstri alanında faaliyet gösterecek bir Ek Bölge kurulması yönünde çalışmalar devam etmektedir.
2012 Yılı içersinde Ericsson ve Accenture gibi uluslar arası iki firma Bölgemizde faaliyetlerine başlamış olup faaliyetlerini büyüyerek sürdürmektedirler. Yine 2012 Yılı içersine faaliyet alanında söz sahibi Cybersoft firması Bölgemizde yer almak üzere başvurmuş başvurusu kabul edilen firma ofis düzenlemelerini tamamlayarak Mart 2013 içersinde faaliyetine başlamıştır. Ericsson un Avea ile işbirliği yaparak kurduğu merkezin açılışı Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Binali Yıldırımın da katılımı ile 10 Ekim 2012 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

2012 Yılı içersinde yapılan yeni yatırımlar ve çalışmalar ile yıl sonuna gelindiğinde Bölgemizde ofis alanı 7553 m2 ye firma sayısı 96 ya Ar-Ge ve yazılım geliştirme personeli sayısı ise 450 ye ulaşmıştır.


2011 yılı içerisinde İzmir Kalkınma Ajansının güdümlü proje desteği ile Bölgemizde bir İnovasyon Merkezi kurulması için İzmir Kalkınma Ajansına sunulmuş olan projenin İzmir Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulunca kabul edilmesi ve Kalkınma Bakanlığınca da onaylanması sonrasında Teknoloji alanında yaratıcı fikirlerin desteklendiği ve ürüne dönüştürüldüğü bir sistemin hayata geçirilmesini amaçlayan "İnovasyon Merkezi Projesi" bu projeyi destekleyen İzmir Kalkınma Ajansı adına İzmir Valisi Cahit Kıraç ve projeyi yürütecek olan İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi A.Ş.  adına Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Güden tarafından 10 Temmuz 2012 tarihinde imzalanarak yürürlüğe girmiştir.
5500 m2 kapalı alana sahip olacak olan İnovasyon merkezinde, 800 m2 kuluçka merkezi, 2000 m2 Ar-Ge ofisleri olacaktır. Projesi 24 ay içersinde tamamlanacak merkezde, ayrıca nitelikli sosyal birimler de yer alacaktır. Bölgede inovasyon ve teknolojik yenilik faaliyetlerinin niteliğini arttırmak için gerekli olan çeşitli katalizör birimlerine de yer verilecektir. Bu birimler; Tanıtım, Patentleme ve Teknoloji Transfer Ofisi, Paydaşlar Ofisi, Teknik Eğitim ve Toplantı Salonları ile Teknik Atölye dir.
2012 yılı içersinde 6-10 Şubat 2012 ve 17-23 Haziran 2012 tarihleri arasında üniversitelerin son sınıf öğrencilerinin katılımı ile 1. ve 2. tekno-girişimcilik akademisi çalışmaları yürütülmüştür. Bu çalışmalar ile katılımcılara girişimcilik ve yatırımcılık konularında teorik ve pratik eğitim verilmesi amaçlanmıştır.
IBM Kurumsal Hizmet Gücü programı kapsamında 24 Eylül - 24 Ekim 2012 tarihleri arasında farklı ülkelerden gelen uzmanların katılımı ile İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi ve İnovasyon Merkezi Projesi için strateji geliştirme çalışmaları yapılmıştır.
Bir İzmir Üniversiteler Platformu etkinliği olan Global Girişimcilik Haftası İzmir etkinliği 14 Kasım 2012 Çarşamba Günü İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Kütüphane Gösteri merkezinde gerçekleştirilmiştir
28-30 Kasım 2012 tarihleri arasında Ege Üniversitesi, Tübitak ve Elginkan Vakfı ın katkıları ile düzenlenen ‘’üniversite patentleri değere dönüşüyor’’ ana temalı 2. Ege AR-GE ve Teknoloji günleri AreGE2 etkinliğine katılım sağlanmış ve katılımcılara Bölgemizde yürütülen AR-GE çalışmaları hakkında bilgi verilmiştir.
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından, inovasyonun önemini anlatmak ve inovatif çalışmaları desteklemek amacıyla 6-7-8 Aralık 2012 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezinde düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftasına katılım sağlanmış ve Bölgemizin tanıtımı yapılmıştır.
Yukarıda sıralanan etkinlikler dışında Bölgemizi ve İnovasyon Merkezi projemizi tanıtmak amacı ile tanıtım toplantıları düzenlenmiş ve çeşitli basın ve yayın kuruluşlarının konu hakkında tanıtıcı yayın yapmaları sağlanmıştır.
Teknopark firmaları, genç girişimciler ve üniversite öğrencileri için AR-GE verilen destekler ve girişimcinin yatırımcıya ulaşması konusunda bilgilendirme toplantıları düzenlenmiştir.
Bölgede faaliyet gösteren firmalar ile üniversiteler arasında oluşan işbirlikleri sonucunda üniversite öğretim elemanları projelerde yer almakta üniversite öğrencileri ise part time iş ve staj imkanı bulmaktadır. Bölgemizde kurularak faaliyete başlayan firmalardan ..….. tanesi üniversitelerden yeni mezun veya lisans üstü eğitim gören öğrenciler ile teknogirişim sermaye desteği almış olan genç girişimciler , …… tanesi ise üniversite öğretim elemanları tarafından kurulmuştur. Yönetim Kurulumuz Kararı ile öğrenci ve genç girişimcilerden kira ücreti alınmamakta üniversite öğretim elemanları için ise % 50 kira indirimi uygulanmaktadır.
Bölgemiz İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsünün de destekleri ile finansal zorluklara rağmen gözle görülür ve kayda değer bir aşama kaydetmiştir. 218.4 hektarlık ana bölge için İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mimarlık Fakültesi Şehir Bölge Planlama Bölümü tarafından değişik tasarım kriterlerinin incelenip değerlendirildiği bir stüdyo çalışması yapılmıştır. Yine 218.4 hektarlık ana bölge için kentsel tasarım projesi de yaptırılmıştır.
Ana Bölgede yatırım yapmaya talip olan C.I.COM, firması ile bir ön protokol imzalanmıştır. Ancak uzun süren bir süreç sonunda gelinen noktada C.I.COM tarafından taraflar arasında bir “Ana Sözleşme” imzalanmasına yetecek somut veri, proje ve yatırım planı oluşturulamamış. Sonuç olarak bilindiği gibi 26.10.2011 tarihinde gerçekleştirilen olağanüstü Genel Kurul da alınan karar ile 10 Eylül 2008 tarihinde Şirketimiz ile Fransız C.I.COM şirketi arasında imzalanan ön protokol ile başlatılan süreç sona erdirilmiş ve yöntem ve koşullarda mutabık kalınması durumunda C.I.COM şirketinden danışmanlık alınması Şirket Yönetim Kurulumuza tavsiye edilmiş olup durum Yönetim Kurulumuzca bir yazı ile C.I.COM şirketine de iletilmiştir.
Ana bölgenin de faaliyete geçirilebilmesi için uygun finansman ve yatırımcı temini konusunda Yönetim Kurulumuzca çalışmalar sürdürülmektedir. Bu bağlamda ana bölge içersinde 15 bin metrekarelik alanda İzmir Kalkınma Ajansı desteği ile AR-GE çalışmalarının da yapılacağı akredite bir laboratuar kurmak üzere başvuran İzmirli soğutma sanayicileri iş adamları derneği (ESSİAD) ile 12 Ekim 2012 tarihinde bir protokol imzalanmıştır. 10 milyon TL yatırımla gerçekleştirilmesi planlanan laboratuvar sayesinde daha önce ürettikleri ürünler için yurtdışında test yaptıran soğutma sanayicileri testlerini daha uygun koşullarda İzmir'de yaptıracaktır. ESSİAD ile İZKA arasında proje üzerinde görüşmeler devam etmektedir. Projenin İZKA ve Kalkınma Bakanlığı tarafından onayı sonrası inşaat işlerine başlanılacaktır.


Yüklə 16,72 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə