Kurbanlik seçerken ve keserken şu noktalara dikkat!Yüklə 91,9 Kb.
tarix21.01.2019
ölçüsü91,9 Kb.
#101308

KURBANLIK SEÇERKEN VE KESERKEN ŞU NOKTALARA DİKKAT!..

Kurbanlık hayvan alırken, göz önünde bulundurulacak bazı noktalar, hem dini şartlara uygunluk hem de sağlık açısından çok önemli. İslam dini gereği koyun, keçi, sığır, manda ve deve kurban olarak kesilebiliyor.

Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Veteriner Şube Müdürlüğü yetkilileri, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi Başkentlilere alacakları kurbanlık hayvanlarda hangi konulara dikkat etmeleri, kurban kesimi sırasında nasıl davranmaları konusunda uyarılarda bulundu.
Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre;

Kurban edilecek hayvanların taşıması gereken nitelikleri:

-Kurbanlık hayvanlardan devenin 5 yaşını, sığır ve mandanın 2 yaşını, koyun ve keçinin 1 yaşını doldurması gerekir.

-Kurban edilecek hayvanın sağlıklı, azaları tam ve besili olması, hem ibadet hem de sağlık açısından önem arz eder.

- Kurbanlık hayvanlar, kurban satışı için ayrılmış olan ve belediyelerce duyurulmus yerlerden alınmalıdır.

-Özellikle veteriner hekim kontrolünün etkin biçimde uygulandığı alanlar tercih edilmelidir.

-Kurbanlık hayvanda aranacak olmazsa olmaz özellik ise hayvanın resmi evrakının bulunması. Sağlık raporu, kulak küpesi gibi…

-Hasta, zayıf ve düşkün hayvanlar kurbanlık olarak alınmamalıdır.


Kurban keserken dikkat edilecek konular:

-Kurban edilecek hayvana acı çektirilmemeli ve eziyet edilmemelidir.

-Kurbanlık hayvanlar kesinlikle ehil kişiler tarafından kesilmeli ve kesim işlemi süratle yerine getirilmelidir.

-Kurban kesim alanları tercih edilmeli, çevre temizliği için gerekli özen gösterilmelidir.

-Hayvanların, bir diğerinin kesimini görecek şekilde bulundurulmamalarına azami çaba sarf edilmelidir.

BAŞBAKAN YILDIRIM: “KEÇİÖREN METROSU, YIL SONU HİZMETE GİRECEK”

Başbakan Binali Yıldırım, Keçiören Metrosu’nun yıl sonunda hizmete gireceğini, Metronun Çubuk’a kadar uzatılacağını, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in talebi üzerine Atatürk Kültür Merkezi’nden Kızılay’a kadar 3,5 kilometre daha ilave yapılacağını açıkladı

Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, milletvekilleri, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda vatandaşın katıldığı törenle Keçiören Metrosu’nun ilk test sürüşü gerçekleştirildi.
KEÇİÖREN METROSU ÇUBUK’A KADAR UZATILACAK

Test sürüşü öncesi Keçiören Meydanı’nda düzenlenen törende konuşan Başbakan Yıldırım, vatandaşlara çok önemli müjdeler verdi. Keçiören Metrosu’nun yıl sonunda hizmete gireceğini belirten Başbakan Yıldırım, “Buradan 27 kilometre Çubuk’a kadar da metroyu uzatıyoruz. Hayırlı, uğurlu olsun. Atatürk Kültür Merkezi’nden de Kızılay Meydanı’na kadar 3,5 kilometre daha ilave yapıyoruz. Başkanın (Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek), kısa günün ticareti. Onu da bugün kopardı, hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Bölgede ulaşım sorununu kökünden halledecek Keçirören Metrosu’nun ayak seslerinin gelmeye başladığını kaydeden Başbakan Binali Yıldırım, şöyle dedi:

“Yıl sonunda inşallah yolculu seyahatlere başlayacağız. Birkaç ay yolcusuz gidip gelinecek. Aksaklıklar var mı yok mu ortaya çıkacak. Bunların hepsi hallolacak, yılbaşı olunca da hep beraber metroya binip seyahatin keyfini yaşayacağız… Allah sizden razı olsun.”

Keçiörenlilerin metroyla 16 dakikada Ankara’nın merkezine keyifli bir yolculuk yapacağını ifade eden Başbakan Yıldırım, “Trafik yok, sıcak yok, eziyet yok, keyif var… Yolculuk keyfe dönüşecek. Ankaralı’ya bu yakışır, sizlere de bu yakışır. Sizler değil misiniz 15 Temmuz’da hainlere karşı dimdik duran Keçiören. Sizlere bu yakışır. Hizmetlerin en güzeli yakışır hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.
GAZİNO İSTASYONU YERİNE ŞEHİTLER İSTASYONU

Keçiören Metrosu’nda bulunan 9 istasyonun başlangıcının Gazino Durağı olduğunu belirten ve bu ismin yerine “Şehitler İstasyonu” olmasını meydandaki Keçiörenlilere teklif eden Başbakan Binali Yıldırım, meydandan gelen yüksek alkışların ardından, “Şehitlerin adını yaşatıyoruz… Keçiören’de artık Şehitler İstasyonu, Keçiören Metrosu’nun başlangıç istasyonudur… Hayırlı, uğurlu olsun” dedi.


ŞEHİTLERİN EMANETİNE SAHİP ÇIKMAK, BOYNUMUZUN BORCU”

Keçiören Meydanı’nın muazzam bir park haline geldiğine de değinen Başbakan Binali Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü: “DSİ, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Keçiören Belediyemiz el ele vermişler, burayı (Ankara Çayı çevresi) Keçiören’in en güzel parkı haline getiriyorlar. Hayırlı uğurlu olsun. Elinize sağlık, sağolun arkadaşlar. Sizler her şeyin en güzeline layıksınız. İşte bizim gurur tablomuz karşıda; Keçiören’in şehitleri (Keçiören Belediye binasına asılan 15 Temmuz şehitlerinin fotoğrafları bulunan dev afiş) Onların emanetine sahip çıkmak boynumuzun borcudur. Her şey Türkiye için, her şey Ankara için, her şey Keçiören için, hayırlı uğurlu olsun.”GÖKÇEK: “YENİ KEÇİÖREN BULVARI BİTMEK ÜZERE”

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Fatih Köprüsü’ne alternatif olarak yapılan yeni Keçiören Bulvarı’nın yüzde 75 oranında tamamlandığını söyledi.

Keçiören Metrosu’nun ilk test sürüşü nedeniyle düzenlenen törende bir konuşma yapan Başkan Gökçek, ilçede Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen yatırımlar ile yeni projeler konusunda bilgi verdi.

Keçiören Metrosu’nun temelini dönemin başbakanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın attığını hatırlatan Başkan Gökçek, “Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak kendi imkanlarımızla yüzde 43’ünü bitirdiğimiz metroyu, o dönemde başbakan olan Sayın Cumhurbaşkanımızdan rica etmiş, Ulaştırma Bakanımıza yani şimdiki Başbakanımız Binali Bey’e emanet etmiştik” dedi.

Keçiören Metrosu hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, metronun Havaalanı’na kadar uzatılması için Başbakan Yıldırım’dan talepte bulunduklarını, Başbakan’ın da bu talebi kabul ettiğini belirtti.
YENİ KÖPRÜNÜN YÜZDE 75’İ TAMAM”

Başkan Gökçek, Keçiören trafiğini rahatlatacak olan Fatih Köprüsü’ne alternatif köprü olarak nitelendirdiği yeni köprünün yüzde 75’inin tamamlandığını, Keçiören Meydanı’nın bittiğini, Etlik’te yapılan Osmanlı Aile Yaşam Merkezi’nin de bu yıl içinde hizmete gireceğini anlattı.


KEÇİÖREN’E YATIRIMLAR SÜRECEK

TOKİ Kuşcağız’da yapılan 122 bin metrekarelik parkın bitmek üzere olduğunu belirten Başkan Gökçek, Hacı Kadın Orman Rekreasyon Alanı, inşaatına da bu yıl başlayacaklarını, önümüzdeki yıl bitirmeyi planladıklarını söyledi.

Keçiören’e 7 kilometre içme suyu, 3,6 kilometre de yağmur atık suyu hattı döşediklerini belirten Başkan Gökçek, Ihlamur Vadisi etrafında Ankara Çayı’na akan atık suları kesmek için de kollektör hattının yapıldığını açıkladı. İlçeye yapılan yatırımların ve hizmetlerin devam edeceğini kaydeden Başkan Gökçek, Yuva, Yakacık, Bağlum, Pursaklar, Saray, Gümüşoluk güzergahında, 19 kilometrelik yeni Bağlum Bulvarı çalışmalarının da sürdüğünü ve bu yıl hizmete gireceğini bildirdi.
5 BİN KİŞİLİK KONGRE MERKEZİ…

Başkan Gökçek, Kuzey Ankara-Kuzey Yıldızı Camii ve Külliyesi çalışmalarının da hızla devam ettiğini, alana 5 bin kişilik dev kongre merkezi yapılması için ihale yaptıklarını söyledi.

Başkan Gökçek, dev kongre merkezi ihalesi hakkında şunları söyledi: “2016 yılının bir başka hizmeti daha olarak, Kuzey Ankara’da Kuzey Yıldızı Camii ve Külliyesi, inşallah önümüzdeki yıl içerisinde bitecek. Yeni bir ihale daha yaptık. Kuzey Ankara- Kuzey Yıldızı Kongre Merkezi, 5 bin kişilik Ankara’nın en büyük kongre merkezi olacak. Şu anda inşaat başladı. Önümüzdeki yıl sonu itibariyle bitecek.”

BÜYÜKŞEHİR, 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİNİN İZLERİNİ, MÜZEDE YAŞATACAK

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, FETÖ terör örgütünün 15 Temmuz darbe girişimini vatandaşlara unutturmamak için Türkiye’nin en büyük “15 Temmuz Müzesi” için çalışmalara başladıklarını bildirdi.

Twitter'dan, Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak 15 Temmuz darbe girişimine ait Türkiye'nin en büyük "15 Temmuz Müzesi" çalışmalarına başlandığını duyuran Başkan Gökçek, “Vatandaşlarımızdan, müzede 15 Temmuz gecesinin sembolü olan tahrip edilmiş araçlar başta olmak üzere, her türlü malzeme konusunda Belediyemize yardımlarını rica ediyoruz” dedi.

Türkiye’nin en büyük “15 Temmuz Müzesi”nin kurulması için malzeme göndermek isteyen vatandaşların kendileriyle irtibat kurabilmesi için telefon numaraları da paylaşan Başkan Gökçek, şu tweet'leri attı:

“-Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak 15 Temmuz darbe girişimine ait Türkiye'nin en büyük "15 Temmuz Müzesi" çalışmalarına başlanmıştır.

-Bu konuda tüm 15 Temmuz şehit ve gazi ailelerinin yardımına ihtiyacımız vardır... Vatandaşlarımızdan, müzede 15 Temmuz gecesinin sembolü olan tahrip edilmiş araçlar başta olmak üzere, her türlü malzeme konusunda Belediyemize yardımlarını rica ediyoruz...

-15 Temmuz Müzesi’ne yardımcı olmak isteyenlerin, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı (312) 507 24 26 veya 0 533 051 49 80 No'lu telefona müracaatını istirham ediyoruz...”
ŞEHİTLER PARKI VE MÜZESİ, YENİMAHALLE'DE 90 DÖNÜMLÜK ALANDA KURULACAK

Başkan Gökçek, TRT Haber'de katıldığı programda da AOÇ Kavşağı’ndan Yenimahalle'ye gidilen yolda bulunan 90 dönümlük yeşil alanda 15 Temmuz Şehitler Parkı yapacaklarını ve burada tankların üzerinden geçip tahrip ettiği araçların bulunacağını belirterek, alanda kurulacak müzede de Özel Harekat Daire Başkanlığı’nda, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ve askeri tesislerde harap edilen silahlar ve çeşitli malzemeleri sergileyeceklerini anlattı. Başkan Gökçek, şunları söyledi: “Ayrıca parkta Ankara Emniyeti’nin, Özel Harekat’ın dev siluetlerini yapacağız. Bire bir ön cephelerini inşa edeceğiz. TBMM’nin tahrip olan kısmının aynısını o müzeye koymak istiyoruz. Kapalı bölümlerde de halkımızın kahramanlıklarını, gayretlerini, çatışmaları çeşitli görsellerle yansıtacağız. Sembol olan kahramanlarımız var. Onları, tank maketleri önünde yatarken göreceksiniz ve hikayelerini okuyacaksınız. Buna benzer, tarihe mal olacak 10- 15 enstantane de müzede yer alacak.”KURBAN BAYRAMI’NDA BELEDİYE OTOBÜSLERİ YİNE ÜCRETSİZ...

Büyükşehir Belediyesi, Başkentlilerin Kurban Bayramı’nı huzur ve güven içinde geçirmeleri için EGO ve ASKİ başta olmak üzere tüm birimlerinde gerekli önlemleri aldı. EGO otobüsleri, Bayram boyunca yine ücretsiz olacak. Başkentliler, Bayram süresince talep ve şikayetlerini, 7/24 açık olan ALO 153 hattına iletirken, Zabıta ve İtfaiye ekipleri, tatil süresince de görev başında bulunacak.

Büyükşehir Belediyesi’nin “bayramda ücretsiz otobüs yolcuğu” uygulaması, bu yıl da 4 günlük Kurban Bayramı süresince (12 Ağustos Pazartesi, 13 Ağustos Salı, 14 Ağustos Çarşamba, 15 Ağustos Perşembe) devam edecek.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da vatandaşların, rahat ve ulaşım sorunu olmadan mezarlık ve akraba ziyaretlerini yapabilmeleri, istedikleri yerlere güvenli bir şekilde ulaşabilmeleri için EGO otobüsleri, ücretsiz yolcu taşıyacak.

12 Ağustos Pazartesi günü başlayacak Kurban Bayramı’nda, 4 gün boyunca Başkentliler, EGO otobüslerine Ankarakart’ları kullanmadan binebilecekler.

Ankaralılar, bayram tatilinde de “EGO Cepte” uygulamasıyla otobüslerin durağa hangi saatte, hangi dakikada geleceğini, cep telefonlarına indirdikleri uygulamadan, internet ortamından veya ALO 153’ü arayarak öğrenebilecekler.


BELEDİYE BİRİMLERİ GÖREV BAŞINDA...

Büyükşehir Belediyesi, Kurban Bayramı süresince tüm birim ve genel müdürlükleriyle görev başında olacak. ALO 153 “Mavi Masa”, bayramda 7/24 çalışarak, Ankaralıların dilek, talep ve şikayetlerini almaya devam edecek.

ASKİ Genel Müdürlüğü Kanal Arıza ekipleri de 24 saat aralıksız görev yaparak, Bayram süresince Başkentlilerin acil ihtiyaçlarını karşılayacak. Vatandaşlar, ASKİ’ye ALO 153 No'lu telefondan ulaşabilecekler.

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı da kent içi ulaşımında düzeni sağlamak ve halkın bayram ziyaretlerini rahatça yapabilmelerini temin etmek amacıyla, Ulaşım Trafik ekipleriyle, durak ve hatlarda gerekli kontrolleri yapacak. Zabıta ekipleri ayrıca arife gününden itibaren gıda kontrollerini sıklaştırarak, vatandaşların daha sağlıklı gıda tüketmelerine imkan sağlayacak. Bayram süresince vatandaşlar, karşılaştıkları olumsuzlukları, Zabıta Daire Başkanlığı’nın 231 79 84 - 229 66 91 numaralı telefonlarına iletebilecekler.

Karşıyaka, Ortaköy, Cebeci Asri ve Sincan mezarlıklarında, vatandaşların vefat eden yakınlarını rahat ve huzur içinde ziyaret edebilmeleri için buralarda da trafik düzeni ve denetimi konularında gerekli önlemler alındı.
EGO OTOBÜSLERİYLE, MEZARLIKLARA KOLAY ULAŞIM

Ankaralıların, arife gününden itibaren mezarlıklara kolaylıkla gidebilmeleri amacıyla da EGO, otobüs seferleri düzenledi. Bu çerçevede Karşıyaka Mezarlığı’na gidecekler için belli noktalardan otobüs kalkacak.

Hastane Metro Durağı’ndan (Yenimahalle) kalkacak 210 No'lu otobüs hattıyla 09.00-17.00 saatleri arasında 15 dakikada bir hizmet verilecek.

277, 279 ve 281 No’lu Yükseltepe-Sıhhiye ve Yüseltepe - Kızılay EGO otobüsleri, Yükseltepe Hareket Noktası’ndan kalkacak, cumartesi tarifesi uygulanacak.

Sincan Cimşit Mezarlığı’na, Sincan Lale Meydanı’ndan her yarım saatte bir kalkacak EGO otobüsleriyle vatandaşlar ulaşabilecek. Ayrıca 514-2 No'lu otobüs, Yeni Cimşit Mahallesi, Cimşit Serpmeler Durağı ile Sıhhiye arasında 06.25 ile 22.30 saatleri arasında ulaşımı sağlayacak.

Başkentliler, Mamak Ortaköy Mezarlığı’na da bayram süresince; 354 No'lu Elmadağ-Ankara Garı Gençlik Parkı hattında çalışan otobüslerle 07.00-18.40, 397 No’lu Yeşildere-Ankara Garı Gençlik Parkı hattında çalışan otobüslerle 07.00-19.00 ve 359 No’lu Gökçeyurt-Ortaköy-Kızılcaköy-Ulus hattında çalışan otobüslerle 06.50-22.30 saatleri arasında gidebilecekler.


MEZARLIKLARIN İÇİNDE RİNG SERVİSLERİ…

Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü, Başkentlilerin kent içi ulaşımlarının dışında, Karşıyaka, Ortaköy ve Sincan mezarlıklarında vatandaşların yakınlarını rahatlıkla ve huzur içinde ziyaret edebilmeleri için de arife günü ve bayram süresince mezarlıklar içinde ring seferleri düzenleyecek.

Kabristan ziyaretlerinde Karşıyaka, Cebeci ve Sincan mezarlıklarının büyüklükleri dikkate alınarak, Yenimahalle Karşıyaka Mezarlığı'nda 5 araç, Cimşit Mezarlığı'nda 2 araç, Mamak Ortaköy Mezarlığı'nda 1 araç olmak üzere EGO araçları, mezarlıklar içinde sürekli ring yaparak, vatandaşları gidecekleri kabirlere kolaylıkla ulaştıracak.

Başkent’teki kabristan ziyaretlerinde, “Mezarlık Bilgisayar Sistemi”nde (MEBİS) vatandaşlara, aradığı mezarı bulmasında kılavuz oluyor. Karşıyaka, Cebeci ve Sincan mezarlıklarının büyüklükleri dikkate alınarak, mezarlık girişlerinde yerleştirilen MEBİS’te yer alan kiosklar sayesinde ziyaretçiler, yakınlarının bulunduğu mezarı ve en kısa yolu, harita çıktısı da alarak kolaylıkla buluyor.

Başkent’teki kabristanlarda yakınları bulunan vatandaşlar, "http://www.mebis.ankara.bel.tr" adresine girerek, gidecekleri mezar yeriyle ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşabiliyorlar.
İTFAİYE’DEN UYARILAR...

Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı da Kurban Bayramı süresince 7/24 mesaisini sürdürecek. Ankara İtfaiyesi yetkilileri, Bayram süresince piknik yerlerine gidecek vatandaşlara, “Ateşe dikkat” uyarısı yaptılar. İtfaiye yetkilileri, Bayram tatilinde evlerinden ayrılacak olanlara ise elektrik şalterini, su ve doğalgaz vanalarını mutlaka kapatmaları uyarısında bulundular.KURBAN BAYRAMI’NDA NASIL BESLENMELİYİZ?

Uzaktakileri yakınlaştıran, çocukları sevindiren, büyükleri duygulandıran, komşuyu hatırlatan, ihtiyacı olana el uzatılan, küskünleri barıştıran, tüm toplumu kaynaştıran, birlik ve dayanışmanın yaşandığı günlerdir dini bayramlar.

İşte yine dört gün boyunca sürecek Kurban Bayramı’nın telaşı başladı. Misafirlere ikram edilecek bol şekerli, hamurlu yiyeceklerin hazırlığı, kurban etiyle pişirilen bayram yemekleri, özel olarak hazırlanan yöresel yiyecekler, 4 gün boyunca sofraları süsleyecek. Ama bütün bunların yanında bir konuya çok dikkat edilmesi gerektiği uyarısında bulunuyor uzmanlar...

“Bayramların tüm güzelliklerinin yanı sıra bol hamurlu, şekerli ve kırmızı etli beslenme şeklinin çıkaracağı sorunları unutmayın” diyen uzmanlar, “Dört günde bir şey olmaz” diye tüketilecek gıdaların abartılmasının, bazı kişiler için yaşamsal tehlikelerin ortaya çıkmasına neden olabileceğini kaydettiler.

“Özellikle şeker, tansiyon, kalp gibi kronik hastalıkları bulunanlar, bayram mutfağının cazibesine kapılmadan, beslenme yöntemlerini değiştirmeden dikkatli olmalıdır” diye konuşan uzmanlar, kırmızı eti tüketirken, ısrarlı ikramlar karşında “hayır” derken “Hayatınızı koruduğunuzun farkında olun” uyarısında bulunuyorlar.

Bayramda da sağlıklı beslenme konusuna çok dikkat edilmesi gerektiğini belirten uzmanların sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:


-Kırmızı et tüketiminde nelere dikkat edilmelidir?

Geleneksel damak tatlarımız arasında, döner, kebap, pide ve köfte gibi yiyecekler sofralarımızın vazgeçilmezleri arasında yer alır. Kırmızı et, özellikle gelişme çağındayken içerdiği protein ve mineraller sayesinde metabolik ihtiyaçların karşılanmasında oldukça önemli bir besin maddesidir. Ancak C ve E vitamini içermezler. Bu nedenle sebzelerle birlikte pişirilmesi veya yanında sebzelerin de tüketilmesi, etin en yüksek kalitede emilimini sağlar. Sindirimi zor bir besin olan et, hazırlanmasına, pişirilmesine dikkat edilmezse özellikle sindirim sistemi rahatsızlıklarına neden olabilir.


-Et tüketiminde kimler daha dikkatli olmalıdır?

Diyabet, tansiyon, kalp damar hastaları ve yaşlılar, et tüketiminde çok dikkat etmelidirler. Çok tüketilen et ve et ürünleri, vücutta doymuş yağ oranını arttırarak, kalp damar sistemi hastalıklarına neden olur. Fazla et tüketimi, tansiyon yükselmesine, diyabete ve ödemlere yol açabilir. Bilinenin aksine kırmızı et tüketimi sağlıksız bir beslenme yöntemi değildir. Yukarıda sözünü ettiğimiz hastaların da kontrollü ve günde en fazla 80 gram et tüketmelerinde herhangi bir sakınca yoktur. Ama yağından arındırılmış olmasına dikkat edilmelidir.


-Etin hangi şekilde pişirilmesi daha doğrudur?

Etlerin pişirilmesinde haşlama, fırın veya ızgara tercih edilmeli, yağda kızartmalardan kaçınılmalıdır. Çok yüksek ısıda pişirme ve kızartma yöntemleri çeşitli kanserojen maddelerin oluşumuna neden olabilir. Etler yüksek ateşte pişirilmez. Çünkü yüksek ateş yüzeydeki proteinlerin birdenbire katılaşarak, ısının iç kısımlara ulaşmasına engel olur. Bu da lezzetin bozulmasına, sindirimin zorlanmasına neden olur.


-Etler nasıl saklanmalıdır?

İhtiyaç fazlası etler, daha sonra tüketilmek amacıyla küçük parçalara ayrılarak buzdolabı poşetine veya yağlı kağıda sarılıp buzdolabının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanmalıdır. Etler, buzlukta eksi 2 derecede birkaç hafta, derin dondurucuda (eksi 18 derece) ise daha uzun süre saklanabilir. Buzlukta saklanan etler, ısısı daha düşük, ancak soğuk bir yerde çözdürülmelidir. Çözdürülen et hemen pişirilmeli tekrar dondurulmamalıdır. Ayrıca Kurban Bayramı nedeniyle etlerin mümkünse en az 6 saat dinlendirilerek tüketilmesi sağlık açısından daha doğru olur. Eğer hemen tüketilmesi, gerekiyorsa çok az miktarı kullanılmalı, kalan kısım en az 6 saat dinlendirildikten sonra işlem görmelidir.BÜYÜKŞEHİR’İN AKÇAY, AKÇAKOCA VE KESİKKÖPRÜ KAMPLARINDA TATİL KEYFİ

Büyükşehir Belediyesi, başarılı öğrenciler, yaşlı ve engelli vatandaşları, “her şey dahil” tatil kamplarında ağırlamaya devam ediyor.

Ankara’dan Büyükşehir Belediyesi tarafından tahsis edilen otobüslerle doğal ve tarihi güzelliklere sahip Akçakoca, Akçay Altınoluk ve Kesikköprü kamplarına doğru yola çıkan konuklar, deyim yerindeyse, ellerini ceplerine atmadan tatil yapmanın ayrıcalığını yaşıyor. Kamplarda yaşlılar, engelli vatandaşlar ve başarılı öğrenciler, gruplar halinde yaz ayları boyunca birer haftalık devreler halinde konaklıyor.

Kamplara misafir olan Başkentlilerin, ulaşım masrafları dahil her türlü ihtiyaçları karşılanıyor. Temizlik ve hijyenin üst düzeyde tutulduğu tesislerde konaklayan 60 yaş üzeri, kimi işçi, kimi memur emeklisi, kimi de ev hanımından oluşan konuklar, eğitim öğretim döneminde başarılı olmuş öğrenciler, yanlarında bir refakatçiyle kamplara katılan engelli vatandaşlar, dört dörtlük bir tatil yapıyor. Kamplarda bulunan Büyükşehir yetkilileri, uzman personel ve eğitmenler gözetiminde eğlenceli aktivitelere ve gezilere katılan konuklar, tertemiz mutfaklarda çıkan birbirinden lezzetli yemeklerin tadına bakıyor.

Her şeyin düşünüldüğü tesislerdeki hizmet anlayışı sayesinde yaşlılar ikinci baharlarını yaşıyor, çocuklar yorucu eğitim maratonunun stresini atıyor, engelliler ise sunulan imkanlar dolayısıyla zorluk çekmeden hoşça vakit geçiriyor.
ÖĞRENCİLER, YENİ ARKADAŞLIKLAR EDİNİYOR

Büyükşehir Belediyesi’nin tesislerinde bulunan aktivite alanlarından sonuna kadar faydalanan başarılı öğrenciler, yorucu bir eğitim ve öğretim döneminin ardından, tatilin ilk anlarından itibaren renkli anlar yaşamaya başlıyor. Kamplarda öğrencilere t-shirt, şapka ve çantadan oluşan set armağan ediliyor.

Tatil boyunca eğitmenlerinin gözetiminde gündüzleri havuz keyfi yapan öğrenciler, akşamları da animasyon gösterileriyle bütün bir öğretim yılının stresini atıyor. Kamplarda bir araya gelen başarılı ve yetenekli çocuklar, oluşturdukları dostluklarla birbirlerine katkı sağlıyor, birbirlerinden yeni şeyler öğreniyor.
YAŞLILAR HUZUR BULUYOR

Yaşlı konuklar, doğal güzelliklerin hakim olduğu bir ortamda huzura kavuşuyor, kamplarda sosyal, kültürel faaliyetler ve gezilere katılarak belki de hayatlarında hiç yaşamadıkları anılar yaşıyor, hiç gitmedikleri yerleri görüyorlar. Unutamayacakları bir tatil geçiren yaşlılar, kendilerine sevgiyle ve saygıyla yaklaşan personelin gözetiminde uzun uzun sohbet edip yaşadıkları anıları anlatıyor.


ENGELLİLERİN YÜZÜNDEN GÜLÜMSEME EKSİK OLMUYOR

Engelli vatandaşlar ise kendilerine hiçbir tatil yerinde sunulamayacak imkanlarla, hayatlarının herhangi bir döneminde yaşamadıkları ve bekli de yaşamayacakları bir hafta yaşıyor. Refakatçileriyle birlikte yine tesislerdeki uzman personelin gözetiminde dolu dolu bir tatil yaşayan engellilerin yüzlerinden gülümseme hiç gitmiyor.


GÜNLER DOLU DOLU GEÇİYOR

Kamplarda gün boyu farklı etkinliklere katılan konuklar, tesislerde sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeklerinin yanı sıra sınırsız çay ikramlarından yararlanıyor. Zamanlarını mutlu ve keyifli geçiren konuklar, tatilde yeni dostluklar da kuruyor, çevreyi tanımaları için düzenlenen gezilere katılıyor.

Konuklar, tesislerin havuz ve plajlarının serin sularında yaz aylarının tadını çıkarırken, bölgenin tarihi yerleri ve doğal güzelliklerini de ziyaret ederek, hoşça vakit geçiriyor. Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin organize ettiği çeşitli aktiviteler ve eğlenceli yarışma ve oyunlara katılan konuklar, stresten uzak bir ortamda yılın yorgunluğunu atıyor, yeni arkadaşlıklar edinme imkanı buluyorlar.
ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ, VEFA DOLU BİR YOLCULUK

Büyükşehir Belediyesi tarafından 2011’de gerçekleştirilen yenileme çalışmaları sonrasında Başkentlilerin hizmetine sunulan Altınoluk-Akçay Kampı da doğası ve tarihi yerlere yakınlığıyla göz dolduruyor.

Her akşam çeşitli etkinliklerin düzenlendiği, konukların eğlenmeleri için her türlü ayrıntının düşünüldüğü kampta, Çanakkale-Gelibolu'daki şehitlikleri de ziyaret ediliyor. Kampta bulunan gruplar, küçük gruplara ayrılarak, belirlenen günde Büyükşehir tarafından tahsis edilen otobüs ve rehber eşliğinde Çanakkale Şehitleri ziyaret ediliyor. Bir günü burada geçiren konuklar, rehberlerin etkileyici anlatımlarıyla bölgede yaşananları öğreniyor, şehitlere dualar edip manevi bir yolculuğa çıkıyor. Konuklar özellikle Çanakkale Şehitliklerine yapılan anlamlı ziyaretten oldukça memnun kalıyorlar.

Akçay, Edremit, Ayvalık ve Assos'a (Behramkale) ziyaretler düzenleniyor. Gündüzleri gezi, yüzme ve eğlenceli spor aktivitelerinin yapıldığı kampta, akşamları da ateş başında eğlenceler, amfi tiyatroda animasyon gösterileri, atmosfere renk katıyor.


YEŞİL İLE MAVİNİN BULUŞTUĞU YER, AKÇAKOCA

Büyükşehir Belediyesi tarafından Ankara dışında hizmete alınan bir tesis de Akçakoca’da bulunuyor. Konukların huzurlu bir ortamda dinlenerek yılın yorgunluğunu attığı Akçakoca Kampı, denizin mavisi ile doğanın yeşilinin buluştuğu bir noktada olması nedeniyle “Batı Karadeniz’in incisi” olarak anılıyor. Sosyal, kültürel aktiviteler ve gezilere katılarak unutamayacakları bir tatil geçiren konuklar, Fakıllı Mağarası, Ceneviz Kalesi, Aktaş Şelalesi başta olmak üzere tarihi ve turistik yerleri ziyaret ediyorlar.


KESİKKÖPRÜ’DE STRES ATIYORLAR

Büyükşehir Belediyesi’nin Ankara dışında bulunan Akçay ve Akçakoca tatil kamplarına yanı sıra Ankara’da bulunan Kesikköprü Kampı, yaşlılar, engeliler ve öğrencilere devreler halinde hizmet veriyor. Kesikköprü Kampı, bünyesinde barındırdığı aktivite alanlarının çeşitliliği nedeniyle, özellikle öğrencilerin ilgisini çekiyor. Kampta, masa tenisi, bilardo, masa futbolu, satranç, futbol, basketbol, voleybol gibi aktivitelere katılabilen konuklar, stres atıyor.BAŞKENT’TE, BİNALARA KEDİ LOGOLU KAPI NUMARALARI

Büyükşehir Belediyesi, Başkent'te bina kapı numaralarına, “Ankara Kedisi” logolu levhalar takmaya başladı.

Ankara’nın en ünlü simgelerinden olan ve sevimliliğiyle herkesin gönlünü kazanan Ankara Kedisi, adres bulmada yardımcı olan kapı levhalarında gülümseyerek gelenleri karşılıyor.

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Numarataj Şube Müdürlüğü ekipleri, Yazım Atölyesi'nde hazırlanan Ankara Kedisi logolu levhaları, Kazan, Yenimahalle ve Gölbaşı ilçelerinde takmaya başladı ve program dahilinde tüm Ankara’ya yaygınlaştırılacak.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Vedat Üçpınar, “Yeni başladığımız bu uygulamayla, hem binalara görsel bir güzellik katıyoruz hem de vatandaşın ilgisini çekecek Ankara Kedisi logosuyla, kapı numara levhalarını daha modern bir görüntüye kavuşturuyoruz” dedi.

Üçpınar, Ankara Kedisi logolu yeni kapı numaraları levhalarının, 15x20 cm ebadında olduğunu ve adres bulmada kolaylık sağlayacak şekilde dizayn edildiğini belirterek, “Eski kapı numara levhaları, metalden yapılıyordu. Yeni levhalar ise plexi malzemeden yapılıyor. Dolayısıyla hurda değeri yok ve bu nedenle hırsızlıklara karşı daha güvenli” diye konuştu.


İLK ETAPTA 100 BİN LEVHA

İlk etapta 100 bin adet hazırlanarak binalara takılmaya başlanan yeni kapı numara levhalarının, numarataj çalışmaları kapsamında hiç bina kapı numa-rası olmayan yapılara, sokaktan caddeye dönüşen ve güncelleştirme yapılan binalara takıldığını belirten Vedat Üçpınar, bundan sonra bina kapı numaraları için yeni levhalar kullanılacağını söyledi.OSMANLISPOR, AVRUPA KUPASI GRUPLARDA İLK MAÇINI 15 EYLÜL’DE EVİNDE OYNAYACAK

UEFA Avrupa Ligi'nde oynadığı eleme maçlarında yenilgi yüzü görmeden gruplara yükselme başarısı gösteren Osmanlıspor’un Avrupa Kupası gruplarındaki ilk rakibi Romanya’nın Steaua Bükreş takımı.

Avrupa Kupası 2. Ön Eleme Turu’nda Moldova’nın Zimbru takımını 2-2 ve 5-0’lık skorlarla eleyen Mor-Sarılılar, 3. Ön Eleme Turu’nda Estonya’nın Nomme Kalju takımını 1-0 ve 2-0, Danimarka’nın Midtjylland takımını deplasmanda 1-0 evinde oynadığı karşılaşmada ise 2-0 yenerek tarihi bir başarıyla gruplara yükseldi.

UEFA Avrupa Ligi (L) Grubunda yer alan Osmanlıspor, çekilen kura sonucu Romanya’nın Steaua Bükreş, İspanya’nın Villareal ve İsviçre’nin Zürih takımlarıyla eşleşti.

Mor-Sarılılar, ilk maçını kendi evinde Steaua Bükreş takımı ile Kurban Bayramı’nın 4. gününe denk gelen 15 Eylül Perşembe günü saat: 22.05’te oynayacak.

Transfer sezonunun son günlerinde Hollanda’nın PSV Takımın’dan Adam Maher, Fransa’nın Toulouse takımından ise Fas asıllı Adrien Regattin’i kadrosuna katarak güçlenen Başkent takımı, Avrupa Ligi ve Spor Toto Süper Ligi maçlarında daha da iddialı hale geldi.

Başkent temsilcisi, ilk kez yer aldığı UEFA Avrupa Ligi'ndeki birinci maçında 15 Eylül Perşembe günü Romanya'nın Steaua Bükreş ekibini konuk ederken, 29 Eylül Perşembe günü oynayacağı ikinci maçında Zürih deplasmanında puan arayacak.

Grupta, 20 Ekim’de 3. maçını İspanya’nın Villareal takımı ile kendi evinde oynayacak olan Osmanlıspor, 3 Kasım’da bu maçın rövanşında deplasmanda olacak.

Osmanlıspor, 24 Kasım’da Romanya’nın Steaua Bükreş takımı ile deplasmanda karşılaşırken, gruptaki son maçını İsviçre’nin Zürih takımı ile Osmanlı Stadı’nda 8 Aralık’ta ünü oynayacak.

KEÇİÖREN’DE VATANDAŞLARA E-BELEDİYECİLİK KOLAYLIĞI

Keçiören Belediyesi, e-belediyecilik uygulamalarıyla vatandaşların işlemlerini Belediye’ye gelmeden rahatlıkla yapabilmelerine olanak sağlıyor.

Uygulamalara altyapı sağlaması için Kent Bilgi Sistemi’ni kurarak, Keçiören’deki 51 mahallenin detaylı envanterini tüm detaylarıyla bilgisayar ortamına aktaran Belediye elemanları, bilgi güvenliğinin sağlanması amacıyla Kent Bilgi Sistemi için Belediye’nin kendi yazılımını kullandı.

Keçiören Belediyesi internet sitesi üzerinden ulaşılabilen e-belediyecilik uygulamaları, “AK Masa, Sicil Arama, e-Ödeme, Doküman Yönetimi, e-Posta Bilgilendirme, SMS Bilgilendirme, Vergi Borç Kontrol, Nikah Rezervasyonu” gibi işlemlerin sadece bilgisayar tuşlarına basılarak yapılabilmesine imkan tanıyor. Vatandaşlar “Doküman Yönetimi” sayesinde Belediye’deki işlemleriyle ilgili evrak takibini bilgisayar ortamından gerçekleştirebiliyor. Nikah için Belediye’den tarih almak isteyen Keçiörenlilere de internet üzerinden rezervasyon yapma imkanı sağlanıyor.


ONKOLOJİ KONUK EVİ’NDE YATAK KAPASİTESİ ARTIRILIYOR

Yenimahalle Belediyesi tarafından 2014 yılında Demetevler’de hizmete açılan Onkoloji Konuk Evi, hasta ve hasta yakınlarının yoğun ilgisi nedeniyle yatak kapasitesini artırıyor.

4 bin 600 metrekare alan üzerinde bulunan Konuk Evi’nin kapasitesi, daha fazla hasta ve hasta yakınına hizmet vermek amacıyla 128’den 150’ye çıkarıldı.

Ankara’nın tek kanser hastanesi olan Onkoloji Hastanesi yanında açılan ve açıldığı günden bu yana yaklaşık 35 bin vatandaşa barınma imkanı sağlayan Konuk Evi’nde, uzun süren tedavi sürecinde hastalarına refakat etmek için şehir dışından gelen ve barınma sorunu yaşayan hasta yakınlarının konaklama sorunu çözülüyor.

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Teras katımızı yeniden düzenleyerek yatak sayımızı artırmayı planlıyoruz. Aldığımız talebe bakılırsa; hasta ve yakınlarının en büyük ihtiyacı konaklamadır. İhtiyaca cevap verebilmek için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Son kapasite artışıyla konuk evi, tek kişilik, 2 kişilik ve 3 kişilik olmak üzere 150 yatak kapasite, 44 misafir odası,120 kişilik restoranı, lobisi, kafeteryası, rehberlik hizmet birimi, yönetim birimi, teras katta dinlenme odası, internet kafesi ve otoparkıyla hizmet veriyor.


ELMADAĞ BELEDİYESİ’NE ISO’DAN TAM NOT

Elmadağ Belediyesi’nin bir yıllık çalışmaları, Kalite Yönetim Sistemi Baş tetkikçileri tarafından denetlendi. Yapılan periyodik denetiminin sonucunda birimler tam not aldılar. Belge geçerlilik süresi dolan TS ISO 10002 belgesinin ise devam edilmesine karar verildi. Belediye Başkanı Gazi Şahin, Elmadağ Belediyesi’nin üstün ve kaliteli hizmet anlayışıyla personeline bilgisel anlamda yatırım yaptığını belirterek, “Belediyeciliğin hizmet anlayışı içinde kurum içi müşteri memnuniyeti eğitimlerine yoğunluk verdik. Kalite faaliyetlerini gerçekleştirecek bilgi ve beceriyi edinebilmeleri için personelimizi seminerler ve eğitim programlarıyla bilgilendirdik. Kurumsallaşmaya yönelik gerçekleştirdiğimiz bütün çalışmalarımızın ana hedefinde vatandaşa kaliteli hizmet sunmak yatıyor” dedi.

Elmadağ Belediyesi, hizmet kalitesinin artırılması, halka daha kaliteli hizmet verilmesi için 2010 yılında başlatılan çalışmalar sonucunda 2011 yılında ISO-9001-2008 Kalite Belgesi ve 2012 Aralık ayında ise TS ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi belgesi almıştı.
ETİSEM, 14. BİRİMİNİ AÇTI

Etimesgut Belediyesi Sürekli Eğitim ve Uygulama Merkezi (etiSEM), 14. Birimini 30 Ağustos Mahallesi’nde hizmete açtı.

EtiSEM Geleneksel El Sanatları Uygulama ve Eğitim Merkezi adıyla açılan merkezde, kadınların meslek sahibi olmaları ve beceri edinmeleri için kurslar düzenlenecek. Kurslar arasında elde kurdela, takı tasarım, tel kırma, çeyiz ürünleri hazırlama, kırk yama ve iğne oyası yapımı yer alıyor.

Kurslara katılmak isteyen kadınlar www.etisem.etimesgut.bel.tr adresinden detaylı bilgiye ulaşıp, ön kayıtlarını yaptırabilecekler. Ücretsiz düzenlenecek kurslar, alanlarında uzman eğitmenler tarafından verilecek. Kursu tamamlayanlar MEB onaylı sertifika almaya hak kazanacaklar. 14 ayrı etiSEM şubesinde kurs kayıtları da devam ediyor.


KÜLTÜR MERKEZLERİNE KAYITLAR BAŞLADI

Altındağ Belediyesi’ne bağlı 24 Kadın Eğitim KültürMerkezi’nde, kurs başvuruları başladı. Belediye Başkanı Veysel Tiryaki tarafından açılan merkezler, bu yıl da dopdolubir programla, Altındağlı kadınlara hizmet verecek. Altındağlı kadınlar, bu merkezlerde elde ettikleri başarılarla sertifikalarına kavuşuyor ve kendi ayakları üzerinde durabilmenin ilk adımını atıyor. Okuma-yazma, İngilizce, Arapça, Osmanlıca, işaret dili, diksiyon ve bilgisayar kurslarıyla Altındağlı kadınlar, kültürel anlamda da daha donanımlı hale gelirken, modern dans, halk oyunları, Türk Sanat Müziği ve Tasavvuf Müziği korolarına katılarak, sosyalleşme yolunda önemli mesafeler katediyorlar.

Altındağlı kadınlar ahşap süsleme, kilim, iğne oyası, dokuma, ebru, resim ve hat gibi kurslara giderek, sanatsal becerilerini ortaya koyarlarken, bendir, ud, keman, kanun ve ney kurslarıyla müzik alanında da söz sahibi oluyorlar. Kurs başvuruları, 30 Eylül’e kadar devam edecek.

Gölbaşı’nda çöp konteynırlarına yerinde temizlik

Gölbaşı Belediyesi, İlçede bulunan tüm çöp konteynırlarını yerinde yıkayarak dezenfekte ediyor. Gölbaşı Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından günde 50 adet çöp konteynırı yıkanarak, dezenfekte ediliyor. Temizlik ekipleri, konteynır yıkama çalışmasını, çöpleri boşalttıktan sonra, konteynırları suyla yıkayıp, özel ilaçlarladezenfekte ederek gerçekleştiriyor.

Gölbaşılılara en iyi hizmeti vermek için sürekli gayret gösterdiklerini belirten Belediye Başkanı Fatih Duruay, “Çöp konteynırlarımızı yerinde yıkayarak, özel ilaçlarla temizliyoruz. Her şey halkımızın sağlığı için. Günlük olarak yıkadığımız ve dezenfekte ettiğimiz çöp konteynırlarını temiz ve sağlıklı bir şekilde Gölbaşılıların hizmetine sunuyoruz” dedi.

Konservatuar kayıtları başladı

Mamak Belediyesi Konservatuarı, yeni dönem öğrenci kayıtlarına başladı. Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Tiyatro ve Halk Oyunları branşlarında eğitim veren konservatuarda kayıtlar, 23 Eylül Cuma gününe kadar devam edecek. Kursiyerlerin 2 vesikalık fotoğraf, 1 kimlik fotokopisi ile şahsen Mamak Kültür Merkezi bünyesinde bulunan kurs kayıt bölümüne müracaat etmesi gerekiyor.

Mamak Belediyesi Tiyatro Konservatuarı uzman hocalar eşliğinde eğitimlerini sürdürüyor. Tiyatro Bölüm Başkanı Kenan Olpak, Türk Sanat Müziği Bölüm Başkanı Ali Toprak, Türk Halk Müziği Bölüm Başkanı Adnan Şahin ve Halk Oyunları bölümünde Yahşettin Konak ve Sevda Patır gibi usta isimler eşliğinde eğitimler sürdürülüyor. Eğitimler sonrası mezunlara sertifika veriliyor.

Model uçak keyfi “Vecihi Hürkuş”da yaşanır...

Çankaya Belediyesi tarafından açılışı yapılan Ankara’nın ilk model uçak parkı “Vecihi Hürkuş Hobi Havacılık Parkı”, model uçak kullananların yeni eğlence mekanı oluyor.

Çankaya Belediyesi tarafından Türkiye’nin ilk uçak tasarımcısı ve üreticisi Vecihi Hürkuş’un adına yapılan Hobi Havacılık Parkı, model uçak meraklılarına hizmet veriyor.

Mühye köyünde 7 bin metrekare alan üzerine kurulu olan park, teknik özellikleri ile model uçak meraklılarının ilgisini çekiyor. 100x10 metre boyutlarındaki asfalt uçak pisti, apron alanı, kafes tel çit içerisinde bulunan tribünü ve şarj destek üniteleriyle model uçak meraklılarının tüm isteklerini karşılayan park, Ankara’nın bu alandaki eksiğini kapatıyor. Vecihi Hürkuş HobiHavacılık Parkı, özellikle hafta sonları çocuklarıyla birlikte model uçak uçurmanın keyfini yaşamak isteyen vatandaşların gözde mekanı olmayı sürdürüyor.

Büyükşehir ASKİ Spor’dan, dünya çapında bir yıldız doğuyor


Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Spor Kulübü grekoromen stil güreşçilerinden Osman Yıldırım, gençlerde dünya ikincisi oldu.

Fransa’nın Macon kentinde düzenlenen Gençler Dünya Güreş Şampiyonası’nda 120 kiloda mindere çıkan Osman Yıldırım, finalde Gürcü rakibi Zviadi Pataridze ile karşı karşıya geldi. Yıldırım, rakibine yenilerek, gümüş madalya aldı. Rio Olimpiyatlarında ikincilik elde ederek Türkiye’ye gümüş madalya kazandıran ASKİ Spor’lu 120 kilo güreşçisi Rıza Kayaalp’in antrenmanlarda birlikte çalıştığı genç sporcu, Dünya Şampiyonası’nda sergilediği performansla, dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.Yıldırım, Fransa’daki şampiyonada, ön elemede Kanadalı Nolan Terrance’yi yendi. Sırasıyla Ermenistanlı Khachatryan, Ukraynalı Vasyl Velycheko, yarı finalde Rus Nikolai İzmailov’a karşı üstün bir karşılaşma çıkaran Osman Yıldırım, finale yükseldi. Finalde Gürcü rakibi Zviadi Pataridze ile karşılaşan Yıldırım, güçlü rakibi karşısında oyun yapmakta zorlandı ve ikinciliği elde etti. Umut vaat eden genç güreşçi, Türkiye’ye gümüş madalya kazandırdı.

Yüklə 91,9 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə