Kentleşme şurasi sonuçlarinin avrupa biRLİĞİ Çevre taahhütleri doğrultusunda değerlendiRİlmesi Nuran TaluYüklə 235,48 Kb.
səhifə1/3
tarix07.08.2018
ölçüsü235,48 Kb.
#67915
  1   2   3

KENTLEŞME ŞURASI SONUÇLARININ AVRUPA BİRLİĞİ ÇEVRE TAAHHÜTLERİ

DOĞRULTUSUNDA DEĞERLENDİRİLMESİ

Nuran Talu
1 – Avrupa Birliği Kentsel Çevre Yönetim Planlaması Taahhütleri1
Kentsel Çevre Yönetimi Politikalarına Dair
Kentsel gelişme stratejilerine çevresel boyutu entegre etmenin temelinde, çevre konuları ile ilgili bağları doğru anlamak yatmaktadır. Esasen toplulukların çevreyle olan ilişkileri yıllardır değişik anlam ve biçimlerde ele alınmıştır. 1970’li yıllardan bu yana çevre kavramı değişik bakış açılarıyla çeşitli şekillerde algılanmış ve çalışmalar bu doğrultuda yönlenmiştir. Bir bilim dalı, evrensel standartları olan bir konu, devlet politikası, yeni bir hak, moda bir akım, gelişmiş ülkeler için lüks ve entellektüel bir uğraş, büyümeyle çelişkili bir ütopya, iktisatçıların büyümenin sınırlanması anlamında tehlikeli bir uyarısı, nüfus, beslenme, yoksulluk politikalarında önemli bir etkileşim alanı, küresel bir ortaklık, anti-küresel bakışın en önemli silahı, gelişmekte olan ülkeler açısından bir tuzak, doğal kaynakların tüketilmesi ve tüm canlıların korunması bu algılama biçimlerinin örnekleridir. Aslında çevre sorunsalı tüm bu algılanmaların bir bütünüdür. Çevre, ilgi ve etki alanı çok geniş ve çeşitlilik gösteren, doğadan-insana, tarımdan-sanayiye, yeşil alandan-yapılaşmaya, kalkınmadan-demokrasiye kadar bir bütünlük sergileyen bir alandır. Dolayısıyla çevrenin korunmasına yönelik faaliyetlerin de geniş bir perspektifte ele alınması gerekmektedir.
Esasen bu açıklamalar çevrenin korunması hizmetlerinin kentlerde de/yerleşim alanlarında nasıl bir yönetim anlayışıyla ele alınması gerektiğine yeterince işaret etmektedir. Çevreyi oluşturan tüm bu unsurlar ve aralarındaki karmaşık ilişkiler bütüncül bir kentsel çevre yönetimi bakış açısı ihtiyacını beraberinde getirmektedir.
Bugün hemen tüm ülkelerde kentlerdeki nüfus artışı ve ekonomik büyüme doğal olarak birtakım yan etkilere sebep olmakta çok sayıda insan daha fazla kaynak talep etmekte, daha çok çevre sorununu gündeme gelmekte, örneğin daha çok atık üretilmekte, altyapı ihtiyaçları giderek maliyetli olmaktadır.
Global düzeyde doğal kaynak yönetimi, halk katılımı, bilgiye erişim ve çevresel değerlendirme, biyoçeşitlilik ve iklim değişikliği gibi “Yeşil Gündem” olarak bilinen ve çevre yönetiminde stratejik planlama eksikliğini gidermeye dair konular başlangıçta daha çok öne çıkmış ve ülkeler ulusal politikalarında bu yöne ağırlık vermişlerdir. Kentlerde “Kahverengi Gündem” olarak bilinen çevre kirliliği sorunları dizisi de (atıksu, katı atık, hava kirliliği, gürültü, yoğun trafik ve yeşil alanlar gibi vb.) kentsel altyapıya ve hizmetlere erişim konularını içermektedir. Aşağıda Tablo 1’de kentsel çevrenin iyileştirilmesinde Kahverengi ve Yeşil Gündemlerin şablonlaştırılmış bir listesi verilmektedir:

Tablo: Kentsel Çevrenin İyileştirilmesinde Kahverengi ve Yeşil Gündemler

Kahverengi”Çevresel Sağlık Gündemi

Yeşil”Sürdürülebilirlik Gündemi

Gündemde öne çıkan sorunların karakteristikleri


Birinci dereceden etki


İnsan sağlığı


Ekosistem sağlığıZamanlama

Hemen

Gecikmeli

Ölçek

Yerel

Bölgesel ve küresel

En fazla olumsuz etkilenen

Düşük gelirli gruplar


Gelecek kuşaklarKarakteristik tutum


Doğaya karşı tutumDoğanın, insan ihtiyaçlarına hizmet amacı ile yönetilmesi

Doğanın korunması ve doğa ile birlikte çalışılması

İnsana karşı tutum


İnsanla birlikte çalışılması

Eğitim


Çevre hizmetlerine karşı tutum

Daha fazla hizmet sağlanması


Daha az hizmet kullanılmasıÜzerinde durulan hususlarSu konusunda üzerinde durulan hususlar

Yetersiz erişim ve düşük kalite


Fazla kullanım; su kaynaklarının korunması ihtiyacıHava konusunda üzerinde durulan hususlar

İnsanların tehlikeli kirleticilere ileri derecede maruz kalmaları


Asit yağmurları ve sera gazı emisyonlarıKatı atık konusunda üzerinde durulan hususlar

Toplama ve bertaraf hizmetlerinin sağlanmasında yetersizlik


Aşırı katı atık üretimiArsa, arazi, toprak konusunda üzerinde durulan hususlar

Düşük gelirli grupların konut amacı ile arsaya erişiminin yetersiz olmasıD

oğal yaşam alanları ve tarım arazisinin kentsel gelişme için kaybedilmesi


Beşeri atık konusunda üzerinde durulan hususlar


Dışkı maddesi (ve atıksuyun) yaşanan çevreden güvenli bir şekilde uzaklaştırılması için gerekli hizmetin sağlanmasında yetersizlik


Besinlerin kanalizasyonda kaybolması ve kanalizasyonun su yollarına akıtılması nedeni ile su kaynaklarının zarar görmesi


Tipik taraftar

Kent insanı


Çevreci


Yüklə 235,48 Kb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin