Önyargidan uzak, DİNGİn bir kalp ile okuYüklə 445 b.
tarix19.01.2018
ölçüsü445 b.
#39364ÖNYARGIDAN UZAK, DİNGİN BİR KALP İLE OKU

 • ÖNYARGIDAN UZAK, DİNGİN BİR KALP İLE OKU

 • KENDİNİ, AYETLERİN MUHATABI OLARAK GÖR VE KIYASLA

 • KIYASLADIKTAN SONRA ,KENDİNİ POZİTİF YÖNDE DEĞİŞTİR

 • EL KİTABI OLARAK DAİMA YANINDA BULUNDUR, OKU , ANLA VE YAŞA

 • ALLAH’IN MESAJI BÜTÜN İNSANLARA YÖNELİK OLDUĞU İÇİN, BÜTÜN İNSANLARIN EDİNMESİNİ VE ANLAMASINI SAĞLALütfen, her türlü ön yargıdan uzak, temiz, duru, dingin bir kalp ile Kur'an-ı Kerim'i idrak edecek şekilde okuyunuz. Muharrem Nureddin Coşan

 • Lütfen, her türlü ön yargıdan uzak, temiz, duru, dingin bir kalp ile Kur'an-ı Kerim'i idrak edecek şekilde okuyunuz. Muharrem Nureddin Coşan

 • Kendin ve çevren, aile efradın veya diğer yakınlarınla, İslam'ı, Kur'an'ı, Resulullahı, dini ahkamı; ön yargılardan, peşin fikir ve kanaatlardan sıyrılmış olarak, dosdoğru anlamağa çalış! Mahmud Esad CoşanKur’an’a “boş fincan” ile yaklaşmalıyız. Yani , öğrenmeye hazır, ön yargılarımız ve önceki fikirlerimizi terk etmiş olarak . Bu durum zengin ve etkili bir eğitim ilişkisi sağlar.

 • Kur’an’a “boş fincan” ile yaklaşmalıyız. Yani , öğrenmeye hazır, ön yargılarımız ve önceki fikirlerimizi terk etmiş olarak . Bu durum zengin ve etkili bir eğitim ilişkisi sağlar.

 • Bir profesör… “..”Meal okuduğumuzda, mutlaka kendimize göre bir şeyler anlıyoruz. Aslında, sorun da burada ortaya çıkmaktadır. Okuduğumuzda anladığımız şey nedir? Anladığımız şey kendi zihnimizde sakladığımız şey midir? Yoksa, gerçekten Kur'an'ın söyledikleri midir? Kur'an meâlinin anlaşılmasından kasıt, okunduğunda zihinde bir şeylerin oluşması, bir şeylerin çağrışımının yapılması değil, anlaşıldığı varsayılan şeylerin Kur'an'ın murad ettiği şeyler olmasıdır.

 • Meal okuduğumuzda, mutlaka kendimize göre bir şeyler anlıyoruz. Aslında, sorun da burada ortaya çıkmaktadır. Okuduğumuzda anladığımız şey nedir? Anladığımız şey kendi zihnimizde sakladığımız şey midir? Yoksa, gerçekten Kur'an'ın söyledikleri midir? Kur'an meâlinin anlaşılmasından kasıt, okunduğunda zihinde bir şeylerin oluşması, bir şeylerin çağrışımının yapılması değil, anlaşıldığı varsayılan şeylerin Kur'an'ın murad ettiği şeyler olmasıdır.Kur’an’ın amacı zaten, bizim hayatımızı şekillendiren DÜŞÜNCE VE DAVRANIŞLARIMIZI , DOLAYISIYLA ÖNYARGILARIMIZI DEĞİŞTİRMEKTİR.

 • Kur’an’ın amacı zaten, bizim hayatımızı şekillendiren DÜŞÜNCE VE DAVRANIŞLARIMIZI , DOLAYISIYLA ÖNYARGILARIMIZI DEĞİŞTİRMEKTİR.

 • Önyargılarımızı bir tarafa bırakmazsak, Kur’an’ın murad ettiği, Kur’an’ın istediği şeylerin ne olduğunu anlayamayız, ÖNYARGI GÖZLÜKLERİMİZİ ÇIKARALIM VE KUR’AN’LA kendimizi ŞEKİLLENDİRMEYE ÇALIŞALIM.Eve gittiğiniz zaman bu toplantıda okunan ayetleri, siz de aynı benim yaptığım gibi kendinizi ayetlerin muhatabı olarak görüp kıyaslarsanız ve ondan sonra da yapmanız gereken değişiklikler varsa o değişiklikleri yaparsanız belki de bu gecenin bereketinden ve feyzinden istifade etmiş ve kendisini muhabbetle, rahmetle andığımız babam gibi Allah’ın sevdiği, razı olduğu kulları arasına girmenize vesile olmuş olabilir, diye düşünüyorum.

 • Eve gittiğiniz zaman bu toplantıda okunan ayetleri, siz de aynı benim yaptığım gibi kendinizi ayetlerin muhatabı olarak görüp kıyaslarsanız ve ondan sonra da yapmanız gereken değişiklikler varsa o değişiklikleri yaparsanız belki de bu gecenin bereketinden ve feyzinden istifade etmiş ve kendisini muhabbetle, rahmetle andığımız babam gibi Allah’ın sevdiği, razı olduğu kulları arasına girmenize vesile olmuş olabilir, diye düşünüyorum.Kur'an meâli okumak, su gibi hava gibi doğal bir ihtiyaçtır. Meâlden belki tüm boyutlarıyla din öğrenilmez, ama kendimizi ölçüp biçme anlamında çok şey vardır. Meâl (Kur'an) insanın hayatından çıktığı zaman neredeyse kişinin (ibadetler dışında) Allah ile bütün bağları kesilmiş olur. Bu durum da insanı bir başına, bağsız bağlantısız bırakmak anlamına gelir ki, çok geçmeden o insan kendine yeni bağlar, bağlantılar bulmak durumunda kalır

 • Kur'an meâli okumak, su gibi hava gibi doğal bir ihtiyaçtır. Meâlden belki tüm boyutlarıyla din öğrenilmez, ama kendimizi ölçüp biçme anlamında çok şey vardır. Meâl (Kur'an) insanın hayatından çıktığı zaman neredeyse kişinin (ibadetler dışında) Allah ile bütün bağları kesilmiş olur. Bu durum da insanı bir başına, bağsız bağlantısız bırakmak anlamına gelir ki, çok geçmeden o insan kendine yeni bağlar, bağlantılar bulmak durumunda kalırAllah'ı tanımak, Kur'ân-ı Kerîm'i tanımakla olur, Kur'ân'ı tanımak ise lafzını okumak, ilke ve esaslarını hayata geçirmekle olur.

 • Allah'ı tanımak, Kur'ân-ı Kerîm'i tanımakla olur, Kur'ân'ı tanımak ise lafzını okumak, ilke ve esaslarını hayata geçirmekle olur.

 • "Allah var" deyip de yokmuş gibi yaşamanın, Kur'ân'a inandığını söyleyip de Kur'ân'sız bir yaşantının doğuracağı tehlikeden kendimizi ve neslimizi korumak mecbûriyetindeyiz.Toplantıya katılan siz arkadaşlarıma, kendilerini kıyaslama imkânı bulacakları ve hayatlarını bundan böyle pozitif, güzel yönde değiştirmelerine ışık tutabilecek âyetlerden bazılarını okumak istiyorum .

 • Toplantıya katılan siz arkadaşlarıma, kendilerini kıyaslama imkânı bulacakları ve hayatlarını bundan böyle pozitif, güzel yönde değiştirmelerine ışık tutabilecek âyetlerden bazılarını okumak istiyorum .

 • İnanıyorum ki, Allah (c.c), okuduklarımız doğrultusunda yaşar isek, bizlere, dünya ve ahiretin güzelliklerini, hayal dahi edemeyeceğimiz bir cömertlikle ihsan edecektir.İçinde, ademoğluna, yaradılış gayesine en uygun nasıl yaşayarak ulaşacağını tarif eden en mükemmel “Kullanım Kılavuzu”, “Kullanım El Kitabı”, Kurân-ı Kerim’dir.

 • İçinde, ademoğluna, yaradılış gayesine en uygun nasıl yaşayarak ulaşacağını tarif eden en mükemmel “Kullanım Kılavuzu”, “Kullanım El Kitabı”, Kurân-ı Kerim’dir.Kur'an-ı Kerim'i lütfen kütüphanenize koymayın, duvara, çiviye asıp, torbanın içinde saklı tutmayın; her gün okuyun!.. Kur'an-ı Kerim'le sevginizi, ilginizi, alâkanızı, ezberinizi, kıraatinizi .. devam ettirin! Mahmud Esad Coşan

 • Kur'an-ı Kerim'i lütfen kütüphanenize koymayın, duvara, çiviye asıp, torbanın içinde saklı tutmayın; her gün okuyun!.. Kur'an-ı Kerim'le sevginizi, ilginizi, alâkanızı, ezberinizi, kıraatinizi .. devam ettirin! Mahmud Esad Coşan

 • Asırlar boyu okunmuş, her asırda üzerinde düşünülmüş.

 • Kur'an-ı Kerim'i Peygamber Efendimiz aldı, dinledi, öğretti, uyguladı. Uygulamanın nasıl olacağını hadis-i şeriflerden öğreneceğiz.

 • Mahmud Esad CoşanNasıl bugünkü teknolojinin en son ürünleri olan, dijital ve elektronik cihazların ambalajları içerisinde o ürünün, en verimli kullanımını tüm detaylarıyla tarif etmek için, kullanım kitapçıkları bulunuyorsa, biz de tüm insanlara, Amerikalı'ya, Çinli’ye, Japon’a, Afrikalı’ya, Rus’a, İngiliz’e, Türk’e, önceki kullanım kılavuzlarını tahrif ederek kendi nesillerine ihanet edenlere, kılavuzları getiren elçilere kasd edip öldürenlerin torunlarına, kendisini arayan kaybolmuşlara, Allah’ın hidayet dilediklerine, bu “İnsan Kullanım El Kitabı’nı” edinmelerini ve okumalarını sağlamalıyız.

 • Nasıl bugünkü teknolojinin en son ürünleri olan, dijital ve elektronik cihazların ambalajları içerisinde o ürünün, en verimli kullanımını tüm detaylarıyla tarif etmek için, kullanım kitapçıkları bulunuyorsa, biz de tüm insanlara, Amerikalı'ya, Çinli’ye, Japon’a, Afrikalı’ya, Rus’a, İngiliz’e, Türk’e, önceki kullanım kılavuzlarını tahrif ederek kendi nesillerine ihanet edenlere, kılavuzları getiren elçilere kasd edip öldürenlerin torunlarına, kendisini arayan kaybolmuşlara, Allah’ın hidayet dilediklerine, bu “İnsan Kullanım El Kitabı’nı” edinmelerini ve okumalarını sağlamalıyız.

 • Kısaca ifade edecek olursak, Kurân-ı Kerim tüm insanlara ve sonraki nesillerine ulaştırmamız gereken en yeni orijinal tarifimizle “İnsan Kullanım El Kitabı’dır.”Kur’an, kişiler veya toplumlarla değil, düşünce ve davranışlarla uğraşır. O, olumlu veya olumsuz davranışların oluşmasına kaynaklık eden, onları besleyip geliştiren düşünceleri, bakış açılarını hedef alır. Ancak, bu bağlamda kişi ve topluluklardan sözeder. Kişi ve toplulukların olumlu ve olumsuz düşünce ve davranışlarını, ancak, örnek ve ibret olması açısıdan ortaya koyar. Çünkü, düşünce ve davranışların çağı ve coğrafyası, hatta milliyeti yoktur. Her çağda ve zamanda iyi veya kötü düşünce ve davranışlar vardır. Bu niteliklere bağlı olarak her çağın ve coğrafyanın öne çıkmış sorunları vardır. Ama önemli olan, bu sorunları ortaya çıkaran, hazırlayan, düşünme ve yaşama biçimleridir . Kur'an da bunu hedef alır. Bunu değiştirmeye çalışır. Bu nedenle, Kur'an -coğrafya ve zaman sınırı tanımadan- insan için gelmiştir. Anlatmak istediği mesaj zaman ve coğrafya açısından evrenseldir. Bu mesaj her dönemdeki her insan içindir. Yani, bütün zamanlar, bütün mekanlar ve bütün insanlar içindir. Kur'an'ın amacı, öncelikle düşünce ve davranışları değiştirmektir.

 • Kur’an, kişiler veya toplumlarla değil, düşünce ve davranışlarla uğraşır. O, olumlu veya olumsuz davranışların oluşmasına kaynaklık eden, onları besleyip geliştiren düşünceleri, bakış açılarını hedef alır. Ancak, bu bağlamda kişi ve topluluklardan sözeder. Kişi ve toplulukların olumlu ve olumsuz düşünce ve davranışlarını, ancak, örnek ve ibret olması açısıdan ortaya koyar. Çünkü, düşünce ve davranışların çağı ve coğrafyası, hatta milliyeti yoktur. Her çağda ve zamanda iyi veya kötü düşünce ve davranışlar vardır. Bu niteliklere bağlı olarak her çağın ve coğrafyanın öne çıkmış sorunları vardır. Ama önemli olan, bu sorunları ortaya çıkaran, hazırlayan, düşünme ve yaşama biçimleridir . Kur'an da bunu hedef alır. Bunu değiştirmeye çalışır. Bu nedenle, Kur'an -coğrafya ve zaman sınırı tanımadan- insan için gelmiştir. Anlatmak istediği mesaj zaman ve coğrafya açısından evrenseldir. Bu mesaj her dönemdeki her insan içindir. Yani, bütün zamanlar, bütün mekanlar ve bütün insanlar içindir. Kur'an'ın amacı, öncelikle düşünce ve davranışları değiştirmektir.


Yüklə 445 b.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə