Neden İngilizce Öğrenmeliyiz?Yüklə 50,28 Kb.
tarix31.10.2017
ölçüsü50,28 Kb.

Neden İngilizce Öğrenmeliyiz?

İngilizce öğrenmeye başlamadan önce cevaplandırmamız gereken en temel sorulardan birisi budur. Çünkü eğer mantıklı bir sebep bulamaz veya İngilizce öğrenmenin şu an çok gerekli olmadığını düşünüp, ileride nasıl olsa öğreniriz yanılgısına düşersek bu işe yanlış başlamış oluruz. Türkiye’de İngilizce öğretiminde karşılaşılan en büyük sorunlardan bir tanesini de bu oluşturur. Özellikle geçtiğimiz yıllarda orta öğretim kurumlara geçme sınavlarında bu alandan soru sorulmaması öğrencilerin bu gerekliliği göz ardı etmesine neden olarak uzun bir süre öğrencileri İngilizceyi arka plana atıp, erteleme hatasına düşürmüştür.


Şimdi gelelim sorumuzun cevaplarına;

İngilizceyi güzel konuşmayı öğrenmek kendimizi geliştirebilmek adına yapabileceğimiz en iyi şey olabilir. Evet, bu doğru değil mi? Başkaları yeterli bilgiye erişemezken sizin yapabilmenizin ne kadar eğlenceli olabileceğini düşünebiliyor musunuz? Başkalarının anlaşamadığı ilginç insanlarla konuşmak ve mektuplaşmak? Ağzınızı her açtığınızda etrafınızdaki herkesi kendinize hayran bırakmak? Kariyerinizde büyük sıçramalar yaparak, diğerlerini kilometrelerce arkada bırakmak? Bunların hepsini İngilizceyi güzel konuşarak elde edebilirsiniz. Her ne kadar İngilizceyi artık herkesin bildiğine dair bir kanı olsa da bu tamamıyla doğru bir düşünce değildir. Çünkü İngilizce kursu sertifikasına sahip olmakla İngilizceyi bilip güzel konuşma, yazma ve anlama kabiliyetine sahip olmak farklı şeylerdir.


Dünyada en çok konuşulan dil konusunda bazı tartışmalar var, ana dili İngilizce olan ülkeler olarak ele aldığımız zaman dünyada en çok konuşulan dil İngilizce değil ama tüm dünyanın ortak olarak kullandığı dil elbette İngilizce. Kariyer, eğitim, günlük yaşam, gezi ve eğlence gibi hayatınızın temel taşını simgeleyen her konuda İngilizce bilmediğiniz için büyük eksiklikler yaşamanız kaçınılmaz. Dünya ile iletişimimiz internet kullanımının yaygınlaşmasıyla oldukça büyüdü ve sadece bu yüzden bile İngilizce öğrenmek neredeyse mecburiyet haline geldi.

c:\users\ramazan\desktop\image8.jpg

Bir dil bir insan.”


Muhtemelen bu atasözünü daha önceden duydunuz. Anladığım kadarıyla bu yabancı bir dili öğrenmenin sizi iki kat daha değerli kılacağı anlamına geliyor. Peki NEDEN ikinci bir dili öğrenmek bu kadar önemli? Herhalde bununla ilgili bazı fikirleriniz vardır – ama oturup İngilizce’yi AKICI ve RAHATÇA konuşmanın tüm faydaları hakkında hiç düşündünüz mü? Belki de hiç düşünmediniz – ve aslında bu sizin İngilizce öğrenmek için eyleme geçmenizi önleyen nedenlerden biri olabilir.

Öncelikle, Türkçe’ye ,kendi dilimize değer verin ve sevin. İngilizce’nin (ya da herhangi diğer bir dilin) Türkçe’nin yerine geçmesi gerektiğini düşünmeyin.

Aksine – İngilizce’nin anadilinizi tamamlayıcı nitelikte olması gerektiğini düşünün. – “ORTAK DİL” olarak, dünyanın her yerinden insanlarla iletişim kurmak için kullanabileceğiniz bir dil olarak. Ve İngilizce öğrendiğinizde – kendi dilinizi daha bile iyi anlayabilir – ve onu neyin özel kıldığını daha fazla takdir edebilirsiniz.

Kariyer


Bir ofiste İngilizce bilmeyen ve İngilizce bilen insanlar arasında çok fazla fark olmayabilir ama konu yükselmeye, hedefleri büyütmeye, daha fazla kazanmaya ve daha fazla başarıya geldiği zaman İngilizce bilmeyenlerin bir adım bile değil birkaç adım geriden gittiğini kabul etmek gerekiyor. Sizi başarıya ulaştıracak garanti adımları atabilmeniz için bu adımları İngilizce bilerek atmanız yolunuzu çok daha açık bir hale getirecektir. Belirsizlik her zaman yorucudur. Bu belirsizliği kariyer konusunda netleştirmek için de dünyada en popüler dil olan İngilizce eğitimine bir an önce başlayın. İş, teknoloji veya bilimde iyi bir yerde olmak istiyorsanız şimdi kalkın ve İngilizce öğrenmeye başlayın.

c:\users\ramazan\desktop\image1.jpg

Kariyerinizi İlerletin

Mesleğiniz her ne olursa olsun, kariyerinizi ilerletmek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri de İngilizce öğrenmektir. • 2007’de yapılan bir araştırmaya göre, Latin Amerika, Avrupa ve Asya’daki uluslararası şirket çalışanlarının %91’i İngilizce’nin hali hazırda bulundukları iş pozisyonu için kritik bir önemde olduğuna inanıyor. (Newsweek, Ağustos 2007)

 • Birçok uluslararası şirket İngilizce’yi müşterek dilleri olarak seçiyor. (Iveco’ya bakın – Fransa, İtalya, Almanya ve İsviçre’den dört firma tarafından başlatılan ve İngilizce’yi ortak iş dili olarak belirleyen bir kamyon şirketi.)

 • Avrupa Serbest Ticaret Birliği, bu birliği oluşturan ülkelerin hiçbiri İngilizce konuşan ülkelerden olmamasına rağmen  İngilizce’yi ortak dil olarak kullanırlar!

 • İş için seyahat ediyorsanız – İngilizce şart.

Bugünün ekonomisinde işiniz için İngilizce konuşabilmek herşeyden daha önemli. İngilizce’de etkili biçimde iletişim kurabilmek size şu fırsatları sağlar:

 • Şirketinizde terfi etmeniz.

 • Uluslararası bir şirkette gerçekten iyi maaş ve iyi şartlarda bir pozisyon kazanmanız.

 • Kazancınız kendi sektörünüzdeki diğer profesyonellerin iki katı olur.

 • Çalıştığınız şirkette sizi vazgeçilmez kılar. Ofisinizdeki herkesten daha iyi İngilizce okuyabiliyor, yazabiliyor ve konuşabiliyorsanız – üst düzeyde iş güvenliğiniz sağlanmış olur, kriz sırasında bile.

 • Sizi daha üretken kılar. Yabancı iş bağlantılarınıza e-mail yazarken ya da okurken daha az zaman harcarsınız. Telefonda hatasız, çabuk ve etkili iletişim kurarsınız.

 • Daha fazla satış yaparsınız. İngilizce’de bir satış sunumu yaparken kendinizi daha iyi ifade edersiniz, böylelikle kesin olarak satışlarınızı arttırırsınız – Kapalı Çarşı’daki dükkan sahiplerine bir sorun!

 • İşiniz için daha fazla beceri geliştirirsiniz. Birçok ‘training’, eğitim ve seminerler sadece İngilizce’de mevcut. İngilizce bilmeniz sizin diğer başka herkesin erişemeyeceği değerli bilgilere erişmenizi mümkün kılar.


c:\users\ramazan\desktop\learn-english-and-do-awesome-work-and-have-fun.png

Sosyal Dünya


Bazen dinlediğiniz bir müziğin ne anlattığını anlamak çok daha başka şeyleri görebilmenizi sağlar, izlediğiniz bir filmdeki orijinal espriyi Türkçe’ye uyarlanmış haliyle değil de olduğu gibi kavrayabilirseniz çok daha fazla gülebilirsiniz. Yabancı bir müzisyenin konserine gittiğinizde seyirciyle iletişimi büyük bir önem taşır ve iletişimin güçlenmesi, performansın yarattığı hissiyatı da canlandırır. Turistik gezilerde bir tercümana bağlı kalmamak kendinizi çok daha özgür ve güvende hissetmenizi sağlar. Bir kahve siparişi vermek veya adres sormak ne kadar kolay hale gelirse, gezmek, keşfetmek ve öğrenmek de o kadar keyifli ve güvenli olur.

Eğitim


Çok başarılı bir öğrenci olabilirsiniz ama eğitiminizi başarıyla tamamlamak için İngilizce size engel olabilir. İngilizcenin eğitimdeki yüksek kredi notları, not ortalamanızı büyük ölçüde etkiler. Diğer derslerde sınıf birincisi olsanız bile İngilizceden alacağınız düşük notlar, eğitim hayatınızı da kötü etkileyecektir. Bu yüzden eğitim sırasında seviyenizi belirlemenizi ve sizi her zaman ileriye götürecek olan İngilizceyi başarılı bir eğitim ile desteklemeniz hayat boyu çok daha rahat ve başarılı olmanızı sağlar.

Bilgiye ulaşmada bir adım

İlgi alanlarınız neler? Bilim mi? Müzik? Bilgisayarlar? Sağlık? İş? Spor? İnternet, televizyon ve basın yayın gibi günümüz medyası size ilgi alanlarınızla ilgili neredeyse sınırsız bir bilgi erişimi sağlar. Hepsinden öte bir bilgi çağında yaşıyoruz değil mi?

Ancak bir tek problem var, bu bilgilerin pek çoğunun İngilizce olması.
İşte size sadece İngilizce kullanarak erişebileceğiniz şeylerden bazı örnekler:
İnternet sayfalarının pek çoğu: İnternette bir milyar (1,000,000,000) sayfanın üzerinde bilgi bulunmaktadır. Sadece bir dilin size neredeyse tüm bilgilere ulaşma olanağı vermesi gerçekten şaşırtıcı değil mi?

Kitaplar- her hangi bir konu hakkında, dünyanın dört bir yanından kitaplar. İngiliz ve Amerikan yazarlardan ya da diğer dillerden çevrilmiş kitaplar. Her ne ile ilgileniyorsanız, onun hakkında İngilizce yazıları okuyabilirsiniz.

Basın. Sadece İngilizce dergiler ve gazeteler dünyanın her yerinden alınabilir. Time, Newsweek, veya International HeraldTribune! İçin uzun araştırmalar yapmanıza gerek yoktur.

Bilim. İngilizce bilim dünyası için bir anahtardır. 1997 Science Citation Index ‘deki makalelerin %95 i İngilizce yazılmıştır. Sadece %50 si Amerika ve İngiltere gibi İngilizce konuşulan ülkelerde yazılmıştır.

Haber Bültenleri. CNN International ve NBC gibi uluslararası televizyon kanalları izleyin. Onlar haberleri küçük ulusal kanallardan daha hızlı ve profesyonelce yayınlamaktadırlar.

c:\users\ramazan\desktop\image5.jpg
Dünyada kabul gören bütün sanatsal yada kültürel çalışmalar İngilizce yapılır. Bunun sebebi bu çalışmaların çoğunun İngilizcenin anadil olduğu süper güç ülkelerinde yapılıyor olmasıdır. Örnegin; dünyada popüler olmuş şarkıların hemen hemen tümü İngilizcedir. Sinema filmleri İngilizcedir. Modern pop kültürün çoğu, müzikte yada sinemada iletişim aracı olarak İngilizce'yi kullanır.

Günlük yaşantımıza bile girmiştir İngilizce. Hamburger, jean, gala gibi kelimeler dilimize İngilizceden geçmiştir. Bu gerçekler uluslararası boyuttadır. Ülkemizde ve diğer ülkelerde de, İngilizcesi olan her yetişkin, bu dili bilmeyene oranla daha rahat iş bulur ( yapacağı iş ne olursa olsun - bilgisayar kullanacaksa bunu İngilizce bilmeden yapamaz, çünkü bilgisayar dili İngilizcedir.)


Daha Fazla Bilgiye Erişim Sağlayın


Denir ki, bu çağ Bilgi Çağı. Bilgi GÜÇ demek. Hangi konuyla ilgilenirseniz ilgilenin – ya da yaşamınız, işiniz veya şirketiniz için hangi bilgiye ihtiyacınız olursa olsun bu bilgiyi İngilizce’de bulabilirsiniz. İşte birkaç örnek:

 • İngilizce bilimin ulslararası dili. 1997 yılında, ScienceCitation Index’tekimakalelerin%95’i İngilizce yazılmıştı. Yalnız %50’si A.B.D. ve İngiltere gibi İngilizce konuşan ülkelerdendi.

 • İngilizce aynı zamanda teknolojinin de dili. Bilgisayar teknolojisi, tıp ya da mühendislik okuyacaksanız birçok önemli kaynak kesinlikle İngilizce olacak.

 • Internet’in çoğunluğu İngilizce. Bazı kaynaklar bunun %80 kadar olduğunu belirtiyor!

 • Uluslararası haberler de esas olarak İngilizce basılıp yayınlanıyor – BBC, CNN, The New York Times, ve The Economist – bunlardan sadece birkaçı.

 • Eğitim – Linsansüstü diploma veya sertifika almak istiyorsanız, neredeyse kesinlikle İngilizce’ye ihtiyacınız olacak – Türkiye’de okusanız bile. Kariyer eğitiminiz ve internet üzerinden eğitim de genellikle İngilizce.

 • Bonus ipucu: İngilizce biliyorsanız, birçok kaliteli eğitim kaynağına internet üzerinden ücretsiz erişebilirsiniz.

 • Dünyadaki mektupların % 75'i İngilizce yazılır.

 • Elektronik olarak depolanan bilginin % 80'i İngilizce'dir.


c:\users\ramazan\desktop\image2.jpg
İnsanlarla iletişim kurun

İngilizce artık “İletişim Dili” olarak adlandırılmaktadır. Neden mi? Çünkü dünyadaki bütün insanlar İngilizceyi kullanarak birbirleriyle konuşmak konusunda anlaşmış gibi gözüküyor.

Dünyada yaklaşık 1.500.000.000 insan İngilizce Konuşmaktadır. Ve diğer 1.000.000.000 kişi İngilizce öğrenmektedir.

Neredeyse tüm uluslararası konferanslar ve yarışmalar İngilizce olarak düzenlenmektedir. Örneğin Olimpiyatlar ve Dünya güzellik yarışmaları

Farklı ülkelerden diplomatlar ve politikacılar birbirleriyle anlaşmak için İngilizceyi kullanmaktadır. İngilizce Birleşmiş Milletler ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği gibi organizasyonların temel dilidir.

Daha Fazla Kişiyle Bağlantıya Geçin


Hoşunuza gitse de gitmese de, İngilizce tüm dünyada konuşulan yaygın dil haline geldi. Ve daha da yaygınlaşıyor gibi görünüyor. Çince’nin bir sonraki büyük dil olacağını sanıyorsanız şunları hesaba katın:

 • 300,000,000 Çinli şu anda İngilizce öğreniyor.

 • Dünya genelinde yaklaşık 1,500,000,000 kişi İngilizce konuşuyor. Bir diğer 1,000,000,000 ise siz bu satırları okurken İngilizce öğreniyor. (Kaynak: British Council)

 • Toplam 73 ülkede ortak veya resmi dil olarak kullanılmaktadır.

 • İngilizce 100’den fazla ülkede konuşulmakta.

Türk ve Almanlar iş yaparken dil çoğunlukla İngilizce. Hintliler Çinlilerle iş yaparken de genellikle İngilizce konuşuyorlar. Tabii ki, Çince ya da Hindi üçüncü dil olarak faydalı olabilir – ama neredeyse tüm uluslararası iş adamı ve iş kadını İngilizce’yi de akıcı biçimde konuşmak durumunda..
c:\users\ramazan\desktop\image4.jpg

Yaşam kalitenizi artırın

İngilizce öğrenmek ve bu dili kullanmak  sonunda hayat kalitenizi arttırabilir. Dil öğrenirken, sabretmeyi, çalışmayı ve zaman yönetimini daha iyi bir şekilde öğrenmek ve uygulamak durumunda kalırsınız. Bu beceriler, sadece yabancı dil öğreniminde değil, hayatınızın her alanında işinize yarar.
İngilizce bilmek gelir artışı demektir

İngilizce okumayı, konuşmayı, dinlemeyi veya anlamayı öğrenmiş olmak, gelirinizde artış demektir. İngilizce öğrenmek ve bu dili kullanmak size bir ev kirası kadar gelir sağlayabilir. Size kira getirebilecek bir evi almak için gereken süre yanında sözgelimi ingilizce öğrenmek için gereken  zaman çok kısadır. Gelir artışına  gereksinmeniz olmasa bile, “ ingilizce  dilini  öğrenmenin diğer  faydaları içinde size uyan bir şey var mı bir kontrol edin” derim.


İngilizce Bilmek Prestij kazandırır

 İngilizce bilmek, size toplum içerisinde bir ayrıcalık kazandırır. Matematik bilmediği için üzülen yada pişman olan  hiç kimseye rastllanmaz (Bence matematikten anlamadığımız için de hayıflanmalıyız.) Ama İngilizce  bilmediğine üzülen insanları saymakla bitiremem. İngilizce dilini bilmeniz ve ustalıkla kullanmanız , sizi kalabalıkta öne çıkarabilir.ÖZETLE : Eğer İngilizceyi kullanarak anlaşabiliyorsan,

Dünyanın dört bir yanından insanlarla iletişime geçebilirsin. Düşüncelerin ve fikirlerin hakkında internette tartışma gruplarında konuş. Farklı insanlara e posta gönder. Yaşamları ve kültürleri hakkında bilgi edin. Daha kolay seyahat edebilirsin. Nereye gidersen git insanlarla iletişim kur. İngilizce 100 den fazla ülkede konuşulmaktadır. Yönleri sor, muhabbet et veya yardım iste. Kim bilir, belki bir gün İngilizce hayatınızı kurtarabilir.


TÜRKİYE’DE İNGİLİZCE’NİN AÇAMAYACAĞI KAPI YOKTUR

Türkiye’de hem kamu hem de özel sektörde iş bulmada İngilizce vazgeçilmez bir kriterdir. Seçkin kurum ve şirketlere TOEFL (Test of English as a Foreign Language-ETS), IELTS (International English Language Testing System-British Council), YDS (Yabancı Dil Sınavı-ÖSYM) veya kurumların kendi yaptıkları sınavlardan iyi bir puan/skor alamadan işe girmeniz mümkün değildir. Örneğin Sermaye Piyasası Kurulu çeviri sınavı yapmaktadır. Birçok kamu kurumu KPSS ile birlikte YDS sınav puanı istemektedir. Türkiye’de veya yurtdışında yükseklisans veya doktora yapmak, araştırma görevlisi veya akademisyen olmak için İngilizce ön koşuldur. YDS sınavından doktora yapabilmek için 55, doçent doctor olabilmek için 65 puan almak gerekir. Devlet memurları veya özel bankalar gibi kurum ve kuruluşlarda çalışanlar çalıştıkları kurumlara göre 100 ila 500 lira arasında değişen aylık dil tazminatları almaktadır. Merkez Bankası, Sermaye Piyasası Kurulu, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı gibi kurumlarda İngilizce hem önemli bir ölçüt hem de ciddi bir gelir sebebidir. Kısacası Türkiye’de iyi düzeyde İngilizce bilmeden seçkin bir kurum, kuruluş veya şirkette iş bulmak hayaldir, ve kimi yerlerde sırf İngilizce bildiğiniz için geliriniz ve maaşınız daha yüksek olacak, ve rahatça terfi ve kademe ilerlemesi alacaksınız. .c:\users\ramazan\desktop\osym-yds.png
c:\users\ramazan\desktop\ielts and toefl.jpg

Peki, hangi kurumlar YDS puanı istemektedir?

1* Üniversiteler yüksek lisans ve doktora başvuruları için adaylardan YDS puanı istemektedir. Bu puan genellikle 50 – 75 arası olup üniversiteler arası farklılık göstermektedir. Ayrıca üniversiteler ÖYP kapsamında öğretim görevlisi yetiştirme programı için YDS puanı istemektedirler.

2* Özel, katılım ve kamu bankaları bazı iş başvurularında başvuru yapan adaylardan YDS dil puanı istemektedirler.

3* Tüm Bakanlıklar, Kitler ve Özerk Kamu kurumlarında Uzmanlık ve Uzman yardımcılığı kadrolarına başvurularda YDS yabancı dil puanı istenmektedir.

4* BOTAŞ, TPAO, EPDK, SPK, BDDK, TKDK, YPK, TRT, TPE, TSE ve RTÜK gibi üst kurullar ve özerk kurumlar personel alımında adaylardan ( mühendis, işletme mezunu, sosyal bilimler mezunu, siyasal bilimler mezunu, hukuk mezunu ) YDS dil puanı istemektedir.5* Belediyeler ve İl özel idareleri uzman ve uzman yardımcılıkları kadrolarına personel alımında adaylardan YDS dil puanı istemektedirler.

6* BOTAŞ, TPAO, EPDK, SPK, BDDK, TKDK, YPK, TRT, TPE, TSE ve RTÜK gibi üst kurulları, Tüm Bakanlıklar, Genel Müdürlükleri, Enstitüler, Belediyeler ve İl Özel idareleri Müfettiş ve Müfettiş Yardımcısı Kadrolarına giriş sınavlarında adalardan YDS dil puanı istemektedirler.

7* Bazı Kurum, Kuruluş, Genel Müdürlük, Kit, Bakanlık, Üt Kurullar ve Belediyelerde daire başkanlıkları ve daha üst kadrolar içi YDS dil puanı istenmektedir.
Yabancı Dil Öğrenme Motivasyonu ve Psikoloji

Kendi dilimizden başka yeni bir dil öğrenmek kimimiz için heyecan verici bir deneyimken, kimimiz için ürkütücü ve endişe verici bir durum olabilir.Her konudaki beceri için olduğu gibi herkesin dil öğrenmeye olan yeteneği farklı düzeyde olabilir.

Bazen kendimizi bu konuda bizden daha yetenekli olan kişilerle kıyaslar ve moralimizi bozabiliriz. O hızla ilerliyor ve biz hiçbir şey öğrenemiyoruz ve ne kadar çabalasak da olmayacak gibi gelebilir. Daha da kötüsü bu noktada pes de edebiliriz.

Böyle bir durumda yapmamız gereken ilk şey sonucunda ne kadar ilerleyeceğimizi bilmesek de denemeye karar vermektir. Yani, “Yavaş ilerliyor olsam bile bir süre deneyeceğim. Pes etmeyeceğim.”demek lazım öncelikle.  Peki bunu diyebilmek için öncelikle ne gerekli? Elbette motivasyon! • Bu dili neden öğrenmek istiyorum?

 • Bu dili öğrenmek ne işime yarayacak?

 • Neden zorlanıyorum?

 • Nerelerde takılıyorum?

 • Daha çok emek verir, çalışırsam neleri halledebilirim? Neleri halletmem çok zor?

Yukarıdaki soruları kendimize sormak ve sonrasında “… süre ile elimden geleni yapacağım. Bunun için de … yapmam gerek.” Diyerek çalışma adımlarını belirlemek ve sabırla takip etmek gerekiyor.  Dil öğrenme konusunda zorlanan biriyseniz bile şunu düşünün: Hiçbir şey öğrenememeniz mümkün değil!

Yani, en kötü durumda bile hedeflediğinizden çok daha azı bile olsa kendinize bir şey katacaksanız. Ayrıca, “Ben elimden geleni yaptım.” demenin verdiği  haklı gururu yaşama şansınız olacak ve bu da size diğer konularda da kendinize olan güveniniz ile ilgili yardımcı olacak.Özetle, dil öğrenme konusunda her koşulda kendimize şu soruları sorarak ilerlemek önemlidir:

 • “Bu dili neden öğrenmeye karar verdim?” diye sorarak motivasyonunun farkına varma

 • “Hangi kısımlarda daha başarılıyım?” diye sorarak güçlü yanlarını belirlemek

 • “Hangi noktalarda zorluk yaşıyorum/yaşayabilirim?” diye sorarak geliştirilebilecek yanları belirlemek

 • “Bu zorluklardan hangilerini nasıl aşabilirim?” diye sorarak hedefe ulaşmak için plan yapmak

 • Ve en önemli son adımlar: Pes etmemek, kararlı olmak ve çaba göstermek yani gerçekten elinden geldiğince çalışmak.

İngilizcenin Önemi ile İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=KrNMSS6DQ0Yhttp://www.iamistanbul.tv/haber/ingilizce-bilmenin-is-hayatindaki-onemi-nedir.html

http://www.iamistanbul.tv/haber/ingilizce-konusabilmek-icin-gramer-bilgisi-sart-mi

Yüklə 50,28 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə