KonferansYüklə 147,67 Kb.
səhifə1/3
tarix18.08.2018
ölçüsü147,67 Kb.
#72835
  1   2   3


İMO İSTANBUL ŞUBESİ

39. DÖNEM YÖNETİM KURULU’NUN İKİ YILLIK ÇALIŞMALARININ KISA ÖZETİ
Şubemiz, 39. dönem yönetim kurulu olarak, iki yıllık dönem içinde inşaat mühendisliği mesleğinin gelişimine katkıda bulunmak ve meslektaşlarına en iyi hizmeti verebilmek için gereken gayreti göstererek, özellikle meslek bilgisini ve deneyimini artırmak için bir çok kurs, seminer, panel, sempozyum ve kongreler düzenlemiş, kitap ve bültenlerle önemli mesleki olayları ve gelişmeleri, üyelerine aktarmaya çalışmıştır.

Aşağıda 39. Dönem Yönetim Kurulumuzun iki yıllık dönem içinde yapmış olduğu çalışmalar kısaca özetlenmiştir.

ÜLKEMİZ, KENTİMİZ, GELECEĞİMİZ:
KENT VE TOPLUM SORUNLARI ÜZERİNE ÇÖZÜMLER ÜRETEBİLMEK, İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİNDEKİ GELİŞMELERİ AKTARMAK, YAŞANAN SORUNLARI TARTIŞMAK VE ÇÖZÜM GETİRMEK AMACIYLA ÇEŞİTLİ TOPLANTILAR (KONFERANS, PANEL, KONGRE VE SEMPOZYUM) DÜZENLENMİŞ, MESLEKTAŞLARIMIZA VE KAMUYA İLETİLMESİ İÇİN UĞRAŞ VERİLMİŞTİR.

KONFERANS, SEMİNER VE SÖYLEŞİLER
SEMİNER : BİNALAR VE KÖPRÜLER İÇİN SİSMİK CİHAZLAR- 21 Nisan 2004 ; İnşaat Yüksek Mühendisi S. Mircan KAYA (SMK-TESIT, TESIT Türkiye Temsilcisi), Üretimden Uygulamaya Sismik Cihazlar konusunda Dr. Gabriella CASTELLANO (SMK- TESIT Padova, İtalya) ve Köprü Mesnet Elemanları, Genleşme Derzleri – Üretimden Uygulamaya Corrado VENDREMINI (SMK- TESIT, Padova, İtalya) konuşmacı olarak katıldılar. Etkinliğe yaklaşık 40 kişi katıldı.

CUMARTESİ SÖYLEŞİSİ : BENİM NAZIM HİKMETİM - 22 Mayıs 2004: Söyleşiye olarak Prof. Dr. Kemal ÖZÜDOĞRU (İTÜ İnşaat Fakültesi Geoteknik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi) katıldı. Etkinliğe yaklaşık 20 kişi katıldı.

CUMARTESİ SÖYLEŞİSİ – İŞ YAŞAMINDA NELER OLUYOR? İŞ VE MESLEK YAŞAMI VE MESLEKTE KARİYER -29 Mayıs 2004 : Söyleşiye konuşmacı olarak Ulaş BIÇAKÇI (Yöntek Müşavirlik Ltd. Şti) katıldı. Bıçakçı, iş yaşamındaki problemlere değinerek, başarının aktif bir öğrenme ve eylem süreci olduğunu belirtti. Etkinliğe yaklaşık 30 kişi katıldı.

CUMARTESİ SÖYLEŞİSİ : İNSAN, MÜHENDİS, ETİK VE FELSEFE - 19 Haziran 2004: Söyleşiye konuşmacı olarak Prof. Dr. İoanna KUÇURADİ (Hacettepe Üniversitesi İnsan Hakları ve Felsefesi Uygulama ve Araştırma Merkezi) ve Prof. Dr. Betül ÇOTUKSÖKEN (Maltepe Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi) katıldı. Etkinliğe yaklaşık 60 kişi katıldı.

SEMİNER : SİSMİK İZOLASYON, ENERJİ SÖNÜMLEMESİ VE İLGİLİ DONANIMLARI- 5 Ekim 2004: Seminere konuşmacı olarak Dr. Renzo MEDEOT katıldı. Etkinliğe yaklaşık 100 kişi katıldı.

CUMARTESİ SÖYLEŞİSİ: KALKINMA VE BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ -20 Kasım 2004: Söyleşiye konuşmacı olarak Dr. Rıfat SAĞLAM katıldı. Etkinliğe yaklaşık 25 kişi katıldı.

CUMARTESİ SÖYLEŞİSİ: MÜHENDİSLİKTE SORUMLULUK VE KALİTE-27 Kasım 2004: Söyleşiye konuşmacı olarak CHP Milletvekili Dr. Ersin ARIOĞLU katıldı. Söyleşiye 100 kişinin üstünde bir katılım oldu.

KONFERANS : STFA’NIN KURUCULARINDAN DUAYEN İNŞ. YÜK. MÜH. FEYZİ AKKAYA - 8 Ocak 2005 : Konferansa konuşmacı olarak Dr. Kırhan DADAŞBİLGE ve İnş. Yük. Müh. Necat CİLASON katıldı. Etkinliğe yaklaşık 60 kişi katıldı.

KONFERANS: İLETİŞİM VE YAŞAM KALİTESİ-15 Ocak 2005: Konferansa konuşmacı olarak Ulaş BIÇAKCI (Yöntek Müşavirlik Ltd. Şti.) katıldı. Etkinliğe yaklaşık 35 kişi katıldı.

KONFERANS : TÜRKİYE'DE VE DÜNYADA BAZI ÖNEMLİ İNŞAAT PROJELERİNE AİT BİLGİLER- 3 Şubat 2005 : Konferansa konuşmacı olarak Prof. Dr. Fikret KESKİNEL (İTÜ İnş. Fak. Emekli Öğr. Üyesi) katıldı. Konferansa yaklaşık 70 kişi katıldı.

SEMİNER: ENERJİ YÖNTEMLERİ VE YAPI SİSTEMLERİ-10 Şubat 2004: Konferansa konuşmacı olarak Prof. Dr. Yalçın AKÖZ (İTÜ İnş. Fak. Öğr. Üyesi) katıldı. Semineri yaklaşık 40 kişi izledi.

KONFERANS : GÜNEY ASYA DEPREMİ VE DEPREŞİM DALGASI (TSUNAMİ) -19 Şubat 2005: Konferansa konuşmacı olarak Prof. Dr. Yalçın YÜKSEL (YTÜ İnş. Müh. Böl. Bşk.) ve Doç. Dr. Ahmet Cevdet YALÇINER (ODTÜ İnş. Müh. Böl. Öğr. Üyesi) katıldılar. Konferansı yaklaşık 65 kişi izledi.
SEMİNER : KAZIKLI TEMELLER - 24 Şubat 2005 : Seminere konferansa konuşmacı olarak Prof. Dr. Altay BİRAND (ODTÜ İnş. Müh. Böl. Öğr.Üyesi) katıldı. Seminere 80 kişi katıldı.

CUMARTESİ SÖYLEŞİSİ : DİLİN TÜKETİMİ-12 Mart 2005: Söyleşiye konuşmacı olarak Prof. Dr. Feyza HEPÇİLİNGİRLER (YTÜ Türk Dili Öğr. Üyesi) katıldı. Söyleşiye 40 kişi katıldı.

SEMİNER: STAAD. PRO TANITIM- 16 Mart 2005: Seminerde Reel Steel Yazılımı tanıtıldı. Staad.PRO’nun ‘Sonlu Elemanlar Yöntemiyle’ yapısal tasarım yazılımı anlatıldı. Seminere 30 kişi katıldı.

KONFERANS: KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE TÜRKİYE’YE OLASI ETKİLERİ -19 Mart 2005: Konferansa konuşmacı olarak Prof. Dr. Miktad KADIOĞLU (İTÜ Meteoroloji ve Afet Yön. Mrk. Öğr. Üyesi) katıldı. Konferansa 30 kişi katıldı.

SEMİNER : SİMÜLASYON TEKNİKLERİNİN DEPREM MÜHENDİSLİĞİ ve DİĞER MÜHENDİSLİK PROBLEMLERİNDE UYGULAMALARI- 23 Mart 2005: Seminere konuşmacı olarak Yrd. Doç. Dr. Sami And KILIÇ (BÜ Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Deprem Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi) katıldı. Seminere 70 kişi katıldı.

CUMARTESİ SÖYLEŞİSİ : HAYAT VE FELSEFE- 9 Nisan 2005: Söyleşiye konuşmacı olarak Prof. Dr. Ahmet İNAM (ODTÜ Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi) katıldı. Söyleşiye 20 kişi katıldı.

SEMİNER : KAZIKLI TEMELLER -14 Nisan 2005 : Söyleşiye konuşmacı olarak Doç. Dr. Oğuz TAN (İTÜ İnş. Fak. Geoteknik Anabilim Dalı Öğr. Üyesi) katıldı. Seminere 50 kişi katıldı.

KONFERANS: AYASOFYA VE MİMAR SİNAN -20 Nisan 2005: Söyleşiye konuşmacı olarak Prof. Dr. İhsan MUNGAN (MSÜ Yapı Mühendisliği Bilim Dalı Emekli Başkanı/Haliç Üniversitesi Öğretim Üyesi) katıldı. Konferansa 50 kişi katıldı.

SEMİNER : BİNA VE EKİPMANLARIN SİSMİK KORUNMASI İÇİN MODERN STRATEJİLER-15 Nisan 2005 : Söyleşiye konuşmacı olarak Dr. Peter NAVROTZKİ (GERB Vibration Control / Almanya) katıldı. Seminere 40 kişi katıldı.

SEMİNER : AFET BÖLGELERİNDE YAPILACAK YAPILAR HAKKINDA YÖNETMELİK'E EKLENECEK OLAN 13. BÖLÜM İLE İLGİLİ MESLEKİÇİ EĞİTİM SEMİNERİ - 30 Kasım 2005 : Seminere konuşmacı olarak Prof. Dr. Nuray AYDINOĞLU, Prof. Dr. Haluk SUCUOĞLU, VE Prof. Dr. Erkan ÖZER katıldı. Seminere 100 kişiden fazla katılım oldu.

SÖYLEŞİ : BEYNİ VERİMLİ VE ETKİN KULLANMA BECERİSİ-3 Aralık 2005: Şubemizce Kadıköy Temsilciliği’nde gerçekleşen “Beyni Verimli ve Etkin Kullanma Becerisi” konulu seminere İnş Müh Haşim AFAKOĞLU konuşmacı olarak katıldı. Söyleşiye 25 kişi katıldı.

KONFERANS : DÜNYA İNŞAAT PAZARI VE ULUSLARARASI MÜTEAHHİTLİK- 15 Aralık 2005 : Konferansa konuşmacı olarak Prof. Dr. Fikret KESKİNEL (İTÜ İnş.Fak.Emekli Öğr. Üyesi) katıldı. Konferansa 20 kişi katıldı.
SEMPOZYUM VE KONGRELERİMİZ
TÜRKİYE İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ XVII. TEKNİK KONGRE VE SERGİSİ -15-17 Nisan 2004 :TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası tarafından 1962 yılından bugüne yapılmakta olan Teknik Kongre ve Sergisi etkinliklerinin on yedincisi, 15-17 Nisan 2004 tarihlerinde Istanbul, Yıldız Teknik Üniversitesi Kongre Salonlarında gerçekleştirildi. Kongre kapsamında, ‘Mesleki Tanınırlık ve Vizyon’, ‘İnşaat Mühendisliğinin Gelişimi İçin İleriye yönelik Planlar’, ‘Avrupa’da Profesyonel Tanınırlık-Bologna Deklerasyonu ve AB Direktifi’ ‘Profesyonel tanınırlık’, ‘Kentsel Deprem Güvenliği Sağlanması:Tanı, Karar, İyileştirme’ konularında paneller yapıldı.

6.ULAŞTIRMA KONGRESİ/ 23-25 Mayıs 2005: İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nin düzenlemiş olduğu 6.Ulaştırma Kongresi 23-25 Mayıs 2005 tarihlerinde gerçekleşti. Prof. Dr. Yaşar ATAN anısına düzenlenen 6. Ulusal Beton Kongresi’nde toplam 8 oturumda 25 bildiri sunulan kongrenin sonunda “Ulaştırma İçin Toplumsal Duyarlılığın Uyandırılması" konulu bir Atölye çalışması” gerçekleştirildi.

3. İSTANBUL VE DEPREM SEMPOZYUMU- 9-10 Haziran 2005 : Şubemizin, bu yıl üçüncüsünü düzenlediği İstanbul ve Deprem Sempozyumu, İTÜ Mustafa Kemal Amfisi’nde (G Amfisi) gerçekleşti. 6 oturumdan oluşan sempozyumun sonunda depreme hazırlık için yapılan çalışmalar üzerine görüşlerin ve değerlendirmelerin aktarıldığı bir panel gerçekleşti.

İSTANBUL ULAŞIMI VE MARMARAY PROJESİ-14 Haziran 2005 : Şubemiz tarafından düzenlenen “İstanbul Ulaşımı ve Marmaray Projesi” konulu etkinlik Yıldız Teknik Üniversitesi Oditoryumunda gerçekleşti.
3. YAPI İŞLETMESİ KONGRESİ- 29-30 Eylül 2005: Şubemiz ve İzmir Şubesi’nin ortaklaşa hazırlamış olduğu 3. Yapı İşletmesi Kongresi, İzmir Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Kongrede 7 oturumda 40 bildiri sunuldu.

6. ULUSAL BETON KONGRESİ 16-18 Kasım 2005

Şubemizin “Yüksek Performanslı Betonlar” konulu Prof. Dr. Yaşar Atan anısına düzenlediği 6. Uluslar Beton Kongresi, 16-18 Kasım 2005’de İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde yapıldı. 6. Ulusal Beton Kongresi’nde toplam 13 oturum, 42 bildirinin sunuldu. Kongrede Prof. Dr. Yaşar ATAN anısına bir anma oturumu düzenlendi.


50.YIL ve İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ HAFTA ETKİNLİKLERİ 3 -18 Aralık 2004
TOPLUMSAL VE MESLEKTAŞLAR ARASINDAKİ DAYANIŞMA HER ZAMAN ÖNEMSENMİŞ, ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE BİRLİKTE KOKTEYLLER DÜZENLENEREK VE İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ HAFTASI KAPSAMINDA BİR ÇOK FAALİYET GERÇEKLEŞTİRİLEREK, ÜYELERİN KATILIMI VE KATKISI İLE BİR ÇOK ORGANİZASYONA İMZA ATILMIŞTIR.
Odamızın 50. yıl kuruluş yıldönümüne yönelik Şubemizde kurulan komisyon, 50. yıl kutlamalarına yönelik çalışmalar yaparak bu çalışmaları programlamıştır. 50.yıl etkinlikleri kapsamında fotoğraf ve karikatür yarışmaları düzenlenmiştir. ‘Kent ve Çevre, Deprem Sonrası Kentler’ konusu tema seçilen fotoğraf yarışmasına toplam 215 renkli, 93 siyah-beyaz fotoğraf katıldı. ‘BETON GİBİ BİR KARİKATÜR YARIŞMASI, Mühendisin Denetlemediği Yapıyı Doğa Denetler!..’ sloganıyla “Kötü Olan Beton Değil” içerikli karikatür yarışmasında ise toplam 96 kişi ve 171 Karikatür katıldı. Fotoğraf ve Karikatür Yarışmasına katılan eserler albüm olarak yayımlanmıştır.
İSTANBUL DEVLET MODERN FOLK MÜZİK TOPLULUĞU - KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI DEVLET HALK DANSLARI TOPLULUĞU ‘TURUNCU GÖSTERİSİ’ 3 Aralık 2004 : Odamızın 50.yıl etkinlikleri kapsamında düzenlenen açılış gecesinde “İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu” ve “Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Halk Dansları Topluluğu - Turuncu Gösterisi” yer aldı.

İDİL BİRET RESİTALİ - 6 Aralık 2004: 50. yıl etkinliklerinin ikincisi Atatürk Kültür Merkezi’nin Küçük Salonu’nda gerçekleşti. Bu gecede, düzenlemiş olduğumuz Fotoğraf ve Karikatür Yarışmalarında derece alan eser sahiplerine ödülleri takdim edildi.

YEMİN TÖRENİ -14 Aralık 2004 / 13 Aralık 2005 : Her yıl İnşaat Mühendisliği Haftası kapsamında yapılan yeni mezun ve odaya yeni kayıt yaptırmış olan meslektaşlarımız için düzenlediğimiz “Yemin Töreni”ne yaklaşık 40 kişi katıldı. Aynı gün “Mühendis ve Etik” konulu bir söyleşi yapıldı. 13 Aralık 2005’te yapılan“Yemin Töreni’ne de 50 kişi katıldı ve “Yakın Geçmişte İnşaat Mühendisliğinde Meydana Gelen Gelişmeler ve Geleceğe Bakış” konulu bir söyleşi yapıldı.

MESLEKTE 40. YIL JÜBİLE YEMEĞİ -18 Aralık 2004/ 16 Aralık 2005

İnşaat Mühendisliği Haftası kapsamında her yıl düzenlemiş olduğumuz “Meslekte 40 Yıl Jübile Yemeği” Ceylan İnter Continental’da yapıldı. Jübile yemeğine Odamızın 50. kuruluş yıldönümü olması sebebiyle meslekte 50 yılını dolduran üyelerimiz de katıldı. 16 Aralık 2005’te yapılan “Meslekte 40 Yıl Jübile Yemeği” Sürmeli Otel Balo Salonu’nda yapıldı.
MESLEKİÇİ EĞİTİM SEMİNERLERİ (KURSLAR) VE TEKNİK GEZİLERKALİTELİ ÜRETİM, MESLEK BİLGİSİ VE DENEYİMİNİ, GELİŞTİRMEK ÖN PLANDA TUTULMUŞ, MESLEK İÇİ EĞİTİM SEMİNERLERİ DÜZENLENMİŞ VE BİR ÇOK KURS PROGRAMLARI HAZIRLANARAK ÜYELERE FAYDALI OLACAK GİRİŞİMLERE İMZA ATILMIŞTIR.

2004 İLKBAHAR-YAZ DÖNEMİ KURSLARI
YAPI TASARIMI KURSU- 27 Mart-12 Haziran 2004 : 24 kişinin katıldığı kursta 16 kişi katılım belgesi almaya hak kazanırken, kursun sonunda yapılan sınav sonucunda başarılı olan 7 kişi de başarı belgesi almaya hak kazandı.

SAP2000 KURSU ‘I’- 17 Mart -28 Nisan 2004: “SAP 2000” kursumuza 31kişi katıldı. İTÜ İşletme Fakültesi F31 Bilgisayar Laboratuvarı’nda yapılan 31 kişinin katılım belgesi almaya hak kazandığı kursumuzun sonunda yapılan sınav sonucunda başarılı olan 8 kişi de başarı belgesi almaya hak kazandı.
SAP2000 KURSU – ‘II’ - 26 Mart-14 Mayıs 2004 : “SAP 2000” kursunun ikinci tekrarına 30 kişi katıldı. 30 kişi katılım belgesi almaya hak kazanırken, kurs sonunda yapılan sınav sonucunda başarılı olan 15 kişi de başarı belgesi almaya hak kazandı.

SAP2000 KURSU ‘III’ -12 Mayıs-7 Temmuz 2004 : “SAP 2000” kursunun üçüncü tekrarına 32 kişi katıldı. 32 kişi katılım belgesi almaya hak kazanırken, kurs sonunda yapılan sınav sonucunda başarılı olan 11 kişi de başarı belgesi almaya hak kazandı.

SAP2000 İLE YAPI SİSTEMLERİNİN ANALİZİ -28 Mayıs-2 Temmuz 2004: Şubemizin 2004 Sonbahar-Kış Dönemi Kursları kapsamında düzenlediği bu kursa 32 kişi katıldı. 32 kişi katılım belgesi almaya hak kazanırken, kurs sonunda yapılan sınav sonucunda başarılı olan 9 kişi de başarı belgesi almaya hak kazandı.

KAMU İHALE KANUNUNA GÖRE YAPIM İŞLERİ İHALELERİNDE, İHALE İŞLEMLERİ VE SÖZLEŞME YÖNETİMİ ‘I’-9 - 29 Mart 2004 : Şubemizin Mustafa Ürgüplü Salonu’nda yapıldı. Kursa katılan 43 kişiden 41’i katılım belgesi almaya hak kazanırken, sınava girerek başarılı olan 22 kişi başarı belgesi almaya hak kazandı.

KAMU İHALE KANUNUNA GÖRE YAPIM İŞLERİ İHALELERİNDE, İHALE İŞLEMLERİ VE SÖZLEŞME YÖNETİMİ ‘II’-7- 30 Nisan 2004 : Kursa katılan 27 kişiden 20’si katılım belgesi almaya hak kazanırken, sınava girerek başarılı olan 10 kişi başarı belgesi almaya hak kazandı.

KAMU İHALE KANUNUNA GÖRE YAPIM İŞLERİ İHALELERİNDE, İHALE İŞLEMLERİ VE SÖZLEŞME YÖNETİMİ ‘III’-12 Mayıs-4 Haziran 2004: Bu kursun üçüncü tekrarına 12 kişi katıldı. 10 kişinin katılım belgesi aldığı kursta sınava girerek başarılı olan 8 kişi başarı belgesi almaya hak kazandı.

İNŞAAT YÖNETİMİ KURSU ‘I’-18 Mart- 22 Nisan 2004: Kursa toplam 50 kişi katıldı. 46 kişi katılım belgesi ve sınav sonunda başarılı olan 15 kişiye de başarı belgesi aldı.

İNŞAAT YÖNETİMİ KURSU ‘II’- 13 Mayıs -1 Temmuz 2004: İnşaat Yönetimi Kursu’nun ikincisine 23 kişi katıldı. 23 kişi katılım belgesi almaya hak kazanırken, kurs sonunda yapılan sınav sonucunda başarılı olan 12 kişi de başarı belgesi almaya hak kazandı.

ÇELİK YAPILAR KURSU - 12 Nisan -7 Haziran 2004 : Toplam 43 kişinin katılımı ile gerçekleşen kursta, 43 kişi katılım belgesi ve kursun sonunda yapılan sınav sonucunda başarılı olan 9 kişi de başarı belgesi almaya hak kazandı.
2004 SONBAHAR-KIŞ DÖNEMİ KURSLARI
YAPI TASARIM KURSU-6 Kasım 2004- 12 Şubat 2005: Kursa toplam 33 kişi katıldı. 22 kişi katılım belgesi almaya hak kazandı.

ÇELİK YAPILAR KURSU -26 Kasım 2004- 7 Ocak 2005: Kursa 27 kişi katıldı. 18 kişi katılım belgesi almaya hak kazandı.

İNŞAAT YÖNETİMİ KURSU-4 Kasım -23 Aralık 2004 : Kursa 42 kişi kayıt yaptırdı. 33 kişi katılım belgesi ve 17 kişi başarı belgesi almaya hak kazandı.

SAP2000 KURSU ‘1’- 13 Ekim-1 Aralık 2004 : Kursa 34 kişi katıldı. 34 kişi katılım belgesi ve 26 kişi başarı belgesi almaya hak kazandı.

SAP2000 KURSU ‘II’- 29 Aralık-16 Şubat 2005 : Kursa 32 kişi katıldı. 26 kişi katılım belgesi aldı.

SAP2000 İLE YAPI SİSTEMLERİNİN ANALİZİ- 15 Ekim – 19 Kasım 2004 : Kursa 14 kişi katıldı. 14 kişi katılım belgesi almaya hak kazandı. Kursun sonunda yapılan sınav sonucunda başarılı olan 8 kişi başarı belgesi almaya hak kazandı.

KAMU İHALE KANUNUNA GÖRE YAPIM İŞLERİ İHALELERİNDE, İHALE İŞLEMLERİ VE SÖZLEŞME YÖNETİMİ-5 Kasım-17 Aralık 2004: Bu kursa 27 kişi katıldı. 33 kişi katılım ve 6 kişi başarı belgesi almaya hak kazandı.

YAPI DENETİM KURULUŞLARINDA ÇALIŞAN KONTROL ELEMANLARINA YÖNELİK MESLEKİÇİ EĞİTİM PROGRAMI- 1 Aralık 2004- 23 Şubat 2005 : Bu kursa 49 kişi katıldı. 31 kişi katılım belgesi almaya hak kazandı.

DEPREM YÜKLERİ ALTINDA ÇÖZÜMLEME MODAL SPEKTRAL HESAP -8 -29 Ocak 2005 (Kadıköy) /7-21 Şubat 2005 (Harbiye) : Bu kursun, 27 kişinin katılımıyla ilki Kadıköy Temsilciliği’nin mekanında yapıldı. Toplam 9 saat (3 hafta) süren kursta “Yapı Dinamiği ve Deprem Etkileri Altında Yapı Çözümlemede (Structural Analysis) Önemi Yaygın Kullanılan Çözümleme Yöntemleri” anlatıldı. Bu kursun tekrarı Şubemizin Mustafa Ürgüplü Salonu’nda yapıldı.
2005 YILI İLKBAHAR-YAZ DÖNEMİ KURSLARI
YAPI TASARIM KURSU- 26 Mart-18 Haziran 2005: 27 kişinin katıldığı kursta 24 kişi katılım belgesi almaya hak kazanırken, kursun sonunda yapılan sınav sonucunda başarılı olan 4 kişi de başarı belgesi almaya hak kazandı.

ÇELİK YAPILAR KURSU -5 Nisan- 10 Mayıs 2005: Toplam 18 kişinin katıldığı kursta, 16 kişi katılım belgesi almaya ve 1 kişi de başarı belgesi almaya hak kazandı.

İNŞAAT YÖNETİMİ KURSU”1” 10 Mart-28 Nisan 2005: Kursa toplam 22 kişi katıldı. 16 kişi katılım belgesi almaya hak kazandı.

KAMU İHALE KANUNUNA GÖRE YAPIM İŞLERİ İHALELERİNDE, İHALE İŞLEMLERİ VE SÖZLEŞME YÖNETİMİ “1”-23 Şubat-6 Nisan 2005 : Kursa 29 kişi katıldı. Kursta 25 kişi katılım belgesi almaya hak kazanırken, kursun sonunda yapılan sınav sonucunda başarılı olan 5 kişi de başarı belgesi almaya hak kazandı.

KAMU İHALE KANUNUNA GÖRE YAPIM İŞLERİ İHALELERİNDE, İHALE İŞLEMLERİ VE SÖZLEŞME YÖNETİMİ “İLERİ KURS PROGRAMI” -7 Mart-18 Nisan 2005 :Bu kursta 14 kişi katılım ve 3 kişi başarı belgesi almaya hak kazandı.

KAMU İHALE KANUNUNA GÖRE YAPIM İŞLERİ İHALELERİNDE, İHALE İŞLEMLERİ ve SÖZLEŞME YÖNETİMİ “İLERİ KURS PROGRAMI” - 15 Haziran-6 Temmuz 2005: Kursa 18 kişi katıldı. Kursta, 16 kişi katılım belgesi almaya hak kazanırken, kursun sonunda yapılan sınav sonucunda başarılı olan 1 kişi de başarı belgesi almaya hak kazandı.

SAP2000 KURSU ‘I’- 29 Mart -11 Mayıs 2005: 32 kişinin katılım belgesi almaya hak kazandığı kursun sonunda yapılan sınavda başarılı olan 4 kişi de başarı belgesi almaya hak kazandı.

ÇELİK YAPILAR KURSU - 5 Nisan -10 Mayıs 2005: Kursta, 16 kişi katılım belgesi ve kursun sonunda yapılan sınav sonucunda başarılı olan 1 kişi de başarı belgesi almaya hak kazandı.

FRP (FIBER REINFORCED POLYMER) KULLANILARAK YAPILAN YAPISAL GÜÇLENDİRMELER 27-28 Haziran 2005: Şubemizin Mustafa Ürgüplü Salonu’nda gerçekleşen kursumuz iki gün sürdü. Seminere iki gün boyunca katılanlara (40 kişi) katılım belgeleri verildi.
2005 YILI SONBAHAR-KIŞ DÖNEMİ MESLEKİÇİ EĞİTİM KURSLARI
AUTOCAD KURSU V.2006- 8 Kasım-16 Aralık 2005: Toplam 18 kişi katıldı.

SAP2000 KURSU- 9 Kasım- 28 Aralık 2005: Toplam 18 kişi katıldı.

SAP2000 İLE YAPI SİSTEMLERİNİN ANALİZİ -7 Kasım- 12 Aralık 2005: Toplam 17 kişinin katıldığı kursa….

ÇELİK YAPILAR KURSU -8 Kasım- 20 Ocak 2005: Toplam 19 kişi katıldı.

KAMU İHALE KANUNUNA GÖRE YAPIM İŞLERİ İHALELERİNDE, İHALE İŞLEMLERİ ve SÖZLEŞME YÖNETİMİ- 15 Kasım-27 Aralık 2005: Toplam 32 kişi katıldı.

İNŞAAT YÖNETİMİ KURSU-18 Kasım- 6 Ocak 2006: Toplam 11 kişi katıldı.

YAPI TASARIM KURSU- 10 Aralık 2005-25 Mart 2006 : Kursumuz, toplam 13 Hafta (Toplam 26 saat) sürecek.

AUTOCAD KURSU V.2006- 8 Aralık 2005- 26 Ocak 2006: Toplam 6 Hafta (36 saat) sürecek olan bu kursumuz,

TEMEL VE TEKNİK İNGİLİZCE KURSU- (17 Aralık 2005- Kadıköy/19 Aralık 2005 - Harbiye):

KURSİYERLERE KOKTEYL : Kurslarımız sonunda katılım ve başarı belgeleri almaya hak kazanan kursiyerlerimize belgeleri, Şubemizin Mustafa Ürgüplü Salonu’nda yapılan kokteyllerle (11 Haziran 2004’te yapılan kokteyl, 23 Şubat 2005’te yapılan kokteyl, 29 Mart 2005’te yapılan kokteyl) verildi.
TEKNİK GEZİLER:MÜHENDİSLİK ALANINDAKİ YENİ GELİŞMELERİ VE ÖNEMLİ MÜHENDİSLİK YAPILARINI MESLEKTAŞINA TANITMAK AMACIYLA TEKNİK GEZİLER ORGANİZE EDİLMİŞTİR.
TAKSİM-KABATAŞ FÜNİKÜLER ŞANTİYESİ’NE TEKNİK GEZİ-20 Mart 2004: Şubemiz, 2003 yılı Eylül ayında temeli atılan "Taksim-Kabataş Füniküler Hattı"nın şantiyesine meslektaşlarına yönelik bir teknik gezi düzenledi. Çok sayıda üyemizin mühendis ve öğrenci üyemizin katılımıyla gerçekleşen gezide, proje hakkında bilgiler alındı.
BORUSAN OTO İSTİNYE TESİSLERİNE TEKNİK GEZİ - 15 Mayıs 2004 : Şubemiz, 18.000 m2’lik arsa üzerinde 40.000 m2 kullanım alanı ile İstinye’de inşa edilen Borusan Oto İstinye tesislerine bir gezi düzenledi. Çok sayıda üyemizin katılımıyla gerçekleşen gezide, tesise ilişkin bilgiler alındı.

MARMARAY TUZLA ŞANTİYESİNE TEKNİK GEZİ - 22 Ekim 2005: İMO Öğrenci Komisyonumuz, Demiryolları, Limanlar ve Havameydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü’nün (DLH) Tuzla’daki tersanesinde yapılarak ve daha sonra yüzdürülerek, Boğaz girişinde batırılıp deniz altında birleştirilecek olan dev tünellerin imal edildiği Tuzla Şantiyesine bir teknik geziyi22 Ekim 2005 tarihinde düzenledi. Aşırı ilgi gören geziye toplam 90 kişi katıldı.

ŞUBEMİZ ÖRGÜTÜMÜZ
ANAKENT TEMSİLCİLİKLERİMİZ
BAKIRKÖY TEMSİLCİLİĞİ: 14 / 01 / 2005 tarihinde Yeni Yıl Kokteyli düzenlenmiştir. 14 / 04 / 2005 tarihinde “Kazıklı Temeller” Semineri, 05 / 05/ 2005 tarihinde “Türkiye’de ve Dünyada Bazı Önemli İnşaat Projelerine Ait Bilgiler” konulu konferans düzenlenmiş ve 21 / 06 / 2005 tarihinde STAAD / PRO yazılımı tanıtım semineri düzenlenmiştir.

KADIKÖY TEMSİLCİLİĞİ : “Deprem Yükleri Altında Çözümleme Modal Spektral Hesap Kursu” düzenlenen kursa 27 meslektaşımız katılmıştır. Kadıköy Belediyesi, İMO Kadıköy Temsilciliği, Mimarlar Odası Anadolu Yakası 1. Bölge Temsilciliği ve Hazır Beton Birliği arasında ortaklaşa Kalfa – Usta eğitim çalışması, gerçekleştirilmiştir. Temsilcilik mekanında 8 Ekim 2004 tarihinde bir kokteyl yapılmış STAAD/PRO Program Tanıtımına ilişkin program tanıtımı yapılmıştır. Kadıköy Temsilciliğimiz, 3 Ekim 2005 tarihinden itibaren Eğitim Mah. Kasap İsmail Sok. Aska İş Mrk. No:2 D:6 Kadıköy / İstanbul (Kadıköy Evlendirme Dairesi Bölgesi) adresinde üyelerimize hizmet vermeye başlamıştır. 3 Aralık 2005 tarihinde Kadıköy Temsilciliğimizde gerçekleşen “Beyni Verimli ve Etkin Kullanma Becerisi” konulu seminer düzenlenmiş, ve seminere 35 kişi katıldı.
LABORATUVARIMIZ
YAŞAM VE YAPI KALİTESİ HER ZAMAN ÖN PLANDA TUTULMUŞ, 1992 YILINDA KURULMUŞ OLAN BETON ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME LABORATUVARI ARACILIĞI İLE BETON KALİTESİNİN ARTTIRILMASINDA ÖNEMLİ GELİŞMELERE İMZA ATILMIŞTIR.
Uzun vadede beton ve çelik malzemelerinin daha iyi tanınması, kalitenin ve teknolojinin geliştirilmesi, üretimde verimliliğin iyileştirilmesi, bilincin ve bilginin yayılması gerekli deneysel altyapı oluşturmasını ilke edinen laboratuvarımızda, taze ve sertleşmiş beton deneyleri, çelik çekme deneyi ve demir sayımı işleri ile ilgili çalışmalar devam etmektedir. İki ayrı şube olarak çalışmalarını sürdüren laboratuvarımız Mart 2005’den itibaren faaliyetlerini tek bir merkezde toplamak amacıyla Halıcıoğlu Laboratuvarı’nı kapatarak, Bakırköy laboratvuarımıza taşınmıştır.

Laboratuvarımız tarafından 01 Ocak 2004 tarihinden 10 Kasım 2005 tarihine kadar yapılan deneysel çalışmaların aylık toplamı ve ortalamaları aşağıdaki tabloda verilmiştir. Ayrıca laboratuvarımıza 1999_2005 tarihleri arasında gelen beton ve çelik numunelerin istatistiksel çalışmasının bir bölümü tamamlanmış ve bu yöndeki çalışmalar devam etmektedir.

Yüklə 147,67 Kb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2023
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə