Oluşturulan kelime gruplarıYüklə 12,91 Kb.
tarix19.12.2017
ölçüsü12,91 Kb.
#35358

ÖZET

Dil, bütün maddi ve manevi birikimleri oluşturan, insanı insan yapan bir kültür ögesi olarak geçmiş tecrübeleri geleceğe taşıyan ve bireyi sosyalleştiren bir olgudur.

Dil, bütün zihinsel faaliyetlerin anahtarıdır. İnsan bütün hayatı boyunca dil ile düşünür, anlar, kavrar. Dil yardımıyla düşünce ve isteklerini ifade eder; bu yolla da içinde yaşadığı toplumla bütünleşir. Dil birey kadar toplumun birliği için de önemlidir.

Öğrenmenin tek yolu dildir. Ülkemizde her öğrenim seviyesinde şikayet edilen konuların başında anlama ve anlatımda sıkıntı çekildiği ve yetersizliklerin olduğu gelmektedir. Bu yetersizliğin giderilmesi dilin etkin ve işlevsel olarak öğretilmesi ile mümkündür.

Bu sebeple çocukların okula başlarken dil açısından hangi düzeyde bulunduklarını tespit etmek çok önemlidir.

Bu araştırmanın amacı; ilköğretim okullarının birinci sınıfına başlayan öğrencilerin aktif olarak kullandıkları kelimeleri belirlemektir. Bu kelimelerden de temel kelime servetlerine ulaşılmaya çalışılmıştır.

Araştırmanın evrenini Türkiye'de 1997 -98 öğretim yılında ilköğretim okullarının birinci sınıfına başlayan öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklem grubuna sosyo-ekonomik yapısı farklı olan ve Türkiye'nin bütün coğrafi bölgelerini temsil eden ailelerin çocuklarının devam ettiği ilköğretim okulundan 135 öğrenci seçilmiştir.

Ses kaydı yoluyla örneklem grubundan serbest ve yönlendirilmiş konularda veri toplanmıştır.

842 cümleden oluşan veriler Çözümlenerek gramatikal incelemesi yapılmıştır. İncelemede cümlelerin kelimeler yönünden uzunluklarına, kelimelerin hece ve harf sayılarına bakılmıştır. Kelimeler hem kullanım sıklıklarına hem de çeşitlerine göre tasnif edilmiştir. Ayrıca bu kelimelerle

oluşturulan kelime grupları da belirlenmiştir.

Bulgular sonucunda araştırma kapsamına alınan Çocukların yetişkinlerin düzeyine yakın dil yetisine sahip oldukları düşünülmektedir.
SUMMARY

Language is the formation of all physical and spiritual values. It is a cultural component in the making of mankind , a carrier of all past experiences to the future and is the phenomenon that makes the individual a social-being.

Language is the key to all of activition of the mind . During all his life human think , understand and comprehend by the Use of language. The expresion of one's thoughts and desires are accomplished with the aid of language. In this way one integrater with the society lives in. language is not only important for the indivuduals but olso the unity of society.

Language is the only way of learning. The most common areas of complaints in Our country with respect to all levels of educational system is of the problems in understanding and self exression as well as insufficiencies. These insufficiencies can only be solved by the effective and functional teaching of a language.

For this reason, it is of vital important to determine the initial level with respect to language of children at the beginning of the primary school.

The aim of this research; is to determine the active vocablulary used by children that have just started the first grade of primary education. From which it has been attempted to select the set of foundation Words consisting of the most common words encountered.

First grade primary school students that started school in 1997-98 education year in Turkey from the scope of this research the condidates of the survey were selected from varıous primary schools representing families of different socio-economic factions as well as geographical regions of Turkey.

A grammatical examination has been performed on analysed data consisting of 842 sentences. The length of sentences with respect to the words, the number of syllables and Ietters heve be en taken info consideration during the exemination process. The words are classified according to their types end frequencies of their usage. Word groups formed by these words heve olso been determined.It is thought that the children in the survey have nearly similar language competence that of adults.

Yüklə 12,91 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə