Kitap analiz formu analiZİ yapilacak kitabinYüklə 21,58 Kb.
tarix29.08.2018
ölçüsü21,58 Kb.
#76018

ANALİZ
KİTAP ANALİZ FORMU

1.      ANALİZİ YAPILACAK KİTABIN    :

a. Adı                                                    : Fareler ve İnsanlar

b. Yazarı                                               : John Steinbeck

c. Tercüme Eser İse Tercümanı         : Yaşar Nabi Nayır

d. Yayınevi                                           : Varlık Yayınevi

e. Yayın Yılı                                          : 1995

2.      KAYNAK İLE İLGİLİ DE?ERLENDİRME:

         a.Yazar  :

            John Steinbeck Kitapta kendi ismini kullanmıştır.

            1902 Yılında doğdı. Kalifornya'da bir ırgat ailenin çocugu olan  John Steinbeck öteki yaşıtları gibi küçük yaşlarda ciftcilik yapt. Üniversitede okyabilmek için duvarcılık, boyacılık, kapıcılık, eczacılık işleri yaptı. 27 Yaşında ilk romanı “Altın Kadeh”i yazdı. Bu yıllarda balıkcılar, serseriler ve her tüden renkli kişilerle ilişkiler geliştirdi.  John Steinbeck'in yapıtları, imgelerden bolca yararlanan “sanatsal” yapıtlar olmaktan çok, yüzyılın başında önemli toplumsa degişimler yaaşanan topraklarda, toplumsal gerçekliğin, ayrıntılı bir gözleme dayanan, tamamıyla gerçekci birer yansıtılışıdır.  John Steinbeck 1968 yılında ölmüştü.

            Eserlerinde genel olarak, eski köylülerin işçileşmesiyle ortaya çıkan sorunları konu almış ve bu sorunları gerçekci çarpıcı biçimde eserlerine yansıtmıştır.

            Yazar eserlerinin çoğunu roman şeklinde yazmıştır. Yazar eserleri bir anlatı dizisi  olarak okuyuculara sunmuştur.

            Yazar daha çok sorunlarını dile getirdiği sınıfın temnsilcileri olan sosyal sınıfın begenisini toplamaktadır.

         b.Çevirmen:

            25 Aralık 1908 Üsküp'te doğdu, 15 mart 1981 tarihinde İstanbul'da öldü. Galatasaray lisesini bitirdi (1929) bir dönem bankacılık yaptı. Ulus gazetesinde, Tük dil korumunda, Milli Eğitim Bakanlığı Tercüme Büosunda çalıştı. İlk sayısını 15 Temmuz 1933 de çıkardığı Varlık Dergisini yayınlamaya başladı. 1946 yılında bakanlıktaki görevinden istifa eden Varlık Yayınevini kurdu. Eski dil taraftarlarına şavaş açan Nayır, öz Tükçeciliğin mücadelesini verecek şaiir ve yazarları varlık'ın saflarına katar. Ölümüne değinde Varlık Yayınevini yönetti. Sanat yaşamının ilk döneminde şiiirle uğraştı. Yedi Meşale Topluluğu'nun kurucuları arasında yer aldı. Sonralari öykü, roman, oyun ve deneme tüünde de üünler verdi. Çok saydıda çevirisi var. Ancak asıl önemli yönü, 48 yıl hiç aksatmadan yayınladığı Varlık Dergisidir. Bu dergi Tük edebiyatına bir çok yeni isim kazandırdı.

         c. Yayınevi:

            Varlık Yayınları son yıllarda “Baş Kaldıran Kadınlar” başlığı altında yayınladığı dizi ile, özellikle İslam ve 3. dünya toplumlarında kadının yerini irdeleyen ve hepsi büyük ölçüde gerçek yaşam öykülerine dayanan bir çok kitabı okurlara sundu. “Özel Dizi”de kişisel değişim ve gelişim konusunda rehberlik eden yapıtları yayınlamayı südüüyor. “ Şiir Dizisi”nde yeni bir biçim ve düzel altında Tük ve Dünya edebiyatında seçkin şairlerin yapıtlarına yer veriliyor; Varlık, “Bilim Dizisi” adı altında, dünyanın en popüler bilim yazarlarının, bazıları çok zor bir işi başararak “best - seller” listelerine girmiş çıgır açan yapıtlarını okurlarına sunmayı amaçlıyor.

3.     

         a. Kitap edebiyat üzerine hikaye şeklinde yazılmıştır.

         b. Kitap 107 sayfadan oluşmakta kitap baskısı kalite olarak düşüktü ve 16. basımdır.

         c. Kitap ücret karşılığı satılıyor. Fiyatı 2.000.000 TL ve piyasa fiyatlarının altındadır.

4.      İÇERİK İLE İLGİLİ DE?ERLENDİRME:

         a. Kitabın İçerik ve Üslubunun Propaganda Teknikleri açısından Değerlendirilmesi:

         (1) Kitap eğitim amaçlı yazılmıştır. Insanlara iki dost arasındaki ilişkinin nasıl olması gerektiğini ve insanlar arasında ırk ayrımı yapılmamasını öğretmek maksadıyla yazılmıştır.

         b. Kitapta İncelenen Konular:

         (1) Konu-1:  Alt ve üst tabakadaki insanlar arasındaki fark

         (2) Konu-2: Dostlar arasındaki yaşanan proplemler.

        

         c. Kitapta İşlenen Temalar:

         (1) Tema-1

               (a) İnsanların fikir ve görüşleri bir birlerine ne kadar zıt olursa olsun dost olabilecekleri

               (b) İnsanlar arsındaki ayrım

7.      ANALİZİ YAPANIN KİTAP HAKINDAKİ GENEL KANAATİ:

         Bu kitap dostluk hakkında yazılmış iyi bir kitaptir. Bu kitaptan dosluk üzerine olumlu sonuçlar çıkara biliriz. Bunun bize günlük yaşamda faydası olabilir. Bizde kendimize zıt özelliklere sahip biriyle iyi bir dostluk kurabiliriz kitap sayesinde bizimde dostluk psikolojimiz gelişebilir. Kitabın sayesinde istifade edebileceğimiz bir diğer konuda insanlar arasındaki ayrımın yanlış bir şey olduğudur. Ayrım yapılan kişi kendini yalnızlık içinde hjissedebilir. Bu onun rıh halini olumsuz yönde etkileyebilir. Ama onunla iyi bir ilişki kurmaya başlayan birinin sayesinde oda normal bir yaşam süebilir.


http://www.edebyahu.com/odev/1030/fareler-ve-insanlar-john-steinbeck

Yazan:Emine Gürbüz


Yazı Kaynağı: Düşle Edebiyat Dergisi

John Steinbeck, Amerikan edebiyatının realist ve romantik yazarlarındandır. Romantizmi ve realizmi bir arada uyum içinde görebildiğim, beni derinden etkileyen eserleri “Gazap Üzümleri” ve “Fareler ve İnsanlar”ı okumadan önce, John Steinbeck’i 1962′de kazandığı Nobel Edebiyat Ödülü’nü aldıktan sonra “Nobel yaftası altında okunmak istemiyorum, best-seller yazarı değilim!” sözleriyle anımsıyordum. “Gazap Üzümleri”ni okuduktan sonra yaşamımda ve düşlerimde birçok şey değişti. “Fareler ve İnsanlar”dan sonraysa bu büyük yazarın silinmez izleriyle yaşamayı öğrenmek zorunda kaldım. Bu değişimi isteyenler ve taşıyabilecekler için önerebileceğim bir kitap “Fareler ve İnsanlar”.

“Bizim gibi adamların kimsesi yoktur. Ne zaman ellerine üç kuruş para geçse hepsini birden harcarlar. Onları düşünecek kimse yoktur çünkü.”

“Ama biz onlar gibi değiliz. Çünkü benim için sen varsın ve senin için de ben varım… İkimiz de birbirimizi düşünürüz. Bu yüzden diğer adamlar gibi değiliz!”

George ile Lennie iki iyi dost olarak yola çıkarlar önce. Lennie’nin zihinsel bir takım problemleri olsa da George onun sorumluluğunu üstlenmiştir ve bu üstlenişi zamanla bir bağlılığa dönüştürmüştür. Lennie’nin teyzesi öldüğünde George, onu tamamen yanına alıp çalışmaya götürmüştür. Lennie’nin çıkardığı problemler yüzünden bir yerde uzun süre barınamasalar da bir çiftlikte iş bulmaları onlar için bulunmaz bir fırsat olur. Burada çalışabilmeleri için Lennie’nin çenesini kapalı tutması gerekmektedir! Çünkü daha önce çalıştıkları yerde, bir kızın elbisesi Lennie’nin hoşuna gidince, sırf elbiseye dokunmak için yaptıklarından kızın korkması ve ardından o korkunca Lennie’nin telaşlanıp kızın canını yakması işlerine son verilmesine, hatta buradan kaçarak uzaklaşmak zorunda kalmalarına neden olmuştur.

Lennie’nin yumuşak şeylere dokunmayı sevmesi ve saflığı onun en büyük zaafı. Çocukluğunda teyzesinin ona aldığı kadife kumaş bu açlığını en rahat gideren nesne olsa da Lennie kumaşı kaybettiğinden beri hep bir eksilik hissetmeye başlar. İlerleyen zamandaysa kumaşın yerini tutacak bir şey arar Lennie, ve fareleri bulur. Fareleri hırpalayarak, iri cüssesiyle ve farkında olmadığı gücüyle öyle sert sever ki eline aldığı her fare ölmeye mahkum olur. Lennie’nin cebinde her zaman ölü fare taşıması, farelere zarar vermesi George’u hayli rahatsız eder. Çiftliğe giderken yolda Lennie’nin yakalayıp öldürdüğü fare için onu cezalandırmak yerine çenesini kapalı tutmasını ve eğer herhangi bir sorun çıkarsa çalılıklara gelip saklanmasını ister George. Eğer bunu yaparsa düşlerindeki tavşanlara bakmasına izin de vereceğini söyler. Çiftlikte ufak tefek sorunlar olsa da her şey yolunda gitmektedir. Lennie, çok güçlüdür ve patron çalışmalarından memnundur. Ancak patronun oğlu George ve Lennie’den pek hoşlanmıyordur. Hafif meşrep bir karısı vardır ve sürekli kıskançlık krizine girmektedir. Bir gün George ve iş arkadaşları oyun oynarken Lennie ahırda yalnız kalmıştır ve ona hediye edilen köpeği severken öldürmüştür. George’un ona kızacağını düşünen Lennie korkudan ne yapacağını bilemez bir halde öylece kalır. Bu sırada patronun oğlunun karısı içeri girer. Yanına oturup onunla konuşmaya başlar… Kocasını sevmediğini burada çok canının sıkıldığını söyleyerek onu baştan çıkarmaya çalışır, Lennie’ye saçlarının çok yumuşak ve güzel olduğunu söyler ve dokunmasını ister. Lennie kadının saçlarını okşamaya başlar ve bir süre sonra okşamanın şiddeti ister istemez artar. Kadın kendini kurtarmaya çalışır, bağırır, çığlıklar atar.. Lennie yine telaşa kapılarak kadının ağzını kapatmaya çalışırken kadının boynunu kırarak onu öldürür. George’un dedikleri gelir aklına ve koşarak çalılığa saklanır. Ceset bulunur bulunmaz herkes Lennie’nin peşine düşer, tabi George da… George, Lennie’yi öldüreceklerini biliyordur, Lennie’nin yerini de. Onun yanına gider ve ona kızmadığını söyler, düşlerindeki tavşanları anlatır, birbirleri için ne kadar önemli olduklarını da… işte tam bu sırada olay çözülür ve kitap sonlanır…

Yazarın dili kullanmadaki ustalığı ve sanat akımlarını kullanmadaki yeteneği yaratıcılığıyla birleşince bir dünya klasiği ortaya çıkmış. Okumadan içindeki duygusallığı, duygusallıkla birlikte gelen içselliği, dostluğu, düşleri, yaşamsallığı hissedebilmeniz mümkün değil, eğer hâlâ okumadıysanız vakit kaybetmeden okumalısınız. Gerçekten de günümüz için yalın ve basit bir öyküleme gibi görünse de içinde barındırdıkları kitabı okumayan bir kişi için etkileyici olacak niteliktedir. Önyargılardan uzak ve gerçekten hissetmeye çalışarak okursanız büyük bir zevk alacağınızdan eminim.

Kitap: Fareler ve İnsanlar


Yazar: John Steinbeck
Çeviri: Melih Cevdet Anday
Yayınevi: T.İş. Bankası Kültür Yayınları
Basım: 1967

Read more: http://www.kitaphaber.net/fareler-ve-insanlar-john-steinbeck-2/#ixzz0Ybnh9mp5Gökçen DOĞAR

Hazırlık B 179

Yüklə 21,58 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə