Kalburt Köprüsünün Temel Atma Töreni GerçekleştirildiYüklə 8,64 Kb.
tarix17.01.2019
ölçüsü8,64 Kb.
#97656


Kalburt Köprüsünün Temel Atma Töreni Gerçekleştirildi
İnegöl Belediyesi ilçeye kazandırdığı hizmetlere bir yenisini daha ekliyor. Mezbaha önünden geçen yolun, organize sanayi bölgesi ile bağlantısını sağlayacak, Kalburt köprüsünün temel atma töreni gerçekleştirildi.
Törende konuşan Başkan Aktaş, köprünün yeniden yapılmasıyla, mezbaha önünden geçen yol ile organize sanayi bölgesinin bağlantısının sağlanmasını amaçladıklarını belirtti.
Bağlantının sağlanması ile Organize Sanayi Bölgesinden gelip, Bursa istikametine gidecek araçların Organize Sanayi-İtfaiye ışıklarındaki yığılmaların önüne geçilerek, alandaki trafik yoğunluğunun azaltılacağını söyleyen Aktaş, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Kalburt Deresi Üzerine Köprü İnşaatı çalışmamız, 18.09.2013 tarihinde ihaleye çıkarılmış olup, yapılan ihalenin yaklaşık maliyeti 965 bin 469 TL’dir. Söz konusu çalışma, açık ihale usulü şeklinde Birim Fiyat Teklif vermek suretiyle, toplam 4 firmanın katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Verilen teklifler değerlendirilerek ekonomik açıdan en avantajlı teklifi sunan Doğ-Kan Mühendislik. Nakliyat İnşaat Ltd. Şti. ihaleyi 848 bin TL bedelle kazanmıştır” dedi.
İhaleyi kazanan firma ile 10.10.2013 tarihinde yapım sözleşmesinin imzalandığını ve yer tesliminin 21 Ekim 2013 tarihinde yapıldığını belirten Başkan Aktaş, işin yapım süresinin ise 105 gün olup, yaklaşık bitiş tarihinin 3 Şubat 2014 olduğunu söyledi.
Aktaş, çalışmalar kapsamında;

Eski İnegöl-Bursa yolunda, Kalburt Deresi üzerinde dere yatağından yüksekliği 5 metre olan, 11 metre genişlik, 31 metre uzunluğunda tek yön Betonarme köprü yapım çalışmaları gerçekleştirilmekte. (İkinci şerit kısmı çalışmaları daha sonra yapılacaktır.)

Köprü Q100 cm çapında, yerinde dökme diye tabir edilen, her biri 22 metre boyunda 30 adet fore kazık temel üzerine inşa edilecektir.

Köprü taşıyıcı kirişleri prefabrik olarak inşa edilecektir. Köprüde; demir profilden köprü korkulukları, drenaj ve izolasyon sistemleri yer almakta.Neopren malzemeden yapılmış mesnet tertibatı, boyuna hareket kapasiteli sabit ankrajlı, kauçuk contalı su geçirmez tip genleşme derzli, üstün mukavemet sağlayan bir beton uygulaması olan Prekast Cephe Panel kaplamalı karayolu köprüsü yapılmaktadır” diyerek çalışmanın İnegöl’e hayırlı olmasını diledi.
Kaymakam Ali Akça ise, köprünün bölgedeki trafiği rahatlatmasını dileyerek, hizmetlerinden dolayı İnegöl Belediyesini kutladı.
Konuşmaların ardından yeni Kalburt Köprüsü’nün temeli, protokol üyeleri tarafından butona birlikte basılarak atıldı.


Yüklə 8,64 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə