Kamu kurumlarinda yeni mesai saatleriYüklə 68,29 Kb.
tarix30.04.2018
ölçüsü68,29 Kb.
#49571

KAMU KURUMLARINDA YENİ MESAİ SAATLERİ

Ankara Valiliği, ileri saat uygulaması nedeniyle Ankara’daki kamu kurum ve kuruluşlarında mesai saatlerinin yeniden düzenlendiğini açıkladı. Açıklamada, Başkent’teki Kamu Kurum ve Kuruluşlarında yeni çalışma saatlerinin 31 Mart 2014 Pazartesi gününden itibaren sabah 08.00-12.00, öğleden sonra 13.00-17.00 olarak düzenlendiği kaydedildi.

Gün ışığından daha fazla yararlanılması amacıyla 31 Mart 2014 Pazartesi günü uygulanmaya başlayan ileri saat uygulamasının ardından Başkent Ankara’da kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların mesai saatleri de yeniden düzenlendi.

Ankara Valiliği tarafından Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Kaymakamlıklar ve Kamu Kurum ve Kuruluşlarına gönderilen genelgede, “Ankara İlinde 28 Ekim 2013 tarihinden itibaren uygulanmakta olan mesai saatleri, 31 Mart 2014 Pazartesi gününden itibaren yeniden düzenlenmiştir” ifadesi kullanıldı.

Yeni uygulamayla birlikte Ankara İli Kamu Kurum ve Kuruluşlarında yeni çalışma saatleri 31 Mart 2014 Pazartesi gününden itibaren sabah 08.00-12.00, öğleden sonra 13.00-17.00 olarak düzenlendi.

Yeni uygulamayla birlikte kamu kurum ve kuruluşlarındaki mesai saatleri şöyle

Sabah 08.00 – 12.00

Öğle tatili 12.00 – 13.00

Öğleden sonra 13.00 – 17.00

TARİHİ REKOR 5. KEZ  BAŞKAN GÖKÇEK

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde oy oranını artırarak, tüm rakiplerini geride bıraktı ve 5. kez Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildi. Başkentliler, bu seçimde de “Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Başkanı Melih Gökçek olacak” dediler.

Başkan Gökçek, böylece Türkiye Cumhuriyeti tarihinde hem üst üste 5 kez Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazandı hem de Keçiören ile birlikte toplam 6 kez belediye başkanlığı görevi yaparak kırılması zor bir rekora imza attı. Başkan Gökçek, Başkentlilerin “5 yıl daha oluruyla” yeniden Başkanlık koltuğuna oturdu.

Yaklaşık 2 ay süren afişler, bayraklar, açık oturumlar ve ilanlarla dolu bir seçim atmosferi daha sona erdi. Kaybedenlerin üzüldüğü, kazananların hızlı bir şekilde projelerini uygulama maratonuna girdiği seçimin bu yılki en dikkat çeken ismi ise yine Başkan Melih Gökçek oldu. Ankaralılar bu seçimde de Melih Gökçek’i oylarıyla 5. kez başkanlık koltuğuna getirdi.

20 YILDA DÜNYAYA

ÖRNEK ANKARA

Toplam 20 yıllık Büyükşehir Belediye Başkanlığı serüveninde Ankara’nın çehresini değiştiren projeler, kentsel dönüşümler, köprüler, yollar, kavşaklar, rekreasyon alanları, sosyal ve

kültürel çalışmaları nedeniyle dünyanın önde gelen kurum ve kuruluşlarının övgü ve ödülleriyle taçlandırılan Başkan Melih Gökçek, bir kez daha Ankaralılara hizmet için göreve başladı.

Seçildiği ilk günden bu yana üretilen projeleriyle Türkiye’ye ve dünyaya örnek olan Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları için Başkan Gökçek, tüm tecrübe ve birikimi ile hizmetlerin önümüzdeki beş yıllık süreçte de süreceğini söyledi. Başkan Gökçek, “Bugüne kadar yürüttüğümüz sayısız çalışma ve projemizle dünya başkenti unvanına kavuşan Ankaramızdaki çalışmalarımıza yeni dönemde de kaldığımız yerden devam edeceğiz” dedi.

İLK SEÇİLDİĞİNDE

DOĞAN ÇOCUKLAR

ŞİMDİ OY VERİYOR

İlk Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildiği dönemde yeni doğan bebeklerin, bugün oy kullanabilecek yaşa geldiği ve beşinci kez bir rekora daha imza atarak Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazanan Melih Gökçek, 20 Ekim 1948 yılında Ankara Keçiören’de

doğdu. Babası Avukat, annesi ev hanımı olan üç çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu Melih Gökçek, 5 yaşına kadar Ankara’da ikamet etti.

Babasının avukatlık mesleğini Gaziantep’te icra etmek istemesi üzerine Gökçek Ailesi Gaziantep’e taşındı. İlk, orta ve lise tahsilini Gaziantep’te yapan Gökçek, 1967 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni kazanınca tekrar

Ankara’ya yerleşti. Gazi Üniversitesi Gazetecilik Meslek Yüksek Okulu’nu bitiren ve gazete

temsilciliği ve Parlamento

muhabirliği yapan Başkan Gökçek, askerlik görevine başlamadan önce Çalışma Bakanlığı’nda Özel Kalem Müdür Muavinliği’nde bulundu. Yedek Subaylığı’nı Kıbrıs Güzelyurt’ta yapan Gökçek, askerlik dönüşü ticaret hayatına atıldı. Fotoğrafçılık ve market işletmeciliği yaptı.

Babasının Adalet Partisi Gaziantep İl Başkanı olması nedeniyle çocukluk yıllarından itibaren siyasetle iç içe büyüyen Başkan Melih Gökçek siyasi yaşamına 1984’de Anavatan Partisi'nden Keçiören Belediye Başkan adayı olarak başladı. 25 Mart 1984'de Keçiören Belediye Başkanlığı'nı yüzde 56,6 oy alarak kazandı. Keçiören’de başarılı çalışmalar gerçekleştiren ve şimdi olduğu gibi sosyal ve kültürel projelerin yanında gerçekleştirdiği büyük projelerle adından söz ettiren Başkan Gökçek, 1989 yılında Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü’ne getirildi. Bu görevini de 1991 yılı başlarına kadar sürdüren ve Türkiye genelinde çocuklara yaptığı yatırımlarla çocukların ‘Melih Amcası’ olan Büyükşehir Belediye Başkan Gökçek, 20 Ekim 1991 Genel Seçimleri’nde Refah Partisi Ankara Milletvekili olarak TBMM’ye girdi. 2 yıl 3 ay milletvekilliği yapan Başkan Gökçek, 1994 yılında ise Refah Partisi’nden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday oldu ve 27 Mart’ta 393 bin 623 seçmenin, yüzde 27.34 oyuyla Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildi.

TARİHİ REKOR

Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazanmasıyla birlikte ilk iş Ankara için bir takım hedefler belirleyerek, bu hedefler doğrultusunda çalışmalarına hızla başlayan, Dünya’ya örnek bir şehir için harekete geçen Başkan Melih Gökçek, gerçekleştirdiği başarılı projelerle adından sıkça söz ettirdi. Bu çalışmalarını ikinci 5 yıla taşımak isteyen ve 18 Nisan 1999 yerel seçimlerinde yeniden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olan Gökçek, Ankara tarihinde ilk kez iki dönem üst üste Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen kişi oldu.

Tarih 28 Mart 2004’ü gösterirken Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, bir kez daha bu görev için aday oldu. Tarihi boyunca her zaman farklı isimlerin Başkanlık ettiği Başkent’te, yine-yeniden Melih Gökçek kendi rekorunu kırarak 3. kez Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçildi.

2009 Yerel seçimlerinde de toplam 752 bin 946 Başkentlinin oyu ve yüzde 38.28 oy oranıyla bir kez daha Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Melih Gökçek, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde de oy oranını yüzde 44.8’e çıkararak, tarihi bir rekora imza attı ve beşinci kez bu görevini yerine getirmek için Başkanlık Makamı’na geçti.

BÜYÜKŞEHİR SINIRI 3 KAT BÜYÜDÜ

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin sınırları 3 kat daha büyüdü. Büyükşehir Belediyelerinin yetki ve sınırlarını belirleyen yasa kapsamında 30 Mart seçimleriyle birlikte Evren, Şereflikoçhisar, Haymana, Güdül, Nallıhan, Beypazarı, Polatlı, Çamlıdere ve Kızılcahamam ilçeleri de Büyükşehir’in sorumluluk alanına girdi.

Ankara’nın dört bir yanındaki ilçe ve mahalleler Büyükşehir Belediyesi’nin imkan ve hizmetlerinden en üst düzeyde yararlanırken, yasanın yürürlüğü girmesiyle birlikte kapanan İl Özel İdareleri’nin yetkilerini de üstlenen Büyükşehir Belediyesi, rutin hizmetlerinin yanı sıra bundan böyle tarım ve hayvancılık konusunda da yönlendirici ve öncü çalışmalar yapacak.

Bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmış, Cumhuriyetimizin Başkenti 5 milyonu aşkın nüfusu, 2,579,725 hektarı bulan il sınırı ile dünyanın 45. büyük kenti olan Ankara’yı çağdaş, en yaşanabilir ve en güvenli kent kimliğine kavuşmasında büyük payı olan Büyükşehir Belediyesi, Belediye sınırlarına yeni katılan ilçelere de merkezde gerçekleştirilen tüm hizmetlerin aynısını götürerek, Başkentin dört bir yanını eşit oranda kalkındıracak.

ANKARA

BÜYÜKŞEHİR’İN

TARİHÇESİ

1984 yılında çıkan 3030 sayılı yasa ile İstanbul ve İzmir’le birlikte Büyükşehir Belediyesi statüsüne kavuşan Ankara, Merkez ilçeler Altındağ, Çankaya, Yenimahalle, Keçiören ve Mamak ile yola çıkmıştı. Daha sonra Sincan ve Gölbaşı ile ilçe yapılan Etimesgut’un katılımıyla metropol ilçe sayısı 8’e yükselen Ankara, Temmuz 2004’te yürürlüğe giren 5216 sayılı yasa ile de sınırları 50 kilometre yarıçapına çıkınca, Çubuk, Akyurt, Kalecik, Kazan, Ayaş, Pursaklar, Bala ve Elmadağ’ın katılımıyla metropol ilçe sayısını 16’ya çıkartmış, beldelerle birlikte görev ve yetki alanı da 4 kat daha büyümüştü.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilerek yürürlüğe giren yeni “Büyükşehir Belediyeleri Yasası” ile Büyükşehir Belediyesi’nin yetki alanı, il sınırlarının tümünü kapsadı. Yeni yasa ile birlikte Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisine, Ankara’nın diğer ilçeleri, Evren, Şereflikoçhisar, Haymana, Güdül, Nallıhan, Beypazarı, Polatlı, Çamlıdere ve Kızılcahamam ilçeleri de katılarak ilçe sayısı 25’e yükselirken, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin mücavir alan sınırı da tam 3 kat artarak 2 milyon 600 bin hektara yükselmiş oldu.

Yasayla, Ankara'daki bucaklar ve bucak teşkilatları da kaldırıldı. Böylece 40 bucak teşkilatı ortadan kalktı.

Yeni bağlanan ilçelerdeki köyler ise daha önce bağlanan ilçelerdeki köyler gibi mahalle statüsüne kavuştu.

ANKARA’YI 5 YIL YÖNETECEK YEREL YÖNETİCİLER

İ. Melih GÖKÇEK

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı - Avrupa Ödülü Kazanan Kentler Birliği Başkanı - Küresel Tasarım Kentleri Teşkilatı Başkanı

20 Ekim 1948 Yılında Ankara Keçiören'de doğdu. Üç çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu olan Melih Gökçek 5 yaşına kadar Başkent Ankara'da ikamet etti. Babasının avukatlık mesleğini icra etmek istemesi üzerine Gökçek Ailesi Gaziantep'e taşındı. İlk, orta ve lise tahsilini Gaziantep'te yapan Melih Gökçek Gazi Üniversitesi Gazetecilik Yüksek Okulu’nu bitirdi. Parlamento Muhabirliği ve gazete temsilciliği yaptı. Yedek Subaylığını Kıbrıs Güzelyurt'ta yapan Gökçek, askerlik dönüşü ticaret hayatına atıldı. 1984-1989 yılları arasında Keçiören Belediye Başkanlığı yapan Melih Gökçek, 1989-1991 yılları arasında Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü'nü yürüttü. Refah Partisi'nden 1991 yılında Ankara Milletvekili olarak parlamentoya girdi.

1994 Yılı yerel seçimlerinde Milletvekili iken, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı'na aday oldu ve seçimi kazandı.

1999 Yılı yerel seçimlerinde ikinci kez aynı göreve seçildi ve Ankara tarihinde ilk kez iki dönem üst üste Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen kişi oldu.

2004 Yılı yerel seçimlerinde üçüncü kez yine aynı göreve seçildi ve Ankara tarihinde ilk kez üç dönem üst üste Büyükşehir Belediye Başkanlığı' na seçilen kişi oldu.

2009 Yılı yerel seçimlerinde dördüncü kez yine aynı göreve seçildi ve Ankara tarihinde ilk kez dört dönem üst üste Büyükşehir Belediye Başkanlığı' na seçilen kişi oldu. Başkan Gökçek, 2014 seçimlerinde ise 5. kez keçilerek bir rekora daha imza attı.

Evli ve iki çocuk sahibi olan Gökçek’in en büyük hobisi futbol oynamak ve fotoğrafçılıktır.

Başkan Melih Gökçek, 30 Mart 2014 yerel seçiminde

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığını 5. kez kazandı.

Seçimlerde AK Parti, 16 olan ilçe belediye başkanlığı sayısını 20’ye

çıkardı. MHP’nin 5, CHP’nin ise 4 olan belediye başkanlığı sayısı

2’ye düştü. Güdül ve Kalecik’te bayan adaylar seçimi

kazanırken, Haymana’da ise seçimi Demokrat Parti adayı aldı.

AKYURT BELEDİYE BAŞKANI

Gültekin Ayantaş

1964’te Akyurt’ta doğdu. 1987 yılında Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Yapı Bölümü’nden mezun oldu. Gültekin Ayantaş, evli ve iki çocuk babası.ALTINDAĞ BELEDİYE BAŞKANI

Veysel Tiryaki

1965’te Bolu Dörtdivan’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. Kaymakamlık, Artvin ve Osmaniye’de Vali Yardımcılığı yaptı. Veysel Tiryaki, evli ve üç çocuk babası.AYAŞ BELEDİYE BAŞKANI

Bülent Taşan

1963’te Ayaş’ta doğan

Bülent Taşan, Ankara

Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. İstanbul Üniversitesi’nde Kamu Yönetimi

doktorası yaptı. Başbakanlık’tan emekli Taşan, evli ve dört çocuklu.

BALA BELEDİYE BAŞKANI

İbrahim Gürbüz

1962’te Bala’da doğdu.

20 yıl Emniyet Genel

Müdürlüğü’nde görev

yapan Gürbüz, evli ve

beş çocuk babasıBEYPAZARI BELEDİYE BAŞKANI

TUNCER KAPLAN

1968 yılında Beypazarı’nda

doğdu. İlk, orta ve üniversite

öğrenimini Ankara’da tamamladı. Özel sektörde ve bir kamu şirketinde yöneticilik görevinde bulunan Tuncer Kaplan, evli ve

2 çocuk babası.

ÇAMLIDERE BELEDİYE BAŞKANI

HAZIM CANER CAN

1955’te Ankara’da doğdu. Ankara Üniversitesi Dil ve

Tarih Coğrafya Fakültesi

Arkeoloji Bölümü’nden

mezun oldu. Bir süre Maliye Bakanlığı’nda görev yapan Can, evli ve iki çocuk babası.

ÇANKAYA BELEDİYE BAŞKANI

Alper Taşdelen

1974’te Ankara’da doğdu. Çankaya İlkokulu, TED Koleji ve Ankara Üniversitesi

Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. ABD’de Yüksek Lisans yaptı.

Taşdelen, evli ve iki çocuk babası.ÇUBUK BELEDİYE BAŞKANI

TUNCAY ACEHAN

1958 yılında Çubuk'ta dünyaya gelen Acehan, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. 1983 yılında Datça Sağlık Ocağı Tabibi olarak ilk resmi görevine başlayan Acehan, 1999-2005 yılları arasında Çubuk Devlet Hastanesinde çalıştı. Acehan, evli ve 4 çocuk babası.ELMADAĞ BELEDİYE BAŞKANI

Gazi Şahin

Gazi Şahin, 1962 yılı Ankara ilinin Elmadağ ilçesinde doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Mamak’ta, yükseköğrenimini Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyal

Bilimler Bölümü ve Gazi Üniversitesi Endüstriyel Sanatlar

Eğitim Fakültesi’nde tamamladı. 10 yıl Adalet Bakanlığı’nda

görev yapan Gazi Şahin, evli ve üç çocuk babası.

ETİMESGUT BELEDİYE BAŞKANI

Enver Demirel

1961 yılında Ankara’da doğdu. Asıl mesleği Serbest Muhasebeci olan Demirel, evli ve üç çocuk babası.EVREN BELEDİYE BAŞKANI

Abdüllkadir Demirci

1967’de Evren’de doğdu. 1985 yılından bu yana

beyaz eşya, inşaat, gıda gibi alanlarda ticaretle

uğraşıyor. Demirci, evli ve üç çocuk babası.GÖLBAŞI BELEDİYE BAŞKANI

Fatih Duruay

1963 yılında Ankara’da

doğdu. Ön lisans eğitimini Anadolu Üniversitesi Yerel Yönetimler ve Anadolu

Üniversitesi İktisat

Fakültesi’nde yaptı. Duruay, evli ve üç çocuk babası.

GÜDÜL BELEDİYE BAŞKANI

Havva Yıldırım

1976 yılında Güdül’de doğdu. 1997 yılında Ankara

Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Yıldırım, evli ve iki çocuk annesi.

HAYMANA BELEDİYE BAŞKANI

Özdemir Turgut

1955 yılında Haymana’da doğdu. Uzun yıllar TCDD’de memur olarak

çeşitli görevlerde bulundu. Özdemir Turgut, evli ve beş çocuk babası.

KALECİK BELEDİYE BAŞKANI

Filiz Ulusoy

1979’da Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu.

Ulusoy, bir süre İngilizce

Öğretmenliği yaptı.KAZAN BELEDİYE BAŞKANI

Lokman Ertürk

1970 yılında Kazan’da doğdu. ABD Preston Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olan Ertürk, evli ve üç çocuk babası.KEÇİÖREN BELEDİYE BAŞKANI

Mustafa Ak

1964 yılında Konya’da doğdu. İÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan AK, İÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunları ve Mensupları Vakfı’nın yönetim kurulu Başkan Yardımcılığı ve Ankara Grup Başkanlığı görevini sürdürmektedir. İngilizce bilen Ak, evli ve üç çocuk babasıdır.KIZILCAHAMAM BELEDİYE BAŞKANI

Muhittin Güney

1963 yılında Kızılcahamam Güneysaray Köyü’nde doğan Güney, Kral Suud Üniversitesi Eğitim Fakültesi Tarih Bölümü mezunu. Son olarak Muradiye Öğretim Kurumları Koordinatör Müdürlüğü görevini sürdüren Güney, evli ve üç çocuk

babası.

MAMAK BELEDİYE BAŞKANI

Mesut Akgül

Akgül, 1967 yılında Mamak’ta doğdu. Eğitimini Piyalepaşa İlkokulu, Tuzluçayır Ortaokulu, Abidinpaşa Endüstri Meslek Lisesi, Yüksek Öğrenimini ise 9 Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdarı Bilimler Fakültesi’nde İşletme Bölümü’nde 1988 yılında tamamladı. Evli ve iki çocuk babası.NALLIHAN BELEDİYE BAŞKANI

İsmail Öntaş

1963 yılında Nallıhan’da doğdu. İlköğrenimini Nallıhan’da, orta öğrenimini ise İstanbul Kabataş Lisesi’nde tamamlayan Öntaş, Gazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Yüksek Lisans yaptı. Öntaş, evli ve iki çocuk babasıdır.POLATLI BELEDİYE BAŞKANI

Mürsel Yıldızkaya

Yıldızkaya, 1968 yılında Beypazarı’nda doğdu. Ortaokulu Polatlı İmam Hatip Lisesi orta kısmında, liseyi Polatlı Endüstri Meslek Lisesi’nde okudu. Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden 1989 yılında mezun oldu. Polatlı Belediyesi’nde Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü görevini 1995-1996 yılları arasında yürüttü. Polatlı Belediyesi’nden ayrılarak 1996 yılında Şabanözü İlköğretim Okulu’nda öğretmenliğe başladı. Türk Eğitim Sendikası Polatlı Şubesi’nin Kurucu Başkanlığını yaptı. Yıldızkaya, evli ve üç çocuk babasıdır.PURSAKLAR BELEDİYE BAŞKANI

Selçuk Çetin

1961 Ankara doğumlu olan Çetin, Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Çeşitli okullarda öğretmenlik ve idarecilik, sendika şube başkanlığı, özel bir eğitim kurumunda genel müdürlük yapan Çetin, Çetin, evli ve üç çocuk babası.ŞEREFLİKOÇHİSAR BELEDİYE BAŞKANI

Ferda Polat

Polat, 1960 yılında Şereflikoçhisar’da doğdu. Yükseköğrenimini Aksaray Üniversitesi’nde

tamamladı. İngilizce bilen Polat,

evli ve üç çocuk babası.SİNCAN BELEDİYE BAŞKANI

Mustafa Tuna

1957 Sivas Şarkışla’da dünyaya gelen Tuna, İTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde lisans, İTÜ İnşaat Fakültesi’nde Yüksek Mühendis, İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü’nde doktorasını tamamladı. Su Kirlenmesi ve Kontrolü Bilim Dalı’nda Üniversitelerarası Kurul tarafından doçent unvanı verilen Tuna, ulusal ve uluslararası ölçekte çok sayıda bilimsel yayınlar yaptı. 2002-2007 yılları arasında Ankara milletvekili olarak görev yaptı.YENİMAHALLE BELEDİYE BAŞKANI

Fethi Yaşar

Afyonkarahisar’ın

Sandıklı ilçesinde 1949 yılında doğan Fethi Yaşar, ilk ve orta öğreniminin ardından ticaret hayatına atıldı. Tekstil ve turizm sektöründe faaliyet gösteren şirketler kuran Yaşar, 1966 yılında katıldığı CHP’de çeşitli kademelerde görev aldı. Yaşar, evli ve 2

çocuk sahibi.BÜYÜKŞEHİR ANKAPARK’I TANITIYOR

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce inşa edilen Dünyanın en büyük Tema Parkları arasında bulunan Ankapark, Başkentlilere tanıtılıyor. Ankamall Metro İstasyonu yanında Ankapark’ın birebir maketi üzerinden gerçekleştirilen tanıtıma Başkentliler büyük ilgi gösteriyor

Ankamall Metro İstasyonu yanında Ankapark’ın dev maketi ile park içinde yer alacak oyuncaklardan bazılarının yer aldığı Tanıtım Merkezi’ne Başkentliler büyük ilgi gösterirken, gördükleri karşısında şaşkınlıklarını “Biz buranın bu kadar muhteşem olacağını bilmiyorduk.

Gerçekten çok güzel olmuş” sözleriyle dile getiriyorlar. Atatürk Orman Çiftliği içinde 1 milyon 250 bin metrekarelik bir alan içinde yapım çalışmaları aralıksız devam eden, ailelerin hoşça

vakit geçireceği iç ve dış mekanlarda eğlence ünitelerinin yer alacağı Ankapark’ın inşaat alanı bir süre önce Başkentlilerin ziyaretine açılmıştı.

Dünyanın sayılı Tema parklarından biri olan dev eğlence merkezinin henüz inşaat halindeyken büyük ilgi görmesi nedeniyle Büyükşehir Belediyesi, her gün binlerce kişinin kullandığı Akköprü Metro İstasyonu yanında kurduğu Ankapark Tanıtım Merkezi’nde parkın içinde yer alacak otorobot, peluş hayvanlar, devasa dinazorlar ile Go Cart gibi farklı oyuncakların birer protiplerini sergiliyor.

Ankapark Tanıtım Merkezi’nin açıldığı günden itibaren 7’den 70’e her yaştan Başkentlinin

büyük ilgi gösterdiğini belirten yetkililer, özellikle metro çıkışı anne babaların çocuklarıyla merkeze gelip çocuklarını büyük bir keyifle oyuncaklarla oynattıklarını kaydettiler.

Özellikle gençlerin, çocukluklarında oynadıkları robotların dev modelleri önünde fotoğraf çektirdiklerini dile getiren yetkililer, Ankapark Tanıtım Merkezi’nin, açıldığı günden itibaren sadece Ankaralılar değil, yerli ve yabancı turistlerin de uğrak yeri olduğunu vurguladılar.

TANITIM MERKEZİ’NE

ZİYARETÇİ AKINI

Yetkililer, Büyükşehir Belediyesi tarafından Akköprü Metro İstasyonu yanında kurulan Ankapark Tanıtım Merkezi’nin açıldığı günden itibaren ziyaretçi akınına uğradığını belirtirken, Başkentliler de gördükleri ihtişam karşısında yaşadıkları şaşkınlığı ve hayranlığı dile getiriyorlar.

Tanıtım merkezini gezen vatandaşlardan bazılarının görüşleri şöyle:

Gülbahar Çolak:

“Buraya 8 yaşındaki oğlum Osman’la geldim. Bilgisayar oyunu oynuyor. Çocuklar için çok güzel olacak. Ankara’nın böyle bir yere gerçekten ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Böyle yerler sadece alış veriş merkezlerinde var. Oralarda da jeton alıyorsunuz anında bitiyor. Ve çok pahalı…”

Oğuzhan Çelik (21):

(Sağlık Memuru):

“Gerçekten çok güzel olmuş, minyatürü bile bu kadar güzel olduysa aslının uluslararası çapta ses getireceğine inanıyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.”

Ömer Faruk Çetinkaya (21)

(Memur):

“Ben Türkiye’nin ve özellikle Ankara’nın böyle güzel bir parka ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Burada özellikle çocukluğumun oyuncakları olan otorobot’ların devasa boyutlarını görmek beni çok mutlu etti. Başkan Melih Gökçek’e çok teşekkür ederiz”

Ekrem Dağıstanlı (Emekli):

“Kırıkkale’den geliyorum. Burada sergilenen her şeyi çok beğendim. Fotoğraflarını

çekiyorum, çocuklarıma göstereceğim. Çocuklarımı da alıp buraya getireceğim.”

Emin Levent Ağzıtemiz (Esnaf):

“7 yaşındaki çocuğumla geldim. Dün de annesi ile birlikte gelmişti. Çok mutlu olmuştu. Bugün ben getirdim. Çok güzel bir proje olduğunu düşünüyorum. Umarım her güzel projede olduğu gibi yine durdurma kararları olmaz. Başkan Melih Gökçek’e teşekkür ederiz böyle güzel bir parkı Ankara’ya kazandıracağı için.”

Fatma Hazel (60):

“Eşimle birlikte 4 yaşındaki torunumuzu gezdiriyoruz. O mutlu oldukça biz de mutlu oluyoruz. Çocuklar için böyle yerlerin yapılması çok güzel olmuş. Bu tarz parklara ihtiyaç vardır.”BAHAR ALERJILERINE DIKKAT

Bahar, sımsıcak güneşiyle, rengarenk açan çiçekleriyle, uçuşan kelebekleriyle, coşkun akan dereleriyle, yemyeşil doğası ile büyüleyen bir mevsim. Hepimizin, kapalı mekanların dışında doğayla iç içe geçirmek için her fırsatı değerlendiği sımsıcak ve muhteşem bahar mevsimi, ne yazık ki bazıları için alerjik hastalıklarla geçecek sorunlu günlerin başlangıcı olabiliyor.

Günlük aktivitemizi ve yaşam kalitemizi olumsuz etkileyen alerjik hastalıkları tetikleyen etken ise bahar aylarında ortaya çıkan polenlerdir. Alerjinin bazı vücutların etkenlere karşı daha hassalaşıp tepki vermeye başlaması olduğunu belirten uzmanlar, tepkilerin mevsimsel olabileceği gibi yıl boyunca da devam edebileceğini söylüyorlar. Uzmanlar, bahar mevsiminde oldukça sık görülen polenlere ve otlara bağlı mevsimsel alerjilerin, hapşırık, sulu burun akıntısı, burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, kaşıntı, gözlerde kızarma, kuru öksürük ve

nefes darlığı gibi durumlar olduğunu kaydediyorlar. Uzmanlar bahar alerjileri ilgili sorularımıza şu yanıtları verdiler.

- Alerji ne demektir?

Alerji vücuda giren ya da temas eden bir maddeye karşı bağışıklık sisteminin beklenenden fazla tepki vermesidir

- Bahar alerjisi nasıl oluşur?

Havadaki polenler soluma yoluyla vücuda yerleşir. Bağışıklık sistemi aslında zararlı olmayan bu maddeyi adeta düşman gibi görerek, hastalığa neden olan histamin salgısını üretmesiyle ortaya çıkar.

- Polenlerin yol açtığı hastalıklar nelerdir?

Polenler solunum yoluyla burunda, bronşlarda veya gözlerde alerjik hastalıklara neden olur. Kişinin şikâyetleri havada bulunan polen miktarına bağlı olarak artma veya azalma gösterebilir. Alerjiden yakınanların hangi cins polene karşı alerjik oldukları belirlenmelidir.

- Alerjinin belirtileri nelerdir?

Polen, solunum yoluyla vücuda girdiği zaman bağışıklık sistemi tarafından üretilen histamin; burun, gözler ve hava geçitlerini döşeyen mukoz zarlarının iltihaplanmasına neden olur. Böylece sürekli hapşırma, burun akıntısı ve tıkanıklığı, kuru öksürük, boğaz, burun ve kulakta şiddetli kaşıntı ya da gözlerde kaşıntı ve sulanma gibi belirtiler ortaya çıkar. Saman nezlesi olarak tanımlanan bu durum, önlem alınmazsa ileri vakalarda yorgunluk, iştahsızlık, sinirlilik, baş ağrısı, sinüzit, orta kulak iltihabı veya bronşit veya astım gibi hastalıklara dönüşebilir.

- Alerji hangi yaşlarda daha sık görülür?

Alerji her yaşta görülebilir .Alerjilerde genetik yatkınlıklar oldukça önemli bir faktördür. Alerjinin ortaya çıkması ise alerjenler vücuda girdikten 2-3 dakika sonra histamin adı verilen bazı maddeler salgılanmasına neden olur ve 15 dakika sonra maksimum seviyeye ulaşır.

- Nasıl tedavi edilir?

Şikayetlerin giderilmesi alerjinin oluştuğu, dönemde anti alerjik tedavinin yanı sıra kişinin alacağı önlemlerle alerjenlerden korunabilir. Alerji oluşturan alerjenlerle temasın kesilmesi gerekir. Mevsimsel ajerjenlerde polenlerin yoğun olduğu saatlerde sokağa çıkılmamalı. Kapı ve pencerelerin kapatılması gerekir. Yıl boyu rastlanan alerjenlerde ev ortamının temizliği, tüylü ve yünlü eşyalardan uzak durulmalıdır. Ev sık sık havalandırılmalıdır. Ayrıca alerjinin türüne göre ilaç ve aşı tedavisi de uygulanır. Alerjiler tamamen tedavi edilebildiği gibi tekrarlanabilen alerjiler de vardır.SÜPER

GENÇLER

Başkent’in Spor Toto Süper Lig’deki temsilcisi Gençlerbirliği, bir ara tehlikeli bölgeden kurtulma mücadelesi verirken, arka arkaya aldığı galibiyetlerle artık Avrupa kupalarını düşünmeye başladı.

Ligin 23. haftasında aldığı Fenerbahçe yenilgisinin ardından puan cetvelinde 15. sırada yer alan Kırmızı - Siyahlılar, Sivasspor, Kasımpaşa ve Elazığspor galibiyetlerinden sonra Eskişehirspor’u da deplasmanda 1-0 yenerek puanını 37’ye çıkartıp 9. sıraya yükseldi.

Puan cetvelinde 40 puanla 4. sırada yer alan Sivasspor ile puan farkını 3’e indiren Başkent ekibinde moraller bir hayli yükselirken, Ankara ekibi bu hafta deplasmanda oynayacağı Trabzonspor maçının hazırlıklarına başladı.ANKARASPOR DEPLASMANDA GALİP

PTT Birinci Lig’de şampiyonluk mücadelesi veren Ankaraspor, deplasmanda Bucaspor’u 2-1 yenerek maç yapmadan geçeceği hafta öncesinde puan sıralamasındaki yerini korudu.

Ligde İstanbulspor’un ardından 62 puanla ikinci sırada yer alan Mavi – Beyazlılar, sıralamadaki yerini koruyabilmek için bir maç eksikleri bulunan rakipleri Orduspor ve Balıkesirspor’un bu hafta yapacakları karşılaşmalarda puan kaybetmelerini bekleyecek.

ANKARAGÜCÜ KAZANIYOR

Spor Toto İkinci Lig Kırmızı Grup’ta mücadele eden Ankaragücü, deplasmanda oynadığı Tepecikspor maçını 4-0 kazanarak puan sıralamasındaki yerini korudu.Bu hafta Ofspor ile kendi sahasında karşılaşacak Başkent ekibi, lider Altınordu ve ikinci sıradaki Alanyaspor’un puan kaybetmesini bekleyecek.

Aynı grupta mücadele eden diğer Başkent ekiplerinden BUGSAŞ Spor, Nazilli Belediyespor’a, Kızılcahamamspor ise Diyarbakır Belediyespor’a evlerinde aynı sonuçla 1-0 yenildiler.
Kataloq: files
files -> Fövqəladə hallar və həyat fəaliyyətinin təhlükəsizliyi”
files -> Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti adau-nun 80 illik yubileyinə həsr edilir adau-nun elmi ƏSƏRLƏRİ g əNCƏ 2009, №3
files -> Ümumi məlumat Fənnin adı, kodu və kreditlərin sayı
files -> Mühazirəotağı/Cədvəl I gün 16: 40-18: 00 #506 V gün 15: 10-16: 30 #412 Konsultasiyavaxtı
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl ivgün saat 13 40 15 00 otaq 410 Vgün saat 13 40 15 00
files -> TƏDRİs plani iXTİsas: 050407 menecment
files -> AZƏrbaycan respublikasi təHSİl naziRLİYİ XƏZƏr universiteti TƏHSİl faküLTƏSİ
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl Məhsəti küç., 11 (Neftçilər kampusu), 301 n saylı otaq Mühazirə: Çərşənbə axşamı, saat 16. 40-18. 00

Yüklə 68,29 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə