Microsoft Word 1 Bilgisayara Giris Windows docxYüklə 0,52 Mb.
səhifə1/14
tarix28.10.2017
ölçüsü0,52 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14


GÖLE HALK EĞİTİM MERKEZİ


BİLGİSAYARA GİRİŞ
  1. BİLGİSAYARIN TANIMI ve TEMEL ÖZELLİKLERİ

Bilgisayar, kullanıcıdan aldığı bir bilgiyi (veriyi), üzerinde gerekli aritmetik ve mantıksal işlemler yaparak sonucu kullanıcıya en hızlı biçimde veren ve gerektiğinde kullanılmak üzere saklayabilen elektronik bir cihazdır.


Bilgi : Herhangi bir konu hakkındaki her türlü anlamlı veriye denir.
Orijinal ismi Computer olan bu cihaz için dilimizde Bilgisayar ismini ilk defa 1969 yılında Prof.Dr. Aydın Köksal kullanmıştır.
1-) Bilgisayar elektronik bir cihazdır. Her ne kadar mekanik parçaları da olsa, çoğunlukla elektronik kartlardan ve devrelerden meydana gelmiştir.

2-) Bilgisayar aritmetik (sayısal) işlemleri yapar. Yani toplama, çıkarma, çarpma, bölme, üs alma v.b. işlemlerini gerçekleştirir. Karşılaştırma işlemleri; büyük veya küçük olanı bulma gibi işlemleri de yapabilir. Örneğin 3 Boyutlu bir oyun sırasında bilgisayar milyonlarca matematiksel hesaplama yapar.

2-) Bilgisayar verileri saklayabilir, depolayabilir. Kütüphaneler dolusu bilgiyi saklayabilir.

3-) Bilgisayara yüklenmiş, bir programı çalıştırıp, gerekli işlemleri yapıp, sonuçları saklayabilir.
  1. BİLGİSAYAR ÇEŞİTLERİ

Bilgisayarlar ilk çıktığı yıllarda genellikle masa üstünde kullanılsalar da, günümüzde gelişen teknolojiye paralel olarak farklı tip ve şekillerde bilgisayar çeşitleri üretilmektedir. Yaptıkları iş aynı olmakla beraber, kullanım ve işlem kolaylığı açısından çeşitli tipteki bilgisayarlar kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir.1-) Masa üstü (Desktop) Bilgisayarlar

Bilgisayar teknolojisinin geliştiği ve yaygınlaştığı zamanlarda sık kullanılmış bilgisayar çeşididir. Kullanım rahatlığı diğer tipteki bilgisayarlara göre daha iyidir. Yüksek performans gösterecek şekilde donatılabilir. Sonradan yapılacak eklemelere ve genişletmelere imkan verir. Donanım olarak güncellenmesi kolaydır. Evlerde, ofislerde ve bürolarda kullanılmaktadır. Günümüzde mobil (taşınabilir) teknolojilerin gelişmesi sonucu masaüstü bilgisayar kullanımı ve satışı ilk zamanlara göre oldukça azalmıştır. Oyun tutkunları için masaüstü bilgisayarlar, yüksek performanslarından dolayı hala vazgeçilmez bilgisayar çeşididir.2-) Dizüstü (Laptop) Bilgisayarlar

Defter (Notebook) bilgisayar, dizüstü (laptop) bilgisayar gibi çeşitli isimler verilen bu bilgisayar türü, günümüzde çeşitli kampanyalarla fiyatları oldukça makul seviyelere inmiştir. Dizüstü bilgisayarlar birçok yerde kullanılmaktadır. Özellikle taşınabilir (mobil) olması sonucu, seyahat eden kullanıcılar tarafından sıkça tercih edilmektedir. Dizüstü bilgisayarı olan kullanıcı için her yer ofis ve büro gibidir. Özgürce çalışabilir. Şarjlı pilleri sayesinde, elektrik olmadan da 2,5 saat ile 10 saat arasında çalışabilirler.

Kablosuz Internet ağlarına, WI-FI servislerine, Bluetooth cihazlarına bağlanabilirler. Fiyatları masaüstü bilgisayar fiyatlarına inmiştir. Genişletme ve güncelleme konusunda kısıtlı seçeneklere sahiptir. Güncelleme yapılacak bir dizüstü bilgisayarın ; RAM, Mikroişlemci, Sabit disk, kablosuz ağ kartı, DVD-ROM gibi aygıtlarının haricinde diğer bileşenlerinin güncellenmesi zordur.

Standart Dizüstü Bilgisayar Dokunmatik Ekranlı, Dizüstü Bilgisayar
Dizüstü bilgisayarların dokunmatik ve döner ekrana sahip türleri de günümüzde sıklıkla bulunmaktadır. Dizüstü bilgisayar olarak kullanılabildiği gibi katlanıp dönebilen ekranı sayesinde, ekran üzerine özel bir kalemle yazılan her şeyi giriş verisi olarak kullanabilir. Ekranı özel olduğu için hem görüntü verebilir, hem de ekrana dokunularak veri girilebilir. Windows XP ile kullanılanları, Windows XP’ nin özel bir sürümü olan tablet sürümünü (Tablet Edition) kullanır. Windows Vista ve Windows 7, dokunmatik giriş aygıtlarını desteklediği için bu işletim sistemleri ile direk olarak kullanılabilir.

3-) Netbook Bilgisayarlar
Internet’in, kablosuz iletişimin ve mobil uygulamaların (Internet Bankacılığı, vergi ödemeleri, SGK işlemleri, E- Devlet işlemleri v.b) gelişmesi sonucu ortaya çıkmış, sadece ofis ve Internet işlemleri için kullanılabilen küçük dizüstü bilgisayarlara NETBOOK adı verilmiştir. Bu bilgisayarlarda optik disk sürücü (DVD-ROM v.b) bulunmamaktadır. Boyutları 7…10,1 inch arasında değiştiği ve ağırlıkları 1 Kg civarında olduğu için sık seyahat eden ve bilgisayar kullanan kişiler tarafından sıkça tercih edilmektedirler. İlk çıktıkları zaman, oldukça ses getirmiş ve bir çok kullanıcı tarafından ikinci bir bilgisayar olarak tercih edilmiştir.


Netbook Bilgisayar


Bu bilgisayarlar, ilk çıktıkları zaman mini dizüstü bilgisayar olarak adlandırıldı fakat sonraları, sektör ve kullanıcıların isimlendirmesi ile Netbook adını aldı. Pil ömürleri oldukça iyi bir süre giden (4..10 saat) bu bilgisayarlar, performans isteyen uygulamalar için uygun değildir. Basit ofis uygulamaları, Internet’e bağlanma,

e-posta okuma-gönderme, çevrimiçi (online) iletişim kurma v.b. işlemler için daha uygundur.4-) Tablet Bilgisayarlar

Tablet bilgisayarlar, NETBOOK bilgisayarlardan sonra çıkmış ve bilgisayar dünyasını alt üst etmiş, taşınabilir bilgisayarlardır. İlk olarak APPLE firması tarafından piyasaya sürülen IPAD modeli ile tanınmış, daha sonra diğer bilgisayar üreticileri tarafından da benimsenip üretilmiş dokunmatik ekranlı küçük el bilgisayarlarıdır. Dizüstü bilgisayarların Tablet türleri olsa da bu bilgisayarlar dizüstü bilgisayarlardan farklıdır. Bu bilgisayarlar sadece dokunmatik ekrandan oluşmuştur. Klavyesi, optik disk sürücüsü bulunmamaktadır. Yazılımla üretilmiş dokunmatik bir klavye kullanılmaktadır.Apple firmasının Tablet Bilgisayarı IPAD Samsung firmasının Tablet Bilgisayarı Galaxy PAD
Apple’in geliştirdiği işletim sistemi, Microsoft’un geliştirdiği Windows 7 ve Google’ ın geliştirdiği Android işletim sistemi bu bilgisayarlarda sık olarak kullanılmaktadır. Bir çoğunda 3G, GSM özelliği de bulunmakta ve bu sayede GSM şebekeleri ile hem sesli ve görüntülü iletişim hem de Internet erişimi sağlamaktadır.  1. Yüklə 0,52 Mb.

    Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə