Nano-Futbol! Bir pirinç tanesi üzerinde, saç telinden daha kalın olmayan bir topla ve bir amibin altıda biri büyüklüğünde oyuncuların oynadığı bir futbol maçı Bilim kurgu filmlerinden bir kesit gibi görünen bu tanımlama, aslındaYüklə 9,26 Kb.
tarix01.08.2018
ölçüsü9,26 Kb.

6280125882159988807.jpg


Nano-Futbol!

Bir pirinç tanesi üzerinde, saç telinden daha kalın olmayan bir topla ve bir amibin altıda biri büyüklüğünde oyuncuların oynadığı bir futbol maçı... Bilim kurgu filmlerinden bir kesit gibi görünen bu tanımlama, aslında, mikro-elektro-mekanik sistemler programları çalışan üniversiteler için yeni takım sporunu anlatıyor:Nanofutbol. ABD Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü’nün ev sahipliğini yaptığı ilk nanofutbol turnuvası Atlanta’da, 2007 RoboCup etkinlikleri içerisinde düzenlenmişti.

2008 RoboCup içerisinde tekrar düzenlenen turnuvada ikisi Kanadalı, ikisi A.B.D.’den ve biri İsveçli olmak üzere beş takım yer aldı.field.jpg

Oyun Alanı

Nanofutbolun futbolcuları- nanobotlar- insanlar tarafından, uzaktan kumandalı elektrik ve manyetik alanlarca yönlendiriliyor. Nanobotlar, inanılmaz derecede ince toplarını, 2,5 mm × 2,5 mm’lik oyun alanı içerisinde yönlendiriyorlar. Nanobotları kontrol edenler karşılaşmayı bir mikroskop aracılığı ile takip ediyorlar.

Turnuva üç aşamadan oluşuyor:

İki milimetrelik koşu: Nanobotlar oyun sahasının bir ucundan öbür ucuna birbirleriyle yarışıyorlar, hızlı olan kazanıyor.

Engelli rota: Nanobotlar, polimer savunucularla set çekilmiş bir parkuru tamamlaya çalışıyorlar.

Top yönetme: Nanobotlar, 3 dakikalık süre içerisinde, nanotoplarıyla en çok golü atmaya çalışıyorlar.

Nanobotlar, alüminyum, krom, altın, nikel ve silikondan üretiliyor. Birkaç nanogramla birkaç yüz nanogram arasında değişen ağırlıklara sahipler ve birkaç on mikrometreyle birkaç yüz mikrometre uzunluğundalar.

16field.jpg

16 oyun alanı barındıran yonga

yonga.jpg

Devre kartına takılmış yonga

16 nanofutbol sahası tek bir silikon yonga üzerine inşa ediliyor. Daha sonra bu yonga, kontrol arayüz bağlantılarıyla beraber bir devre kartına takılıyor.Her nanofutbol topu, insan saçından daha kalın olmayan bir silikon dioksit diskinden oluşuyor. Her nanotopun üzerine, oyuncuları yönetenlerin, nanotopu sahada daha kolay görmesi için T şeklinde bir işaret konuluyor. Nanotopun üzerinde yer alan üç küçük halka şeklinde yer alan kabartılar, sürtünmeyi azaltarak topun oyun sahasında daha kolay kaymasını sağlıyor.

nanotop.jpg

Nanotop

Bu tür turnuvaların, nanoteknoloji alanında pratik uygulamaları geliştirmesi bekleniyor. Bu minik futbolcuların arasından vücudumuzda mikro-ameliyatlar yapacak nano-doktorlar çıkabilir.
Yüklə 9,26 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə