Motorlu taşit vergiSİ İÇİn son güN 31 ocakYüklə 85,75 Kb.
tarix30.07.2018
ölçüsü85,75 Kb.

MOTORLU TAŞIT VERGİSİ İÇİN SON GÜN 31 OCAK

Her yıl Ocak ve Temmuz aylarında iki eşit taksit ile ödenebilen Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV) 2013 yılına ilişkin birinci taksitinin ödeme süresi, 31 Ocak Perşembe günü akşamı sona erecek.

Araç sahipleri, araçlarının yaşına ve motor hacmine göre bu yıl 56 lira ile 18 bin 803 lira arasında değişen tutarlarda vergi ödeyecekler.

Motorlu taşıtlar vergisi mükellefleri, 2013 yılı motorlu taşıtlar vergisi birinci taksitini aşağıda yer alan ödeme yöntemlerini kullanarak yapabilirler;

• Kredi kartı ile Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının internet sayfasında (www.gib.gov.tr) yer alan İnternet Vergi Dairesi/Sık Kullanılanlar/Motorlu Taşıtlar Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme bölümüne giriş yapılarak,

• Anlaşmalı bankaların internet bankacılığını kullanarak veya doğrudan bankalara başvurarak,

• Motorlu taşıtlar vergisi yönünden mükellefiyet kaydının bulunduğu Vergi Dairesi Müdürlüğüne veya motorlu taşıtlar vergisini tahsile yetkili diğer Vergi Dairesi Müdürlüklerine başvurarak.

ORTADOĞU’NUN EN BÜYÜK ATIKSU ARITMA TESİSİ ANKARA’DA

Ankara’da her gün ortalama 1 milyon metreküp pissu arıtılarak, çevresel etkiye çok büyük bir katkı sağlanırken, aynı zamanda arıtılan bu sular da tarım alanlarında kullanılarak ekonomiye artı bir değer katılıyor.

Başkent’te küçük çaplı bölgesel arıtma tesislerinin yanı sıra Ortadoğu’nun en büyük arıtma tesisi Tatlar Atıksu Arıtma Tesisi hizmet veriyor. Bu tesisle birlikte diğer ilçelerdeki arıtma tesisleri, her gün toplam 1 milyon metreküp pissuyu temizleyerek bir yandan akarsuların, nehirlerin kirlenmesini önlerken bir yandan da arıtılmış su bölgedeki tarım alanlarında kullanılacak düzeye getirerek ekonomiye ayrı bir katkı sağlıyor.

Başkent’teki bölgesel arıtma tesislerinin dışında Ortadoğu’nun en büyük pissu arıtma tesisi olan ve arıtma sonucunda çıkan biyogazdan üretilen elektrikle ihtiyacının yüzde 80’ini karşılayan Tatlar Atıksu Arıtma Tesislerini tanıyalım:

Ankara’nın 40 kilometre uzağında Sincan İlçesi Tatlar Köyü yakınında, 182 hektar alan üzerinde Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan tesis, 1997 yılından bu yana Başkent’e hizmet verirken, günde ortalama 750 bin metreküp de atıksu arıtımı gerçekleştiriliyor.

Merkezi Atıksu Arıtma Tesisi’nin Ortadoğu’nun en büyük ve modern tesisi olduğunu belirten ASKİ yetkilileri, tesiste Başkentin kanalizasyon sularının yanı sıra yağmur suları ile endüstri atıklarının da arıtımının gerçekleştirildiğini söylediler. Kirli sudan arıtma sonucunda; arıtılmış su, biyogaz ve çamur şeklinde üç ayrı yan ürün elde edildiği bilgisini veren yetkililer, arıtılmış suyun yeniden kullanımının sağlandığını dile getirdiler.

ASKİ yetkilileri, tesise taşınan atıksuların modern teknolojilerle arıtılması sonucu ortaya çıkan bazı ürünlerin ise çevreye zarar vermeden bertaraf edildiğini kaydettiler. Yetkililer, “Arıtma sonucunda temiz hale getirilmiş su Ankara Çayı’na aktarılırken, çökertme sonucu ortaya çıkan çamur da havasız ortamda çürütülerek biyogaz elde ediliyor. Biyogaz da elektrik enerjisine çevrilince, enerji ihtiyacının karşılandığı çevre dostu tesiste tam bir geri dönüşüm uygulanmış oluyor” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin oldukça değerli ve yaşamsal öneme sahip kaynaklardan biri olan suyu, tek bir damlasını bile ziyan etmeden değerlendiriliyor olmasının Türkiye’ye örnek teşkil ettiğini kaydeden yetkililer, ASKİ Genel Müdürlüğü’nün Başkent’in içme ve kullanım amaçlı kaliteli su ihtiyacını karşılarken, kanalizasyon ve yağmur sularını da arıtıp bertaraf ederek çevreye yararlı hale getirdiğini vurguladılar.

ATIK SULARDAN

ELEKTRİK ENERJİSİNE...

Tesiste arıtımı gerçekleştirilen yağmur ve kanalizasyon sularından yan ürün olarak ortaya çıkan çürütülmüş çamurun enerjiye dönüştürüldüğünü ifade eden yetkililer, şunları söylediler: “Tesiste işleme sonucunda ortaya çıkan çamurdan, günde ortalama 30 bin metreküp biyogaz üretiliyor. Arıtma tesisinin elektrik ihtiyacının yüzde 80’i de bu biyogaz enerjisinden karşılanıyor. Gelişmiş Avrupa ülkelerinde çamurdan ortalama yüzde 30 oranında enerji geri dönüşümü sağlanırken, Ankara’da bu oranın yüzde 80 olması tesisin ne kadar başarılı işletildiğinin de önemli bir göstergesidir.”

Yetkililer, ASKİ Genel Müdürlüğü’ne bağlı BELKA AŞ tarafından işletilen tesislerde üretilen biyogazın hem ısınma hem de her biri 1.6 MW gücünde iki adet jeneratörle elektrik enerjisine dönüştürülmesi amacıyla kullanıldığını sözlerine eklediler.

ARITILAN SU ÇAYA

HAYAT VERİYOR.

Arıtma Tesisinin hizmete girmeden önce Ankara’nın atıksularının doğrudan Ankara çayına boşaltıldığını hatırlatan yetkililer, “Şehrin ortasından geçen Ankara Çayı, şehrin tüm kanalizasyonunu taşıyan açık kanal durumundaydı. Arıtma tesisinin devreye girmesiyle arıtılan sudan birinci ve ikinci kalitede su elde edilmeye başlandı. Modern teknoloji ile arıtılıp temiz hale getirilen su ise Ankara Çayı’na verilerek, çay suyunun kalitesinin de artması sağlandı” diye konuştular.

GÜNDE 765 BİN

METREKÜP ATIKSU

ARITILIYOR

Başkent’in konutlardan ve endüstriden kaynaklanan atıksularının tümünün arıtımının yapılabildiğini kaydeden yetkililer, kanalizasyon sisteminde yağmur suyundan ayrı toplanan atıksuların, tesise cazibe vasıtasıyla ulaştırıldığını kaydettiler.

Yetkililer, Ankara Atıksu Arıtma Tesisi’nin Orta Doğu’nun en Büyük Avrupa’nın ise sayılı tesislerinden olma özelliğine sahip olduğunu vurgulayarak, “Tesisin arıtım kapasitesi, kuru havalarda günde 765 bin metre küp, yağışlı havalarda 1 milyon 530 bin metreküptür. Merkezi Atıksu Arıtma Tesisi’nin ka-pasitesi Ankara’nın gelecekteki genişlemesi dikkate alınarak, 2025 yılına kadar aşama aşama büyütülerek, kuru havalarda 1 milyon 380 bin metreküp, yağışlı havalarda 2 milyon 750 bin metreküp atıksuyu işleyebilecek hale getirilecek” dediler.

TESİSTE ARITIM

AŞAMALARI

Başkent’in atıksuları, yağmur kanallarından farklı, ayrık kanal sistemiyle toplanarak, tesise taşınıyor. Gelen atıksu kaba ve ince ızgaralar ile kum tutuculardan oluşan ön arıtma ünitesinden geçtikten sonra, yüzen ve askıdaki katı maddeleri bertaraf etmek için ön çökeltme tanklarına alınıyor. Daha sonra aktif çamur esasına dayalı biyolojik arıtımın yapıldığı havalandırma tanklarına alınan atıksuyun organik kirlendiricilerinden arındırılması sağlanıyor. Son olarak, biyolojik olarak arıtılmış olan su, son çökeltme tanklarına sevk edilerek aktif çamurdan ayrıştırılıp temizlenmiş olarak Ankara Çayı’na veriliyor.

BÜYÜKŞEHİR’DEN GÖRME ENGELLİLERE ÖMÜR BOYU EĞİTİM DESTEĞİ

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Beşevler ANKARAY İstasyonu’ndaki “Görme Engelliler Eğitim Teknoloji Merkezi” görme engellilere bir ömür boyu karşılıksız eğitim desteği veriyor.

Sadece Başkent’te değil Türkiye’nin pek çok bölgesinde yaşayan görme engelli vatandaşların yararlandığı Merkez’in üye sayısı 5 bin 477’ye ulaştı. Ankara içindeki üyelerin bizzat geldiği Eğitim Teknoloji Merkezi’ne, kent dışındaki üyeler telefon ya da internet yoluyla ulaşabiliyor.

Görme Engelliler Eğitim Teknoloji Merkezi yetkilileri, ilköğretim çağında Merkez’e üye olan görme engelli çocukların üniversitelerden mezun olana kadar hatta daha sonrasında da ömür boyu izlendiğini, her türlü teknolojik desteğin verildiğini kaydettiler.

Merkezde görme engellilerin sesli program sayesinde bilgisayar kullanmaları sağlanıyor. Getirdikleri sözel ve yazılı her türlü döküman, kendi alfabeleri olan Braille Alfabesi’ne çevriliyor. Kitaplar ilk aşamasında bilgisayarda taranıp, uygun formata getirilerek, talepleri doğrultusunda ister Braille isterse de mp3 formatında kullanımlarına sunuluyor. Çıktılar eğer talep edilirse sadece kargo ücreti karşılığında Türkiye’nin her yerindeki üyelere gönderilebiliyor.

“DOSTLUKLAR

KURUYOR, MUTLU

OLUYORUZ”

Gazi Üniversitesi Görme Engelliler Öğretmenliği’nde okuyan Gülten Ateş ile Ahmet Yıldırım, merkezi şöyle anlatıyor: “Bizim iyi birer meslek sahibi olmamız için bilgisayarı kullanmamız çok önem taşıyor. Derslerimiz müsait olduğunda burada buluşuyoruz. Yeni dostluklar kurduk. Merkez’den evimize huzur ve mutlulukla dönüyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e minnettarız. Çalışanların hakkını ödeyemeyiz. Burada hem ders çalışıyor, araştırma yapıyor, ödev çıktılarını alıyoruz. Hem de Abolone ve Satranç oynuyoruz.”

Haftanın 7 gününde de sabah 7 ile akşam 17.00 saatleri arasında açık olan Merkez’de üyeler internet, ekran okuma ve Türkçe sentezleyici programlarının bulunduğu bilgisayarlar, kitaplar, kaset ve cd’ler ile çay ve su gibi içeceklerden ücretsiz olarak faydalanıyor.

Başkent’te bulunan 2 görme engelliler okulundan da belli zamanlarda öğrenciler servislerle alınarak merkeze getiriliyor ve öğretmenleri gözetiminde ödevlerini yapmaları sağlanıyor.

Bize ulaşmak için/ 0312 222 94 01-02 / engellilercafe@gmail.comİTFAİYE UYARDI: YANGIN MERDİVENLERİNİ DEPO OLARAK KULLANMAYIN

Yangın merdivenlerinin depo gibi kullanılmaması” konusunda Ankaralıları uyaran Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Ceyhun Tonguç Karakuş, yangınların önlenmesinde itfaiye, halk ve kurumların sorumluluk bilincinde olması gerektiğini söyledi.

Ankara İtfaiyesi’nin her düzey ve her türdeki yangına en etkin biçimde müdahale edecek kapasiteye sahip olduğunu vurgulayan Karakuş, binalardaki dahili söndürme ve tahliye sistemlerinin yangının en az zararla atlatılmasında çok daha etken olduğunu söyledi. Karakuş, “Binalarımızdaki dahili söndürme sistemlerinin çalışır durumda olduğuna son derece dikkat etmeliyiz. Yangın merdivenleri ile tüm katlardaki yangın kaçış yolları ve yangın çıkışları, işlevsel ve kullanıma hazır tutulmalıdır. Yangın merdivenleri asla bir depo gibi kullanılmamalı. Yangın merdiveninin kapısı içeriden açılır vaziyette ve her an kullanıma hazır halde bulundurulmalıdır” dedi.

İtfaiye Dairesi Başkanı Ceyhun Tonguç Karakuş, şöyle devam etti: “Yangın merdivenleri amacının dışında depo, çay ocağı veya başka işler için kullanılıyor. Çıkış kapıları özellikle dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı kilitli tutuluyor. Böylece bir yangın anında kullanılacak mevcut sistem yok ediliyor. Olay sırasında ne kadar eğitimli ve deneyimli olursanız olun, bir duman ve alevin içinde kaldığınız zaman, buradan sağ kurtulmanız çok zor. Türkiye’deki ölümlü yangınların büyük bir bölümünü karbonmonoksit zehirlenmeleri oluşturuyor. O yüzden binalarda yangın merdiveni ve yangın kaçış yolları mutlaka bulunmalı ve amacına uygun şekilde hazır konumda tutulmalıdır. ”

YANGIN ÖNLEMLERİ BELKİ BİR KEZ İŞİMİZE YARAR

Hiçbir kişi ve kurumun yangın riskini asla unutma lüksüne sahip olmadığını belirten Ceyhun Tonguç Karakuş, muhtemel bir yangının en az hasarla atlatılması için mutlaka uyulması gereken konulara şu sözlerle açıklık getirdi:

“Yangın insanın yaşamı boyunca ya hiç karşılaşmadığı ya da bir kere karşılaştığı bir olaydır. Binalar, Yangından Korunma Yönetmeliği’ne uygun projelendirilmeli ve inşa edilmeli. Bina tipine, kullanım amacına, yüksekliğine ve alanına bağlı olarak; yangın söndürme tüpleri, yangın dolapları, yangın ihbar ve algılama sistemleri, merdiven havalandırma ve basınçlandırma sistemleri, acil aydınlatma ve acil yönlendirme levhaları, tahliye çıkış yolları, duman tahliye sistemleri, otomatik söndürme sistemleri, yıldırımlık gibi yangın önlemleri alınmalıdır.

Büyük metropollerde, özellikle kalabalık alışveriş merkezleri, büyük binalar ve sitelerde otomatik yangın söndürme sistemleri kurulmakta işlevsel nitelikte tahliye sistemleri yapılmaktadır.”

Ceyhun Tonguç Karakuş çok önemli bir konunun da çevre düzenlemesi olduğunu vurgulayarak, itfaiye araçlarının yangın söndürme ve kurtarma faaliyetleri sırasında rahat ve kolay bir şekilde hareket edebilmelerinin şart olduğunu kaydetti.

DOĞAL BİR KÜLTÜREL MİRAS MOZAİK

Kaya kütlelerinin sularla dansı, taşlarda canlanan yaşam çizgileri, sert bir mermerin narin kıvrımı, çakılların renk cümbüşü, küçük cam parçacıklarının göze çarpan ışıltısı… İnsanlıkla yaşıt kentlerde, çağların ruhunu yansıtan muhteşem eserler ve bunların en hayranlık verenlerinden mozaik…

Anadolu’nun insanoğluna çok eski zamanlardan, antik çağlardan bugüne bıraktığı doğal bir miras olarak kabul edilen mozaik, hem dekorasyon hem dış mekan hem de sanatsal panolarla içinde bulunduğu her ortama fark katıyor.

El sanatları arasında değeri her geçen yıl artan bu eşsiz sanat dalı, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesindeki BELMEK’lerde de özel bir yere sahip. İç ve dış mekanlar, zeminler, bir ayna, bir masa ya da bir panoya yansıtılabilen mozaik sanatını öğrenmek, yaşatmak, gelecek nesillere aktarmak için 3 bölgede açılan kurslara, 84 üye devam ediyor.

Haftanın iki günü 5’er saat süren kurslarda “dökme cam, mermer, doğal taşlar, seramik” gibi malzemeler ile hem klasik hem de çağdaş tekniklerle mozaik sanatının en güzel örnekleri ortaya çıkarılıyor. Renklerin tanımı ile başlayan kursta “Taşların içeriği, nasıl temin edilebileceği, yerleştirme teknikleri, vernikleme” gibi konularda ayrıntılı bilgi verilerek, kursiyerin talepleri ve yeteneği doğrultusunda uygulamalar yapılıyor.

“YOĞUN EMEK, DİKKAT

VE BİLGİ GEREKTİRİYOR”

Mozaik kursuna ilişkin bilgi veren BELMEK usta öğreticilerinden Burcu Sarı, “Taşlarla her şey yapılabilir; tablo, bardak altlığı, kalemlik, masa üzeri süsü… Tamamen kişinin yeteneği ve azmine bağlı. Eğer sabrınız varsa el becerisi ve kişisel zevkinizi de katarak son derece özel tasarımlar, sanat eserleri ortaya çıkarabilirsiniz. Yalnız, yoğun emek, dikkat, bilgi ve yetkinlik gerektiriyor” diye konuştu.

BELMEK kurslarını 6 yıldır takip eden Nevin Erkut, ahşap boyama ve örgü branşlarının ardından mozaik ile tanıştığını belirterek, “Daha sakinim, güzel işler çıkardıkça mutlu oluyorum. Öğreticilerimiz çok donanımlı. Mozaik sabır isteyen bir iş ama tarihi bir eserle uğraşıyor hissi de veriyor” diyerek düşüncelerini dile getirirken, 2.5 yıldır Türkiye’de yaşayan Ukraynalı Alla Ünal ise şunları söyledi: “Ev hanımıyım, İncek’te oturuyorum ve gazeteden bu kursun olduğunu öğrendim. Çok merak ettim. Haftada bir gün Kızılay’a gelerek mozaik kursuna devam ediyorum. Masa üzeri yapıyorum. Huzur veriyor, zamanımı kaliteli bir uğraşla geçiriyorum.”

HİPERTANSİYON

NEDİR?

Tüm dünyada çok sık görülen Yüksek Tansiyon (Hipertansion) hastalığı her geçen gün sağlığımızı tehdit etmeye devam ediyor. Hiper Tansiyon ülkemizde yapılan araştırmalarda her üç kişiden birinde, 60 yaş üzerindeki kişilerde ise yüzde 60-70 gibi büyük oranda görülmektedir.

Yüksek tansiyonu olan her 100 kişiden 40’ının rahatsızlığını bilerek tedavi olduğunu ifade eden, Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Beyhan Eryonucu, yaşamımızı tehdit eden Hipertansiyon hastalığı hakkındaki sorularımıza şu yanıtları verdi:

q Tansiyon nedir?

Damarlar içerisinde dolaşan kanın damar duvarında yapmış olduğu gerilime tansiyon denir. Kalbin her vuruşunda büyük tansiyon ve küçük tansiyon oluşur. Toplumlardaki tansiyon değerleri cinsiyet, yaş, ırk, diyet alışkanlıkları, boy, kilo gibi faktörlerle kişiden kişiye değişiklikler göstermekle birlikte normal kabul edildiği sınırlar vardır. 140/90 mm Hg değerine eşit veya yüksek olan ölçüme yüksek tansiyon (hipertansiyon) denir. Ancak bu değerin uygun bir ölçüm sonrası ve en az iki kez gözlenmesi gerekir. Tansiyon ölçümü, uygun şartlarda yapılmazsa yanıltıcı ve yanlış sonuçlar verebilir.

q Yüksek tansiyonun ne gibi

etkileri vardır?

Yüksek tansiyon vücutta başta kalp, beyin ve böbrek organlarının yapısına ve işlevlerine zarar veren bir hastalıktır. Kalp damar hastalıklarına, beyinde kanama sonucunda felce, görme kayıplarına, vücuttaki damar yapılarının bozulması sonucu ölüme kadar ilerleyebilen durumlara neden olabilir.

q Tansiyon doğru şekilde nasıl ölçülür?

Ölçüm cihazı arızalı olmamalı, kilo ve kol uzunluğunuza göre uygun boyutlarda olmalıdır. Tansiyon ölçülmeden önce 5-10 dakika dinlenilmelidir. Huzursuz, tedirgin, stresli olunduğunda, üşümede veya ağrı olduğunda tansiyon ölçtürülmemelidir. Yemek yedikten iki saat sonra, kahve veya sigara içildikten sonra en az yarım saat beklenmelidir. Ölçüm yapılacak kol dirsekten desteklenmeli, rahat bir oturuş pozisyonunda olunmalı ve kolluk takılan kısım kalp ile aynı seviyede olmalıdır. Ayaklar yere basmalı ve bacak bacak üstüne atılmamış olunmalıdır. Ölçümler her iki koldan yapılmalıdır. Yüksek olan değer tansiyon olarak kabul edilmelidir. Tek ölçümle karar verilmemeli, sabah akşam 5-7 gün boyunca ardışık ölçümler yapılmalı ve not edilmelidir.

q Beyaz önlük hipertansiyonu nedir?

Tansiyon yüksekliğinin sadece muayene sırasında olması olarak tanımlanabilir ve görünürdeki hipertansiyonun yüzde 20’sinden sorumludur. 24 saat boyunca kan basıncını düzenli aralıklarla ölçen cihazlar ile kolaylıkla tespit edilebilir.

q Yüksek Tansiyon hastalığından

korunmak için neler yapılmalı?

Düzenli aralıklarla tansiyonunuzu ölçtürmelisiniz. Fazla kilolarınızdan kurtularak, düzenli egzersiz yapmalısınız. Meyve ve sebzeden zengin, doymuş yağlardan fakir diyet tercih etmelisiniz. Sofrada tuz kullanılmamalı, aşırı tuzlu yiyeceklerin tüketimi de kısıtlanmalıdır. Alkol ve sigara kullanıyorsanız bırakmalısınız. Tansiyon yüksekliği yine de devam ediyorsa mutlaka bir doktora başvurmalı ve ilaç tedavisine başlanmalıdır. Komşunuzun, annenizin, babanızın kullandığı tansiyon ilacı sizin için uygun olmayabilir. Size ve sizin tansiyon hastalığınıza uygun tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayınız ki, tansiyon yüksekliği vücudunuzda sizin hissedeceğiniz herhangi bir rahatsızlığa yol açmadan birçok hastalığa ve hatta ölümcül rahatsızlıklara yol açabilir.

EGO OTOBÜSLERİNE ANLIK TAKİP

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü bünyesinde her gün toplu ulaşım için sefere çıkan 1470 otobüs, günün 18 saati an ve an takip ediliyor.

Araç Filo Takip Sistemi ile yapılan izleme sayesinde, otobüsün doluluk nedeniyle durağı pas geçmesi halinde, anında yeni bir araç servise çıkarılacak. Şu anda deneme aşamasında olan sistem sayesinde Başkent-lilerin duraklarda beklemelerinin önüne geçilecek. Takviye araç, yoğunluk yaşanan noktadan itibaren yolcu alımlarına başlayacak ve o hat üzerinde normal seferini tamamlayacak.

Başkent’in toplu taşım yükünü çeken EGO Genel Müdürlüğü bünyesindeki otobüsler, GPS, GPS-GPRS araç takip sistemi üzerinden, anlık olarak “nerede oldukları, hangi güzergahı izledikleri, hangi noktalarda hız limitlerini aştıkları, ne kadar mesafe kat ettikleri, tanımlı çalışma bölgeleri içinde kalıp kalmadıkları, belirlenen güzergahlara uyup uymadıkları” açısından, bir merkezden, seferde bulunduğu sürece izleniyor.

Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü Ulaşım Daire Başkanlığı bünyesinde oluşturulan Filo Takip Sistemi ile uydu görüntüleri ve sayısal haritalar üzerinden takip edilen otobüslerin anlık takibi sonucu verimliliğin arttığını dile getiren yetkililer, uygulamanın olumlu sonuçlarını vurguluyor. Elektronik izleme ile “Durakta durmadı”, “İki otobüs arka arkaya geldi”, “Çok hızlı gitti” gibi şikayetlerin de anında tespit edilebildiğini kaydeden yetkililer, EGO Cepte uygulamasına da zemin hazırlayan sistem ile duraklar arası mesafe takibinin rahatlıkla yapıldığını dile getiriyorlar.

YOLCU DURAKTA KALMAYACAK

Sürücü hatalarını azaltan ve tek bir merkezden kontrolü sağlayan Filo Takip Sistemi sayesinde yeni bir uygulamanın da denemelerini yaptıklarını kaydeden yetkililer, şu bilgileri veriyor: “Örneğin, A durağına ulaştığında yolcu alma kapasitesi dolduğu için duramayan otobüsün sürücüsü GPS sayesinde merkeze bir sinyal gönderecek. Sinyali alan bölge müdürlüğü, yoğun saatlerde yeni bir aracı hemen sefere verecek. Otobüs, hızlıca ilerleyerek, bir önceki aracın pas geçtiği A durağından itibaren yolcu toplamaya başlayacak. Özellikle Sincan, Eryaman gibi uzun mesafeli hatlarda bu sistemin hizmet kalitesini artıracağına inanıyoruz.”

Yeni hizmete giren körüklü tüm otobüslerde güvenlik kameralarının da bulunduğunu dile getiren yetkililer, “Eski araçlarımıza da kamera takmaya başladık. Şu anda 320 aracımız kameralarla izlenebiliyor. Kameralar da hem yolcu güvenliği hem de takip açısından hizmet kalitesini yükseltiyor” diye konuştular.nÇALINAN RÖGAR VE IZGARA KAPAKLARI KAZALARA DAVETİYE ÇIKARIYOR...

istanbul’da 19 yaşındaki Suriyeli bir gencin viyadük üzerindeki mazgalın çalınması sonucunda kanala düşerek hayatını kaybetmesi, dikkatleri bir kez daha mazgal ve rögar kapağı hırsızlıklarına çekti.

ASKİ Genel Müdürü İrfan Kaya, İstanbul’da yaşanan bu elim kazadan dolayı büyük üzüntü duyduklarını kaydederek, Ankara’da da alınan tüm önlemlere karşın zaman zaman yağmur suyu ızgaralarının ve rögar kapaklarının hırsızlar tarafından çalındığını söyledi. Kaya, bu kapakların çalınması nedeniyle ASKİ'nin maddi kayba uğramasının yanı sıra, kapağı çalınan çukurlara insanların düşerek yaralanabileceğini, çukurlara giren araçlarda hasarlar oluşabildiğini ve ciddi kazaların meydana gelebildiğini ifade etti.

ASKİ Genel Müdürü İrfan Kaya, rögar ve ızgara kapaklarının çalınmasını önlemek amacıyla İlçe Emniyet Müdürlükleri ile koordineli olarak çalışıldığını kaydederek, “Cadde ve sokakların sürekli kontrol edilmesine karşın, her yıl yüzlerce ızgara ve rögar kapağı hırsızlar tarafından çalınıyor. Sadece geçen yıl 857 rögar kapağı ve 1202 yağmur suyu ızgarası çalındı” dedi. İrfan Kaya, ızgara ve rögar kapaklarının oluşturulan şebekeler tarafından çalındığının belirlendiğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Başkent’in cadde ve sokaklarında 288 bin 448 adet rögar kapağı ve yağmur suyu ızgarası bulunmaktadır. ASKİ olarak aşama aşama bunların tamamına yakınını kompozit malzemeden imal edilmiş trafiğe dayanıklı ve uzun ömürlü rögar kapağı ve ızgaralarla değiştirdik.”

Kaya, rögar kapağı ve ızgaraların hasar görmesi veya hırsızlık sonucu yerinin boş kalmasının can ve mal kayıplarına yol açan kazalara neden olduğunu belirterek, “Bu kapaklar kompozit malzemeden üretildiği için hurdacılara da satılamamaktadır. Geri dönüşümü olmayan bir üründür. Eskiden bu kapaklar pik döküm malzemeden üretildiği için hurda niyetine satılmaktaydı. Biz bu kapakları kompozit malzemeyle değiştirdik. Yani bu kapaklar çalınsa da satılamaz, ekonomik değeri yok. Ancak geri dönüşümü ve ekonomik değeri olmayan bu kompozit kapakların çalınmasının ASKİ'ye maliyeti milyonları bulurken, çok daha önemli olanı trafik kazalarına ve ciddi yaralanmalara da neden olmaktadır. Hatta İstanbul örneğinde olduğu gibi can kayıplarına bile yol açmaktadır” diye konuştu.

ÖZEL DİZAYN

EDİLMİŞ ARAÇLAR

KULLANILIYOR

Hırsızların ızgara ve kapakları akla gelmeyecek yöntemlerle çaldıklarını belirten İrfan Kaya, “Kapak hırsızları işi o kadar ilerletmişler ki, bu iş için özel dizayn ettikleri araçları kullanıyorlar. Bu araçların orta zeminine ızgaralar ve rögarları alacak kadar delik açıp, bu araçları kapakların bulunduğu alanın üzerine park ederek, kimsenin fark etmeyeceği şekilde çalıyorlar” dedi.

Bu hırsızlığa karşı da rögar ve ızgara kapaklarının sabitlendiğini ve kilitli modellerin kullanıldığını ifade eden ASKİ Genel Müdürü İrfan Kaya, Ankara'nın yüzölçümünün büyüklüğü düşünüldüğünde kapakların yerlerinden çalındığında anında müdahale edilmesinin de kolay olmadığına dikkat çekti. Hırsızlıklara karşı vatandaşların da duyarlı olmaları gerektiğini belirten Kaya, şunları söyledi: “Kurumumuz elemanlarının sürekli denetim yapmasına ve alınan emniyet tedbirlerine rağmen ne yazık ki bu durumun önüne geçilemiyor. Bu nedenle hemşehrilerimizin, kapağı çalınmış rögar ve ızgaraları gördüklerinde vakit kaybetmeden Mavi Masa 153, ASKİ ALO 185 ve Su Kanal İşletme Daire Başkanlığı’nın 306 75 70 - 71 telefon hatlarını aramaları, ya da Kurumumuzun bilgiedinme@aski.gov.tr mail adresi ile @askiankara adlı twitter hesabına durumu bildirmelerini rica ederiz.”

Hırsızlıkların önüne geçebilmek için ilgili kurum ve kuruluşlarla sürekli yazışmalar yapıldığını vurgulayan Kaya, rögar kapağı ve ızgara gibi ürünleri çalanlar hakkında da yasal işlem yapıldığını ve suç duyurusunda bulunulduğunu sözlerine ekledi.HAYDİ ÇOCUKLAR TATİLDE EĞLENCEYE...

İlköğretim ve ortaöğretime devam eden yüz binlerce öğrenci karnelerini alacak; kimi sevinecek kimi de biraz üzülecek… Artık yarım dönemi geride bırakıp kısa bir tatil yapma, dinlenme, eğlenme ve zayıf notlar için takviye zamanı… Tüm bunlar için tek doğru adres ise Büyükşehir Belediyesi’nin güvenilir buluşma noktaları; Aile Yaşam Merkezleri, Çocuk Kulüpleri ve Gençlik Merkezleri…

Büyükşehir Belediyesi, kentin dört bir yanında açtığı sosyal yaşam merkezleri ile güvenli bir çatı altında Başkentlileri bir araya getiriyor. Sosyal ve kültürel alanlarda yürüttüğü 165 proje içerisinde öğrencilere ayrı bir önem veren Büyükşehir Belediyesi, çocuklara ve gençlere yönelik hizmet veren kulüp ve merkezlerinde tatil dönemlerini de daha bir renkli kılıyor, çeşitlendiriyor ve cazip hale getiriyor.

Çocuklar ve gençler, yarı yıl tatilinde soğuk havanın da etkisiyle televizyon ve bilgisayara mecbur kalmasın, vaktini yeteneklerini geliştirici kurslar, derslerine takviye, ufkunu genişletecek seminerler ya da eğlendirici aktiviteler ile geçirsin diye kayaktan yüzmeye, yarışmalardan gezilere onlarca etkinlik gerçekleştiriliyor.

Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na bağlı 7 aile yaşam merkezi, 21 çocuk kulübü ve 12 gençlik merkezi, haftanın 7 günü kapılarını açık tutuyor. Merkezlerde, uzman kadrolar bölgenin taleplerini de değerlendirerek ihtiyaçlara cevap veriyor.

HER MERKEZDE ÇEŞİT

ÇEŞİT PROGRAM

Yarı yıl tatilini iple çeken Aile Yaşam Merkezlerinin öğrencilik hayatı devam eden üyeleri birbirinden güzel etkinlikler için gün sayıyor. Çocuk Kulübü üyeleri bu yarıyıl tatilinde de bol bol gezecek, eğlenecek, bilgilenecek. Gençlik Merkezleri de yarıyıl tatilini dolu dolu geçirecek.

Birimlerden Elmadağ Aile Yaşam Merkezi, üyelerini Kayak Merkezi’ne götürmeyi planlarken, Sincan Aile Yaşam Merkezi AOÇ ve park gezileri, sinema gösterimi ve yüzme yarışmaları düzenleyecek. Çubuk Aile Yaşam Merkezi çeşitli yarışmalar, seminerler ve “Hayalimdeki Tatil” konulu resim şenliği ile üyelerini ağırlayacak. Elvankent’teki Planet Aile Yaşam Merkezi’nde ise değişik tekniklerle resim ve boya çalışmaları tuvallere yansıyacak. Pursaklar Aile Yaşam Merkezi yarışmaların yanı sıra oryantiring ile yön bulma kabiliyetini geliştirecek.

Keçiören Çocuk Kulübü üyeleri, Devlet Demiryolları Müzesi’ni gezecek, bowling oynayacak, Batıpark Çocuk Kulübü’nün idarecileri ev ziyaretleri gerçekleştirecek, çocuklar ise uzman eğiticileri gözetiminde sinema, tiyatro ve turnuva gibi etkinliklerde doyasıya eğlenecek. Mamak Çocuk Kulübü üyeleri Oyuncakistan’da farklı bir gün geçirmeyi planlarken, turnuvalarda yeteneklerini sergileyecek. Sinanlı Çocuk Kulübü ise tatil eğlencesinin yanı sıra sergiler açacak. Üyelerine dolu dolu bir program hazırlayan Ahmetler Çocuk Kulübü ise Akvaryuma düzenleyeceği gezinin yanı sıra eğlenceli yarışmalar etkinliklerine renk katacak. Sincan Çocuk Kulübü üyeleri de karne kutlamasının ardından sportif etkinliklere ağırlık verecek, göz taramasından geçecek. Mamak Gençlik Merkezi dans gösterileri ile halkoyunlarının sergileneceği büyük bir şenlik gerçekleştirecek. Ansera Gençlik Merkezi karne şenliğinin ardından Su Dünyası gezisi ile üyelerine farklı bir gün yaşatacak. Sabah sporu ile yeni döneme daha zinde başlamayı planlayan Dikmen Gençlik Merkezi'nde her gün bir eğlence ya da yarışma gerçekleşecek. Türkiye’nin tek kendine ait bir binası bulunan Çocuk Meclisi ise yarı yıl tatilinde rutin işleyişinin yanı sıra “Çocukların Gözünden Fotoğraf Sergisi” açacak. Sokakta Çalışan Çocuklar Merkezi üyeleri birimler arası düzenlenecek güreş turnuvasında birincilik için yarışacak.AĞIR TONAJLI

ARAÇLARA SIKI TAKİP

Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı’nca ağır tonajlı araçlar sıkı takibe alındı. Üzeri branda ile kapalı olmayan, aşırı yük taşıyan ve tekerleklerinden yollara çamur dökülen araçlar uyarılıyor ve cezai işleme tabi tutuluyor.

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı Çevre Merkez Amirliği tarafından 2012 yılında yapılan denetimlerle 1549 araca toplam 624 bin 498 lira para cezası uygulandı.

Yapılan denetimlerde özellikle ağır tonajlı araçlar, hafriyat kamyonları, beton mikser, kömür kamyonları gibi araçlar denetlenirken, kurallara uymayanlara cezai işlem yapıldı.

Denetimlerin aralıksız devam ettiğini belirten Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Mehmet Ercan, “Her aracın belirli bir istihap haddi var. Ağır tonajlı araçların bu sınırı aşmamaları gerekiyor. Bu tür araçlar asfaltta bozulmalara da neden olabiliyor” dedi.

Hafriyat ve mıcır kamyonlarının üzerlerinin branda ile örtülü olması gerektiğini belirten Mehmet Ercan, araç sürücüleri ile bu işle ilgili iş yerlerini uyararak kurallara uygun hareket etmelerini istedi.

Araçların çamurlu lastikleriyle yolları da kirlettiğini ve trafikte tehlikelere yol açtığını ifade eden Mehmet Ercan, özellikle bu araçlara cezai işlem yapmak zorunda kaldıklarını söyledi.

YAPILAN

DENETİMLER

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı Çevre Merkez Amirliği tarafından geçen yıl, aralarında kömür, hafriyat kamyonları ile mikser araçlarının bulunduğu 1549 araca toplam 624 bin 498 lira ceza uygulandı.

Araçların üzerinin brandalı olması, aşırı yük yüklenmemesi, tekerleklerin çamurlu olmaması, çevre kirliliğine neden olmaması yönünde sürücüler uyarılırken, denetimlerin aralıksız sürdürüleceği belirtildi.

MÜZİĞİN USTALARI KONSERLERLE YAŞATILIYOR

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, yıllar önce kaybettiğimiz iki dev sanatçı Barış Manço ve Cem Karaca için “Ustalara Saygı Gecesi” düzenledi. Ülkemizin yetiştirdiği en önemli değerlerden olan sanatçılar için düzenlenen geceye sevenleri vefasını her yıl olduğu gibi bu yıl da gösterdi.

Büyükşehir Belediyesi Gençlik Parkı Kültür Merkezi’nde düzenlenen geceyi, salonu tıklım tıklım dolduran bine yakın Başkentli büyük bir coşkuyla izledi.

Aramızdan 1999 yılında ayrılan Barış Manço ile 2004 yılında ayrılan Cem Karaca’nın şarkıları, Kent Orkestrası ve solist Turgay Bengü ve Bahadır Özüşen’in yorumlarıyla seslendirildi. Konsere Başkentli sanatseverlerin ilgisi o kadar çoktu ki, salonun merdivenleri ve kapı girişleri de sanatseverlerce dolduruldu.

Şef, Kemal Günüç yönetimindeki orkestra, Anadolu rock müziğinin efsane isimleri Barış Manço ile Cem Karaca’yı dillerden düşmeyen şarkılarıyla Başkentli sevenleriyle buluşturdu.

Barış Manço’nun “Unutamadım”, “Hatırlasana”, “Gül Bebeğim”, “Kol Düğmeleri”, “Gamzedeyim”, “Gönül Ferman Dinlemiyor”, “Anlıyorsun Değil mi?”, “Sarı Çizmeli Mehmet Ağa”, “Ben Bilirim”, “Can Bedenden Çıkmayınca” ve “Dağlar Dağlar” adlı şarkıları sanatçı Bahadır Özüşen’in muhteşem sesiyle; Cem Karaca’nın “Hep Kahır”, “Ömrüm”, “Bu Biçim”, “Sevda Kuşun Kanadında”, “Dadaloğlu”, “Resimdeki Gözyaşlarım”, “Kahya Kahya”, “Kalender”, “Çok Yorgunum” ve “Sende Başını Alıp Gitme” adlı unutulmayan şarkıları ise solist Turgay Bengü’nün güçlü sesiyle büyük beğeni toplarken, müzikseverlerin çoğu şarkıya eşlik ederek unutulmaz bir gece yaşadılar.

Başkentliler, 1 Şubat Cuma günü de; tüm Türkiye’nin sevgisini kazanan usta ses, söz ve beste sanatçısı Neşet Ertaş için bir araya gelecekler.

SINIF ANNELERİ MAMAK DAYANIŞMA MERKEZİ’NDE

Mamak Belediyesi bilgi evlerinden eğitim hizmeti alan öğrencilerin annelerinden oluşan sınıf anneleri, Mamak Dayanışma Merkezi (MDM) Koordinatörü Zeliha Akgül’le bir araya geldi. Tanışma toplantısı havasında yapılan buluşmada 13 bilgi evinden gelen yaklaşık 150 sınıf annesi, verilen eğitim hizmetini konuştu.

Bilgi evlerinde verilen eğitim hizmetinden memnun olduklarını dile getiren sınıf anneleri, çocuklarının okullardaki başarılarının da arttığını ifade ettiler. Tanışma toplantısında sınıf annelerine hitaben bir konuşma yapan MDM Koordinatörü Zeliha Akgül, Mamak’ta kentsel dönüşümle birlikte büyük bir sosyal dönüşümün de yaşandığını dile getirdi. Akgül; “Bölgemizde bulunan bilgi evleri çocukları dolayısıyla kadınları ilgilendiriyor. Biz kadınlar çocuklarımıza birer karakter ve şahsiyet kazandırıyoruz. Anne olarak çocuklarımızı büyük fedakarlıklarla yetiştiriyoruz. Bilgi evleri üstlendiği misyonla çocuklara yalnızca eğitim desteği vermekle kalmıyor çocukların sosyal yaşamına da yön veriyor” dedi.

Bilgi evlerinde yeni başlatılan sınıf anneliği uygulamasıyla her sınıfı temsilen bir sınıf annesi seçildi. Sınıf annesi bilgi evinde daha fazla vakit geçirerek öğrencilerin durumlarından velileri haberdar edecek. Sınıf anneleri; aile, öğretmen ve öğrenci merkezli bir program uygulayan bilgi evlerinin, ailenin etkinliğini daha da artırmasına yönelik bir çalışması olarak hayata geçirildi.MİNİKLERİN AKVARYUM KEYFİ

Çankaya Belediyesi Gündüz Bakımevleri ve Etüt Merkezlerinde eğitim gören çocuklar dev akvaryumu gezdiler. Ankara'da bulunan ve dünyanın en büyük 4. akvaryumu olan Aqua Vega, güzelliğiyle minikleri büyüledi. Çankaya Belediyesi'nin 8 gündüz bakımevi ve 3 etüt merkezindeki toplam bin 150 çocuğun değişik günlerde gezdiği Aqua Vega, 98 metrelik tüneliyle Türkiye'nin en büyük akvaryumu konumunda.

İrili ufaklı, tuzlu ve tatlı sudan oluşan, birbirinden farklı özelliklere sahip akvaryumları içinde barındıran Aqua Vega, konuklarını dünya denizleri ve nehirlerinden getirilmiş büyüleyici canlıların dünyasına konuk ediyor. Her fırsatta çocuklara doğa ve hayvan sevgisini aşılamaya çalışan gündüz bakımevi ve etüt merkezi yetkilileri ise bu gezinin çocukların gelişiminde bir fırsat olduğunu, birçok kişinin yalnızca belgesellerde görebileceği binlerce deniz canlısını yakından görerek onlarla ilgili bilgi almanın minikleri çok mutlu ettiğini ve böylece deniz canlılarına karşı ilgilerinin önemli derecede arttığını belirttiler.

MUSA EROĞLU, PURSAKLAR’I COŞTURDU

Pursaklar Belediyesi Saray Kültür Merkezi’nde gerçekleşen Türk Halk Müziği Konseri’nde sahneye çıkan sanatçı Musa Eroğlu, dinleyicilere Müzik ziyafeti sundu.

Pursaklar Belediyesi ve Pursaklar Dede Korkut Anadolu Lisesi Müzik Kulübü’nün ortaklaşa düzenlediği “Türk Halk Müziği Konseri”nde sahne alan Türk Halk Müziği Sanatçısı Musa Eroğlu, sazıyla sözüyle dinleyenlere unutulmaz anlar yaşatırken, salonu dolduran yüzlerce türkü dostu ise coşku dolu bir gece yaşadı.

Pursaklar Belediye Başkan Yardımcısı Osman Kayaer, meclis üyeleri, ilçedeki yöneticiler, okul müdürleri, öğrenciler ve halkın katıldığı konser yaklaşık 1 saat 30 dakika sürdü. Müzik kültürünün en iyi şekilde anlatılması amacıyla Türk Halk Müziğinin usta ismi Musa Eroğlu’nun davet edildiği konserde, unutulmaz anlara imza atıldı.

Dede Korkut Türküsü’nden Mihriban’a kadar birçok türküyü seslendiren Eroğlu, dinleyenleri hem eğlendirdi hem de duygulandırdı. Yaptığı kısa konuşmada Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin’e taziye dileyen Eroğlu’na program sonunda plaket ve çiçek takdim edildi.

AKYURT’A YAKIŞAN YOL ÇALIŞMASI

Ankara'nın büyüyen ilçesi Akyurt'u Başkent'e bağlayan Çankırı Devlet Yolu'nun 1-14. kilometreleri arasında yol genişletme ve sıcak asfalt çalışması yapılacak.

Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş bu çalışmalarla ilgili olarak: “Karayolları 4. Bölge Müdürlüğü sınırları içerisinde yer alan yol, bundan yaklaşık 10 yıl öncesine kadar 2 şerit olarak kullanılıyordu. Genişletilip 4 şeride çıkarılarak bu günkü halini aldı. Sürece baktığınız zaman bu kısa zaman diliminde yolun 2 şeritten 6 şeride çıkarılmasını ve sıcak asfaltla kaplanmasını sağlamış olacağız. Yolun Akyurt'tan sonra Çankırı il sınırına kadar olan kısmı ise 4 şerit bölünmüş yol olacak şekilde genişletilerek hizmete açılacak” diye konuştu.

Başkan Ayantaş ayrıca 2012 yılında ihalesi yapılan yol inşaatı çerçevesinde Akyurt Tatar Çayırı mevkiinde yüklenici firmanın şantiyesini kurarak çalışmalara başladığını belirterek, kot indirme aşamasındaki çalışmalar tamamlandığında daha modern ve güvenli otoyol ile vatandaşların yolculuklarını daha rahat şekilde yapabileceklerini sözlerine ekledi. Ankara'nın yanı başında olup, iyi bir karayolunu hak ettiğini düşünen Akyurt halkı için ise bu yolun farklı bir önemi var. Yapımı tamamlandığında Akyurt - Ankara arasındaki yolculuk süresi de kısalmış olacak.ÇUBUK BELEDİYESİ’NİN 2012’DEKİ SOSYAL YARDIMLARI

Çubuk Belediyesi, 2012 yılında yaptığı sosyal yardımlarla 797 kişinin derdine derman oldu. Sosyal Yardım İşleri Müdürü tarafından yapılan yardımlar kapsamında geçen yıl 544 aileye gıda, 24 aileye giyim, 2 aileye ev eşyası, 54 aileye asker aile yardımı, 29 aileye yakacak, 2 engelliye tekerlekli sandalye, 4 engelliye akülü araç, 44 aileye nakdi yardım, 3 kişiye ücretsiz muayene, 30 öğrenciye kırtasiye, 3 aileye temizlik ve tadilat ile 48 aileye de işe yerleştirme başta olmak üzere çeşitli konularda destek sağlandı.

Ramazan ayında hayırsever iş adamlarının desteği ile içinde un, pirinç, bulgur, sıvı yağ, makarna, hazır çorba, çay ve reçelden oluşan erzak paketlerinin yüzlerce ihtiyaç sahibi aileye ulaştırıldığını hatırlatan Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden, sosyal dayanışmanın önemine dikkat çekti.

Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Özden, “Bize müracaat eden ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza başta rehberlik ve danışmanlık hizmeti olmak üzere birçok konuda destek veriyoruz. Ekiplerimiz tarafından önce ailenin problemleri tespit edilerek, ihtiyaçlar ve çözüm yolları belirleniyor. Yürüttüğümüz çalışmalarla ihtiyaç sahiplerine sadece balık vermekle yetinmiyor, çok daha önemlisi vatandaşlarımıza tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızla ve hayırseverlerimizle birlikte balık tutmaları konusunda yardımcı olarak, kimseye muhtaç olmadan başları dik, alınları açık biçimde yaşamalarını amaçlıyoruz” dedi.ELMADAĞLI SPORCULARIN BAŞARILARI DEVAM EDİYOR

Elmadağ Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Güreş takımı, “Yaşar Doğu’yu anma” müsabakalarına katıldı.

11-13 Ocak 2013 tarihleri arasında Ankara Yaşar Doğu Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştirilen Avrupa, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Merhum Yaşar Doğu’yu anma programı kapsamında serbest stil güreş müsabakalarına, 18 takım 138 sporcu ile katıldı.

Müsabakalara 20 sporcu ile katılan Elmadağ Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü bir birincilik, üç üçüncülük ve iki beşincilik alarak, bir altın ve üç bronz madalya kazanmaya hak kazanırken, takım halinde altıncı oldu.

Sporcularını tebrik eden Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin; “Elmadağ’da ilk defa bir araya gelen ve henüz yolun başında olan genç sporcularımızı, bu başarılarından dolayı tebrik ediyor, daha büyük başarılara imza atacaklarına inanıyoruz” dedi.

Bu tür organizasyonların yeni kurulmuş takımlar için çok önemli olduğunu vurgulayan Başkan Şahin; “Bu tür organizasyonlarda amaç, ilk olarak tecrübe kazanmaktır. Fakat görüyoruz ki bizim takımımız derecelere girmeye başlayıp, tecrübe kısmını geçtiler. İstekli ve özverili çalışmaları sonucu kupa ve madalya almayı hak eden genç sporcularımıza başarılarının devamını diliyorum” dedi.SİNCAN BELEDİYESİ’NDEN ENERJİ TASARRUFUNA TEŞVİK

Sincan Belediyesi, “Enerji Tasarrufu Haftası” kapsamında Temelli TOKİ İlkokulu’nda bir program düzenledi. Programda; enerji kaynaklarının bilinçli kullanılması gerektiğine dikkat çekildi. Öğrencilerin de şiirlerle katıldığı program, büyük beğeni topladı.

İlkokulu’nda bir program düzenledi. Programa; Sincan Belediyesi Başkan Yardımcısı Abdurrahman Barın, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Binici, muhtarlar, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Enerji tasarrufunun gelecek nesiller için çok önemli olduğunun altını çizen Sincan Belediye Başkan Mustafa Tuna, “Toplumsal fayda odaklı sosyal sorumluluk projelerinden biri olan enerji tasarrufu bilincini, yaşam tarzı ve kültür haline getirmeliyiz. Daha iyi bir gelecek ve daha iyi bir ekonomi için enerji kaynaklarımızı bilinçli ve kontrollü kullanmalıyız” dedi.

Programda; enerji kaynaklarının dünyanın ve ülkemizin en önemli gündem maddelerinin başında geldiği anlatıldı. Aynı zamanda, enerji kaynaklarının sınırlı olması, enerji fiyatlarındaki dalgalanmalar ve artan rekabet koşullarının kaynakların etkin kullanımını zorunlu hale getirdiği belirtildi. Enerji tasarrufuna teşvik edilen öğrenciler, seminerden memnun ayrıldı.

ÜSTÜN ZEKALI ÇOCUKLAR MARİFETLERİNİ SERGİLEDİ

Keçiören Belediyesi’nin düzenlediği “Liderlik Kampı”na katılan üstün zekalı çocuklar, kamp döneminde yaptıkları atölye çalışmalarını sergilediler.

Yaz tatili döneminde, Keçiören Belediyesi Sosyal Yardım İşler Müdürlüğü’ne bağlı ÇODAM (Çocuk Danışma Merkezi) ve ÜZYEÇDE (Üstün Zekalı ve Yetenekli Çocuklar Derneği) işbirliği ile gerçekleştirilen “Yaz Liderlik Kampı”na, başarı düzeyi yüksek üstün zekalı öğrenciler katıldı. Kampta öğrencilerin hem sosyal uyumlarının sağlıklı olması hem de benlik saygılarının desteklenmesi amacıyla çeşitli atölye çalışmaları yapıldı. Bu çalışmalar sayesinde öğrencilerin bilgileri üretken bir şekilde kullanmaları sağlanarak yaratıcılıkları da geliştirildi.

Üstün zekalı öğrencilerin yaz kampı süresince yaptıkları faaliyetler, Keçiören Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün katkılarıyla Yunus Emre Kültür Merkezi’nde düzenlenen bir programda sergilendi. Program, kampa katılan öğrencilerin aileleri, sınıf arkadaşları, öğretmenleri, okul müdürleri ve çok sayıda Keçiörenli tarafından ilgiyle izlendi.

Liderlik Kampı’nı üstün düzeyde bir başarıyla tamamlayan öğrenciler, kampa tekrar katılma isteklerini ve çeşitlendirilmiş farklı eğitim ortamları ile bu hizmetin sürdürülmesi taleplerini Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’a ilettiler.n

B.B. ANKARASPOR KULÜBÜ

HENTBOL TAKIMI RAKİPSİZ

Büyükşehir Belediyesi Ankaraspor Kulübü Hentbol Takımı ve Genç Takım düzenlenen turnuvalarda gösterdikleri başarılarla rakipsiz olduklarını bir kez daha kanıtladılar.

Başkent’te, Yaşar Sevim Spor Salonu’nda düzenlenen “1. Büyükşehir Belediyesi Ankara Spor Kulübü Hentbol Turnuvası” tamamlandı.

Turnuvayı başarılı performansıyla namağlup olarak bitiren B.B. Ankaraspor Hentbol Takımı birinci oldu.

B.B. Ankaraspor, Çankaya Belediyesi Anka, Maliye Milli Piyango ve Bursa Nilüfer Belediyesi’nin katılımı ile gerçekleşen turnuva, birbirinden çekişmeli maçlara sahne oldu. Organizasyonu B.B. Ankaraspor Kulübü tarafından yapılan ve her sene devre arasında Süper Lig Takımlarının katılımı ile gerçekleştirilen turnuvada ikinciliği elde eden Çankaya Belediye Anka Spor Kulübü’nü sırasıyla Bursa Nilüfer Belediyesi ve Maliye Milli Piyango Spor kulüpleri izledi.

GENÇLER LİGİ’NE DE BÜYÜKŞEHİR DAMGASIAlınan puanların yüzde 10’unun direkt olarak Süper Lige dahil edileceği ve Türkiye Hentbol Federasyonu tarafından bu sezondan itibaren fikstüre alınan Gençler Ligi Etap Müsabakaları’nın da galibi, Büyükşehir Belediyesi Ankaraspor Kulübü Hentbol Genç Takımı oldu.

Ankara THF Spor Salonu’nda düzenlenen ve B.B. Ankara Spor Kulübü Hentbol Genç Takımı’nın, rakipleri olan İstanbul Yeditepe, Mersin Hentbol, Ankara İl Özel İdare ve Bursa Nilüfer Belediyesi spor kulüplerini bir bir mağlup ederek, namağlup olarak tamamladığı müsabakalarda, B.B. Ankara Spor Kulübü’nün alt yapıya verdiği önemi bir kez daha kanıtladı.
Kataloq: files
files -> Fövqəladə hallar və həyat fəaliyyətinin təhlükəsizliyi”
files -> Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti adau-nun 80 illik yubileyinə həsr edilir adau-nun elmi ƏSƏRLƏRİ g əNCƏ 2009, №3
files -> Ümumi məlumat Fənnin adı, kodu və kreditlərin sayı
files -> Mühazirəotağı/Cədvəl I gün 16: 40-18: 00 #506 V gün 15: 10-16: 30 #412 Konsultasiyavaxtı
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl ivgün saat 13 40 15 00 otaq 410 Vgün saat 13 40 15 00
files -> TƏDRİs plani iXTİsas: 050407 menecment
files -> AZƏrbaycan respublikasi təHSİl naziRLİYİ XƏZƏr universiteti TƏHSİl faküLTƏSİ
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl Məhsəti küç., 11 (Neftçilər kampusu), 301 n saylı otaq Mühazirə: Çərşənbə axşamı, saat 16. 40-18. 00

Yüklə 85,75 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə