Okan Kültür, Eğitim ve Spor VakfıYüklə 416,16 Kb.
səhifə1/6
tarix05.01.2022
ölçüsü416,16 Kb.
#70977
  1   2   3   4   5   6

Okan Kültür, Eğitim ve Spor Vakfı

Okan Kültür, Eğitim ve Spor Vakfı, 1986 yılında ekonomik ve toplumsal, kültürel alanlarda, spor, sağlık ve eğitim sorunları üzerinde araştırma ve çalışmalar yapmak, sorunların ülke bütünlüğü içinde çözümüne ilişkin öneriler hazırlayarak bunların çözümünde devlete yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur.Eğitim:

Türkiye'nin en yeni ve dinamik üniversitelerinden Okan Üniversitesi, Okan Kültür, Eğitim ve Spor Vakfı tarafından resmi olarak 1999 yılında kurulmuştur. Okan Üniversitesi, 2009-2010 öğretim yılına 5 Fakülte, 2 Yüksekokul ve 1 Meslek Yüksekokulda toplan 88 bölüm ile devam etmektedir.

Vakfın eğitim alanındaki bir diğer faaliyeti de Gaziantep’in Nizip ilçesindeki Türkan – Ömer Okan Lisesi’ne yapılan destek ve yine aynı yerde inşa edilen öğrenci yurdudur.

Vakıf, ülkemiz haricinde yurt dışında da faaliyetlerde bulunmaktadır. Kazakistan'ın Petropavlovsk şehrinde Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in eşi Sara Nazarbayev ve Aoot Sultan'ın himayesinde kurulan Kazakistan Classic Gym School bünyesindeki Türkçe eğitim yapan sınıfın ihtiyacı olan tüm Türkçe ders kitapları, Türkçe-Rusça sözlük, Atatürk posterleri, Türkiye haritaları ile ders araç gereç ve malzemeleri 1996-1997 ders yılında Vakıf tarafından temin edilmiştir. Bu özel sınıfa olan ilgi, destek ve yardım devam ettirilmektedir.Spor:

Eğitim alanındaki faaliyetlerinin yanı sıra yürüttüğü spor alanında Vakıf, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki illere bağlı okul ve köy sahalarında ihtiyaç duyulan spor malzemelerinin temini konusunda çalışmalar yapmaktadır ve Gaziantep Valiliği ile işbirliği içerisindedir.  Ayrıca köylerde spor sahaları yapımı konusunda da çalışmalar yürütülmektedir.Sağlık:

Antalya Kemer, Çamyuva Beldesi'nde kısa bir süre önce yapımı tamamlanan Bekir Okan Sağlık Ocağı, Sağlık Bakanlığı'na devredilmiş olup, yöre halkına ve bölgeyi ziyaret eden turistlere hizmet etmektedir.  Vakıf, yataklı kurumlara yardım faaliyetlerinde de bulunmaktadır. Acıpayam Devlet Hastanesi buna verilebilecek örneklerden biridir.Çevre:

Çevre faaliyetleri çerçevesinde, Bekir Okan Hatıra Ormanı ve Mehmet Okan Hatıra Ormanı, 1997-1998 ilkbaharında Istanbul Silivri’de 4.000 ağaçlık Türkan- Ömer Okan hatıra ormanı oluşturulmuştur. 1998 yılı içinde Şırnak'ın Cizre ilçesinde Bekir Okan Parkı ve Çocuk Oyun alanı inşaatı bitirilmiş ve halka açılmıştır.
Kültür Faaliyetleri:

Kazakistan Alma-Ata Ortaklık Müzesi Resim Sergisi 4-14 Mayıs 1998 tarihleri arasında Kazakistan, Airna-Ata Ortaklık Devlet Müzesi'nde Cumhuriyetimizin 75. yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde Türkiye'nin Alma-Ata Büyükelçiliği, İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi Mezunları Derneği Ankara Şubesi ve Okan Kültür, Eğitim ve Spor Vakfı işbirliğiyle 40 ressamın eserlerinden oluşan bir sergi düzenlenmiştir. Vakıf ve Okan Holding şirketleri serginin katalog, afiş basımı vb. faaliyetlerin sponsorluğunu üstlenmiştir.
Kataloq: images -> kurumlar -> dosyalar
images -> AZƏrbaycan respublikasinin təHSİl naziRLİYİ azərbaycan respublikasinin təHSİl probleməRİ İnstiTUTU azərbaycan döVLƏT İQTİsadi universiteti
images -> Qrafikdizay n fənninin proqramı baki – 2013 Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti “Dİzayn” kafedrası Qrafik dizayn
images -> AZƏrbaycan respublikasi təHSİl naziRLİYİ azərbaycan döVLƏT İQTİsad universiteti «İQTİsadi TƏHLİl və audiT»
images -> AZƏrbaycan respublikasinin təHSİl naziRLİYİ azərbaycan respublikasinin təHSİl probleməRİ İnstiTUTU azərbaycan döVLƏT İQTİsadi universiteti
dosyalar -> Eğitim-öğretim yılında toplam olarak 2915 öğrenci öğrenim görmüştür
dosyalar -> Vizyon ve Misyon
dosyalar -> İlkelerimiz Araştırma Özgürlüğü
dosyalar -> Üniversite Kurucusu: T. C. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü
dosyalar -> Unesco bünyesindeki

Yüklə 416,16 Kb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə