Kuzey Yarım Küre’nin en uzun gecesi, 21 AralıkYüklə 80,71 Kb.
tarix27.01.2018
ölçüsü80,71 Kb.
#40787

Kuzey Yarım Küre’nin en uzun gecesi, 21 Aralık

Gündönümü, yılda iki kez tekrarlanan ve güneşin ekvator çizgisine en uzak mesafede olduğu ana verilen addır. Bu tarihlerde Kuzey ve güney yarım kürelerde bazı değişiklikler yaşanır. Günler ve geceler, Kuzey Yarım Küre’de ve Güney Yarım Küre’de kısalmaya veya uzamaya başlar.


KIŞ GÜNDÖNÜMÜ:

Güneş ışıklarının Oğlak Dönencesi’ne dik geldiği 21 Aralık tarihidir. Kuzey Yarım Küre’de günler uzamaya, Güney Yarım Küre’de kısalmaya başlar. Bu tarih bazı ülkelerde Kuzey Yarım Küre’de kışın, Güney Yarım Küre’de yazın başlangıcı sayılır. Bununla beraber bazı ülkelerde de yazın veya kışın tam ortası kabul edilir. Kuzey Yarım Küre’de en uzun gece, Güney Yarım Küre’de ise en uzun gün yaşanır. Aynı zamanda Kuzey Yarım Küre’de gölgelerin en uzun olduğu, Güney Yarım Küre’de ise en kısa olduğu gündür.

YAZ GÜNDÖNÜMÜ:

Güneş ışıklarının Yengeç Dönencesi’ne dik geldiği, 21 Haziran tarihidir. Yaz gündönümü 4 yılda bir kez 20 Haziran'a denk gelmektedir.

21 Haziran’da Kuzey Yarım Küre’de günler kısalmaya, Güney Yarım Küre’de uzamaya başlar. Bu tarih bazı ülkelerde Kuzey Yarım Küre’de yazın, Güney Yarım Küre’de kışın başlangıcı sayılır. Bununla beraber bazı ülkelerde de yazın veya kışın tam ortası kabul edilir. Güney Yarım Küre’de en kısa gün, Kuzey Yarım Küre’de en kısa gece yaşanır. Ayrıca bu tarih, Kuzey Yarım Küre’de gölgelerin en kısa olduğu gündür.

İlçelere yatırımda Büyükşehir farkı...

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 2014 yılında hizmet alanına dahil olan ilçeler başta olmak üzere Başkent'in 17 çevre ilçesine son 3 yılda yol, asfalt, altyapı, çevre, kültür ve sosyal hizmetlerden oluşan 2 milyar TL’yi (2 katrilyon) aşan yatırım yaptı.

Başkan Melih Gökçek, “Merkeze ne yapılıyorsa, hiçbir ayrım yapmadan aynısını kırsal mahallelerimize de yapıyoruz” dedi.

2014'de hizmet alanına dahil olan ilçeler başta olmak üzere Ankara'nın 17 çevre ilçesinin Büyükşehir’e bağlanmasıyla, bu ilçelere yatırımlarda öncelik tanıdıklarını belirten Başkan Gökçek, “Ankara mücavir alan sınırları genişleyince, sayıları 25'e ulaşan tüm ilçelerimizdeki vatandaşlarımıza aynı imkanları sağlamak amacıyla gece

gündüz çalışıyoruz. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde söz verdiğimiz gibi, mücavir alana yeni dahil olan ilçelerimize, altyapıdan ulaşıma, çevre düzenlemesinden asfalta, kültürel ve sosyal hizmetlerden içme suyu projelerine kadar pek çok alanda hizmet yağdırıyoruz” diye konuştu.

Başkan Gökçek, Özel İdare'ye bağlı olduğu yıllara kıyasla yörelerin çehrelerinde önemli değişiklikler olduğunu ve ilçelerdeki vatandaşların refah düzeylerinin arttığını belirterek şunları söyledi: “İl Özel İdaresi, 2012'de bu ilçelere 110 milyon TL, 2013'te de 120 milyon TL yatırım yapmış. Bizim yatırımlar ise 2014'te 566 milyon, 2015'te 794 milyon TL oldu. 2016'da da 732 milyon TL'yi geçiyor.

Mücavir alan sınırları içine 2014’te katılan Haymana, Şereflikoçhisar, Evren, Polatlı, Nallıhan, Beypazarı, Güdül, Kızılcahamam, Çamlıdere ile daha önceki yıllarda katılan Elmadağ, Akyurt, Ayaş, Balâ, Çubuk, Kalecik, Kazan ve Pursaklar olmak üzere 17 çevre ilçemize son 3 yılda yaptığımız yatırımlar, 2 milyar TL'yi (eski parayla 2 katrilyon lira) aştı.”
YOL VE ALTYAPI

YATIRIMLARINA 1

MİLYAR 800 MİLYON TL

Başkan Gökçek, ilçelerin öncelikli ihtiyaçları arasında olan yol ve altyapı hizmetlerine özel önem verdiklerini belirterek, ilçelere en büyük yatırımı, alt ve üst yapı kalemlerinde yaptıklarını belirtti. Gökçek, “Yol açımı, asfalt serimi, kaldırım ve bariyer çalışmalarıyla Fen İşleri Daire Başkanlığı harekete geçti. İçme suyu, atık su hattı, arıtma ve su deposu tesislerini de ASKİ Genel Müdürlüğü halletti. Bu iki birimimiz, ilçelerimize 1 milyar 800 milyon TL yatırım yaptı” diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi’nin mücavir alanına yeni katılan ilçelerdeki, mahalle statüsü kazanan köylerin ilk kez modern asfaltla tanıştığını belirten Başkan

Gökçek, şunları söyledi: “İlçeler ile köy yollarını, bitümlü sıcak karışım asfaltla donattık. Açılan yeni yolların asfaltlanması dahil olmak üzere en ücra köşelere kadar asfalt serimleri yaparak, yeni açılan cadde ve bulvarlar, üst ve alt geçitler, köprü ve viyadüklerle yol ağını genişlettik. Merkezden ilçelere, ilçelerden köylere kadar vatandaşlar, ulaşımda rahat bir nefes aldı. Merkezin cadde ve bulvarları modern kaldırımlarla donatılmış durumda, yeni katılan ilçelerin de yolları aynı modern kaldırımlarla donatıldı. Daha önce hiç kaldırımı olmayan yerlere kaldırım götürdük. Zamanla eskiyen ve yıpranan kaldırımları da sökerek, yerine bazalt taşlı kaldırım taşları döşedik. Bu

kaldırımların hepsine, görme engelli kardeşlerimizin kullanımına uygun iz yolu ve rampalar yerleştirdik. İlçe ve mahalle mezarlıklarına bordür, kilit taşı ve çevre düzenleme hizmetleri götürdük.”
KÖYLER SAĞLIKLI

SUYA KAVUŞTU

Mahalle statüsüne kavuşan ve altyapısı olmayan köylere ASKİ'nin de binlerce kilometrelere varan içme suyu, atıksu ve yağmur suyu hattı döşediğini, zamanla eskimiş ve yıpranmış olan hatları da modern borularla yenilediğini anlatan Başkan Gökçek, şöyle devam etti:

“Dezenfeksiyon ve klorlama üniteleri, paket içme suyu arıtma tesisleri ve paket atıksu arıtma tesisleri, su depoları, hizmet binaları, geniş çaplı içme suyu arıtma tesisleri ve pompa istasyonları inşa ettik. Köylerde kuyular açtık ve su ihtiyaçlarını karşıladık, bir taraftan da atık su arıtma tesisler ile çevre kirliliğinin önüne geçildi. Depo onarımları yapılan ve su ihtiyacı karşılanması için kuyular açılan merkeze uzak köylerde, vatandaşlar abonelik işlemlerini rahatlıkla halletsin diye mobil abonelik aracı sağladık. İlçelerdeki vatandaşlarımızın sağlıklı su kullanımını sağlamak için ne gerekiyorsa, onu yaptık.”


KÜLTÜR, SOSYAL

YARDIM VE KIRSAL

HİZMETLERE

250 MİLYON TL

Uzaklık gözetmeksizin, yüzlerce kilometre uzaktaki köylere ulaştıklarını belirten Başkan Gökçek, çevre ilçelere kent estetiğinden, kırsal hizmetler ve çevre korumaya, kültürden sosyal yardım hizmetlere kadar da son 3 yılda 250 milyon TL’lik yatırım yaptıklarını bildirdi.

Başkan Gökçek, seçim döneminde söz verdiği gibi çiftçilere tohumluk dağıtımı, arıcılara kovan destekleri, hayvan yetiştiricilerine damızlık koyun-keçi dağıtımı yaptıklarını anlatarak, “Söz verdiğimiz gibi yeni mahallelerimize köy konakları inşa ettik. Okul, cami ve kamu kuruluşlarını tadilattan geçirdik. Çevre düzenlemelerini yaparak estetik bir görünümüne kavuşturduk. Okul, mezarlık ve ibadet mekanlarının çimento, kum, bordür ve temizlik malzemesi gibi pek çok malzeme eksiğini tamamladık. Okul bahçelerini, geleneksel çocuk oyun alanı çizgileri ve oyun gruplarıyla donattık” diye konuştu.


BAKIM-ONARIM

ÇALIŞMALARINA

TEKNİK DESTEK...

Tüm ilçelerde bakım onarım çalışmalarının da kapsamlı şekilde gerçekleştirildiğini belirten Başkan Gökçek, şunları söyledi:

“Bir taraftan bordür-tretuvar, havuz yapımı, meydan düzenlemesi, oto korkuluk yapımı işlerini yürütürken, diğer taraftan boya, duvar ve sıva, elektrik, kalorifer, kaynak, marangoz, sıhhi tesisat konularında ilçelerin ihtiyaçlarına destek olduk. İlçe belediyelerinin projelerine,

personel ve teknik desteği esirgemedik. Büyükşehir'in hizmet ve çalışmaları hakkında vatandaşları bilgilendirmek için ilçe merkezlerine led ekranlar koyduk. Meydanlara estetik kazandırmak için de bölgenin özelliğini yansıtan metal ve dekoratif meydan saatleri, heykeller ve kent mobilyaları yerleştirdik. Ayrıca ilçelerin mezarlık temizliklerinden, hafriyat topraklarının alınmasına, deprem riski taşıyan binaların yıkılması gibi faaliyetlere destek olduk.”


“TARİHİ MEKANLARI

TURİZME KAZANDIRDIK”

Başkan Gökçek, çevre ilçeleri çok sayıda parklarla donatıp oyun grupları yerleştirdiklerini, diğer taraftan ağaç, çalı, çiçek dikimlerine devam ettiklerini ifade ederek, böylelikle ilçelerdeki kişi başına düşen yeşil alan miktarını da yükselttiklerini belirtti. Nüfus yoğunluğu fazla olan ilçelere rekreasyon ve piknik alanları da inşa ettiklerini kaydeden Gökçek, şu bilgileri verdi: “Büyükşehir olarak ilçelerde bulunan tarihi mekanların restorasyon ve çevre düzenlemesi işlerini sahiplenip turizme kazandırdık. Aynı şekilde jeotermal yatırımları destekleyerek ilçelerin turizmine katkıda bulunuyoruz. İlçelerimizin meşhur ürünlerini araştırıp, bu ürünlerin üretimini artırdık. Artık üretimi yapılmayanları da araştırıp yeniden üretimini sağlayacak çalışmalara imza attık. Tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımıza sahip çıktık. Destek projelerine devam ediyoruz. Köylerdeki vatandaşların, tarım ve hayvancılık faaliyetlerinde yeni teknikler ve araç gereçler kullanmasına olanak sağlıyoruz.”
İHTİYAÇ SAHİPLERİNE

GIDA, KÖMÜR

YARDIMLARI ...

Başkan Gökçek, Ankara sınırları içindeki ihtiyaç sahibi ailelere gıda ve kömür yardımları, ihtiyaç sahibi öğrencilere de kırtasiye malzemesi, kaban ve bot yardımı yaptıklarını belirterek, “Sosyal yardımlarla ilçelerimizin tamamında, neresinde yaşarsa yaşasın ihtiyaç sahibi vatandaşlara destek olduk. Olmaya da devam ediyoruz” dedi.


RENGÂRENK ÇİÇEKLER,

CIVIL CIVIL GÖSTERİLER

Merkez ilçelerdeki kültür ve sosyal etkinlikleri ilçelerin tamamına yaygınlaştırmak amacıyla ‘Mahallede Şenlik Var’ panayırlarını geleneksel hale getirdiklerini ve ilçelerde yaşayan yaşlı, genç, çocuk tüm vatandaşlara unutamayacakları eğlence dolu dakikalar yaşattıklarını kaydeden Başkan Gökçek, şöyle devam etti:

“Büyükşehir, sirk gösterileri, şişme oyuncak grupları, itfaiye arabaları, mini go-kartları içinde bulunduran panayırlar çok eğlenceli geçiyor. Merkeze uzaklığı nedeniyle sosyal faaliyet ve eğlenceli aktivitelerden mahrum kalan çocukların hayatlarına renk katıyoruz. Unutulmaya yüz tutan, geleneksel sanatlardan tiyatroya, müzikten halk danslarına kadar bir çok farklı branşta açtığı ücretsiz sanatsal kurslarla da ilçelerdeki vatandaşlara ulaşıyoruz.

BELTEK ve BELMEK kurslarımızda da vatandaşlarımız meslek ediniyor. Akçay, Akçakoca veya Kesikköprü’deki kamplarımızdan, başarılı öğrenciler, hiçbir ücret ödemeden yararlanıyor. Yaşlılar ve engelli vatandaşlarımız, tamamen ücretsiz tatil yapıyor. Büyükşehir’in bu hizmetiyle köylerde yaşayan, hayatında şehir dışına hiç çıkmamış veya daha önce hiç tatil yapmamış yaşlı, çocuk ve engelli vatandaşlarımız, tatil kamplarında güzel bir hafta yaşıyorlar.”

Gökçek, Eryaman Stadı inşaatını denetledi...

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Eryaman’da yapımı devam eden stadyum inşaatında incelemelerde bulundu.

Başkan Gökçek, Eryaman Stadı alanını, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Vedat Üçpınar ve Emlak İstimlak Daire Başkanı Osman Özbayrak ile birlikte gezerek, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Büyükşehir olarak Ankara’da spora ve sporcuya her zaman destek olduklarını belirten Başkan Gökçek, “22 bin seyirci kapasiteli Eryaman Stadı’nın yapımıyla, Ankara’ya dev bir tesis kazandıracağız” dedi.

Eryaman Stadı’nın UEFA standartlarına uygun olarak yapıldığını ifade eden Başkan Gökçek, “Başkent Ankara’ya ve Eryaman’a ayrı bir değer katacak Eryaman Stadı’nı önümüzdeki yılın sonbaharına yetiştirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.
22 BİN SEYİRCİ

KAPASİTELİ OLACAK

Büyükşehir Belediyesi’nin önemli projelerinden biri olan 22 bin seyirci kapasiteli Eryaman Stadı, 62 bin 255 metrekare arazi üzerine kurulu ve 41 bin metrekare kapalı inşaat alanına sahip olacak.

Mevcut peyzaj içinde bölgenin doğal eğimlerine uygun

olarak konumlandırılan stadyum, seyirciler, sporcular, basın ve VIP mensuplarına güvenli ve hızlı şekilde hareket etme imkânı sağlayacak şekilde planlandı.

Betonarme yapı yüksekliği 25 metre ve 4 kattan oluşan Eryaman Stadı’nda, zeminden ısıtma, havalandırma sistemleri, sulama sistemli hibrit çim sahası, localar, alışveriş merkezleri, restoranlar, ofisler, turnikeler, açık ve kapalı otoparklar, 1222 kişi kapasiteli VIP bölümü, 724 seyirci kapasiteli localar ve 48 kişilik basın tribünü bulunacak.

Stadın çelik çatı ve tribünlerine ilişkin ön üretim aşamalarına başlandı.

Soğuk havaların sporu; yürüyüş...

Soğuk kış aylarında daha çok sıcak ve daha güvenli olduğunu düşündüğümüz kapalı ortamlarda zaman geçirmeyi severiz. “Hasta olurum” endişesiyle evden dışarı çıkmayız. Bu durum da açık havada rahatlıkla yapabilecek aktivitelere kısıtlama getirirken, özellikle spordan da uzak durmamıza neden olur.

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Kaya, açık alanlarda spor yapan bir çok insanın havalar soğuyunca spor yapmayı ihmal ettiğini belirterek, vücut ısısını koruyacak gerekli tedbirler alınarak yapılan kış sporlarının sağlık için elzem olduğunu söyledi.

Kışın yapılan sporla salgılanan hormonlar nedeniyle vücudun daha zinde ve sağlıklı kalacağına dikkat çeken Prof. Dr. Kaya, kış aylarında herkesin yapabileceği en iyi sporun da “yürüyüş” olduğunu kaydetti. Sağlıklı ve kaliteli yaşam için yürüyüşün, vazgeçilmez bir aktivite olduğunu ifade eden Prof. Dr. Kaya, hareketlilik üzerine yaratılmış insan vücudunun sağlıklı ve zinde olması için mutlaka hareket ettirilmesi

gerektiğini vurguladı. Prof. Kaya, yürüyüşün insan sağlığına sayısız faydası olacağını belirterek, yürüyüş sporu hakkındaki sorularımıza şu yanıtları verdi.

Soğuk havalarda hangi spor

tercih edilmelidir?

Kayak gibi kış sporlarının dışında kışın yapılabilecek en güzel spor, yürüyüştür. Herkesin kolayca yapabileceği, pratik, masrafsız, her yerde yapılabilecek spordur.

Yürüyüş nasıl yapılmalıdır?

Öncelikle yürüyüşün bütün bir yıla yayılan düzenli, planlı ve programlı yapılması gerekir. Haftada 3 gün olacak şekilde kişinin, vücut direncine bağlı olarak en az 2 ile 5 kilometre arasında tempolu yürüyüş yapması gerekir. Yaşam biçimi haline getirilen ve aksatılmadan gerçekleştirilen yürüyüş sporun, bedeni zinde tutmasının yanında, tansiyon, kalp, şeker gibi kronik hastalıklar, kolesterol ve obezite gibi birçok hastalığın da ontrol altına alınmasına katkı sağlar.

Soğuk havalarda yürüyüş

yaparken ne tür önlemler

alınmalı?

Soğuk havalarda, yürüyüş yaparken, güneşli ve ısının en yüksek olduğu saatler seçilmelidir. Ilık ve sıcak içeceklerle vücut ısısı ve sıvı kaybı ayarlanmalı, teri dışa veren giysiler giyinmelidir. Güneş parlak ise güneş gözlüğü, cilt, yüz, el ve dudaklar için nemlendirici kremler sürülmelidir. Solunum yolları hastalıklarına karşı ağız ve burun sarılmalıdır.

Yürüyüş sporunun faydaları

nelerdir?

İnsan hayatında yürüyüşün fizyolojik faydası yanında psikolojik olarak da bir çoy faydası vardır. Spor yapan insanlar, salgılanan hormonlar sayesinde üzerindeki negatif enerjiyi atarak, daha mutlu ve kendilerine güvenli olurlar. Yürüyüş; beynin daha iyi beslenmesini sağlar ve beyin fonksiyonlarını geliştirir, kas ve iskelet sistemini güçlü - kuvvetli kılar. Yürüyüşle kalp ve damar sistemi güçlenir, kalbi besleyen koronerleri genişletir, kalp krizini önler. Damar sertliği yürüyüşle önlenebilir. Kolestrol oranları ayarlanarak, damar civarında birikimler önlenir. Depo yağların kullanımını artırarak, kilo almayı önler. Akciğerlerde kullanım sahasını artırır. Alveollerin açılmasını, rahat soluk alıp vermeyi sağlar. Gözlerde, kulaklarda, cilt ve burunda, tat almada fonksiyonlarda artış sağlanır.

Sindirimi kolaylaştırır. Hipertansiyon, şeker hastalığı ve kalp rahatsızlığında olumlu sonuçlar sağlar.Büyükşehir’den, otistik çocuklara desteğe devam...

Büyükşehir Belediyesi, İncek'te 3 villa ve arsasını 30 yıllığına kullanım hakkı verdiği Otizm Vakfı'na desteğe, elektrik, su ve doğalgaz giderlerini karşılayarak devam ediyor. Vakıf'ta uygulanan özel eğitim programıyla, otizmli çocuklara öz bakım ve yaşam becerisi kazandırılıyor.

Otistik çocukların sosyal yaşama entegrasyonunu sağlamak amacıyla Büyükşehir Belediyesi'nin Otizm Vakfı ile başlattığı ortak proje kapsamında, İncek’te 17 Mart 2014’te açılışı yapılan tam donanımlı Otizm Vakfı İncek Yaşam Merkezi, Ankara’da yaşayan, özel eğitim ve ilgi isteyen otistik çocuklar için çok önemli bir hizmeti yerine getiriyor.

Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı yetkilileri yaptıkları açıklamada, Büyükşehir Belediyesi’nin projeyle ilgili katkılarını şöyle açıkladılar: “Büyükşehir Belediyesi, İncek’te 8 dönümlük arsasını, üzerindeki 3 villayla birlikte 30 yıllığına Otizm Vakfı İncek Yaşam Merkezi’ne tahsis etmişti. Merkez'in tefrişini de yapan Büyükşehir Belediyesi, halen elektrik, su ve doğalgaz giderlerini de karşılıyor; ayrıca binanın bazı fiziksel ihtiyaçları ve çevre düzenlemeleri konusunda da destek sağlayarak, bu

hassas proje ortaklığının gereklerini yerine getiriyor”

Otizm Vakfı Başkan Yardımcısı Cengizhan Soneren, Büyükşehir Belediyesi'nin arsa ve bina tahsisi ile tefrişinin ardından eğitime başlayan Otizm Vakfı İncek Yaşam Merkezi’nde ilk aşamada çocuklara öz bakım ve yaşam becerisi kazandıracak bir eğitim programı uyguladıklarını söyledi. Soneren, “Eğitim faaliyetimizin hedefi, çocukların yeteneklerini tanıyarak öz güven kazanmaları ve toplumsal yaşama entegrasyonu” dedi.


HER ÇOCUĞA

BİR EĞİTİMCİ...

Soneren, otistik çocukların, karşılaştıkları ses, davranış ve çeşitli etkiler karşısında çok farklı tepkiler gösterdiklerini, bu

nedenle bir arada eğitim görmelerinin mümkün olmadığını belirterek, otizmli her çocuğun, özel bir uzman öğretmen eşliğinde ve seviyesine uygun özel eğitime tabi tutulduğunu bildirdi.

Özel olarak hazırlanan eğitim programı kapsamında eğlence ve eğitimin zaman zaman bütünleştiği sosyal aktivitelere katılan çocuklara yeni beceriler kazandırıldığını ifade eden Cengizhan Soneren, “(OTİZM, Ahşaba Yeniden Can Veriyor) temasıyla kurduğumuz ahşap atölyesinde, çocuklarımız el becerilerini ve yaratıcılıklarını nasıl geliştirdiklerini, ortaya koydukları eserlerle gösterdiler” dedi.

Merkezde birebir eğitim yöntemiyle eğitilen çocuklar, sosyal aktivite programlarında da hem eğleniyor, hem de özel yeteneklerini tanıyarak yeni beceriler kazanıyorlar.

Merkezde verilen hizmetin bedeli verilen programa uygun şekilde öğrencinin katılım süresi dikkate alınarak belirleniyor.

Hizmete girdiği günden itibaren, 3-7 yaş, 7-11 yaş ve 11 yaş üstündeki otizmli çocuklara tam ve yarı zamanlı olarak eğitim verilen Merkez'e halen 35 çocuk devam ediyor.


HASTALIĞIN

TANINMASINDA YAĞMUR

ADAM FİLMİNİN ETKİSİ…

İlk olarak 1943’te tanımlanan otizm, 3 yaşın altındaki çocuklarda ortaya çıkan, iletişim ve sosyal becerilerde bozuklukların ve yineleyici hareketlerin eşlik ettiği, ömür boyu süren bir gelişme bozukluğudur.

Otizmin görülme sıklığı, son çalışmalara göre yüzde 0,2 -0,5 arasındadır. Klasik otizm teşhisi konulmamakla birlikte, otistik bozukluk belirtilerinden bazılarını taşıyan bireyler de aynı kapsamda değerlendirildiğinde, bu sıklık yüzde 4’e yükseliyor. Otizm, erkek çocuklarda, kız çocuklarına göre 4-5 kat daha sık görülüyor. Otizmde, genetik altyapının

etkili olduğu üzerinde duruluyor. Bu hastalığın dünyada farkına varılmasında, 1988'de çevrilen ve 4 Oscar kazanan, Dustin Hoffman'ın otistik bir kişiyi canlandırdığı “Rainman” (Yağmur Adam) filmi çok etkili olmuştu.Turizm rehberleri ANKAPARK’ı gezdi

Ankara Turist Rehberleri Odası Başkan ve üyeleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile bir araya geldiler, ANKAPARK’ı gezdiler.

Ankara Turist Rehberleri Odası Başkanı Suat Tural ve beraberindeki lisanslı rehberler ilk olarak, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı sürdürülen ANKAPARK’a gittiler. Toplam 12 ilde turist rehberliği hizmeti veren Oda’ya kayıtlı 20 kişilik heyete ANKAPARK’ı gezdiren Etüd ve Proje Şube Müdürü Ahmet Nazım Akkaya, proje hakkında bilgi verdi. Dev temaparktaki bölümleri gezen ve yapımı tamamlanan oyuncaklara binen turizmciler, daha sonra Başkan Gökçek ile ANKAPARK’taki Koordinasyon Merkezi’nde bir araya geldiler.
REHBERLER: “PROJEYİ

ÇOK BEĞENDİK”

Projeyi çok beğendiklerini ve ANKAPARK’ın Başkent turizmine çok büyük katkı sağlayacağını söyleyen turizmcilere yapılanlar hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Gökçek, “ANKAPARK muhteşem oldu. Bütün dünyayı gezdim, Ankara’da yapılanın eşi yok” dedi.

ANKAPARK’a, şimdilik temapark işletmesini iyi bilen Çinliler ve Katarlılar’ın talip olduğunu kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“ANKAPARK’ta elektriği güneş panelleriyle, ısıtmayı sıcak suyla elde edeceğiz. Sulama imkanına da ayrı bir yöntem uygulayacağız. Dolayısıyla işletmeyi bedavaya getirmeye çalışıyoruz. Yanına Hayvanat Bahçesi yapacağız ve biz işleteceğiz. ANKAPARK’tan alacağımız parayı da hayvanat bahçesine kanalize edip çarkı döndürürsek, Ankara için bir kazanç olur.”

Atatürk Orman Çiftliği Kanunu hazırlanırken, kendilerinin isteği doğrultusunda, bu bölgede sanayi ve ticari yapılar ile konut yapılamaz maddesinin eklendiğini

anlatan Başkan Gökçek, şunları söyledi:

“Burasını yapmaya başladıktan sonra Danıştay bir karar verdi ve içerisindeki alışveriş yerlerini, lokanta ve büfeleri ticari alan saydı. Bunu aşmaya çalışıyoruz. Ayrıca biz burayı en fazla 10 yıllığına kiraya verebiliyoruz. Bunu da 29 yıla çıkarmak arzusundayız. Çünkü ciddi müşteri gelsin istiyoruz. Biz kısmet olursa büyük bir reklam kampanyası yapacağız. Çünkü nasıl doğarsa öyle gidiyor. Ölü doğarsa ölü, canlı doğarsa canlı gidiyor. Biz canlı doğmasını istiyoruz.”

Başkan Gökçek, Başkent turizmi adına yapılan diğer bazı çalışmalarından örnekler verirken; 14 ilçenin termal su kaynaklarının değerlendirilmesi, Hacı Bayram’da Tarih ve Kutsal Emanetler Müzesi ile İnanç Müzesi yapımı ve ücretsiz şehir turlarından kısaca bahsetti.

Rehberlerin, ANKAPARK gezisi için teşekkür ettiği Başkan Gökçek, konuklarıyla hatıra fotoğrafı çektirdi.İtfaiyecilerin, Beypazarı Teke Dağı’nda zorlu eğitimi

Büyükşehir Belediyesi Ankara İtfaiyesi uzmanları, Beypazarı Teke Dağı'nda düzenlenen ve ülkenin değişik illerinden gelen arama kurtarma ekiplerinin katıldığı eğitim kampında, diğer illerin itfaiyecilerini, ileri seviye kurtarma eğitimiyle zor koşullara hazırladı.

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, mesleki geliştirme eğitimleriyle personelinin kapasitesini artırırken, aynı zamanda tecrübe ve bilgi birikimlerini, diğer illerin itfaiye ekipleriyle de paylaşıyor.

Beypazarı ilçesinin Tekke Dağı'nda gerçekleştirilen eğitim kampına, Ankara İtfaiyesi’nin yanı sıra Sağlık Bakanlığı UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi), Bolu, Kırıkkale, Yozgat ve

Şanlıurfa itfaiyelerinin arama kurtarma ekipleri katıldı.

Başarılı bir arama ekibi elemanı olabilmek için büyük özveri sergileyen itfaiyeciler, Ankara Büyükşehir Belediyesi uzman eğiticileri nezaretinde Beypazarı'nda 5 günlük yoğun bir çalışma temposuyla, mesleki bilgi ve deneyimlerini güçlendirdi.


KURTARMA

UYGULAMALARI,

NEFES KESTİ

İnözü Vadisi’ndeki kayalıklarda yapılan “ileri seviye kurtarma tatbikatı” kapsamındaki “yüksek açı kurtarma” uygulamasında arama kurtarma ekipleri, komandoları aratmayan bir uygulama temposunda hareket kabiliyetlerini artırdı. Ekipler, yüksekten iniş, yatay geçiş, yüksek açı kurtarma, yatay geçiş kurtarma uygulamalarını, nefeslerin tutulduğu doğal kayalık ortamda başarıyla gerçekleştirdi. Program çerçevesinde arama kurtarma ekiplerine, muhtemel felaketlere en etkin biçimde müdahale yeteneği kazandırabilmek için hazırlanan senaryolarla, ölü ve yaralı taşıma yöntemleri de ayrıntılı biçimde öğretildi.

SEL BASKINLARINDA

KURTARMA YÖNTEMLERİ

Eğitim programında, arama kurtarma ekiplerinin yaptırdığı su üstü kurtarma tatbikatıyla, selde veya su birikintilerinde boğulma tehlikesi geçiren insanların kurtarılmasına yönelik uygulamalar gerçekleştirildi.

Beypazarı Karagöl’de gerçekleştirilen tatbikatla, suda boğulma tehlikesi geçirenlere cankurtaran simidi, halat atarak veya suya girerek mağdura ulaşıp kurtarma yöntemleri uygulandı. Trafik kazalarında ilk müdahaleyi başarıyla gerçekleştiren ve çok sayıda kazazedenin yaralı olarak hastaneye yetiştirilmesinde önemli pay sahibi olan Ankara İtfaiyesi uzmanları da arama kurtarma ekiplerine bu konuda eğitim verdi.Büyükşehir, evsizlerin cankurtaranı...

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’te dondurucu soğuklara karşı yaşam mücadelesi veren ve sokaklarda yaşamak zorunda kalan evsizlere, yıllardır sıcak bir yuva imkânı sağlıyor.

Gece hava sıcaklığının eksi 10’lara kadar düştüğü bugünlerde, sokakta yaşamlarını sürdürmek zorunda olan evsizlere, Büyükşehir Belediyesi, kış mevsimi boyunca Ulus’taki Barınma Evi'nde sıcak mekan tahsis ediyor. Bir otel konforunda barınma imkânı bulan evsizler, böylelikle dondurucu soğuklarda adeta hayata yeniden tutunuyor.

Belediye yetkilileri, vatandaşlar tarafından kendilerine yerleri bildirilen evsizleri bulundukları yerden alarak, Barınma Evi’ne yerleştiriyor. Çeşitli nedenlerden dolayı sokakta yaşamak zorunda kalan evsizlere, günde 3 öğün yemek veriliyor, sağlık kontrolleri yapılıp giyecek yardımında da bulunuluyor. Böylece evsizlerin dondurucu soğuğa karşı korunmalarına imkân sağlanıyor.


BAŞKAN GÖKÇEK:

“153 MAVİ MASA'YA

HABER VERİN”

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, sokakta yaşayan evsizlerin soğuktan donmamaları için Başkentlileri, “153 Mavi Masa” hattına ihbarda bulunmaya çağırdı.

Büyükşehir'in internet sitesinden de duyurulan konuyla ilgili olarak, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de Twitter'dan sık sık vatandaşları bu konuda duyarlı davranmaya ve ALO 153'e ihbarda bulunmaya çağırıyor.

EGO otobüslerinde yıpranmış koltuklar yenileniyor

EGO Genel Müdürü Balamir Gündoğdu, şehir içi ulaşımın en önemli araçlarından olan ve günde 750 bin kişinin yolculuk ettiği EGO otobüslerinde, ekonomik ömrünü tamamlamış koltukların yeni tip koltuklarla değiştirildiğini söyledi.

Koltukların yenilenmesi işleminin aşama aşama gerçekleştirileceğini belirten Genel Müdür Gündoğdu, ay sonuna kadar 125 otobüsün koltuklarının değiştirileceğini belirtti.

Her gün 750 bini aşkın vatandaşın kent içi ulaşımda EGO otobüslerini tercih ettiğini kaydeden Genel Müdür Gündoğdu, “Başkentlilerin ulaşımlarını güvenli ve konforlu şekilde yerine getirmeleri, birinci önceliğimizdir. Otobüslerimizde özellikle ekonomik ömrünü tamamlamış, hasar görmüş, kirlenmiş, yırtık ve kullanılamaz hale gelmiş koltukları yeniliyoruz, değiştiriyoruz” dedi.


“BALON KOLTUKLAR,

ERGONOMİK TİPLE

DEĞİŞTİRİLİYOR”

Koltuk yenileme çalışmaları kapsamında otobüs içlerinin de yeniden dizayn edildiğini ifade eden Gündoğdu, şunları söyledi:

“Araçlardaki balon tip diye tabir edilen eski koltukları tamamen kaldırıyoruz. Bunların yerine, ekonomik ömrü uzun, daha sağlam ve daha rahat olan ergonomik tip koltukları monte ediyoruz.”

5 milyona yakın Ankaralı’nın temiz bir şekilde kullandığı EGO otobüslerine bazı vandal ve sorumsuz yolcular tarafından zarar verildiğine dikkat çeken Genel Müdür Gündoğdu, şöyle dedi:

“Ne yazık ki kamu mallarına zarar vermeyi kendine iş edinmiş bazı yolcular var. Böyle kişiler koltuk kılıflarını bıçakla kesiyor, oturduğu koltuğu özellikle kırıyor veya başka türlü zarar vererek kullanılamaz hale getiriyor. Vandallık olarak tanımlanan bu tip olaylar, yıpranmanın dışında oturma gruplarının çok büyük zarar görmesine neden oluyor.”

Nallıhan’ı her yönüyle tanıtan kitap...

Araştırmacı Yazar Mesut Şener’in “Nallıhan” kitabı, ilçeyi her yönüyle tanıtıyor. Geçtiğimiz Haziran ayında çıkan ve 396 sayfadan oluşan kitapta, Osmanlı arşivinden günümüze ulaşan tapu ve vakıf kayıtlarına, Ankara Vilayeti Salnamelerindeki bilgilere, yerli ve yabancı yazarların yazılarına ve Kurtuluş Savaşı yıllarıyla ilgili bilgi ve belgelere yer veriliyor.

Kitapta, ekonomik, sosyal ve kültürel alanda Nallıhan incelenirken; eğitim, tarım ve nüfus sayımı sonuçlarıyla ilgili istatistiki verilere de yer veriliyor.

Halkbilim (folklor) konusunun da ayrıntılı olarak ele alındığı kitapla; son yıllarda giderek yok olan gelenek ve göreneklerin, olanaklar ölçüsünde gelecek kuşaklara aktarılmaya çalışılması

hedefleniyor. Kitapta, Nallıhan adının nereden geldiği, ilçede bulunan dünyaca ünlü Mutasavvıf, Halk Ozanı Yunus Emre’nin hocası Taptuk Emre'nin türbesi, Nallıhan'ın ünlü iğne oyaları, endemik türleri barındıran Nallıhan Kuş Cenneti Milli Parkı, adını ilçeye veren tarihi Kocahan, 600 yıllık ardıç ağaçlarıyla kaplı Hoşebe Dinlenme Alanı ve Uyuzsuyu Şelalesi ile ilgili ayrıntılı bilgiler veriliyor.

İlçeler

Jeopark’a ilgi devam ediyor

Ankara İnönü Anadolu Lisesi öğrencilerinden oluşan 30 kişilik bir grup, Kızılcahamam’da bulunan Jeopark alanlarını ziyaret etti.

Kış mevsiminde de ziyaretçilerine ayrı bir görsel şölen sunan Kızılcahamam’da, Ankara ve civar ilçelerden gelen ziyaretçi sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor.

Ankara İnönü Anadolu Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri, Kızılcahamam Belediyesi Avrupa Birliği ve Jeopark Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Ali İhsan Kayabaşıoğlu rehberliğinde; Abacı Peri Bacaları, Mahkemeağcin Yeraltı Jeositi ve Soğuksu Milli Parkı’nı ziyaret ettiler.
Gölbaşı’nda 70 personel, 30 araçla kar mücadelesi

Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, “70 personel ve 30 araçtan oluşan filomuz, her türlü kış şartlarına hazır” dedi.

Çalışmaların, kar yağdığı sürece devam edeceğini belirten Başkan Duruay, “Gölbaşı’nda, kar ve buzla mücadele ekiplerimiz ara vermeden

çalışmalarına devam ediyor. Merkezi ve kırsal alanlarda oluşturulan bekleme noktalarında hali hazırda bekleyen filolarımız, kar yağışıyla birlikte, anında müdahale edebildi. 8 tuz serici araç, 12 özel donanımlı kar küreme aracı, 5 greyder, 5 kürekli kamyon ve 24 saat 3 vardiya halinde çalışan 70 kişilik personelimiz gece boyunca karla mücadele etti. Yapılan çalışmalarımızla bu yıl da vatandaşlarımız, her mevsimi ayrı güzel Gölbaşımızda sorunsuz bir kış geçirecek. Ancak vatandaşlarımıza kış lastiksiz ve zincirsiz araçlarıyla kesinlikle yola çıkmamalarını yine hatırlatıyorum” dedi.


Başkan Akgül’den, moral ziyareti...

Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, Şahintepe Mahallesi’nde ikamet eden cam kemik hastalığı ve lenf kanseriyle mücadele eden 14 yaşındaki Alper Baştiryaki’ye moral ziyaretinde bulundu.

Alper ile birlikte zor bir süreç geçirdiklerini dile getiren Anne Arzu Kara, “Alper’in bu hastalığıyla birlikte, bizler de gerçekten zor bir süreç geçiriyoruz. Sizleri yanımızda görmek, bizlere gerçekten büyük bir moral oldu” dedi.

Başkan Akgül de “Alper’in moralinin iyi olması her şeyden önemli. Öncelikli olarak yapılabilecek neler varsa bunlara bakacağız. Bundan sonra sağlık ekibimiz, en azından hastaneye gitmeden, evde

yapılabilecek işlemlerle doğrudan ilgilenecek” diye konuştu.

Alper’in öğrencilik hayatında çok başarılı olduğunu ve hastalığı nedeniyle 2 yıldır evde eğitim aldığını dile getiren öğretmeni Burcu Akbulut ise “Siz benim bir mesajıma geri döndünüz. Bu bizim için son derece kıymetli; bizlere güç, kuvvet ve inanç veren bir durum oldu. Öğretmenlik sadece ders anlatmaktan ibaret değil. Bu çocuklar her şeyiyle bizlere emanet” şeklinde konuştu.

Çubuk’ta yol çalışmalarına devam...

Çubuk Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından gerçekleştirilen yol açma, asfalt yama ve tadilat çalışmaları devam ediyor. Çubuk Belediyesi Başkan Yardımcısı Hasan Hüseyin Karakuş, hem asfalt hem de kilit parkelerle bozulan yolları tamir etmeye çalıştıklarını belirterek, hava şartlarının elverdiği sürece de aralıksız devam edeceğini kaydetti.

Esenboğa Mahallesi’nde yeni imar yollarının açımının devam ettiğini dile getiren Karakuş, bazı bölgelerde süren altyapı çalışmalarından dolayı yollarda bozulmalar olduğunu bildirdi.

Başkan Yardımcısı Hasan Hüseyin Karakuş, “Yapılan çalışmaların hemen ardından ekiplerimiz tarafından asfalt yaması yapılıyor. Bu şekilde hem sürücüleri hem yayaları, çukurdan, kar ve yağmur suyu birikintisinden korumaya çalışıyoruz’’ dedi.


Beypazarı,

kış aylarında da rengarenk

Beypazarı, kış aylarında da rengarenk çiçeklerle donatılıyor, çevre düzenlemeleriyle ayrı bir güzelliğe kavuşturuluyor. Beypazarı Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerince yürütülen çiçeklendirme ve güzelleştirme çalışması

kapsamında; Hanlarönü Meydanı, şehir içerisindeki refüjler, kış şartlarına uygun mevsimlik çiçeklerle bezeniyor, ilçeye kış aylarında da rengarenk bir görünüm kazandırılıyor. Kaldırımlar ve cadde üzerinde bulunan saksılara da mevsimlik çiçekler dikiliyor.


Başkan Demirci’den İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne ziyaret

Evren Belediye Başkanı Abdulkadir Demirci, İstanbul Beşiktaş'ta meydana gelen çifte terör saldırısında şehit olan polisler ve sivil vatandaşlar için İlçe Emniyet Müdür Vekili Talip Eroğlu'na taziye ziyaretinde bulundu.

Emniyet Müdürü Eroğlu ile görüşen Başkan Demirci, başsağlığı dileğinde bulunarak, “Son olarak Kayseri’deki hain terör saldırısında şehit düşen kardeşlerimize ve tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Allah onların şefaatine bizleri de nail eylesin. Yaralı kardeşlerimize de acil şifalar diliyoruz. Açıkçası şunu çok iyi biliyoruz ki bu yapılanlar, ülkemizin birlik ve beraberliğine kast etmek içindir. Ülkemizin dört bir yanında hizmet veren çok değerli polis teşkilatımızın başı sağ olsun. Emniyet Müdürümüz ve ekibine kolaylıklar ve başarılar diliyorum” dedi.

Osmanlıspor, Galatasaray’ı elinden kaçırdı

UEFA Avrupa Ligi’nde son 32 takım arasına katılan ve Süper Lig’de başarılı mücadelesini sürdüren Osmanlıspor, Galatasaray karşısında 2-1 üstünlüğü yakalamasına karşın, maçtan 2-2 eşitlikle ayrılarak, rakibini elinden kaçırdı.

Bu sezon sergilediği üstün performansla dikkatleri üzerine çeken, hem Avrupa Ligi’nde hem de Süper Lig’de elde ettiği başarılı sonuçlarla gündem oluşturan Başkent ekibi, evinde ağırladığı Galatasaray karşısında henüz 3. dakikada kalesinde gol gördü. Golden sonra rakibi üzerinde büyük baskı kuran Osmanlıspor, Webo’nun attığı golle eşitliği sağladı ve soyunma odasına 1-1 eşitlikle girdi.

Zorlu hava ve saha koşulları nedeniyle her iki takımın da güçlük yaşadığı karşılaşmanın ikinci yarısında topa daha çok sahip olan, rakibine oranla daha baskılı bir futbol sergileyen Mor-Sarılılar, Webo’nun attığı kafa golüyle öne geçti.

Skorda öne geçen ev sahibi ekip, daha önceki maçlarda yaşadığı “üstünlüğünü koruyamama” özelliğini Galatasaray karşısında da gösterdi.

Rakiplerine karşı üstünlüğü sağladıktan sonra anlaşılmaz bir şekilde telaş içerisine giren ve skoru korumakta zorlanan Osmanlıspor, topa sahip olma, pas yüzdesi, korner, ofsayt, ceza alanına orta gibi oyun üstünlüğü olmasına rağmen kalesinde kolay gol görmeyi sürdürüyor.Osmanlıspor, 16. haftada 25 Aralık Pazar günü saat 13.30’da Çaykur Rizespor deplasmanında puan arayacak.

Yüklə 80,71 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə