Mezuniyet töreni sunuş metni (Salon ışıkları söndürülür- kürsü aydınlatılır.)Yüklə 41,71 Kb.
tarix14.08.2018
ölçüsü41,71 Kb.
#70867

2015 ..... MEZUNİYET TÖRENİ SUNUŞ METNİ

(Salon ışıkları söndürülür- Kürsü aydınlatılır.)

Duymamak mümkün değilse de biraz erken gitmenin kederini” der şair şiirinde.Sanırız şu ana en yakışan söz budur.Gitmenin kederi ile yeni başlangıçların heyecanı birbirine karışıyor bu gece.Sayın veliler, değerli öğretmen arkadaşlarım ve sevgili öğrenciler,bugün burada ortak bir sevinci paylaşmak için toplanmış bulunuyoruz. 2015 mezunlarının diploma törenine hepiniz hoş geldiniz!

Değerli veliler, içinizde onların geleceği ile ilgili bir korku duymayın, bugüne kadar yaptıklarıyla bizim hep takdirimizi kazandılar. Hedefleri için zamanı ve olanakları çok iyi planladılar. Ortaya koydukları performansla gerek sizin gerekse biz öğretmenlerinin emeklerinin boşa gitmediğini hepimize ispatladılar. Onlarla gurur duyabilirsiniz ve biliyoruz ki bundan sonra da onların yaptıklarını birlikte onurla izleyeceğiz.

Evlatlarınızı yaşamlarının bir döneminde bizlere emanet ettiniz. Değerli öğretmen kadromuz olağanüstü bir çaba ile onları şekillendirdi eğitti, yarınlara hazırladı. Şimdi karşımızda özgüvenleri yüksek, insan ilişkilerinde başarılı, akademik bilgileri sağlam, öğrenmeye ve araştırmaya yatkın, sorumluluk üstlenen, sürdüren ve bunun mutluluğunu yaşayan gençler var.

Ve daha fazla bekletmeden bu değerli öğrencilerimizi huzurlarınıza davet ediyoruz.

Gururla anons ediyoruz: İşte 2015 ..... mezunları…Karşınızda ilk mezunlarımız…

1-MEZUNLARIN SALONA ALINMASI

Mezuniyet onlara çok yakışıyor bütün diğer güzellikler gibi…

Aşık Veysel’in güzeller güzeli bir dörtlüğü vardır sazıyla konuştuğu bir şiirinde:
Sen petek misali Veysel'de arı

İnleşir beraber yapardık balı

Ben bir insanoğlu sen bir dut dalı

Ben babamı sen ustanı unutma”
der sazına. İşin özü budur galiba.Gecenin vurgusu da sanırım vefa duygusu üzerine olmalı.Sevgili öğrenciler okulu hep beraber yuva yaptığımızı,ailelerinizi ve bizleri unutmayacağınızı, çoğu insanın kaybettiği vefa denilen meziyeti her zaman yaşatacağınızı biliyoruz.
Değerli veliler bugüne dek eğitim hayatında gösterdikleri başarıyı evlatlarınızın bundan sonraki yaşamlarında da sizlere tattıracağından hiç şüpheniz olmasın. Bugün burada onlara veda etmiyoruz. Onları tüm imkan ve yetkinliğimizle geleceğe hazırlayarak uğurlarken aramızda kurulmuş bağın nice yıllar sağlamlaşarak devam edeceğini biliyoruz.

Öğrencisiyle,öğretmeniyle,velisi ve idarecileri ile genç ..... ailesi, sizleri tüm dünyanın takdir ettiği düşünce adamı ve ulusunun kaderini değiştirmiş muhteşem bir lider olan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları için bir dakikalık saygı duruşuna ve ardından müzik öğretmenimiz ……………………. …………………… yönetiminde İstiklal Marşımızı söylemeye davet ediyorum.

2-SAYGI DURUŞU-İSTİKLAL MARŞI

Mezuniyet geceleri dört yıllık bir birikimin yeniden gözden geçirildiği,üzerinde düşünüldüğü ve şimdiden anılar arasına katılmış lise yaşanmışlıklarının paylaşıldığı,geleceğe eşik olan ve ışık tutan gecelerdir. Böyle bir gecenin gerçek sahipleri tabii ki öğrencilerdir.

Bu gece koca bir çınarın değil ama genç ve sağlıklı bir fidanın şu dört yıllık hikayesini anlatacağız sizlere. 2015 mezunları bizim ilk mezunlarımız… Bundan 4 yıl önce tohumu toprağa atılan, yıllar içinde yağmurlarla beslenen, rüzgarlara direnen ve köklerini gün geçtikçe daha derinlere ulaştıran genç bir fidan… Her yıl yeniden yaprak döktükçe kendini tazeleyecek olan bu çınarın ilk filizleri oldunuz dört sene önce.

Bugün burada size veda etmiyoruz. ...... sizin yuvanızdır ve daima öyle kalacaktır. Her zaman .....’ten mezun olmanın onurunu taşıyacağınızı biliyoruz. Dört sene önce fen liseli olmanın heyecanıyla geldiniz bu okula . Ardından ilk sınavlarına girdiğinizde sağ gösterip sol vurulduğunu anladınız fen liseli olunca. Sınavlarda az ter dökmediniz… Sıra taşıdınız, toprak yığdınız.Pansiyonun boş odalarında ve katlarında bir avuç kaldınız. Okulun her noktasında idareci ve öğrtmenlerinizle birlikte sizin de emeğiniz var. Üst sınıf da siz oldunuz alt sınıf da. Bayrak törenlerinde cılız bir sestiniz.Kırmızı tişörtlerinizle koridorlarda ürkek ve acemiydi adımlarınız.Her yıl biraz daha ......’li oldunuz sonra.Bugün bu okulun gerçek sahipleri olarak bakışlarınızda gurur ve ayrılmanın hüznü bir arada. Yuva yaptıgınız yerden kardeş yaptığınız arkadaşlarınızdan ayrılıyorsunuz. Ancak her bitiş yeni bir başlangıç…Yeni ve daha güçlü bir başlangıç unutmayın.
Şimdi konuşmasını yapmak üzere okul müdürümüz Sayın ........... ............ sahneye davet ediyorum.
3-OKUL MÜDÜRÜNÜN KONUŞMASI
Yaşamayı ciddiye alacaksın,

yani o derecede, öylesine ki,

mesela, kolların bağlı arkadan, sırtın duvarda,

yahut kocaman gözlüklerin,

beyaz gömleğinle bir laboratuarda

insanlar için ölebileceksin,

hem de yüzünü bile görmediğin insanlar için,

hem de hiç kimse seni buna zorlamamışken,

hem de en güzel en gerçek şeyin

yaşamak olduğunu bildiğin halde.
Anlata anlata bitiremeyeceğiniz dört yıl…Yaşamayı ciddiye aldınız elbette.Doya doya yaşayarak da,eğlenmeyi unutmayarak da, günlerinize mizah katarak da…
Belki sahnenin görünen kısmında sadece siz ve biz varız ama bu perdenin arkasında sizi bu günlere hazırlayan sıcacık bir ekip daha var. Kuşkusuz bu ekip aileleriniz…

Karanlıkta göremediğiniz ancak sizleri gözlerinde bir damla yaş eşliğinde kıvançla izlediğinden emin olduğunuz aileleriniz… Değerli velilerimiz sizlerin bu akşamki duyguları hepimizden çok farklı biliyoruz. Dünyaya geldiği andan itibaren üzerine titrediğiniz, emek verdiğiniz, özenle ve zorluklarla zaman zaman kaygı duyarak yetiştirdiğiniz gözbebekleriniz çocuklarınızı yaşam mücadelesinin içine, başarılı olacaklarını umut ederek uğurlamanın vakti geldi. Damarlarında akan kanın deli yanı zaman zaman canınızı sıktı belki. Onları ellerinde diplomalarla görmeniz kolay olmadı. Siz değerli velilerimiz bu kepi takmayı, bu cüppeyi giymeyi en az onlar kadar hak ediyorsunuz.Bütün 2015 mezunu öğrencilerimizin ailelerine desteğiniz, sabrınız ve onlara verdiğiniz güven için sonsuz teşekkürler. Bundan sonraki adımlarında da yanlarında olacağınıza eminiz.Varlığınız onların en büyük servetidir.
Siz değerli velilerimiz adına konuşma yapmak üzere Sayın ............ ..........’ı sahneye davet ediyoruz.

4-VELİLER ADINA KONUŞMA-

Öğrencilerimizin deyişiyle; okulumuzun gülen yüzü, güzel yüzü,derse geç kalınan sabahlarda ya da ders aralarında koşulan odanın tatlı serti, ders sonlarında ve teneffüslerde duduğumuz mikrofonik ses, törenlerde madalya ve belgelerle başarılarınızın en yakın tanığı vs. vs. … Ama en önemlisi birçoğunuz için kötü geçen sınavlardan sonra ailenizden once koştuğunuz bir sıcak omuz, sorunlarınızı sabırla dinleyen bir dost, uyarılarını dikkate aldığınız bir samimi yürek… Siz onu çok sevdiniz ama o size daha cok… Mikrofonu bir kez daha eline almak ve size son konuşmasını yapmak üzere baş müdür yardımcımız Sayın ......... .......... ............’yü sahneye davet ediyorum… Buyrun Sayın Hocam…
5-BAŞ MÜDÜR YARDIMCISININ KONUŞMASI

..........’te pek çok şey öğrenmenizi istedik. Mesela,

Matematiğin, bir düşünce biçimi ve bütün kapıları açan bir anahtar olduğunu

Fiziğin içinde yaşadığımız ve bizi kapsayan her yerde olup biten karmaşık olayları açıkladığını, bilim ve düşünce dünyasının gündemini belirlediğini

Kimyanın dünyaya daha farklı ve zengin bir bilinçle bakabilmeyi sağladığını

Coğrafyanın yer kürenin dilinden anlamayı kolaylaştırdığını

Biyolojinin yaşamın ta kendisi olduğunu

Edebiyatın bir ders değil bir estetik bakış olduğunu…

Ve diğer tüm derslerinizde dünyayı ve insanı anlamayı öğrendiniz.

Öğretmenleriniz bu dört yıl içinde size yalnızca akademik bilgileri değil hayatı da öğretmeye çalıştı. Biz sizin;

sabırlı olmayı

güler yüzlü durmayı

kaliteli yaşamayı

özgüveni

ilkelerine bağlı kalmanın asaletini

iş ve eğlence zamanını birbirinden ayırabilmeyi

dürüstlüğü ve muziplik denen cevherle efendiliği harmanlamayı;

insanlığın ve cana yakınlığın her sorunu çözdüğünü

sükûnetin, sabrın karşılığının mutlaka alındığını

öğrenmenizi istedik.

Değerli öğretmen arkadaşlarımla birlikte hayata karşı duruşunuza, karakterinize, yüreğinize de dokunmaya çalıştık.Umarız bir parça katkımız olmuştur hepinize.
Şimdi tüm öğretmenlerimiz adına duygularını paylaşmak üzere Kimya Öğretmenimiz Sayın ............ ..............’yı sahneye davet ediyoruz.Buyrun Sayın Hocam…
6-ÖĞRETMENLER ADINA KONUŞMA…


Neler mi söyler anılar –anılar neler mi söyler? Hayat anı biriktirmekten ibarettir bir bakıma.Yıllar sonra geriye dönüp baktığımızda mutlu gülümsemeleri hüzünle hatırladığımız bir fotoğraf albümüdür hayat.Ve o albümün en özel sayfalarını ilk gençliğe adım attığımız, pek çok yeni duyguyla tanıştığımız, biraz uçuk kaçık deli dolu lise yılları oluşturur.
Şimdi “Bir Liseli Silüeti” adlı şiiri seslendirmek ve hepiniz adına konuşmak üzere sevgili öğrencimiz ............ ................... sahneye davet ediyoruz.
7-BİR LİSELİ SİLÜETİ……ŞİİR- ÖĞRENCİ KONUŞMASI
Siz 2015 mezunları ilk kayıt gününüzden bugüne hep okulumuza layık olmaya çalıştınız.Ve şimdi gururla taşıdığınız bayrak ve flamayı 2016 mezunlarına devretme zamanı…Bayrak ve flamamızı teslim etmek üzere öğrencimiz ............. ............... ve ............. .............. sahneye davet ediyoruz.Teslim alacak arkadaşlarımız 11. sınıf öğrencilerinden ....................... ve ……………………
8-BAYRAK FLAMA DEVİR TESLİM

Hayat hayaller ve hedefler bütünüdür yüzümüzdeki tebessüme ve içimizdeki heyecanlara sebep olan... Büyük hayallerle ve küçük başarı farklarıyla adım attığınız lise döneminde başlıca hedeflerinizden biri de akademik başarı oldu. Kimi zaman sabahladığınız kimi zaman birbirinizi çalıştırdığınız derslerle, omuz omuza hazırlandığınız sınavlarla sorumluluk bilincinizi sergilediniz bir anlamda.

Ancak üç arkadaşınız vardı ki bu bilinci bir parça daha üst düzeye taşıyıp lise yıllarını zirvede tamamlayarak gururunuz oldular. ............ ................. Fen Lisesinin bu ilk mezuniyetinde ilk üç dereceyi elde eden arkadaşlarımızı anans ediyor ve kendilerini sahneye çağırıyorum:

Okul üçüncümüz …………….. sınıfından ………………… ………………………..

Okul ikincimiz …………….. sınıfından …………………. …………………….

VE işte ilk mezunlarımızın zirvesindeki isim: 2014-2015 öğretim yılı sonunda dört yıllık istikrarlı çalışmasıyla okulu birincilikle bitiren öğrencimiz: Alkışlarınızla ............ ............…

Okul müdürümüzü ve müdür yardımcılarımızı başarılı arkadaşlarımıza ödüllerini vermek üzere sahneye davet ediyoruz.

Okul Müdürümüz
Mdr. Baş Yrd.mız

Mdr. Yrd.mız

Mdr. Yrd.mız

Üç arkadaşımızı tekrar kutluyor ve ............. ..............’ı yaş kütüğüne adını ölümsüzleştirmek için künye çakmaya ve ardından konuşmasını yapmaya davet ediyoruz.
9-OKUL BİRİNCİSİNİN KONUŞMASI- KÜTÜĞE KÜNYE ÇAKMA SERAMONİSİ
Dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz AYTMATOV’un Selvi Boylum Al Yazmalım adlı romanında herkesi derinden etkileyen bir söz vardır: 'Sevgi, emektir'  Şöyle bir düşününce emekle sevginin en güzel örneği anne -baba -çocuk arasındaki ilişkide gösterir kendini. Sevinç, hüzün, heyecan, gurur gibi pek çok duyguyu bir arada yaşadığımız bu özel gecede duygularımıza ses veren bir hikayede sıra.Sayın veliler anılarınıza kısa bir bakışa ne dersiniz?Gelin evlatlarımızla yaşadığımız bu 18 yıllık serüveni hep beraber hatırlayalım:

10-SUNU- BU SENİN HİKAYEN (Işıklar kapatılır-Projeksiyona sunum yansır)

Öğretmenlik bir yetenek, bir hoşgörü işi. Kendini devamlı yenileme işi, kendini ve dersini öğrenciye sevdirme işi, öğrenciyi yüzünden tanıma işi, öğrencilerin yeteneğini keşfetme işi... Sizleri tüm imkan ve yetkinlikleri ile geleceğe hazırlayarak uğurlarken aramızda kurulmuş bağın nice on yıllarda sağlamlaşarak devam edeceğini biliyoruz… Sizi sevdiklerini çok iyi bildiğiniz öğretmenlerinizin mezuniyetiniz için hazırladığı küçük sürprizde sıra sevgili öğrenciler. Bakalım beğenecek misiniz. Bizden size…
11-VİDEO- ÖĞRETMEN kayıt
Evet .............’in her biri birbirinden değerli güzel öğrencileri unutmayınız ki, ............ sizin yuvanızdır ve daima öyle kalacaktır.

Önümüzdeki yıl sizleri okulda sıkça göreceğimizi ve öğretmenlerinizin ısmarladığı meşhur öğretmenler odası çayları eşliğinde bahçedeki tahta masalarda anıları paylaşıp güleşeceğimizi, sınıflarımıza aniden dalıp bizlere hoş sürprizler yaratacağınızı, alt sınıfların hayranlıkla, özenerek izlediği Türkiye’nin en iyi üniversitelerini kazanmış ve YGS,LYS stresinden uzak mutlu gençler olacağınızı biliyoruz .

Ve şimdi .............. mezunu olarak anı belgelerini almak üzere sınıfları sahneye davet ediyoruz.
12-BELGELERİN VERİLMESİ
12 A:

Belgelerini vermek üzere Sayın ………………… …………………….. sahneye davet ediyoruz.
12 B:

Belgelerini vermek üzere Sayın …………………. ……………….. sahneye davet ediyoruz.
12 C:
Belgelerini vermek üzere Sayın ………………… …………………… sahneye davet ediyoruz.
12 D:

Belgelerini vermek üzere Sayın …………………… ………………… sahneye davet ediyoruz.

Evet anı belgelerini aldınız sevgili öğrenciler. Şimdi o muhteşem ana geldi sıra. Kepleri fırlatmak üzere hepinizi sahne önünde davet ediyorum.


13- ÖĞRETMEN KARANFIL VE ÖĞRENCI KEP ATMA

Sevgili öğretmen arkadaşlarım öğrencilerimizle vedalaşmak üzere sizleri de sahneye davet ediyorum.Lütfen buyrun: (Ellerinde karanfiller…)
Evet arkadaşlar tüm iyi dileklerimizle sevgili öğrencilerimize seslenelim mi: Yolunuz açık olsun çocuklar! (Karanfiller atılır)
Soruları yanıtlanmış aldanışlar adına

yanıtları belirsiz alışkanlıklar adına

yazlar ve kışlar, elvedalar adına

bir daha bir daha kavuşmalar adına

anıları taşıyan her şey adına”
2015 mezunları hazır mıyız yarınlara?

Hayata hazır mıyız 2015 mezunları?

Ayrılıklara, yeni başlangıçlara hazır mıyız?

Yepyeni dostluklara; yepyeni kışlara, baharlara,yazlara hazır mıyız?

Kanatlanmaya hazır mıyız?

Zorluklarla mücadeleye hazır mıyız?

Düşündüğü gibi davranan, inandığı gibi yaşayan, içten, huzurlu, fark yaratan insanlar olmaya hazır mıyız?

Özgür ve adaletli bir dünya kuracak yetişkinler olmaya hazır mıyız?

Evrensel insani değerleri benimsemiş meslek insanları olmaya hazır mıyız?Aydın sorumluluğu ile ülkemiz için çalışmaya hazır mıyız?
Öyleyse hep beraber kepleri fırlatmak üzere 10..9..8..7..6..5..4..3..2..1 ve kepler havaya!

KEP ATMA- 10.YIL MARŞI EŞLiĞiNDE
MÜZİK
KAPANIŞ
Kataloq: 2017

Yüklə 41,71 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə