Özel şartnameYüklə 15,39 Kb.
tarix08.01.2019
ölçüsü15,39 Kb.
#93522


ÖZEL TEKNİK ŞARTNAME

ALSANCAK - EĞİRDİR HATTI KEMER - GAZİEMİR İSTASYONLARI ARASINDA VARYANT-III.HAT YAPILMASIİŞİNE AİT MÜHENDİSLİK HİZMET ALIMI


İŞİN KAPSAMI VE AMACI:
TCDD 3.Bölge Müdürlüğü mıntıkası Alsancak - Eğirdir hattı Kemer(dahil)-Gaziemir(dahil) hat kesiminde III.hat geçirilmesi, proje kriterlerine uymayan alanlarda varyant veya yeni güzergah belirlenmesi, güzergah planlarının hazırlanması, hazırlanan demiryolu projesine uygun olarak, şartname ve sözleşmelerde belirtilen veya daha sonra kontrollükçe belirlenecek yerlerde istasyon projeleri (tevsiat, ihata ve tesis projeleri dahil), mevcut istasyon ve duraklarda bulunan tesislerin III.hat yapımına elverişli hale getirilmesi ile sanat yapılarına ait uygulama projelerinin hazırlanması ve yapım ihalesine esas keşiflerin hazırlanması gerekmektedir.
Bu iş kapsamında bahse konu koridor için yapılmış olan tüm çalışmalar incelenecek ve Bölgeye ait mevcut ve planlanan tesisler, imar planları, karayolu ve otoyol projeleri gibi bilgiler derlenecek ve problemin çözümüne yönelik en uygun tünel, menfez, altgeçit, üstgeçit köprü ve deplase projeleri hazırlanacaktır.
Yeni hazırlanacak hatta oluşturulması planlanan tüneller için uluslar arası standartlara uygun olarak hazırlanacak uygulama projelerinin yanı sıra, emniyet planları çizilecek, yangın söndürme, havalandırma, aydınlatma ve haberleşme projeleri yapılacaktır.
Havalandırma hesapları, uluslar arası kabul görmüş bir yazılım kullanılarak üç boyutlu CFD ( hesaplamalı akışkanlar dinamiği) yöntemi ile yapılacaktır.

İş kapsamında belirlenen hat kesimlerine ait hidrolik ve hidrolojik etütler yapılacak, ve bu doğrultuda gerekli köprü ve menfez boyutları belirlenerek inşaata esas köprü ve menfez uygulama projeleri hazırlanacaktır.

Bahse konu hat kesimine ait mevcut karayolu ağı, tarla yolları ve yaya geçişleri dikkate alınarak hiçbir hemzemin geçişe izin vermeyecek şekilde gerekli altgeçit ve üstgeçit uygulama projeleri hazırlanacaktır.
Altgeçit ve üstgeçitlere ait bağlantı yolları tasarımı yapılan yapıya uygun olarak tasarlanacak ve yapılacak düzenlemeden etkilenen tüm bağlantı yolları yeni duruma göre projelendirilecektir.
Güzergah üzerindeki şehir içi ve şehirdışı ihata projeleri hazırlanacaktır.

Güzergahda yapılacak sanat yapıları ve bağlantı yolları için mevcut haritalarda gerektiğinde güncelleme yapılacak, gerektiğinde ise ilave harita alımları, bu iş kapsamında yapılacaktır.


Altgeçit ve üstgeçit bağlantı yolları için, kamulaştırma maliyetlerini azaltmak için gerekli yerlerde iksa ve istinat sistemleri kullanılması planlanmaktadır. Yüklenici tarafından en uygun yapı tipi seçimi için öneriler üretilecek, seçilen yapı tipine göre gereken uygulama projeleri hazırlanacaktır. Bu işe ilişkin ayrıca bir ödeme yapılmayacak olup, bağlantı yolu proje ihale bedeline dahildir.
DİĞER HUSUSLAR :


  1. Bütün işlerin yapılması için gerekli her türlü; ulaşım, taşıma, ölçüm, konaklama, iş güvenliği ve işçi sağlığı, deney, etüt, analiz, işçilik ve malzeme masrafları, harçlar, belge bedelleri ve mevzuat değişikliğinden kaynaklanabilecek ilave masraflar Yüklenici tarafından karşılanacaktır.
  1. Yüklenici, iş kapsamında yapılacak bütün çalışma sonuçlarını, İdare tarafından hizmetin çeşitli aşamalarında istenecek bilgileri verecek, çalışmaların diğer merciler nezdinde açıklanması ile raporda varılan sonuçların savunulmasını üstlenecektir.
  1. İdarece uygun görülmeyen işçi ve personel yüklenici tarafından çalıştırılamaz.
  1. Çalışmalar sırasında gereken iş güvenliği tedbirlerinin alınması yüklenicinin sorumluluğunda olup, meydana gelebilecek her türlü can ve mal kaybından yüklenici sorumlu olacaktır.
  1. Kemer – Gaziemir arasında hazırlanmış olan güzergah projesi ile birlikte bu iş kapsamında hazırlanacak sanat yapıları projeleri için animasyon hazırlanacaktır.
  1. Yüksek (hızlı tren) standartta yapılacak yeni üçüncü hattın - varyant yapımına ait keşiflerle buna uygun hale getirilecek mevcut hattın keşifleri yapıma ve uygulamaya yönelik olarak alternatifli yada ayrı ayrı hazırlanacaktır.  1. Proje kriterlerine uymayan bölgelerde, iki hatlı olarak yeni güzergah tespit edilip buna göre projelendirilecektir.  1. Zemin Teknik Şartnamesi 8.1. maddesinde de belirtildiği üzere, Sondajlar kesinlikle kontrollük teşkilatının belirlediği noktalarda yapılacak olup, her ne şart ve isim altında olursa olsun yükleniciye, bu noktalara ulaşım ve makine sevki konusunda ayrıca ücret ödenmeyecektir. Yüklenici arazi şartları, ulaşım koşulları ve jeolojik durumu incelemiş ve peşinen kabul etmiştir.

Yüklenici arazi şartlarına uygun (mobil, paletli, lastikli, kızaklı v.b.) sondaj makinesini temin etmekle ve gerektiğinde servis yolunu bedelsiz olarak yapmak zorundadır.

  1. Yüklenici “Demiryolu Üzerinde, Kenarında ve Yakınında 3.Şahıslar Tarafından Yapılacak Yol, Bakım ve İnşaat Çalışmalarında Uyulacak Emniyet Kurallarına Dair 2701 No.lu Genel Emir” e uyacaktır. Ayrıca bu Genel Emir şartlarına uymadığı taktirde yer teslimi yapılmış olsa dahi işe başlayamayacağını, başlamış olsa dahi devam edemeyeceğini, bu Genel Emir’in getirdiği tüm mali ve idari sorumluluğun kendisine ait olduğunu peşinen kabul eder ve Genel Emir kurallarına harfiyen uyacağını taahhüt eder.
  1. Gerektiği veya kurum tarafından uygun görüldüğü taktirde iş yerinde seyrüsefer emniyetini sağlayacak bir eleman bulundurulacaktır. Seyrüsefer emniyeti açısından bu elemanın verdiği talimatlara harfiyen riayet edilecek, çalışma şartları ve gereken ekipman yüklenici tarafından sağlanacaktır.Yüklə 15,39 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə