Kuzey kibris türk cumhuriyeti cumhuriyet mecliSİ başkanliği tarih: 3 Ekim 2011Yüklə 454,01 Kb.
səhifə1/10
tarix02.01.2022
ölçüsü454,01 Kb.
#24979
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10


KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ

CUMHURİYET MECLİSİ BAŞKANLIĞI
Tarih: 3 Ekim 2011


CUMHURİYET MECLİSİNİN YEDİNCİ DÖNEM ÜÇÜNCÜ YASAMA YILI ETKİNLİKLERİ HAKKINDA RAPOR

Sayın Milletvekilleri;


Cumhuriyet Meclisinin, 1 Ekim 2010 tarihinde yapmış olduğu toplantı ile başlayan Yedinci Dönem Üçüncü Yasama Yılı çalışmalarını, geçmiş dönemde ve yasama yıllarında olduğu gibi, bir Rapor ile bilgilerinize sunmak istiyorum.
GENEL KURUL ÇALIŞMALARI:
Sayın Milletvekilleri, Üçüncü Yasama Yılında Genel Kurulumuz 87 olağan, 2 de olağanüstü olmak üzere toplam 89 Birleşim yapmıştır.
Sayın Milletvekilleri, Genel Kurul çalışmaları, Toplantı Gün ve Saatlerini Belirleyen Kararlar çerçevesinde düzenli olarak gerçekleşmiştir.

GÜNDEM DIŞI KONUŞMALAR:
Üçüncü Yasama Yılında Başkanlığımızdan 248 tane gündem dışı konuşma isteminde bulunulmuş ve 162 konuşma yapılmıştır. 86 istem, istem sahibi tarafından geri alınmıştır.

YASA GÜCÜNDE KARARNAMELER:
Sayın Milletvekilleri, Meclisimize Üçüncü Yasama Yılında 24 Yasa Gücünde Kararname sunulmuş ve 22 tanesi aynı Yasalara değişiklik öngördüğünden iki iki birleştirilerek görüşülmüş ve 11 Yasa olarak yasalaştırılmıştır. Ayrıca 2 Yasa Gücünde Kararname de halen Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesinin gündemindedir.

YASA TASARILARI:
Sayın Milletvekilleri, Üçüncü Yasama Yılında Meclisimize 51 Yasa Tasarısı sunulmuştur. Bunlardan 22 tanesi yasalaştırılmış ve Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Ayrıca Birinci Yasama Yılında ve İkinci Yasama Yılında sunulan 2 tasarı birleştirilerek görüşülmüş ve yasalaştırılmıştır. İkinci Yasama Yılında sunulan 28 Yasa Tasarısı yasalaşmış ayrıca bir tanesi Birinci Yasama Yılında sunulan 1 Tasarı ile birleştirilerek görüşülmüş ve yasalaştırılmıştır. (Bak Ek:I)
Bu bağlamda Meclisimiz Yasa Tasarı ve Önerileri; Yasa Gücünde Kararnameler ve Cumhurbaşkanınca Bir Daha Görüşülmek Üzere Geri Gönderilen Yasalarla birlikte toplam 66 Yasa yapmıştır. (Bak Ek:I-II-V)
Bunlara ek olarak, Cumhuriyet Meslince İkinci Yasama Yılında onaylanan 1 ve Üçüncü Yasama Yılında onaylanan 1 olmak üzere toplam 2 Yasa, Cumhurbaşkanınca Bir Daha Görüşülmek Üzere Meclise Geri Gönderilmiş ve bunlar Üçüncü Yasama Yılında görüşülerek kabul edilmiş ve Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.
Ayrıca Cumhurbaşkanlığından bir daha görüşülmek üzere iade edilen iki yasa da Meclisimizce reddedilmiştir. (Bak. EK:II)
Sayın Milletvekilleri, 2 Yasa Tasarısı da Genel Kurulca onaylanmış ve Cumhurbaşkanlığına gönderilmiştir. (Bak. EK:III)
Halen, Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesinin gündeminde, 18 Kesin Hesap Yasa Tasarısı ile birlikte İkinci Yasama Yılında sunulan 6 ve Üçüncü Yasama Yılında sunulan 3 Yasa Tasarısı olmak üzere toplam 27 Yasa Tasarısı ayrıca Üçüncü Yasama Yılında sunulan 2 Yasa Gücünde Kararname; İdari ve Sosyal İşler Komitesinin gündeminde Birinci Yasama Yılında sunulan 2 ve İkinci Yasama Yılında sunulan 10 ve Üçüncü Yasama Yılında 12 olmak üzere toplam 24 Yasa Tasarısı; Hukuk ve Siyasi İşler Komitesinin gündeminde İkinci Yasama Yılında sunulan 4 ve Üçüncü Yasama Yılında sunulan 6 olmak üzere toplam 10 Yasa Tasarısı ve Avrupa Birliği Uyum Yasa Tasarıları ile Kamu Reformu Yasa Tasarılarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici ve Özel Komitenin gündeminde İkinci Yasama Yılında sunulan 2 Yasa Tasarısı ve Üçüncü Yasama Yılında sunulan 6 Yasa Tasarısı olmak üzere toplam 8 Yasa Tasarısı yer almaktadır. Komitelerin gündeminde toplam 69 Yasa Tasarısı bulunmaktadır. (Bak. EK: IV)

YASA ÖNERİLERİ:
Sayın Milletvekilleri, Üçüncü Yasama Yılında Meclisimize 7 Yasa Önerisi sunulmuştur. Bunlardan 2 tanesi birleştirilerek görüşülmüş ve yasalaşarak Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.
Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesinin gündeminde, Birinci Yasama Yılında sunulan 1; İkinci Yasama Yılında sunulan 2; Üçüncü Yasama Yılında sunulan 3 olmak üzere toplam 6 Yasa Önerisi;
İdari ve Sosyal İşler Komitesinin gündeminde, Birinci Yasama Yılında sunulan 1; İkinci Yasama Yılında sunulan 1 olmak üzere toplam 2 Yasa Önerisi;
Hukuk ve Siyasi İşler Komitesinin gündeminde ise Birinci Yasama Yılında sunulan 1; İkinci Yasama Yılında sunulan 2; Üçüncü Yasama Yılında sunulan 2 olmak üzere toplam 5 Yasa Önerisi bulunmaktadır.
Şu anda tüm Komitelerin gündeminde toplam 13 Yasa Önerisi vardır. (Bak. EK:V)

KARARLAR:
Üçüncü Yasama Yılında, Başkanlık Divanınca 74 Karar; Danışma Kurulunca da 36 Karar üretilmiş. Ayrıca İçtüzük uygulaması ve Meclis çalışmaları ile ilgili olarak üretilen kararlarla birlikte toplam 61 Karar Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.
Üçüncü Yasama Yılında Meclisimize 5 Genel Nitelikli Karar Tasarısı ile 2 Genel Nitelikli Karar Önerisi sunulmuş, Üçüncü Yasama Yılında sunulan 2 Karar Tasarısı birleştirilerek görüşülmüş, ayrıca 3 Genel Nitelikli Karar Tasarısı da görüşülerek Genel Kurula sevkedilmiştir. Bunun yanında İkinci Yasama Yılında sunulan 3 Karar Tasarısı ile Üçüncü Yasama Yılında sunulan 1 Karar Önerisi de görüşülerek kabul edilmiş ve Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. 2 Karar Önerisi halen Hukuk ve Siyasi İşler Komitesinin gündemindedir. (Bak: EK:VI)

YAZILI SORULAR:
Sayın Milletvekilleri;
İkinci Yasama Yılında sunulan 3 Yazılı Sorunun 2’si Üçüncü Yasama Yılında yanıtlanmış ve soru ve yanıtları Genel Kurulda okunmuştur. 1 tanesi de Üçüncü Yasama Yılında soru sahibince geri çekilmiştir. Üçüncü Yasama Yılında, 51 Yazılı Soru sorulmuştur. Bunlardan 36 tanesi yanıtlanmış olup soru ve yanıtları ile birlikte Genel Kurulda okunmuştur. 7 tane Yazılı Soru ise henüz yanıtlanmamıştır. 8 Yazılı Soru süresi içinde yanıtlanmadığından sözlü soruya çevrilmiş ve bunlardan 3 tanesi soru sahibince geri çekilmiş; 1 tanesi Genel Kurul gündeminden düşmüş ve 4 tanesi halen Genel Kurulun gündemindedir. (Bak.EK:VII)
SÖZLÜ SORULAR:
Üçüncü Yasama Yılında 14 Sözlü Soru sorulmuş; 6 tanesi ilgili Bakanlar tarafından yanıtlanmış; 4 tanesi soru sahibince geri çekilmiş; 1 tane Sözlü Soru düşmüş ve 3 tanesi ise Genel Kurul gündemindedir. Ayrıca İkinci Yasama Yılında sorulan 1 Sözlü Soru da Genel Kurulun gündemindedir. (Bak. EK:VIII)

Yüklə 454,01 Kb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2023
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə