Motorlu taşıt vergisi ödemesinde son gün 31 Ocak PazarYüklə 86,27 Kb.
tarix15.12.2017
ölçüsü86,27 Kb.
#34948

Motorlu taşıt vergisi ödemesinde son gün 31 Ocak Pazar

2016 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) 1. taksit ödemeleri 31 Ocak'ta, MTV 2. taksit ödemeleri de 31 Temmuz’da sona erecek.

MTV miktarları, araç türüne ve yaşına göre belirleniyor. Otomobil, minibüs, motosiklet, otobüs, kamyon, TIR vb araçlarda MTV farklılık gösteriyor. Kara taşıtlarının dışında uçak, helikopter ve motorlu deniz taşıtları da bu vergiye tabi olan araçlar arasında yer alıyor.
MTV ÖDEMESİ

NASIL YAPILIR?

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemeleri, aracın bağlı olduğu il veya ilçedeki vergi dairelerine yapılır. Vergi dairelerinin yanı sıra anlaşmalı olan bankalar üzerinden de ödemeler gerçekleştirilebilir.

Anlaşmalı bankalar şunlar:

“Akbank, Aktif Yatırım Bankası, Denizbank, Finansbank, T.C. Ziraat Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, HSBC Bank, Türkiye Halk Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Türkiye Garanti Bankası, Yapı Ve Kredi Bankası, Türkiye İş Bankası.”

Bankalar, internet şubelerinden de ödeme kabul ediyor; Ancak e-dekontlar vergi makbuzu yerine geçmediği için banka şubesinden tahsilat makbuzu almak gerekiyor.

Bu vergilerin geciktirilmesi durumunda, araç sahiplerine ceza uygulanıyor. Yılın ilk taksidi ödenmediğinde, ikinci taksit ödemesinde ilk olarak önceki borçlar tahsil ediliyor. Araç sahibi hiç ödeme yapmamışsa, önce mektupla uyarılıyor, devamında da ödeme işlemi gerçekleşmezse, Maliye Bakanlığı’nın yeni uygulamasıyla, araç sahibinin banka hesaplarına haciz konularak, tüm ödenmemiş vergilerin tutarı tahsil ediliyor.
2016 MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ (MTV) TABLOSU

Motor Hacmi 1-3 yaş 4-6 yaş 7-11 yaş 12-15 yaş 16-99 yaş

0-1300 624 TL 435 TL 244 TL 185 TL 67 TL

1301-1600 998 TL 749 TL 435 TL 307 TL 118 TL

1601-1800 1.761 TL 1.377 TL 811 TL 495 TL 192 TL

1801-2000 2.773TL 2.137 TL 1.255 TL 749 TL 296 TL

2001-2500 4.159 TL 3.020 TL 1.887 TL 1.128 TL 447 TL

2501-3000 5.798 TL 5.044 TL 3.152 TL 1.698 TL 626 TL

3001-3500 8.829 TL 7.944 TL 4.786 TL 2.390 TL 877 TL

3501-4000 13.881 TL 11.986 TL 7.060 TL 3.152 TL 1.255 TL

4001-25000 22.717 TL 17.035 TL 10.090 TL 4.536 TL 1.760 TL

Büyükşehir’den sanayi bölgelerine büyük destek...

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 2012-2015 yılları arasında, Başkent sınırlarında bulunan 11 organize sanayi bölgesi ile 14 sanayi sitesine 311 milyon TL'lik yol, asfalt, kaldırım, bordür ve köprü yatırımları yaptı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Götürdüğümüz hizmetlerle, sanayi bölgelerini Avrupa ödüllü Ankara’ya yakışır hale getirdik” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından 2012 yılı başından 2015 yılı sonuna kadar Başkent’te organize sanayi bölgeleri ve sanayi sitelerine toplam 270 bin ton asfalt döküldü, 304 km yeni yol açıldı ve 283 km malzemeli bakım yapıldı. Ayrıca 190 bin 634 metrekare tretuvar, 162 bin metre bordür ve 7 bin adet bariyer döşenen bu bölgelere yapılan yatırımların maliyeti toplam 311 milyon TL oldu.

Başkan Melih Gökçek,

Ankara’nın bir sanayi kenti

olduğunu belirterek, bu bölgelere götürülen hizmetlerin, sanayi bölgelerinin gelişimine katkıda bulunduğunu söyledi.

Başkan Gökçek, “Ankara’da bulunan organize sanayi bölgeleri ve sanayi sitelerine götürdüğümüz hizmetlerle, sanayi bölgelerini Avrupa Ödüllü Ankara’ya yakışır hale getirdik” dedi.

Büyükşehir Belediyesi olarak köprülü kavşaklar, modern cadde, bulvar ve kaldırımlarla Başkent'in çehresini değiştirdiklerini belirten Başkan Gökçek, Ankara’da organize sanayi bölgelerini ve sanayi sitelerini de bu gelişim ve değişimin dışında tutmadıklarını kaydetti.


ORGANİZE SANAYİ

BÖLGELERİ VE

SANAYİ SİTELERİ

Başkan Gökçek’in verdiği bilgiye göre, Ankara’da hizmet götürülen 11 organize sanayi bölgesi şöyle:

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi (OSB), Ankara-İvedik OSB, Ankara Sanayi Odası 1. Sincan OSB, Ankara Anadolu OSB, Ankara Polatlı OSB, Başkent OSB, Ankara Sanayi Odası 2. ve 3. OSB, Şereflikoçhisar OSB, Ankara Polatlı Ticaret Odası OSB, Ankara Dökümcüler İhtisas OSB ve Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas OSB.

Organize sanayi bölgeleri dışında yol, asfalt ve kaldırım hizmetleri götürülen 13 sanayi sitesi de şunlar:

Kazan-Saray Sanayi Sitesi , Akyurt Fuar Alanı, Yenimahalle-Susuz Dempa Sanayi Sitesi, Akyurt-Çınar Sanayi Bölgesi, Elmadağ Sanayi Bölgesi, Şaşmaz Sanayi Sitesi, Gölbaşı Galericiler Sanayi Bölgesi, Kazan-Saray Keresteciler Sanayi Sitesi, Mamak-Nenek Sanayi Sitesi, Yenimahalle Hurdacılar Sanayi Sitesi, Yenimahalle-Yuva Anteks Sanayi Sitesi, OSTİM Ayyıldız Sanayi Sitesi, Çubuk Sanayi Sitesi ve Akyurt Otonomi ile Yenimahalle'deki GİMAT.

SANAYİ BÖLGELERİNE

YAPILAN KÖPRÜLER

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Başkent’te organize sanayi bölgeleri ve sanayi sitelerine yol, asfalt, kaldırım çalışmalarıyla birlikte 4 köprü ve 1 viyadük de yaparak bu bölgelere ulaşımı da kolaylaştırdıklarını söyledi. Başkan Gökçek, 2012 ve 2015 yılları arasında yapılan köprü çalışmalarıyla ilgili şu bilgileri verdi: “Etimesgut Şaşmaz Sanayi'de yapılan Bahçekapı Köprüsü (Coca Cola) ile Şaşmaz Sanayi Sitesi'ni ikiye bölen Ankara Çayı'nın diğer tarafına bağlantı yapıldı.

Şaşmaz Sanayi’de yapılan Şaşmaz Viyadüğü, Şaşmaz Oto Sanayi Sitesi ile Ankara Bulvarı’nı bağlıyor.

Yenimahalle İvedik OSB’de, 100. Yıl Bulvarı'nı rahatlatmak amacıyla Erdal Gökalp (Uzay Çağı) Köprüsü yapıldı. Köprü, metro ile Alınteri Bulvarı üzerinden geçiyor.

Yenimahalle Başkent Sanayi’de yapılan Yunus Emre Köprülü Kavşağı, Batıkent Bulvarı ve Batı Bulvarı trafiğini kesintisiz hale getirdi.

Sincan Başkent OSB’de yapılan Türk Obası Köprüsü ise Başkent Organize Sanayi Bölgesi ile Sincan Hayvancılık Bölgesi'ni bağlıyor.”

KALDIRIM VE BARİYER

ÇALIŞMALARI

Sanayi bölgelerinde yol açım, malzemeli bakım ve asfalt serim, yama, bakım onarım çalışmalarıyla birlikte kaldırım ve bariyer çalışmaları da yaptıklarını kaydeden Başkan Gökçek, kaldırım yapımında Başkent genelinde olduğu gibi bazalt kaplamalı beton blok kullanıldığını söyledi.

Kaldırım çalışmalarında engelliler için rampalar yapıldığını belirten Başkan Gökçek, görme engelliler için de 10- 15 cm kalınlığında görme engelli (Kılavuz) beton parke, 10-15 cm kalınlığında noktalı görme engelli (Uyarıcı) beton parke kullanılarak izyolu yapıldığını anlattı.

Büyükşehir’den evsizlere sıcak yuva

Ankara Büyükşehir Belediyesi Barınma Evi, Başkent’te dondurucu soğuklara karşı yaşam mücadelesi veren evsizlere 2008 yılından bu yana sıcacık bir yuva sağlıyor.

Bir otel konforunun sunulduğu Barınma Evi’ne gelen veya getirilen evsizlerin önce kayıtları yapılıyor. Büyükşehir Belediyesi’ne ait Giysi Merkezi’ne götürülen evsizlerin giysi ihtiyaçları karşılanıyor. Sıcak bir banyo yapıp temizlenen evsiz vatandaşlar, yeni kıyafetlerini giyiyor ve karınlarını doyuruyor. Evsizler, soğuk kış aylarında sokaktan kurtularak, sıcacık bir odada yataklarında uyuyup yorgunluklarını atıyor, kalorifer peteklerinin ısıttığı dinlenme odasında televizyon izleyerek sıcak bir ortamın özlemini çıkarıyorlar. Büyükşehir Belediyesi’nin Barınma Evi’nde sağlıklarına yeniden kavuşan evsizler, birbirleriyle tanışıp yeni dostluklar kuruyorlar.
TEK TEK

KAYITLARI

YAPILIYOR

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte sokakta kalan evsiz vatandaşlara yardımlar aralıksız sürüyor. Barınma Evi, “Evsiz Vatandaşlar 153” ihbar hattına verilen bilgiyle yetkili ekipler tarafından getirildikleri gibi, kendi imkânlarıyla da gelebiliyorlar. Barınma Evi’ne bağımlılar ile psikolojik rahatsızlığı olanlar kabul edilmiyor. Bu özelliklere sahip vatandaşlar, yetkili birimlere yönlendiriliyor.


SICACIK BİR YUVA
Çeşitli nedenlerden dolayı sokaklarda yaşamak zorunda kalan evsizler, memnuniyetlerini şöyle dile getirdiler:
Ö. U. (46):

Aslen Ordulu'yum. Yıllardan beri dışarıda yaşıyorum. Allah razı olsun, Belediye Başkanımız Melih Gökçek, böyle bir yeri hizmete açmış. Bizim gibi dışarıda yaşayan insanlar için çok iyi bir yer. Özellikle kışın burada kalıyoruz. Sıcacık bir yerde yatıyoruz. Banyo sıkıntımız yok. 24 saat sıcak suyumuz var. Kıyafet yardımı veriyorlar. En ufak bir sıkıntımız, sorunumuz olduğunda yetkililere bildiriyoruz. Burada çalışan herkes bizi dinliyor, birebir ilgileniyor.


Y. Ç. (58):

Ailevi nedenlerden dolayı İstanbul’dan Ankara’ya geldim. 6-7 yıldır Ankarada'yım. Kışın soğuk olduğu zaman buraya sığınıyoruz. Allah hepsinden razı olsun. Evimdekilerin yapmadığını, buradaki çalışanlar yapıyor. Allah bin kere razı olsun sıcak suyumuz var, yemeğimiz var, sıcak çayımız var.


D. E. (22):

Aslen Çorumlu'yum. Üvey babam kovunca, evden ayrılıp sokağa düşünce, barınma evine sığındım. 5 -6 aydır sokaktayım. Belediyedekiler sağ olsun, böyle bir hizmet veriyorlar. Çok iyi hizmet veriyorlar.

Antik Tiyatro’yu örten son yapı da yıkıldı

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, Ulus Bent Deresi'nde tarihi 5 bin kişilik Roma Antik Tiyatro’yu ortaya çıkarma doğrultusundaki çalışmaları sürüyor.

Bu kapsamda, Antik Tiyatro’nun bulunduğu 1. derece arkeolojik sit alanı ilan edilen bölgedeki salaş ve metruk yapıları bir bir ortadan kaldıran Büyükşehir Belediyesi, alandaki son yapı olan ve uzun süredir mahkeme süreci nedeniyle yıkılamayan 4 katlı Antalya Otel’in de dün gece yıkımını gerçekleştirdi.
1. DERECE ARKEOLOJİK

SİT ALANI…

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi

Başkanı Akar Pınar Üstün, daha önce, bölgedeki tarihin üstünü kapatan salaş ve metruk haldeki, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ait 4 katlı binayı, İlksan Öğretmenevi’ni, Anıl Otel’i, geneleve ait 6 binayı ve 10’un üzerindeki metruk yapıyı tarihi binalara ve çevreye zarar vermeden, özenli ve profesyonel şekilde yıktıklarını söyledi. Üstün, “Daire Başkanlığımız tarafından gerçekleştirilen her yıkımın ardından, antik tiyatromuz biraz daha ortaya çıkıyor” dedi.


TARİHİ ÖRTEN SON YAPI

DA ORTADAN KALDIRILDI

Bölgeyi örten son yapı olan Antalya Otel’in yıkılmasının da bu açıdan son derece önemli olduğunu bildiren Üstün, “Tarihin üzerine kurulan ve yıllar içinde iyice metruk ve çirkin bir görüntüye yol açan son bina olan 4 katlı Antalya Otel’in yıkımı için uzun mücadeleler verildi. Mahkeme süreci nedeniyle yıkamadığımız bu salaş yapıyı, Bakanlar Kurulu ve mahkemenin ilgili kararları doğrultusunda, ‘acele kamulaştırma ve el koyma işlemi’nin ardından ortadan kaldırdık” diye konuştu.
TARİHİ TİYATRODA

TARİHİ YOLCULUK…

Binaların yıkılmasının ardından adım adım restorasyon çalışmalarının sürdürüldüğünü anlatan Daire Başkanı Üstün, şöyle devam etti: “Antik Tiyatro ile ilgili olarak Kültür Bakanlığı Anadolu Medeniyetler Müze Müdürlüğü ile yapılan protokol çerçevesinde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Tüm araç, gereç ve ekipman konusunda lojistik desteği de Büyükşehir Belediyesi olarak biz sağlıyoruz. Bu bölge, birinci derecede arkeolojik kazı alanı. Bu kapsamda da kazı çalışmaları, uzman ekiplerce, Müze Müdürlüğü gözetiminde ve Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülüyor.”
"YAPRAK YAPRAK

TARİHLE

KARŞILAŞIYORUZ”

Akar Pınar Üstün, çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte, alanı ve çevresini gezen ziyaretçilerin, adeta tarihi bir yolculuğa tanıklık edeceklerini söyledi. Tiyatronun taşlarının andezitten yapıldığını ve bu taşların Hıdırlıktepe’deki taş ocağında imal edildiğinin belirlendiğini kaydeden Üstün, aynı taşların, Bizans döneminde Ankara Kalesi’nin surlarında da kullanıldığını bildirdi. Tiyatronun tahrip edildiğini belirten Üstün, “Ancak tiyatronun bulunduğu bölge öyle bir bölge ki kazdıkça tarih çıkıyor. Tarih kitabı sayfaları gibi yaprak yaprak tarihle karşılaşıyoruz” dedi.

İtfaiye, trafikte yol istiyor

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Celil Sipahi, yangın mahalline ulaşmak isteyen ekiplerin en büyük sıkıntıyı trafikte yaşadığını belirterek, sürücülerden bu konuda duyarlı davranılmasını ve kendilerine yardımcı olunmasını istedi.

Daire Başkanı Sipahi, yangınlara müdahalede karşılaştıkları en önemli sorunları ve vatandaşlardan beklentilerini şu sözlerle ifade etti:

“Vatandaşlardan yangın ihbarı alıp, 35-40 saniye sonra çıktığımız yolda trafik sıkışıklığı ve yangın yerindeki insanların panik durumu, büyük kentlerde biz itfaiyecilerin karşılaştığı en büyük sorunlar.

Lütfen araç sürücüleri duyarlı davranıp, trafikte bize yardımcı olsun. Vatandaşlarımız yangın ihbarında bulunurken adresini doğru ve anlaşılır şekilde versin ve olay mahallinde işi bize bıraksın.

Önemli bir husus da lütfen yanlış ihbarlarda bulunulmasın ve çok önemli ve hayati hizmet veren İtfaiyemiz, boş yere meşgul edilmesin.”

Zor anında vatandaşın imdadına koşan itfaiyecilerin, kimi zaman bazı suçlamalara maruz kaldığını da hatırlatan Celil Sipahi, şunları söyledi:

“Maalesef bazı yangın vakalarının ardından, basın organlarında itfaiyenin ihbar telefonlarını geç açtığı ve yangına geç müdahale ettiği yönünde haberler yer alıyor. Bunlar tamamen gerçek dışı. Biz her zaman gelen ihbarı anında değerlendiriyor ve olay yerine intikal ediyoruz. Tüm ihbar ve olaya intikal ediş saatleri, dijital olarak tüm kayıtlarımızda mevcut.”


“YANGIN ÖNLEMLERİ

BÜYÜK FELAKETTEN

KURTARIR”

Hiçbir kişi ve kurumun, yangın riskini unutma lüksüne asla sahip olmadığını belirten Celil Sipahi, muhtemel bir yangının en az hasarla atlatılması için mutlaka uyulması gereken konular hakkında da şu bilgileri verdi:

“Yangın, insanın yaşamı boyunca ya hiç karşılaşmadığı ya da bir kere karşılaştığı bir olaydır. Ancak karşılaşıldığında da çok önemli can ve mal kayıplarına, ömür boyu unutulmayacak travmalara yol açar. Bu nedenle binalar, Yangından Korunma Yönetmeliği’ne uygun projelendirilmeli ve inşa edilmeli. Bina tipine, kullanım amacına, yüksekliğine ve alanına bağlı olarak; yangın söndürme tüpleri, yangın dolapları, yangın ihbar ve algılama sistemleri, merdiven havalandırma ve basınçlandırma sistemleri, acil aydınlatma ve acil yönlendirme levhaları, tahliye çıkış yolları, duman tahliye sistemleri, otomatik söndürme sistemleri, yıldırımlık gibi yangın önlemleri alınmalıdır."

“GÖRSELLİK DEĞİL,

GÜVENLİK DE DİKKATE

ALINMALI”

Sipahi, büyük metropollerde, özellikle kalabalık alışveriş merkezleri, büyük binalar ve sitelerde otomatik yangın söndürme ve işlevsel nitelikte tahliye sistemleri kurulmasının sevindirici olduğunu, ancak büyük binalar ve sitelerde görselliğin ön planda tutularak yapılan çevre düzenlemelerinin, yangın söndürme ve kurtarma işlemleri sırasında itfaiye araçlarının hareket kabiliyetini kısıtladığını belirtti.

Yangın sırasında can kurtarıcı işlevi olan binalardaki yangın merdivenlerinin de yeteri kadar önemsenmediğini hatırlatan Sipahi, “Birçok binada yangın merdivenleri güvenlik için kilitleniyor, depo olarak kullanılıyor, içerden açılmasın diye kapı kolları çıkarılıyor. Bunlar son derece yanlış ve sakıncalı uygulamalar. Yangın merdivenleri her an yangın çıkacakmış gibi kullanıma hazır durumda olmalı” dedi.

Karlı ve buzlu zeminde adımlarınızı küçük atın

Zaman zaman yağan kar, Başkent’in güzelliklerine güzellik katıp, parklarında, bahçelerinde, rekreasyon alanlarında eşsiz manzaralar oluştururken, bir takım kazaların meydana gelmesine de ortam hazırlıyor.

Yağış sonrası yollarda biriken kar ve oluşan buzlanma, yürümeyi zorlaştırırken, kayarak düşme sonucu da insanlarda çok ciddi yaralanmalara neden oluyor.

Karlı ve buzlu yollarda yürürken çok daha dikkatli olunması gerektiğini kaydeden Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Gazi Huri, “Kar yağışı ve soğuk havalar, özellikle üst solunum yollarına bağlı hastalıkları artırırken, kayganlaşan zeminler de yayalarda kazalara ve ortopedik yaralanmalara neden oluyor” dedi.

Karlı ve buzlu yollarda yürümenin bazı kuralları olduğuna dikkat çeken Dr. Huri, “Nasıl ki dikkatsiz ve tedbirsiz sürücüler buzlu yollarda kaza yapıyorsa, aynı şekilde iklim şartlarına uygun ayakkabı seçimi yapmayan ve yürümesine dikkat etmeyen yayalar da düşerek, kafa travmaları, kırık ve çıkık gibi yaralanmalar yaşıyorlar” diye konuştu.

Doç. Dr. Huri, buzlu ve karlı ortamlarda yürürken adımların küçük, ayakların yere yakın olması gerektiğini kaydederek, ellerin kesinlikle ceplere sokulmaması uyarısında bulundu.

Kış koşullarında yayaların nelere dikkat etmesi gerektiği sorusuna Dr. Huri, şu yanıtları verdi:

Karlı ve buzlu yollarda nelere

dikkat edilmelidir?

Karlı ve buzlu havalarda yayaların dikkat edeceği bazı yürüyüş teknikleri ve ayakkabı seçimleriyle düşmelerden kaynaklanacak kazaların önüne geçilebilir. Öncelikli olarak, yağışlı havalar ve kayganlaşan zeminlerde lastik ve geniş tabanlı kaymayan rahat ayakkabılar tercih edilmelidir. Adımlar her daim küçük ve sağlam olmalıdır. Aksi taktirde kaygan zeminde vücudun ağırlık merkezini dengelemek zor olabilir ve düşebilisiniz. Bunun yanı sıra karda yürürken iki eliniz cebinizde yürümemeli veya iki eliniz dolu bir şekilde adım atmamalısınız. Çünkü düşme sırasında kollarınız ve elleriniz ciddi kafa, göğüs vb. gibi travmaların önlenmesinde en önemli kalkanlarınızdır. Bunun dışında özellikle üstgeçitler ve köprüler daha erken donduğu için kayma riski yüksek bölgelerdir ve buralardan geçerken çok dikkatli olunmalıdır. Üstgeçitlerin merdivenlerini tırmanırken veya inerken mutlaka korkuluklara tutunmalı ve basamaklara tüm ayak tabanı temas edecek şekilde basılmalıdır. Ayrıca baston ya da şemsiye gibi desteklerden faydalanılmalıdır.

Düşmeler sonucunda sağlık

yardımı alınmalı mı?

Hiçbir düşme önemsiz görülmemelidir. Özellikle ileri yaşlarda ve menopoz sonrası kadınlarda kemik erimesi oranının yüksek olması nedeniyle kalça, omurga, omuz ve el bilek çevresi kırıkları sıklıkla görülmektedir. Bunların en sık nedenini de basit düşmeler oluşturmaktadır. Bu nedenle risk grubunda olanlar başta olmak üzere, düşenlerde ciddi ağrı, şişlik, morluk, hareket kısıtlılığı ve şekil bozukluğunun görüldüğü durumlarda profesyonel sağlık ekibinden yardım istenmeli ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Karlı havalarda hangi tür giysiler

tercih edilmelidir?

Karlı havalarda kullanılacak ayakkabılar bot şeklinde olmalı ve tabanları kaymayı önleyecek şekilde dizayn edilenler tercih edilmelidir. Pantolonlar; yürümeyi engelleyecek kadar uzun ve geniş paçalı olmamalı, oluşabilecek darbeler için kalın olmalıdır. Kaban ya da paltonun hareketleri kısıtlayıcı özellikte olmaması, omuz ve dirsek bölgesi destekli olanların giyilmesine özen gösterilmelidir. Düşme sırasında el ve kollar hem denge unsuru olarak görev yaparlar hem de travmaya en fazla maruz kalan organlardır. Bu nedenle el ve el bileğini kavrayan, koruyan kalın eldiven tipleri tercih edilmelidir.

Halk Ekmek’ten gribe şifa: “KAVUZSUZ ARPA EKMEĞİ”

Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası Genel Müdürü Ali İlkbahar, ürettikleri “Kavuzsuz arpa ekmeğinin”, bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve bu nedenle son günlerde artış gösteren grip ve domuz gribine iyi geldiğini belirterek, bu hastalıklara karşı

kavuzsuz arpa ekmeği tüketilmesini önerdi.

Kavuzsuz arpa ekmeğinin, beta glukan açısından zengin olduğunu belirten Ali İlkbahar, “Kavuzsuz arpa, beta glukan açısından çok zengindir. Buğdayın ve ekmeğin kabuğunda bulunan beta glukan, kavuzsuz arpa ve ekmeğinde 10 kat daha fazladır. Arpa ekmeğinin bütün alanlarında mevcuttur” diye konuştu.

Kavuzsuz arpa ekmeğinin sağlığa çok yararlı olduğunu, diyabet hastaları için önemli bir besin kaynağı özelliği taşıdığını bildiren İlkbahar, şu bilgileri verdi: “Beta glukan içeren ekmeğin, bağışıklık sistemini

güçlendirip, kansere, gribe, özellikle domuz gribine karşı bağışıklık sistemini korumaya yardımcı olduğu, kan şekerini ve kolesterolü düşürdüğü, yüksek lif içeriği nedeniyle kolon kanserine karşı koruyucu etkiye sahip olduğu, uzun süren bilimsel araştırmalar sonunda ortaya konulmuştur.”


KAVUZSUZ ARPA NEDİR?

Kültüre alınmış arpaların, tane yapılarına göre kavuzlu ya da kavuzsuz olarak 2 ana kategoriye ayrıldığını belirten Ali İlkbahar, kavuzlu arpaların, daha çok hayvan beslenmesinde ve malt endüstrisinde kullanılırken, işlenmesi ve yenilebilirliği kolay olmasından dolayı kavuzsuz arpaların daha çok insan gıdası olarak kullanıldığını söyledi. İlkbahar, şöyle devam etti:

“Kavuzsuz arpalar, herhangi bir kavuz ayırma

işlemine gerek duyulmadan gıdalarda kullanılabilir. İçeriğindeki beta-glukan, çözünen ve çözünemeyen besinsel lif oranları yüksektir. Birçok farklı tahılın sadece dış kepek tabakası lif içermesine rağmen, arpa tüm tanesinde lif içerir.”

Kavuzsuz arpalı ekmek, Hacettepe Üniversitesi, Halk Ekmek Fabrikası ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü’nün ortak çalışmaları sonucunda 2013 yılında imzalanan protokolün ardından üretilmeye başlandı. 100 gram olarak üretilen kavuzsuz arpalı ekmek, 50 kuruştan Halk Ekmek büfelerinde ve 7 farklı satış yerinde satışa sunuluyor.

BETA GLUKAN,

BAĞIŞIKLIĞIN

SİGORTASI

Bağışıklık sisteminin sigortası olarak nitelendirilen “Beta-glukan” molekülü, mevsimsel değişiklikle birlikte artan salgın hastalıklara karşı etkili bir molekül olarak biliniyor. Sık enfeksiyon geçiren, uzun süre antibiyotik alan çocuk veya erişkinlerde bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahip olduğu, yapılan yüzlerce araştırmada kanıtlandı. Doğal yollarla beta-glukan almak mümkün olmadığı için mevsim değişikliklerinde, grip gibi salgın hastalık dönemlerinde her gün “beta-glukan” alınması gerektiği bildirildi.

Büyükşehir Fen İşleri’nden “HALK GÜNÜ”

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı, vatandaşların sorunlarının çözümü ve taleplerinin karşılanması amacıyla “Halk günü” düzenliyor.

Halk günleri, her hafta salı günü saat 10.00 ile 12.00 arasında Büyükşehir Belediyesi'nin Tandoğan'daki ana hizmet binasında gerçekleştiriliyor.

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Vedat Üçpınar, vatandaşların sorunlarını çözmek ve bürokratik işlemleri azaltmak amacıyla böyle bir uygulama başlattıklarını belirterek, “Direkt olarak vatandaşlarımızla görüşelim ve burada bütün müdürlerimizle sorunlarını çözelim istedik” dedi.

Fen İşleri Daire Başkanlığı olarak 8 birimle çalıştıklarını ve hizmet alanlarının çok geniş olduğunu bildiren Üçpınar, şunları söyledi:

“Özellikle yol, inşaat, köprü, yaya üst geçidi, kaldırım, numarataj, cadde isimlerinin değişikliği, altyapı yatırımları, AYKOME işlemleri, bütün altyapı ruhsatlarının verilmesi, asfalt katılım bedellerinin tekrar hesaplanması, vatandaştan gelen şikayetler vs. gibi çok çeşitli konularda hemen her gün bize onlarca vatandaşımız müracaat ediyor. Bütün birimlerimiz sabahtan akşama bu konularla uğraşıyor, diğer çalışmalarımız aksıyor. Vatandaşımız da günün neredeyse 8 saatini burada geçiriyor. Dolayısıyla hem bizim hem vatandaşın işi aksıyor. Bu nedenle halk günleri düzenlemeye karar verdik."
“DERDİ OLAN HERKESİ

DİNLEYECEĞİZ”

Düzenlenen ilk halk gününde 20 muhtar ile 60’a yakın vatandaşı dinleyen Vedat Üçpınar, “Derdi olan tüm vatandaşlarımızı dinleyeceğiz. Bizim de çalışmalarımız daha programlı olacak” dedi.

Vatandaşların şube müdürlüklerinden randevu almalarını isteyen Üçpınar, toplantılara randevusuz da gelinebileceğini, ancak görüşmelerde önceliğin, randevu alan kişilere tanınacağını belirtti.

Üçpınar, halk günlerine katılmak isteyenlerin, Fen İşleri Daire Başkanlığı'nın tüm şube müdürlüklerinin sekreteryasını veya Daire Başkanlığı'nı arayabileceklerini söyledi.

ASKİ’den sıhhi tesisatçılara eğitim

ASKİ Genel Müdürlüğü, Ankara'daki sıhhi tesisat ve bina iç tesisatçılarına meslek içi eğitim verdi.

Tesisatçılar Odası işbirliğiyle gerçekleşen ve 253 tesisatçının katıldığı eğitim seminerinin açılışında konuşan ASKİ Genel Müdürü İrfan Kaya, Başkent genelinde içme ve kullanma suyu ile kanalizasyon hizmetlerinin ASKİ tarafından yürütüldüğünü belirterek, bu eğitimleri, bina iç tesisatlarının standartlara uygun ve daha sağlıklı yapılması amacıyla verdiklerini söyledi.

ASKİ Genel Müdürlüğü’nün, su iletim ve dağıtım hatlarından sorumlu olduğunu, bina iç tesisatlarının ise ASKİ’nin sorumluluğunun dışında olduğunu hatırlatan Kaya, şunları söyledi:

“İmalat ve bakım onarım çalışmaları, piyasadaki özel sıhhi tesisat firmaları tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmaların da standartlara uygun ve kaliteli yapılması gerekmektedir, Örneğin, Ankara’da bazı binaların sayaçtan sonraki iç tesisatlarında, metal bazlı ve galvanizli tesisat boruları kullanılmaktadır. Bu tip borularda suyun kalitesi hızlı bir şekilde değişmekte, suyun tadı ve

görüntüsü başta olmak üzere birçok kalite parametresi bozulmaktadır.”

Kaya, eğitimde içme suyu, atık su ve yağmur suyu tesisatlarının yapımı, proje aşaması gibi konuların uygulamalı olarak anlatıldığını ifade ederek sözlerine şöyle devam etti:

“Suyu yüksek kalitede ve içilebilir özellikte kullanmak ve su kalitesinde sorun yaşamamak için bina iç tesisatlarında metal bazlı ve galvanizli borular yerine, paslanmayan ve tortu tutmayan PVC, polietilen veya polipropilen gibi malzemelerden üretilmiş borular tercih edilmelidir. Sıhhi Tesisatçılar Odası ile ortaklaşa vermiş olduğumuz bu eğitimle, tüm tesisatçılar da ASKİ ile aynı standartlarda kaliteli hizmet verecektir.”

Eğitimlerini başarıyla tamamlayan 252 tesisatçıya katılım belgeleri, Genel Müdür İrfan Kaya, Tesisatçılar Odası Başkanı Murat Erturan ve Türkiye Madeni Eşya Sanatkarları Federasyonu (TMESF) Başkanı Özcan Saraçoğlu tarafından verildi.

“ASKİ” Türk güreşinin zirvesinde parlayan güneş

Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Spor Kulübü, 9-11 Ocak tarihleri arasında düzenlenen Büyükler Türkiye Serbest Güreş Şampiyonası’nda, rakiplerine fark atarak takım halinde şampiyon oldu.

Çorum Atatürk Spor Salonu’nda 81 ilden 500’e yakın sporcunun mücadele ettiği Türkiye Büyükler Serbest Güreş Şampiyonası’nda, daha önce Rio Olimpiyatları’na katılma hakkı elde eden Taha Akgül de güreşti.

Dünyada yılın en iyi güreşçisi seçilen Dünya

Şampiyonu Taha Akgül’ü izlemeye sporseverlerin gösterdiği yoğun ilgi dikkatleri çekti.

Şampiyonada ASKİ Spor’dan 61 kiloda Recep Aktaş, 65 kiloda Mustafa Kaya, 74 kiloda Ender Coşkun ve 125 kiloda Taha Akgül şampiyon oldu. Müsabakalarda; 74 kiloda Batuhan Demirçin ikinci, 57 kiloda Ahmet Peker ve Sezar Akgül, 86 kiloda Serdar Böke, 97 kiloda İbrahim Bölükbaşı, 125 kiloda da Abdullah Omaç üçüncü oldular.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Spor Serbest Güreş Takımı, şampiyonada

ikinci sırada yer alan İstanbul Sancaktepe Belediye Spor’un 15 puan önünde 70 puan ile takım halinde Türkiye Şampiyonluğunu elde etti.


GREKO ROMEN’DE

TÜRKİYE İKİNCİLİĞİ

Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Spor Grekoromen Güreş Takımı 6-8 Ocak tarihlerinde Ankara ASKİ Spor Salonu’nda gerçekleştirilen şampiyonada elde ettiği 64 puanla ikinci sırada yer aldı.

Şampiyonada, 59 kiloda Rahman Bilici, 66 kiloda Volkan Çakıl, 98 kiloda

Süleyman Demirci Türkiye birincisi, 80 kiloda Doğan Göktaş, 98 kiloda Ahmet Taçyıldız, 130 kiloda Osman Yıldırım Türkiye ikincisi oldu. Karşılaşmalarda; 59 kiloda Haşim Baykara, Mehmet Çeker, 71 kiloda Murat Dağ, 85 kiloda Şaban Karataş üçüncülük kürsüsüne çıktılar.

Büyükler GrekoRomen ve Serbest Güreş Türkiye Şampiyonası’nın ardından büyük başarı elde eden ASKİ Spor’da, olimpiyatlarda mücadele edecek Türk Milli Takımı’nın omurgasını oluşturacak güreşçilerin yer almasının sevinci yaşanıyor.

Osmanlıspor iyi başlamadı

Osmanlıspor, Spor Toto Süper Lig Hasan Doğan Sezonu’nun ikinci yarısının ilk maçında deplasmanda Kayserispor’a 1-0 kaybederken, ligin ikinci yarısına iyi başlangıç yapamadı.

Sezonun ilk yarısında oynadığı 17 karşılaşmada elde ettiği 19 puan ile 12. sırada yer alan Mor - Sarılılar, ara transferde anlaşma sağladıkları Vaclav Porocazka, Lawal ve kaleci Hakan Arıkan ile kadrosunu güçlendirdi. Sezonun ikinci yarısının ilk maçını Kayserispor deplasmanında oynayan Başkent ekibi, maçın henüz 2. dakikasında kalesinde gördüğü golün ardından, oyunda dengeyi sağladı. Maçın son 15 dakikasında rakibi kendi sahasına hapsetmesine rağmen Başkent ekibi, geliştirdiği ataklarda son vuruşlarda başarılı olamayıp karşılaşmayı 1-0 kaybetti.

Mor-Sarılılar, ligin 19. haftasında 23 Ocak Cumartesi günü saat 19.00’da kendi sahasında Galatasaray ile karşı karşıya gelecek.

GENÇLERBİRLİĞİ’NDEN ÖNEMLİ GALİBİYET

Sezonun ilk yarısında aldığı istikrarsız sonuçlar ve yaptığı teknik direktör değişiklikleri ile gündemde olan Gençlerbirliği, lige verilen arada göreve getirdiği Teknik Direktör İbrahim Üzülmez ile çıktığı ilk karşılaşmadan 3 puanla döndü.

Kırmızı - Siyahlılar, Çaykur Rizespor deplasmanında erken gol yemesine rağmen önce skoru eşitleyip sonra ilk devreyi 2-1 önde kapattı. İkinci yarıda kalesinde 1 gol daha gören Başkent ekibi, maçın son dakikalarında kazandığı golle skoru 3-2’ye getirip maçtan 3 puanla ayrıldı.

Gençlerbirliği, bu hafta kendi sahasında 24 Ocak Pazar günü saat 13.00’te Antalyaspor ile karşılaşacak.


ANKARAGÜCÜ EVİNDE KAZANDI

Spor Toto İkinci Lig Kırmızı Grup’ta mücadele eden Ankaragücü, sezonun ikinci yarısının ilk maçında Tokatspor’u 2-1 yendi.

Aynı Grup’ta mücadele eden Keçiörengücü, Fatih Karagümrük’ü kendi sahasında 3-1 yenerken, Ankara Demirspor, Sivas Belediyespor deplasmanında 2-1 yenilerek evine puansız döndü.

Spor Toto İkinci Lig Beyaz Grup’ta mücadele eden Başkent takımlarından Hacettepespor, Hatayspor’a deplasmanda, BUGSAŞ Spor ise Alpedo Kahramanmaraşspor’a evinde 2-1 kaybetti.


ETİMESGUT LİDER

Spor Toto Üçüncü Lig 2. Grup’ta mücadele eden Etimesgut Belediyespor, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyespor ile 0-0 golsüz berabere kalırken, Adliyespor, Denizli Büyükşehir Belediyespor’u 1-0 yendi.

Üçüncü Lig 1. Grup’ta ise Gölbaşıspor, Düzcespor deplasmanından 3-1’lik galibiyetle döndü.

İLÇELER


------------

Sincan, yeni bir konağa daha kavuştu

Sincan, yeni bir konağa daha kavuştu. Yenikent İlksan TOKİ Konutları’nda hizmete giren ve Sincan Belediyesi tarafından hizmete sunulan İlksan Güngörmüşler ve Hanımlar Konağı, ilk günden yüzlerce misafirini ağırladı. Güngörmüşlerin ve hanımların ücretsiz yararlanabileceği konak, kişisel gelişim kursları, seminerler ve sağlık toplantılarına ev sahipliği yapacak.

“Sosyal belediyecilik” anlayışıyla yürüttüğü çalışmalara devam eden Sincan Belediyesi, İlksan Hanımlar ve Güngörmüşler Konağı ile vatandaşların güvenli ve huzurlu bir ortamda vakit geçirmelerini amaçlıyor. Her şeyin ücretsiz olarak sunulduğu

Konak’ta vatandaşlar kendi evlerindeki rahatlığı ve huzuru yakalamanın keyfini çıkarıyor.

Sincanlılar için birçok sosyal alanı hizmete sunan Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Sincan’ı imkanlar dahilinde konaklarla süslemeye devam edeceklerini söyledi. Önümüzdeki aylarda 5 konağın daha hizmete gireceğini müjdeleyen Başkan Tuna, “Büyüklerimiz ve hanımlar için tahsis ettiğimiz konaklarımıza ilgi her geçen gün artıyor. Vatandaşımızın memnuniyeti için çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.


Çubuk’ta 1350 kişiye iş imkanı sağlandı

Çalışmak için kendilerine başvuran gençleri özel firmalara yönlendiren Çubuk Belediyesi, 2015 yılında 1350 kişinin çeşitli sanayi kuruluşları ve işletmelerde işe yerleşmelerine yardımcı oldu. Çubuk Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğü, 2015 yılında da iş arayanların en büyük yardımcısı oldu. Özel Kalem

Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan birim, çalışmak için Çubuk Belediyesi'ne başvuran gençleri için sanayi kuruluşları başta olmak üzere pek çok özel firmayla irtibata geçti. İş arayanların Çubuk Belediyesi'ne bıraktıkları özgeçmişler, eğitim, kişisel yetenek ve özelliklere göre gruplandırılarak, eleman isteyen kurum ve kuruşlara gönderildi.

Özel Kalem Müdürlüğü’nün çalışmalarına yönelik bilgi veren Belediye Başkanı Tuncay Acehan, çalışmak ve üretmek isteyenlerin iş bulmalarına aracı olmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti.

Acehan, gençlerin iş sahibi olup ekonomiye katılmaları için her türlü imkanı değerlendirmeye devam edeceklerini söyledi.
“SAFAHAT”, Akyurtlu öğrencilere dinletiliyor

Akyurt Belediyesi, İstiklal Marşımızın Şairi Mehmet Akif Ersoy’un unutulmaması adına yeni bir projeye daha imza attı.

“Vatan Şairi” Mehmet Akif’in “Safahat” adlı eserinden bölümler, ilçede öğrenim gören öğrencilere dinletiliyor. Mehmet Akif’in dizeleriyle anlattığı olaylar, beyazperdede de canlandırıldı. Ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen “Safahat” okumalarının günde iki seans yapılarak tüm okullara ulaşılması hedefleniyor.

Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş, yaptığı açıklamada, “Akyurt, gerçekten hızlı büyüyen bir ilçe. Gençlerin de sayısı her geçen gün artıyor. Okul çağlarında onlara ne katabilirsek bizim için mutluluktur” dedi.

Mehmet Akif’in “Safahat”ını adlı eserini onlara dinleterek, gençliğin vatansever ve şuurlu bir şekilde yetiştirilmesine

katkıda bulunmak amacında olduklarını kaydeden Başkan Ayantaş, “Çünkü Mehmet Akif’in yazdığı şiirler kadar, hayatı da bu bilinci kazanmamız gerektiğinin bir kanıtı” diye konuştu.


Ankara’yı yönetenler Yenimahalle’de buluştu

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, 2016 yılının ilk Büyükşehir Meclis Toplantısı’nın ardından, üyelere Ankara Konağı’nda yemek verdi.

Katılımın oldukça yoğun

olduğu davette konuklarını kapıda karşılayan ve tüm misafirleriyle tek tek ilgilenen Yaşar, başkanlarla aynı masada oturarak sohbet etti. Konuşmasında birlik ve beraberliğin önemine dikkat çeken Yaşar, “Yenimahalle Belediyesi olarak Yenimahalle’ye ve Ankaramıza hizmet etmeye çalışıyoruz. Belediye meclis üyelerimiz de hem Yenimahalle’de hem de Büyükşehir’de bütün

belediyelerimizin yapacağı icraatlarla ilgili güzel kararlar alıyorlar. Şu ana kadar Ankaramız için birlik ve beraberlik içerisinde birçok noktada güzel işlere imza attık. Ben de diğer belediye başkanı arkadaşlarımız gibi geleceğe umutla bakıyorum” dedi.
Altındağ’ın araç filosu büyüyor

Altındağ Belediyesi, satın aldığı 15 yeni iş makinesiyle araç filosunu daha da büyüttü. Çöp toplamak için satın alınan 6 tır, 1 dozer, 1 loder (yükleme aracı), 6 kamyonet ve 1 ekip aracı daha Altındağlılar için hizmet verecek.

Altındağlılara kaliteli hizmet üretebilmek için her yıl araç filolarını yeni araçlarla takviye ettiklerini belirten Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, “Altındağ Belediyesi olarak ihtiyacımız olan tüm araçları satın alabilecek güçteyiz. Yıpranmış, eskimiş hiçbir araç kullanmadığımız gibi, kiralama yöntemine de gitmiyoruz. Amacımız, Altındağlı hemşehrilerimize en kaliteli hizmeti zamanında sunmak” dedi.

Göreve geldiği 2004 yılında belediye araçlarının tamamının hurda denilecek durumda eski, bakımlarının da zor ve masraflı olduğunu hatırlatan Başkan Tiryaki, “Araçlarımızı tamamen yeniledik. Şimdi ise araç filomuzu daha da güçlendiriyoruz. Vatandaşlarımız bilmeli ki, Altındağ Belediyesi en iyi hizmeti sunabilmek için uzun vadeli planlar yapıyor, toplanan vergileri en verimli şekilde kullanıyor” diye konuştu.


Etimesgut’ta Aile Akademisi 2 bin aileye hizmet verdi

Etimesgut Belediyesi Aile Akademisi, 2015 yılında 2 bin aileye ücretsiz danışmanlık hizmeti verdi. Eryaman Ziya Gökalp Tesisleri içerisinde faaliyetini yürüten etiSEM Aile Akademisi, Etimesgutlulara aile terapisi, aile avukatlığı ve çocuk gelişimi dallarında hizmet sundu.

Aile içinde sorunlar yaşayan ve evliliklerinin yeniden inşasını isteyen aileler, Aile Akademisi'nden destek aldılar. Akademide görevli aile terapistleri, “Çift ve evlilik terapisi, çift ilişkisini güçlendirme, sağlıklı iletişim, ailede boşanma süreci, kayıplar ve yas” konularında ailelere danışmanlık yaptı. Aile avukatları, aile hukuku ve evlenme konuları başta olmak üzere boşanma ve velayet gibi konularda da destek hizmetleri verdiler.

etiSEM Aile Akademisi, hafta içi 09.00-17.00; cumartesi günü ise 10.00-15.00 saatleri arasında ücretsiz danışmanlık hizmeti veriyor.

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Aile Akademisi’nin ilçedeki aile yapısını daha da güçlendirdiğini belirterek, “Topluma faydalı, bilinçli ve sağlıklı nesiller yetiştirmek amacıyla etiSEM Aile Akademisi'nde danışmanlık ve eğitim hizmeti sunuyoruz. Ailelerimizi, Akademimiz’den ücretsiz yararlanmaya davet ediyorum” dedi.
Hacı Bayram-ı Veli Keçiörenli gençlere tanıtıldı

15. yüzyılda Anadolu’da Türk birliğinin yeniden sağlanmasında büyük rol oynayan, Türk Mutasavvıf ve Şair Hacı Bayram-ı Veli, “Çağımızı Aydınlatan Değerlerimiz” projesi kapsamında, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak'ın da katıldığı bir programla gençlere tanıtıldı.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün düzenlediği ve Keçiören Kaymakamlığı'nın destek verdiği program, Keçiören Belediyesi'nin ev sahipliğinde Neşet Ertaş Sanat ve Gösteri Merkezi'nde gerçekleştirildi. Etkinliğe Mustafa Ak'ın yanı sıra İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kılıçgil, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk İslam Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Akkuş ile çok sayıda öğrenci ve öğretmen katıldı.

“Çağımızı Aydınlatan Değerlerimiz” projesi kapsamında geleceğin teminatı olan gençlerle birlikte Hacı Bayram-ı Veli Hazretlerini anıp, tanıyacaklarını belirten Başkan Mustafa Ak, “Bizler bir Ankaralı olarak Hacı Bayram-ı Veli Hazretlerini çok daha iyi tanımalıyız. Ankara'nın 4 bin yıllık bir tarihi var. Her şehrin tarihinde ona yön veren değerler vardır. Hacı Bayram-ı Veli de bunların en önemlilerindendir. Keçiören’de Arvasi’nin, Çamlıdere'de Ali Semerkandi'nin türbesi bulunuyor. Büyük değerlerimizi çok iyi tanımalıyız” dedi.


Başkan Taşdelen’den taksici esnafına ziyaret

Çankaya Belediyesi, büyük bölümü 25 yıllık olan taksi duraklarını yenilerken, Başkan Alper Taşdelen de yapımı tamamlanan duraklarda esnafla biraraya geliyor.

Taşdelen, Dikimevi Taksi Durağı’ndan sonra Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nün

karşısında yer alan Siyasal Taksi Durağı’nı ziyaret etti. Siyasal Taksi Durağı esnafı, öğrencilik döneminden beri tanıdıkları Taşdelen’i şimdi belediye başkanı olarak görmenin kendilerini mutlu ettiğini belirttiler. Taksi duraklarında başlatılan yenileme çalışmalarında kullanım ömrü

dolmuş, yazın soğutulamayan, kışın ısıtılamayan, esnafın çilesi haline gelen 25 taksi durağını yenilediklerini belirten Taşdelen, bu sayının 2016 yılı içinde daha da artacağının müjdesini verdi.

Dikimevi Metro Taksi Durağı esnafı da başlarını sokacakları yeni bir durakları olduğunu ve ilk kez bu kışı üşümeden geçireceklerini söyleyerek Başkan Taşdelen’e teşekkür ettiler.

Mamak-Çankaya sınırında yer alan taksi duraklarının örnek bir yapı olmasının kendilerini gururlandırdığını ifade eden taksici esnafı, söz verilen projenin ötesinde bir durağa kavuştuklarını söyledi. Taşdelen’e yeni semaverlerinde demledikleri çaydan da ikram eden esnaf, “Çankaya’da yapılan güzel şeyleri görmekten mutluyuz” dedi.
Kızılcahamam’ın 3. kardeşi, Kıbrıs Paşaköy...

Kızılcahamam Belediyesi ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Paşaköy Belediyesi arasında “kardeş şehir” protokolü imzalandı.

Daha önce Almanya'nın Weilburg, Kosova Cumhuriyeti’nin Mamuşa belediyeleri ile “kardeş şehir” protokolü imzalayan Kızılcahamam Belediyesi, üçüncü olarak da Kıbrıs Paşaköy Belediyesi ile “kardeş şehir” oldu.

Paşaköy Belediyesi'nde düzenlenen törene, Kızılcahamam’ı temsilen Kaymakam Mehmet Yıldız, Belediye Başkanı Muhittin Güney, Belediye Başkan Yardımcısı Fahrettin İlhan, Belediye Meclis üyeleri İbrahim Yıldız, Songül Ergelen, Kemal Öztürk, Murtaza Güngör, Yusuf Şengül, İsa Sever, Günaydın Yüce ve Murat Can katıldı.

Paşaköy Belediyesi’ni temsilen ise Belediye Başkanı Habil Tülücü, Belediye Başkan Danışmanı Fatma Gürlek ve Belediye Meclis Üyesi Mikail Cankurt bulundu. Törende karşılıklı hediyelerinin takdim edilmesinden sonra belediye binası önünde hatıra fotoğrafı çektirildi.
İlköğretim öğrencilerinden

Başkan Demirci’ye ziyaret

ilköğretim Okulu öğrencileri, Evren Belediye Başkanı Abdülkadir Demirci’yi makamında ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgi aldı, merak ettikleri konularla ilgili sorular sordu.

Evren Milli Eğitim Müdürü Erdal Çekim ,Evren İlköğretim Okulu Müdürü Yüksel Yaman ve İlkokul 1. sınıf öğrencilerinin bulunduğu ziyarette Demirci, eğitime Belediye olarak yaptıkları desteği da anlattı.

Abdülkadir Demirci, şunları söyledi: “Çocuklarımızın daha iyi şartlarda yetişmesi için yalnızca günümüzü kurtarmak adına değil, geleceğe yönelik projelere imza atıyoruz. Eğitime katkımız her zaman devam ediyor. Bu kapsamda okul bahçelerini asfaltladık, çocuklarımıza yönelik modern ve sağlıklı oyun olanları ve yeşil alanlar oluşturduk. Halkımızın kullanımına sunduğumuz park alanları içerisinde yer alan çocuk oyun alanlarında çocuklarımız daha rahat ve güvenilir bir şekilde eğlenebiliyorlar. Ayrıca birçok mahallemizde oluşturduğumuz modern spor sahalarının yapımını tamamladık.”
Elmadağ’da satrancın şampiyonları belli oldu

Elmadağ Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle okul sporları kapsamında düzenlenen satranç şampiyonası sona erdi. Belediye Kültür Merkezi’nde yapılan ve 4 gün süren müsabakalar, büyük çekişmeye sahne oldu. Dereceye giren öğrencilerin ödüllerini Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü İbrahim Tekiner, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Omaç ve ilçe daire amirleri verdi.

Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin, kendisinin de uzun yıllardır satranç oynadığını belirterek, “Santraç, değişik yaş, cinsiyet ve kültürden çocukları, eğlenebilecekleri bir faaliyette bir araya getiren bir köprü gibidir. Satranç dünyanın her yerinde oynandığı için çocuğunuz evrensel bir oyun öğrenmiş olur, dünyanın neresine giderseniz gidin, satranç oynayacak birini bulabilirsiniz” dedi.

Şahin; satranç oynayan çocukların kendilerine güvenlerinin ve düşünme yeteneklerinin arttığını söyledi.


Başkan Yıldızkaya, muhtarlarla buluştu

Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, mahalle muhtarlarıyla kahvaltıda bir araya geldi.

Seçim döneminde vaat ettikleri tüm projeleri tek tek gerçekleştirmekte olduklarını söyleyen Yıldızkaya, yaptığı konuşmada, “Belediyemiz tüm mahallelerimizde imkanları dahilinde hizmet vermektedir. Göreve geldiğimiz günden itibaren rutin Belediyecilik hizmetlerinin yanında projelerimizi de tek tek hayata geçirmekteyiz” dedi.

2015 yılında Hanımlar Konağı, Emekliler Konağı, Kreş, Şentepe Mahallesi Kapalı Pazar Yeri ve İş Merkezi, Üçpınar Mesire Alanı, Zafer Parkı gibi projeleri hayata geçirdiklerini belirten Başkan Yıldızkaya, 2016 yılında açılış ve temel atma törenlerinin birbirini izleyeceğini dile getirdi. Yıldızkaya, şu bilgileri verdi: “İçinde cep sinemalarının da olduğu gençlik merkezini inşa edeceğiz. 2016 yılında tamamlayıp hizmete açacağımız Hayvan Pazarı, Polatlımızı hayvancılıkta da cazibe merkezi haline getirecektir. Hayvan Hastanesi ve Barınağı, Karapınar Mahallesine yapılacak. Kent Konseyimizin, oda ve derneklerimizin merkezlerinin burada hizmet vermesini planladığımız eski TMO binasını hizmete açacağız.”


“Patiliköy”e asfalt yol

Mamak Belediyesi, 500 civarında köpeğin yaşam mücadelesi verdiği ve hayvanseverlerin ulaşımda büyük sıkıntı çektiği bölgeye asfalt döktü.

Yukarı İmrahor Mahallesi’nin kırsal bölgelerinde bulunan ve hayvanseverler arasında ‘Patiliköy’ olarak da bilinen alan için hayvanseverlerden gelen asfalt talebi geri çevrilmedi. Başkent’li bir grup hayvansever biraraya gelerek yağışlı havalarda ulaşmakta zorlandıkları ‘Patiliköy’ için asfalt ve yol talebini Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül’e iletti.

Hayvanseverlerin talebini olumlu karşılayan Akgül, Patiliköy’e yol yapılması talimatını verdi. Hayvanseverlerin çalışmalarının takdire şayan olduğunu kaydeden Akgül, “Ankara’da barınağı olan birkaç belediyeden biriyiz ve ayrıca

ilçemizde hayvanseverlerin bir araya gelip kurduğu özel bir barınak bulunuyor. Buraya ulaşım konusunda bir takım sıkıntılar vardı. Bu sıkıntıların giderilmesiyle ilgili bizden talepte bulundular ve biz de stabilize yolunu açarak asfalt attık. Hayvanseverlerin işini kolaylaştırarak, çorbada bizimde tuzumuz olsun istedik” dedi.
Gölbaşı’na göl manzaralı nikah salonu

Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, Alparslan Türkeş Kültür Merkezi’nde açılacak olan nikah salonunu basına tanıttı.

Gölbaşı’nın en güzel noktalarından birine inşa edilen, Mogan Gölü manzaralı Alparslan Türkeş Kültür Merkezi’nin en üst katı Gölbaşı Belediyesi tarafından nikâh salonu haline getirildi.

Çiftler bundan sonra göl manzarası eşliğinde evliliğe ilk adımı atacak. Salon, 300 davetli kapasitesine sahip olacak.Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Bahçelievler Düğün Salonumuzda yer alan evlendirme memurluğumuzu ve nikâh salonumuzu buraya taşıyacağız. Çiftlerimiz artık güzel birlikteliklerine yeni, modern, göl manzaralı salonumuzda ‘Evet’ diyecekler. Nikah salonumuzun ufak tadilatlarının bitmesinin ardından kısa sürede hizmete açıp tüm Gölbaşılı ve Ankaralı vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız” dedi.
Kataloq: files -> 2414
files -> Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti adau-nun 80 illik yubileyinə həsr edilir adau-nun elmi ƏSƏRLƏRİ g əNCƏ 2009, №3
files -> Ümumi məlumat Fənnin adı, kodu və kreditlərin sayı
files -> Mühazirəotağı/Cədvəl I gün 16: 40-18: 00 #506 V gün 15: 10-16: 30 #412 Konsultasiyavaxtı
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl ivgün saat 13 40 15 00 otaq 410 Vgün saat 13 40 15 00
files -> TƏDRİs plani iXTİsas: 050407 menecment
files -> AZƏrbaycan respublikasi təHSİl naziRLİYİ XƏZƏr universiteti TƏHSİl faküLTƏSİ
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl Məhsəti küç., 11 (Neftçilər kampusu), 301 n saylı otaq Mühazirə: Çərşənbə axşamı, saat 16. 40-18. 00
2414 -> Haklarınızın farkında olun, güvenle alışveriş yapın

Yüklə 86,27 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə