Kapadokya TarihiYüklə 21,03 Kb.
tarix15.01.2019
ölçüsü21,03 Kb.
#97136

Kapadokya Tarihi
Kapadokya Türkiye’nin dünyaya açılan en önemli kapılarından biri şüphesiz. Sahip olduğu doğal, tarihi ve kültürel değerleri ile Türkiye turizminin en gözde merkezlerinden biri .Eşsiz görünümü, doğallığı ve önemli medeniyetlere yaptığı ev sahipliği ile hemen herkesin hatıralarını içerisinde barındıran tarih hazinesi

Günümüzden milyonlarca yıl önce Erciyes, Hasan Dağı ve Göllü Dağı’ın hoyratça çıkarttığı lavların,yine milyonlarca yıllık bir serüven ile tabiat şartlarının şekillendirdiği eski Pers Dilinde Güzel Atlar Ülkesi olarak da bilinen hayal alemi.


Uygarlıklar için korunması gereken bir miras olarak önemini günümüze değin yaşatmayı başarmıştır.

Sınırları Aksaray’dan Malatya’ya kadar uzanan Kapadokya Bölgesi, Kızılırmağın bereketli suyu ile 8 tanesi köklü medeniyet olmak üzere 20 yi aşkın topluluk; Asur, Hitit,Friğ, Roma,Bizans,Selçuklu ve Osmanlı gibi uygarlıkları bağrında yaşatmış bir tarih merkezi….


Derinkuyu’dan başlayıp, Aksaray, Gülşehir, Avanos, Ürgüp ve Kırşehir gibi merkezlerde odaklanan,bilinen sayıları 200 ile ifade edilen yer altı şehirleri, bizlere bölgenin geçmişi ile ilgili önemli bilgiler vermektedir.


Türklere Anadolu kapılarını açan Malazgirt Meydan Savaşının ardından bölgede Müslüman halkın nüfusunun arttığı gözlenmektedir.

11. yüzyılda Hoca Ahmet Yesevi Dergahında farklı bir hayat bulan Hacı Bektaş-ı Veli’nin, bugünkü Hacıbektaş ilçesi sınırları içerisinde kalan Sulucakarahöyük mevkiine yerleşmesi ile bölgenin Müslümanlaşması ve Türkleşmesi daha da hızlanmıştır.

Kapadokya’nın bugün merkezi konumundaki Nevşehir’in kurucusu olan Damat İbrahimpaşa, yine Nevşehir’in Osmanlı İmparatorluğundaki haklı gururu olmuştur.

13 hanelik Muşkara’ yı, pratik zekâsı ve üstün yetenekleri ile önemli bir merkez haline getirmiştir.Muşkaralı İbrahim üstün zekası, olayları kavramasındaki başarısı ve düşünceleri ile kısa sürede Osmanlı Padişahı 3. Ahmed ’in de dikkatini çekmiş, ve Sadrazamlık görevine kadar yükselmiştir.

Damat İbrahim Paşa yaptırdığı Cami,Hamam,Kervansaray,İmarethane,Sıbyan Mektebi,Medrese ve çeşmelerle daha sonra Nevşehir’in yani yeni şehir olarak anılacak Muşkara ’nın gerek bölgesinde ve gerekse de Osmanlı İmparatorluğu toprakları içerisinde önemli bir merkez konumuna gelmesini de sağlamıştır.

Kapadokya Bölgesi 1985 yılında, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınmıştır.Bölge, mistik havası,ilginç coğrafyası ve çok kültürlülükten kaynaklanan zengin birikimi ile başta ülkemiz olmak üzere tüm dünya turizm çevrelerinin de dikkatini çekmektedir.
Dört mevsiminin bütün güzelliklerinin ayrı ayrı yaşandığı Kapadokya bölgesi, İlkbaharı, Yazı, Sonbaharı ve Kışı ayları ile farklı güzellikleri, doyumsuz seyir tadını ve yaşam tarzını dünya insanlarının gözleri önüne seriyor.
Kurak ve çorak görüntüsü ile kimi zaman bir çölü, rengârenk bitki örtüsü ile kimi zaman bir harikalar diyarını, dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan peribacaları ile kimi zaman bir gezegeni hatırlatan görselliği ile estetiğin uyumunu sunmaktadır insanlara…

1980 li yıllardan bu tarafa, birbiri ardına yapılan turistik tesislerle yatak kapasitesini yaklaşık 30 bin seviyesine çıkarmayı başaran Kapadokya , her yıl bölgeyi ziyaret eden 2.5 milyonu aşkın turist ile dünya turizm merkezlerinden biri olmanın haklı gururunu yaşıyor.

Geçmişi 5 bin yıl öncesine dayanan El Sanatları Merkezi Avanos, Yer altı şehirleriyle Derinkuyu Krater gölüyle Acıgöl, 3 güzelleri ile Ürgüp,Açıksaray’ı ile Gülşehir,mistik ortamı ile Hacıbektaş, ve yüzeysel sıcaklığı 100 dereceye kadar ulaşan şifalı suları ile Kozaklı, kasaba ve köyleri ve tüm güzelliğiyle Nevşehir her geçen gün barışın,kültürün merkezi olma konumunda hızla ilerliyor.
Yapılan ve yapılacak kültür ve kongre merkezleriyle bu alanda ciddi adımlar atan Nevşehir geleceğini geçmişinden aldığı güç ile zengin kültür ve tarih birikimlerini turizm sektöründe ön plana çıkararak bu amaçlı yatırımlarına büyük bir kararlılıkla devam etmektedir.

Nevşehir Belediyesinin çalışmalarıyla BM HABİTAT tarafından Uluslar arası Yerel Yönetimler Barış Konferansı Merkezi olarak ilan edilen Nevşehir, turizmde marka kent olabilme yolunda emin adımlarla yürüyor. 2004 yılının turizmde marka kent haline getirilmesi anlamında milat olarak değerlendirilmesinin ardından, kültürel ve sanatsal çalışmaları bir çatı altında toplayan Kapadokya Kültür ve Sanat merkezinin hizmete kazandırılması ile başlayan yatırım hareketliliği olanca hızı ile devam ediyor.


Turizmin bölgenin en temel ekonomik lokomotifi konumundaki Kapadokya bölgesinin ana idari merkezi Nevşehir’i, dünya insanlığına açılan bu devasa sektörü daha canlı tutabilmek için kararlı, istikrarlı,inançlı ve istekli şekilde dev yatırım hamleleri ile cazibe merkezine dönüştürme çabaları sürüyor.
Son birkaç yıl içerisinde, yıkık ve virane yapılar merkezine dönüşen Nevşehir Kalesi ve Çevresindeki 11 mahalleyi içine alan Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında,bu merkezdeki vatandaşlara yönelik olarak TOKİ işbirliği halinde 2600 konut,2 cami,ticaret merkezi,kreş,sağlık ocağı ve karakol binası ile daha modern ve çağdaş konutlarda yaşamlarını sürdürür hale getiren Nevşehir Belediyesi,bu çalışmalar kapsamında ortaya çıkan 785 bin metrekarelik alanı içine alan dünyanın en büyük yer altı kent yerleşim merkezi olarak da bilinen bu alanı turizme kazandırmak amacıyla da çalışmalarını sürdürmektedir.
2004 yılında 12.5 milyon lira bütçeli belediyeyi 8 yılı aşkın süreçte 110 milyon lira bütçeye ulaştıran Nevşehir Belediyesi bu süreçte,kent içi ulaşımın daha rahat hale getirilmesi amacıyla Şehitlik Köprülü Kavşağı ile Necip Fazıl Köprülü Kavşağı,atık suların çevre kirliliğine yol açmaması için AB’nin yüzde 75 karşılıksız hibe desteği ile Atık Su Arıtma Tesisi,şehirlerarası yolcu taşımacılığının modern tesisler vasıtasıyla sürdürülmesi için Adnan Menderes Şehirlerarası Otobüs Terminali,sağlık hizmetlerinde fiziksel mekanların daha modern hale getirilmesi için TOKİ ile işbirliği halinde 324 yatak kapasiteli Devlet Hastanesi hizmete sunulmuştur. Padişah fermanı ile 1726 yılında kurulan ilk pazaryeri ünvanına sahip Nevşehir’de, Pazar geleneğinin etkin şekilde sürdürülebilirliğini sağlamak amacı ile yaptırılan Modern Pazaryeri yine bu süreçte hizmete kazandırılmıştır.300 yıla yakın bir zamandan beri devam eden pazaryeri geleneğinin UNESCO’nun Somut olmayan kültür mirası listesine alınması amacıyla da Kültür ve Turizm Bakanlığı kanalıyla UNESCO’ya gerekli başvuru yapılmıştır.
Son yıllarda yaklaşık 1 milyar liralık yatırımın gerçekleştirildiği Nevşehir’de ,Karasoku Kentsel Dönüşüm Projesine ilişkin çalışmalar halen devam etmektedir.6 mahalleyi ilgilendiren Kentsel Dönüşüm Projesi ile markalaşan Nevşehir görünümü oldukça önemli ivmeler kazanacaktır.Kent merkezindeki eski Devlet hastanesinin Ticaret Merkezi ve Belediye Hizmet Binası olarak yapımına ilişkin ihale süreci tamamlanmış ve inşaat çalışmaları önümüzdeki günlerde başlayacaktır.


Bugüne kadar çok sayıda kültürel ve sanatsal faaliyete ve toplantıya ev sahipliği yapan Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi ve oluşturulan Avrupa Birliği Standartlarındaki yeşil alanlarıyla, kondisyon parklarıyla, yürüyüş yollarıyla şehir yaşamına renk katan yapılarıyla Nevşehir ve tüm Kapadokya bölgesi Anadolu Konukseverliği ile sizleri ağırlamayı bekliyor.
Kataloq: images -> dosyalar
dosyalar -> Hemoliz nedir sonuçlari nasil etkiler hemoliZ
dosyalar -> Özel hastaneler yönetmeliĞİ not
dosyalar -> Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (oran) "İktisadi Kalkınma" Mali Destek Programı çerçevesinde “Ünal süT” e oran desteğİ
dosyalar -> Hukuk genel kurulu
dosyalar -> Yemliha belediye başkanliğI İmar iŞleri Hİzmet standartlari tablosu
dosyalar -> Hizmet rehberi Çevre Koruma ve Kontrol Şefliği
dosyalar -> Avrupa insan haklari mahkemesine yapilmiş bazi başvurularin tazminat ödenmek suretiyle çÖZÜMÜne dair kanun
dosyalar -> İmar faaliyetleri
dosyalar -> T. C. Yargitay 16. Ceza dairesi başkanliğI’na dosya esas no : 2015/4672 İlk derece mahkemesi
dosyalar -> Fen iŞleri MÜDÜRLÜĞÜ yapimi tamamlanan ve devam eden iŞler tamamlanan iŞler

Yüklə 21,03 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə