Meslek seçİMİ, Önemi ve meslek seçİMİNİ etkileyen etmenlerYüklə 0,79 Mb.
səhifə1/35
tarix10.01.2022
ölçüsü0,79 Mb.
#109472
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   35

Meslek SeçimiMESLEK SEÇİMİ, ÖNEMİ VE MESLEK SEÇİMİNİ ETKİLEYEN ETMENLER

Fidan Korkut-Owen


Bu bölümde önce, meslek seçiminin önemi ve meslek seçimini etkileyen etmenler açıklanmıştır. Ardından, meslek seçimini daha sağlıklı yapabilmek için yararlı olabilecek bazı kariyer planlama yollarına, pratik bazı modellere ve bazı pratik önerilere yer verilmiştir.
Meslek seçiminin önemi
İnsanlığın ilk yıllarındaki yaşamın gereklilikleri şimdikinden çok farklıydı. Herkes yaşamak için gereken temel becerilere sahip olmak durumundaydı. Avlanmak, soğuktan ve güneşten korunmak için giyinmek ve bir barınak yapmak, topraktan yararlanmak, yemek için malzeme hazırlamak gibi etkinlikleri yapabilmek yaşamak için yeterliydi. Yeni nesillere bu becerileri öğretmek ana babalara düşüyordu. Ancak yaşam karmaşıklaştıkça iş bölümüne gerek duyulmaya başlandı. Bir bölgede yaşayan insanların bazıları ev yapma, bazıları ekmek hazırlama, diğer bir grup kıyafetleri dikme, bir kısmı gençleri eğitme gibi sorumluluklar almaya başladı. Böylece farklı alanlarda uzmanlaşma kavramı ortaya çıktı. Özellikle 20. yüzyılda yaşam daha da karmaşıklaşmaya başladı. Bilimde, teknolojide, tıpta, iletişimde, ulaşımda, sosyal yaşamda ve yaşamın diğer pek çok alanında gerçekleşen gelişmeler ve değişimler bir dizi yeni meslek alanları yarattı. Sadece 2000’li yıllarda bir dizi yeni meslek alanları oluştu ve halen oluşmaya devam ediyor. Bu da meslek seçmeyi daha ciddi bir karar haline geldi. Bu arada ev hanımları, yaşlılar, çocuklar, bazı engele sahip bireyler ya da işsizler gibi, herkes bir mesleğe ya da işe sahip olmayabilir. Bazı kişiler ise fazla eğitim gerektirmeyen işler yapabilirler. Bu kitap eğitim sistemi içinde kalanlara yönelik olduğu için eğitim aracılığı ile elde edilebilecek meslekler üzerinde daha fazla durulmaktadır.

Kataloq: uploads
uploads -> Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti adau-nun 80 illik yubileyinə həsr edilir adau-nun elmi ƏSƏRLƏRİ g əNCƏ 2009, №3
uploads -> Mühaziry riyazi mYntiqin elementlYri
uploads -> AZƏrbaycan respublikasi təHSİl naziRLİYİ azərbaycan döVLƏT İQTİsad universiteti magistratura məRKƏZİ
uploads -> AZƏrbaycan əraziSİNDƏ İBTİDAİ İcma quruluşU
uploads -> АзярбайжАН РЕСПУБЛИКАСЫ ТЯЩСИЛ НАЗИРЛИЙИ азярбайжан дювлят игтисад университети
uploads -> Mövzu Fənnin məqsədi və vəzifələri
uploads -> Marketinq fənni üzrə İŞÇİ TƏDRİs proqrami
uploads -> Asm-nin iqtisadiyyatı və idarə edilməsi
uploads -> Təqdimatların hazırlanması (Powerpoint, Word, Excel)

Yüklə 0,79 Mb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   35
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə