Ortak deklarasyon kabul edildiYüklə 18,47 Kb.
tarix29.08.2018
ölçüsü18,47 Kb.
#75937

e-News #192


Güvenlik
Demiryolu Güvenliği, demiryolu sektörü için önemli bir konu- İstanbul’daki 6.Dünya Demiryolu Güvenliği Kongresi’nin kapanışı: Ortak Deklarasyon kabul edildi
Fas Demiryolları (ONCF)’den Moha Khaddour, UIC Güvenlik Platformu’nun yeni Başkanı olarak atandı
6.Dünya Demiryolu Güvenliği Kongresi 23 Haziran’da İstanbul’da başladı ve bugün sona erdi. Kongre, öngörülmesi zor olaylara karşı sürekli alarmda olmanın ötesindeki isteklerini vurgulamak, her türlü risk ve tehdit ile başa çıkan güvenlik stratejilerini geliştirmek ve bu stratejileri, faaliyetlerinin ana unsuru haline getirmek için demiryolu şirketlerine bir fırsat sundu.


Katılımcılar üç gün boyunca, şirketler tarafından yapılan oldukça ilginç teknik sunumlardan ve özellikle de Avrupa Komisyonu, OSCE veya FRONTEX Ajansı gibi kurumsal ortakların temsilcilerinin konuşmalarından bilgi aldılar. Bu temsilciler UIC ile aralarındaki ortaklığın değerini vurgulayarak, çalışmalarının mevcut durumu, devam eden projeleri ve işbirliği imkanlarını sundular.
Ortak deklarasyon kabul edildi
Katılımcılar, Ortak Deklarasyon’da yer alan birçok noktada mutabık kaldılar ve


  • Demiryolu güvenliğinin, faaliyetlerini korumak zorunda olan demiryolu şirketleri, insanların ve eşyaların kendi bölgelerindeki güvenliğinden sorumlu olan ulusal otoriteler ve yerel düzeyin ötesinde istikrarı sağlamakla yükümlü uluslar arası kurumlar ve organlar arasında paylaşılması gereken bir sorumluluk olduğunu vurguladılar.

  • UIC Güvenlik Platformu içinde özellikle daimi ve geçici çalışma grupları tarafından yürütülen çalışmalar hakkında bilgi alarak ve bu tür çalışmaların devamını sağlamak ve genişletmek için platformu desteklediler.

  • Özellikle Avrupa’da ve elbette Avrupa dışında da, demiryolu sektörünün giderek liberalleştiği bir bağlamda, güvenliğe ilişkin kapsamlı bir bakış açısına sahip olmanın öneminin altını çizdiler. Bu, karar alma mercileri ve sorumlu kişilerin sayısını artırmakta, sonuç olarak da tüm aktörlerin birbirini tamamlamaları ve istikrarlı bir şekilde hareket etmelerini git gide zorlaştırabilmektedir.

  • Yüksek hızlı demiryolu trafiğinin geliştirilmesinden doğan özel konular veya güvenlik ve emniyet arasındaki etkileşim gibi güvenliğe ilişkin diğer konuların da dikkate alınmasını ümit ettiler.

Katılımcılar, deneyim ve en iyi uygulamaların paylaşılması için fazlasıyla çaba sarf edilen özellikle Asya ve Orta Doğu gibi çeşitli bölgelerde demiryolu güvenliği alanında gerçekleştirilen ilerlemeden ve yerel, bölgesel ve dünya çapında olmak üzere tüm düzeylerdeki güvenlik faaliyetlerinden sorumlu uzmanlar ve irtibat kişilerini içeren organların oluşturulmasından memnun oldular. Bu husus, Fas Demiryolları’nın daveti ile Mart 2009’da düzenlenen Marakeş’teki konferansta dile getirilen isteklere ilk yanıt oldu.


Katılımcılar, uzun vadede ortak ve uzun soluklu önlemlerin alınmasını sağlamak amacıyla mevcut kurumsal ortaklıkların güçlendirilmesi ve sürekli hale gelmesini görmeyi ümit ettiler. Bu bağlamda, oybirliği ile Ortak Deklarasyonu kabul ederek, bu deklarasyondaki kararların en iyi koşullarda uygulanmasını izlemelerini sağlamak amacıyla, Güvenlik Platformu ve Güvenlik Birimi’nin bu deklarasyonu Aralık 2010’da Pekin’de düzenlenecek UIC Genel Kurulu’na ve önümüzdeki Bölgesel Kurul Toplantıları’na sunmalarını talep ettiler.
UIC Güvenlik Platformu’na Yeni Başkan’ın Atanması
Katılımcılar Başkanlığın değişmesi konusunda, UIC Güvenlik Platformu’na olan desteklerini yinelediler ve UIC Güvenlik Birimi’nin desteği ile son iki yılda yürüttükleri çalışmalardan dolayı Başkan ve Başkan Yardımcısı’na teşekkür ederek, 10 Haziran 2010’da Tokyo’da düzenlenen UIC Genel Kurulu itibariyle Güvenlik Platformu’nun yeni Başkanı olan Bay Moha Khaddour’u tebrik ettiler.
UIC Güvenlik Platformu’nun Başkan Yardımcılığını yapmış olan, Fas Demiryolları (ONCF)’de Emniyet ve Kontrol Bölümü Başkanı Bay Moha Khaddour, Güvenlik Platformu’nun Başkanı olarak atandı. Bu atama, 10 Haziran’da Tokyo’daki en son UIC Genel Kurulu’nda onaylanmıştı. Bay Khaddour, 2008 yılından bu yana UIC’deki bu görevi yerine getiren (Polonya Demiryolları PKP-PLK’dan) Bay Tadeusz Kaczmarek’in yerine geçti.
1954 doğumlu ve mühendis olan Bay Khaddour, Ecole Mohammedia of Rabat’tan mezun oldu. Fas Demiryollarında Sabit Tesislerin Bakımından sorumlu Müdür ve Yol Direktörü görevleri dahil bir çok konumda çalıştı. Bay Khaddour, Temmuz 2009’dan bu yana Güvenlik ve Kontrol Bölümünün Başkanlığını yapmaktadır.
UIC, Türk otoriteleri ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD)’ye karşılamaları ve resmi açılıştaki katkıları için içten teşekkür eder.
Tüm sunumlar ve

  • T.C. Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım’ın Kongre’deki açılış konuşması,

  • TCDD Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Sayın Süleyman Karaman’ın açılış konuşması,

  • UIC Başkanı Bay Yoshio Ishida’nın video mesajı,

  • UIC Genel Müdürü Bay Jean-Pierre Loubinoux’nun açılış konuşması

Yakın zamanda online olarak yayınlanacaktır.

Demiryolu Altyapısı


İstanbul Boğazı’nda inşası süren Marmaray Tüneli
6.UIC Dünya Demiryolu Güvenliği Kongresi’nin Marmaray Tüneli şantiyesine teknik ziyareti
6.UIC Dünya Demiryolu Güvenliği Kongresi’nin katılımcıları dün Marmaray Tüneli’ne teknik bir ziyarette bulundular. Marmaray Tüneli, İstanbul’un Avrupa ve Asya yakalarını birbirine bağlamak amacıyla, İstanbul Boğazı’nın altına inşa edilen, denizin altından geçen demiryolu tünelidir. İstanbul’un iki yakasını denizin altından birbirine bağlama fikri ilk kez 150 yıl önce Sultan Abdülmecit tarafından düşünülmüştü.
Tünel tamamlandığında, yolcu ve muhtemelen yük trafiği için kullanılacak, dünyanın en derin deniz altı batma tüp tüneli olacak (tünel yöneticileri tarafından, tünelde yük trafiğinin yürütülmesine olanak sağlamak için çalışmalar yapılması amacıyla danışmanlar istihdam edildi). Marmaray ismi, proje alanının hemen güneyinde yer alan Marmara Denizi’nin adı ile ray kelimesinin birleşiminden oluşmaktadır.
Proje, 13,6 km’lik Boğaz geçişi ve Gebze-Halkalı arasında 76,3 km’lik yüksek kapasiteli bir hat oluşturmak amacıyla 63 km’lik banliyö hatlarının iyileştirilmesini içeriyor. İstanbul Boğazı 1,4 km uzunluğundaki depreme dayanıklı batma tünel ile geçilecek. Marmaray projesinin inşası Mayıs 2004’te başladı. Marmaray tünelinin 13 Ekim’de tamamlanacak olmasına ithafen, 23 Eylül 2008’de resmi bir tören yapıldı. Projenin tamamının tamamlanması birçok kez ertelendi ve Aralık 2009 itibariyle, projenin Ekim 2013’te bitirileceği öngörüldü. Projenin bitirilmesiyle, İstanbul’daki raylı taşımacılık oranının %3,6’dan %27,7’ye çıkması bekleniyor ki bu da demiryolu taşımacılığının kullanım oranı açısından Tokyo (%60) ve New York’un (%31) ardından İstanbul’un dünyada üçüncü sırada yer alacağını gösteriyor.
Japonya Uluslar arası İşbirliği Ajansı (JICA) ve Avrupa Yatırım Bankası projeye büyük finansman sağladı. Nisan 2006’dan bu yana JICA 111 milyar Yen’lik kredi verirken Avrupa Yatırım Bankası 1,05 milyar Euro temin etti. Japon ortaklar inşaat mühendisliği konusunda projeye dahil olurken, birçok uluslar arası şirket ekipman ve mühendislik alanlarında destek olmaktadır.
Projenin toplam maliyetinin yaklaşık 2,5 milyar dolar olması bekleniyor. 2009’un sonundan bu yana, arkeolojik buluntular nedeniyle yaşanan gecikmelerden dolayı maliyetlerin yaklaşık 500 milyon dolar arttığı tahmin ediliyor.
Bu proje ile ilgili daha fazla bilgi, UIC e-news’in sonraki sayılarında yer alacaktır.
Kataloq: Upload -> Files -> ContentFiles -> 2010
2010 -> Liman yönetmeliĞİ
2010 -> Demiryolu üzerinde, kenarinda ve yakininda üÇÜNCÜ Şahislar tarafindan yapilacak, yol bakim ve iNŞaat çalişmalarinda uyulacak emniyet kurallarina daiR
2010 -> Limanlar yönetmeliĞİ BİRİNCİ BÖLÜm amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç madde 1
2010 -> Mevzuatı Geliştirme ve Ya- yın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır YÜRÜtme ve idare böLÜMÜ Karar Sayısı: 92/2926
2010 -> Bina ve sabit tesislerin bakim, onarim ve tamiRİne aiT
2010 -> Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır 18 Mayıs 1996 cumartesi Sayı: 22640
2010 -> Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır 1 Aralık 2007 cumartesi Sayı: 26717
2010 -> 207 no. Lu genel emiR (Genel Müdürlüğün 17. 06. 2004 tarih ve 2005 sayılı oluru ile kabul edilerek, 01. 01. 2005 tarihinde yürürlüğe girmiştir.)
2010 -> Tcdd genel müDÜRLÜĞÜ
2010 -> İÇİndekiler konu sayfa no birinci Bölüm

Yüklə 18,47 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə