Kisa bir notYüklə 445 b.
tarix22.01.2018
ölçüsü445 b.
#39427

Firnas, 810-887 yılları arasında yaşamış Endülüslü bir İslam bilginidir. Endülüs'ün Ronda bölgesindeki bir köyde doğmuş, Kurtuba'da büyümüş ve burada tahsil görmüştür. Tarihi kaynaklarda İbn Firnas'ın Kurtuba Camiisi'nden atlayarak, uzun süre kuşlar gibi süzüldüğü daha sonra yere indiği bilgisine rastlanır.

 • Firnas, 810-887 yılları arasında yaşamış Endülüslü bir İslam bilginidir. Endülüs'ün Ronda bölgesindeki bir köyde doğmuş, Kurtuba'da büyümüş ve burada tahsil görmüştür. Tarihi kaynaklarda İbn Firnas'ın Kurtuba Camiisi'nden atlayarak, uzun süre kuşlar gibi süzüldüğü daha sonra yere indiği bilgisine rastlanır.875'te İbn Firnas yeni bir planör inşa etti ve kendini kuleden roket gibi fırlattı. Uçuş büyük oranda başarılı idi ve kalabalık bir insan grubu tarafından izlendi. Ancak, inişi biraz sert oldu, sırtını incitti. Planörün kuyruk kısmında yeterli önlem almadığı söylendi, manevra için kuyruğu yeterli tasarlamamıştı. Bundan 12 yıl sonra öldü.

 • 875'te İbn Firnas yeni bir planör inşa etti ve kendini kuleden roket gibi fırlattı. Uçuş büyük oranda başarılı idi ve kalabalık bir insan grubu tarafından izlendi. Ancak, inişi biraz sert oldu, sırtını incitti. Planörün kuyruk kısmında yeterli önlem almadığı söylendi, manevra için kuyruğu yeterli tasarlamamıştı. Bundan 12 yıl sonra öldü.

 • Meraklı ve araştırmacı bir karaktere sahip olan Firnas, birçok keşfiyle çağdaşlarının dikkatini çekmiş ve devrin hükümdarı tarafından kendisine "hakim-ül endülüs" ünvanı verilmiştirKISA BİR NOT;

 • Batı kaynaklarında hatalı olarak Abbas İbn Firnas yerine Armen Firman şeklinde Latince bir isim kullanılmaktadır.

  • “Şimdi aranızdan ayrılacağım bu kanatları aşağı yukarı hareket ettirdiğimde kuşlar gibi yükselmem gerekiyor.Her şey yolunda giderse bir süre havada kaldıktan sonra sağ salim yanınıza dönmem gerekiyor.”


Sofra Düzeni

 • Kristal Abbas İbn-i Firnas tarafından Endülüs’e getirilmesi sonrasında 9. yüzyılda Ziryab ile ilk kez sofradaki yerini almıştır.

 • ZİRYAB=Endülüs'te Kurtuba'da hükümdarlık süren Emeviler döneminde yaşayan şair, müzisyen, şarkıcı, güzellik uzmanı, moda tasarımcısı, stratejist, botanikçi ve coğrafyacı

Uçmak insanlık tarihi boyunca en büyük hayaldi ve bu hayal bir müslüman alim olan İbn Firnas tarafından, geliştirdiği cihazla gerçek oldu. İnsanın göklere olan yolcuğunu başlatan İbn Firnas, kendine özgü bir sistem geliştirdi. İbn Firnas'ın geliştirdiği bu aletin her yerini kumaşla kapladığı, kanat kısmınaysa kuş tüyleri yapıştırdığı, bu sayede de havalanmayı başardığı biliniyor. Bazı kayıtlara göre bu büyük alim, iniş esnasında hafif şekilde yaralanmış ancak vazgeçmemiş, daha sonra da uçma deneylerini sürdürmüştür.

 • Uçmak insanlık tarihi boyunca en büyük hayaldi ve bu hayal bir müslüman alim olan İbn Firnas tarafından, geliştirdiği cihazla gerçek oldu. İnsanın göklere olan yolcuğunu başlatan İbn Firnas, kendine özgü bir sistem geliştirdi. İbn Firnas'ın geliştirdiği bu aletin her yerini kumaşla kapladığı, kanat kısmınaysa kuş tüyleri yapıştırdığı, bu sayede de havalanmayı başardığı biliniyor. Bazı kayıtlara göre bu büyük alim, iniş esnasında hafif şekilde yaralanmış ancak vazgeçmemiş, daha sonra da uçma deneylerini sürdürmüştür.

 • `İbn Firnas bir çok alanda çalıştı, kimya, fizik, astronomi okudu. Astronomi tabloları hazırladı, şiir yazdı, el-Makata adlı saati tasarladı. Kumdan cam imalatını icad etti ve sanayinin de öncüsü olmuştu. Güneş ve gezegenleri hareket halinde gösteren bir Plenatarium da yapmıştı. Bilgin bu cihazla yıldızlarla birlikte bulutu ve şimşekleri de inceliyordu. Ayrıca kaya kristallerini kesme yöntemini geliştirdi . O zamana kadar sadece Mısırlılar kristal kesmeyi biliyordu.

 • İbn Firnas bir çok alanda çalıştı, kimya, fizik, astronomi okudu. Astronomi tabloları hazırladı, şiir yazdı, el-Makata adlı saati tasarladı. Kumdan cam imalatını icad etti ve sanayinin de öncüsü olmuştu. Güneş ve gezegenleri hareket halinde gösteren bir Plenatarium da yapmıştı. Bilgin bu cihazla yıldızlarla birlikte bulutu ve şimşekleri de inceliyordu. Ayrıca kaya kristallerini kesme yöntemini geliştirdi . O zamana kadar sadece Mısırlılar kristal kesmeyi biliyordu.

Kristal kesme tekniğinin 9.yüzyılda Kurtuba’da Abbas İbn Firnas tarafından gerçekleştirildiği söylenmektedir. 2.Abdurrahman ve 1.Muhammed’in saraylarında alim ve mucit olarak bulunan Firnas en karmaşık yazıları dahi deşifre edebilmesinin yanı sıra yapay kanatlar inşa ederek uçma girişiminde bulunmuştur.Camın bilimsel özelliklerini kavrayarak merceklerle yapılan ilk deneysel çalışmalara ve yazıların büyütülmesi fikrine katkıda bulunmuş;Endülüs’te madenlerden çıkan kayalara dayalı kristal endüstrisini kurmuştur.

 • Kristal kesme tekniğinin 9.yüzyılda Kurtuba’da Abbas İbn Firnas tarafından gerçekleştirildiği söylenmektedir. 2.Abdurrahman ve 1.Muhammed’in saraylarında alim ve mucit olarak bulunan Firnas en karmaşık yazıları dahi deşifre edebilmesinin yanı sıra yapay kanatlar inşa ederek uçma girişiminde bulunmuştur.Camın bilimsel özelliklerini kavrayarak merceklerle yapılan ilk deneysel çalışmalara ve yazıların büyütülmesi fikrine katkıda bulunmuş;Endülüs’te madenlerden çıkan kayalara dayalı kristal endüstrisini kurmuştur.Bugün bazı Arap ülkelerinde bulunan havaalanları, hava üsleri ve eğitim merkezleri onun adını taşımaktadır. NASA da, Ay'da bulunan 89 km çapındaki bir kratere, onun bilim dünyasına sunduğu katkıların bir gereği olarak İbn Firnas adını vermiştir.

 • Bugün bazı Arap ülkelerinde bulunan havaalanları, hava üsleri ve eğitim merkezleri onun adını taşımaktadır. NASA da, Ay'da bulunan 89 km çapındaki bir kratere, onun bilim dünyasına sunduğu katkıların bir gereği olarak İbn Firnas adını vermiştir.


Yüklə 445 b.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə