ÖRÜmcek ağlarıNıN ŞAŞıRTıCı ÖzellikleriYüklə 70,05 Kb.
tarix26.07.2018
ölçüsü70,05 Kb.
#58602

ÖRÜMCEK AĞLARıNıN ŞAŞıRTıCı ÖZELLIKLERI

Örümcek ağının çok özel nitelikleri olan sağlamlık ve esnekliği, bugüne kadar taklit edilemedi. Aynı çaptaki bir çelik telden iki kat daha güçlü ve dört kat daha esnek olan bu doku, ne kadar çekilirse çekilsin orijinal durumuna dönecek kadar esnektir.

Örümcek ağları, kendine yüksek hızla çarpan nesneleri, yırtılmadan esneyerek frenler ve geriye yaylanmadığından dolayı da ters yöne fırlatmaz ve yapıştırır. Bu maddeyi yapay olarak elde etmeyi hala başaramayan bilim adamları, örümcek çiftliği kurup, örümcekleri sağarak, ipliklerini alıyorlar. Günde örümcek başına 320 metre iplik elde ediliyor ve bu iplikler ABD ordusuna kurşun geçirmez yelek yapmak için kullanılıyor. Diğer böceklerden farklı olarak sekiz bacağa ve sekiz göze sahip olan örümceklerin arka kısmındaki bezlerden ağ üretimi başlar. Buradaki çok ince deliklerden ise sıvı ve damlalar halinde verilen ağ malzemesi, dışarı çıkar çıkmaz donar.

Bazı kısımlarında yapıştırıcı bulunmayan bu özel ağlara kurbanlar kolayca yapışırlar. Ancak örümcekler, yapışkan kısımları bildikleri için ağa yakalanmadan, kurbanın yanına kadar giderler. Örümcek, ağını, amacına göre farklı şekillerde örer. Ağdaki ipliklerin de cinsleri yerlerine göre farklıdır.BAL PETEKLERININ GEOMETRIK KUSURSUZLUĞU

Arılar doğanın gerçekten usta mimarlarıdır. Kesiti düzgün altıgenlerin prizma şeklindeki petek gözlerinin dipleri, bir piramit oluşturarak sona erer. Kovanlardaki şekliyle dik duran her petekte, petek gözleri yatayla sabit bir açı yapacak şekilde inşa edilir. Her bir gözün derinliği 3 santimetre, duvar kalınlığı ise milimetrenin yüzde beşi kadardır. Bu kadar ince duvar kalınlığına rağmen altıgen yapı nedeniyle büyük bir direnç kazanırlar ve arıların depoladıkları kilolarca balı rahatlıkla taşıyabilirler.

Arıların petek gözlerini kusursuz bir şekilde altıgen yapmalarının başka sebepleri de vardır. Eğer beşgen, sekizgen veya daire şekillerini seçselerdi bitişik gözler arasında boşluklar kalacak, işçi arılar fazla mesai yaparak ve daha fazla balmumu harcayarak, bu boşlukları doldurmak zorunda kalacaklardı. Gerçi üçgen veya kare yapsalardı bu boşluklar olmayacaktı ama altıgenin bir başka özelliği daha var. Alanları aynı olan üçgen, kare ve altıgen şekillerden toplam kenar uzunluğu en az olanı altıgendir. Yani aynı miktarda balmumu ile daha çok altıgen odacığın kenarı çevrilebilir. Aslında matematiğin, geometrinin ve simetrinin en kusursuz örnekleri sadece bal peteklerinde değil doğanın her yerinde görülebilir.

BÜYÜKŞEHIRDEN HASTA VE HASTA YAKıNLARıNA SıCAK BIR ÇATı

Büyükşehir Belediyesi Şefkatevleri, 11 yıldır şehir dışından gelen hasta ve hasta yakınlarına kucak açıyor.

Türkiye’nin en iyi hastanelerini barındıran Ankara’da hastane bahçelerinde şahit olduğumuz yürekleri burkan görüntüler, Büyükşehir

Belediyesi’nin beş yıldızlı otel konforundaki Şefkatevleri ile mazide kaldı. Şehir dışından gelerek Ankara’da şifa arayan hasta ve hasta yakınlarına umut veren, yaralarına merhem olan, acılarını biraz olsun dindiren Şefkatevleri, bugüne kadar 81 bin 596 misafirini dört dörtlük hizmet ile ağırladı.

Büyükşehir Belediyesi, başka illerden hatta yurt dışından Ankara’ya gelen, kalacak yeri olmayan hasta ve hasta yakınlarını Şefkatevlerinde misafir ediyor. İlki 2003 yılında Etlik Osmanlı İş Merkezi’nde açılan ve sıcak bir ortamda, otel konforunda hizmet veren Şefkat-evlerinin sayısı, yoğun ilgi ve ihtiyaç üzerine 5’e çıkarıldı.

FİKİR ANNESİ

NEVİN GÖKÇEK

Sosyal hizmetler ve yardımlar bakımından sadece Türkiye’ye değil, dünyaya da örnek olduklarını kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Şefkatevleri ile de yine bir ilke imza attıklarını belirtti. Başkent’e şifa aramak için gelen konukların yükünü hafifletmek için son 11 yıldır gönülden hizmet ettiklerini vurgulayan Başkan Gökçek, karda, kışta, güneş ya da yağmur altında aç ve açıkta kalan hasta yakını kalmadığına dikkat çekti.

Şefkatevi Projesi’nin eşi Nevin Gökçek’in önerisi üzerine hayata geçirildiğini anlatan Başkan Gökçek, “Eşim Ankara’da çok yerleri dolaşır. Bir gün hastane bahçesinde gördüğü manzaradan çok etkilenmiş. Bir anne kaldığı çadırın kenarında, soğukta, çocuğunun kıyafetlerini yıkıyormuş. Bunu akşam bana anlattı. Bunun üzerine şefkatevleri projesi doğdu. Şimdi onlar bizim misafirimiz. Yokluk zamanlarında, en acılı günlerinde dertlerine biraz olsun derman olmaya çalışıyoruz” dedi.

OTEL KONFORUNDA

5 ŞEFKATEVİ

Büyükşehir Belediyesi Şefkatevleri, şifa aramak için Ankara’ya gelen ve kalacak yeri

olmadığı için hastane bahçelerinde, arabalarda, parklarda yaşamak zorunda kalan vatandaşların barınma sorununa yıllardır çare oluyor.

Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na bağlı olarak, ilki 2003 yılında 45 yatak kapasitesi ile Etlik Osmanlı İş Merkezi’nde açılan şefkatevlerinin ikincisi 2005 yılında 123 yatak kapasitesi ile Rüzgarlı Sokak’ta faaliyete geçti. Yoğun ilgi ve ihtiyaç üzerine şefkatevlerinin sayısı her geçen gün arttırıldı.

Türkiye’ye örnek bu sosyal projenin üçüncüsü 83 yatak ka-pasitesi ile 2007 yılında Varlık’ta, dördüncüsü 29 yatak kapasitesi ile 2010’da Ulus’ta konuklarını ağırlamaya başladı.

Şefkatevleri’nin beşincisi ise ağır tedavi koşulları nedeniyle büyük zorluklar yaşayan kanser hastaları için 160 yatak kapasitesi ile 2010’da Yenimahalle Onkoloji Hastanesi yakınında hizmete girdi.

Bu beş şefkatevinden 11 yıl boyunca 81 bin 596 hasta ve hasta yakını hizmet aldı.

GURBETÇİLERE DE

SICAK BİR ÇATI

Sadece yurt içi değil yurt dışından gelen dar gelirli hasta ve yakınlarının da faydalandığı şefkatevleri tamamen ücretsiz hizmet veriyor. Barınma, sabah kahvaltısı, akşam yemeği ve temizlik gibi zaruri ihtiyaçları gidermek üzere kurgulanan şefkatevlerinde mutfak, banyo, çocuk oyun odası, televizyon odası ve dinlenme odası bulunuyor.

Şefkatevleri’nin konuklarına uzman personeller tarafından da her türlü destek sunuluyor. Hasta ve hasta yakınları her sabah servislerle hastanelere ulaştırılıyor, moral geceleri düzenlenerek sıkıntıları bir nebze olsun gideriliyor. Şefkatevi idarecileri çok zor durumda olan, yol parası bulunmayan, giysi sıkıntısı çeken ya da hastanedeki bürokratik işleri yapmakta zorlanan konuklarına da her konuda yardımcı oluyor.

KAYIT ÇOK KOLAY

Ankara’ya gelip, hastasını hastaneye yatıran ya da sürekli gidip gelmesi gereken dar gelirli vatandaşların şefkatevlerine kaydı ise çok kolay. Hastanelerin “Sosyal Servis” bölümüne gittiklerinde oradaki görevliler gerekli belge ve şartları hastalara iletiyor. Kayıt için “Nüfus cüzdanı, hastanın sağlık karnesinin fotokopisi, hastanın hastanede ayaktan ya da yatarak tedavi gördüğüne dair rapor” yeterli oluyor. Bu belgeler ile ihtiyaç sahibi hasta ve hasta yakınları 5 şefkatevinden birinde tedavisi süresince kalabiliyor.

ŞEFKATEVLERİ İLETİŞİM B İ L G İ L E R İ

ETLİK ŞEFKATEVİ

Yeni Etlik Cadddesi Osmanlı İş Merkezi Kat:7 Etlik

Tel: 0-312 326 79 16

VARLIK ŞEFKATEVİ

Hipodrum Cad. Toptancı Hal Sosyal Tesisleri No:202 Yenimahalle

Tel: 0-312-342 38 96

RÜZGARLI ŞEFKATEVİ

Fuat Börekçi Cad. Tokur işhanı No:9 Rüzgarlı Ulus

Tel: 0-312- 309 37 93

ONKOLOJİ ŞEFKATEVİ

Özevler Mah. İvedik Cad. No:201 Beyazlnci Apartmanı Y.Mahalle

Tel: 0-312-335 68 21

ULUS ŞEFKATEVİ

Necatibey Cad. Firuzağa sok. No: 1 Ulus

Tel: 0-312- 309 82 06

ANKARA BÜYÜKŞEHIR EKIPLERI SOMA’DAYDı

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen ve tüm ülkeyi yasa boğan maden ocağı felaketi sonrası yardımlarıyla destek olmaya çalıştı.

Facianın yaşandığı ilk gün İtfaiye Daire Başkanlığı arama-kurtarma ekipleri Başkan Melih Gökçek‘in talimatıyla hemen bölgeye yönlendirildi. Büyükşehir Belediyesi, talep üzerine ertesi gün de 4 cenaze aracını Soma’ya gönderdi. Büyükşehir Belediyesi ayrıca ilçeye çorba, su ve ekmek yüklü araçlarını göndererek vatandaşlara destek oldu.

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı’na bağlı 18 kişilik uzman ekip, 2 K- 9 arama kurtarma köpeği ve tam teçhizatlı 5 araçla bölgedeki kriz masasının koordinasyonunda çalışmalara destek verdi.

KOORDİNASYON GÖREVİ

ANKARA İTFAİYESİ’NDE

Bu arada Soma’ya yardıma giden Ankara itfaiye Arama Kurtarma Ekibi’nin disiplinli çalışmaları göz önüne alınarak, ekibe koordinasyon görevi verildi. Ankara İtfaiye Ekibi de canla başla çalışarak, maden ocağından yaralıları ve maden şehitlerinin çıkarılmasında büyük katkı sağladı.

SICAK ÇORBA DESTEĞİ

Bölgede yoğun bir çalışma sürdüren arama kurtarma

ekiplerinin çalışmalarının yanı sıra, mahsur kalan madencilerin yakınları ve çok sayıda vatandaşa Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na bağlı araçlarla sıcak çorba dağıtımı yapıldı.

Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası da Soma’da Şampiyon Ekmek ve bölgede bekleyen binlerce madenci yakını ile özellikle çocuklarına Halkçerez dağıttı.

Halkekmek, Soma'ya 10 bin adet şampiyon ekmek ve 10 bin adet Halkçerez gönderdi.

ASKİ’DEN SU DESTEĞİ

Bu tür olayların ardından en büyük ihtiyaçlar arasında bulunan içme suyu için de ASKİ destek verdi. ASKİ Genel Müdürlüğü de bardak sularından 40 bin adet suyu bölgeye göndererek, Somalıları yalnız bırakmadı.EGO OTOBÜSLERININ GECE SEFERLERI BAŞLADı

Büyükşehir Belediyesi bünyesinde toplu taşıma hizmeti veren EGO Genel Müdürlüğü, gece seferlerinin deneme uygulamasını 9 ilçede başlattı. Gece seferleri beklendiği kadar ilgi görmemesiyle dikkat çekti. Araçların çoğu ortalama 2 yolcu taşıdı.

EGO Genel Müdürlüğü, Çankaya, Gölbaşı, Etimesgut, Sincan, Yenimahalle, Keçiören, Altındağ, Pursaklar ve Mamak ilçelerinde gece saatlerinde otobüs seferleri düzenlemeye başladı. Henüz deneme aşamasında olan gece seferleri uygulaması 31 hatta saat 00.00’dan itibaren her saat başı yolcu taşıyor.

Uygulama kapsamında; 13’ü sadece geceleri yolcu taşınan yeni güzergahların oluşturduğu 31 hatta, ilk durağı Ulus ya da Kızılay olmak üzere sabah saatlerine kadar 6’şar sefer yapılıyor.

EGO yetkililerinin verdiği bilgiye göre, gece seferleri, uygulamanın ilk günlerinde beklenenin altında bir ilgiyle karşılandı. Gece seferlerinden en çok Keçiörenliler faydalanırken, en az ilgiyi Pursaklar halkı gösterdi. Gece saatlerinde EGO otobüslerinde ortalama 2 kişi taşındı.

EGO yetkilileri, gece seferlerini gün gün takip ettiklerini ve gelişmelere göre değişiklikler yapabileceklerini belirttiler.

Ankara’da 360 hattın 31’inde denenmeye başlanan gece seferleri İzmir ve İstanbul’da da hizmet veriyor. 150 hattın bulunduğu İzmir’de sadece 5 hatta gece seferi yapılırken, 700 hattın bulunduğu İstanbul’da ise sadece 12 hatta sefer yapılıyor. UKOME tarafından belirlenen gece tarifesine göre İstanbul ve İzmir’de de olduğu gibi, saat 00.00’dan sonra yolculardan normal ücretin iki katı alınıyor.

HAVALARıN ıSıNMASıYLA KENE

ıSıRMALARı YENIDEN GÜNDEMDE

Kene ısırmalarına bağlı olarak ortaya çıkan ölümcül Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı, havaların ısınmasıyla birlikte kendini göstermeye başladı.

Özellikle bağ, bahçe, orman ve piknik yapılan alanlarda yaşanan kene ısırmalarına karşı vatandaşları uyaran yetkililer, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığının öldürücü nitelikte olduğunu belirttiler. Yetkililer, “Bu nedenle vücudunuzun herhangi bir yerine kene yapışmışsa mutlaka en yakın bir sağlık kuruluşuna başvurun” dediler.

Hyalomma cinsi kenelerin ısırması sonucu ortaya çıkan ve ölümlere neden olan hastalığın, henüz bir tedavisinin bulunmadığını hatırlatan yetkililer, Kenelerden korunmak için öncelikle kişisel önlemler alınması gerektiğini belirttiler. Yetkililer, “Herhangi bir yerinize kene yapışmışsa en yakın bir sağlık kurumuna giderek kenenin başının koparılmadan çıkarılması gerekmektedir” diye uyarılarda bulundular. Yetkililerin, KKKA hastalığı ile ilgili sorularımıza verdikleri yanıtlar ise şöyle:

ı Keneler en çok hangi yerlerde bulunur?

Keneler otlaklar, çalılıklar, kırsal alanlar ile hayvan bedenlerinde bulunur.

ı Kenelerin özellikleri nelerdir, nasıl ayırt edilir?

En çok hyalomma türü kene ölümcül olan Kırım Kongo Kanamalı Ateş’i hastalığına neden olur. Hyalomma cinsi kenelerin 6-8 bacağı vardır, uçamaz, sıçrayamaz ve kan emerek yaşayan küçük canlılardır.

ı Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı nedir?

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı; Nairovirüs adlı virüsü taşıyan kenelerin insanları ısırması ve kan emmesiyle ortaya çıkan ateş, cilt içi ve diğer alanlarda kanama gibi bulgular ile seyreden hayvan kaynaklı ölümcül olabilen bir hastalıktır.

ı Hastalık insanlara nasıl bulaşır?

Hastalık keneler aracılığıyla insanlara bulaşır. Otlaklar, çalılar, su kenarları gibi yerlerde yaşayan veya hayvan vücutlarına yerleşen kenelerin, insanları ısırması veya beslenmek için kan emmesi sırasında vücudunda bulunan virüsü bulaştırmasıyla ortaya çıkar.

ı Belirtileri nelerdir?

Ateş, kırıklık, kas ağrısı, iştahsızlık, baş ağrısı, aşırı duyarlılık, sırt, kol ve bacaklarda ağrılar, yüz ve göğüste kırmızı döküntüler, mide ve bel bölgesinde ağrı gibi belirtilerin ani olarak ortaya çıkmasıdır. Bazen bu bulgulara kusma, karın ağrısı ve ishal gibi etkenler de eklenmektedir. Diş eti, burun ve kulak kanamaları ile vücudun birçok yerinde morarmalar meydana gelerek cilt içi kanamaların oluşmasıdır.

ı Kırım Kongo Kanamalı Ateşi bulaşıcı mıdır?

Kenelerin insanlara bulaştırmasıyla ortaya çıkan hastalık, hastalara ait kan veya hastanın kan içeren atıklarıyla direkt temas sonucu bulaşabilmektedir.

Hayvanlarda çok hafif seyreden hastalık, insanlarda ise ölümlere neden olmaktadır.

ı Tedavisi var mıdır?

Bu hastalığın destek tedavisi dışında kullanılabilecek etkin bir ilacı ve uygulanabilecek etkin bir aşısı yoktur. Bu nedenle koruyucu önlemler oldukça önemlidir. Kene ısırığına maruz kalan kişi hemen bir sağlık kuruluşuna gitmelidir.

ı Hangi koruyucu önlemler alınmalıdır?

En önemli yöntem kene ile yapılacak mücadeledir. İnsanlar kenelerin bulunduğu ortamlardan ve alanlardan mümkün oldukça uzak durmalıdır. Kenelerin olabileceği yerlere gidildiğinde vücut belirli aralıklarda kontrol edilmeli, vücutta açık yer bırakılmamasına dikkat edilmelidir. Vücuda yapışmış keneler cımbızla kene ezilmeden, başı koparılmadan çıkarılmalıdır. Derhal bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Kesinlikle eter, kloroform, gaz yağı, kolonya veya kimyasal maddeler dökülmemelidir. Çünkü bu durum kenenin mikrobu vücuda vermesini kolaylaştırır.

Hayvancılıkla uğraşanlar hayvanlarını belli aralıklarla kenelere karşı uygun akaristler ile ilaçlanmalı ve hayvan barınakları kenelerin yaşayamayacağı bir şekilde düzenlenmelidir.

İnsan ve hayvanları kenelere karşı korumak için, böcek koruyucu türü ilaçlar kullanılmalıdır.ENGELLI ASANSÖRLERINE UZAKTAN, KAMERALı TAKIP

Ankara Büyükşehir Belediyesi, engelli asansörlerindeki tahrip ve zararların önüne geçmek, arızalara anında müdahale edebilmek için Türkiye’de ilk olan yepyeni bir çalışmaya daha imza attı. Yaya üst geçitlerinde bulunan engelli asansörleri, kameralarla 7-24 takip ediliyor, yüklenen yazılım sayesinde de oluşabilecek arızalar anında gideriliyor.

Bilişim ve teknoloji alanındaki yenilikleri yakından takip ederek, bu alanda örnek projelere imza atan, “Akıllı Kent” sistemini tüm şehre uygulayarak, kamu kaynaklarını etkin olarak kullanan, hayatı kolaylaştıran Büyükşehir Belediyesi, yine öncü bir çalışmaya imza attı.

ASANSÖRLERE

7-24 TAKİP

Engelli vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırmak, sosyal yaşantılarına katkı sağlamak adına yaya üst geçitlerinde de örnek bir çalışma gerekleştirerek engelli asansörleri inşa eden Büyükşehir Belediyesi, bazı art niyetli kişilerce sürekli tahrip edilerek, kullanılamaz hale getirilen, kabloları, aydınlatma araçları çalınan bu asansörleri mercek altına alıyor.

Bilinçsiz ve sorumsuz vatandaşlar tarafından sürekli tahrip edilen ve zarar verilen engelli asansörlerinin bakımı ve kontrolü konusunda sürekli sorun yaşadıklarını kaydeden Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi yetkilileri, “Türkiye’de ilk olan yeni sistem sayesinde en çok zarar verilen 5 yaya üst geçidi engelli asansörüne monte

ettiğimiz kameralar sayesinde, bu asansörleri 7-24 merkezden takip edebiliyoruz. Bu sayede de hem zarar vermek isteyen kişiler caydırılıyor hem de zarar veren kişiler hakkında yasal işlem başlatabiliyoruz” dediler.

Caydırıcı özelliği ile şimdiden kameraların takıldığı Samsun Yolu Görme Engelliler, Siteler, Kazım Karabekir, İbni Sina Hastanesi ve Gazi Üniversitesi yaya üst geçitleri engelli asansörlerindeki tahriplerde büyük oranda düşüş yaşandığını kaydeden yetkililer, “Yüksek çözünürlüklü HD kayıt yapan kameralar sayesinde, asansörlerimize zarar veren bilinçsiz vatandaşları tespit ediyor ve yasal işlem başlatılması için emniyet ile paylaşıyoruz. Sistemi tüm yaya üst geçidi engelli asansörlerimizde uygulamak için de çalışmalarımız sürüyor” diye konuştular.

ARIZALARA ANINDA

MÜDAHALE

Daha önceleri gezici ekipler veya vatandaşlardan gelen şikayetlerle tespit edebildikleri arızaları da yüklenen yazılım sayesinde merkezden anında görebildiklerini ifade eden yetkililer, “Tamamen yerli bir firma tarafından geliştirilen yazılım sayesinde de engelli asansörlerinde meydana gelen arızalar anında merkezimize mail ve mesaj yoluyla iletiliyor. Ekiplerimiz hemen bölgeye gidip müdahalede bulunuyor. Böylece hem hangi asansörde arıza olduğunu hem de asansörün hangi bölümünde arıza meydana geldiğini anında öğrenebiliyoruz” dediler.

Çalışmanın Başkent’in dört bir tarafındaki tüm engelli asansörlerinde uygulanması için çalışmaların sürdüğünü ve yürüyen merdivenler için de bu sistemin kullanılması için projeler geliştirildiğini anlatan yetkililer, “Akıllı Kent Ankaramızda yenilik ve teknolojiyi bir arada kullanmaya devam ediyoruz. Yine Türkiye’de bir ilk olan bu uygulamamızla örnek olacağımıza inanıyoruz” diye konuştular.

FOMGET, YINE TÜRKIYE BIRINCISI

Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Dansları Topluluğu (FOMGET), bir kez daha hem Başkentlileri hem de Büyükşehir Belediyesi’ni gururlandırarak, Türkiye birinciliğine imza attı.

Türkiye Halk Oyunları Federasyonu’nun düzenlediği geleneksel düzenlemeli gençler grup yarışmasında zeybekler kategorisinde İzmir yöresi ile yarışan FOMGET, birinciliği kazanarak, kupayı Ankara’ya getirdi.

Büyükşehir Belediyesi’nin ödüllü halk dansları topluluğu FOMGET, pek çok ülke, pek çok şehre taşıdığı Anadolu’nun en güzel ritimleri ve figürleriyle 1993 yılından bu yana Ankara’yı başarı ile temsil ediyor. Çoğunluğu üniversite öğrencilerinden oluşan Halk Oyunları Topluluğu katıldığı yarışmalardan da başarı ile dönerek, kentin gururu oluyor.

91 PUAN TOPLADI

Başarılarıyla adından söz ettiren FOMGET, Türkiye Halk Oyunları Federasyonu’nun Bodrum Binnaz Karakaya Spor Salonu’nda düzenlediği “Geleneksel Düzenlemeli Gençler Grup Yarışması”na katıldı. Zeybekler kategorisinde İç Anadolu Bölgesi temsilcisi olarak “İzmir” yöresiyle yarışan FOMGET, Türkiye’nin diğer 6 bölgesinden gelen rakiplerini 91 puanla geride bırakarak, büyük bir başarı kazandı.

Gazi Üniversitesi’nde okuyan öğrenciler tarafından 1993 yılında Ankara’da kurulan Folklor Müzik Gençlik Topluluğu ve Gençlik Spor Kulübü (FOMGET) 1997 yılından itibaren Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışmalarını sürdürüyor. Bugüne kadar yurtdışında ve yurtiçinde pek çok festival, yarışma, şenlik ve etkinliğe katılan FOMGET, Ankara’nın ve Türkiye’nin vizyonu oluyor.

HAYATı PAYLAŞMAK IÇIN ENGEL YOK

Dünya Engelliler Günü nedeniyle Büyükşehir Belediyesi ile Sosyal Hizmetler Eğitim ve Yardım Vakfı (SOS) tarafından düzenlenen etkinlikte 10 engelli vatandaşa tekerlikli sandalye hediye edildi.

Kocatepe Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte, Başkentli engelliler gönüllerince eğlendi. Programda Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Adnan Şeker, engellilere yönelik hizmetlere ilişkin bilgi verdi. Şeker “Yıllardan beri Başkanımız Melih Gökçek’in liderliğinde sosyal projelerde dünyada bir numarayız. Engelli vatandaşlarımızın sadece bir hafta, bir gün değil, 365 gün boyunca hizmetindeyiz” dedi.

Şeker’in konuşmasının ardından Mehter Takımının sahneye çıkmasıyla tarihi bir coşku yaşayan engelli vatandaşlar, Başkentli sanatçı Ankaralı Coşkun’a türkü ve oyunlarda eşlik ettiler.

İŞARET DİLİNDE

ŞARKILAR SÖYLENDİ

Ankara Büyükşehir Belediyesi İşaret Akademisi tarafından Rafet El Roman’ın “Kalbine Sürgün” ve Emre Aydın’ın “Soğuk Odalar” isimli romantik şarkılarının işaret dili ile söylenmesi büyük ilgi toplarken, izleyicilerin de şarkılara eşlik etmesi salonda sessiz bir müzik ziyafeti sundu. Planet AileYaşam Merkezi Engelliler Birimi’nin Vaka Vaka dans grubu, güne damgasını vurdu.

LIBERYA HEYETI BÜYÜKŞEHIR’IN PROJELERINI GEZDI

Dışişleri Bakanlığı’nın davetlisi olarak Ankara’da bulunan Liberya Dışişleri Bakanı Augustine Kpehe Ngafuan ve beraberindeki heyet, Büyükşehir Belediyesi’nin “Sokakta Çalışan Çocuklar Merkezi” ile “Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Proje Alanı”nı gezerek incelemelerde bulundu, yetkililerden bilgi aldı.

Ziyaretine ilk olarak “Sokakta Çalışan Çocuklar Merkezi”nden başlayan konuk Bakan’a, Büyükşehir Belediyesi Dış ilişkiler Dairesi Başkanı Ramazan Kabasakal ile Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Adnan Şeker eşlik ederek, merkez hakkında bilgi verdiler.

Merkezde bulunan kütüphaneyi gezen ve bilgisayar odalarını inceleyen konuk Liberya Dışişleri Bakanı ve beraberindeki heyet, drama tiyatro bölümünde çocukların sunduğu kısa tiyatro gösterisini izledi.

Daha sonra el sanatları, resim, jimnastik, çok amaçlı salonları dolaşan konuk heyet, halk oyunları bölümünde ise çocukların gösterilerini keyifle seyretti. Merkezde bulunan bilardo, langırt, masa tenisi salonu ile müzik odasını gezen Dışişleri Bakanı ve beraberindeki heyet, spor salonunda çocukların sunduğu judo gösterini izledi, yemekhanede yemeklerin tadına baktı.

Liberya Dışişleri Bakanı Augustine Kpehe Ngafuan merkezde bulunan anı defterine şunları yazdı: “Burayı ziyaret ettiğim için çok mutlu oldum. Ziyaretim burada başarılara şahitlik etmeme vesile oldu. Başkan Melih Gökçek’in çok kıymetli iş başardığını görüyor ve tebrik ediyorum. Böyle bir projenin ülkemde de uygulanmasını isterim.”

KONUK BAKAN KUZEY ANKARA’DA

Sokakta Çalışan Çocuklar Merkezi’nden sonra Büyükşehir Belediyesi’nin Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Proje Alanı’nı gezen ve incelemelerde bulunan Bakan Augustine Kpehe Ngafuan ve beraberindeki heyet, proje hakkında yetkililerden bilgi aldı. Konuk Dışişleri Bakanı, projenin büyüleyici olduğunu bildirdi.TANDOĞAN YERALTı ÇARŞıSıNA

YEPYENI GÖRÜNÜM

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Asker Çarşısı olarak da bilinen Tandoğan Yeraltı Çarşısı’nın Maltepe çıkışındaki yürüyen merdiven montajını tamamladı.

Tren Garı ile Gazi Mustafa Kemal (GMK) Bulvarı arasında yaya ulaşımını sağlayan ve asker eşyası satan 78 adet dükkanın faaliyet gösterdiği yer altı çarşısındaki yenileme çalışmalarına devam eden Büyükşehir Belediyesi, Maltepe çıkışındaki yürüyen merdiveni de hizmete sundu.

Yaklaşık 230 metre uzunluğundaki yer altı çarşısını bir baştan bir başa temizleyen, duvarlarını boyayan, aydınlatma sistemlerini yenileyen ve çarşı girişine modern bir görünüm kazandıran Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi ekipleri, yürüyen merdiven montajını tamamlamasının ardından da zemin yenileme çalışmalarına başladı.

Ankaray’ın Maltepe İstasyonu yanında bulunan çarşıda özellikle hafta sonları izne çıkan askerlerin alışveriş yaptığını, vatandaşların da bu geçit sayesinde Ankaray’dan çıkarak, TCDD Tren Garı’na ulaşabildiklerini kaydeden Kent Estetiği Dairesi yetkilileri, “Özellikle gardan gelerek, Maltepe’deki Ankaray’a binmek isteyen vatandaşlarımız yerin 8 metre altındaki çarşıdan yukarıya çıkışlarda büyük sorun yaşıyorlardı. Çünkü çok dik bir merdivenden çıkış yapmak zorunda kalıyorlardı. Ancak şimdi bu tasarruf için özel sensörlü, son teknoloji, 52 basamaklı iki katlı yürüyen merdiven montajımızla bu zorluğu ortadan kaldırdık” dediler.

Yetkililer, çarşının girişinde, artık eskiyen ve yıpranan, görüntü kirliliği oluşturan zeminde de yenileme çalışmaları yapacaklarını kaydettiler.DEDELER VE NENELER 2. BAHARA KOŞTU

Pursaklar Belediyesi ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın birlikte düzenlediği “8. Dedeler ve Neneler İkinci Bahara Koşuyor” Spor müsabakası, Pursaklar’da yapıldı. 50 ve üzeri yaştan 1500 dede ve nene kaplıca tatili kazanmak için koştu. Yarışma, 7 ayrı kategoride yapılırken, dereceye girenler kaplıca tatili kazandı.

Dede ve nenelerin heyecanına Pursaklar Kaymakamı Salih Bıçak, Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Genel Müdür Yardımcıları Muhammet Carti, Avni Özkaya, belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri ve çok sayıda kişi katıldı.

1500 kişinin katıldığı Dedeler Neneler 2. Bahara Koşusu, Pursaklar Belediyesi Başkanlık Konağı önünden başladı. Davul zurna eşliğinde hazırlık yapan koşucular, Başkan Çetin’in startı ile kıyasıya yarıştı. Koşu esnasında herhangi bir olumsuzluğa karşın 6 ambulans hazır bekletildi. Büyük bir heyecan ile koşan dede ve neneler derece elde ederek kaplıca tatili kazandı. Yapılan çekilişler sonucu 6 şanslı neneye de altın verildi.KAZAN’DA “ARTıK BEN DE VARıM”

Kazan Belediyesi’nin desteği ile Fuat Erkmen İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından gerçekleştirilen “Artık Ben de Varım” projesi kapanış programı Kazan Aile Yaşam Merkezi’nde yapıldı.

Programa Kazan Kaymakamı Veysel Beyru, Belediye Başkanı Lokman Ertürk ve eşi Meral Ertürk, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Göktaş, bazı Belediye Meclis Üyeleri, amir ve müdürler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Kazan Kaymakamı Veysel Beyru, Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk ve eşi Meral Ertürk ile davetliler, öğrencilerin yaptığı el yapımı eşyalar ve ebru resimlerinden oluşan sergi ve kermesi gezdi.

Programla ilgili kısa bir değerlendirme yapan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, öğrencilerin ve öğretmenlerin başarılarıyla mutlu olduklarını belirterek, “Bir kere daha gördük ki Kazanlı gençler fırsat verildiğinde çok daha büyük işler başaracak kabiliyette. Onlara güveniyoruz. Yapacakları her türlü çalışmada gençlere desteğimiz devam edecek. Kapımız eğitim adına öğretmenlerimize ve gençlerimize daima açık” dedi.

BAŞKAN VEKILI DERELI ÖĞRENCILERLE BULUŞTU

Çankaya Belediye Meclisi Başkan Vekili Selçuk Dereli, Türk Telekom Mehmet Kaplan Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileriyle buluştu. “Spor ve Fairplay” konulu söyleşide öğrencilerle hakemliğe yönelik deneyimlerini ve kazanımlarını paylaşan Dereli, “Hayatta her zaman bulunduğunuz yerde en iyisi olmaya çalışın, insan başarılı olduğu zaman mutludur” dedi.

Türk Telekom Mehmet Kaplan Sosyal Bilimler Lisesi Konferans Salonu’nda yapılan söyleşiye okul öğrencileri yoğun ilgi gösterdi. Dereli’yi soru yağmuruna tutan öğrenciler sık sık tezahürat yaptılar. Öğretmenlerin de katıldığı söyleşide Müdür Mehmet Emin Ergin, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’i tebrik ettiğini ifade ederek “Selçuk Dereli gibi bir spor adamını ekibine alan Çankaya Belediyesi’nin büyük başarılara imza atacağına inanıyorum” dedi.

ELMADAĞ’DA KAN BAĞıŞı KAMPANYASı

Türk Kızılay’ı tarafından Elmadağ’da düzenlenen bağışı kampanyası, yoğun ilgi ördü.

İlçe genelinde yapılan anonslar ile kampanyaya destek olmak için kan bağış aracına gelen vatandaşlar, doktor kontrolünden geçirildi. Bağış sonrasında dinlendirilen vatandaşlara meyveli soda ve çikolata ikram edildi.

Ankara Kan Bağış Merkezi görevlileri, her zaman büyük ilgi gösterip, bağışta bulunan Elmadağ’lı duyarlı vatandaşlara teşekkür ettiklerini belirttiler.

Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin ise, “Her yıl binlerce insanımız, bir kaza ya da hastalık sonucunda kan bulamadığı için hayatını

kaybediyor. Kan bağışı hem toplumsal hem de kişisel açıdan çok önemlidir. Kan bağışı, kan bekleyen binlerce insanımızın hayatını kurtarmanın yanı sıra, bağış yapan kişinin sağlığını da olumlu yönde etkiliyor” dedi.

BIR BEBEK MASALı” HAMAMÖNÜ’NDE

Birçok sergiye ev sahipliği yapan Hamamönü Sanat Sokağı, her hafta farklı sanatçıları konuk ediyor. Hamamönü Sanat Sokağı, sadece Ankaralı sanatçıları ağırlamakla kalmıyor, şehir dışından gelen çok sayıda sanatçıyı da misafir ediyor.

Hamamönü Sanat Galerisi, ebru, tezhip, hat, minyatür derken şimdilerde de ‘Bir bebek masalı’ isimli sergiye ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık 250 eserin yer aldığı sergide, keçeden ahşaba, deriden camaltı boyamaya kadar birçok sanat dalında eseri görmek mümkün. Sergiyi açan 14 kadın sanatçı, toplumsal bir mesaj vererek, “Bir bebek masalı adlı sergi çocukların küçük yaşta gelin edilmelerine verilen bir tepkidir” vurgusunu da ihmal etmediler.

Bu sergi için Kapadokya’dan geldiğini belirten Kitre bebek sanatçısı Sibel Radiye Gül, eserlerinde doğal malzemeler kullandığını belirtti. Gül, “Kitre, İç Anadolu’da yetişen keven bitkisinin sütünden yapılır. Sağlam bir yapıştırıcı özelliği taşır. Kitre eserler, nemin ve rutubetin olmadığı ortamlarda 150 yıla kadar ayakta kalabilir” dedi.nBEYPAZARı BELEDIYESI’NDE SOSYAL DENGE TAZMINATı

Beypazarı Belediyesi ve BEM-BİR-SEN arasında sosyal denge tazminatı sözleşmesi imzalandı. İmza törenine Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan, BEM-BİR-SEN Genel Başkanı Mürsel Turbay ve sendika yetkilileri katıldı.

Memur ve sözleşmeli personelin büyük ilgi gösterdiği imza töreninde yaptığı konuşmada Beypazarı Belediyesi’nde tarihi bir gün yaşandığını vurgulayan Turbay, sözleşmenin imzalanmasında büyük katkı sağlayan Başkan Tuncer Kaplan’a teşekkür etti.

Sözleşmenin esas amacının çalışan memurların performanslarını yükseltmek olduğunu vurgulayan Turbay, sözleşme ile memurun ek ödeme alacağını ifade ederek, Başkan Kaplan’ın belediye memurlarına verdiği değerin BEM-BİR-SEN tarafından büyük takdirle karşılandığını ifade etti.

Başkan Kaplan her bir çalışan memurun kendisi için özel ve değerli olduğunu ifade etti.

ÇAKı GIBI ASKER OLDULAR

Temsili bir günlük asker yapan engelliler, ailelerini hem duygulandırdı, hem de gururlandı. Engelli gençlere asker kınası yakan anneleri gözyaşlarını tutamadı.

Etimesgut Belediyesi ile Etimesgut Kent Konseyi Engelli Meclisi işbirliğiyle temsili 1 günlük askerlik yapacak olan 15 engelli asker için kına gecesi düzenledi. Geceye MHP Etimesgut İlçe Başkanı Mustafa Ulusoy, TEDAY Başkanı İlimdar Boztaş, meclis üyeleri, belediye başkan yardımcıları, engelli aile ve yakınları katıldı. TEDAY Bahçesi’nde düzenlenen kına gecesinde renkli görüntüler yaşandı. Asker kıyafetleri giyen engelliler önce

halaylar çektiler, misket havası eşliğinde bol bol oynadılar. Asker adaylarına törenle kınaları yakıldı. Gençlerin kınalarını yakan ailelerin büyük heyecan yaşadıkları gözlendi. Bazı anneler gözyaşlarını tutamadılar.

Kınanın ardından 15 engelli asker adayı 1 günlük askerliğini Ankara İl Jandarma Komutanlığı’nda yaptı. Terhis ve hizmet belgesini alan askerler vatani görevlerini yerine getirmenin mutluluğunu yaşadılar.

MUHITTIN GÜNEY, MAHALLE ZIYARETINE BAŞLADı

Kızılcahamam Belediye Başkanı Muhitin Güney beraberinde eşi Ayşe Güney, Belediye Başkan Yardımcısı Fahrettin İlhan, Belediye Meclis Üyeleri ile teşekkür ziyaretinde bulunuyor. Mahalle sakinleriyle buluşan Başkan Muhittin Güney, mahallelerin sorunlarını dinledi ve yapılan çalışmaları yerinde inceledi.

Belediye Başkanı Muhittin Güney, 30 Mart Yerel seçimlerinden sonra 5 olan mahalle sayısının 110’a çıktığını ve bununla birlikte bütün mahallelerin aynı hizmetten yararlanabilmesi için çalışmalarının devam ettiğini, bu teşekkür ziyaretinin aynı zamanda hem teşekkür hem mahallelerin eksikliklerinin tespiti amaçlı olduğunu belirtti. Başkan Muhittin Güney, bu tür ziyaretlerin devam edeceğini söyledi.

HAVUZ TEMIZLIĞINDE ROBOTLAR IŞ BAŞıNDA

Mamak Belediyesi, baharın gelmesi ile vatandaşların stres attığı ve dinlendiği parklardaki süs havuzlarını temizlemek için harekete geçti.

Yaz aylarında vatandaşlara görsel ziyafet sunan havuzlar, havuz dip temizleyici robotlarla temizlenmeye başlandı. Ankara’da yalnızca Mamak’ta uygulanan bu çalışma ile havuzların diplerinde oluşan yosun ve çamur temizlenerek görüntü kirliliğinin önüne geçiliyor.

Havuzların ortak kullanıma ait olduğunu belirten Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, çevre duyarlılığının önemine dikkat çekerek havuzlara atık ve çöp atılmaması yönünde vatandaşları uyardı.

Mamak’ta 135 adet süs havuzu, 11 tane de yapay şelale bulunduğunu kaydeden Akgül, havuzların ve şelalelerin temizlenen halleriyle çok daha kullanışlı ve estetik olduğunu belirterek Mamak’a ayrı bir hava kattıklarını söyledi. Yosunlaşma ve kokuyu engelleyen dezenfektanlarla temizlenen havuzların hemen hemen her gün bakımları yapılırken, haftada bir gün de periyodik olarak dip temizlik robotuyla temizliği gerçekleştiriliyor.

SINCAN BELEDIYESI’NDEN ATıK UYARıSı

Temiz bir Sincan için çalışmalarını sürdüren Sincan Belediyesi, vatandaşla el ele Sincan’ı daha yaşanabilir bir kent yapmak için çaba gösteriyor.

İlçe sınırlarındaki rutin temizlik işlemlerinin yanı sıra çevrede görüntü kirliliğine yol açan hafriyat ve tadilat atıklarını da toplayan Sincan Belediyesi, vatandaşı da bu konuda duyarlı olmaya davet ediyor.

444 4 762 numaralı telefona gelen ihbar ve isteklerin en kısa sürede neticelendirildiğini belirten Sincan Belediyesi, hafriyat ve tadilat atıklarının sokağa atılmaması uyarısında bulunuyor.TAHA VE RIZA DÜNYANıN EN IYISI

Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Spor güreşçileri Taha Akgül ve Rıza Kayaalp, Uluslararası Güreş Federasyonu FİLA tarafından dünya klasmanında kilolarının ‘EN İYİ’ sporcusu seçildiler.

Serbest stil 125 kiloda 3 kez arka arkaya Avrupa Şampiyonluğunu kazanan Taha Akgül ve 4 kez Avrupa Şampiyonu olan 130 kilo Grekoromen stilde güreşen Rıza Kayaalp, dünyanın en iyi sporcuları seçilmelerinin gururunu yaşıyor.

GÖKÇEK KUTLADI

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, FİLA tarafından kilosunda dünyanın en iyisi seçilen Taha Akgül ve Rıza Kayaalp’i kutlayarak, “Her iki güreşçimiz bir kez daha göğsümüzü kabarttı. Kendilerini en içten şekilde kutluyorum önümüzdeki dönemde kendilerinden dünya ve olimpiyat şampiyonluğu bekliyorum” dedi.

KAYAALP: “BU HENÜZ

BAŞLANGIÇ”

Öte yandan dünyanın en iyileri arasında seçilen Rıza Kayaalp, “Dünya klasmanında bir numaralı koltuğa bir Türk’ün oturması gurur verici bir olay. Öncelikli olarak her türlü fedakarlığından dolayı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Melih Gökçek’e ve bizden desteklerini, dualarını esirgemeyen aziz milletimize şükranlarımı sunuyorum. Çalışmalarımı azimle sürdüreceğim” dedi.

AKGÜL, “ZİRVEDEN

İNMEYECEĞİM”

Dünyanın en iyileri arasında seçilen Taha Akgül Türk milletinin göğsünü kabartmanın gururunu yaşadığını belirterek, “Zirveye oturmak zor ama düşmek kolaydır. Daha çok çalışarak zirveden inmeyeceğim” dedi.

SÜPER LIG’DE SEZON SONA ERDI

Spor Toto Süper Lig'de 2013-2014 sezonu sona erdi. Sezonu, Fenerbahçe ligi şampiyon olarak tamamlarken, Elazığ-spor, Kayserispor ve Medical Park Antalyaspor küme düşen takımlar oldular. Türkiye’de sezonun bitmesinin ardından gözler Brezilya’da, 12 Haziran – 13 Temmuz tarihleri arasında oynanacak FİFA Dünya Kupası Şampiyonası’na çevrildi.

Şampiyon olan Fenerbahçe, cezalı olması nedeniyle Şampiyonlar Ligi'nde yer alamayacak.

Avrupa futbol sezonu ikinci sırada tamamlayan Galatasaray, Şampiyonlar Ligi'ne grup aşamasından katılmaya hak kazanırken, lig üçüncüsü Beşiktaş ise 3. ön eleme turundan katılacak.Lig dördüncüsü Trabzonspor Play-Off turundan, lig beşincisi Sivasspor 3. ön eleme turundan, kupa finalisti Eskişehirspor ise 2. ön eleme turundan Avrupa Ligi’ne katılacak takımlar oldular.

PTT Birinci Ligde mücadele eden İstanbul Büyükşehir Belediyespor, Balıkesirspor ve Mersin İdmanyurdu önümüzdeki sezon Spor Toto Süper Ligde oynama hakkı elde eden takımlar oldular.
Kataloq: files
files -> Fövqəladə hallar və həyat fəaliyyətinin təhlükəsizliyi”
files -> Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti adau-nun 80 illik yubileyinə həsr edilir adau-nun elmi ƏSƏRLƏRİ g əNCƏ 2009, №3
files -> Ümumi məlumat Fənnin adı, kodu və kreditlərin sayı
files -> Mühazirəotağı/Cədvəl I gün 16: 40-18: 00 #506 V gün 15: 10-16: 30 #412 Konsultasiyavaxtı
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl ivgün saat 13 40 15 00 otaq 410 Vgün saat 13 40 15 00
files -> TƏDRİs plani iXTİsas: 050407 menecment
files -> AZƏrbaycan respublikasi təHSİl naziRLİYİ XƏZƏr universiteti TƏHSİl faküLTƏSİ
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl Məhsəti küç., 11 (Neftçilər kampusu), 301 n saylı otaq Mühazirə: Çərşənbə axşamı, saat 16. 40-18. 00

Yüklə 70,05 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə