Japonya'ya verilen gemi siparişleri şubat ayında arttıYüklə 18,32 Kb.
tarix30.07.2018
ölçüsü18,32 Kb.

8-15 MART 2016 HABERLER
15.03.2016 Japonya'ya verilen gemi siparişleri şubat ayında arttı

Japonya Gemi İhracatçıları Birliği (JSEA) tarafından yapılan açıklamaya göre, Japonya'nın aldığı gemi siparişi bu yılın şubat ayında ocak ayına göre %234,9 arttı. Japonya Gemi İhracatçıları Birliği (JSEA) tarafından yapılan açıklamaya göre, Japonya bu yılın şubat ayında ocak ayına göre %234,9 artışla toplam ağırlığı 389.500 gros tona ulaşan ve 6 adedi yük gemisi olan 7 gemi siparişi aldı. Ocak ayında yeni gemi siparişleri 3 adet olarak kaydedilmişti. Geçen yılın şubat ayında, Japonya'nın yeni gemi ihracatı sayısı 14 adet, bu gemilerin toplam ağırlığı ise 625.500 gros ton seviyesinde yer almıştı. Bu yılın ocak- şubat döneminde Japonya toplam ağırlığı 505.800 gros tona ulaşan 10 adet gemi siparişi aldı. Böylelikle, 2015 yılının aynı dönemine kıyasla Japonya'nın aldığı sipariş tonajı %72 düştü. Bununla birlikte, ocak ayında 1,7 milyon gros ton ağırlığında 45 gemi ihraç etmiş olan Japonya, şubat ayında toplam 1,2 milyon gros ton ağırlığında 26 gemi ihraç etti. 2015 yılının şubat ayında ise ülkeden toplam 768.386 gros ton ağırlığında 25 gemi ihraç edilmişti. Bu yılın ilk iki ayında ise Japonya tonaj olarak yıllık bazda %19,1 artışla 2,9 milyon gros ton ağırlığa sahip 71 gemi ihraç etti. 


Vira Haber


14.03.2016 Türk ve Yunan denizciler 28 Mart'ta bir araya geliyor

8 Mart’ta İzmir’de gerçekleştirilen “Türkiye-Yunanistan 4. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Toplantısı"nın ardından iki ülkenin deniz turizmi alanında faaliyet gösteren işadamları ve yatırımcıları, 28 Mart’ta İzmir’de bir araya gelecek.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın 8 Mart’ta İzmir’de gerçekleştirdikleri “Türkiye-Yunanistan 4. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Toplantısı” çerçevesinde iki ülke arasında ulaşım ve turizm alanlarında önemli işbirliği anlaşmaları imzalanırken, iki ülkenin deniz turizmi alanında faaliyet gösteren işadamları ve yatırımcıları, 28 Mart’ta İzmir’de bir araya gelecek. 
Vira Haber


14.03.2016 Tersan ile Rolls-Royce arasında 6.5 milyon dolarlık anlaşma

Rolls-Royce Türkiye'de Tersan Tersanesiyle 6,5 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı. Anlaşmaya göre Rolls-Royce Norveçli gemi armatörü NSK Shipping için tasarlanan yük gemisi için sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) tahrik sistemi sağlayacak.


Rolls-Royce Türkiye ileTersan Tersanesi arasında 6,5 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı. Anlaşmaya göre Rolls-Royce Norveçli gemi armatörü NSK Shipping için tasarlanan yük gemisi için sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) tahrik sistemi sağlayacak. Tahrik sisteminin monte edileceği gemi BioMar grubu adına balık yemi taşımakta kullanılacak. 81.5m boyundaki gemi Norveç kıyılarındaki balık çiftliklerine bir seferde 2 bin 700 ton balık yemi taşıyacak. NSK Shipping Genel Müdürü Kristian Hoydal, sözleşme ile ilgili: "Daha çevre dostu ve verimli bir LNG motorlu gemi teslim edebilmek için Rolls-Royce ile birlikte çalışabilmekten büyük gurur duyuyoruz" dedi. (Deniz Haber)

14.03. 2016 Ege Denizi'nde bu yıl 166 göçmen hayatını kaybetti

Ege Denizi'nde bu yıl 166 göçmen hayatını kaybetti Ege Denizi'nde göç dramı devam ediyor. Son bir haftada 19 düzensiz göç olayında 25 kişi hayatını kaybederken 2016 yılında ölenlerin sayısının 166'ya ulaştığı ifade edildi.


Vira Haber

13.03.2016 Arjantin'deki dev buzulda kırılma başladı

Arjantin'in güneybatısındaki Patagonya bölgesinde bulunan 200 kilometrekarelik Perito Moreno buzulunda kırılma süreci başladı.

Patagonya'da 200 kilometrekarelit  Perito Moreno buzulunun kırılması bir gösteriye dönüştü; 4 bin kişi seyretti. Arjantin'in güneybatısındaki Patagonya bölgesinde bulunan Perito Moreno buzulunda kırılma süreci başladı. Perşembe günü ilk kopuşun yaşandığı buzuldaki kırılma anına tanıklık etmek için 4 bin turist, günler öncesinden buzula 80 kilometre uzaklıktaki El Calafate kentine akın etti.

Dev buzuldan ilk, 250 metre genişliğinde ve 70 metre yüksekliğinde bir kütle koptu. Yetkililer "Kırılmanın 3-4 gün içinde biteceğini düşünüyoruz" dedi. Küresel ısınmanın eritemediği ender buzullardan biri olan 200 kilometrekare genişliğindeki buzul, dünyadaki üçüncü büyük temiz su kaynağı olarak da biliniyor. (Deniz Haber)
12.03.2016 Rumlar yine Türkiye'yi Birleşmiş Milletler'e şikayet etti

Rum basını, Güney Kıbrıs’ın BM’deki Daimi Temsilcisi Nikos Emiliu’nun, Türk savaş gemisi TCG Gediz'in, 17 Aralık 2015 tarihinde, Güney Kıbrıs’ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi (MEB) içerisinde bulunan Rum bandıralı “MV FlyingEnterprise” araştırma gemisini “taciz ettiği” gerekçesiyle, Türkiye’yi şikayet eden bir mektubu BM’ye gönderdiğini yazdı. Fileleftheros gazetesi, söz konusu mektubun, BM Güvenlik Konseyi genel oturumunun resmi belgesi olarak dolaşmaya başladığını yazan gazete bunun, Deniz Hukuku (Law of the Sea Bulletin) bülteninin gelecek sayısında de yer alacağını belirtti. (Deniz Haber)


11.03.2016 Turizm zor durumda, 2 bin 111 otel satılıyor!
Terör ve Rusya’dan turist gelmemesi nedeniyle İstanbul’da otel dolulukları bazı bölgelerde yüzde 15’in altına düştü. Yurt genelinde ise 2 bin 111 otel satılıyor.

Art arda patlayan bombalar, Doğu ve Güneydoğu'da 100 günü aşan sokağa çıkma yasakları, Rusya'nın Türkiye'ye turist göndermemesi nedeniyle Turizm sektörü adeta can çekişiyor. Ülke gündeminde yaşanan sıkıntılı olayların turizm sektöründe ilk yansıması da otellerin boş kalmasıyla kendini gösterdi. Yılın ilk ayında Türkiye genelindeki otel dolulukları yüzde 50'nin altına geriledi.


Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği'nin araştırmasına göre turist göndermeyen Rusya, artan terör olayları ve yaşanan ekonomik sorunlar nedeniyle Türkiye genelinde 2 bin 111 turizm işletmesi satışa çıkarıldı. (Deniz Haber)
10.03.2016 Türkiye, Dubai ve İran'a ticaret üssü kuracak

Türkiye Ticaret Merkezleri'nin (TTM) kurulması ve desteklenmesine yönelik çalışmalar hız kazandı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve İşbirliği Kuruluşları ortaklığında Dubai/BAE ve Tahran/İran'da TTM açılması için son aşamaya gelindi.

Yerli firmaların yurt dışında açtıkları birimlerin kira giderleri ve tanıtım harcamaları hâlihazırda destekleniyor. Yeni destek kapsamında oluşturulacak Türkiye Ticaret Merkezleri (TTM) aracılığıyla, bu merkezlerde yer alan şirketlerin, ürünlerin tanıtım ve pazarlamasında etkinlik sağlanması ve bürokrasinin azaltılması amaçlanıyor.

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş 2016 Yılı Bütçesi Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda, pazarlama, dağıtım ve lojistik üs vazifesi görecek TTM'nin altyapısının olgunlaştığını açıkladı. Buna ilişkin olarak Elitaş, “İlk etapta Dubai ve Tahran TTM'yi kuracağız. 60 ülkeye toplam 176 sektörel ticaret heyeti organizasyonu da gerçekleştirdik" dedi.

Türkiye'nin, ihracatçı firmaların ve Türk malı ürünlerin tanıtım üssü, lojistik merkezi, danışmanlık hizmetleri ve pazara giriş hizmeti yapacak TTM'ler, yeni ve süreklilik arz eden bir yapıda olacak. Bakanlığın sağlayacağı bu destek ile uluslararası alanda tek başına aktif olamayan şirketlerin, ofis, depo, showroom gibi alanlarla yurt dışı pazarına girişinde yardımcı olunacak. Yüksek maliyetler, güvenlik sorunları ve bürokrasi gibi nedenlerle pazara girişin sıkıntılı olduğu coğrafyalara ulaşma imkânı sağlanırken, ülke ihracatına da katkı sağlanacak.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), TİM'in Türkiye'de kurduğu şirketi veya TİM ile diğer işbirliği kuruluşları ortaklığında kurulabilecek TTM'lerin destek oranı, bakanlık tarafından belirlenen hedef ve öncelikli ülkelerde yüzde 75, diğer ülkelerde yüzde 60 olacak. Destek süresi 5 yıl olacak TTM'lerde üstün performans gösteren şirketlere ilave 5 yıl daha destek verilebilecek. (Deniz Haber)09.03.2016 Med Marine, DP WORLD YARIMCA adlı römorkörü İzmit Körfezi’nde hizmete alıyor

Türkiye’nin önde gelen kılavuzluk ve römorkör şirketi Med Marine, filo yenileme ve kapasite artırımı çalışmaları kapsamında gruba ait Ereğli Gemi Tersanesi’nde inşa ettiği sekiz adet römorkörden dördüncüsü olan DP World Yarımıca adlı römorkörü İzmit Körfezi’nde hizmete alıyor.Ereğli Gemi Tersanesi tarafından Ağustos ve Eylül 2015 ayları içinde teslimatı yapılan 2 x 45 TBP ASD römorköre ilave olarak inşasına başlanan 6 adet 60 TBP ASD römorkörlerden ilki Med Marine Kılavuzluk ve Römorkaj Hizmetleri İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ nin İskenderun Körfezi’ndeki operasyonlarına tahsis edilmek üzere teslim edilmiş idi. 60 TBP ASD serisinin ikinci römorkörü ise İzmit Körfezi’ nde hizmete başlayacak. (Deniz Haber)
Kataloq: wp-content -> uploads
uploads -> Mühaziry riyazi mYntiqin elementlYri
uploads -> Mühazirə Tarix, elm və fəlsəfə. Anlayışlar və ideyalar Keçmiş və Tarix
uploads -> Amerikalılarda Azərbaycan haqqında daha geniş təsəvvür yaratmağa çalışacağam
uploads -> Mühazirə1:İqtisadi informatikanın əsas anlayışları İnformatika haqqında ümumi məlumat
uploads -> Frankfurt məktəbi
uploads -> İxtisasın (proqramın) şifri və adı: 040545 Kompyuter şəbəkələrinin və hesablama texnikasının
uploads -> Onlayn jurnaliSTİka fənninin
uploads -> Mühazirə mətinləri. Matrislər və onlar üzərində əməllər
uploads -> İxtisasın (proqramın) şifri və adı 040529 – Nəqliyyatda daşımaların təşkili baki – 2014
uploads -> Multimedia Mərkəzi Ali təhsil müəssisələrinin jurnalistika fakültələri üçün multimedia jurnaliSTİkasi fənninin

Yüklə 18,32 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə