Kaua‘i community college



Yüklə 1,69 Mb.
səhifə5/60
tarix26.10.2017
ölçüsü1,69 Mb.
#15059
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   60


Self Study Committees
Steering Committee
Professor Al Spencer, Self Study Steering Committee Chair (Faculty, Business Education)

Professor Joanne Noone, Standard I Co-Chair (2004)

Instructor Rick Randolph, Standard I Co-Chair (Faculty; Language, Arts, and Humanities)

Professor Marshall Mock, Standard I Co-Chair (replacing Joanne Noone, Fall, 2005) (Faculty,

Science and Mathematics)

Associate Professor/Counselor Bonnie Honma, Standard II Co-Chair (Faculty, Student Services)

Instructor/Librarian Anne McKenna, Standard II Co-Chair (Academic Support)

Instructor Brian Cronwall, Standard II Co-Chair (Faculty; Language, Arts, and Humanities)

Assistant Professor/Counselor Wade Tanaka, Standard III Co-Chair (Faculty, Student Services)

Instructor Gigi Drent, Standard III Co-Chair (Faculty, Science and Mathematics)

Electronics Engineer Pat Watase, Standard IV Co-Chair (Academic Support)

Assistant Professor Rae Nishikawa, Standard IV Co-Chair (Faculty, Business Education)


Standard I: Institutional Mission and Effectiveness

Joanne Noone, Co-Chair (2004)


Joan Langan (Faculty, Health Education)

Rick Randolph, Co-Chair (Faculty; Language,

Arts, and Humanities)

Marshall Mock, Co-Chair (Faculty; Science and

Mathematics)

June Ikehara (Clerical, OCET)

Lane Yokotake (Janitor, Maintenance)

Leah Lei Agustin (Academic Support)

Mary Cardenas (Janitor, Maintenance)



Anastacia Torres (2004)

Mia Ako (2004)

Bill Blackburn (Interim Director, OCET)

Pacita Ramos (Janitor, Maintenance)

Calvin Shirai (Rural Dev. Program Coordinator,

OCET)


Patricia McGrath (Faculty; Language, Arts, and

Humanities)



Carmela Tamme (Faculty; Language, Arts, and

Humanities)



Phyllis Vidinha (Fiscal Accounting Specialist,

Administrative Services)



Char Ono (Faculty, Health Education)

Rick Matsumura (Faculty, Trade-Technology)

Clarice Kali (Academic Support)

Russell Grady (Faculty, Health Education)

Cris Beralas (Clerical; Language, Arts, and

Humanities)



Sheane Talbo-Mandrigues (Clerk, Bookstore)

Sueann Okada (Academic Support)



Dawn Kaihara (Account Clerk, Administrative

Services)



ASKCC Student Representative

Esther Miller (Academic Support)



Dennis Chun (Faculty; Language, Arts, and

Humanities)



Eve Kurasaki (APT, Childcare Center)

Francis Dinnan (Faculty, Student Services)



Gerald Hirata (Faculty, Science and Mathematics)

Isabel Adorable (Academic Support)


Standard II: Student Learning Programs and Services


Brian Cronwall, Co-Chair (Faculty; Language, Arts,

and Humanities)

Irene Yoshioka (Janitor, Maintenance)

Jan Carmichael (Faculty, Health Education)



Bonnie Honma, Co-Chair (Faculty, Student Services)

Jennifer Defuntorum (Clerical, OCET)

Anne McKenna, Co-Chair (Academic Support)

Amy Watase (Clerical, Student Services)



Jim McFarland (Faculty, Science and

Mathematics)



Andy Bushnell (Faculty; Language, Arts, and Humanities)

Joann Ventar (Clerical, Student Services)

Anna Smithwick (Faculty, Health Education)

Arnette Lee (Clerical, Dean of Instruction)



Joe Vegas (Bldg. Maintenance Worker,

Maintenance)



ASKCC Student Representatives (3)

Jolynne Uyesono (Manager, Bookstore)

Braden Lindstrom (Faculty; Language, Arts, and

Humanities)



June Sekioka (Faculty; Language, Arts, and

Humanities)



Billy Gibson (Faculty, Business Education)

Ken Curtis (Faculty, Student Services)

Bob Kajiwara (Academic Support)

Kimo Chun (Faculty, Student Services)

Carol Bland (Clerical, Health Education)

Lauretta Hadama (Clerical, Maintenance)

Carol Llego (Clerical, Business Education)

Lena Tobias (Academic Support)

Cheryl Fujii (Faculty, OCET)

Maria Fabro (Faculty, Health Education)

Clarence Nishi (2004)

Melanie Bacio (APT, Business Education)

Creighton Fujii (Faculty, Student Services)

Ed Coll/SAM (Academic Support)



Pat Posner (Lecturer; Language, Arts, and

Humanities)









Elama Kanahele (2004)

Ron Motosue (Groundskeeper, Maintenance)

Gerald Browne (2004)

Sharon Chiba (Faculty, Student Services)

Glenn Alquiza (Faculty, Trade-Technology)

Glenn Hontz (Faculty, Trade-Technology)



Shirley Tani (Development Officer, UH

Foundation)






Greg Shepherd (Faculty; Language, Arts, and Humanities)

Tessie Edurise (Janitor, Maintenance)




Harold Nakamura (Faculty, Business Education)

Tom Gaglione (2004)

Hiroko Merritt (Faculty; Language, Arts, and Humanities)

Tom Smithwick (Faculty, Science and Math)




Tracy Tucker (Academic Support)


Standard III: Resources


Gigi Drent, Co-Chair (Faculty, Science and

Mathematics)

Kent Tanigawa (Academic Support)

Wade Tanaka, Co-Chair (Faculty, Student Services)

Leighton Oride (Registrar, Student Services)

Annie Rellin (Clerical, Student Services)

Lon Malapit (2004)

Beth Carlozzi (2004)

Marjorie Akita (Academic Support)

Beverly Yasuda (Clerical, Administrative Services)

Mark Oyama (Faculty, Business Education)

Cresente Santos (Bldg. Maintenance Worker, Maintenance)

Dana Bekeart (Faculty; Language, Arts, and Humanities)



Nancy Bushnell (Faculty, Science and

Mathematics)



Daryl Gerardo (Lecturer, Trade-Technology)

Ralph Kouchi (Faculty, Trade-Technology)

Diane Johnson (Academic Support)

Sandy Magnussen (Faculty, Student Services)

Donna Victorino (Clerical, Trade-Technology)

Sharon Suzuki (Academic Support)

Francis Takahashi (Faculty, Trade-Technology)

Teresita Tagudin (Janitor, Maintenance)

Ilei Beniamina (Faculty, Student Services)

Theresa Dressler (2004)

Jane Sasahara (Clerical, Chancellor’s Office)

Tom Kajihara (Academic Support)

JoRae Baptiste (Personnel Officer, Administrative

Services)



Tina Unciano (Personnel Clerk,

Administrative Services)



Joyce Nakahara (Faculty, Science and Mathematics)

Kahale Blackstad (Account Clerk, Administrative Services)



Tracy Nakasone (Maintenance Mechanic,

Maintenance)



Karen Nakamura (Clerical, Student Services)

Zane Abreu (Academic Support)



Wayne Miyata (Faculty; Language, Arts, and

Humanities)




Standard IV: Leadership and Governance


Rae Nishikawa, Co-Chair (Faculty, Business

Education)

Mary Jo Sweeney (Faculty, Health Education)




Patrick Watase, Co-Chair (Academic Support)

Rick Carmichael (Faculty, Health Education)




Alison Shigematsu (Academic Support)

Rupert Hunt (Faculty, Business Education)




Brian Yamamoto (Faculty, Science and Mathematics)

Calvin Uyesono (Equipment Operator, Maintenance)



Melanie Matsuyama (Clerical, Science and

Mathematics)






Cammie Matsumoto (Academic Support)

Cecilia Ramones (Clerical, Administrative Services)



Molly Summers (Faculty; Language, Arts, and

Humanities)






Domi Beralas (Groundskeeper, Maintenance)

Shelley Konishi (Faculty, Business Education)




Eric Chu (Academic Support)

Sheri Amimoto (Clerical, OCET)




Joey Tanaka (2004)

Susan Woods (APT, Childcare Center)




John Constantino (Faculty, Student Services)

Sylvia Vidinha (Janitor, Maintenance)




Karen Doiron (Clerical, UHH)

Constante Azares (Faculty, Trade-Technology)

Mark Niitani (Groundskeeper, Maintenance)

Vinny Itoga (Academic Support)

Marshall Mock (Faculty, Science and Mathematics)





Student Participants
Crystal Cruz, ASUH-KCC President

Kealoha Figaroa, ASUH-KCC Vice President

Elizabeth Kane, ASUH-KCC Secretary

Healani Akau, ASUH-KCC Treasurer

Nelson Batalion, ASUH-KCC HR Manager

Patricia Agustin, ASUH-KCC Senator

Adrian Corpus, ASUH-KCC Senator

Mason Ishiki, ASUH-KCC Senator

Arvin Montgomery, ASUH-KCC Senator

Jeffery Toloza, ASUH-KCC Senator

Khuyen Tran, ASUH-KCC Senator

Certification Signatures of Continued Compliance


Kataloq: admin

Yüklə 1,69 Mb.

Dostları ilə paylaş:
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   60




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə