Meclis başkanlikYüklə 23,09 Kb.
tarix12.01.2019
ölçüsü23,09 Kb.

28.03.2011

Mart Ayı Meclis Konuşması
Sayın Başkanım, geçmiş dönem başkanlarımız, Onur üyelerimiz, Meclisimizin çok değerli üyeleri, basınımızın kıymetli temsilcileri, sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Mart ayı meclis toplantımıza hoş geldiniz.
Değerli üyeler, Odamızda 1975-1981 yılları arasında meclis ve yönetim kurulu üyeliği yapmış olan Sayın Sabri Tanık vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan rahmet ve yakınlarına ve ailesine başsağlığı diliyoruz. Şimdi sizleri, merhumun anısına bir dakikalık saygı duruşuna davet ediyorum.

Ruhu şad olsun. Değerli üyeler, 18 Mart günü, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 96’inci yıldönümü ve şehitleri anma günü kutlanarak, 253 bin kahraman mehmetçiğimiz yurt genelinde düzenlenen törenlerle anılmıştır. Vatan uğruna canlarını feda eden şehitlerimize, başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bir kez daha minnet duygularımızı iletiyor, ruhları şad olsun diyerek sözlerime başlamak istiyorum.


Değerli üyeler, Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Hüseyin Vatansever, işlerinin yoğunluğundan dolayı yönetim kurulu sayman üyelik görevinden ayrılmış, yerine yapılan seçimler sonucunda Sayın Kamil Porsuk bu göreve atanmıştır. Kendilerini tebrik ediyor, yeni görevinde başarılar diliyoruz. Sayın Vatansever’e de teşekkür ediyoruz.
Odamız 27. Grup Kimya Sanayi Meslek Komitesi’nden Meclis Üyemiz ve Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Kenan Yavuz’un istifa etmesi nedeniyle yerine Meclis Üyeliğine 1. Yedek üye Sayın Cahit Doğan Yağcı, Yönetim Kurulu Üyeliği’ne de 1. Yedek Üye Sayın Yıldıray Yalınız getirilmiştir. Yavuz’a yapmış olduğu katkılar için teşekkür ediyor, Yağcı ve Yalınız’a yeni görevlerinde başarılar diliyoruz. Sayın Cahit Doğan Yağcı burada mı efendim. Hoş geldiniz.
Odamız 15. Grup Nakış ve Diğerleri Sanayi Meslek Komitesi’nden Meclis Üyemiz Sayın Atınç Abay’ın istifası nedeniyle yerine 1. Yedek Üye Sayın Osman Çelik getirilmiştir. Sayın Abay’a yapmış olduğu katkılardan dolayı teşekkür ediyor, Sayın Çelik’e yeni görevinde başarılar diliyoruz. Sayın Atınç Abay burada mı acaba? Yok.
Odamız 66.grup Kuyumculuk ve İmitasyon Ürünleri Sanayi Meslek Komitesi’nden Meclis Üyemiz Sayın Ümit Karakaş’ın istifası nedeniyle yerine 1.yedek üye Sayın Yalım Temizocak getirilmiştir. Sayın Temizocak hoş geldiniz. Sayın Karakaş’a yapmış olduğu katkılardan dolayı teşekkür ediyor, Sayın Temizocak’a yeni görevinde başarılar diliyoruz.
Meclis Üyemiz Sayın Ahmet Taşpınar’ın işyerindeki elim kaza neticesi hayatını kaybeden çalışanına rahmet diliyor, bu üzücü olaydan dolayı Sayın Taşpınar’a başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.
Meclis Üyemiz ve Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Eyüp Sevimli Menemen Deri Serbest Bölgesi (İDESBAŞ) Yönetim Kurulu Başkanlığı’na yeniden seçilmiştir. Kendilerini tebrik ediyor, başarıların devamını diliyoruz.
Meclis ve Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Kenan Yavuz  AK Partiden 2. Bölge milletvekili aday adayı olmuştur. Sayın Yavuz’a seçim sürecinde başarılar diliyor, seçim neticesinde kendisinin inşallah parlementoda önemli görevleri layıkıyla yapacağına olan inancımızı belirtmek istiyoruz.
Odamız Genel Sekreteri Sayın Mustafa Kalyoncu, KAL-DER Türkiye Kalite Derneği İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilmiştir. Kendisini tebrik ediyor ve çalışmalarında başarılar diliyoruz.
23 Mart Çarşamba günü açılışını yaptığımız şehrimizin ve ülkemizin en önemli fuarlarından olan MARBEL 2011-17. Doğaltaş ve mermer fuarının bölgemiz  ekonomisine katkıları önemli boyutlardadır.  Bu nedenle bu fuara katılan tüm sektör üyelerimizi kutluyor, fuarın giderek dünyada adından söz ettiren bir sektörel platform olmasından duyduğumuz memnuniyeti de ifade etmek istiyoruz.
Değerli Üyeler, Sayın Şinasi ERTAN Avrupa Veteranlar Atletizm şampiyonasında güle atmada altın madalya ve gümüş madalya kazanmıştır. Bizlere her konuda örnek olan Şinasi ağabeyi kutluyor, kendisine Allahtan sağlıklı nice ömürler diliyorum.
Değerli üyeler son olarak da Sanatçı İbrahim Tatlıses’e, uğradığı menfur saldırı sebebiyle geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.
Değerli meclis üyeleri, Libya’da yaşanan gelişmelerin sonucunda umarız ki, daha önce bu ülkede önemli kazanımlar elde etmiş olan ülkemiz müteahhitlik sektörü, sürecin sonunda Kuzey Irak’ta olduğu gibi ana yüklenici olmak durumundan taşeron firma durumuna düşmez. Bu konuda hem devletimize hem de iş dünyamıza önemli sorumluluklar düşmektedir. Zira Libya'da Türk müteahhitlik firmalarının şu anda devam eden işlerinin toplam bedelinin milyarlarca dolar olduğu ifade edilmektedir. Yeni iş kazanmanın her zaman mevcudu korumaktan daha zor olduğu hepimizin malumudur.
Mart ayı içerisinde Japonya’da yaşanan 9 şiddetindeki deprem ve sonrasında gelen tsunami felaketi sebebiyle yaşanan kayıplardan dolayı Japon milletinin acısına ortak olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Ülkemizde de, benzerlerini yaşadığımız deprem felaketleri sebebiyle Japon halkının acılarını yakinen hissetmekteyiz. Binlerce insanın yaşamını kaybettiği deprem ve ardından gelen tsunamiden Japonya’nın, felaketin büyüklüğüne rağmen, Türkiye’de daha önce olan depremlere nispeten, Türkiye’den daha az etkilenmiş olması hepimize bir ders niteliği taşımaktadır. Önceden tahmin edilip önlem alınamayacak büyüklükteki bir afette dahi neredeyse günlük hayatlarına devam eden kişileri televizyonlardan hep birlikte seyrettik. Yerinde alınan doğru önlemlerin bizim gibi, bir deprem ülkesi olarak Türkiye’ye örnek olması gerektiğini düşünüyorum.
Değerli üyeler,8 Mart’ta kutlanan Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle tüm bayanların, annelerimizin ve özellikle meclisimizin değerli hanım üyelerimizin “Kadınlar Günü’nü”  tekrar içtenlikle kutlamak istiyorum. Annelik gibi kutsal bir vazifeyi yerine getiren kadınlarımıza şükran borçlu olduğumuzu ifade etmek isterim.
Daha önce de birçok platformda vurguladığım gibi bir ülkenin gelişmişlik düzeyini anlamak için, o ülke kadınlarının gelişmişlik düzeyine bakmak yeterlidir. “bir ülkeyi geri bırakmak istiyorsanız o ülke kadınlarını geri bıraktırın” zira onların yetiştireceği kuşaklar da geri kalmış olacaktır.
Bakınız dünyada geri kalmış toplumlardaki kadınlar da geri bıraktırılmıştır. Halbuki eğitimde, ailede, çalışma ve iş hayatında kısacası toplum yaşamında eşit olmak kadınlarımızın en temel hakkıdır.
Bu nedenle Sayın Işın Yılmaz’ın önceki meclis toplantımızda da ifade ettiği ve sığınma evlerinde kalan kadınlarımız için başlatmış olduğu “bez bebek” kampanyasından ötürü tebriklerimi iletiyorum.
Ayrıca, Yönetim Kurulu üyemiz Sayın Berkay Eskinazi’yi de EBSO Vakfının gençlere eğitim bursu sağlamak gayesiyle LİYAKAD derneği  girişimiyle düzenlemiş olduğu “mevsim şık bahar” aktivitesinden dolayı  tüm eğitim gönüllüleri nezdinde ayrıca kutlamak istiyorum.
Değerli Üyeler, Bu dönem gerek TBMM’de ve gerekse gelecek dönem Odamız Meclisi ve Yönetim Kurulumuzda daha çok bayan üyeyi görmek istediğimiz temennisini paylaşmak isterim. Zira 4 bayan üyemizin meclisimize nezaket ve zerafet kattıkları gibi umarım önümüzdeki dönem  bayan milletvekili sayısının artmasıyla TBMM’de de hepimizin zaman zaman şikayet ettiği uslüp ve tartışma kültürüne nezaket ve zerafet katarlar.
Değerli meclis üyeleri, Aliağa - Menderes raylı sisteminin açılışı nedeniyle Ana Muhalefet Partisi Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte İzmir’e gelen Sayın Başbakanımızın açılış öncesi ESİAD davetlisi olarak Kaya Otel’de yaptığı konuşmada, geleceğe yönelik verdiği önemli mesajlardan özellikle Çandarlı Limanının 1 ay içerisinde ihale edilecek olması ve Çandarlı Lımanının dünyanın en önemli 10 limanından biri olacağı mesajını iletmesi, bunun bölgemiz ekonomisine önemli katkılar sağlayacağı haberini bizlere aktarmaktadır.
Daha sonra Sayın Başbakanımız ve Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı’nımızın birlikte açılışını yaptığı Aliağa-Menderes banliyö hattı, Türkiye’de bir yerel yönetimle-DDY gibi- bir kamu iktisadi kuruluşunun ortak çalışması olması sebebiyle örnek bir proje olmuştur. Bu projenin ilk öncüsü olan rahmetli Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Piriştina’yı da burada rahmet ve minnetle anıyor, bu projenin başlanıp bitirilmesini sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Aziz Kocaoğlu’na da bir kez daha teşekkürlerimizi iletmek istiyoruz.
Bu, Türkiye’de bir ilk olan “yerel yönetim - devlet” örnek iş birlikteliğini, inşallah Sayın Başbakanımızın sözlerinde yer alan, İzmir’in kentsel dönüşüm projesinde de yaşarız ve bu proje de kendilerinin “gelin İzmir’de kentsel dönüşümü beraberce hep birlikte gerçekleştirelim” sözleriyle hayat bulur.
Diğer yandan Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin ilimizi ziyareti esnasında katıldığım yemekteki yaptığı konuşmasında bahsettiği ve özellikle ülkemizin en önemli sorunlarından olan cari açık, yüksek işsizlik, gelir dağılımındaki bozulmaya çare olarak gösterdiği “üreten bir ekonomi” hedefine yürekten katılıyoruz. Yine aynı konuşmada, cepheleşen ve ayrışan toplum yapısını sosyal barışımız için en büyük tehlike olarak göstermesinin de bizlerin her zaman vurgu yaptığımız  toplumsal barış olgusu ile örtüştüğünü belirtmek isterim.
Değerli Üyeler, ayrıca Sayın Bahçeli’nin “şirketlerimiz küresel güç olduğu sürece ülkemiz de küresel güç olur” sözüne ben de bir ekleme yapmak istiyorum. Eski Başbakan ve Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman Demirel ‘in geçmişte başbakanlık döneminde “benim 10 tane KOÇ topluluğu gibi şirketlerim olsa ülkemin istihdam ve vergi gibi birçok sorunu hallolur” sözünü de burada hatırlatmak istiyorum.
Değerli üyeler, Sözlerime son verirken bir kez daha ilklerin şehri İzmir’de işbirliği şeklinde gerçekleştirilen bu 80 kilometrelik banliyö hattı yatırımının önemini hatırlatmak istiyor, emeği geçen herkesi canı gönülden kutluyor, bundan sonra da İzmir’in yeni yatırımlara doğru ilerlemesi yolunda desteklerin sürdürülmesini temenni ediyorum. Hepinize saygılar sunuyorum.


Yüklə 23,09 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə