J. D. Gwartney ve R. L. StroupYüklə 13,58 Kb.
tarix13.08.2018
ölçüsü13,58 Kb.
#70526

KARŞILAŞTIRMALI İKTİSADİ SİSTEMLER DERSİ

2011–2012 BAHAR DÖNEMİ VİZE VE FİNAL SORULARI
VİZE
Aşağıdaki üç bölümden sadece ikisini yanıtlayın. Sınavda cep telefonu açık olanların sınav notlarının yarısı silinecektir. Süre 70 dakikadır. Başarılar dilerim. – Yrd. Doç. Dr. İlkay Yılmaz


BÖLÜM I (ATLAS SİLKİNDİ)

Bu bölümdeki her bir soru sekiz puandır (8x8=64 puan).
BÖLÜM II (55 puan)

 1. Milton Friedman’a göre “Özgür bir toplumun bir özelliği hiç kuşkusuz, bireylerin toplumun yapısında radikal bir değişikliği açıkça savunma ve propagandasını yapma özgürlüğüdür; ancak bu savunma inandırma yoluyla olmalı ve zorlamayı ya da diğer baskı biçimlerini içermemelidir.” Friedman, kapitalist toplumla sosyalist toplumu bu açıdan karşılaştırırken neden sosyalist toplumda insanların özgür olamayacağını düşünmektedir? Bu konuda sunduğu argümanlar nelerdir? Açıklayınız. (15 puan)

 2. J.D. Gwartney ve R. L. Stroup, Temel Ekonomi adlı kitapta “Gönüllü mübadele iktisadî gelişmeyi hızlandırır,” şeklindeki savlarını hangi üç nedenle savunmaktadırlar? Açıklayın. (15 puan)

 3. Diyalektik Materyalizmin üç temel yasası nedir? Açıklayınız. (15 puan)

 4. Şu iki sorudan yalnızca birini yanıtlayın: (12.a) Atilla Yayla ile Mustafa Akyol’un konuşmalarında Atilla Yayla’nın Hruşçev (Khrushchev-Hruşçof) ile ilgili anlattığı anekdot neydi. Kısaca açıklayın. (12.b) “Ahbap-çavuş kapitalizmi” (crony capitalism) nedir? Atilla Yayla, Mustafa Akyol’la konuşmasında bunu nasıl eleştirmektedir? (10 puan)

BÖLÜM III (56 puan) 1. Ludwig von Mises’in Anti Kapitalist Zihniyet adlı kitabında bahsettiği ‘kuzenlerin gücenmesi’ dediği durum neyi ifade etmektedir? Açıklayınız. (15 puan)

 2. J.D. Gwartney ve R. L. Stroup, Temel Ekonomi adlı kitapta “Merkezî devlet planlaması sadece piyasa mekanizması yerine politikayı ikame eder. Bu tutum kaynakları israf eder, gelişmeyi yavaşlatır,” başlıklı alt bölümde (III-8) merkezî planlamanın ekonomiye yarardan çok zarar getireceğini açıklarken dört ana argüman sıralamışlardır. Bunlar nelerdir? Açıklayın. (16 puan)

 3. Sovyetler Birliği’nde tarımın kolektifleştirilmesi nasıl gerçekleştirilmiştir? Bunun Sovyet ekonomisi üzerindeki etkileri neler olmuştur? Halkın genel refah düzeyi ve devletin tarım kesimi üzerinden elde ettiği kaynak miktarı nasıl etkilenmiştir? Açıklayınız (15 puan)

 4. Karl Popper, “Toplum Bilimlerinde Öndeyi ve Kehanet” başlıklı makalesinde komplo teorisini nasıl eleştirmektedir? Komplo teorisinin ne olduğunu ve Popper’e göre neden yanlış olduğunu açıklayınız. (10 puan)

FİNAL
Aşağıdaki üç bölümden sadece ikisini yanıtlayın. Sınavda cep telefonu açık olanların sınav notlarının yarısı silinecektir. Süre 70 dakikadır. Başarılar dilerim. – Yrd. Doç. Dr. İlkay Yılmaz


BÖLÜM I (ATLAS SİLKİNDİ)
BÖLÜM II

 1. Hayek, piyasa sisteminde gelirlerin çoğu kez çalışanların gösterdikleri çabalar ve liyakatle uyumlu olmadığını ve bu durumun pek çok kişiyi rencide ettiğini kabul eder. Buna karşın, özgür bir toplumda gelirlerin, halkın normal olarak layık gördüğüne karşılık gelmesini istemenin ne uygulanabilir ne de arzu edilebilir olduğunu düşünmektedir. Hayek bu savını hangi argümanlarla desteklemektedir? Neden gelirlerin çabalar ve liyakate göre belirlenmesi uygulanamaz? Uygulanmaya çalışıldığında son derece kötü sonuçlar verir? Açıklayın. (25 puan)

 2. Ayn Rand “İnsan Hakları” başlıklı makalesinde ABD’de 1960 Demokrat Parti Platformu’ndaki “haklar”ı nasıl ve hangi argümanlarla eleştirmektedir? Açıklayınız. (15 puan)

 3. Ayn Rand “Savaşın Kökleri” başlıklı makalesinde en iyi ordu konusunda neler söylemektedir? Kısaca açıklayınız. (10 puan)

BÖLÜM III 1. Hayek’e göre sosyalist (ve diğer kolektivist) diktatörlüklerin en kötü insanlar tarafından yönetilmesinin üç temel nedeni nedir? Açıklayınız. (18 puan)

 2. Nathaniel Branden “Kapitalizm Hakkındaki Yaygın Yanılgılar” başlıklı yazısının kamusal eğitimle ilgili bölümünde devletin eğitim alanında neler yapmasını ya da yapmamasını hangi argümanlarla savunmaktadır. Açıklayın. (15 puan)

 3. Hayek’in “sembolik gerçekler” olarak ifade ettiği şeyler nedir? Bunları neden sembolik gerçekler olarak nitelendirmektedir? Kısaca açıklayın. (10 puan)

 4. Ayn Rand’a göre neden “kolektif haklar” kavramı anlamsızdır? Kısaca açıklayın. (7 puan)Yüklə 13,58 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə