Kadınlar daha çok kredi kartı kullanıyorYüklə 73,77 Kb.
tarix18.01.2019
ölçüsü73,77 Kb.
#100385

Kadınlar daha çok kredi kartı kullanıyor

Türkiye’de kadınlar, erkeklere göre daha çok kredi kartı kullanıyor. Gelir düzeyi düşük tüketiciler de genellikle kredi kartını tercih ederken, yüksek gelirli tüketiciler nakit alış veriş yapıyor.

Bankalararası Kart Merkezi verilerine göre; teknolojik ilerlemelerle dijital ödeme sistemleri gelişirken, hane halkı harcamalarında kartlı ödemelerin payı, son 5 yılda yüzde 4 arttı. Bu oran 2012'de yüzde 35 seviyesindeyken, son 1 yılda, yüzde 39'a çıktı.

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkan Yardımcısı Ferda Hekimci, kadın tüketicilerin, erkeklere göre kredi kartını, taksit olanakları ve para taşımanın riskini azalttığı için daha fazla tercih ettiğini söyledi. Genellikle gelir düzeyi düşük tüketicilerin de ertelenemeyen gereksinimlerini karşılamak için kredi kartı kullandıklarını ifade eden Hekimci, gelir düzeyi yüksek olan tüketicilerin ise daha rahat nakit olanağına sahip olduğundan, kredi kartlarını daha büyük harcamalarda kullandığını belirtti.

Tüketicinin, yüksek faiz, komisyon ve kredi kartı aidatlarından korunmak için de tüketicinin pasif bir direniş gösterdiğini kaydeden Hekimci, bunun nedeninin de fahiş kredi kartı faizleri, haksız komisyon ve aidatlardan çok mağdur duruma düşmesi olduğunu ifade etti.

Hekimci, TÜDEF olarak bankaların bu uygulamalarına dikkati çekmek için çok uğraştıklarını ve bu konuda pek çok dava kazandıklarını dile getirerek, bankacılık işlemlerine yönelik şikayetlerin, 2015'te başvuruların yüzde 93’ünü oluşturduğuna dikkati çekti. Hekimci, bu dönemde tüketicilerin, şikayetlerinde yüzde 90-94 oranında haklı çıktığını ve bu durumun da kamuoyunda bankalara karşı bir bir güvensizlik yarattığını ifade etti.

15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız”
15 Temmuz 2016… Hem asker giysileri içindeki vatan hainlerinin halkına silah doğrulttuğu “kara gün”, hem de Türk Milleti'nin dünyaya demokrasi dersi verdiği, bir kahramanlık destanının yazıldığı, “aydınlık günlere açılan tarihi gün...”

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde kurdukları kirli ve derin organizasyonla, 15 Temmuz akşamı darbe ve işgal girişiminde bulunan teröristlerin, karşılarında akın akın çoğalan, çoğaldıkça güçlenen, milyonların tek yumruk olup tepelerine inmesiyle şaşkına döndükleri destansı gece… Üstünden 1 yıl geçti, ama halen acılar taze…

Evlatlarını demokrasi uğruna kaybetmiş bir milletin hem gurur hem de hüzün dolu gözyaşlarını akıttığı o günün kutlaması ve anısı, aynı günde buluşuyor. Tüm yurtta, il il, mahalle mahalle her vatandaşın içinde aynı gurur ve hüzün yaşanıyor.
TEK MİLLET, TEK BAYRAK, TEK VATAN, TEK DEVLET

“15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” olarak ilan edilen kutlama, anma, gurur, hüzün, gözyaşı, sevinç, ama tüm milletin “tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet” düsturundan vazgeçilmeyeceğinin gösterildiği özel tarihin yıldönümü için o gecenin en önemli isimlerinden biri olan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Türk tarihinin bambaşka bir dönüm noktasına ulaştığı, milletin iradesinin, her türlü girişim ve amacın ötesinde olduğunun gösterildiği, demokrasi tarihinin en önemli bu olayını asla unutmayacağız ve unutturmayacağız” dedi.

Sadece bir vatanın yönetimini eline almak isteyen teröristlere meydan okunmadı o gün, 15 Temmuz gecesi, bu toprakların sahibinin sadece millet olduğu, bu toprakların sadece milletin seçtiklerinin yöneteceğinin kanıtlandığı ve dünyaya ders

verilen tarih olduğunun altı çizildi. Başkan Gökçek, “O gece; 249 şehit ve 2193 gazimizle destan yazıldı. Ana kucağı gibi makbul olan asker ocağına sızan teröristlerin asker

üniformaları içine gizlenip, ekmeğini yedikleri, suyunu içtikleri vatan topraklarının sahibi olan millete silah doğrulttuğu, bomba attığı, tanklarla üzerlerinden geçtiği o gün, canını hiçe sayıp sokaklara çıkan, kendini siper eden vatan evlatlarının kimi canını verdi vatanı için, kimi kolunu, kimi bacağını...” diye konuştu.
EN BÜYÜK VATAN

SAVUNMASI

ANKARA’DA…

Yurdun dört bir yanını saran hainlerin bu girişiminin en büyük ayağı, hiç kuşkusuz Başkent Ankara’da yaşandı. Bir ülkenin kalbi, ruhuydu Başkent. Bu yüzden önemliydi… Cumhurbaşkanı’ndan Başbakanı’na, bakanlarından milletvekillerine, belediye başkanlığından emniyetine kadar tüm ülkenin kalbi burasıydı. Burası ele geçerse, ülke ele geçmiş sayılırdı.

Peki ne yaptı Ankara? Teslim mi oldu? Tabii ki hayır… Tüm ülke gibi Ankara da tek yumruktu. Mücadele için hazırdı. Sokaklardaydı, meydanlardaydı. Mücadele için; Cumhurbaşkanı’na, TBMM’ye, Emniyet’e, Ankara’ya, dolayısıyla tüm Türkiye’ye siper olmak için…

Çoluk çocuk, genç yaşlı, kadın erkek herkes yürüyordu tanklara karşı… Düşman, ülkenin başkentine gelmişti ve buna dur diyecek, yine halkın kendisiydi… Çünkü koruduğu, canını vermeye hazır olduğu toprak, Çanakkale'de, Milli Mücadele'de yüzbinlerce şehidin kanıyla suladığı vatan toprağıydı, kutsaldı, namusuydu…


ANKARA, DARBE

GİRİŞİMİNİN

MERKEZ ÜSSÜ...

15 Temmuz gecesi, darbe girişiminin merkez üssü olarak kullanılan Ankara'da, Akıncı 4. Ana Jet Üssü'nden darbe girişimini yöneten darbeciler, Genelkurmay Karargahı’nı ele geçirerek komutanları derdest etti. TBMM, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, MİT Müsteşarlığı, Gölbaşı Özel Harekat Merkezi, Özel Kuvvetler Komutanlığı, TÜRKSAT ve Ankara Emniyet Müdürlüğü, darbeciler tarafından acımadan bombalandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine Türkiye’nin 81 ilinde meydanlara inen milyonlarca Türk vatandaşı, darbe girişimine karşı canını ortaya koyarak mücadele etti. Ancak bu fedakarca mücadele sonucu cuntacıların saldırıları sonucu, 249 vatan kahramanı şehit oldu. Bu kahramanların 149'u da en büyük mücadelenin ve en kanlı çarpışmaların yaşandığı Ankara’da şehadete yürüdü. 55 polis, 3 asker, 91 sivilin şehit olduğu Başkent’in 10 kritik noktasında yaşanan mücadelelerde, Gölbaşı Özel Harekat’ta 53,

Genelkurmay Başkanlığı, TBMM önü ve Kızılay Meydanı'nda 44, Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde 30, Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda 1, Mamak’ta 1, Jandarma Genel Komutanlığı’nda 2, AK Parti İl binası önünde 1, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde 7, Türksat’ta 2 ve Kazan’da 8 kahraman şehit verildi.

İLK ÇAĞRI, BAŞKAN

GÖKÇEK’TEN

GELDİ…

Saat 21.30 civarında, önce İstanbul Boğaziçi Köprüsü ve Beylerbeyi Sarayı’nın çevresinin askerler tarafından işgal edildiği haberi geldi. Hemen ardından Ankara’da da kulakları sağır eden jet, uçak ve helikopter sesleri ortalığı kapladı. Tüm Türkiye, te-levizyonlardan ve internetten ne olduğunu anlamaya çalışırken, 1,-1,5 saatlik korkulu ve meraklı bekleyişten sonra Türk Silahlı Kuvvetleri içinde bir darbe kalkışması olduğu, saat 23.02'de Başbakan Binali Yıldırım'ın tele-vizyonlardan yaptığı açıklamayla netleşti.Darbeci hainler, darbe girişiminin en kilit noktası olan komuta kademesini de girişimin başladığı ilk dakikalarda şeytani planlarla bulundukları yerlerde derdest edip, Genelkurmay Başkanı'nı da Karargah'ta rehin almıştı.

Diğer taraftan da Oran’daki TRT Genel Müdürlüğü askerler tarafından işgal edilerek, silah zoruyla, “Yurtta Sulh Konseyi” imzalı korsan bir bildiri okutulup, “yönetime el konulduğu ve sokağa çıkma yasağı ilan edildiği” duyuruldu.

BAŞKAN GÖKÇEK,

GECENİN EN

ETKİLİ İSİMLERİNDEN...

Başkan Gökçek, darbe girişiminin bastırılmasında verdiği mücadeleyle çok önemli rol oynadı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek darbe girişiminin başladığı ilk dakikalardan itibaren Twitter'dan, “Şu anda Paralel Yapı, son şans olarak darbe teşebbüsünde bulunuyor… Bütün Türkiye sokağa… Paralel’i tükürükte boğmaya” paylaşımlarında bulunmaya başlayarak, halkı sokağa, hainlere karşı direnmeye çağırdı. Milli iradenin kalesi Ankara’da, halk hiç tereddüt etmeden demokrasi ve vatan sevdasıyla, ellerinde

bağımsızlığın sembolü Türk bayraklarıyla, sokaklara, meydanlara koştu. Başkan Gökçek, bu arada Twitter’ın güvenlik nedeniyle kesilmesi üzerine, hemen TİB’i arayıp, “halkın, sokağa çıkma çağrılarını Twitter'dan gördüğünü” söyleyerek, tekrar açılmasını sağladı.

Başkan Gökçek diğer yandan da sabaha kadar Hükümet ve Emniyet yetkilileriyle temas kurarak, Belediye'nin iş makinelerinin ve kamyonlarının, darbecilerle mücadelesini koordine etti. Ayrıca onlarca televizyon kanalına canlı bağlanarak, herkesi, vatanına, demokrasisine sahip çıkmaya çağırmaya devam etti.
BAŞKAN GÖKÇEK, GECE

BOYUNCA BELEDİYE

ARAÇLARINI

KOORDİNE ETTİ

Gökçek, gece boyunca güvenlik güçlerinin ne ihtiyaçları varsa yerine getirmeye çalıştıklarını belirterek, “Tankların rahat hareket edememesi için araçlarımızla başta askeri garnizonlar olmak üzere birçok yeri kapattık” dedi.

Başkan Gökçek, girişimin püskürtülmesinin ardından yaptığı açıklamada, Ankaralılara, darbecilere karşı tarihe geçecek bir direnç sergiledikleri için teşekkür ederek, şunları kaydetti: “Aziz milletim, Cumhurbaşkanımızın, bizlerin çağrısına kulak verdiniz. Sokaklara dökülüp, ülkemize, değerlerimize sahip çıktınız. Demokrasinin bedeli ağır oldu, çok sayıda şehit verildi ama Cumhuriyet'e ve devletimize sahip çıkıldı, isyan bastırıldı.”


CUMHURBAŞKANI'NIN

ÇAĞRISIYLA, DARBENİN

BELİ KIRILDI

Gece yarısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, CNN Türk ve NTV ekranlarına canlı bağlanıp, FETÖ'cü hainlerin darbe girişimine karşı Türk Milleti'ni sokaklara çağırmasıyla, darbecilerin beli kırıldı ve durum çok kısa sürede tersine döndü. Milyonlarca vatansever, bir an bile tereddüt etmeden sokaklara döküldü. Türk halkının beklediği son emir de gelmişti. Kalabalıklar artıyordu sokaklarda. Tüm Türkiye, Cumhurbaşkanı'na da Marmaris'te kaldığı otelde, kendisinin burada olduğunu sanarak hainlerin suikast girişiminde bulunduğunu ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri'nin rehin alındığını da Cumhurbaşkanı’nın Atatürk Hava Limanı’nda yaptığı açıklamalardan öğrendi.


HAİNLERE İLK DARBE,

KAHRAMAN ÖMER

HALİSDEMİR'DEN...

Hain darbecilerin ilk hedefindeki yerlerden olan, Gölbaşı'ndaki Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda, Astsubay Ömer Halisdemir, darbeci general Semih Terzi'yi alnından vurarak öldürdükten sonra yanındaki hainler tarafından şehit edildi. Halisdemir, daha sonra 15 Temmuz'un sembol isimlerinden biri oldu.

Gecenin en başında Akıncı'dan kalkan F 16'larla Gölbaşı'ndaki Polis Özel Harekat Merkezi'ni acımasızca bombalayan hainler, burada toplam 54 vatan evladını şehit etti. Gece boyunca, milli iradenin sembolü Türkiye Büyük Millet Meclisi, içinde milletvekilleri varken 7 kez bombalandı, MİT Müsteşarlığı'na defalarca bomba yağdırıldı, sabaha karşı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin bahçesindeki sivillerin üstüne uçaklardan bombalar yağdırılıp, 30 kişi şehit edildi. Defalarca bombalanıp kullanılamaz hale getirilen Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde de 7 polis şehit edildi.

Cumhurbaşkanı'nın çağrısının ardından sokaklarda başlayan ve sabaha kadar süren mücadele sonucu, vatan hainleri bir bir derdest edilip silahları ele geçirildi ve teslim alındı.

TANKLAR, YÜZLERCE

ARACI EZDİ

Darbeci askerlerin kullandığı tanklar ve helikopterlerden açılan ateşler, sivil halkın yanı sıra kente de büyük zarar verdi. Yol kenarlarında park halindeki yüzlerce araç, tankların paletleri altında ezildi. Otobüs durakları, kaldırımlar, altyapı, yol kenarındaki ağaçlar, kent mobilyaları büyük zarar gördü.

ONBİNLERİN DEMOKRASİ

NÖBETİ 1 AY SÜRDÜ

Karanlık bir 15 Temmuz gecesini, FETÖ'cü hainlerin kullandığı jet, uçak, helikopter, tank, tüfek ve helikopterlerden atılan bomba ve mermi sesleriyle geçiren Türkiye, aydınlık bir sabahı karşılııyordu 16 Temmuz’da... 40 yıllık sinsi ve hain plan yine tutmamıştı. Türk milleti, iradesine ve onu temsil eden kurumlarına sahip çıkmış ve Türkiye kazanmıştı. Bu hain kalkışmanın

ardından “15 Temmuz Kızılay Demokrasi Meydanı” adını alan Kızılay’da, o günden itibaren

onbinler, 1 ay boyunca nöbet tuttu. Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen, ilk günden itibaren ücretsiz ulaşımla nöbet yerlerine giden onbinler, sabahlara kadar ellerinde Türk bayraklarıyla, vatan hainlerine ve tüm dünyaya, mesaj verdi. Bu mitinglere her gün katılarak konuşmalar yapan Başkan Gökçek, 15 Temmuz gecesi verilen mücadelenin, “Türkiye için bir milat, gelecek nesiller için bir destan, şehit yakınları için gurur, gaziler için övünç, millet için kahramanlık” olduğunu belirterek, bu topraklar üzerinde yaşayan milletin, o gün sadece hainlere değil, tüm dünyaya neler yapabileceğini gösterdiğini söyledi.

Şehitler, 15 Temmuz’da 3 kilometrelik bayrak altında yürüyüşle anılacak

Türkiye’nin en sıcak çatışmalarının yaşandığı, büyük kahramanlık destanlarının sergilendiği Ankara’da, 15 Temmuz gecesinin ilk yıldönümünde bir dizi etkinlik düzenlenecek.

15 Temmuz’un resmi tatil ilan edildiği bu günde, Cumhurbaşkanlığı’nda oluşturulan özel danışma kurulu öncülüğünde, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin de katkılarıyla hazırlanan özel programda, hem o gece şehit düşen kahramanlar anılacak, hem de kazanılan büyük zaferin kutlamaları yapılacak.
3 KİLOMETRELİK

BAYRAK ALTINDA

YÜRÜYÜŞLE ANMA...

Büyükşehir Belediyesi’nin programı, 15 Temmuz Cumartesi günü FETÖ’cü hainlere karşı yoğun mücadelenin verildiği saatlere denk gelen 23.00’da, Ulus Atatürk Anıtı ve eski TBMM önünde binlerce kişinin buluşmasıyla başlayacak. O gecede demokrasiye sahip çıkmak adına sokaklara dökülen, meydanlara koşan, tanklara, helikopter ve uçaklara meydan okuyan binlerce Başkentli, hain girişimin ilk yıldönümünde yine bir araya gelerek, ellerinde 3 kilometrelik Türk Bayrağıyla birlikte Kızılay ve TBMM’ye doğru yürüyecek.

15 Temmuz’da ülkenin kalbi olan TBMM’yi bombalayan hainlere karşı tek yürek olarak toplanacak olan vatandaşlar, yürüyüşlerini, yine bombardımana tutulan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne doğru sürdürerek tamamlayacak. Hem bir şölen hem de bir anma

havasında sürecek yürüyüşün Külliye ayağında, yapılacak

konuşmaların ardından, Külliye Millet Cami’nde kılınacak sabah namazınına ardından Külliyenin giriş kapısı karşısında Büyükşehir Belediyesi tarafından özel olarak inşa edilen 15 Temmuz Şehitler Anıtı'nın açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve halkla birlikte gerçekleştirilecek.Büyükşehir’in yaptığı “15 Temmuz Şehitler Anıtı”, 16 Temmuz’da sabah namazının

ardından gün ağarırken Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başkan

Gökçek tarafından açılacak
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, 15 Temmuz hain darbe girişiminde hayatını kaybeden 249 kahraman şehidin anısına Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde yaptığı “Şehitler Anıtı”nın açılışı Başkan Gökçek’in de katılımıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından gerçekleştirilecek.

Hain darbe girişiminin yıl

dönümü olan 15 Temmuz’da

düzenlenecek törenlerin ardından Büyükşehir Belediyesi tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin giriş kapısının tam karşısına yapılan “15 Temmuz Şehitler Anıtı”, 16 Temmuz Pazar günü sabah namazının ardından gün ağarırken topluca Millet Camii’nde kılınacak sabah namazının ardından düzenlenecek törenle Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başkan Gökçek ve yüzbinlerin katılımıyla açılacak.

“TEK MİLLET, TEK

BAYRAK, TEK VATAN VE

TEK DEVLET”

30 metre yüksekliğindeki anıt, çelik konstrüksiyon üzerine Safranbolu mermerinden yapılıyor. En tepe noktasında Türkiye’nin 7 bölgesini simgeleyen 7 figürün taşıdığı 10 metre çapında ay-yıldız tepe tacı, 15 Temmuz’da 81 ildeki direnişi temsilen 81 vatandaşın temsil edildiği figürler ile direnişi unutulmaz kılan 249 şehidin rölyeflerinin bulunduğu anıtta, mozole ve anma alanı da yer alıyor.

“Tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet” fikrinin işlendiği anıtta, bu fikirler şu şekilde anlatılıyor:

Tek Devlet; Cumhurbaşkanlığı forsu ve altında da Türk devletlerini simgeleyen yıldızlara yer veriliyor.

Tek Millet; Bronz replikadan yapılan 81 insan figürünün, ellerinde bayraklarla gösterdikleri milli mücadeleyi anlatılıyor.

Tek Bayrak; Bayrağımızın 20-25 santimetre kalınlığında mermer rölyef uygulaması yer alıyor.

Tek Vatan; Türkiye haritası ve 81 ilimizin ismi bulunuyor.

-En tepede de 7 bölgeyi temsil eden insan figürlerinin taşıdığı ay yıldız şeklindeki tepe tacı yer alıyor.Sıcak havada gıda zehirlenmelerine dikkat!

Temmuz ayının en kavurucu sıcaklarının yaşandığı bu günler, birçoğumuzun günlük aktivitelerini kısıtlayacak kadar etkili olurken, sıcak havadan bozulan gıdaların tüketilmesi de insan yaşamını tehdit eden zehirlenmelerin yaşanmasına neden oluyor.

Uzmanlar, sıcak havaların, özellikle bazı gıdaların erken bozulmasına neden olduğunun bilinmesine karşın, gerek tüketicilerin gerekse satıcıların önlem almadığını ifade ederek, bunun sonucunda da bazen ölümlere varan gıda zehirlenmelerinin yaşandığına dikkat çekiyorlar.

Sıcağın etkisiyle çabuk bozulabilen et, tavuk, balık gibi gıdaların, alışverişin sonunda satın alınması ve en fazla 1 saat içinde buzdolabına yerleştirilmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulunan uzmanlar, hijyen koşullarda piştiğinden ve güvenliğinden emin olunmayan hazır gıdalardan uzak durulması gerektiği söylüyorlar. Gıda zehirlenmelerinin çok ciddi bir sağlık sorunu olduğunu ifade eden uzmanlar, tıbbi desteğin zamanında alınmaması halinde, kişiyi ölüme kadar götürecek üzücü sonuçların yaşanabileceğini kaydettiler.

Özellikle yaz aylarında gıda güvenliği konusunda tüketicilerin kişisel olarak alacağı tedbirlerin çok önemli olacağını belirten uzmanlar, yapılması gerekenler hakkında şunları söylediler: “Sokaklarda açıkta satılan gıdalar ve lokantalarda günlük olarak pişmemiş yiyeceklerden uzak durulmalı, süt ve süt ürünleri, kremalı yiyecekler, mayonez, balık ve deniz ürünleri, çiğ ve az pişmiş et, tavuk ve balık gibi etler yaz aylarında kolaylıkla bozulabileceği için bu yiyecekleri tüketirken çok dikkatli olunmalı, saklanma koşullarına dikkat edilmelidir. Marketlerden, tarihi geçmiş, ambalajı açık ürünler alınmamalıdır.

Uzmanların sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

Yazın gıda zehirlenmelerinin sık

görülme nedenleri nelerdir?

Toplu yiyeceklerin sunulduğu lokanta gibi yerlerde gıda zehirlenmelerinin artma nedeni, hazırlanma-sunum aşamasında hijyen kurallarına uyulmaması ve hazırlandıktan sonra uygun saklama koşullarının sağlanamamasıdır.

Gıda zehirlenmesinin belirtisi

nelerdir?

Bozulmuş gıdanın yenmesinin ardından bulantı, kusma, ishal, ateş, karın ağrısı bazen de görme bozukluğu ve duyu kayıpları görülebilir.

Daha ilerlemiş durumlarda ise yüksek ateş, dışkıda kan, aşırı miktarda sıvı kaybına neden olan kusma, ağız kuruluğu, idrar çıkışında azalma, ayağa kalkınca baş dönmesi olur. Üç günden uzun süren ishal durumlarında mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir.

Güvenli gıda tüketirken dikkat

edilmesi gerekenler?

Güvenli tüketim için, mikroorganizmaların üremesini önlemek amacıyla pişirilecek gıdalarda pişirme işlemi tam ve kusursuz uygulanmalı, pişirme sonrası gıdalar bekletilmeden tüketilmeli, pişirilmiş gıdaların muhafazasına özen gösterilmeli, gıdaların yeniden ısıtılması tam ve kusursuz olmalı, çiğ ve pişmiş gıdaların birbiriyle temasından kaçınılmalı, el temizliği kesinlikle ihmal edilmemeli, mutfaktaki yüzeyler temiz tutulmalı, temiz su kullanılmalıdır.

Büyükşehir’den, Başkentlilere “ÇİĞ SÜT” satışı başladı

Büyükşehir Belediyesi’nin, Ankaralılara daha kaliteli, sağlıklı ve güvenilir çiğ süt sağlamak amacıyla kurduğu “Çiğ Süt Satış Noktaları” (Sütmatik) , Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından törenle açıldı.

OR-AN Panora AVM karşısında kurulan BEL-SO “Çiğ Süt Satış Noktası”nın açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Halkımıza sağlıklı, ari sütün direkt olarak ulaştırılması için Ankara’nın değişik noktalarında Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Daire Başkanlığı ile BEL-SO’nun işbirliğiyle süt satışına başlıyoruz” dedi.

Başkan Gökçek, vatandaşların özellikle taze süt aradığını ve artık bu noktalarda bulabileceğini belirterek, “Satışa sunulan süt, son derece kaliteli ve en fazla 24 saatlik olacak. Yani vatandaşımız taze sütü burada bulacak” diye konuştu.

Gökçek, şöyle devam etti: “Türkiye’nin en pahalı sütünü alıyoruz ama en ucuzunu da satıyoruz. Litresini 2 liradan alıp, 2,5 liraya satıyoruz. Oysa üreticiden alınan genel manada hizmetin bedeli 130 kuruş. Dolayısıyla üreticiye yüzde 50’den daha fazla imkan temin etmiş oluyoruz. Aracıyı aradan çıkartmış oluyoruz. Satış noktalarının sayısını gün geçtikçe çoğaltacağız. Ben hayırlı, uğurlu olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum. Bu konuda bizimle işbirliği yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na, özellikle teşekkürlerimizi, şükranlarımızı sunuyorum.”
“DİĞER BELEDİYELERE

ÖRNEK OLMASINI

DİLİYORUM”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik de konuşmasında, üreticiler açısından önemli bir aktiviteyi gerçekleştirdiklerini vurgulayarak, “Öncelikle Ankara Büyükşehir Belediyemize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Açılışı yapılan hizmetin, çiğ sütün tüketiciye sağlıklı yollardan ulaşması olduğunu bildiren Bakan Çelik, şöyle konuştu:

“Biliyorsunuz çok yakın zamanda biz düzenleme yaptık. Kamuoyunda çok tartışması oldu, ‘Sokak sütüne, köyden gelen süte engel konuyor' gibi... Gördüğünüz gibi bugün amacımız, bu yaptığımız düzenleme çerçevesinde vatandaşımıza en güvenilir elden, en güvenilir noktalardan, en sağlıklı bir şekilde çiğ sütü ulaştırmaktır. Ankara Büyükşehir Belediyesi gibi Türkiye'de tüm belediyelerin, çiğ sütün vatandaşa ulaştırılması konusunda kolları sıvamasını istiyoruz.”

Satış noktalarına konulan “sütmatik” cihazı hakkında da bilgi veren Bakan Çelik, bu cihaza konulan sütün, hangi saatte, hangi işletmeden geldiğini ve kaç saat burada durabileceğinin görülebildiğini kaydederek, “Tüketiciye sunulan sütün bekleme süresi, 24 saati geçmeyecek. Buralarda güvenilir süt satılacak” dedi.
OTOMATLAR, 24 SAAT

GEÇTİĞİNDE ALARM

VERECEK

Tüketime hazır çiğ süt, bu şekilde sağımdan itibaren 24 saat içinde tüketicisine ulaştırılacak. Otomatlara süt sağlayacak üreticiler büyük titizlikle seçilecek. Belediye'nin süt otomatları, sağlıklı süt garantisi altında olacak. Sütler hastalıktan ari işletmelerden alınacak, her gün analiz edilecek ve 24 saat içinde tüketimi sağlanacak.

Otomatlar, sütü, soğuk zincir bozulmadan hijyenik koşullarda tüketiciye ulaştıracak. Ortam sıcaklığı ne olursa olsun, otomatlar sayesinde süt, ayarlanan ısıda (4 -C) tutulacak. Sütün sıcaklığının, belirlenen değerin üzerine çıkması durumunda, otomat süt vermeyecek. Otomatlar her gün dezenfekte edilecek. Otomattaki süt, 24 saati, yani yasal kullanım süresini geçtiğinde makine alarm verecek. Otomat, atılan para tutarına karşılık gelen miktarda süt verecek.

Süt alınırken, BELSO’dan boş şişe satın alınabileceği gibi, vatandaşlar kendilerine ait süt kabını da hazneye yerleştirerek, sütünü istediği miktarda alabilecek.Büyükşehir’den göl ve göletlere 34 bin sazan yavrusu

Büyükşehir Belediyesi, balık popülasyonunun artırılması amacıyla Ankara genelindeki 9 göl, gölet ve baraja, 34 bin pullu sazan balığı yavrusu bıraktı.

Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Daire Başkanlığı tarafından yürütülen proje kapsamında ilk olarak balıklar Mavi Göl’e bırakıldı. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Nazlı Ergül ile Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Daire Başkanı Özgür Güven’in de katıldığı etkinlikte, 10 bin yavru sazan balığı, Mavi Göl’de suyla buluştu.

HEDEF 100 BİN SAZAN

YAVRUSU…

Genel Sekreter Yardımcısı Ergül, proje hakkında bilgi verirken, hedeflerinin 100 bin yavru sazan balığını Başkent’in sularına bırakmak olduğunu belirterek, “Bugün burada, su ürünlerinin desteklenmesi, balıkçılığın geliştirilmesi konusunda bir öncü hareket başlattık. 9 göl ve göletimize, sazan balığı yavrusu bıraktık. Yavru balıklar 3 yıl içerisinde büyüyor ve yenilebilecek duruma geliyor. Mavi Göl’e 10 bin olmak üzere, 9 göl, gölet ve barajımıza 34 bin pullu sazan balığı yavrusunu bıraktık. İnşallah bu rakamı 100 bine tamamlayacağız” dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nin balıkçılığı geliştirmek amacıyla birçok projeye imza attığını da kaydeden Ergül, önceki yıl Evren’de balıkçılara 12 tane tam donanımlı tekne hediye ettiklerini hatırlattı.
EKOSİSTEME UYGUN

BALIK TÜRÜ…

Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Daire Başkanı Özgür Güven de Ankara’daki göl ve göletlere, ekosisteme uygun balıkların bırakıldığını anlattı.

Ankara’da sonradan gelişen balık türlerinin bulunduğunu kaydeden Güven, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bıraktığımız balık türü, yörenin balıkları olduğu için ekosisteme çok kolay uyum sağlayabileceklerdir. Ankara’da sonradan gelişen balık türleri var. Hatta vatandaşların tabiriyle ‘İsrail Sazanı’ denilen balık türü oluştu. Bu tür, bazı göl ve göletlerimizde fazlaca yoğun. Esasen bu tür balıklar, diğer balık türlerine zarar veriyor. Diğer balıkların yumurtalarını yiyen, vatandaşların sevdiği balıkların türünü bitiren ve çok çabuk üreyebilen bir balık türü. Balıkçılarımız ekonomik olarak bunlardan para kazandığı için bunun önlemesi için bir çalışma yapmıyoruz. Biz onun yanında, doğal Ankara iklimine uygun balık türlerini geliştirmek için çalışmaları yapıyoruz.”

Ankara merkezde asfalt çalışmaları başladı...

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent'in merkez ilçelerindeki asfalt yenileme çalışmalarına başladı. Bu kapsamda şehir merkezinde ihtiyaç bulunan noktaları, belirli bir program dahilinde yeni asfalta kavuşturacak olan Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi ekipleri, çalışmalarını yaz boyunca sürdürecek.

Büyükşehir; okullar, hava koşulları ve benzeri durumlar nedeniyle ulaşımı olumsuz etkilememek için yıl boyu küçük onarımlar dışında dokunamadığı Başkent merkezdeki asfalt çalışmalarını, belirli bir program dahilinde gerçekleştirecek.

Genel Sekreter Yardımcısı ve Fen İşleri Daire Başkanı Vedat Üçpınar, Ankara’nın en önemli caddelerinde, özellikle problem yaşanan bölgeleri asfaltlayacaklarını belirterek, “Ankaralıların önemli bir bölümünün tatile veya memleketlerine gitmesiyle birlikte, merkezi bölgelerde yolları süratle asfaltlamaya başladık” dedi.


“OKULLAR AÇILMADAN

HEPSİNİ BİTİRMEK

İSTİYORUZ”

Okulların açılacağı Eylül ayı ortalarına kadar tüm asfaltlama çalışmalarının bitirilmesinin planlandığını da kaydeden Vedat Üçpınar, “Şu anda Çankaya’daki Gökkuşağı Caddesi ile Keçiören’deki Nilüfer caddelerinde asfalt dökmeye başladık. Program dahilinde Başkent merkezde ihtiyaç olan bölgelerde, yola göre binder, bitümlü, modifiye veya bazalt asfalt serimi gerçekleştireceğiz” bilgisini verdi.

Asfaltlama programına alınan caddelerden bazıları şöyle:

Dikmen Caddesi, Bülbülderesi Caddesi, İran Caddesi, Arjantin Caddesi, John F. Kennedy Caddesi, Esat Caddesi, Celal Bayar Bulvarı, Belligün Caddesi, Kuveyt Caddesi, Mesnevi Caddesi, Kuleli Caddesi, Koza 2 Cadde, Filistin Sokak, Sancaktepe Mahallesi 1572. Cadde, Yükseltepe-M. Çobanoğlu Caddesi, Nilüfer Caddesi, Çankırı Caddesi, Estergon Caddesi, Aşıkpaşa Caddesi, Kızlarpınarı Caddesi, Itri Caddesi, Bursa Caddesi, Çaldıran Mahallesi 490-492-494-495-431. caddeler, Mustafa Erciyes Caddesi, Aşık Veysel Caddesi, Atapark Caddesi, Sancaktepe Mahallesi Arpaçay Caddesi, Yükseltepe Mahallesi 1668-1669 Cadde.

İLÇELER
Başkan Ak’a Avrasya Derneği’nden

teşekkür plaketi

Avrasya Sivil Toplum İşbirliği Derneği, kardeş belediye uygulamaları ve her yıl ramazan ayında geleneksel olarak düzenlediği Uluslararası Ramazan Etkinlikleriyle ülkeler arasındaki ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkilerin güçlenmesine katkıda bulunan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’ı, teşekkür plaketine layık buldu.

Belediye Meclis Salonu’nda düzenlenen törende, Başkan Ak’a plaketini, Avrasya Sivil Toplum İşbirliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. İsmail Safi adına AK Parti Keçiören İlçe Başkanı Zafer Çoktan takdim etti.

Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için Avrasya coğrafyasına sahip çıkması gerektiğine işaret eden Başkan Mustafa Ak, “Büyük ülkeler, büyük hedefler koyar ve bu hedeflere ulaşmak için de çok çalışır. Türkiye de büyük bir devlet ve büyük bir milletin temsilcisi. Dolayısıyla bu Avrasya coğrafyasının içinde bulunan kardeş ülkelerle beraber bu amaca ulaşmak için var gücüyle çalışmaktadır. Biz belediyeler olarak bu hedefin içinde bizlere düşen görevi yerine getirmek üzere çalışıyoruz. Avrasya Sivil Toplum İşbirliği Derneği’ne teşekkür ediyorum” dedi.
Şehit Aybüke Öğretmen, Etimesgut’ta yaşayacak

Etimesgut Belediyesi, Batman'da hain terör saldırısında şehit olan 22 yaşındaki öğretmen Şenay Aybüke Yalçın'ın adını, Bağlıca Mahallesi'nde kurulan hatıra ormanına verdi. Belediye Başkanı Enver Demirel, Aybüke Yalçın'ın Etimesgut'ta büyüdüğünü, ailesinin de Etimesgut'un sakinlerinden olduğunu belirterek, “Ne yazık ki hain teröristler, Aybüke Öğretmenimizi ilk görev yılında şehit etti. Şehit öğretmenimize Allah'tan rahmet ve ailesine bir kez daha başsağlığı diliyorum. Belediye olarak şehitlerimizin adını, hatıralarını ilçemizde yaşatıyoruz. Aybüke Yalçın öğretmenimizin adını da Bağlıca Mahallesi'nde kurduğumuz 55 dönümlük hatıra ormanımızda yaşatmak istiyoruz” dedi.


Mamak’ta dünya standartlarında ilaçlama

Mamak Belediyesi, bölge halkının haşere ve sineklerden uzak bir yaz mevsimi geçirmesi amacıyla ilaçlama çalışmalarını sürdürüyor. Hastalık taşıyacak etkenlerden, insan sağlığına zararlı olabilecek haşerelerin üreyebileceği mekânları hedef alan ekipler, dokuya zarar vermeyen, WHO (Dünya Sağlık Örgütü) standartlarına uygun ilaçlar kullanıyor.

Havaların iyice ısınmasıyla birlikte, haşereyle mücadelenin arttığını dile getiren Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül: “Özellikle bu dönemde sinek ve haşereler hızla üreyebiliyor. Vatandaşlarımızın sinek ve haşereden uzak bir yaz geçirmesini istiyoruz” dedi.

5 araç ve 8 ekiple gerçekleştirilen ilaçlama çalışmalarında, Belediye ekipleri, 2017 yılının başından bu zamana kadar 66 mahallede toplam 761 kez larva, 149 sokak ilaçlaması, 544 yeşil alan ilaçlaması yaptı.

Rutin uygulamaların dışında, vatandaşlardan gelen talepleri de değerlendiren ekipler, bugüne kadar toplam 296 vatandaşın isteklerine de cevap verdi.
Yenimahalle’de yaz kursları başladı

Yenimahalle Belediyesi, her yıl olduğu gibi bu yaz da çocukların yaz tatillerini eğlenceye dönüştürüyor.

Yenimahalleli öğrencilerin, sıkılmadan dolu dolu bir yaz geçirmesi için çalışmalarına başlayan Belediye, Meslek Edindirme ve Hobi Kursları (YENİMEK) bünyesinde açılan yaz kurslarında, 19 branşta eğitim veriyor.

7-14 yaş arası çocuklar için kapılarını açan YENİMEK kurslarında, Teraryum’dan Quilling’e, model uçaktan satranca kadar çocukların ilgisini çekecek pek çok branş yer alıyor.

Aynı zamanda bilişim teknolojileri, enstrüman ve yabancı dil eğitiminin de verildiği kurslarda, öğrencilerin yazın sıkılmadan eğlenerek öğrenmesi hedefleniyor.

“Yenimahalleli çocukları keyifli bir yaz bekliyor” diyen Belediye Başkanı Fethi Yaşar, "Biz istiyoruz ki çocuklarımız kötü alışkanlıklardan uzak dursun, sanatla iç içe kaliteli ve eğlenceli zaman geçirsin. Bunun için yaz kurslarımızın bütün hazırlıklarını tamamladık. Bu yaz tatile gidemeyen çocuklarımız hiç üzülmesin, onları Yenimahalle'de keyifli bir yaz tatili bekliyor" dedi.


Gençlik Merkezi’nde sanat kursları

Beypazarı Belediyesi Gençlik Merkezi’nde, katılımcıların ücretsiz olarak gitar, bağlama, piyano, bateri, keman, ud, kanun, ney ve şan eğitimleri aldığı sanat kursları başladı.

Gençlik Merkezi kurslarının Beypazarlı gençler için çok iyi bir fırsat ve aynı zamanda gençler için çok büyük bir yatırım olduğunu belirten Belediye Başkanı Tuncer Kaplan, “Gençlik Merkezi bünyesinde ücretsiz olarak açılan kurslar, genç-liğin sosyal ve kültürel gelişimlerine olumlu yönde katkı sağlayacaktır. Sosyal, kültürel ve sanatsal faaliyetlerle gençlerimizin gelişimine katkı sağlamak amacıyla çalışmalarımız devam edecek” dedi.

Gençlerin, her biri, alanında uzman eğitmenler tarafından verilen kurslara katılarak, yeteneklerini geliştirme ve ilgi alanlarına eğilme fırsatı bulduğu kurslara kayıtlar devam ediyor.

Kayıt yaptırmak isteyenlerin, Beypazarı Belediyesi Gençlik Merkezi’ne başvurmaları gerektiği bildirildi.
Gölbaşı’nda 4 büyük proje

Gölbaşı Belediyesi’nin, Seğmenler Mahallesi’nde yapımına başladığı Zübeyde Hanım Sosyal Tesisleri ile Seğmenler Pazar Yeri inşaatları hızla yükseliyor. Gölbaşı Belediyesi’nin, 4 büyük projesinden biri olan ve öz sermayeyle yapılan Zübeyde Hanım Sosyal Tesisi ve Seğmenler Pazar Yeri inşaat çalışmaları aralıksız devam ederken, çalışmaların yüzde 65’i de tamamlandı.

2017 yılı sonunda halkın hizmetine sunulacak olan sosyal tesis ve pazar yeri içerisinde zabıta merkezi, beyaz masa, engelliler merkezi, spor ve fitness merkezi, çocuk oyun alanları, açık pazar alanı, 7 adet dijital ekranlı tam donanımlı derslik, çok amaçlı salon, kadın ve erkek mescit alanları yer alacak.

Seğmenler Pazar Yeri de Gölbaşılılara, geleneksel alışveriş keyfini AVM konforu gibi sunacak.

Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, “Her yaştan vatandaşımıza hitap edecek olan projemizin inşaatı hızla yükseliyor. Kapalı otoparkıyla beraber çok modern bir pazar yerimize kavuşmuş olacağız. Şimdiden Gölbaşılılara hayırlı uğurlu olsun” dedi.
Kahramanmaraşlı işadamları Hamamönü’nde

Kahramanmaraşlı iş adamlarından oluşan bir grup, Hamamönü bölgesini gezdi. AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç’in başkanlığında Ankara’ya gelen Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası ile Kahramanmaraş Ticaret Borsası yönetim kurulu üyeleri, Hamamönü’nü dolaştı, değişiklikleri yerinde gördü.

Belediye Başkanı Veysel Tiryaki ile de bir araya gelen heyet, Altındağ’da gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi aldı. Heyete önce kısa bir sunum yapan Başkan Tiryaki, Belediye’nin restorasyon çalışmalarını anlattı.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Serdar Zabun ile Kahramanmaraş

Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Duran Balsuyu’nun da yer aldığı heyet, daha sonra Hamamönü’nü gezdi.

Bölgedeki tarihi evlerden ve konaklardan oldukça etkilenen heyet üyeleri, bol bol fotoğraf çektirdi.


Polatlı Belediyesi’nde kalite

bayrağı zirvede...

Polatlı Belediyesi, ISO 9001-2008 Kalite Yönetimi denetimlerini tamamlayarak, ISO 9001 belgesini aldı.

Polatlı Belediye Meclisi Üyesi Mahir Özel, Meclis Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Türk akreditasyon sistemine bağlı FQC ‘fırst qualıty certıfıcatıon’ belgelendirme kuruluşu denetçileri tarafından Haziran ayında yapılan son denetimler neticesinde ISO 9001-2008 Kalite Belgesini alan Polatlı Belediyesi, ISO 9001 Kalite Bayrağını gönderinde zirveye taşıdı. Yıllarını bu işe adamış bir kalite yönetim sistemi uzmanı olarak, ulaşılan bu sonuçtan gurur duyuyorum” dedi.

Mahir Özel konuşmasında, ISO 9001 Kalite Belgesi’nin, bir işletmenin çalışma düzenini, disiplinini, güvenliğini, kurum ciddiyetini gösteren ve sürekli iki yönlü iç ve dış denetime dayanan bir sistem olduğunu belirterek, “ISO 9001 Standardı, esas olarak bir kontrol mekanizmasıdır. Bu standardın amacı, kusurları azaltmak, ortadan kaldırmak ve daha önemlisi oluşabilecek kusurları önlemektir” diye konuştu.
Kızılcahamam’da yaz spor okulları başladı

Kızılcahamam Belediyesi bünyesindeki yaz spor okulu kursları başladı. Kızılcahamam Belediyesi bünyesinde açılan ve yoğun ilgi gören yaz spor okullarında futbol, güreş, basketbol, yüzme, okçuluk, eğitsel oyunlar, badminton ve aerobik kursları başladı. Kızılcahamam Belediye Başkanı Muhittin Güney, “Kurslara heyecanla başlayan minik yavrularımıza başarılar diliyorum” dedi.


Çankaya’da 1180 çocuk, sporla tanıştı

Çankaya Belediyesi’nin geleneksel hale gelen “Yaz Spor Okulları”nda bu yıl 1180 çocuk sporla tanıştı. 7-14 yaş arası çocuklar için düzenlenen Yaz Spor Okulları, uzman antrenör eşliğinde 4 farklı adreste gerçekleşiyor. Yoğun talebin hemen hepsine cevap vermeye çalışan Çankaya Belediyesi, bu yıl da çocuklara futbol, basketbol, tenis branşlarını, Ahlatlıbel Atatürk Parkı ve Spor Tesislerinde düzenliyor. Voleybol ve aikido branşları, Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’nda, yüzme branşı Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü’nde, satranç da Çankaya Belediyesi binası içerisinde veriliyor. Her sabah belirli noktadan servisle alınan çocuklar, antrenman yerlerine güvenli bir şekilde ulaştırılıyor. Eğitimler sonrası da alındıkları yerlere yeniden bırakılan çocuklar, eğitimleri, uzman antrenörlerden alıyor.
Kataloq: files -> 3014
files -> Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti adau-nun 80 illik yubileyinə həsr edilir adau-nun elmi ƏSƏRLƏRİ g əNCƏ 2009, №3
files -> Ümumi məlumat Fənnin adı, kodu və kreditlərin sayı
files -> Mühazirəotağı/Cədvəl I gün 16: 40-18: 00 #506 V gün 15: 10-16: 30 #412 Konsultasiyavaxtı
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl ivgün saat 13 40 15 00 otaq 410 Vgün saat 13 40 15 00
files -> TƏDRİs plani iXTİsas: 050407 menecment
files -> AZƏrbaycan respublikasi təHSİl naziRLİYİ XƏZƏr universiteti TƏHSİl faküLTƏSİ
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl Məhsəti küç., 11 (Neftçilər kampusu), 301 n saylı otaq Mühazirə: Çərşənbə axşamı, saat 16. 40-18. 00
3014 -> Bulandırmak isteyenlere

Yüklə 73,77 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə