Jerzy Buzek Avrupa Parlamentosu Başkanı seçildiYüklə 8,6 Kb.
tarix19.11.2017
ölçüsü8,6 Kb.
#32224

Jerzy Buzek Avrupa Parlamentosu Başkanı seçildi
Parlamenterler Jerzy Buzek’i ilk turda 555 oyla (geçerli oyların %86.18’i) yeni Avrupa Parlamentosu Başkanı seçti. 69 yaşındaki Polonyalı Parlamento üyesi iki buçuk yıl boyunca (2012 Ocak ayına kadar) Avrupa Parlamentosu’na başkanlık yapacak. Başkan Buzek, AB’nin 2004’te genişlemesinden sonra, Avrupa Parlamentosu’nun Orta ve Doğu Avrupa’lı ilk başkanı olma özelliği taşıyor.
Jerzy Buzek (EPP, Polonya) selefi Hans-Gert Pöttering’in (EPP, Almanya) yerine geçiyor.
Muazzam değişim ve büyük şeref

Oylamadan hemen sonra Strasbourg’daki Avrupa Parlamentosu’na yaptığı kısa seslenişte, Mr. Buzek, seçilmesini “muazzam değişim ve büyük şeref” olarak tanımladı. Fransa’nın milli gününde yıldönümü anılan Fransız Devrimi’nin şiarı olan “Özgürlük, Eşitlik, Kardeşlik” mesajına atıfta bulunan yeni başkan bugün “bu üç kelimenin hepsi Avrupa’da yankılanıyor” dedi.


Bir zamanlar özgür bir Polonya’da milletvekili olmak isteyen Buzek artık Avrupa Parlamentosu başkanı. Kendisi bunu “Avrupa’nın nasıl değişebileceğinin bir ölçütü olarak görüyor”. Yeni Başkan bunu aynı zamanda 2004’te AB’ye katılan diğer orta ve doğu Avrupa ülkeleri için “sembolik” ve “saldırgan bir sisteme boyun eğmeyen milyonlara hürmet” olarak yorumladı. Buzek artık “siz” ve “biz” yok: Avrupa hepimizin” dedi.
İşsizlik, enerji güvenliği ve iklim değişikliği gibi, AB’nin önündeki zorluklara değinen Sn. Buzek “Birliğin organize ve etkin çalışması için evvela Lizbon Antlaşması’na ihtiyacımız var” dedi. Sözlerine, selefi Sn. Pöttering’e saygılarını sunarak bitirdi.
Sn. Buzek 14-17 Eylül’de Strazburg’da yapılacak tam oturumda, önümüzdeki iki buçuk yıllık süreçte uygulamayı düşündüğü çalışma programını daha teferruatlı bir şekilde takdim edecek.
Parlamento’nun Tüzüğüne göre, bir adayın başkan seçilmesi için, geçerli oyların salt çoğunluğunu yani yüzde 50’sinden bir fazlasını alması gerekiyor. Boş ya da kusurlu oy pusulaları gerekli oy sayısında dikkate alınmıyor.
İlk oylamanın sonuçları:

Kullanılan oy: 713

Boş ya da geçersiz oy: 69

Geçerli oy: 644

Seçilmek için gereken salt oy çoğunluğu: 323
Adayların aldığı oylar:

Jerzy Buzek (EPP, Polonya) 555: Sn. Jerzy Buzek alelusul Avrupa Parlamentosu Başkanı seçilmiştir.

Eva-Britt Svensson (EUL/NGL, İsveç): 89Komisyon Başkanı’nın yorumu

Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso hem şahsı hem de tüm Komisyon adına Sn. Buzek’i tebrik etti. Sn. Barroso, “Berlin Duvarı’nın yıkılışının yirminci, AB’nin Orta ve Doğu Avrupa’ya genişlemesinin beşinci yıldönümü dolayısıyla Sn. Buzek’in ideal aday” olduğunu söyledi. Sn. Barroso “dayanışma üzerine kurulu daha güçlü bir Avrupa” inşa etmek için Buzek ile çalışmayı dört gözle beklediğini belirtti.
Yüklə 8,6 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2023
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə