MiLLİ EĞİTİm bakanliğI’NAYüklə 17,28 Kb.
tarix07.04.2018
ölçüsü17,28 Kb.

GÖREVİ : Öğretmen
ÜNVANI :
ADI VE SOYADI :
BABA ADI :
DOĞUM YERİ VE TARİHİ : ………. …./…/….

EMEKLİ SİCİL NO :
T.C.KİMLİK NO :
ÖZÜ : Atanma talebi

…………….. MÜDÜRLÜĞÜNE

(Milli Eğitim Bakanlığına gönderilmek üzere)

İlgi: a) 12.01.1983 tarih ve 17926 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Devlet Memurlarının

Şikâyet ve Müracaatları Hakkında Yönetmelik.
Öğretmenlerin 2015 Yılı Yaz Tatili, Aile Birliği, Sağlık, Can Güvenliği Mazeretleri ve Engellilik Durumu ile Diğer Nedenlere Bağlı Yer Değiştirme Duyurusunun “BAŞVURU VE TERCİHLER” bölümünde yer alan; “Tercihler 1-İller arasında: Öğretmenler, özürlerinin bulunduğu ildeki eğitim kurumları arasından en çok 40 (kırk) tercihte bulunabilir. Bu kapsamda başvuracak öğretmenler, tercihleri dışında 41 inci seçenek olarak il genelinde boş kalan eğitim kurumlarından birine kura ile atanmak isteyip istemediklerini ayrıca belirtebilecektir. Ancak 40 eğitim kurumu tercihi tamamlanmadan 41 inci seçenek işaretlenmeyecektir. Bu kapsamda 40'tan az tercih yapanlar ile tercih dışı atanmak istemeyen öğretmenlerin sadece tercihleri dikkate alınacaktır. Hizmet puanı yetersizliği sebebiyle özür durumundan yer değiştirmeleri yapılamayan öğretmenler, istemeleri halinde aylıksız izin kullanabilecektir.” açıklamalarına istinaden hiçbir tercihime atanamama korkusu ile … adet okul tercihinde bulunarak 41. maddeyi de işaretledim.
Tercihlerimin hiç birine atanamayarak 41. maddeyi işaretlediğimden atama işlemleri sonucunda Milli Eğitim Bakanlığının …/08/2015 tarih ve ….. sayılı atama kararnamesi ile İl-İlçe İlkokuluna/Ortaokuluna/Lisesine atandım ve bu okulda …./09/2015 tarihinde göreve başladım.
Bu yerleştirme işlemlerinde Öğretmenlerin 2015 Yılı Yaz Tatili, Aile Birliği, Sağlık, Can Güvenliği Mazeretleri ve Engellilik Durumu ile Diğer Nedenlere Bağlı Yer Değiştirme Duyurusunun “BAŞVURU VE TERCİHLER” bölümünde yer alan; “Tercihler 1-İller arasında” maddesi ile öğretmenleri 41. madde tercihine zorlamış 41. maddeyi işaretlemeyenleri hiçbir şekilde özrünün bulunduğu il ve ilçeye atamamıştır.
Akabinde MEB; kamuoyu baskısı ile;

Bilindiği gibi “Öğretmenlerin 2015 Yılı Yaz Tatili, Aile Birliği, Sağlık, Can Güvenliği Mazeretleri ve Engellilik Durumu ile Diğer Nedenlere Bağlı Yer Değiştirme” işlemleri 28.08.2015 günü sonuçlandırılmıştır.


Ancak, “tercih dışında atanmak istiyorum/istemiyorum” seçeneğini işaretlemeyen veya “istemiyorum” seçeneğini işaretleyip ataması bu nedenle gerçekleştirilemeyen öğretmenler, 01.09.2015 günü saat 24.00’a kadar MEBBİS üzerinden elektronik ortamda ilçe emrine atanmak “istiyorum/istemiyorum” seçeneklerinden birini işaretleyerek tercihte bulunacaklardır.
Bunlardan “istiyorum” seçeneğini işaretleyenlerin atamaları, birinci aşama (11-17 Ağustos 2015) başvurusunda tercih ettikleri ilçe emrine yapılacaktır.
Önemle duyurulur. İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü” duyurusunda bulunarak 41. maddeyi işaretlemeyenlerinde ek bir başvurusunu alarak bu öğretmenlerin ilçe milli eğitim müdürlükleri emrine atanmalarını sağlamıştır. Yani bir önceki duyuruda 41. maddeyi işaretlemedin şimdi işaretle, senide ilçe milli eğitim müdürlüğüne atayayım demiştir. Bu durumda devlete güvenerek 41. maddeyi iaşretleyenler işaretlemedikleri halde istemedikleri okullara atanmışlardır. Tarafımdan daha düşük puanlı öğretmenlerde merkeze atanmışlardır.

Kısacası; Milli Eğitim Bakanlığı 20-26 Ağustos 2015 tarihleri arasında başvuru aldığı "Öğretmenlerin 2015 Yılı Yaz Tatili, Aile Birliği, Sağlık, Can Güvenliği Mazeretleri ve Engellilik Durumu ile Diğer Nedenlere Bağlı Yer Değiştirme" işlemleri 28 Ağustos'ta sonuçlandırmış.

Ülkenin seçim atmosferine girmesi nedeniyle de 41. tercihini yani "tercih dışında atanmak istiyorum/istemiyorum" seçeneğini "istiyorum" şeklinde işaretleyerek her hangi bir tercihine yerleşemeyenler, İl/İlçe milli eğitim müdürlükleri emrine atandı. Bu gruptaki öğretmenler ne olursa olsun özrümün bulunduğu İle/İlçeye gitmem gerek diyenlerdi.

41. tercihini yani "tercih dışında atanmak istiyorum/istemiyorum" seçeneğini "istemiyorum" şeklinde işaretleyerek her hangi bir tercihine yerleşemeyenler ise, İl/İlçe milli eğitim müdürlükleri emrine atanmadı. Bu gruptaki öğretmenler ya tercihime giderim yada hiç bir yere gitmem, yani "Ya iyi okul olsun ya da olmasın" mantığıyla hareket ederek gelecek dönemde şansını tekrar denemek isteyenlerdi.

Milli Eğitim Bakanlığı yine seçimleri düşünerek "tercih dışında atanmak istiyorum/istemiyorum" seçeneğini işaretlemeyen veya "istemiyorum" seçeneğini işaretleyip ataması bu nedenle gerçekleştirilemeyen öğretmenlere, 01.09.2015 günü saat 24.00'a kadar MEBBİS üzerinden elektronik ortamda ilçe emrine atanmak "istiyorum/istemiyorum" seçeneklerinden birini işaretleyerek tercihte bulunma ve hiç bir okula atanmadan özrünün olduğu İl/İlçe emrine yer değiştirme hakkı vermiş "istiyorum" seçeneğini işaretleyenlerin atamalarını, birinci aşama (11-17 Ağustos 2015) başvurusunda tercih ettikleri İl/İlçe emrine yapılacağını açıklamıştır.

Bu uygulama çifte standart bir uygulama olarak 41. maddeyi işaretleyenleri mağdur etmiştir.

Bu durumda bakanlıga güvenerek 41. maddeyi işaretleyen tarafım yüksek puanla köy okuluna atanırken 41. maddeyi işaretlemeyen ilçe milli eğitim müdürlüğüne atanmıştır.

Bu nedenle tarafım da tercih etmediğim okula atandığından sonradan hak verilen öğretmenler gibi ilçe milli eğitim müdürlüğü kadrosuna atanarak boş bulunan kadrolara tüm ilçedeki özür durumundan gelen öğretmenlerle birlikte tercihlerin alınarak tercih ve puan üstünlüğüne göre atamamın yapılması hususunu ilgi (c) deki Yönetmeliğin 12. maddesinde yer alanMüracaatlar hakkında karar verme yetkisi, kurumların çalışma usul ve esasla­rını belirleyen kanun, tüzük ve yönetmelikler ile müracaat konusunu çözümlemeye yetkili kılınan mercilere aittir.Müracaatı kabul eden ancak sorunu çözümleme yetkisi bulunmayan amirler bunları sil­sile yolu ile birinci fıkrada belirtilen mercilere 3 gün içinde intikal ettirilir.” hükmü gereği çözümlemeye yetkili olan Milli Eğitim Bakanlığına İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Makamına iletilmesi hususlarında gereğini arz ederim. ../10/2015

Adres: İbrahim Kaplankaya……………….

Merkez/Osmaniye

Yüklə 17,28 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə